de donkere dagen van den laatsten tijd. Nicolaas en Piet-Costuums voor onze POSTZEGEL verzamelaars. sport. FAILLISSEMENTEN Cijfers over Mandsjoerije. UIT DE OMSTREKEN. in dezen WW van het 3aar komen reeds ■/donkerste dagen voor, die pas zeld- «nier worden in den loop van de maand Sninri wanneer een verandering komt de weersgesteldheid. Het donker zijn ISn de dagen toch is niet alleen een ge il» van het leit, dat de zon laag staat, «aar veel meer van de voor het zonlicht m, weinig doordringbare wolkenlagen. Toch is het in de meeste jaren niet zoo iroeS tri den wthter zoo dikwijls en zoo hnedurig donker weer als het in de laat je drie weken geweest is. Wanneer de maand November vijf of zes zonlooze da len brengt, is dat iets normaals, maar wij aebben er nu reeds meer dan een dozijn •ehad terwijl slechts één dag, de 2de «member, bijna onafgebroken zonne- l.ijiin gehad lieeft en de overige dagen Jns niet meer dan enkele uren zonne- 'liijn schonken. Bijzondere weerstoestanden zooals wij in laatste weken, hebben hun oorzaak natuurlijk in de weersgesteldheid in de «bieden rondom ons. In een der eerste «titelen over weerkunde, die ik in het eidsch Dagblad heb geschreven, heb ik, neen ik. er op gewezen, dat men bij den and niet enkel op de richting moet Iet- en maar veel meer op de oorsprong om- lat men dan tot een verklaring der weers- lesteldheid kan komen. Bij dit zoo lang jarige donkere weer, dat hoofdzakelijk sordt veroorzaakt door dikkere wolken- jan, kan de zoo zwaar bewolkte lucht «makkelijk verklaard worden met behulp 'm de heerschende luchtstroomen over m bij ons land en het is wel eens aardig im dit geval uit te leggen voor degenen, lie de weersverschijnselen en hun oorzaken irondlg willen nagaan. Het geval is trou- jens uit een meteorologisch oogpunt heel iarakteristiek. Wq moeten dan in de eerste plaats kus nagaan hoe in Europa de verdeeling ier luchtdrukking is omdat deze de oor aak is van de luchtstroomen, die in dit jeval zoo'n belangrijke rol spelen. Sedert geruimen tijd is de luchtdruk joo; boven West-Rusland en komen zeer ïoogc barometerstanden van bijna 785 #M. voor in Finland. Dat is in zooverre fcts bijzonders omdat een Oost-Euro- xcsch gebied van hoogen druk weliswaar in den regel in den winter daar aanwezig- Is maar zoo vroeg in den winter niet zoo ter naar het Westen vooruitgeschoven is iis nu het geval is. Het reikte n.l. tot over ie Noordzee en o.a. ook over ons land. Tegelijkertijd is de luchtdrukking zeer aag boven den Oostelijken Atlantischen Oceaan en komen aldoor zeer lage baro meterstanden in de omgeving van IJsland boor Bij deze luchtdrukverdeeling waait ten breede van Zuid naar Noord gerichte lichtstroom over de Noordzee en in het (ebicd tusschen IJsland en Noorwegen. Deze Zuidelijke luchtstroom is ontstaan Sit twee groote luchtstroomen. Een dezer te is een Zuidwestelijke, die uit Zuide lijke, warme streken afkomstig is en op rijn tocht over den Oceaan rijkelijk water- (amp heeft opgenomen en derhalve zeer tochtig is. De andere stroom kwam uit Oost- en Noordoost Europa en is koud en aioog. Beide stroomen ontmoeten elkaar STtr en nabij ons land en vermengen zich barbij de warme, vochtige, uit het Zuiden kiemen lucht afkoelt en daardoor na- irarlijk een gedeelte van haar waterdamp roet verliezen. Deze waterdamp verdicht zich tot wolken en mist. Nu zijn om ver schillende redenen de beide luchtsoorten. Se warme, vochtige en de koude droge met geneigd zich grondig tc vermengen alsof zij flink door -elkaar geroerd worden, maar er vormen zich breede, platte lucht stroomen, die in de andere luchtsoort doordringen en bij dit proces ontstaan verschillende wolkenlagen, die wij nu en (ian onderscheiden kunnen wanneer de Onderste wolkenlaag doorbreekt. Doordat er op die manier op nogal ruime schaal wolkenvorming plaats heeft ivordt het zonlicht in sterke mate verhin- fierd tot de aardoppervlakte door te drin- jen. Een groot gedeelte van het zonlicht «ordt door de bovenste wolkenlaag weer naar de hemelruimte teruggekaatst. Het deel, dat de wolkenlagen doordringt wordt daarin weer voor .een gedeelte opgeslorpt ia zoo komt slechts een zeer klein gedeelte OP de aarde terecht om ons arme sterve lingen in de gelegenheid te stellen zoo veel te zien als wij voor ons dagelij ksch werk noodig hebben te onderscheiden maar om ons er tevens aan te herinneren loeveel wij aan stralend zonlicht missen. Ten overvloede komen de milliarden microscopisch kleine waterdruppeltjes, die uit de wolken op de aarde neerdalen, een nevel vormen, die het uitzicht meer of minder belemmert en het tooneel nog somberder maakt. Hiermede is, hoop ik. duidelijk genoeg aangetoond, dat dc samenvloeiing van twee geheel verschillende luchtstroomen, van zeer verschillenden oorsprong, de oorzaak is van de dikke wolkenlagen en van het donkere weer. De zeer lange duur tan dan, tenslotte verklaard worden uit ben buitengewone stabiliteit van de alge- meene luchtdrukverdeeling in geheel Europa. Zoolang deze aanhoudt, zoolang is niet veel verbetering te wachten. Ik kan niet ontkennen, dat het hier boven behandelde geval wellicht een moeilijk te begrijpen geval is, maar ik moet dan weer verwijzen naar een in een van mijn eerste artikelen gegeven waar schuwing: de meteorologie is moeilijk en oe verschijnselen en hun oorzaken zijn niet eenvoudig. (Nadruk verboden!. C, N. RECLAME. g Costuums in alle prijzen te huur. j|l fg ERATO. Onde Singel 14, Tel. 889. gj Ook onderdeelen, baarden en pruiken. 9504 De statistiek over November luidt: Hitgesproken in Noord-Holland (uitge zonderd Amsterdam) 37, Amsterdam 58, 'Uid-Holland (uitgezonderd Den Haag en Kotter dam) 40, Den Haag 46, Rotterdam Utrecht 11, Gelderland 15. Noord-Bra- oant 28, Limburg 3, Zeeland 2, Friesland 9. Woningen 10. Drente 8. Overijsel 22. totaal over November 319 faillissementen, totaal van 1 Januari af 3189 faiilisse- w Totaal in hetzelfde tijdvak van vorige jaar 2890 faillissementen. Gevaarlijke en onheilspellende postzegels. De postzegels waar we het in onze laat ste diie artiKelen over haaden, waren aus gevaarlijk. Nu willen we eens iets gaan vertellen, over zegels die iets griezeligs hebben, in de eerste plaats noemen we ae zegels die in 1904 ln Serviè ter gelegen heid van net honderd-jarig regeenngs- jubileum van het huis Karageorgewitsj en de kroning van Peter I weraen uitgegeven. Het beeid van de para-waarden van deze lange rechthoekige zegels toont in het midden een door ae jaartallen 1804 1904 ingesloten portretmedaillon, waarin naast elkaar te zien zijn de kop van Peter I en die van Karageorgewitsj, de grondvester van de naar hem genoemde dynastie en aanvoerder van de Serven in den strijd tegen de Turken in het begin van de 19de eeuw; in Servië beter bekend onder den naam van „Zwarte George". Draait raen nu zoo'n door Gyska Ivanovlc ontworpen zegel op zijn kop, dan ziet men een gezicht gevormd door de scherp ge markeerde snorren, neuzen en wenkbrau wen van Peter en George. En dat gezicht zou het doodsmasker zijn van koning Alexander I, die na een regeering van 14 jaar als offer van de san*:nzwering der officieren was gevallen. Zooals bekend is werd Alexander, tegelijk met zijn Draga, in de woonvertrekken van zijn paleis in den nacht van 10 op 11 Juni 1903 dood geschoten. Het ontstaan van dit doodenmasker is echter natuurlijk slechts aan een toeval toe te schrijven. Niettegenstaande dit was een tijdlang de meening algemeen ver breid, dat de graveur van de zegels de in 1914 gestorven Parijsche kunstenaar L. Mouchon. die voor heel veel landen van 18761904 zegelstempels maakte, dit doo denmasker opzettelijk binnen smokkelde volgens den wensch van Natalia, de moe der van Alexander, die daardoor een soort geheime aanklacht tot uitdrukking wilde brengen. Spoedig ging dit bericht door de dag bladpers van de geheele wereld, zoodat Mouchon gedwongen was zich energiek tegen deze aanklacht te verdedigen. Laser dook nog het gerucht op, dat de Servische regeering agenten had gestuurd naar alle postzegelhandelcentra om de zegels op te koopen. Ook dit was natuurlijk niet waar. Want dan zou men toch de zegels terstond hebben ingetrokken, terwijl dit nu eerst het volgend jaar gebeurde. (Slot volgt) NIEUWE UITGAVEN. Belgie. Uit Brussel wordt gemeld, dat in omloop zullen worden gebracht 2 zegels van 40 en 70 centimes met opdruk „10 c." voor drukwerk; zij zullen van te voren worden gestempeld met „Belgique - België 1932". De serie met overdruk „gevleugeld rad" werd met de waarde van 75 cent (heral dische leeuw) aangevuld. Ter gelegenheid van de propagandatentoonstelling, welke eenigen tijd geleden te Antwerpen werd gehouden en welke werd georganiseerd door eenige postzegelhandelaren, is ook een luchtvaartpostzegel uitgegeven met specialen opdruk. Gebleken is echter, dat de autoriteiten van deze uitgave niets af wisten; zoodoende is met dezen opdruk danig geknoeid. Thans wordt door bona fide postzegelhandelaren tegen dit „phila- telistisch" optreden heftig geprotesteerd. Charkari. Vol variatie wat voorstel ling en formaat betreft, werd een serie van 9 zegels uitgegeven. De waarden hiervan zijn: a. groen, 1 a, bruinzwart, 2 a. vio let, 4 a. olijfgroen, 8 a. roseiila, 1 R. rose en groen, 3 R. bruin en rose, 3 R. groen en bruin, 5 R. lila en blauwgroen, Tandirig 11. Lithaucn. Met het watermerk ruiten verscheen de 2 s. oranje (dubbelkruis). IMalakka. Tusschen de staten van Ma- lakka en de Maleische Staten zal een postunie worden opgericht. De vier verbonden landen, Perak, Se- langor, Negri-Sembilan en Pahang zullen eerlang elk hun eigen zegels hebben, die dan echter in alle Maleische Staten geldig zullen zijn. Mexico. Ter viering van den 75sten verjaardag van de vestiging der posterijen in Mexico zal eerlang een zegel van 10 c. worden uitgegeven, in het type der eerste uitgave (1856) met de beeltenis van Don Miquel Hidalgo y Castillo, den aanvoerder van de eerste Mexicaansche onafhanke lijkheidsbeweging. Voorts is hier spoedig een nieuwe serie weldadigheidszegels („Pro Infancla") te verwachten. De serie bestaat uit 8 waar den, echter 16 zegels, want elke waarde komt in 2 kleuren uit. De waarden zijn; 1 c„ 2 c„ 3 c., 4 c„ 5 c„ 10 c. en 25 c. Oostenrijk. De door ons reeds eerder gemelde serie weldadigheidszegels met Oostenrijksche dichters zal nog tot 31 De cember a.s. worden verkocht. De zegels blijven tot 30 April 1932 geldig ter fran keering De oplage bedraagt 65.000 series. Voorts heeft men eerlang hier weer een nieuwe waarde te verwachten, daar het porto voor binnenlandsche brieven ver hoogd wordt van 20 op 22 gr. Panama. Voor deze republiek is in Londen een serie frankeerzegels in druk, waarmede Panama reclame gaat maken voor haar voornaamste producten. Roemenië. Met de beeltenis der drie koningen Karei I. Ferdinand en Karei II verscheen de 16 Lei, blauwgroen, water merk kroon, veelvoud, tanding 13Vs. Urugay. Door middel van perforatie heeft men van eenige zegels, provisorisch dienstzegels gemaakt, n.l. de 2 c. groen blauw en bruin, ruiterstandbeeld van Ar- tigas (sterperforatie); 60 c. groen, gevleu geld paard (sterperforatie); 1 P. karmijn (ster en kruisperforatie)1 P. 50 rood bruin (sterperforatie): 3 P. blauw (kruis perforatie). De drie laatstgenoemde zijn dienstzegels voor de luchtpost. De opdruk „officieel" ontbreekt op al deze zegels. Zwitserland. De 5 c. groen op chamois (uitgave 1930—'31) verscheen als dienst- zcgcl met den bekenden opdruk „Société d"s Nations". o De bevolking van Mandsjoerije is van 19u5 tot 193U van millioen tot 30 mil- lioen gestegen en voorni. door Cnineesche kolonisatie. De geweldige intensiteit van deze volksverhuizing is zonder voorbeeld ln de gescniedenis. ue landverhuizing naar Noord-Amerika bedroeg van 1820 toe 1915 slechts 32.5 millioen. Het spreekt van zelf, dat dit snelle bin nenstroomen van volksmassa's in een naar verhouding klein gebied bijzondere rede nen moet hebben. Deze liggen in het his torisch feit, dat de Manüsjoekeizers, tot 1905, iedere immigratie in nun stamland hadden verboden, dat buiten den Chinee- scnen muur lag en eigenlijk met het Chi- neesche rijk verbonden was door een per- soneele unie. De Chineesche keizers be schouwden Mandsjoerije als een recru- teeringsgebied voor nun Mandsjoerijsche troepen, wilden hun vermenging met Chi neesche elementen vermijden en zagen dus af van iedere economische ontwikkeling van het land. Tengevolge hiervan kreeg Mandsjoerije eigenlijk eerst voor de builen wereld beteekenis, in den loop van de pogingen, die door Rusland in den tijd vóór den wereldoorlog ondernomen wer den, om van Siberie uit tot den Pacific door te dringen. Eerst werd de Oost-Chi- neesche spoorweg gebouwd, die van het Baikalmeer, door Noordelijk Mandsjoerije naar den Russischen oorlogs- en handels haven Wladiwostok voert en vanwaar, later, bij Charbijn een zijtak gaat, de Zuid-Mandsjoerijsche spoorweg, die op de zuidelijke spits van het schiereiland Liautang, en de Gele Zee bij den handels haven Dalny (Dairen) en den oorlogs haven Port-Arthur eindigt. Rusland pachtte de naaste omgeving van deze ha vens. Na den ongelukkigen afloop van den Russisch-Japanschen oorlog moest de Tsaar deze pacht aan Japan overdragen, terwijl ook Japan de Zuid-Mandsjoerijsche spoorweg werd overgelaten. Japan was daardoor van de Russische bedreiging be vrijd, maar was niet bevredigd, daar het bleek, dat Mandsjoerije geschikt was, het overschot van de snelgroeiende bevolking van Japan op te nemen. Mandsjoerije overtreft aan oppervlakte Duitschland, Frankrijk en Engeland te zamen. Het heeft warme zomers, maar het is ook onderworpen aan buitengewoon strenge winters. In het Zuidelijk deel zijn rijst, mais, en in het Noorden tarwe de voornaamste voortbrengselen van den landbouw. Groote gebieden van het land zijn hier en daar heuvelachtig en munten uit door vruchtbaarheid. Ze herinneren, in hunne natuurlijke gesteldheid, aan de West-Amerikaansche graangebieden en kunnen bij goede en doelmatige exploi tatie Mandsjoerije tot de korenschuur van Oost-Azië maken. Thans is de sojaboon met haar producten als olie en sojakoeken waarvan de laatste zoowel voor veevoeder als bemesting dienen, het hoofdvoort brengsel. De bergen zijn rijk aan hout voorraden. terwijl er ook mineralen voor komen. Men vindt er steenkool, ijzer, steenglas, lood, koper, goud, zilver, asbest en gips. Dit land is, in dit opzicht, slechts onvolkomen geëxploreerd. Thans wordt reeds 7 1/2 millioen ton per jaar steen kolen in moderne inrichtingen ontgon nen. Van bijzondere beteekenis voor Japan is de aanwezigheid van ijzerertsen, daar deze op de Japansche eilanden geheel ont breken. Zeer eigenaardig zijn dc staatsrechte lijke verhoudingen in Mandsjoerije. Japan heeft, juridisch, slechts het pachtgebied van het kleine Kwantoengebied, dat een soort vergroot Tsingtau is. Verder heeft het een souverein recht, op een smalle st ^ok aan beide zijden van de Mandsjoe rijsche spoorbaan en haar zijlijnen, voor den tijd van 99 jaar. Om dezen spoorweg tegen „Roovers" te beschermen, mag Japan een spoorwegbescherming'van 15 soldaten per K.M. hebben. Het heeft derhalve rond 12000 man in de zone-spoorweg welk aan tal, in geval van nood, zeer snel van Kwantoeng kan worden vermeerderd. Voor den Oost-Chineeschen spoorweg, die Wladiwostok met de Transbaikal- spoorbaan verbindt, had Rusland dezelfde militair-politieke voorrechten. Het heeft daarvan afgezien, ten gunste van China. Russische troepen mogen dus tengevolge hiervan, niet in Mandsjoerije komen,, evenwel, zeer waarschijnlijk, wel Russische militaire raadgevers. Ook wan neer dit niet het geval zou zijn, kan Rusland toch niet rustig toezien, dat de Oost-Chineesche (Wladiwostok) spoorweg onder Japanschen invloed komt, daar hierdoor de Russische kustprovincies van iedere spoorwegverbinding met Sibe rie afgesloten zou zijn. Zoo zijn Rusland en China in Noord-Mandsjoerije, natuur lijke, zij het dan ook stille vennooten. In 1930 waren onder de 217.051 land- bebouwende kolonisten in Japansche souvereine zóne, aan beide kanten van den spoorweg, slechts 1.948 Japanners. In geheel Mandsjoerije zijn er ondanks de krachtige propaganda en pogingen van den staat, ondanks de gunstige ontwik keling van de havensteden Dairen en Antoeng, nog slechts 1 millioen Japansche staatsburgers, van wie slechts 200.000 ras echte Japanners, de overigen zijn Ko- reanen. Zoo zijn de pogingen volkomen mislukt, om Mandsjoerije tot een land voor Japanners te maken. Toch, ondanks alles heeft het Japansche doordringen in Mandsjoerije, indirect, een belangrijke ontlasting voor den bevolkingsovervloed op de Japansche eilanden ten gevolge ge had. En wel door de uitgestrekte basis voor de ruwe stoffen, door de groote wer ken als spoorwegbouw, mij nbou win rich tingen, bouw van fabrieken, Inrichting van nederzettingen enz. Hierdoor was het mogelijk, een groot deel der bevolkings toename in de industrie onder te bren gen. In dit verband kan worden mede gedeeld, dat in Japan slechts 53 pet. der bevolking in den landbouw werkzaam is, een cijfer, dat van jaar tot jaar terug loopt. Het arme Japan zou niet minder dan 2.4 milliard gulden in Mandsjoerije vast gelegd hebben. De Mandsjoerijsche spoor weg, met zijn zijlijnen, is eigenlijk de levenszenuw van het land geworden. Dc spoorwegmaatschappij, waarachter Japan staat, bepaalt zich in geenen deele tot de eigenlijke verkeersproblemen, maar zorgt voor nederzettingen, bouwt en onder houdt ziekenhuizen, landbouwkundige proefstations, hotels, schepen en grijpt overal in, daar, waar de economische ont wikkeling van het land noodig is. Deze ontwikkeling kan slechts groeien, wan neer goedkoope arbeidskrachten, aldus de redeneering, in voldoende hoeveelheid ter beschikking staan. Daar de Japanners niet geschikt zijn voor de volksverhuizing naar Mandsjoerije, wordt de Chineesche immigratie, die door de sterke overbevol king in vele deelen van China, zeer noo dig is, naar Mandsjoerije bevorderd. Zoo giet zich, in ieder voorjaar, een ware menschenstroom langs spoorbaan, te voet of met zeilscheepjes, over Mandsjoerije, het land der toekomst uit. Als de zaken zoo voortgaan, als thans, dan zullen, in een menschenleeftijd, 50 tot 60 millioen Chineezen, van wie het grootste aantal boeren zijn, Mandsjoerije bevolken.Te genover hen zullen dan een dunne laag van eenige honderdduizenden Japansche kooplieden, agenten, politie-agenten en ambtenaren en een ietwat grooter aantal Koreaansche kolonisten staan. De verhouding is op het oogenblik zoo, dat Japan kapitaal en technisch intellect, China de menschenmassa's, tot ontwikke ling van het land geven. Dat zal niet al tijd zoo blijven. China is tegenwoordig door den nog niet geëindigden, reeds meer dan twintig jaar durenden burger oorlog in zijn economische werkzaamheid geremd. Het is aan geen twijfel onder hevig, dat het even zulke goede organi satoren, ingenieurs en ondernemers heeft als Japan, daar toch handel en verkeer in bijna geheel Azie voor het grootste en belangrijkste deel in handen van Chinee zen zijn. Ondanks den nood der tijden is China begonnen met den bouw van een nieuwen handelshaven bij Hoeloetao aan de Chineesche binnenzee, welke haven in 1933 voltooid moet zijn en een belang rijk deel van den Mandsjoerijschen bui- tenlandschen handel aan de Japansche haven zal onttrekken. Groote spoorweg plannen, die wanneer zij uitgevoerd zijn, Centraal Mandsjoerije in onmiddellijke verbinding met het binnenland van China zal brengen, zijn in voorbereiding. Juist dit Chineesche initiatief zal Japan wel tot de poging hebben verleid, de Ja pansche positie in Mandsjoerije tijdig te versterken. De Japanners werken daarbij naar de oudste methoden van het voor- oorlogsch imperialisme. Werkelijke of vermeende overvallen dpor de onrustige elementen op de inheemsche bevolking worden tot een -voorwendsel gebruikt voor militaire operaties, die, naar aard en omvang een sterk contrast vormen met het voorgevallene zelf. SASSENHEIM. GEMEENTERAAD. Behandeling der GemeentebegTooting. (Vervolg.) Aan het eind van de algemeene beschou wingen werd ook het woord gevoerd door de beide wethouders. Wethouder W. War- naar zegt, dat het tot zijn groot genoegen gebleken is, dat alle leden blijk hebben gegeven van hun ernstig streven om de gemeentefinanciën gezond te houden, en dat geen ernstige verwijten aan 't adres van B. en W. waren te beluisteren. Het gemeentebestuur kan nimmer verweten worden, dat het in de afgeloopen jaren onverantwoordelijke uitgaven heeft ge daan. De inrichting van de Zweminrich ting had misschien iets eenvoudiger ge kund. Initiatief tot stichting is evenwel uitgegaan van den Raad. Ook voert spr. een ernstig pleit tegen uitbreiding van t woningencomplex van de Woningbouwver- eeniging. De heer Speelman merkt op, zich ver leden jaar hiertegen verzet te hebben, doch moet nu constateeren, dat de heer Warnaar toen reeds de juiste richting heeft aangegeven. Wethouder Bader voelt ook de noodza kelijkheid van gepaste bezuiniging op de gemeentelijke uitgaven. De Woningbouw- vereeniging van Sassenheim is één van dé zeer weinige in Nederland, die flinke re serves heeft aangekweekt. Het is niet onmogelijk, dat door het Rijk verlaging van den rentevoet van de voorschotten aan de Woningbouwvereeniging wordt toe gepast. In verband hiermede heeft huur- verlaging de aandacht van het bestuur, doch een definitieve toezegging daarvan kan nog niet gedacht worden. Bij de opening van de middagvergade ring constateert de voorzitter met genoc gen, dat het overgroote deel der leden de vredespijp ontstoken heeft, wat het beste doet verwachten voor de sfeer, waarin de zaken verder zullen worden afgewikkeld. De voorzitter zegt, dat aan de wenschen tot instelling van een raadscommissie thans gevolg zal worden gegeven. Deze commissie zal zich bezig houden met de financieele aangelegenheden van de ge meente. B. en W. zullen zoodanig voort gang maken met het ontwerp, dat 1 Jan. a.s. deze commissie haar werkzaamheden zal kunnen aanvangen. De toezegging is nu zoo definitief en omlijnd, dat 't einde van de „lange baan" bereikt schijnt te zijn, verlengstukken voorbehouden. Bij de behandeling van de begrootlng van het Gasbedrijf ziet de bedrijfsleider, de heer Du Croix, met 6 tegen 5 stemmen zich de vergoeding a f.52 per jaar ont nomen voor den wekelijkschen penning verkoop van 5—7 uur op Zaterdagmiddag, ondanks de strijd van den burgemeester voor het behoud daarvan. Wethouder War- naar wil aan dit besluit de voorwaarde verbinden dat de verkoop nu zal plaats hebben in den gewonen diensttijd. De post van f25 voor eventueele tekorten van den wlsseliooper van het Water- en Gasbedrijf moest ook al meehelpen om de financiën in orde te houden en verdween van de begrooting met 8 tegen 3 stemmen. Het salaris van den accountant is voor alles bijeen vastgesteld op f. 800 incl. de Woningbouwvereeniging. Besloten wordt om op het verzoek van Hillegom om met andere gemeenten voor gezamenlijke reke ning zich van een accountant te bedienen wordt afgewezen, daar zelfstandigheid in dit opzicht te veel voorheeft. Verder wordt de post van f. 1000 op de Gasbegrooting voor viering van het jubi leum in October 1932 gehalveerd, waar mede voor 50 pCt. aan den wensch van den heer Speelman wordt genoeg gedaan. De burgemeester meent, dat de post ge motiveerd was, daar de aan deze viering verbonden tentoonstelling het gasdebiet. blilkens de ervaring, ten goede komt. De heer Dannijs sputtert over de tarie ven der Zweminrichting. Over de salarissen en loonen van het gemeentepersoneel wordt geen beslissing genomen. De heer Van Zonneveld steunt het idee van den heer A Warnaar van 5 pCt. bijdrage door de ambtenaren in de 15 pCt. pensioenspremie. Hierbij blijven de grondslagen voor pensioen onaangetast. De heer Speelman wil deze zaak laten rusten tot bekend is, welke loonsverlaging ln het bloembollenbedrijf zal worden toe gepast. Bij de behandeling van de posten betref fende de brandweer merkt de heer f Warnaar op, dat bij den brand op 4 Jan. van dit jaar gebleken is, dat het blusch- materiaal en de kleeding van de brand weerlieden niet geheel in orde waren. De burgemeester antwoordt dat hierin is voorzien. Enkele zuidwesters, gummij assen en hooge laarzen en nieuwe slangen zijn aangeschaft Op de begrooting kwam verder voor een post van f.1000 subsidie voor de R. K. en Prot. Wijkverpleging, waarvan de eerste f. 600 en de tweede f. 400 ontvangt. De verdiensten van beide instellingen worden tegen elkander uitgemeten. Op grond van gelijke verhouding van beide gezindten wordt gelijke verdeeling van deze f. 1000 bepleit. Tenslotte wordt het bemiddelings voorstel van den heer Van Breda aan vaardt om beide f. 600 toe te kennen, zon der hoofdelijke stemming. De aanval op de 10 pCt. provisie van de haven- en kadegelden ad totaal f. 208 voor 4 politie-agenten, wordt afgeslagen. De burgemeester is van meening. dat deze bijverdienste aan een richtig functionee- ren van dezen dienst ten goede tornt.. Met 6 tegen 5 stemmen wordt besloten de gevoteerde f.4000 (f.6700 in 1930) voor den Reinigingsdienst met f. 1000 te ver- hoogen. Bij den betreffenden post wordt de in de „doofpot gestopte" muziektent te voor schijn gehaald. De voorzitter bleek op den aanval berekend te zijn en was gewapend met een teekening, demonstreerende ln wel!: stadium deze zaak gekomen was. Op de bijdragen voor de Oranjevereenl- ging is f. 400 bezuinigd. Voor de kinder feesten blijft een bedrag beschikbaar. In het loopende jaar is tot nog toe voor •werkverschaffing uitgegeven f. 11.752 en f. 1724,94 voor steun, tot en met 28 Nov. Op grond hiervan acht de heer Van Breda de raming voor 1932 f. 10.000 te laag. ge zien de huidige omstandigheden. Anderen willen met een verhooging van de helft hiervan volstaan. Inmiddels wees de klok op 11 uur en be sloten werd de bespreking af te breken en de verdere behandeling van de begrooting uit te stellen tot een volgende vergadering. Volgt subsidie R.-K. Armbestuur. - Bij het gemeentebestuur was een verzoek in gekomen van het R.-K. Armbestuur om toekenning van een bedrag van f. 3000 uit de gemeentekas, om tegemoet te komen in de bijzondere uitgaven, die men den laatsten tijd heeft gehad, in de eerste plaats tengevolge van ongewoon veel ziek tegevallen en verder door de moeilijke tijdsomstandigheden. De heer Bisschops licht dit verzoek toe en kan medc-deelen, dat de offervaardigheid tot het loogste is opgevoerd. Door stichting van Kerk tusschen Lisse en Sassenheim is pa rochie in Sassenheim verkleind, wat ook financieel nadeel heeft gegeven. Dit ver zoek wordt noodgedwongen gedaan. Spr. is van meening, dat dit de eenige oplossing is om aan de instelling van een Burgerlijk Armbestuur te ontkomen en hiermede is allerminst de opvatting gemoeid als zou da R.-K. Kerk bij andere Kerkbesturen voor staan. Vast staat nu eenmaal dat de plaat selijke R.-K. Kerk hoofdzakelijk wordS gevormd door mindergesitueerden. De heer A. Warnaar meent, dat in dezen tijd offers gevraagd worden om te voor zien in den nood van de armen en vrij willige offers in dit opzicht is het eenig ideéele en te verkiezen boven de gedwon gen bijdrage via het belastingbiljet en het tc hulp roepen van den sterken arm van de overheid. De heer Bader voelt zich zeer tot het standpunt van den heer Warnaar aange trokken, doch wijst er op, dat van de 100 werkloozen, die de vorige week stonden ingeschreven 84 leden van de R.-K. Kerk waren, wat zeer zware zorgen voor het Armbestuur van deze Kerk beteekent. Wethouder Warnaar wil, alvorens een beslissing te nemen, eerst nog een betere voorbereiding van deze zaak en vindt het moeilijk zich nu reeds definitief uit te spreken. Ook in andere jaren zal dit Arm bestuur voor tekorten. Wanneer deze sub sidie wordt toegestaan zou ook toezicht op de financiën van het Armbestuur gevor derd kunnen worden. Ook wijst spr. op de solidariteit van de Geref. Kerk over het geheele land voor noodlijdende Gemeen ten in andere plaatsen. Is langs dezen weg niets te bereiken? De heer Breda ziet in de toekenning van het gevraagde bedrag de eenige uitweg om aan de instelling van een Burgerlijk Arm bestuur te ontkomen. Aan 't einde van de besprekingen wordt gevoeld, dat het verzoek niet kan worden afgewezen en besloten wordt om f.2000 toe te staan voor het tekort van f. 3500 over het loopende jaar. Bij h. st. bleken allen er voor. SCHAKEN. WINTERWEDSTRIJD LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. In de hoogste groep van den wlnter- wedstrijd zijn na de vorige opgave nog do volgende partijen uitgespeeld; A. L. de Wolf en S. P. Ouwerkerk spelen remise, Ir. J. J. G. van Hoek verliest aan W. H. Bosscha, J. G. van Eybergen verliest van P. L, J. Rassers, G. Bosscha wint van J. G. van Eybergen en van mr. C, J. Goud smit, J, G. van Eybergen wint van G. Kuyper, W. H. Bosscha verliest van W. Demmendal en G. Kuyper verliest van G. Bosscha, De volgende spelers behaalden tot dus ver het beste resultaat: Van Eybergen 6 uit 10, M. Bloem 2 uit 4, A. G. de Blécourt 21/! uit 4, Demmendal 2 uit 4, B. J. Wit tenberg 4 uit 4, Rassers 4 uit 5, G. Bos scha Tl: uit 8, W. H. Bosscha 6'/: uit 9. Do Wolf 3'/: uit 6 en J. M. Volders 2uit 4. o DE COMPETITIE van den SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Gisteravond moest het Leidsch Schaak genootschap Hm een wedstrijd spelen te Leiderdorp tegen de schaakclub aldaar. Van het tweede tiental was echter geen speler opgekomen, zoodat het derde tien tal den strijd alleen moest aanbinden. De uitslag was de volgende; L. S. G. III—Leiderdorp: Alb. v. Klaveren xx Ir. H. N. FrangoisS. P. Ouwerkerk 01 W. B. HofmanB. G. Corts 10 J. TjalsmaG. de Koning Jzn. xx P. van MastrigtAr. v. Klaveren 10 Th. van WijkG. de Koning Azn. - M. J. Dieben—K. Kranenburg 01 W. B. ThoolenM. Splinter H. v. d. VoetG. den Blanken 10 A. ZanenW. Goedhard V» Totaal 4'/» xx—3'/; xx Eén partij moet beslist worden, de partij aan het eerste bord zal men latei- spelen. 3i

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 15