Wat de vrouw draagt. De mode in vroegere tijden. 72rie Jaargang ie-. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 December 1931 Vierde Blad No. 21999 VOOR DE HUISVROUW. WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN. teit is tot een nieuwe mode geworden. De ceramiek voorwerpen zfjn langzamerhand ook wel een beetje afgezaagd geworden, een reden temeer dus om van het nieuwe succes te verwachten. No. XXXH. 1866. Het spreekt vanzelf dat hierbij vanuit een primitieve basis opgebouwd wordt, waardoor we origineele, varieerende en I steeds mooiere creaties krijgen, i Tot de allernieuwste ontwerpen rekenen we de verschillende primitief-opgebouwde, wit gelakte houtkegels samengestelde „sportfiguren" (bokser, worstelaar, discus- werper, hardlooper enz.) die zwart of in een of ander schelle tint gehouden zijn en aan het vertrek iets markants en een origineele kleurenvlek verleenen en waar van reeds nu veel succes ondervonden wordt, (schets). EEN KORT JASJE BIJ EEN KORTE BLOUSE Een familie tafreeltje uit het jaar 1866! De jonge Mama links is gekleed in een rose zijden kleed met ingewerkte zwarte moezen en zwart borduursel; het model van haar hoed was zeer nieuw voor dien- tijd, doch werkelijk mooi van vorm Het oudste dochtertje, rechts staande, ziet er ouwelijk uit in haar lange japon van witte Eén van onze abonnées vraagt, of ik in deze rubriek niet een en ander zou willen vertellen over de verschillende zeepsoorten, die in den handel zijn. Dat kan ik natuur lijk onmogelijk, omdat er dan altijd zeep fabrikanten zouden wezen, die zich ver waarloosd of achteraf gezet zouden voe len; er zijn zoo een massa zeepsoorten; "ze alle te noemen is niet uitvoerbaar. Ik zou u een zeer geleerd vertoog kunnen schrij ven over de diverse samenstellingen der zeepen; natrium-, kalium- en ammonium- zout van vetzuren b.v., maar wat hééft u daaraan? Er zit nog zóóveel meer in zeep! I Clycerine, talk, palmolie en andere oliën! Door al deze grondstoffen op een bepaalde wijze te vermengen, verkrijgt men de diverse soorten zeep: de één met. een groot vetzuur gehalte; de andere met juist een laag procent vetzuur. Zeep, waar veel loog of soda in voor komt, wascht de wasch wèl schoon, doch tast bovendien het weefsel aan; daarmee komt u dus van den wal in de sloot! Wilt u zeker zijn een volkomen onscha delijke zeep voor het wasschen van wol b.v. te krijgen, dan moet u vragen naar pakjes zeep, die de aanduiding Vlokken- zeep of Zeepvlokken dragen. Weet u hoe het komt, dat goederen, die met zeep gewasschen worden, schoon wor den, terwijl zij in water alleen vuil bleven? De zeep dringt gemakkelijker in het vuil van het waschgoed, daar dat vuil meestal eenig vet bevat; bij dat indringen maakt de zeep het vuil los en zoo komt het waschgoed, van het vuil bevrijd, te voor schijn. Daarom leest u zoo dikwijls, dat u eenige sopjes na elkaar moet maken; mét het sop verwijdert u een deel van het vuil; bleef u het goed steeds in hetzelfde sopje reinigen, dan zou het vuil zich weer kunnen vastzetten aan het goed. Hier heeft u een lijstje van veel voor komende zeepsoorten en eenige beschou wingen over hun uitwerking. Groene en gele zeep zijn hetzelfde; de groene kreeg haar kleur door toevoeging van kleurstof; deze laatste veroorzaakt soms vlekjes, die niet of moeilijk te ver wijderen zijn. Vandaar dat men tegen woordig bij voorkeur gele zeep vraagt. Zij bevatten 40% vetzuur; u moet er op letten, dat de zeep goed doorschijnend is; neem een klein beetje op een vork, en houdt er een brandende lucifer achter; zoo kunt u den proef nemen; voorts behoort de zeep gehéel in het water op te lossen en ook mag zij in geen geval naar visch ruiken. Als deze drie punten kloppen, dan is uw zeep goed! Huishoudzeepen met 70% vetzuur (b.v. Sunlightzeep) zijn best te gebruiken voor ongekleurde weefsels en voor plantaar dige weefsels met sterke kleuren, zooals b.v. huishouddoeken met een rooden rand. De Marseillezeepen zijn net als de hier boven genoemde huishoudzeep. Spaansche zeep bevat ook 70% vetzuur en geen soda; u kunt hierin alle weefsels wasschen, doch vooral de fijne wollen en zijden stoffen, zoowel gekleurd als onge kleurd. De vlokkenzeep, waarover ik reeds even schreef, is geheel neutraal en bevat min stens 80% vetzuren; deze zeep is duurder dan goede huishoudzeep; ammoniakzeep bevat 60% vetzuur; deze zeep wordt ge bruikt in dezelfde gevallen als de vlok kenzeep, bij voorkeur voor fijne witte wollen en zijden stoffen In zeeppoeder zit gewoonlijk ongeveer 40% soda; het bevat overigens minstens 30% vetzuur; u kunt dit alleen gebruiken voor onge zijden mousseline, doch is slechts 15 jaar oud. Een lange gekleurde écharpe gar neert haar japon. Het meisje in het mid den vanonderen, ziet er potsierlijk uit voor haar vier jaren. Zij is gekleed in een geel satijn toiletje met marineblauw gebor duurd. G. V. kleurde sterke weefsels en soms voor een gekleurd sterk weefsel, indien de kleur maar sterk is. U moet echter voorzichtig zijn en mag de zeeppoeder niet droog op het goed strooien; zij moet eerst volledig zijn opgelost in kokend water. Dit zijn wel de voornaamste soorten, die de huisvrouw in haar bedrijf noodig zal hebben. Voorts bestaan er natuurlijk nog tal van speciale zeepen (houtzeej), monopolzeep, soda) ook verscheidene bleekmiddelen, doch ik kan hier niet verder op ingaan. Mocht een lezeres iets wenschen te weten over een bepaalde zeep of een bleekmethode. dan vraagt zij het mij maar; ik zal het in deze rubriek beantwoorden. Nu nog een paar algemeene wenken: ik raad u aan goed, dat zeer vuil is, een nacht over, of anders toch zeker een paar uur vóór het wasschen te weeken te zetten. Het vuil wordt daardoor reeds wat losge maakt en het zeepsop zal er later gemak kelijker in kunnen doordringen. U moet niet den ganschen inhoud van een wasch- mand tegelijk in een tijl met water uit storten. Eerst dient u soort bij soort to zoeken: alle zijden kleedingstukken bij een, en alles wat katoen is; voorts een stapeltje wol; ook hoort gekleurd en on gekleurd gescheiden te worden gehouden en ten slotte moet u de wasch sorteeren naar den aard van vuilheid; het ls on verstandig om bijzonder vuil goed in één teil te stoppen met half vuile stoffen; geef de vuilste stukken een extra sop; week de wasch niet in warm water; lauw mag het zijn, maar beter is koud. Wanneer het eigenlijke wasschen begint, dient u eerst een goed sop te maken, waarin de zeep en eventueel de soda geheel zijn opgelost. Sommige menschen smeren een lik zeep op het waschgoed en maken zoo een sop; dat is verkeerd, veroorzaakt vlekken en doet het sop mislukken. Zeep èn soda lossen het beste in heet water op; wan neer dit geschiedt is. kunt u aan het sopje koud water toevoegen tot de gewenschte waschtemperatuur bereikt is. Zorg dat uw sop goed schuimt, want zonder een flink schuimend sopje krijgt u uw wasch niet helder en schoon. Gebruik niet te veel zeep; dat is geld weggooien, waar niemand iets aan heeft. Is de wasch gewasschen. spoel dan tweemaal met warm water 't losgeweekte vuil en de zeepresten er uit; gebruik hier niet te véél water voor: Daarna begint het bleeken. Maar dat valt buiten mijn praatje van vandaag. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN Stationsweg, Firma A. T. H. WITTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG Sigarenhandel, Heerenstraat 2 Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 A. M. VAN ZWICHT, en bij TOH. HOGER VORST Haarl.str. 128 en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN H. Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekadr. ELEGANTE VROUWEN STERREN AAN DEN AVONDHEMEL. Zooals men weet behandelen tegenwoor dig zelfs de meest vooraanstaande salons, het onderwerp „Avondmode" met een zekere reserve, want maatschappelijke om standigheden maken een zoo groot moge lijke beperking hierin absoluut noodzake lijk. Daar men aan een echt „groot" avond toilet eigenlijk maar weinig heeft, besloot de elegante vrouw allereerst werk te maken van de wandel- en middagkleeding en ook van het meer eenvoudige avond toilet, dat voor bezoeken, theaters en con certen in aanmerking komt. Toch zal men tot de ontdekking moeten komen dat het groote avondtoilet, onmo gelijk achterwege kan blijven, want het dansseizoen met hiervan de modieuze con sequenties ligt al niet ver meer voor ons. Het ligt natuurlijk voor de hand dat men in dergelijke gevallen zoo eenvoudig mogelijk tracht te blijven en dit noodzaakt tot een juiste en economische toepassing ran stof, model en kleur. Daarbij mag niet over het hoofd gezien v,'orden dat in het stralende licht van een Eroote ruimte alleen heel lichte en frissche markante kleuren tot hun recht komen, terwijl daarentegen de z.g. „gebroken" tinten die in huis en in de salons zoo bui tengewoon gedistingeerd staan, hiervoor absoluut ongeschikt zijn, daar het felle licht ieder effect op slag doet verdwijnen. Ook verdient het aanbeveling niet al te veel waarde te hechten aan details, doch steeds door de lijn in oogenschouw te houden. Waarheen we ook zien, het is en blijft de lange avondjapon, die bij werkelijk feestelijke gelegenheden gedragen zal wor den; de geruchten van een korter-worden van de modellen der toonaangevende hui zen, blijken niet anders dan „loos alarm" te zijn. Tenslotte is het ook heel begrijpelijk dat men de lange silhouette niet zonder meer wil opgeven; ze maakt interessant en doet het figuur der vrouw zoo voordeelig moge lijk uitkomen. De nieuwste Avondmantels zijn niet langer de pompeuze gewaden, waar ook nog zoo ontzettend veel omheen was. Het zijn kwieke korte manteltjes, die het voor deel hebben niet al te veel van onze finan cien te eischen. en met betrekkelijk weinig tosten gemaakt kunnen worden. Ze zijn zwart (om bij ieder avondtoilet gedragen te kunnen worden) of in dezelfde tint van de japon, waarvoor het bestemd ls> in welk geval het ja6je dan van een anderen stof als de japon vervaardigd is. Zoo kiest men b.v. bij georgette of chiffon jasjes van zijde-fluweel: de verschillende soorten fluweel spelen momenteel toch een groote rol en vooral in de avondmode zijn ze toonaangevend. We hebben getracht U op de teekening eenige waardevolle aanwijzingen te geven. Bovenaan ziet u een lang avondtoilet van tule waarvoor het liefst een mooie pasteltint gekozen wordt. Natuurlijk zijn er ook wel gedekte kleuren, die juist in tule zoo mooi tot hun recht komen. We noemen hier in de eerste plaats fram bozenrood, dat het komende dansseizoen ongetwijfeld veel gezien zal worden. Bij zoo'n jurk staat een fluweelen jasje het beste, het kan een bontkraag hebben, waaruit in het midden achter; als garneering een fluweelen strik te voor schijn komt. Typeerend voor de nieuwe mode zijn de mouwen, die van boven heel wijd zijn en bij de hand nauw toeloopen. Naast het juist hiervoor besproken model ziet u een soepele japon, die het geschiktst van een doffe zijde, georgette, roumain of bellitis gemaakt kan worden. De garneering van struisveeren is hier wel het voornaamste, een garneering die jaren en jaren in 't vergeetboek geraakt was om daar nu plotseling met kracht weer uit op te duiken. We zien hier struisveeren (in de hoofd kleur der zijde) aïs guirlande langs den rok en los als „boa" gedragen; het laat ste staat vooral groote figuren buitenge woon decoratief. De elegante creaties der nieuwe mode, die het in hoofdzaak zoeken in de rug- garneering voeren ons terug naar den stijl uit den tijd van keizerin Eugenie. Vooral de volantsgarneeringen vormen een heel nieuw hoofdstuk (afd. 5 links bene den). Natuurlijk wordt ook kant in de avondmode altijd nog op prijs gesteld. U zult toch moeten toegeven dat het hier afgebeelde toilet buitengewoon chic is en dit is het niet alleen door het model, maar door de origineele mouwen die tot over de elleboog reiken en de beide contrastee- rende fluweelen stukken, die als garnee ring van den hals en waar onderaan de klok begint, zijn aangebracht. Erg leuk staan de moffen, die we steeds meer zullen zien en van hetzelfde bont gemaakt zijn als de kragen der nieuwe mantels. De jasjes van zijde-fluweel hebben vaak hermelijn-kragen met daarbij passende moffen en beide zijn dan voorzien van een bloemgarneering. Tot de weefsels die in de avondmode den meesten opgang zullen maken, behooren zware satijn en phosphora, daar deze stof fen groote slanke vrouwen zoo goed klee- den. -Een laag rugdecolleté (in tegenstelling met den voorkant, die hoog is) geldt als het allernieuwste. Door allerlei gekruiste banen ontstaan mooie glanseffecten, het geen altijd veel bijval wekt (laatste schets). HOUTPLASTIEKEN van allerlei aard kunnen we den laatsten tijd op tentoonstellingen en in de ver schillende kunstzaken bewonderen en het zal wel niet lang meer duren of deze novi- Zijn uw aangedaan kalmeert hoesten 0maakt slijm los! 0 brengt verlichting \Ta09 het oordeel van uw dokter MPENTCN r a HCINOEBSMA DCN haaü 161. Na een kwartier door alle mogelijke gangetjes te nebben gedwaald, zag Tuimeltje plotseling, dat er in de wand een gaatje zat. Tuimeltje tikte er eens tegen en toen verscheen door dat gat de kop van een wurm. Hé. begon Tuimeltje direct tegen de wurm, wat ben jij voor oen diertje? Ik ben een wurm. antwoordde de pier lachend en meteen kwam ie door het gat gekropen. Mogen wij eens in jullie huis kijken, vroeg kikker Karei aan de wurm en toen kregen ze een antwoord, dat hun erg leuk leek. RECLAME. 162. Ik zal jullie allebei op mijn rug nemen, zei de wurm. Je hoeft niets anders te doen, dan bedaard te blijven zitten. Dat stond de deugnieten wel aan. Ze klauterden een voor een op den rug van de wurm -en daar gingen ze heerlijk vooruit, net als in een treintje. Ze kwamen al hoe langer hoe dichter bij het gat en konden alleen nog maar in de diepte de stem van de wurm hooren, zijn kop was nergens meer te zien. Maar toen gebeurde er Iets, wat Tuimeltje noch Karei ver wacht hadden.... W. U. geldt tot het allernieuwste op sportgebied en wordt door de elegante vrouw als toe komstige mode uitverkoren. Deze mode is zeer zeker gemotiveerd, want de jasjes zijn waarborg voor een vol komen vrijheid van bewegen en ze staan heel jeugdig, een factor, die bij een be paalde mode natuurlijk den doorslag geeft. Rok en manteltje worden van een fan- tasiestof gemaakt en de blouse van een goed waschbaar materiaal waarvoor heel veel flanel gekozen wordt, dat lekker warm zit en zich goed laat wasschen. De baan knoopjes van voren staat altijd jeugdig en sportief en daarbij dan nog het smalle leeren ceintuurtje, dat gehand haafd bleef. Ziedaar de reden, waarom deze kleeding reeds nu zooveel aanhang sters heeft.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13