Humor uit het Buitenland. GEMEENTEZAKEN. KUNST EN LETTEREN. Ik heb uw man gisteravond ontmoet. een ecbte Amerikaansche zangeres maar hij heeft mij niet gezien. Zeker. een authentieke, 't Is er eene uit - Dat is zoo.... bij heeft het mij verteld.... Marseille, maar ze komt direct van New-York. (Pé/e Mêie). (Petit Parisien). In orde. hofmeester, dank Je. En-eh gooi het nou maar meteen overboord. (Llfe) Jij helpt je moedei al. ventje Zeker, ik tel de lepels en vorken als de gasten vertrokken zijn. De eerste het-heele-jaat-door-zwemïhöï: „ITod 6 Be zee vanochtend, George?" Tweede en nog stoutmoediger het-heele-jaar-door-zwem- mer „Lekker. Precies ais van den zomer." (Humorist) Hoe moet ie zoo'n bus eigenlijk open maken Dat lukt roe nooit. O. juffrouw, de aanwijzing, hoe n dat doen moet. zit er in I (PfU Mfle). Toe. koop me dien bontmantel. We kunnen dat best op andere dingen uitzuini gen. Om te beginnen zouden we de kache) kunnen uitlaten I Och. wat ziet die man er ongelukkig uit. Ik zal hem iets geven. Doe het niet. beste kind. Denk er aan dat het wel een verkleed journalist kan zijn. die wil schrijven over de bedelarij in de stad. Excelsior BEGROOTING3VOORSTELLEN. Bij de begrooting zijn volgende voor dellen of moties ingediend: Door den heer Groeneveld. lo. Ondergeteekende stelt voor aan het Instituut voor Arbeidersontwikkeling afd. Leiden f.500 subsidie te verleenen. 2o. De Raad spreekt de wenscheiljkheid ut. dat nabij den Haagweg en nabij de herenstraat ten spoedigste Openbare ökaarscholen zullen worden gesticht. Door mevr. De ClerDe Bruijn. lo. Ondergeteekende stelt voor over te (aan tot het instellen van een Gemeente lijke commissie voor Blindenzorg. 2o. Ondergeteekende stelt voor over te jaan tot het oprichten van een Gemeen telijk Tehuis voor Ouden van Dagen. Door den heer Koole. lo. Ondergeteekende stelt voor de zwem inrichtingen ..De Zijl" en de „Hooge Rijn dijk" op Zondag voor het publiek open te stellen. De tijd der openstelling op Zondag te regelen in overleg tusschen B. en W. en belde besturen. 2o. Ondergeteekende stelt voor uitvoe ring te geven aan het plan Badhuis „Zui- derzicht", hetwelk reeds de Commissies van Fabricage en den Geneeskundige en Gezondheidsdienst is gepasseerd. Door den heer Van Stralen. lo. Ondergeteekende stelt den Raad voor B en W. te verzoeken een zoodanige wri nging in het reglement voor de steunver lening aan te brengen, waardoor het mo gelijk wordt een extra-uitkeering te ver strekken aan geheel of gedeeltelijk werk- Icozen, die daarvoor in aanmerking komen, 'oor aanschaffing van kleeding en schoeisel. 2o. Ondergeteekende stelt den Raad voor de ondersteuningsnorm te verhoogen van I 13.50 op f. 15 voor werklooze gehuwden en kostwinners en van f9 op f. 10 voor kostgangers. 3o. Ondergeteekende stelt voor den kin dertoeslag te verhoogen van f. 1.25 op 1.1.50 per kind. en deze toeslag te ver strekken voor alle inwonende kinderen, tot een maximum aantal van 7. (o. Ondergeteekende stelt voor de bepa- dng in het steunreglement, dat de onder steuning na 20 weken voor gehuwden en kostwinners en 15 weken voor kostgangers met 1.1.per week wordt verminderd, 'oor bona fide werkloozen tijdelijk buiten werking te stellen. 5o. Ondergeteekende stelt voor de uit getrokken werkloozen, welke buiten hun schuld in een jaar minder dan 2 maan den hebben gewerkt, niet van de steun- 'erlcening af te voeren. 6o Ondergeteekende stelt den Road voor «e bepaling in het steunreglement, dat losse transportarbeiders slechts gedurende dagen per jaar steun kunnen ontvan- 6W. tijdelijk buiten werking te stellen. "o. Ondergeteekende stelt den Raad voor om vanaf 1 Januari 1932 op de kasuitkee- ongen van die werkloozen, welke na uit getrokken te zijn voor gemeentelijken steun ln aanmerking komen, een toeslag »P de kasuitkeering te verstrekken ten oedrage van het verschil tusschen kasuit- oerirg en steunbedrag. 8o. De Raad, van oordeel dat juist in ossen ernstigen crisistijd het van groot oemug is de werkgelegenheid zoo sterk mogelijk te bevorderen; van meening, dat voorgenomen ge meentelijke werken in plaats uitgesteld in snel mogelijk tempo moeten worden Tntreid en «''gevoerd; acht het in dit verband zeer gewenscht, 0011 het plan tot aanleg van sport- ospeelvelden nabil den Lridschen Hout spoedigste wordt uitgevoerd en ver voer ti en binnen zeer korten tijd een ie m k daar'oe bij dsn Raad aanhangig Door mevr. Braggaarde Does. lo. Ondergeteekende stelt voor, over te gaan, tot oprichting van een gemeente lijke crèche (kinderbewaarplaats). 2o. Ondergeteekende stelt voor, bij schoolkindervoeding en kleeding, schoe nen te verstrekken in plaats van klompen. 3o. Ondergeteekende stelt voor, de schoolkindervoeding ook gedurende de va- cantie te verstrekken. 4. Ondergeteekende stelt voor over te gaan tot instelling van een gemeentelijke Com missie voor schoolkindervoeding en klee ding. 5. Ondergeteekende stelt voor. aan kin deren welke schoolvoediug en kleeding ontvangen, gedurende de schooltijd pan toffels te verstrekken. 6. De raad besluit het reglement van de Gem. Comm. van M. H. als volgt te wij zigen: n.l. art. 14 als volgt te lezen, De Commissie vergadert eenmaal per week en voorts zoo dikwijls als de voor zitter of 4 leden dit noodig achten. De af doening van spoedeischende zaken kan geschieden door den voorzitter volgens re gelen bij het huishoudelijk reglement te stellen. Door mevr. Braggaarde Does en den heer van Stralen. De raad besluit tot opheffing der Ge meentelijke Commissie van Maatschappe lijk Hulpbetoon, aan B. en W. de functie van deze Commissie op te dragen, bijge staan door een Commissie van bijstand, uit den raad te benoemen. Door den heer van Eek. lo. De Raad besluit B. en W. te verzoeken de wenscheiljkheid te onderzoeken om ook in Leiden in-navolging van Amsterdam in te stellen een centralén dienst voor de ievensmiddelenvoorzienmg. 2o. De Raad verzoekt B. en W. een adres te ontwerpen, waarbij aan de Koningin wordt gevraagd te willen indienen aan de Staten-Generaal een voorstel van wet betreffende de gemeente Leiden als be doeld in artikel 157 der Gemeentewet. 3o. De Raad, zich in beginsel uitspre kend voor de invoering van de medezeg genschap voor het gemeentepersoneel, ver zoekt B. en W. het advies in te winnen van de Algemeene Ambtenaren en de Algemeene Werklieden-Commissie omtrent de wijze, waarop deze medezeggenschap behoort te worden geregeld. 4o. De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat voortaan ook in Leiden op Zondag middag het houden van optochten met muziek en banieren als regel zal worden toegestaan. 5o. De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat de Leidsche Hout in eigendom worde overgedragen aan de gemeente Leiden. 6o. De Raad verzoekt B. en W. de noo- dige voorbereidende maatregelen te tref fen tot het in gemeentebeUeer brengen der Leidsche Duinwater-Maatschappij. 7o. Ondergeteekende stelt voor om de volgende wijzigingen te brengen in de ver ordening op de Straatpolitie lo. in art. 23 a den tweeden regel aldus te doen luiden: „tenzij de door den optocht te volgen weg schriftelijk is goedgekeurd door den Burgemeester" en art. 23 b na „deel te nemen" te doen luiden „tenzij de door den optocht te volgen weg schriftelijk is goed gekeurd door den Burgemeester". 2o. art. 51 te laten vervallen en in art. 52 de woorden: ..Onverminderd het bij de vorige artikelen bepaalde, zijn de venters verplicht," te vervangen door: „De ven ters van gedrukte of geschreven stukken zijn verplicht". 8o. De Raad verzoekt B. en W. een zoo danige wijziging van de statuten der Leid sche Duinwater-Maatschappij te bevorde ren. dat: lo. in plaats van drie commis sarissen het aantal commissarissen wordt bepaald op vijf, waarvan buiten den ge meentelijken commissaris twee worden aangewezen door den Gemeenteraad, een aangewezen door en uit het College van B. en W., en een aangewezen door den Gemeenteraad op voordracht van de vak organisaties, waarbij het personeel is aan gesloten; 2o. de vaststelling van de arbeidsvoor waarden van het personeel worde onder worpen aan de goedkeuring van den Ge meenteraad. Door den heer Kooistra. lo. De Raad van oordeel, dat alle wonin gen die het eigendom v/d. Gemeente zijn, rechtsreeks onder haar beheer moeten worden gebracht, noodigt B-W. uit dien aangaande voorstellen bij den raad ln te cüenen. 2o. De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat het saneeripgplan, Bouwelouwe- steegParadijssteeg' zeer spoedig aan de orde zal worden gesteld. 3o. Ondergeteekendè stelt voor een Ge meentelijke Woningbeurs te stichten. Door den heer Kuipers. Ie. Ondergeteekende stelt voor, aan de losse arbeiders in dienst der gemeente, het minimum-loon volgens Raadsbesluit van 15 November 1920 uit te keeren. 2o. Ondergeteekende stelt voor, in te voeren een arbeidsreserve. 3o. Ondergeteekende stelt voor. Volg nummer 268 te verhoogen met f. 100, ten einde den Algemeenen Bond van Politie personeel eveneens in het bezit te stellen van een subsidie, voor den cursus tot op leiding bij de politie. Door den heer Schiiller. lo. De Raad van oordeel dat het ge wenscht is, dat de bepalingen omtrent minimum-loon en maximum-arbeidsduur in bestekken van gemeentewerken, zooals die zijn vastgesteld bij verordening van 28 Maart 1901, laatstelijk gewijzigd bij ver ordening van 26 Maart 1914, worden ge wijzigd. Besluit dienovereenkomstig B. en W. te verzoeken bedoelde verordening aan een herziening te onderwerpen en den Raad voor te leggen. 2o. De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat B. en W. een onderzoek instellen naar de doelmatigheid van samenvoeging van de diensten van Bouw en Woningtoe zicht en de Stadsontwikkeling, inplaats van zooals tot dusverre de Stadsontwikke ling te doen ressorteeren onder den dienst van Gemeentewerken. Door den heer Verweij. lo. De raad besluit tot weder-invoering van de zakelijke belasting op de bedrijven. 2o. De raad besluit tot invoering van een belasting op bouwterreinen. 3o. De raad besluit het aantal opcenten op de vermogensbelasting te verhoogen i van 15 tot 50. 4o. De raad spreekt de wenschelijkheid uit. dat de opcenten op de Personeele be lasting voortaan progressief zullen wor den geheven. In totaal 41 voorstellen en moties, alle van de zijde der S.D.A.P. DE HUURVERHOOGING IN DE KOOI. Met betrekking tot het adres van het bestuur der Buurthuurdersvereeniging „de Kooi", inzake de plaats gehad heb bende verhooging van de huurprijzen der 147 woningen van de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werk manswoningen in dit stadskwartier, mer ken B. en W. op, dat adressant zich eerst met een verzoek van gelijke strekking tot het College heeft gewend. Na door den Voorzitter met het bestuur der Buurthuurdersvereeniging ter zake gevoerde besprekingen, gevolgd door ver der onderzoek, deelden B. en W. aan het bestuur als hun beslissing mede, dat geen termen bestonden om de intrekking van de huurverhooging te bevorderen. Ter toelichting van deze beslissing schre ven zij aan adressant verder 't volgende: „1. Voor dekking van de jaarlijksche kosten van het aanbrengen van water closets en van de straatbelasting, teza men, werden verhoogd: 4 woningen met 10 cents; 1 woning met 20 ets.: 1 woning met 25 ets.; 4 woningen met 40 ets.; 56 woningen met 45 ets.; 32 woningen met 50 ets.; 31 woningen met 55 ets.; 19 woningen met 60 ets.; 1 woning met (winkel) 65 cents. „De verschillen in de opgelegde ver hooging worden veroorzaakt door het verschil in huurwaarde van de onder scheidene woningen en doordat ook de kosten van het waterverbruik niet voor alle woningen dezelfde zijn. De mededeeling in het adres, dat ver hoogingen hebben plaats gevonden met bedragen van 25 cents tot 65 cents, geeft dus een voorstelling van zaken, die niet geheel overeenstemt met hetgeen in wer kelijkheid is gebeurd. Bovendien heeft het bestuur in het laatste onderhoud de billijkheid van de huurverhooging ten be hoeve van de straatbelasting ten volle erkend en daarbij uitdrukkelijk verzekerd, dat de bezwaren alleen de huurverhoo ging wegens het maken van de waterclo sets betreffen. 2. Ten aanzien van dit gedeelte der huurverhooging, hetwelk gemiddeld f. 0.35 per woning en per week bedraagt, stellen zij vast wat door B. en W. trouwens ook niet wordt ontkend dat de woningen eerst van waterclosets zijn voorzien, na dat het bestuur daarom had gevraagd en nadat het bestuur der bouwvereeniging het had medegedeeld, dat de gevraagde verandering groote kosten met zich zou brengen, die in elk geval huurverhooging zouden tengevolge hebben. Geenerlei be zwaar is toen gemaakt. 3. De kosten van het maken van de clo sets in de 147 woningen met inbegrip van stucadoor-timmer-metsel- en verf- werken en het maken in de voorportalen van 50 hoofdkraanputten hebben bedra gen f. 9.572.60. Van de meerdere huurop brengst ad f2700 in totaal, is f. 1800, dus verreweg het grootste gedeelte, bestemd voor het gebruik van water, terwijl het restant ad f. 900 noodig is voor de an nuïteit over de verbouwingskosten. 4. Er bestaat geen enkel verband tus schen de in 1922 ingevoerde huurverhoo ging en de thans aangebrachte verande ring. Bedoelde huurverhooging geschied de. omdat de huurprijzen in vergelijking met de huurwaarde te laag waren. Met inbegrip van deze huurverhooging van 1922 bedroegen de huren nog slechts 68 pet. van de een paar jaar geleden geta xeerde huurwaarde; met inbegrip van de huurverhooging voor de closets stijgt dit percentage nog maar tot 75 pet., hetgeen dus wil zeggen, dat de werkelijk betaalde huurprijzen 25 pet. lager zijn dan de huurwaarde. 5. Feitelijk is het verschil voor de huur ders nog gunstiger, omdat bij deze bere kening niet in aanmerking werd genomen de meerdere waarde der woningen ten gevolge van het maken van de closets. Want al kan worden toegegeven, dat het aanbrengen van deze inrichtingen een hygiënisch belang is, zulks doet niet af aan de omstandigheid, dat de huurwaarde en derhalve de huurprijs hooger of lager is al naar gelang wel of niet closets aan wezig zijn. Uit dit oogpunt beschouwd is de huurverhooging dus alleszins billijk. Maar zij is ook noodig, omdat de bouwver eeniging alleen daardoor in de kosten kan voorzien en een ongedekt tekort kan voor komen. 6. De straatbelasting werd ingevoerd met 1 Januari 1931: de closets kwamen in het voorjaar gereed, terwijl de huurver hooging eerst den len November j.l. in werking trad. Men kan dus niet zeggen dat de huurders niet met consideratie zijn behandeld. 7. De vraag of het thans wei het gun stige oogenblik is om een huurverhooging in te voeren, moet in dit geval buiten bel schouwing blijven; de bouwvereeniging is eigenaresse en verhuurster van de wo ningen; als zoodanig heeft zij geen taak met betrekking tot de gevolgen van de werkeloosheid. Voor de voorziening in deze nooden zijn andere instellingen aangewezen en worden andere middelen aangewend. Al- zoo blijve ook rusten de vraag of nu in derdaad de bewoners zoodanig met werk loosheid hebben te kampen dat het hun algemeen bezwaarlijk is, de hoogere huur te betalen. 8. Ten slotte hebben B. en W. van den Secretaris der bouwvereeniging ten over vloede nog de verzekering ontvangen, dat het bovengenoemde bedrag van f. 9.572.60 uitsluitend betrekking heeft op de clo sets met bijkomende werken in de 147 woningen; de kosten van verbeteringen hl andere woningen zijn hieronder der halve niet begrepen, integendeel werden die andere woningen voor de daarin aan gebrachte verbeteringen in huur verhoogd en dragen zij dus zelf de lasten daarvan". Het thans gerichte verzoek bevat geen nieuwe gezichtspunten; aan bovenstaande uiteenzetting van den gang van zaken en van de noodzakelijkheid en billijkheid van de huurverhooging hebben B. en W. dan ook nog slechts een paar opmerkingen toe te voegen. In de eerste plaats moet worden gewe zen op de zeer onjuiste voorstelling van zaken, die adressant geeft door te schrij ven: „dat wij op advies van het Gemeen tebestuur deze „verhooging nu vier weken achtereen hebben betaald, gezien wij dan op de medewerking van het Gemeente bestuur konden rekenen". De waarheid is, dat de Voorzitter ln de bedoelde besprekingen met het bestuur zich wel bereid verklaarde de bezwaren aan te hooren, doch tevens nadrukkelijk op de verplichting van de huurders wees, om in afwachting van de behandeling en de beslissing hunner zaak, de meerdere huur van den datum der invoering af te betalen. Zij werden dus gewaarschuwd tegen nalatigheid en wel reeds hierom, aangezien weigerachtigheid ln deze een beletsel voor het College zou hebben kun nen vormen, om de aangelegenheid in be handeling te nemen. Van een toezegging in den zin, als de door adressant gebezig de bewoordingen zouden doen vermoeden, is dan ook geenszins sprake. Wat voorts betreft adressants bewering, dat in den loop der jaren aan het bestuur der bouwvereeniging herhaaldelijk om het aanbrengen van waterspoeling is ge vraagd, kunnen B. en W. mededeelen, dat de Buurthuurdersvereeniging zich in Fe bruari 1930 te dezer zake tot de bouwver eeniging heeft gewend, als uitvloeisel waarvan nog in den loop van hetzelfde jaar met het werk werd aangevangen. Van vroegere verzoeken is aan het bestuur der bouwvereeniging, naar het verklaarde, niets bekend. Ten slotte brengen B. en B. in herinne ring, dat de huurprijzen worden vastge steld door het bestuur der bouwvereeni ging en, overeenkomstig de voorschot- voorwaarden van Rijk en gemeente, aan de goedkeuring van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid en van het College zijn onderworpen, zoodat het adres in hun handen behoort te worden gesteld ter afdoening. Het zal na kennisneming van het vo renstaande echter duidelijk zijn, dat het College ook in dit nadere verzoek, geen aanleiding zal kunnen vinden, om" de huurverhooging geheel of gedeeltelijk on gedaan te maken, noch om de bouwver eeniging terug te houden van gewettigde en gerechtvaardigde maatregelen tegen eventueele in gebreke blijvende huurders. NIEUWE UITGAVEN. Binncnvaart-Almanak 1932. Het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft ook dit jaar een Jaar boekje uitgegeven en wel in den vorm van een Binnenvaart-Almanak voor het jaar 1932. Deze uitgave is bedoeld als propaganda voor het vakonderwijs en lager onderwijs voor schippers en schipperskinderen Deze Binnenvaart-Almanak 1932 bevat een groot aantal gegevens, welke niet al leen voor schippers en andere belangheb benden bij de scheepvaart, reeders, assu radeurs enz., doch ook voor beoefenaars van Watersport van belang zijn. Het adres van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, waar deze Binnenvaart- Almanak kan worden aangevraagd is Binnenkant 22, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 11