72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 4 December 1931 Tweede Biad No. 21998 GEMENGD NIEUWS. de overval te 's-gravenhage is gefingeerd. Directeur der Vereenigde Bakkerijen in arrest. Gebleken is dat de dezer dagen ver melde roofoverval op den directeur der Ver. Bakkerijen te 's-Gravenhage, waarbij J 9000 gestolen zou zijn, gefingeerd is. Het kwam de politie reeds aanstonds verdacht voor dat er geen spoor van braak te ont dekken was, terwijl alle deuren behoorlijk gesloten waren geweest. Aangenomen - dat de aanranders zich hadden laten inslui ten, zouden zij na den overval de deuren weer behoorlijk afgesloten moeten hebben ?n gewoonlijk hebben dergelijke personen ln die omstandigheden daarvoor teveel naast. Bovendien was de heer Z. zoodanig gebonden, dat hij zich vrij gemakkelijk had kunnen bevrijden. Na een langdurig verhoor heeft de directeur dan ook be kend alles gefantaseerd te hebben. Hij zou volgens niet officieele berichten de Politie weigerde vooralsnog inlichtingen te Pon11 hebben bekend een bedrag van 1.9000 ten eigen bate te hebben aan gewend. groote brand in haastrecht. Een oude man door de opwinding gedood. Gisteravond heeft, naar de Msb. meldt, hror??astrecht (Z.H.) een zeer ernstige and gewoed, waarbij twee woonhuizen vpJL werkplaats en een pakhuis werden rwoest. Midden in het dorp bevond zich timmermanswerkplaats van den heer hppf>Aen' daar een meubelmakerij de h ^eeks kwart over 8 uur werd niJS?gewaarschuwd, dat brand was broken. De brandweer te Haastrecht ,armeerd> doch kon wegens een midriao chauffeur van de spuit, des 2iin~T°3 averkomcn, niet direct ter plaatse Resin»?111 ek war®n de vlammen over- Hietvptrf1 naar het woonhui van den heer van li! eyeneens naar het woonhuis vuur i r Jansen Jr. Aangezien het wakkJÏ001^ de.n foTTen wind werd aange- ramn dreigde Haastrecht door een worden getroffen. Daarna werd branS gevraagd van de Goudsche torsmiH- die sP°edig met de groote mo- puit aanwezig was. Aangezien de haven door het krachtige zuigen der beide spuiten spoedig bijna geheel droog lag, moest de duiker van de havensluis eerst geopend worden, ten einde uit de rivier de IJssel, water voor het blusschingswerk toe te laten. Gedu rende het oponthoud ontstond er een ge vaarlijk moment, aangezien de brand zich nog steeds dreigde uit te breiden. Geluk kig kon weer spoedig volop water worden gegeven, zoodat men eindelijk het vuur geleidelijk zag verminderen, hoewel in de werkplaats en in het pakhuis de vlammen telkens weer oplaaiden. Tegen half tien had de brandweer het vuur volkomen onder de knie. De brandweer bleef nog tot ongeveer middernacht op het terrein van den brand. Geheel vernield zijn de werkplaats, het pakhuis en het woonhuis van den heer Rietveld. Het fraaie zeventien-eeuwsche woonhuis van den heer Th. Jansen bleef gedeeltelijk behouden. De voorraden meu belen van den heer Jansen Jr. werden ge heel vernield. De schade laat zich nog niet ramen, doch loopt in de duizenden. Alles is door verzekering gedekt. Een tragische bijzonderheid is nog, dat de 72-jarige J. Straver door de opwinding zoo werd aangegrepen, dat hij door een beroerte werd getroffen en aan de gevol gen overleed. het geheimzinnige drama te echt opgelost? Sterke aanwijzing tegen den aangehouden jachtopziener. Omtrent de misdaad te Echt meldt de Nieuwsbron het volgende: Naar ons gistermiddag telefonisch uit Echt werd medegedeeld, is Dinsdagavond laat in zijn woning te Posterholt gearres teerd als verdacht van medeplichtigheid aan, den drievoudigen moord de veldwach ter W. Zwaar geboeid is ook deze man door de marechaussee met den laatsten trein van Echt naar Roermond overgebracht en daar in het huis van bewaring ingesloten. Bij het sectie-onderzoek vond dr. Hulst in de lichamen der slachtoffers 3 kogels van het kaliber 9 m.M., zooals in parabel lum-revolvers wordt gebruikt. Hij stelde daarvan aanstonds den offi cier van justitie in kennis, met het ver zoek, op de plaats van het misdrijf te laten zoeken naar de hulzen van de para bellum-patronen. Een parabellum toch werpt de hulzen automatisch uit en dr. Hulst achtte het niet waarschijnlijk, dat I de moordenaars zich den tijd zouden heb- ben gegund deze hulzen in de duisternis op te zoeken. Het parket is daarop aanstonds weer i naar Putbroek vertrokken om de omgeving van de plaats van het misdrijf nog eens nauwkeurig af te zoeken. Hierbij zijn inderdaad 3 parabellum-patroonhulzen ge vonden. Met deze hulzen is men daarop naar de marechausseekazerne te Echt terugge keerd, waar inmiddels ook de bekende scheikundige-criminalist dr. E. J. H. Wae- I geningh uit Maastricht was aangekomen. Deze laatste nam aanstonds eenige proe- 1 ven met de bij v. d. E. in beslag genomen parabellum-revolver, waarbij kwam vast te staan, dat de inslag van den pal in I het slaghoedje precies dezelfde was als de inslag in de op de plaats van het misdrijf gevonden hulzen. Boven- dien bleken de looptrekken in een afge schoten kogel volkomen overeen te komen met die van de kogels, door dr. Hulst in het lichaam der slachtoffers gevonden. Daarmede kwam voor 90 pet. vast te staan, dat de moordende kogels waren afgevuurd uit de parabellum bij v. d. E. in beslag genomen. Dr. Hulst verklaarde in de lijken drie wonden gevonden te hebben, veroorzaakt door parabellum-kogels, en 11 wonden, veroorzaakt door jachtpatronen. Alle 14 schoten moeten op zeer korten afstand het verste op zijn hoogst 3 meter zijn afgevuurd. De wonden van 11 schoten loopen in licht opwaartsche richting, hetgeen een bewijs is, dat de schoten uit een hinder laag dicht bij den grond moeten zijn ge lost. Bovendien had ieder der slachtoffers een schotwond dwars door het lichaam, welke schoten moeten zijn gelost met den loop van het jachtgeweer gedrukt op het lichaam der zwaargewonde jongemannen. De moordenaars hebben aldus dr. Hulst dus het vooropgezette doel gehad hun slachtoffers van het leven te beroo- ven en hebben alzoo ieder hunner het ge nadeschot gegeven. Deze waarneming klopt volkomen met die der getuigen, die de schoten hebben hooren vallen en die verklaard hebben, dat de drie laatste schoten zeer dof klonken, alsof zij in den grond werden afgevuurd Van alle 11 uit het jachtgeweer geloste schoten heeft dr. Hulst behalve de lading hagel de ronde kartonnetjes, welke de hul zen afsluiten, in het lichaam der slacht offers gevonden. Deze kartonnetjes zijn bij onderzoek dezelfde gebleken te zijn als die uit bij de v. d. E.'s in beslag genomen jachtpatronen. Het is een stom geluk zoo besloot dr. Hulst het onderhoud dat men de ver moedelijke daders nog heeft kunnen arres teeren en dat zij nog niet over de grens gevlucht waren. Het arrestatiebevel toch kwam rijkelijk laat, terwijl er alleszins termen waren geweest, dat reeds Maandag uit te vaardigen. Het thans vrijwel opgeloste drama wordt door de bevolking voorts nog in verband gebracht met de vermissing van twee jongelieden uit Annedaal, ongeveer 7 jaar geleden. Deze zijn eveneens nimmer van het stroopen in de bosschen teruggekeerd. Wel gingen er geruimen tijd geruchten, dat deze beide jonge mannen op Duitsch gebied voor het Vreemdelingen-legioen zouden zijn geronseld doch daarvan heeft men nimmer bevestiging kunnen krijgen. In dit verband is het wel eigenaardig, dat de jachtopziener v. d. E. dit .seizoen reeds tot tweemaal toe geweigerd heeft een drijfjacht uit te strekken tot een driehoek- vormig hooggelegen bosch bij Annedaal- Posterholt, niettegenstaande dit bosch als zeer wildrijk bekend stond. Gisteren zou dit bosch door de bevolking nauwkeurig worden afgezocht. een oude man overvallen. Naar het „Vad." meldt heeft ten huize van den ongeveer 80-jarigen a. v. Oostrum aan de Kouwelaan op de Lage Vuursche, onder de gemeente Baarn, gisteravond een brutale overval plaats gehad. In de kamer, waar de oude man reeds te bed lag, ver scheen plotseling een gemaskerde man met een bijl. Hij vroeg den ouden man, die alleen in het huisje woont, om geld, waarop v. O. hem zeide, dat hij dan mee moest gaan naar de plaats, waar zich het geld bevond. In het achterhuis wilde de bandiet den ouden man met de bijl neerslaan. Dit wist de man echter te voorkomen en de aan rander sloeg op de vlucht. Geld is niet ontvreemd. De rijksveldwacht en de ge- meente-politie van Baarn hebben de zaak in onderzoek. In het kleine dorpje werd het geval gis teravond druk besproken. Men meent, dat men met een bekende te doen heeft. De man was lang van gestalte, donker ge kleed, een roode das om den hals. Door de diepe duisternis kon hij ontkomen. met moeite gered. De heer F. H. van Lingen, die in de Zeeburgerstraat te Amsterdam een groen ten- en fruitzaak dreef zou hedenmorgen de hoofdkraan van de waterleiding afslui ten omd^t hij lekkage had aan een der huizen. Deze kraan, zit achter den gevel onder de etalage. Met een brandende kaars daalde hij af. Het vlammetje kwam in aanraking met brandbare stoffen en in een oogwenk stond de omgeving in volle vlam. Toen de brandweer arriveerde werd medegedeeld, dat nog een bejaarde man in het huis moest zijn. De vlammen dreig den reeds uit te slaan en een verstikken- den rook belette het binnentreden. Geluk kig bleek de oude man het perceel reeds te hebben verlaten. De vrouw van den heer van Lingen, die bij het uitbreken van den brand op de bovenverdieping was, kon niet meer langs de trap naar beneden en heeft aan de achterzijde door buren gehol pen 't belendende perceel bereikt.De brand weer wist den brand tot het voorgedeelte van den winkel te beperken. jongen in kokend water gevallen Aan de gevolgen overleden. In de exportslachterij van de firma Wil ling te Groenlo is een jongen van de sport van een ladder gegleden, die naast een hoogen ketel met kokend water stond. De jongen tuimelde over den rand in de kuip en geraakte tot den hals in het heete water. Hij sprong onmiddellijk uit den ketel en kwam in een kuip met pekelwater terecht. Met vreeselijke brandwonden over dekt. werd hij overgebracht naar het zie kenhuis te Groenlo, waar hij 's nachts aan. zij wonden is bezweken. De jongen, F. Roeling geheeten, was 15 jaar oud en eerst sedert twee weken in dienst van de firma. N. R. Crt. brandwonden bekomen. In de Tuinstraat te Amsterdam was een vrouw bezig met de wasch. Zij tilde daarbij een teil heet water op. doch de vloer van haar woning kon dezen zwaren last niet meer dragen en zakte in. De vrouw kreeg het kokend heete water over het lichaam en liep zeer ernstige brandwonden op. Door een geneesheer van de gemeente werd zij voorloopig behandeld. Haar toe stand is zorgwekkend. DE NIEUWBENOEMDE GE ZANT VAN EGYPTE bij het ï^irenanosche hof, Hafez A fifi Pacha, is gisteren door H. M. de Koningin ontvang en, ter overhandiging van zijn geloof sbrieven. MEVROUW LUCIE VEERM AN—BEKKER, leerares aan het Toonkunst-conservatorium te Utrecht vferde gis teren haar 70sten verjaardag. - De directeur van het Conservatorium, de heer Anton Averkamp, complimen teert de jubilaresse. KULP AAN ONBEHUISDEN. Een liefdewerk vooral in koude najaars- en winter dagen. De dakloozen vinden een welkom onthaal. Nuttige arbeid doodt den tijd. Een goed maal en een frisch bad verkwikt, en een gezonde slaap geeft krachten voor den komenden dag. HET TREINONGELUK OP DE LIJN BRUSSELANTWERPEN heeft aan vier per sonen het leven geKÖst De materieele schade, welke bij de botsing werd aange- gericht was zeer groot.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5