A7\ HET BOORDENHUIS 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 December 1931 Derde Blad No. 21996 jplEMENTAIR OVERZICHT WAT KIKKER KAREL EN TUIMELT JE BELEEFDEN. KERK- EN SCHOOLNiEUWS. KUNST EN LETTEREN. FEUILLETON. Het Kostbare Meesterstukje TWEEDE KAMER. Beëediging van prof. Eerdmans. Aan het begin van deze vergadering werd het nieuwe lid, prof. dr. B. D. Eerd- óians. beeedigd. Hij nam zitting. Beperking van den invoer. Daarna werd voortgegaan met de behan deling van het wetsontwerp, waarbij aan de Regeering bevoegdheid wordt verleend tot het tijdelijk treffen van maatregelen ter beperking van den invoer van goe deren. Dr. J. van den Tempel. De heer Van den Tempel heeft er dén nadruk op gelegd, dat hij en de zijnen slechts maatregelen van tijdelijken aard en van zeer beperkte strekking, kunnen aanvaarden, want blijvende maatregelen 20Uden beteekenen een overgaan tot het protectionisme en dit zou spr. niet willen. Hij hoopte dan ook, dat de Regeering niet, met dit ontwerp in handen, een zeer uit gebreide en actieve handelspolitiek zou gaan voeren. De nieuwe bevoegdheden dienen op gematigde wijze te worden ge hanteerd. Spr. wijdde beschouwingen aan de positie van onze handels- en van onzen hetalings-balans, om aan te toonen, dat hieruit de noodzakelijkheid van een scherpe uitvoering van het ontwerp niet blijkt. Intusschen, waar het vast staat, dat, met dit ontwerp, zeer vergaande maat regelen mogelijk zijn, zou het spr. en de zijnen zeer moeilijk vallen, voor het ont werp te stemmen, indien jjet ongewijzigd bleef. Want anders kan de Regeering zeer groote bevoegdheden toepassen, zonder de .Staten-Generaal er verder in te kennen. Daarom: bij het gebruik maken van deze bevoegd heden is openbare controle, door middel van de Staten-Generaal, noodzakelijk. Werd het ontwerp niet in dezen zin gewijzigd, dan zouden de sociaal-demo craten er tegen moeten stemmen. De heer Oud heeft ook zijnerzijds be toogd, dat de Regeering, met dit ontwerp in de hand. onze handelspolitiek geheel van karakter kan doen veranderen, zoo dat we met volle zeilen in het vaarwater der protectie terecht kunnen komen. Daartegen zou spr. zich verzetten. Hij ver wacht niets van actieve regeerings- invloed tot verbetering onzer betalings balans. Spr. verklaarde, dat zijn fractie tegen het ontwerp zou stemmen, als spr.'s amendement, dat bekrachtiging der Sta ten-Generaal vraagt van iedere beslissing, niet zou worden aangenomen. Daarentegen is het ontwerp verdedigd door den heer Van den Heuvel, die het in de huidige omstandigheden noodzakelijk achtte. Nu het vrijhandelsland bij uitne mendheid. Engeland, ook tot de protectie is overgegaan, zijn wij wel verplicht even zeer maatregelen te nemen. Het ontwerp zaf grooteren omzet voor onze industrie kunnen bewerken. Bekrachtiging achteraf door de Staten-Generaal achtte spr. niet noodig. want als de Regeering eens een echec zou lijden, zou zij niet sooedig meer Met een nieuwen maatregel komen. Ook de heer van Voorst tot Voorst achtte dit wetsontwerp noodzakelijk en weer in het bijzonder od den veel te groo- ten invoer van vleesch, die verminderd Moet worden, waarna de heer Bier om o er op wees. dat de Regeering hier feitelijk een blanco-volmacht vraagt, maar de ge stelde waarborgen zijn onvoldoende, want de Minister kan het advies der Commissie naast zich neerleggen. Indien het amen dement-Oud wordt aangenomen, om de goedkeuring der Staten-Generaal te vra gen, zijn een groot deel van de bezwaren der liberalen vervallen. Al verklaarde de heer Hermans zich voorstander van het ontwerp, toch was hij omtrent de uitvoering niet geheel ge rust, want de Minister schijnt niet van plan den Invoer van Belgisch brood te beperken, en spr. achtte dit zeer noodig. Laatste spreker van den middag was de communist, de heer de Visser, die allerlei bezwaren tegen het ontwerp ontwikkelde, het kapitalisme critiseerde en meende dat de minister het toch al zoo slaafsche parlement nu geheel wilde uitschakelen. Spr. zal zoo verklaarde hij het een voorrecht achten, het proletariaat voor te gaan in buitenparlementaire actie tegen de Regeering. Hij zal ook van dit ontwerp gebruik maken, om het volk op te ruien. Na deze openhartige mededeeling werd de vergadering geschorst. AVONDVERGADERING. BEGROOTING VAN DEFENSIE. 's Avonds is de Kamer voortgegaan met de behandeling der Defensie-begrooting. Hierbij heeft allereerst de heer Wijn koop een communistische rede gehouden, met de bekende argumenten tegen mili tarisme. imperialisme en kapitalisme, be- toogend dat er onder het kapitalisme van ontwapening nooit sprake zal kunnen zijn Daarentegen heeft het bolsjewisme de ontwapening ten doel, en heeft Litwinoff in Genève voorgesteld tot de directe ont wapening over te gaan. De ontwapenings-conferentie zal dan ook, volgens spr., niets beteekenen. Dit is geen conferentie om te ontwapenen, maar om elkanders krachten te meten. Ook de bewapenings-vacantie beteekent niets. De landen zullen kalm doorgaan. De afge vaardigde wees er op, dat Nederland en Indië samen nog steeds 175 millioen gul den aan Defensie uitgeven per jaar. Dit is geweldig. Hij vroeg zeer duidelijke inlich tingen omtrent de vraag, of er Nederland- sche oorlogsschepen naar Chineesch-Ja- pansch gebied zijn, of niet. Trouwens: hij was van oordeel dat ook Nederland op verschillende manieren bezig is zich in militair opzicht te roeren. Tenslotte dien de hij een motie in tot verbetering van de pensioenen der oud-gepensionneerden, maar deze motie werd niet voldoende on- I dersteund. Ook de heer Suring heeft voor de oud- gepensionneerden gepleit. Hij heeft in den breede uiteengezet, dat deze menschen in derdaad niet behoorlijk behandeld wor den en op een hooger pensioen aanspraak maken. Hierna heeft de heer Kersten critiek geoefend op de ontwapenaars. Het Vredes paleis staat daar als een caricatuur van den vrede. De Volkenbond is machteloos. De grooten der aarde kunnen doen wat zij willen, maar God regeert en zijn woord wordt bevestigd, dat er zullen zijn oorlo gen en geruchten van oorlogen. Het is onze dure roeping leger en vloot te onder houden. De overheid moet 't zwaard han- teeren. Dit niet te doen, ware verraad je gens de onderdanen, want het gist en kookt over de geheele wereld. De Regee ring heeft bovendien niet alleen bedacht te zijn op een buitenlandschen vijand. I maar ook op het gevaar der revolutie. I Vorstenhuis en Volk mogen niet aan helsch revolutionair geweld worden bloot- gesteld. Spr. is verder opgekomen tegen de te i ver gaande bezuiniging op leger en vloot, waardoor de Minister ons volk aan groote gevaren bloot stelt. Voorts pleit hij voor 1 een zoo goed mogelijke geestelijke ver- j zorging en protesteert krachtig tegen het vloeken in het leger, waaraan minderen j en meerderen zich nog steeds schuldig maken. Ook bespreekt hij de organisatie van den geneeskundigen dienst en vraagt hij de soldaten, die bezwaar hebben tegen reizen op Zondag, meer gelegenheid te geven op Maandag terug te komen. De heer ds. Faber heeft vervolgens zijn maidenspeech uitgesproken. Hij schetste dat de anti-militaristen niet gepoogd heb ben de leger-oefeningen in den Achter hoek te doen mislukken; zij hebben een voudig bij wijze van spontaan verzet wil len getuigen. Voor de rest van het debat zie men elders in dit blad. HAGENAAR. 155. Maar ze werden zoo wild en ze keken voortaan zoo weinig uit, waar ze den bal naar toe schopten, dat ze weer heelemaal vergaten, dat boven in een boom een nestje met eitjes lag. En ineens gaf kikker Karei den bal een schop en daar kwam hij recht in het nestj3 terecht. Het vogeltje dat er bij zat schrok zich een ongeluk en piepte om hulp. 156. Het vogeltje probeerde weer recht op te komen en toen viel het nestje met al de eitjes naar beneden. Oh, wat was dat beestje kwaad. Het keek de eitjes na en zag toen dat kikker Karei ze allemaal op zijn hoofd kreeg. Maar dat was nog niet genoeg. Nee, ze zou die deugnieten wel krijgen. PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 3 DECEMBER. LEIDEN. Geref. Gem. (N. Rijn 76)Nam. 8 uur, ds. W. C. Lamain. ALPHEN AAN DEN RIJN. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestr.j: Nam. 7 uur, ds. P. Zwier. R1JNSATERWOUDE. Chr. Geref. Kerk: Nam. halfzeven, ds! Heersma van Aalsmeer. RIJNSBURG. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur. ds. Nauta van Den Haag. NED. HERV KERK. Beroepen: Te Zunderdorp, H. W. Waar denburg, cand. te Bruinisse. Aangenomen: Naar Brielsch-Nieuwland, I. W. Bosch te Geertruidenberg. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Apeldoorn, J. L. de Vries, te Bussum. GEREF. KERK. Beroepen: Te Apeldoorn (vac.-G. J. GoedeE. I. F. Nawijn, te Geesteren—Gel- selaar; te Neede, K. Meina, candidaat te Groningen. EEN GEHEELE KERKERAAD AFGEZET. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zee land heeft de kerkeraadsleden der Ned. Herv. Gem. te St. Annaland (Tholen) thans uit hun ambtsbediening ontzet we gens het niet-nakomen van kerkelijke I voorschriften. Reeds ten vorigen jare is I deze kerkeraad onwillig geweest om voor de tlenjaarlijksche stemming een kiezers lijst samen te stellen, waar ook vrouwelijke lidmaten op stonden. Het classicaal bestuur van Zierikzee had met het oog daarop toen den kerkeraad geschorst, en zelf gedaan wat des kerke- I*£l£icls is. Bij deze stemming heeft de gemeente i besloten tot benoeming van een kiescol lege. Omdat voor deze stemming weer een 1 nieuwe kiezerslijst noodig was, heeft an dermaal de kerkeraad geweigerd daarop vrouwelijke lidmaten te plaatsen. Nu is de kerkeraad geheel ontzet. „Hbld." VIJFDE STUDENTEN-ZENDINGS CONFERENTIE. Door de Studenten-Zendingscommissie, uitgaande van den Zendingsstudie-Raad, zal van 15 tot 18 Januari 1932 op Harden- broek de 2-jaarlijksche Studenten-Zen dingsconferentie voor de vijfde maal wor den gehouden. De hoofdschotel geeft ditmaal Pastor P. Jasper, docent aan de Theologische School te Bethel, die op Vrijdag-, Zaterdag- en Zondagavond zal spreken respectievelijk over: lo.„Mission und Zivilisation im neuer- wachten Afrika". 2o. „Moderne Strömungen im Judentum und ihre Auseinandersetzung mit dern Christentum". 3o. „Bilder aus Vater Bodelschwingh's Werk in Bethel bei Bielefeld." Voorts zal ds. B. M Schuurman, docent aan de Theologische Opleidingsschool „Bale Wyoto" te Malang (Java) op Zater dagmorgen een toespraak houden over: „De Wereldzending, wij en God" en dr. A. de Mol van Otterloo, zendeling-arts der Nederlandsche Zendingsvereeniging van Bandoeng (Java) een causerie over: „Het een en ander uit den werkkring van den Zendeling-arts." De godsdienstoefening op Zondagmorgen zal worden geleid door den zendingsdirec- tor ds. B. J. C. Rijnders. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot het Bureau van den Zendings studie-Raad te Zeist. RECLAME. 9147 OVERHEMDEN DASSEN SLIPOVERS PULLOVERS HANDSCHOENEN VESTEN ZAKDOEKEN SJAALS SLOBKOUSEN POCHETS, etc. etc. Na St. Nicolaas ruilen wij gaarne! A. KLAASSENS, Vischmarkt 7 JUBILEUM VAN MARIE VAN WARMELO. Een huldeblijk van het Tooneelverbond. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Tooneelverbond heeft den tooneelspeler Marie van Warmelo een stoffelijk hulde blijk doen toekomen naar aanleiding van zijn 40-jarige tooneelloopbaan. Een zeer waardeerende brief was aan dit bewijs van vereering en hoogachting voor den bescheiden en bekwamen acteur toege voegd. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Verhooging van invoerrechten of algeheele invoerverboden, dat zijn zoo de dagelijksche „nieuwtjes" geworden, die men op de markten krijgt te hooren. Ook de laatste dagen ontbreekt het hieraan niet. Steeds wordt onze vee- en vleesch- export meer begrensd en men moet zich dan ook niet verwonderen, dat we op nieuw weer komen met een verlaging der veeprijzen over de gansche linie. De handel is de laatste dagen wel „zoo dood als een pier." Het gebruiksvee is bijna niet meer aan den man te brengen. De slechte gang van zaken in den slachtveehandel neemt na tuurlijk een groot deel voor haar rekening, dat de boer voor een stuk kalf- of melkvee weinig of niets kan geven, doch de lage melk- en zuivelprijzen spreken ook een woordje mee. Wij voorzien nog een verdere inzinking in de prijzen. De veebeslagen zullen zeer waarschijn lijk eenigen tijd op een ongekend laag peil komen te staan. Lage prijzen is echter niet erg zulke tijden kenden we meer maar geen uit weg voor de producten, in het leven ge roepen door allerlei maatregelen van onze vaste buitenlandsche afnemers. Dit is „ongezond" en sluit de koopmanschap gewoonweg uit. We zien nu weer wat er op het spel staat met onzen bloembollencultuur, als wellicht 100°/o verhoogde invoerrechten in Engeland zullen worden geheven, waar door groote welvarende streken In ons land worden getroffen. Tevens de tuin- dersbedrljven. Hieronder zijn er ook die enkele stuks vee houden en bij den koop hiervan omdat het hun bestaan niet is niet op f. 10 of f. 15 kijken. Deze menschen worden op de veemarkten noode gemist. We zien hieruit hoe afhankelijk het eene bedrijf van het andere is. Doch elke crisis heeft het hoogtepunt en we mogen wenschen met deze groote crisis haar spoedig be reikt te hebben. Zooals we reeds zeiden zakkende prij zen voor het rundvee te hebben geconsta teerd op de markten van Maandag en Dinsdag, evenzoo was het met het wol vee. We hebben reeds gewaarschuwd tegen een onverhoopten verkoop. Wij blijven hierbij. De weiders doen goed om fe wachten tot de regeling van invoer met Frankrijk geheel gereed is. Deze zal denkelijk nog deze week afkomen. Op het oogenblik werden reeds velen de dupe van allerlei valsche geruchten. Om verder nog lets van de varkens te zeggen, waren ook hiervoor de prijzen weer op iets lager basis gericht. De groote toevoer van Deensche var kens bleef deze week tot op heden nog uit. Er is dan ook werkelijk hier te lande geen gebrek aan. VAN DER S. ONZE TELEFOONNUMMERS DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op 2 lijnen! REDACTIE I5o7 Uit het Engelsch door mej. C. M. G. de W. 43) En ik voor mij ben overtuigd, zei hij met een zucht, terwijl hij het puntje van sigaar afsneed, dat onze vriend Wil- tem een slimme schavuit is, die zoo slim was het meisje het vuile werk te laten doen en alle gevaren te laten loopen, orn aat hij zoo goed als iedereen wist, dat er e*n groote som geld op het spel staat. Laura Babranam had veel respect voor het oordeel van haar vader, maar toch kon zij haar eigen opinie niet opgeven. geloofde, dat het niet mogelijk was zich zoo zeer te laten misleiden; haar ondervindingen en onderhandelingen met Willem hadden haar altijd den in druk gegeven van zijn volkomen betrouw baarheid; indien hij werkelijk de verach telijke vent was, dien Sir Arthur meende m hem te zien, dan zou zij nooit iemand meer kunnen vertrouwen. En toch. haar vader's voorstelling van het geval was aannemelijk dat is zoo: het werd een moeilijk te beoordeelen geval voor haai-, ut deze jonge man was een dwaas of het was een schavuit. Van die twee kwaden koos zij zonder aarzelen het eerste, dat was tenminste vrij wat beter dan het tweede leek mij altijd iemand, die wel wai simpel was in sommige dingen, wat onnoozel en ik geloof, dat hij veel te veel hder den duim zat van dien ouden koop man, maar hij is heel knap en handig. «F Arthur scheen geestkracht te willen putten uit zijn sigaar. Wijven ekindUtfnd'B genoeg om eerl^k j Veroordeel hem niet te gauw. Die slechte oude man zit overal achter. Nu. dat Is het nu juist waar wij moeten zien achter te komen. Dat was Laura met hem eens. Maar toen deed zich het moeilijke vraagstuk voor: op welke manier. Het was waar schijnlijk het beste beide partijen te hoo ren. Het meest waarschijnlijke van de twee verhalen zouden ze dan gelooven. Maar Willem's vriendin begreep dadelijk dat de omstandigheden tegen hem ge tuigden. Het verhaal van liet jonge meisje, dat nu in het ziekenhuis lag, was niet zeer waarschijnlijk. Het was haast niet te gelooven. Laura Babraham herinnerde zich het treurige tooneeltje, dat zich hier den vo rigen avond had afgespeeld. Het meisje had haar gesmeekt het schilderstukje niet af te geven. Zoo lang zij goed bij kennis was. had het ongelukkige schep seltje volgehouden dat het haar eigen dom was. Laura had plechtig beloofd dat haar geen onrecht zou worden aange daan; zij moest zich aan haar belofte houden. Heeft u al met mijnheer Gedge "gete lefoneerd. papa? Dat heeft het ziekenhuis gedaan, ge- loof ik. Dat heb ik tenminste gevraagd. De oude man zal zich zeker heel ongerust maken over het meisje en misschien nog meer over zijn Van Roon. Zeg als je blieft niet zijn Van Roon, voordat hij zijn eigendomsrecht bewij- zijn kan. Dat zal geen bezwaar voor hem zijn, vrees ik. Wij moeten het hem zoo moeilijk maken als maar mogelijk, zei het jonge meisje ,dat haar meening niet op gaf. Sir Arthur schudde het hoofd. Hij had weinig hoop dat het geheim zou worden opgelost op de manier, die Laura wenschte. HOOFDSTUK LI. In nummer 46 New Crosstraat was het of de wereld op het punt was te ver gaan. Julie's vlucht met het schilderstuk deed Willem, zoodra hij het te weten kwam. ontzettend veel verdriet, maar maakte hem ook zeer ongerust. Het was een schok, waarop hij totaal niet gerekend had en het gedrag van zijn baas scheen het, zoo het kon, nog te vergeren. De oude man was waanzinnig. Nu het niet langer noodig was zijn plannen te verzwijgen, verloor hij alle voorzichtigheid uit het oog. Toen hij van het Vlctoriastation te rug kwam, teleurgesteld en woedend, be schuldigde hij Willem in het complot tegen hem betrokken te zijn. Willem, gekwetst en verbaasd, wist geen r&ad. Hij wist niet alles wat er gebeurd was; hij wist alleen dat Julie het huis was uitgeloopen met het schilderstukje zonder een woord van haai- plannen mee te deelen en zonder adres achter te laten en de bittere verwijten van zijn baas be schouwde hij als een vlaag van krank zinnigheid. En daar had hij gelijk in. Op dat ééne punt was S. Gedge bepaald niet normaal. Zijn gouddorst een kwaal, die zich langzamerhand van hem had meester ge maakt had zijn verstand bepaald aan getast, en nu hij, naar het scheen, door zijn eigen zorgloosheid, den eenigen waar lijk grooten prijs, dien hij zou verwerven, had weggeworpen, kwam het zwakke punt of liever deze groote kwaal duide lijk uit. Willem, die bepaald niet licht kwaad van iemand dacht, zag alleen dat de oude man toch meer waarde hechtte aan het stukje, dan hij eerst vermoed had. Daar om had de brave jongen alleen medelijden met den ouden man. Het was niets voor hem, die vertrouwen had In de menschen, over de bijzonderheden van deze vreemde gebeurtenis na te denken. Hij dacht niet over de beweegredenen na, maar trok zich de zaak toch heel erg aan. De oude man kon niet uit zijn hoofd zetten dat Willem had samengespannen met Julie. Zijn woede was onberedeneerd en hij stond dus niet stil bij de onwaar schijnlijkheid van zijn vermoeden; het was haast alsof zijn razernij, een uitweg zoekende, zich moest koelen op wat het dichtst in zijn nabijheid was. Maar het zou niet meer dan eenige uren dureii voordat deze gevaarlijke obsessie zijn eigen straf meebracht. Den volgenden dag om 12 uur kwam mijnheer Duponnet om het schilderstukje te halen. Ze hadden afgesproken dat mijnheer Gedge den wissel op de Bank tegelijkertijd zou presenteeren en wan neer die in orde bleek te zijn, hetgeen zeker te verwachten was, dan zou de Van Roon hem dadelijk ter hand gesteld worden. Tot groote verbazing van den Fransch- man ontving hij nu zijn eigen cheque uit de handen van een man, met doodsbleek gelaat en wanhopig om aan te zien. De schat was hem ontstolen. Ontstolen! Het gelaat van S. Gedge getuigde van de waarheid van wat hij zei. Wanneer? En door wien? Mijnheer Duponnet mocht wel vragen door wlen? Het was gestolen door het dienstmeisje de man kon niet over zich verkrijgen te zeggen: door mijn nichtje en hij twijfelde er niet aan of de jonge man, die hem hielp in de zaak j en die op het oogenblik in de kamer daar naast bezig was stoelen te wrijven, had haar op de hoogte gebracht en was de medeschuldige. S. Gedge nog half krankzinnig van te leurstelling. was nauwelijks in staat het gewicht van deze beschuldiging te besef fen. Was hij zich zelf nog geheel geweest, dan moest hij zulk een uitspraak zorg vuldig gewikt en gewogen hebben. Maar door zijn gierigheid en schraapzucht mee- doogenloos meegesleept, wierp hij alle voorzichtigheid over boord. De ontstemde koopman nam de be schuldiging gretig aan. Hij zag er duide lijk het gewicht van in. Al begreep de verkooper niet dadelijk wat het gevolg moest wezen, de kooper van de Van Roon zag daar geen bezwaar in. Wij moeten de politie met het geval bekend maken, nietwaar? Die woorden brachten den ouden man tot bezinning. Hij begon zijn positie te begrijpen; zoo ver het in zijn woede mo gelijk was drong het tot hem door hoe de zaken stonden. De hulp der politie Inroe pen, daar had hij niets mee op. Het was niet een zaak om er publiciteit aan te ge ven. omdat het schilderstuk niet aan hem toebehoorde, dat was te zeggen, het was voor hem zeer moeilijk te bewijzen dat hij eenige aanspraak had op de Van Roon. Neen. Hij wou de politie er liever buiten laten. Mijnheer Duponnet betoogde in een vloed van woorden, dat de politie er stel lig en zeker mee in kennis gesteld moest worden. De assistent was schuldig of niet schuldig, en in ieder geval was het na tuurlijk verstandig om de hulp in te roe pen van mannen, die het best wisten hoe met dieven om te gaan. De man was niet van die overtuiging af te brengen, en toch tot zijn groot verdriet gelukte het hem niet S. Gedge te overtuigen. Van dat oogenblik af aan begon een vermoeden bij den Franschman op te ko men, dat de koopman niet met open kaar ten speelde. Was het misschien mogelijk dat hij hem maar een sprookje opdischte? (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9