Lugdunum tegen G.S.V FINANCIEEL OVERZICHT. ft ft ZONDAGMIDDAG 2 UUR COMPETITIE-WEDSTRIJD Groote verliezen voor de Nederlandsche Bank - Moreele aansprakelijkheid der Bank van Engeland - Maatregelen tot uitschakeling van verder risico - De positie van den gulden ongerept De Pondenleeningen der Ned.- Indische regeering - Nieuwe scherpe koersschommelingen van het Pond Stealing Moedelooze stemming ter Beurze. 1 Het jongste communiqué van de Neder landsche Bank heeft zoowel hier te lande als bulten onze grenzen heel wat stof doen opwaaien; misschien zelfs heeft het buitenland er nog ta sterkere mate op gereageerd dan ons land zelf. Ondanks het feit, dat de Nederlandsche Bank in haar eerste verklaring, kort na de opheffing van den gouden standaard in Engeland, te kennen had gegeven, dat er alle reden was om aan te nemen, dat er voor haar in de toekomst geen verlies op haar Pon- denbezit te duchten zou zijn, had men zich hier immers reeds vertrouwd gemaakt met, het denkbeeld, dat onze circulatie-bank er toch niet zonder kleerscheuren zou afko men. De Engelsche bladen haasttten zich om, op grond van bij de Bank van Enge land ingewonnen inlichtingen, te verkla ren, dat er een misvatting van de zijde der Nederlandsche Bank in het spel moest zijn; en het was ook nauwelijks te zien, hoe de Bank van Engeland, zonder ham- positie nog aanmerkelijk verder te ver zwakken, aan de aanspraken van de bui- tenlandsche circulatiebanken tot dekking der verliezen op hun Pcndenbezit zou kun nen voldoen. Ongetwijfeld bestaat een moreele ver plichting daartoe. De nauwe samenwer king, die tusschen de leidende circulatie banken bestond, bracht met zich, dat re kening werd gehouden met de wenschen, welke van de eene of de andere zijde wer den geuit. Men mag veilig aannemen dat de Bank van Engeland een verkoop van het Pondenbezit der buitenlandsche circu latiebanken vóór het te laat was, d.w.z. voor het afschaffen van den gouden Standard in Groot-Brittanië, heeft te gengehouden, daarbij ongetwijfeld de mo-. gelijkheid van een eventueele scherpe waardevermindering van het Pond Ster ling van de hand wijzend. XJit den aard der zaak ging het hierbij om, in goed vertrouwen gevoerde, mon delinge besprekingen zonder dat hierbij een positieve garantie is gegeven. Nu de nood aan den man komt, is het natuur lijk ondoenlijk, om datgene, wat vele maanden geleden is besproken, alsnog vast te leggen, en er een garantie uit te distilleeren. De Nederlandsche Bank geeft ook thans haar aanspraken op vergoeding van het geleden verlies niet op, maar niet temin heeft zij gemeend, maatregelen te moeten nemen, om het risico verder te elimineeren. Van haar Pondenbezit, dat naar raming bij de opheffing van den gouden standaard in Engeland 11 millioen Pond. d.i. dus tot den toenmaligen koers c.a. 132 millioen gulden bedroeg, heeft zij op de open markt omstreeks 2'/: millioen Pond verkocht. Het overige bedrag heeft zij op latere levering, in overleg met de Nederlandsche regeering, aan het Neder - landsch-Indische Gouvernement verkocht, dat in 1933 een belangrijk bedrag aan Ponden kan gebruiken voor de aflossing van de uitstaande Indische in Ponden luidende leeningen. Door deze transacties heeft de Neder landsche Bank haar verlies beperkt tot naar raming c.a. 30 millioen gulden, een zoowel op zichzelf als in verhouding tot de kapitaalpositie der instelling alleszins belangrijk bedrag. Haar open reserves ten bedrage van f. 15 milhoen zijn niet vol doende voor dekking dezer verliezen, en al mag men aannemen, dat de Bank ook over aanzienlijke stille reserves beschikt, dan ook moet worden gevreesd, dat een deel van het aandeelenkapitaal als verlo ren moet worden beschouwd, tenzij de Bank van Engeland alsnog op haar stand punt mocht terugkomen. Is dit laatste niet het geval, dan zal een financieele reor ganisatie wel onvermijdelijk zijn. Voor de aandeelhouders der Nederland sche Bank is deze gang van zaken natuur lijk buitengewoqn onaangenaam. De koers der aandeelen ter beurze is in een dag tijds van 130 tot 105% gedaald, om daar na nog verder terug te gaan. Men dient echter wel in het oog te houden, dat de door de Nederlandsche Bank geleden en door aandeelhouders te dragen verliezen de waardevastheid van onzen gulden in geen enkel opzicht aantasten. In tegenstelling met vele buitenlandsche staten, die in de dekking der bankbiljetten circulatie ook het bezit aan buitenland sche wissels deviezen, opnemen, schrijft de Nederlandsche wet een dekking uitsluitend door goud voor. De wettelijke minimumdekking van de in omloop zijnde bankbiljetten bedraagt 40%. In werkelijkheid is meer dan 74"/» der biljet- tenclrculatie door goud gedekt. Nu lijkt de positie, afgaande op deze gouddekking, wel wat mooier dan zij in werkelijkheid is. De belangrijke toene ming, die de goudvoorraad van de Neder landsche Bank in het laatste half jaar heeft ondergaan, van f. 443 milhoen in het begin van Juni is hij gestegen tot f.901 millioen is, behalve aan de in middels plaats gevonden omzetting van buitenlandsche wissels in goud, voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de toevloeiing van buitenlandsche gelden, die naar ons land zijn gevlucht uit vrees valuta-depreciatie of financiëele moei lijkheden in het eigen land. Dit bewijs van vertrouwen in de Nederlandsche va luta is op zich zelf zeer bemoedigend. Vast er op rekenen, dat deze tendenz in de toe komst zal blijven bestaan, mag men ech ter niet. De tijd zou kunnen komen, waar op het buitenland om de een of andere reden zijn gelden gaat terugtrekken, en dan zal de goudvoorraad der Nederland sche Bank in een even snel tempo kunnen gaan verminderen, als waarin hij laatste lijk is toegenomen. De marge tusschen de verplichte minimumdekking van de bil- jettencirculatle en het tegenwoordige dekkingspercentage is echter zoo ruim, dat daaruit geen werkelijke gevaren voor onze valuta dreigen voort te vloeien. Tegen de wijze, waarop de Nederland sche Bank de mogelijkheid van verder verlies op haar Pondenbezit heeft uitge schakeld, door verkoop op termijn aan de Ned. Indische regeering, kunnen weinig bezwaren worden aangevoerd, als vanzelf- i sprekend voorop stellende, dat dit is ge schied in overeenstemming met den koers, die op de open markt gold. De In dische regeering heeft thans wel geen kans meer, te profiteeren van een even tueele verdere daling van het Pond Ster ling tegen het tijdstip, waarop de uit staande Pondenleeningen voor aflossing in aanmerking komen. Tegelijkertijd ver zekert zij zich echter van het desbetref fende bedrag tegen den huldigen lagen koers. De tegenwaarde van de Pondenleenin gen, de 6 pet. leening 1923 en de 5 pet. leening 1923 B, heeft zij destijds ont vangen op basis van 1 Pond is gelijk aan 12 gulden. Aannemend, dat de Ponden, die zij thans verworven heeft, haar op ca. f, 9 komen te staan, behoeft zij dus als gevolg van de daling van het Pond ongeveer een vierde minder terug te beta len, dan zij ontvangen heeft. Voor de Indische schatkist is dit dus een ,.voor- deelig zaakje" geworden. Het kind van de rekening wordt echter de houder van de Indische Pondenleeningen, waarvan een totaal bedrag van ca. 11 millioen uit staat. Het ergste is, dat de houders der Pondenleeningen zich op hun beurt niet kunnen dekken tegen een eventueel ver der verlies uit hoofde van een voortge zette koersdaling van het Pond Sterling, behalve dan door verkoop van hun stuk ken, waartoe zij wegens den tegenwoor- digen lagen stand der leeningen niet ge makkelijk overgaan. Termijnverkoopen in Ponden zijn immers op de open markt slechts mogelijk voor een periode van drie maanden en het zou een kostbare geschiedenis worden, om elke drie maan den opnieuw een positie in Ponden aan te gaan. Van een tegemoetkoming in het verlies door de Ned.-Indische regeering zal wel weinig komen. Laatstgenoemde stelt zich op het standpunt, dat degenen, die door den aankoop van de Pondenstukken ge toond hebben, meer vertrouwen te stellen in het Engelsche Pond dan in den Neder- landschen gulden, daarvan thans de con sequenties hebben te dragen. Hiertegen over kan men natuurlijk stellen, dat er geen enkele reden is, waarom de Indische regeering zou moeten profiteeren van een cnrechtvaardigen maatregel in een bui- tenlandschen staat, ten koste van de hou ders der desbetreffende leeningen. Intus- schen komt het ons zeer twijfelachtig voor of het dezer dagen opgerichte Comité, dat in dezen een actie zal voeren in het belang van de obligatie-houders, eenig succes zal hebben. Wij merkten hierboven op dat de nieuwe verklaring van de Nederlandsche Bank ook en vooral in het buitenland een sterken indruk heeft gemaakt. In het feit, dat de Nederlandsche instelling lot verkoop van haar Pondenbezit is overgegaan, heeft men een bewijs gezien van het geringe vertrouwen van deskundige financieele kringen in de Engelsche valuta. De nieuwe scherpe daling, die in de afgeloopen week voor het Pond Sterling was ingetreden, is ongetwijfeld voor een belangrijk deel het gevolg geweest van den psychologischen invloed van het communiqué der Neder landsche Bank, waardoor ook de baisse weer actief durfde te gaan optreden. Daar naast waren echter ook andere oorzaken in het spel. De groote invoer van verschil lende goederen in Engeland in de laatste weken, om te ontkomen aan de te ver wachten verhooging van invoerrechten, leidt tot verkoopen van de voor deze goe deren ontvangen Ponden door buitenland sche exporteurs. Bovendien moet worden gevreesd, dat een uitbreiding van de bil- jettencirculatie in Engeland niet kan wor den voorkomen, nu de prijzen van uit het buitenland betrokken grondstoffen en an dere artikelen in Ponden uitgedrukt voort durend stijgen, wat wel tot een algemeene verhooging der kosten van het levenson derhoud moet leiden. Verwacht was, dat in de afgeloopen week reeds zou worden over gegaan tot verhooging van het maximum bedrag aan bankbiljetten, dat niet door goud behoeft te worden gedekt. Toen deze maatregel achterwege bleef waarschijn lijk is uitstel geen afstel, heeft het Pond zich krachtig kunnen herstellen. Na Woensdag voor-beurs tot beneden de acht gulden te zijn gedaald, is het sindsdien weer aanmerkelijk verbeterd. De fondsenmarkt heeft in de afgeloopen week in sterke mate onder den invloed ge staan van de nieuwe scherpe koersfluc tuaties van het Pond Sterling. Hierbij kwam een verdere inzinking van de meeste goederenprijzen, en, als factor die via de New Yorksche beurs ook de Amsterdam- sche markt ongunstig influenceerde, de slechte gang van zaken in het Amerikaan- sche spoorwegbedrijf. Allereerst het be richt, dat de Wasbash Railway onder „receivership" gesteld lees failliet ver klaard is. Nu behoort deze maatschappij wel tot de spoorwegen, die het meest door de crisis werden getroffen. Nadat zij het vorige jaar nog een vrij belangrijke winst kon boeken, heeft zij in 1931 voortdurend met verlies gewerkt. Ook de positie van vele andere Amerikaansche spoorwegen wordt echter hoe langer hoe ongunstiger. De Chicago Rock Island heeft reeds moe ten besluiten tot staking der dividend betaling op haar preferente aandeelen. Volgens een berekening van deskundige zijde zullen de 44 grootste spoorwegen in de Ver. Staten het Jaar 1931 na aftrek van alle rentelasten met een tekort van ruim 200 millioen dollar sluiten. Vijftien van deze spoorwegen hebben niet eens de vaste lasten verdiend. Naar verluidt, heb ben de spoorwegmij en thans besloten, de door de Interstate Commerce Commission toegestane gedeeltelijke verhooging der vrachttarieven te aanvaarden. Of dit be- teekent, dat zij ook de hieraan verbonden voorwaarde, de hieruit ontstaande surplus- ontvangsten te zullen storten in een fonds tot het verleenen van steun aan de zwak kere spoorwegen, hebben geaccepteerd, staat nog niet vast. De besprekingen om trent vrijwillige loonsverlaging met de vakvereenigingen van spoorwegarbeiders duren nog voort. Mocht overeenstemming worden bereikt, dan zal hierdoor de basis voor een verbetering van de positie der spoorwegbedrijven zijn gelegd. Bij algemeen lagere koersen is er op de Amsterdamsche aandeelenmarkt slechts weinig omgegaan. De meeste handel had nog plaats in de suikerafdeeling, waar H. V. A. sterk waren aangeboden, op ge ruchten, volgens welke de jongste verkoo pen door de Java-Suiker Producenten op nieuw tot lageren prijs zouden hebben plaats gehad. Koninklijke Petroleum brok kelden eveneens in koers af. Van indus- trieele waarden waren vooral Unilever flauw gestemd, vermoedelijk in verband met de vrees, dat de verdere daling van het Pond Sterling onaangename gevolgen voor het Engelsch-Nederlandsche concern zal hebben. Tabaksaandeelen waren ook gedrukt. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat in de a.s. voorjaars inschrijvingen, waar de Sumatra-tabaks- oogst van 1931 ten verkoop zal komen, in toenemende mate de invloed van de hui dige crisis te bemerken zal zijn. Belangwekkender dan het verloop der aandeelenmarkt was in de afgeloopen week dat der obligatie-markt. Aanvankelijk waren vooral verschillende buitenland sche obligatiën opnieuw gedrukt, onder den invloed van de daling van de Engel sche en de Scandinavische valuta's, die weder een onbehaaglijk gevoel opwekte ook ten aanzien van andere buitenland sche staten, waar tot dusverre van maat regelen op valuta-gebied geen sprake is. Tegen het einde der week werd de markt opgeschrikt door een groot aanbod in Nederlandsche staatsfondsen, vooral voor 4 Va en 4 leeningen. De koersverschillen bleken zoo groot te zijn, dat besloten werd, de noteeringen voor de desbetreffende fondsen uit de officieele prijscourant te laten vervallen. Merkwaardigerwijze waren de koersen in de eerste, voorloopige op gave aan de groote bladen wel verstrekt, zoodat zich het feit voordeed, dat een ge deelte der oplage voor de bedoelde fondsen 3 a 4Vi°/o lagere koersen te zien gaf, ter wijl in een ander deel de noteeringen ge heel ontbraken. Wanneer het besluit tot het schrappen der noteeringen genomen is, om noodelooze onrust te voorkomen, dat is de wijze, waarop het werd doorge voerd, hiertoe weinig geschikt geweest. Op zich zelf behoeft de ingetreden koersdaling geenerlei reden tot ongerust heid ten aanzien van de positie der Neder landsche staatsfinanciën te geven. Zij heeft, naar men mag aannemen, een meer technische oorzaak, in zooverre zij kan worden beschouwd als een, eenigszins plotseling en drastische aanpassing aan de tegenwoordige rente-verhoudingen. Terwijl het aanvankelijk in de bedoeling van de Nederlandsche Schatkist had gelegen, om de nog uitstaande 6 leeningen, die op 1 Maart a.s. op grond van de voorwaarden van uitgifte versterkt mogen worden afge lost, te converteeren in een leening met een lageren rentevoet, werd dezer dagen bekend, dat deze conversie-operatie voor- loopig zal worden uitgesteld. Om de trans actie voor de schatkist loonend te maken, had de conversie moeten plaats vinden in een nieuwe leening met een maximum- rentevoet van 5%. Blijkbaar acht men echter te bevoegder plaatse den toestand der beleggingsmarkt niet van dien aard, dat het succes van zulk een uitgifte ge waarborgd zou zijn, weshalve men er de voorkeur aan geeft, de aflossing voorloo- pig op te schorten. De 6% leeningen blij ven dus voorloopig uitstaan en vormen een aantrekkelijke belegging van gelden op korten termijn. Op de noteeringen der leeningen met lageren rentevoet moest het niet-doorgaan der conversie-operatie, die duidelijk het licht doet vallen op de in grijpende wijziging, welke zich in het laatste halfjaar op de kapitaalmarkt heeft voltrokken, wel een ongunstlgen invloed uitoefenen. Hieronder laten wij een overzicht van de voornaamste koersschommelingen in de afgeloopen week volgen: 7 °/o België stukken 97, 913/4. 4 Va Nederland 100 1/4, 98 7/8 geen not. 4%. Nederland 96 5/8, 94, geen noteering. 6 Ned. Indië stukken) 90 1/4, 86 3/8. 5 °/o Ned. Indië stukken) 64 7/8, 51 1/2. 7 °/o Dawesleening 41, 36, 37. Engelsche Funding loan 58, 53 3/8, 56. 4 V? °/o Amsterdam 92 1/4, 85 1/2. 4 Va Rotterdam 86 1/4, 82. Nederlandsche Bank 130. 941/2. I Ned. Ford 190 1/4,' 195, 190. Philips Gloeilampen 89 1/2, 91 1/2, 87, 88. Unilever 108, 96, 96 3/4. I Ned. Gist- en Spiritusfabr. 332 1/4, 302. Koninklijke Petroleum 123, 119 1/2. Amsterdam Rubber 48, 45 1/2, 48 1/2. Handelsver. „Amsterdam" 179, 185, 168, 171 Tjoekir Suikerfabr. 166, 150. Deli Mij. 172 1/2, 164 1/2. VOETBAL. KON. NED. VOETBALBOND. PROGRAMMA VOOR MORGEN. Afdeeling I, le klasse: H.V.V.—West- Frisia; 't GooiHermes-D.V.S.; K.F.C. R.C.H.; SpartaH.B.S.; AjaxStormvogels 2e klasse A: HaarlemV.V.A.; H.R.C. D.W.S.; Z.V.V.—W.F.C.; De Spartaan— Alcmaria Victrix; KinheimBloemendaal. 2e klasse B; T.O.G.—D.E.C.; VeloxZee- burgla; B.F.C.Zandvoort; BaarnE.D.O.; A.F.C.Hercules. 3e klasse D: ElinckwijkAlphen (W. v. d. Bijl): UtrechtZ.N.C.; U.V.V—Ams- vorde; ZeistCulemborg; HollandD.O.S. 4e klasse C: HillegomT.H B. (H. B. Me- rison); AvantiWilhelmina Vooruit; Riva len—Swift; S.L.T.O.—R.O.D.I. Afdeeling II, le klasse: Feijenoord— Blauw-Wit; V.S.V.—A.D.O.; H.F.C.—Z.F.C.; V.U.C.Xerxes; D.F.C.Hilversum. 2e klasse A: O.N.A.—O.D.S.; D.H.C.— Excelsior; V.I.O.S.R.F.C.; S.V.V.Over maas; UnitasSteeds Hooger. 2e klasse B: V.O.C.Fortuna; Quick— Neptunus; D.C.L.C.V.V.; B.M.T.Gouda; V.D.L.—B.E.C. 3e klasse A: ScheveningenBodegraven (C. J. v. d. Spek)LugdunumG.S.V. (R. S. Zuidervelt); R.V.C.Hillinen (L. v. Blerk); Alphia—A.S.C. (Joh. Langezaal). 4e klasse A: ArchipelZwart-Blauw; VogelLeidsche Boys (J. v. d. Veer)De Ooievaar—V.C.S.T.; D.V.S.—R.CL. (J. H. Wout); D.V.V.—B.T.C. 4e klasse B: TonegidoH.D.V.; Celeritas —Moordrecht; S.V.C.—W.I.K.; Waddlnx- veen—Terlaak (A. J. Vervoort); De Jagers —O. B. Res. 3e klasse A; U.V.S. 2—H.V.V. 4 (C. Aarsen)A.S.C. 2R.V.C. 2 (G. den Boon); B.E.C 2Delft 2; Laakkwartier 2— A.D.O. 3. Res. 3e klasse D: Hercules 2—Zeist 2; G.S.V. 2O.N.A. 2; Bodegr. 2— Utrecht 2 (F. v. d. Vliet). Reserve 3e klasse E; Kampong 2Leer dam 2; D.O.S. 2U.V.V. 3; Vriendensch. 3 Voorwaarts. Afdeeling III, le klasse: Robur—P.E.C. Afdeeling IV, le klasse: Bleijerheide B.V.V.; Willem IIEindhoven; M.V.V. De Valk; N.A.C.—Longa; P.S.V.—Noad. Afdeeling V, le klasse: Be QuickFrisia; Friesland—Leeuwarden; AlcidesVeloci- tas; G.V.A.V.Achilles; VeendamF.V.C. RECLAME. 9580 TERREIN ACHTER „POMONA" - GEWONE PRIJZEN, (GOUDA) Rijwielstalling ii 10 ct. op bet terrein. Voorverkoop DEVILÉN. Rijn 26 en v. EGMOND, Haven2 Van Overal. In het tehuis der rood-witte Ajaxieden in de hoofdstad zal Stormvogels morgen een poging doen om het verloren terrein ter herwinnen en een extra-trein der Nederlandsche Spoorwegen is noodig om de vele honderden sportliefhebbers en aanhangers Uit IJmuiden naar de Meer te voeren. Een hardnekkige, een groot- sche strijd zal daar in Amsterdam gestre den worden en het is buitengewoon moei lijk om met eenige zekerheid te voorzeg gen wie er als overwinnaar uit het strijd perk zal treden. Ajax wij schreven het al zoo dikwijls is technisch de beste ploeg van ons land, maar haar spel is voor een elftal als Stormvogels niet hard en niet enthousiast genoeg om die techniek voldoende tot uitdrukking te kunnen brengen. Wij verwachten daarom een spannenden kamp met bijkans gelijk waardige kansen, waarin wij de papieten der thuisclub met minimaal hoogere waarde prefereeren boven die der gasten. Sparta won nog maar twee wedstrijden, maar die werden dan ook alle twee op Spangen bevochten, wat voor de Haag- sche Kraaien, die er morgen te gast gaan, niet zoo heel veel goeds belooft. Niet on waarschijnlijk is het dat H.B.S. datzelfde H.B.S., dat in den aanvang der competi tie kampioenskansen heette te hebben! verliest, en het beeld der ranglijst dezer afdeeling toont dan twee Haagsche clubs aan den staart: H.B.S. en H.V.V., welke laatste tegen West-Frisia wel weer kans loos zal zijn! 't Gaat met het voetbal in de residentie niet goed dit seizoen, want ook V.U.C. en Ado schijnen moeite te hebben zich in hun afdeeling staande te houden. Vergeleken met Amsterdam en Rotterdam is vier eerste-klassers voor Den Haag trouwens te veel en het zou geen wonder zijn als er één van hen bin nen korten tijd van het eerste-klasse- tooneel zou moeten verdwijnen. Dat dit wel eens de roemruchte „Groote Haag sche" kan zijn is een veronderstelling, die momenteel door weinigen zal worden be streden! 't Gooi lijkt ons juist iets te zwak voor H.D.V.S., terwijl K.F.C. en R. C.H. zoo ongeveer aan elkaar gewaagd zullen zijn. Een verdeeling der punten ligt ongetwijfeld voor de hand. Voor de derde klasse D speelt Alphen uit tegen Elinckwijk, dat haar reeds eer der aanzienlijke moeite heeft bezorgd. De Alphenaren hebben Zondag tegen Utrecht een steek laten vallen, die hun rouwen zal, en wij vertrouwen daarom dat zij thans voor een herhaling zullen waken. Utrecht en U.V.V. spelen respectievelijk tegen Z.N.C. en Amsvorde en zij hebben het dus geen van beide bepaald moeilijk. In de vierde klasse C komt T.H.B., de oud-derde-klasser, bij Hillegom op be zoek en de thuisclub kon aan dit elftal wel eens handen vol werk krijgen. Veel verschil in den uitslag is hier niet te ver wachten, vooral niet nu de kampioens kansen verdwenen schijnen te zijn en de spirit bij Hillegom allicht iets minder groot is dan zij anders geweest zou zijn. Drie uitslagen uit de eerste klasse van afdeeling II kunnen met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid nu reeds worden voorzegd, namelijk overwinnin gen van Feyenoord, V.S.V. en D.F.C., respectievelijk op Blauw Wit, Ado en Hil versum. Daarnaast slaan wij de kansen van V.U.C. iets hooger aan dan die van het bezoekende Xerxes, dat zoo langza merhand voor de hoogste klasse toch wel te zwak blijkt te zijn. In de Spaarnestad speelt H.F.C. tegen Z.F.C. en er is na het goede werk van de ,,good old" in het Am sterdamsche Stadion eenig optimisme voor de Haarlemsche ploeg gerechtvaar digd, ook al zullen de meesten in Z.F.C. den aanstaanden overwinnaar verwach ten. In de derde klasse A heeft Bodegraven in den loop van dit seizoen eenige ver rassingen gebracht, welke men van dit elftal meende niet te mogen verwachten. Zoo werden Lugdunum en L.F.C. geslagen en is aan Alphia, Scheveningen en U.V.S. een gelijk spel afgedwongen, terwijl die clubs toch in meerderheid sterker werden geacht dan de ploeg der roodhemden. Het bewijs is geleverd dat met Bode graven wel degelijk rekening moet wor den gehouden en wij zouden dan ook ge neigd zijn aan Scheveningen een paar moeilijke uurtjes te voorspellen indien, de ontmoeting van morgen te Bodegraven zou worden gespeeld. Nu evenwel het fslÉfltl§l«® Schevenlngen-veld het centrum van dezen kamp zal worden meenen wij andermaal aan Bodegraven een nederlaag te moeten toeschrijven. Aan dit elftal de taak voor de zooveelste surprise te zorgen1 Lug dunum komt thuis in het veld tegen G. S. V., waarvan zij moet kunnen winnen. De eerste wedstrijd zonder Mom is een diepe teleurstelling geworden voor de groen-witten, maar zij hadden althans het geluk dat ook Scheveningen ten deele laaide, waardoor de achterstand niet veel grooter is geworden. En die enkele neder laag beteekent tenslotte niet zooveel. Ook in de eerste helft der competitie werd al vrij spoedig verloren (tegen Hillinen), maar niettemin was Lugdunum nadien voor de rest ongenaakbaar. Voor morgen rekenen wij stellig op een flinke zege, die den spelers weer het noodige zelfvertrou wen zal bijbrengen. Gedurende den wed strijd zullen er op het veld bonnen ver kocht worden uit de opbrengst waarvan men zal trachten zooveel mogelijk de ver- plegingskosten voor Mom te bestrijden. Lugdunum was zelf niet ongenegen in die kosten voor een belangrijk deel te voor zien, maar een dergelijke steun wordt door de amateurs-bepalingen van den K.N.V.B. volkomen verboden, en aangezien er toch hulp zal moeten komen heeft men beslo ten te collecteeren door middel van bon nen-verkoop, terwijl daarnevens een steun- lijst circuleert onder de leden der vereeni- ging. De jeugdige Mom heeft zich in den korten tijd, dat hij voor Lugdunum speelde door zijn correcte optreden en boeiende en productieve spel de sympathie van honderden Leidsche sport-liefhebbers ver worven en het lijkt ons dan ook over bodig hier verder nog een warm gestemde opwekking te plaatsen om te geven met milde handWij rekenen daar eenvou dig op! Hillinen is practisch gesproken met Lug dunum gelijk gekomen en heeft nog slechts twee punten achterstand op Scheveningen dat zij nog in Hillegom krijgt te bevechten zoodat zij alle krachten zal inspannen om die goede positie te handhaven. Morgen tegen R.V.C. heeft zij daarop wel kans (won ook U.V.S. verleden week niet?), maar zij dient toch deze Hagenaars vooral niet te onderschatten. Op eigen grond blijven zijn altijd en voor iederen tegen stander gevaarlijk! Alphia speelt thuis tegen A.S.C., dat weer met eenige invallers en waarschijn lijk zelfs zonder Josson zal uitkomen. Dc tweede ontmoeting brengt dan dus twee aanmerkelijk verzwakte elftallen binnen de lijnen, die ongeveer aan elkaar gewaagd zullen zijn. Een puntenverdeeling zou zoo vreemd niet zijn! In de vierde klasse A blijft Leidsche Boys in den vorm van den vorigen Zei dag de baas over Vogel, doch het is de vraag of zij haar spel opnieuw tot die zelfde hoogte zal kunnen opwerken. D.VS. en R.C.L. zijn tegenwoordig iets minder sterk dan de Boys, maar het tweetal ont loopt elkaar onderling niet veel, waardoor voor morgen een aardige wedstrijd te wachten is met een zóó onzeker resultaat dat wij er maar liever niet naar gissen. In de vierde klasse B speelt Waddinx- veen thuis tegen Terlaak. De reserve derde klasse A brengt thuis wedstrijden van U.V.S. n en A.S.C. II, respectievelijk tegen H.V.V. IV en R.V.C. n. Het is waarschijnlijk dat de rood-zwarten wel weer eenige spelers aan het eerste zullen moeten afstaan en op de prestaties van deze ploeg valt dus oudergewoonte geen peil te trekken, doch voor U.V.S. meenen wij wel op een succesje te mogen rekenen. Hier zijn bijkans nimmer mutaties en de ploeg speelt te goed om zich te laten bedwingen door een elftal dat verleden week zelfs in eigen huis niet meer dan gelijk wist te spelen tegen A.S.C. II. Bodegraven II komt thuis voor res. 3 A binnen de lijnen tegen Utrecht n. a a In het Oosten is P.E.C. niet van dezelfde kracht als verleden jaar, maar wij achten haar toch sterker dan Robur, dat terecht op de ranglijst enkele sporten lager staat. a ft Noad zal in het Zuiden vermoedelijk niet bij machte zijn Van Run c.s. in het zand te doen bijten of althans een puntje te ontfutselen en ook N.A.C. en M.V.V. blij ven wel aan de winnende hand, nu zij respectievelijk tegen Longa en De Valk in het geweer zijn geroepen. Het verzwakte en zeer teleurstellende Willem n is mis schien nog juist goed genoeg om Eind hoven te weerstaan, terwijl Bleyerheide met een beetje geluk het terreinvoordeel voldoende zal kunnen uitbuiten om B.V.V. met de kous op den kop naar den Bosch te zenden. Frisia sneuvelt op den Esserberg te Haren tegen Be Quick en Friesland zal wel kansloos zijn tegen haar stadgenoote Leeuwarden, dat overigens haar goede jaren al overleefd schijnt te hebben. In veel erger mate nog dan in Den Haag (waarover wij hiervóór schreven) lijdt men in de Friesche hoofdstad aan een teveel aan eerste-klassers en dit wreekt zich op den duur in de algemeene prestaties. Noodwendig zal er één van haar ten onder moeten gaan! In Meppel blijft Velocitas de baas over Alcides, al zal het verschil niet aanzienlijk zijn. Veendam wint op eigen terrein van F.V.C. en Achilles krijgt slaag van de snelle Groningsche athleten-clno G.VAV. Hillinen's aanvoerder F. van Waveren. ALPHIA—A. S. C. A. p. C. komt morgen tegen Alphia in de volgende opstelling uit (van rechts naar links) doel: Westen; achter: Janssen en The, midden: Parjatmo, de Jongh en van aa Putten; voor: de Ruiter, Brouwer, Brake), Goethart (of Han) en Tjiam. Het LUGDUNUM—G. S. V. Lugdunum elftal is voor njofjjjï als volgt samengesteld (rechts naar links): Doel: v. d. Berg; achter: Neuteboom e Bekkering; midden: Landesbergen, j en do Graaf; voor: Ramaekers, Dool, v. Laan, Riethoven en Vermond. M

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14