SEMPRE CRESCENDO. 72'tq Jaargang WOENSDAG 2 DECEMBER 1931 No. 21996 Nationaal Crisis-Comité. Officieete Kennisgevingen. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per wëek „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Wij ontvingen per kas of per giro: E. W. S. f.2.50; fam. S f.2.—; H. K. f.5.—; D. K.—W. f.30.—; J. J. S. f.2.50; mevr. I. K.—E. f.1.—; T. S. W. f.2.50; J. B. f.2.50; C. v. d. W. f.1.04; B. T. S. f.15 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door lien vergunning is verleend aan W. F. v. d. Reyden Jr., en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een banketbakker^ in het perceel Nieuwe Rijn No. 43, Sectie I. No. 1802. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 December 1931. 9350 LEERMIDDELEN TEN BEHOEVE VAN DE BIJZONDERE SCHOOL VOOR UITGE BREID LAGER ONDERWIJS AAN DE HOOGLANDSCHE KERKGRACHT 20a. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Raad dier gemeente in zijne op 30 November j.i. gehouden vergadering besloten heeft: a. medewerking te verleenen aan het bestuur van de Gereformeerde Schoolver- eeniging alhier tot aanschaffing van leer middelen ten behoeve van zijne school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Hooglandsche Kerkgracht 20a; b. tot vaststelling van een begrootings- itaat model D. groot f. 1500.teneinde hun College in staat te stellen de benoo- dlgde gelden te zijner tijd aan het school bestuur te kunnen afdragen. Binnen dertig vrije dagen, te rekenen vanaf heden, kan ieder ingezetene en het schoolbestuur van dit besluit bij Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland in beroep komen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 2 December 1931. 9352 CRISIS-COMITÉ LEIDEN. Zooals wij reeds eeiiige dagen geleden mededeelden, heeft onze burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, het voor nemen opgevat een comité in het leven te roepen, dat een geheel particulier karak ter zal dragen en, geboren uit een inner- lijken drang naar menschlievendheid en medeleven met hen, die door den crisis tijd worden getroffen, zal trachten de nooden en behoeften te lenigen, althans te verzachten. Daartoe heeft de burgemeester thans een verzoek gericht aan de besturen van verschillende philantropische instellingen hier ter stede werkzaam en eenige andere organisatie^ of instellingen, die in aan raking komen met problemen geschapen door werkloosheid of in ander opzicht worden geacht waardevolle medewerking te kunnen verleenen, om een vertegen woordiger aan te wijzen, die in bedoeld Comité zal zitting nemen. Niet onwaarschijnlijk is het dat hierbij een of meer instellingen over het hoofd zijn gezien. In dat geval geve men den naam van die instelling schriftelijk aan den burgemeester op. De commissie zal worden geïnstalleerd op Vrijdag 4 December a.s. des namiddags te 4 uur, in een der receptiekamers van de Stads-Gehoorzaal. Reeds dadelijk heeft een groot aantal instellingen aan het verzoek van den bur gemeester voldaan en het lijdt geen twij fel of de overigen zullen alsnog spoedig hun bericht van instemming aan den bur gemeester doen toekomen. HET NED. FABRIKATENHUIS. In de achterzaal van café-restaurant „Zomerlust" hield het Nederlandsch Fabri- katenhuis gisteren en vandaag een ten toonstelling van de verschillende produc ten der bij deze instelling aangesloten firma's, in totaal een dertigtal. De ver schillende cretonnes, zakdoeken, overhem den, badstoffen, gordijnstoffen, dekens enz. enz. zijn op smaakvolle wijze, welke de artikelen ten goede komt op tafels aan de wanden en in het middenvak tentoon gesteld. Het tooneel is in beslag genomen door de uitstalling van de N.V. Kon. Ver- eenigde Tapijtf abrieken. Te ver zou het ons natuurlijk voeren precies alle expo- seerende firma's met hare producten te vermelden; behoudens een enkele nieuwe waren zij ook vertegenwoordigers op de voorjaars-expositie van het Fabrikaten- huis hier ter stede. Gisteren en ook heden bezocht een groot aantal belangstellenden de expositie van Nederlandsche producten. Het aanstaand 100-jarig bestaan. Eenige geschiedkundige herinneringen. Foto H. Jonker, Leiden. Het bestuur van Sempre Crescendo". Van links naar rechts de heeren A. C. Rueb, bibliothecaris-' J. de Brauw, ab-actis; B. H. Everts, praeses; M. Schreuder, quaestor; J. J. Have laar, commissaris. fJ?Ci ^ende Leidsch Studenten Muziek gezelschap Sempre Crescendo bestaat 100 Jaar en de concerten naar anieiding van dit eerbiedwaardig jubi- eum zullen een week later, op 14 en 15 RioÏÏ in de Stadsgehoorzaal van de ^utelstad worden gegeven, m 1831 hebben eenige studenten zich «f>h8eni°d ^et oprichten van een gezel- nitv met ^et doel zictl te oefenen in de dat°ering van orkestmuziek. Zij gaven CrLge^lschaP den naam van Sempre ^endo, onder welke zinspreuk eenige der oprichters, in den tijd van hun gym nasiale loopbaan te 's-Gravenhage, een vereeniging met gelijk doel, doch op veel geringer schaal hadden gevormd, die bij hun bevordering tot de academische les sen opgeheven was. De eerste commissie werd den 8en De cember 1831 benoemd en bestond uit de heeren A. A. Deenik (voorzitter), P. A. Schill (secretaris), C. Leemans (thesau rier) en J. M. Huyssen van Kattendijke (commissaris). De eerste opvoeringen hadden plaats in de groote zaal van het toenmalige hotel De Gouden Leeuw op de Breestraat, geregeld om de 14 dagen des Dinsdag van 710 uur 's avonds, terwijl op de tus- schengelegen Dinsdagen gerepeteerd werd. Slechts een zeer beperkt aantal gasten werd tot die uitvoeringen toegelaten. Reeds in het tweede jaar na de oprich ting besloot men tot toelating van zoo genaamde hoorende of buitengewone le den. Het aantal concerten bedroeg des tijds 15 in de 9 maanden, benevens 2 invitatie-concerten en 1 armen-concert. Door het steeds aangroeiende ledental werd het lokaal van De Gouden Leeuw, de zoogenaamde leeuwenkooi, langzamer hand te klein en werden de uitvoeringen dientengevolge verlegd, eerst in 1833 naar den Schouwburg en later naar de Stads gehoorzaal. Gedurende de eerste jaren van zijn be staan had Sempre meestal een vast koor, enkel uit leden samengesteld, dat dikwijls uitvoeringen gaf. Zoo werd, bij de inwij ding van het monument ter gedachtenis aan den in België gesneuvelden Beekman, een cantate uitgevoerd, met woorden van het lid J. P. Heye en muziek van het wer kend lid J. Enschedé In 1847 treffen wij het eerst den naam van den verdienstelijken directeur N. J. Wetrens op het programma aan en wel bij een concert, waar hij tegelijk met Lubeck als solist optrad. In 1856 vertrok hij naar de Kaap en werd opgevolgd door zijn broeder, A. J. Wetrens, die gedurende 24 jaren de concerten van Sempre gediri geerd heeft. Onder de beroemde artisten, welke in die jaren op Sempre optraden, noemen wij Lubeck, Oberthür. Liszt, Thalberg, Vieuxtemps, Servais, Drey- schock, Rubinstein, Joachim, Wilhelmj, Wieniawski en vele anderen. In den loop der jaren zijn de eischen hooger geworden; de gesalarieerde hulp troepen moesten steeds vermeerderd wor den, hetgeen een vermindering van het aantal concerten na zich sleepte. Het gouden feest in 1881 werd luister rijk gevierd en legde getuigenis af van den bloei van het gezelschap. De feeste lijkheden begonnen met een receptie van eereleden en oudleden in de Stadsgehoor zaal op Donderdag 19 Mei. 's Avonds con cert, waarop o.a. onder leiding van den componist de Symphonie op. 46 van Joh. Verhulst werd uitgevoerd. Ook den twee den dag werd een concert gegeven door eereleden, oud-leden en werkende leden, waarop als solisten optraden de eereleden: mej. Anna Verhulst en de heeren J. A. van der Wens, prof. C. Asser, J. Giese en prof. H. van der Hoeven. De derde dag was meer gewijd aan andere vormen van rythmus en klank: een reünie-diner in Hotel du Lion d'Or en een bal in de Stadsgehoorzaal. Als bijzonderheid moge worden vermeld, dat Prins Alexander, die eerelid was van S. C., een zilveren krans aan het gezel schap ten geschenke gaf, die nog steeds het vaandel siert. Het tekort ten gevolge van dit grandioos gevierde gouden jubileum had als nood lottig gevolg, dat de vereeniging van 1883 tot 1888 een periode van gedwongen rust heeft doorgemaakt, in welken tijd het toen nog jonge gezelschap C-dur den zin voor muziek bij enkele leden van Sempre heeft weten gaande te houden. In '88 waren de schulden gedelgd en onder leiding van Gottfried Mann werden de concerten met groot succes weder op gevat. En ditmaal is het noodlot, minder wreed geweest! Want onder zijn leiding is van toen af Sempre gestadig in bloei toe genomen en heeft het zijn naam met eere doen klinken, „meer en verder in het bui tenland" zooals in 1900 de heer Anton Hekking zeide, „dan gijzelf wellicht weet". In den beginne werkte voor de blaas instrumenten de stafmuziek van het 4e Reg. Infanterie op de uitvoeringen mede. Daar deze evenwel de oude (hoogere) stemming behield, wat vooral voor de solisten ongerief medebracht, werd sinds 1895 de harmonie van het Utrechtsch Stedelijk Orkest geëngageerd. Later, toen er zich moeilijkheden voordeden in ver band met het treinverkeer Leiden- Utrecht, zijn daarvoor tot op den huidi- gen dag de blazers van het Residentie- Orkest geengageerd. waarbij zich in den regel enkele dilettantblazers, leden van Sempre, voegen. In 1902 is Mann wegens ziekte tijdelijk vervangen door den heer F. E. A. Koeberg, die hem later definitief is opgevolgd en sedert dien brak een nieuwe periode als het ware aan met het optreden van den heer Koeberg als directeur, maar de over gang was nauwelijks merkbaar door het krachtige, bezielende vuur, waarmee hij terstond het orkest leidde; men kan zelfs zeggen, dat hij, zich in den loop der jaren meer en meer als dirigent en componist ontwikkelend, in verband daarmee Sempre's praestaties steeds tot een hoo ger peil heeft weten op te voeren. Onder Koeberg hebben als solisten o.a. hun gewaardeerde medewerking verleend kunstenaars als Scharwenka, Casals, Bauer, Flesch, Huberman, Percy Grain ger, Lamond; ook verschillende werkende leden hebben als solist voortreffelijke eigenschappen getoond. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan heeft Koeberg een aan Sempre op gedragen feestmarsch gecomponeerd, Vi vat, floreat, crescat Sempre Crescendo, welke ook thans op het programma staat. Van zijn bijzondere daden willen wij slechts nog in herinnering brengen de twee zoo uitnemend geslaagde uitvoerin gen der Alianora-muziek, welke onder de bezielende leiding van den componist en met medewerking van de Haagsche On derwijzers Zangvereeniging, in Leiden en Den Haag plaats vonden. Het uitbundig succes bij het zeer talrijke publiek daarbij opgeluisterd door de aanwezigheid der vorstelijke personen heeft wel tot een glanspunt in Sempre's bestaan geleid, tevens een onovertrefbare hulde aan den componist-dirigent Koeberg. Door bijzondere omstandigheden zullen de concerten van 14 en 15 December niet door hem worden gedirigeerd, maar heeft de heer Louis Walther Boer zich met de leiding belast. Doch bij het 100-jarig be staan past een woord van groote erkente lijkheid voor al hetgeen de heer Koeberg in een periode van bijna 30 jaar voor Sempre heeft gedaan. Hij is geen man van feesten, elke viering is hem vreemd, maar de muziek, waaraan zijn leven is gewijd, heeft hij in Leiden steeds hoog gehouden. En zoo past het, hem thans daarvoor dank te brengen, niet alleen uit naam van duizenden toehoorders, maar zeker, en in de eerste plaats uit naam van de honderden oud-leden, die aan hem hun liefde voor de muziek en voor Sempre te danken hebben. PHILAE, DE PAREL VAN EGYPTE. Voordracht van dr. W. D. van Wijngaarden In het Rijksmuseum van Oudheden al hier hield gisteravond dr. W. D. van Wijngaarden een voordracht over boven genoemd onderwerp, dit naar aanleiding van een aanwinst van het museum uit den laatsten tijd, een maquette van het eiland Philae en de tempelgebouwen, die zich daarop bevinden. Eenigen tijd geleden brachten de cou ranten het bericht, dat de Egyptische regeering besloten had den grooten stuwdam in den Nijl bij Assoean we derom te verhoogen. Deze dam werd in 18981902 gebouwd om de afvloeiing van het Nijlwater te regelen en vormt een groot meer van waaruit het gansche land van het noodige water voorzien kan wor den. Een gevolg van den bouw van dezen dam is, dat het eiland Philae met zijn mooie tempels een groot gedeelte van het jaar verzinkt in dit door het opgestuwde water gevormde meer. Tot nu toe reikte het water tot aan de kapiteelen der zuilen, door de nieuwe verhooging zullen de tempels geheel on dergedompeld worden. Slechts een klein deel van het jaar zal het eiland geheel droog staan. Dit telkens onderloopen en dan weer droog worden heeft een vernie tigenden invloed op de gebouwen en het staat te vreezen, dat die oude tempels spoedig een onherkenbare puinhoop zul len worden. Philae, eens de parel van Egypte, was van ouds het centrum van den eeredienst der godin Isis. Vooral in het begin van onze jaartelling stroomden naar Philae de pelgrims om op het heilige eiland deze groote godin te aanbidden. Toen was Phi lae met heiligdommen overdekt, door de Ptolemaeën en de Romeinsche keizers hier opgericht. In het Zuiden van het eiland verhief zich het oudste bouwwerk, het paviljoen van Nektonebo II (360 v. Chr.). Vandaar kwam men over een breed, door zuilengangen omsloten plein naar het hoofdheiligdom, den tempel van Isis, voornamelijk gebouwd door Ptole- maeus Philadelphus en Euergetes I (285 222 v. Chr.). Achter het eerste pylo- nenpaar (18 meter hoog en 45 meter breed lag de mammisie, de tempel waar Hor us geboren werd en waar zijn opvoe ding door zijn moeder Isis voltooid werd. Achter het tweede pylonenpaar (12 meter hoog en 32 meter breed) de eigen lijke Isistempel, bestaande uit een groote zuilenhof, verschillende kleinere vertrek ken, en, geheel achterin, het allerheilig ste. Op den Oostelijken oever stond nog het bekoorlijkste bouwwerk van 't eiland, de schilderachtige kiosk, een schepping van den Romeinschen keizertijd. Aan de aanwezigheid van deze tempels had het eiland Philae zijn bloei en zijn roem te danken. Nog tot ver in den Chris- telijken tijd heeft de Isisvereering zich hier kunnen handhaven, totdat in 525 na Chr. Justinianus den tempel sloot en er een Christelijke kerk van maakte. De monumenten van Philae hebben voor ons vooral beteekenis om hun voor treffelijke conservatie. Zij toonen ons, hoe er in deze late periode nog uitmun tende architecten en kunstenaars waren, die wel altijd de overgeleverde oud-Egyp tische modellen en motieven tot voorbeeld namen, maar daarbij toch vaak eigen wegen gingen. Het bijzonder karakter van deze kunst leeren wij juist goed op Philae kennen. Een nieuwe vorm van plantenzuil treedt op; het eenvoudige kapiteel van vroeger wordt rijker en sa- mengestelder. Zuilen met de meest ver schillende kapiteelen worden op harmo nische wijze in één zaal vereenigd. De be koring daarvan wordt nog verhoogd dooi de bonte kleuren der kapiteelen. Ook treedt een zuil op in den vorm van een reusachtig sistrum, met als bekroning een Hathorkapiteel en een sistrumkapi teel. Opvalland is de decadentie der re- lief kunst: de modelleering der reliefs is te vol en de omtreklijnen zijn te week. Bovendien zijn de reliefs en de inscrip ties veel talrijker dan voorheen, een ge volg van de opvatting van de toover- kracht der voorgestelde figuren en tek sten. Immers hoe talrijker deze zijn, des te grooter is ook de zekerheid, dat de tempel voor den ondergang bewaard zal blijven. In de jaren 19081910 is er uit Berlijn een speciale expeditie naar Philae gezon den om van alle reliefs en inscripties photografieën en papierafdrukken te maken, zoodat deze voor het onderzoek bewaard blijven, ook al gaat Philae ten onder. Andere plannen om de tempels te behouden zijn om de groote, daaraan verbonden kosten nooit tot uitvoering gekomen, zoodat al deze heerlijkheid voorbestemd is om spoedig te verdwijnen. BINNENLAND. Tegen Maandag, 14 December, is de al gemeene staking in de textiel-industrie afgekondigd. (Binnenl. 2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over den rijkssteun aan de ge meenten. (Binnenland, 2e Blad.) Ons parlementair overzicht. (3e en 19 Blad.) In verband met het drama te Echt zijn een Jachtopziener en diens zoon aange houden. (Gemengd, 2e Blad.) BUITENLAND. Het eind van de Britsch-Indische Ronde Tafel-conferentie (Buitenl., le Blad.) Debat over de economische toestanden in de Belgische Kamer. (Buitenl., le Blad), Aan den vooravond van een staatsgreep in Finland? (Buitenland, le Blad.) Betere vooruitzichten in het Cliinecsch- Japanschc conflict (Buitenl., le Blad.), ONTSPANNINGAVOND VOOR WERKLOOZEN. Een succesvolle avond voor „Aufgepast", Onder auspiciën van den Leldschen Bestuurdersbond werd gisteren In de Stadszaal de eerste ontspanningsavond In dit seizoen voor werkloozen gehouden. Bij het huidige groot aantal werkloozen is het overbodig te zeggen, dat er plaat sen te kort waren. De voorzitter, de heer A. Sasburg sprak een inleidend woord, waarin hij zeide, dat op 25 November J.i. 1959 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs alhier stonden inge schreven zoomede 83 gedeeltelijk werk loozen; in ons land zijn niet minder dan 300.000 personen zonder werk en over de geheele wereld loopt hun aantal in de millioenen. Wat dit beteekent aan lichamelijk en geestelijk lijden, laat zich niet in cijfers uitdrukken. Wij, aldus spr., die het arbei dersleven van nabij kennen, kunnen er ons eenigszins een beeld van vormen, maar komen toch dagelijks tot de ontdek king, dat de werkelijkheid onze voorstel ling nog verre overtreft. Hoe zullen dan zij, die spraken van verlaging van het levenspeil der arbeiders en verlaging van de uitkeering aan werkloozen, van dien nood weten? Die onwetendheid is trou wens hun eenige verontschuldiging, want wanneer zij dat wel wisten, dan ware hun gedrag op zijn zachtst gesproken onmenschelijk. De huidige crisis bewijst, dat het kapi talisme niet in staat is de algemeene economische welvaart in stand te hou den. Het is de plicht der werkloozen om op die onmacht der kapitalisten door demonstraties de aandacht te vestigen? niet om met hun armoede te koop te loo- pen, al is deze geen schande. Uitvoerig toonde spr. vervolgens aan, dat de steunregeling dringend aanvulling en verbetering behoeft. Daarom wekte spr. op tot een bezoek aan de protest vergadering van Donderdagmiddag, waar de heeren van Eek en van Stralen den z.i. alleszins gerechtvaardigden eisch tot gelijkstelling met de steunverleening in de groote steden zullen toelichten, ter wijl 's avonds de heeren Thijssen en van Staal woorden van protest zullen laten hooren tegen het voornemen der regee ring om de steunnormen nog meer te verlagen. Daarna gaf spr. het woord aan „Auf gepast", dat met zijn muzieknummers en de opvoering van een tooneelstukje dave rend succes oogstte en er dan ook on getwijfeld volkomen in is geslaagd den talrijken aanwezigen een genotvollen avond te bezorgen. Omgekeerd had „Aufgepast" zich geen dankbaarder gehoor kunnen wenschen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: De Leidsche Broodfabriek, Nieuwe Mare 1, Leiden. Overleden commissaris J, Schots, Leiden, dd. 25 Nov. 1931. Distilleerderij de Fransche Kroon v.h. Hartevelt en Zoon, Langegracht 55—67, Leiden. Overleden commissaris J. Schots, Leiden, dd. 25 Nov. 1931. Naamlooze Vennootschap Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo, Hoogl. Kerk gracht 4, Koppenhinksteeg 2, Leiden. Overleden commissaris J. Schots, Leiden, dd. 25 Nov. 1931. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter A mej. F. Sirks (Rotterdam).

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1