AGENDA. UIT DE RAADZAAL. PARLEMENTAIR OVERZICHT BUITENLAND. HEDEN: Academie (KI, Auditorium)Lezing van den heer Jéróme Carcoplno. 8 uur nam. Verhutirdersbond (Hoogl, Keritgr. 40): Lezing van de boeren v. d Menve en Gilles, 8 uur nam. Donderdag. AmbachtsschoolOpenbare les en ten toonstelling werkstukken, 2—4>/s en 7—9 uur nam. Leger des Heils (Hooigracht 30): Spr. ds. Rauws, 8 uur n.ni. Ned. Leger des Heils (Lammermarkt 36): Samenkomst te 8 uur n.m Stadszaal (groote zaal)Protestverga dering S.D.A.P. Sprekers: Th. Thijssen en K. R. v. Staal, 8 uur nam. Volkshuls: Cursus bouwkunst van den lieer Swierst-ra 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Nov, tot en met Zondag 0 Dec. a.s. waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt s, telef. 552. SPEELTUIN VEREENIG ING „NOORDERKWARTIER". Sint-Nicolaasfcest. Gisteravond gat bovengenoemde ver- eeniging In „Concordia" voor de jongere kinaeren van de bij haar aangesloten leden een Sint Nicolaasfeest, waarvan wij gerust kunnen zeggen, dat het bijzonder geslaagd is. Een bijna volle benedenzaal met kinde ren, de galerij gevuld met ouders te zamen heoben ze genoten. Daar waren de gulle lach en het geklap van honderden handjes die het bovenstaande kwamen bevestigen. De heer Van Genne, in Leiden geen on bekende, wist, zoowel door zijn goocheltoe ren als zijn poppenkast, niet enkel de kin deren, maar ook de aanwezige ouderen te boeien, Er waren toeren bijdie, ondanks dat ze reeds een enkele maal eerder ver toond waren de bewondering van de zaal afdwongen, getuige de uitroepen en het applaus. Ook de poppenkast handhaafde haar cudea roem. We zouden niet precies kun nen zeggen, wat wel het meest interes seerde: de poppenkast of de goocheltoeren. In ieder geval beide hebben, naast het optreden van St. Nlcolaas er toe bijgedra gen den avond voor de kleinen te maken lot een, waaraan ze met genoegen zullen terugdenken. Ook voor de inwendige „mensch" werd gezorgd. Speculaas, suikerbeesten, kren tenbroodjes en anijsmelk volgden, door de goede zorgen van de dames-bediensters en bestuursleden, elkaar op. Gaarne vermel den wij hierbij, dat de firma Van Oord, M-iesingel, de krentenbroodjes gratis ter beschikking van het bestuur had gesteld, 't Was of ze daardoor des te smakelijker waren! Toen de voorzitter van de vereenlglng, de heer J. Verhoeven, aan het eind van oen avond zijn sluitingswoord uitsprak, kon hij met genoegen gewagen van dit voor ellen genotvol 8t. Nicolaasteest, dat in volkomen harmonie begonnen en geëin digd was. Hij deed vervolgens, voor de weidra te houden vergadering met tom bola, een beroep op de goedgeefsheid der talrijke ouders. Bij het naar huis gaan ontvingen de kinderen van St. Nicolaas-in-hoogst-eigen- persoon een tablet chccolade, met de ver maning de door hem gegeven lessen goed te onthouden. o GELOOFSLEER. Eerste lezing van Ur. Riemens. Gisteravond hield dr. J. Riemens zijn eerste voordracht over „Geloofsleer". Deze vijf lezingen zijn toegankelijk voor Pvo- teitanten en nlet-Protestonten. In een tijd van chaos en Godsverlangen licht en duisternis ls het nuttig om te bepalen, wat de Christus belijdende Pro testanten in diepste wezen vereenigt, aldus begon spr. En nu treft ons, dat het Protestantisme in aüe nationale vormen (Luthersch, Ge reformeerd enz.) overneemt het woord van Fetrus (Mattheus 16 16 Gij ztjt de Christus enz. De cursus zal daarom moeten behan delen: I. Kerk en Godsdienst: II. Paus cn Heilige Geest: III. Gedeeltelijke en Alge heels Verlossing, IV. Kijkspel en Predi king; V. Rechterlijke en Moederlijke zorg. De Kerk ontstond door groepeering rondom de Apostelen, de openbaring van Christus ls echter niet het Christendom, maar het Evangelie (Markus 1615; Ro meinen 116; Efeze 3—8). Kerk of Gemeente is in de oorspronke lijke taal hetzelfde en beteekent dan een geestelijk verzamelpunt van geloovigen. Kerk worclt ook genoemd het lichaam van Christus, maar ls wel te onderscheiden van het Koninkrijk der Hemelen De oorsprong der Kerk ligt bij Mattheus 1316; de bestaande Jood- sche Kerk is door Christus gereformeerd, Niet Petrus was in die eerste Gemeente de drager van het „gezag" maar alle Aposte len (Mattheus 18). Geloof en Evangelie staan in de Kerk als steunpilaren. Bevelen onderwerpen aan gezag, genoorzaamheld - moeten ons niet opgevat worden ln wereldsehen zin, maar als een geestelijk product van de liefde van Christus. Alleen de Kerk, die het best» den geest van de Kerk uit den Aoos- teltijd bewaard heeft, mag zich daarom „Apostolisch" noemen. Een bestuur kan hetzelfde blijven, maar de geest. en daarmede het karakter kunnen wijziging ondergaan. Christus elscht alle Gezag op - nimmer is het geoorloofd iets of iemand tusschen Christus en den mensch te schuiven (Lu- kas 22 vers '4—28; Mattheus 23 9—12; 1 Tlmotheus 4) Ook het Protestantisme verstaat den roep om eenheid (Stockholm, Lausanne, Lanbath-conferentle) maar verstaat dit als eenheid var Geestes-overtulging, en niet als organisatie-eenheid (gebod der liefde - Johannes 13 3433). De eenheid in alle nationale vormen van het Protes tantisme wordt gemanifesteerd door de bed» „Uw Koninkrijk kome." Wel belitden de Protestanten ook de Algemeene Kerk over de gansche aarde, maar dit losgemaakt van cenlgerlei vorm, naam of plaats van vestiging. Met 'n kort dankgebed sloot dr. Riemens deze samenkomst. OPENB. JONGENSSCHOOL VOOR U.L.O. PIETERSKERKSTRAAT 3. Ouderavond. De gisteren gehouden Ouderavond was uitstekend bezocht; er waren pl.m, 125 personen aanwezig. De ouders bleken het op prijs te stellen, dat zij thans konden bijeenkomen in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal en misschien was het mede toe te schrijven aan de behaaglijke omgeving, dat de avond een bijzonder aangenaam verloop had en zich, ken merkte door een rustige, gezellige stem ming. In zijn openingswoord vertelde de Voor zitter, de heer Hibma, het een en ander omtrent de school, die hij ondanks het zeer gewone uiterlijk van 't gebouw toch een „mooie schooi" meende te mogen noemen. Gewezen werd op het moeilijke van de taak der onderwijzers, die als mede arbeiders aan de opvoeding moesten kun nen rekenen op de samenwerking der ouders, maar bovenal ook op de samen werking der leerlingen zelf. De notulen van den vorlgen Ouderavond opgemaakt en gelezen door de Secretaresse van de Oudercommissie, mevr. C. Timmer mansSparnaay, werden met applaus goedgekeurd. Alle leden der Oudercommissie moesten aftreden, omdat hun kinderen de school hadden verlaten; in de nieuwe Commissie werden gekozen Mevr. I. F. Damsté— Mulder, Mevr. W. H. Teljeur-Hellinga en de heeren F. K. Asselen, G. W. L. de Hertogh, O. Kampman. J. van der Molen en J. P. van Tholen. De heer Hibma gaf aan de Ouders eenig idee van de rijke collectie leermiddelen van de school en van 't gebruik, dat er van gemaakt wordt om het geleerde te veraanschouwelijken. Daarna hield hij aan de hand van lantaarnplaatjes een cause rie over ,.De sterrenwereld en hare won deren." Deze voordracht werd met groote aandacht gevolgd. Met eenige voldoening deelde het Hoofd der School nog mede, dat de uitstekende projectie-lantaarn in dertijd aan de school was geschonken als blijk van waardeering voor 't aan 2 jon gens gegeven onderwijs. Bij de rondvraag uitte de heer M. G. Bon, voorzitter der afgetreden Oudercom missie, zijn erkentelijkheid voor de mede werking, die hij had ondervonden van zijn mede-Commissieleden en van den heer Hibma. Nadat de vergadering tegen 10 uur was gesloten, werd in ruime mate gebruik ge maakt van de gelegenheid tot afzonder lijke bespreking met het onderwijzend personeel; er waren ouders overgekomen uit den geheelen omtrek, van Lisse tot Voorschoten. Ook nu werden vele goede woorden gesproken. o Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistent is geslaagd de heer A. M. Spoorenberg (Helmond). Ons verslag van de opening der fa briek van de Coöperatie „Vooruit" behoeft eenige verbetering. Allereerst is de heer Marks geen meesterknecht, doch directeur tier coöperatie; de aannemers waren niet Hulst en van Klaveren, maar Verhulst en van der Laken, terwijl tenslotte het tegel tableau niet uitbeeldt: „Eendracht maakt Macht"; doch „Door eenheid en strijd, Naar beteren tijd". Aan de alhier te openen Chr. school is benoemd tot hoofd de heer IJ. Tymstra, thans als zoodanig werkzaam te Coevorden VOOR DEN GROOTEN STRIJD. Hoewel de agenda 50 punten telde is men tooh op den middag klaar gekomen op één punt na, waarvoor de S.D.A.P. toch uitstel zou hebben gevraagd. Het lijkt een prestatie, doch wanneer men de agenda nader beschouwt, blijkt, dat het dit aller minst is want veel te beteekenen hadden de punten niet. Tevoren had reeds een debat plaats ge had over de al of niet directe behandeling van de kwestie der huurverhooging in de Kooi. Zou uitstel van één week hier ge vaarlijk kunnen worden? Wij gelooven dat niet, vertrouwend dat in ieder geval, voor tot maatregelen zal worden overge gaan een uitspraak van den Raad zal worden afgewacht, al heeft dit lichaam geen directe medezeggenschap en kan het a'leen maar een wensen uiten. Waarom echter het debat, na het staken der stemmen over het voorstel der S.D.A.P. tot directe behandeling eerst nog werd voortgezet? Bij de benoemingen kregen we de oude kwestie: moet bij de samenstelling van een commissie, de politiek of de deskun digheid maatstaf zijn. Steeds meer komt men in het politieke schuitje Of het verstandig is? Overigens had alleen het debat inzake de verbouwing van de Lakenhal beteeke- nis. Het ging er daarbij om of de ge vraagde gelden al dan niet beter waren te besteden, want hoe wenschelijk ook, be slist urgent is deze verbouwing toch niet. Waar echter de tegenstanders slechts in het vage moesten blijven en het voorstel van B. en W. een concreet werk betrof, dat althans eenige werkverschaffing geeft wonnen B. en W. het pleit. Overigens heb ben de suppoosten der Lakenhal een mooi Sinterklaas-cadeautje gehad, doordat hun salaris op voorstel van den heer Bergers op f. 20.— werd gebracht. De behandeling der verordeningen le verde niets bijzonders op. Gerechtvaar digde wenschen van de heeren v. Stralen en Wilbrink zullen nog nader onder de oogen worden gezien. Het scherpe optre den van den heer Wilbrink tegen den wet houder was niet bepaald noodig geweest, leek het ons toe. Inderdaad is het im mers soms zeer moeilijk een verordening zoodanig te redigeeren, dat deze precies aangeeft, hetgeen men bedoelt. Tot slot betuigde de raad in een motie adhaesle aan het adres der Vereeniglng van Nederlandsche Gemeenten tegen het wetsontwerp tot korting der salarissen van gemeente-ambtenaren etc. De heer v. Eek wilde eerst een adres zenden, doch terecht werd daarvan afgezien. Afgezien van de vraag of men de zaak al dan niet zou dienen, zou de Raad zich op gevaar lijk terrein gaan bewegen en Tweede Kamer-allures aannemen. Volgende week volgt het groote jaarlljk- sche politieke steekspel met resultaat: een ongewijzigde begrooting. (Vervolg van het 3e Blad.) REDE VAN MINISTER DECKERS Het liep zoetjes-aan naar middernacht toen de Minister van Defensie aan het woord kwam. De Minister achtte het begrijpelijk, dat de bezuiniging op zijn begrooting de aan dacht zou wekken van de ontwapenaars; de eenzijdige nationale ontwapenaars. En spr. had ook verwacht dat de heeren Mar- ehant, K. ter Laan en van Zadelhoff hier zouden zeggen van sprekers persoon, n.l. dat hij de zaakwaarnemer van al wat mi litaristisch is. Zoo er in ons land ooit van militairisme sprake is geweest, thans is dit toch waar lijk niet het geval met deze bescheiden begrooting voor onze bescheiden weer macht. Sommige leden vroegen of spr, niet te ver ging met zijn bezuinigingen, maar spr. meende erin te zijn geslaagd de vltató belangen van de weermacht niet aan te tasten. Spr. kwam in de eerste plaats op de be zuiniging op de vloot. Door de vertraging in den aanbouw van de derde kruisei wordt het vlootplan in zijn heel niet om ver geworpen. Den bouw geheel staken is onmogelijk er moet in Indië een reserve- kruiser zijn. De leden, die nog grooter bezuiniging wenschen daartoe amendementen hebben ingediend mogen bedenken, dat op di. Defensiebegrooting een ernstige versobe ring is toegepast-. Ten aanzien van Curacao wordt voor zichtigheid betracht en de weermacht zal daar niet worden verminderd. Het aantal Europeesche schepelingen ln Indië kan noch in Indië noch hier een zijdig worde^verlaagd. Dit moet in overleg geschieden. Hun aantal bedraagt thans 2447. Dat hier te landen vliegers worden opgeleid voor Indië is geen luxe, maar noodzakelijk. Opleiding in Indië zou geen bezuiniging opleveren. Spr. kwam thans tot de speciale punten omtrent de landmacht. Aan de verschuiving over de herhalings oefeningen kleven bezwaren, maar daar meende spr. overheen te moeten stappen ter wille van de bezuiniging. Van de groote waarde van legeroefenin- gen was ook spr. overtuigd en dat was ook de legercommissie, wier rapport is gepubli ceerd en aan welk rapport spr. groote waarde hechtte. Als de omstandigheden het toelaten zullen in 1933 wederom leger- oefeningen worden gehouden. De beschouwingen over het voorgeoe- fendenlnstituut zou spr. nader overwegen. Het aantal muziekkorpsen wil spr. niet verder beperken. Vermindering der lichting tot 13000 man zooals de motie-Ter Laan vraagt moet spr. afwijzen. Vroeger heeft hij zelf wel met de heer Bomans een dergelijke motie voor gesteld, maar toen beschikte men over een zeer groot aantal goed geoefende man schappen. De Oranje-Nassau-kazerne (den Haag) zal moeten worden verbeterd, evenais de barakken van de grenadiers en jagers. Ook de kazerne te Harderwijk zal worden ver beterd. Een goede oplossing, voor de Alexander- veld-kwestie (den Haagi werd ook door spr. gaarne aanvaard. De verplaatsing der nog in goeden staat verkeerende kazernes is echter niet door Defensie gezocht. Een overeenkomst met het gemeentebestuur zal waarschijnlijk spoedig tot stand komen. Waarschijnlijk zullen de nieuwe kazernes komen ten Noorden van den spoorweg, zoo dat het natuurschoon bij den Musschen- berg zooveel mogelijk zal worden gespaard Aan de belangen der oud-gepension- neerden zou spr. zijn aandacht geven. Een andere pensioenregeling voor de mi litaire paardenartsen zou wijziging der militaire pensioenwet noodig maken. De doorstrooming van het onderoffi cierskorps zal worden verbeterd door te verwachten pensionneeringen. De bezol digingen der onderofficieren zijn waarlijk niet laag. Spr. zal een onderzoek doen instellen naar de aanwezigheid van communistische cellen, temeer na de openhartige verkla ring van den heer Wijnkoop. Het vloeken wordt zooveel mogelijk tegegaan; spr. moest er echter op wijzen dat er in het leger niet erger wordt ge vloekt dan elders. Spr. behandelde vervolgens de bezwa ren van mevr. Bakker—Nort over de toe passing der Dienstweigeringswet en noemde eenige voorbeelden van bezwaren, die zijn erkend. Er wordt volstrekt niet alleen rekening gehouden met religieuze bezwaren: alle gewetensbezwaren worden erkend. Niet worden, aanvaard politieke bezwaren. Dit jaar zijn alle bezwaren van alle 24 dienstplichtigen, die zich hadden aange meld aanvaard. Het is absoluut overbodig om alle dienstplichtigen op deze wet te wijzen. Ten slotte moest spr. nog de vraag van den heer Wijnkoop beantwoorden of er een Nederlandsch oorlogsschip naar China is of zal worden gezonden. Die vraag werd ontkennend beantwoord. ARTIKELEN. Bij art. 6 heelt de heer Drop een amen dement-ter Laan verdedigd, om het arti kel te verminderen met 4 millioen gulden, met de bedoeling de nieuwbouw bij de vloot geheel stop te zetten. Dit amendement verklaarde de Minis ter niet te kunnen aanvaarden; het be teekent niets anders dan afbraak. Bij art. 24 verdedigde de heer Joekes een amendement-Marchant, om de post te verminderen met ongeveer 3'h mil lioen van het bewapeningsfonds. Ook dit amendement verklaarde de Minister niet te kunnen aanvaarden, evenmin als een amendement-ter Laan op art, 48, om in 1932 in het geheel geen herhalings oefeningen te doen houden. Daarentegen verklaarde de Minister bij art, 126 tc willen voldoen aan den wensch van den heer ter Laan, door de heeren Tilanus en van Rappard gesteund, om nog niet over te gaan tot den bouw van een nieuwe marechaussee-kazerne te Steenbergen. Bij velgende artikelen werden nog be sproken de belangen der polltietroepen, der wachtgelders en der oud-gepension- neerden. Alle stemmingen echter werden uitge steld tot hedenmiddag, doch de begroo tingen voor de artillerie-inrichting en voor het kustverdedigingsfonds werden zonder stemming goedgekeurd. Om kwart voor vieren hedennacht werd de vergadering gesloten. DE ALGEMEENE TOESTAND. Engeland en Frankrijk. De reis van Flandln naar Engeland heeft duidelijk doen uitkomen, dat Frankrijk en Engeland in de belangrijke vraagstukken, zooals schuldenkwestie, credietvraagstuk, herstelbetalingen en douanetarieven excusez du peu! vrijwel lijnrecht te genover elkaar staan, En zoo er nog twij fel bestond, de perspolemieken doen deze wel verdwijnen. Toch zullen er besprekin gen worden ingeleid over een handels overeenkomst. Verscheidene ambtenaren van het Fran- sche Ministerie van Handel zullen eerst daags naar Londen gaan om daar de tech nische onderhandelingen betreffende een handelsovereenkomst in te leiden. Aan het hoofd van deze delegatie zal vermoedelijk Elbel van het Ministerie van Handel staan of Coulondre, chef van de ha-ndelspoli- ke afdeeling van het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken. Als deskundigen zul len eenige ambtenaren van de douane administratie en van het Ministerie van Handel aan de onderhandelingen deelne men. In politieke kringen wordt er op ge wezen dat deze delegatie zich slechts met commercieele vraagstukken zal bezighou den. Het herstel- en schuldenvraagstuk zal eerst na het beëindigen van het on derzoek. in zake het Duitsche betalings vermogen te Bazel en te Berlijn behan deld worden. o BELGIE. Kamerdebat over de economische politiek. Gisteren heeft de Kamer een interpel latie behandeld van den Katholiek Sinzot over de buitenlandsche economische poli tiek der regeering en meer in het bijzon der over de maatregelen die zij van plan is te nemen, om het afzetgebied in het buitenland te vergrooten. Sinzot zette uiteen, hoe zwaar de belan gen van den Belgischen landbouw en in dustrie door de „dolle vlaag van protec tionisme" der volken wordt geschaad. Hij stelde de vraag, of België de tot nog toe gevoerde economische politiek zal voortzetten dan wel krachtige en duur zame maatregelen zal nemen en die ook zal trachten te verwezenlijken. De oplossing, zeide hij, is te vinden in een toepassing van differentieele tarie ven, maar België moet de oplossing ook zoeken in de vorming van een economisch blok met Frankrijk en Nederland. Na Sinzot kwam Pater aan het woord, die eveneens bij den minister aandrong op een verruiming van België's afzetgebied in het buitenland. Een groot afzetgebied, gevormd met behulp van Nederland en Frankrijk, zou naar zijn meening een on verwoestbaar steunpunt zijn voor België. lil antwoord op deze interpellaties con stateerde minister Hijmans, dat een ver grooting van het afzetgebied door alle lan den wordt nagestreefd. Alleen deze politiek toch kan Europa van den ondergang red den en om deze te verwezenlijken denkt men er ook voor België over, tol-unies te sluiten. Niets is echter moeilijker te verwezen lijken. zeide de minister. Alvorens een tol-unle te sluiten, moet men onderzoeken welke de belangen zijn van de contractee- rende partijen. Frankrijk ging minister Hijmans voort, beschermt met kracht zijn landbouw, ter wijl wij steeds vrijhandelaren zijn ge weest. Frankrijk is een gesloten vat, waar bij Europa belang heeft, maar dat omge keerd geen belang heeft bij Europa, Een tol-unie zou slechts mogelijk zijn, als een dezer landen zijn politiek los liet. De minister herinnerde in dit verband aan de DuitschOostenrijksche tol-unie, waarop Vandervelde constateerde, dat het hier twee geheel verschillende gevallen betreft en dat een tol-unie tusschen Frank rijk en België in het geheel niet te ver gelijken is met het tolverbond, dat Duitsch iand en Oostenrijk wilden sluiten. Hijmans zeide daarop het gevaar aan de tol-unies verbonden en de gevolgen, die zij voor de internationale politiek kunnen hebben, te zullen aantoonen en wees erop, dat een regiem van differentieele tarieven niet goed is voor België De minister wil, dat België de crisis met eigen krachten te boven zal komen, maar wees de idee van een tolunle met Nederland niet van de hand. Intusschen behooren wij tot die landen, zeide de minister, wier uitvoer tot nu toe het minst geleden heeft en wij zul len de onderhandelingen voortzetten. o DUITSCHLAND. Nieuwe noodverordening. Stahlhelmleldcrs vrijgesproken. Gisteren is de tekst gepubliceerd van de nieuwe noodverordening inzake de tarief- wjztgingen, waarin o.a. wordt bepaald: le. de Rijksregeering wordt gemachtigd, om tot aan het bijeenkomen van den Rijksdag in dringende gevallen, a. invoer rechten te wijzigen, in afwijking van de geldende voorschriften; b. voorloopige toe passing van economische overeenkomsten met buitenlandsche staten te bevorderen. 2e. verordeningen, die op grond van het tweede lid van artikel 1 worden uitgevaar digd, moeten worden voorgelegd aan den Rijksraad en op den wensch van den Rijksraad worden opgeheven. De Tweede Kamer van het Landgericht te Berlijn sprak in hooger beroep de lei ders der Stahlhelm, Seidte en Duester- berg, alsmede den verantwoordelijken re dacteur van het Stahlhelmblad, Kleinau, vrij van het hun ten laste gelegde. Zij stonden terecht wegens een delict tegen de wet ter bescherming van de republiek. De vrijspraak geschiedde op grond van het feit, dat het betrokken artikel geen aanval inhield op de republiek in haar huidlgen vorm zooals bij de eerste be handeling der zaak was aangenomen, doch dat het artikel zich veel meer richtte tegen het anarchisme. In eerste instantie waren Seidte en Duesterberg veroordeeld tot de betaling van ieder 800 Mark geldboete (de eisch luidde een gevangenisstraf van twee maanden), terwiil Kleinau was veroordeeld tot een geldboete van 300 Mark (eisch drie weken gevangenisstraf). ENGELAND. Het einde der Ronde-Tafel-Conferentlc De daling van het pond en de protectie-maatregelen in het Lagerhuis. - Afnemende werkloosheid. Gisteren is de Ronde-Tafel-ConferenU gesloten, McDonald heett een boodschai van den koning voorgelezen waarin hc o.rr. heet: Het is mij bekend, welke groote moei lijkheden bij het diepgaand onderzoek vai de groote taak, welke gij verleden jaar oi u naamt, aan den dag zijn getreden; n verzoek u echter, u daardoor niet te latei ontmoedigen. Het is mijn vurige wensch, dat de groot Indische volksgemeenschappen, onder uw leiding, met geduld en verdraagzaamheid voort zullen gaan op den weg van samen werking en rustige gedachtenwisseling welken uw pogingen hun zoo duidellj hebben gewezen. MacDonald gaf vervolgens nogmaals eei uiteenzetting van de politiek der regee ring en zeide, dat hij speciaal gemachtigi was. om aan de afgevaardigden de Ronde-Tafel-Conferentie en aan hee Britsch Indië de verzekering te geven, da de politiek der vorige regeerlng ook d politiek is van deze regeering. Hij herhaalde vervolgens de voornaam ste punten dezer politiek, betreffende di overdracht van de verantwoordelijkheii aan de centrale en provinciale wetgevend: lichamen van Indië met zekere voorwaar' den. o.a. inzake de financieele verplichtiu- gen en de rechten der minderheden gedu rende het overgangstijdperk. De regeering, aldus MacDonald, spreekt opnieuw haar vertrouwen uit in een Al- Indische federatie, waarin zij de eenigj bevredigende oplossing ziet van het con- stitutióneele vraagstuk. De Britsche regeering is ook voorne mens, dit plan verder te vervolgen en al het mogelijke te doen, om de hinderpalen te overwinnen, die de verwezenlijking er van in den weg staan. Men mag niet spreken van een misluk king der conferentie, er zijn integendeel groote vorderingen gemaakt, die de meest optimistische verwachtingen overtroffen hebben. De commissies, welke de conferentie heeft aanbevolen, zullen zoo gauw moge lijk het volgend jaar in Indië in werkbij worden gesteld. De afgevaardigden zullen nog eenmaal bijeen moeten komen voor de slotrevisie van het geheele ontwerp. Er moet voordien nog van gedachten gewis seld worden en verschillende belangen moeten met elkaar in overeenstemming gebracht worden, voor men algemeene ideeën in een bruikbare grondwet kan om zetten. Met een toespeling op het feit dat men in zekere kringen aandringt op het alvast verleenen van volledige verantwoordelijk heid aan de provincies, merkte MacDonald onder toejuichingen uit de conferentie, op, dat het duidelijk is, dat een dergelijk ge deeltelijke oplossing de afgevaardigden niet zou bevredigen, en dat de regeerlng niet zal blijven aandringen op een ver antwoordelijkheid, die de betrokkenen cj het oogenblik niet aanbevelenswaardig achten. Eerst wanneer men ook verder niet tot een regeling blijkt te kunnen te men inzake de verschillende volksgemers- schappen, die voor alle partijen aanner»- lijk is, zou de regeering gedwongen rï, een voorloopig ontwerp in toepassing ',t brengen. Ik ben voornemens, besloot MacDonald. een uitvoerend comité der conferentie li benoemen, waarmede de Britsche reg«- ring in contact zal kunnen blijven, Nadat Gandhi namens alle gedelegeer den den Britschen premier dank had ge bracht voor zijn leiding nam MacDonald nogmaals het woord, om in het bijzonder een beroep te doen, op Gandhi, om den weg te gaan, dien het verstand wijst, den weg der verzoening en der samenwerking, teneinde aldus het doel een autonome regeering van Indië te bereiken. Hierna werd de conferentie voor onbe- paalden tijd verdaagd, Gandhi zal op 5 December Londen ver laten. Hij zal zich 14 December te Brindisi naar Indië inschepen. In het Lagerhuis is gisteren de vraag gesteld, wat de regeering van plan was te doen om een verderen val van het pond tegen te gaan en den kostprijs van ge- importeerde goederen niet bovenmatig te doen stijgen. De financieele secretaris van de schat kist antwoordde, dat de groothandelsprij- zen in Engeland niet gestegen waren in evenredigheid tot den val van t pond inde laatste dagen, waaruit het beste bleek dat de binnenlandsche koopkracht van het pond nieta onmiddellijk invloed oefendeen afhankelijk was van den wisselkoers. De val was niet verontrustend en werd ver oorzaakt door groote verkoopen van Frank rijk em Nederland eenerzijds van hun pon- denbezit en anderzijds door de betalingen van den abnormalen invoer van October en begin November. De regeerlng deed wat zij kon om het pond te steunen, maar zij had geen invloed op de verkoopers in het buitenland. Maxton verklaarde, dat hij niet bevre digd was door het antwoord van den on derminister en hij stelde een nooddebat over den vai van het pond voor, om meer inlichtingen te krijgen, maar de voorzit ter weigerde dit voorstel, als zijnde vol komen buiten de orde, op de agenda te plaatsen. Runciman, de minister van koophandel- deelde mee dat nog geen enkel land tegen maatregelen genomen had in verband me de verhooging der Engelsche invoerrech ten op verscheidene artikelen en zoover M kon beoordeelen, was ook geen land o» speciaal van plan. De minister was nu het bezit van de cijfers nopens den abnor malen invoer van artikelen van ijzer en staal en afweer-maatregelen waren voorbereiding. De regeering zou in geen geval ij>el andere regeeringen onderhandelingen ginnen nopens wederzijdsche voorkeur rechten vóórdat de economisch Rijkscon ferentie te Ottawa volgenden zomer ro zijn gehouden. Het Lagerhuis heeft voorts de bebPj deling -an de invoerrechten op niet strw noodzakelijke land- en tuiubouwvwn' brengselen voortgezet. Majoor Attlee sto namens de oooositie voor. eerst een" chaam in het leven te roeoen, dat w® de bemarkting en distributie van d' E gelsche oroducter zou zoreen vw' buitenlandsche.met 60 nCt belast welr(,(' want anders voorzag hij spoedig staf™

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2