76OR SINT? i Wisbrun Liffmann tTWIJKSCH AARDEWERK 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 December 1931 Vierde Blad No. 21996 UIT DE OMSTREKEN. Nog slechts 3 dagen S WIJ VERWACHTEN UW BEZOEK KATWIJK AAN ZEE. Rijkspostspaarbank. jjn bet postkantoor alhier en de daar net ressorteerende hulppostkantoren werd .durende de maand November 1931 in- elegd f 21 258.63 en terugbetaald f. 10.702 62 Hel laatste door dat kantoor uitgegeven odjje draagt het nummer 4702. - In de afgeloopen maand werd bij den nsicheque-en girodienst gestort f.119.269 51 "7 uitbetaald f. 76.870.26. Tot 6 Dec. 20? korting MODERN HOOT- EN BRONSWERK 8652 luinoord 40, Katwijk a. Zee LISSE. De heer J. Schouten over „Rcgeertng en Crisis". Alhier trad op uitnoodiging der A.-R. ejïereeniging „Nederland en Oranje' op 'heer J. Schouten, uit Rotterdam, lid der ïeede Kajner. Ka de gebruikelijke opening heet dr. uys, voorzitter, den spreker hartelijk elkom. Dr. Ruys sprak er zijn grootc ijdschap over uit, dat we dezen avond n onzer trouwe voormannen in ons idden mogen hebben. Direct gaf spreker tt woord aan den heer Schouten. Rede 3. Schouten. Deze begon met eenlge algemeene op leidingen te maken over de crisis. Ieder lelt, aldus spr., tegenwoordig het woord isis op de lippen liggen, doch men ver sa! er niet allen hetzelfde onder. Ook set niet ieder wat er al met dit woord isis samenhangt. Men denkt aan een hoogtepunt, dat lans bereikt zou zijn. evenals het waar nomen wordt bij een zieke, die een listige ziekte doormaakt. Bij de betee- >nis van het woord crisis als keerpunt is en ook wel eens betrokken geweest, raarbij een bepaald oogenblik aanbrak, aanan men zeggen kan: hoe nu? economisch gebied heeft dit woord en'ruimere beteekenis. Het omvat een periode. De crisis is een storing van ernstigen ud in den gang van zaken op econo- llscb gebied. Verstoring voor den enke en voor de Staatsgemeenschap. Wij ten in dagen van internationale econo- lsche crisis. In 1929 openbaarde zich de eerste ver- btjnselen. welke steeds grooter omvang imen De geweldige invloed wordt over *1 de wereld gevoeld. [finals men bij een zieke doktoren raad- sgt of in zaken door de betrokkenen ar de oorzaken bij achteruitgang wordt speurd, zoo is het ook de roeping en cht dit te doen bij deze wereldcrisis, t aantal doctoren is groot en ook is oot het verschil van meeningen. De ver gingen zijn zoovele, dat men vragen zal bet niet hopeloos wordt. De juiste mid- !en om te overwinnen weet men niet ui te wijzen. Wat dan? lie vraag acht spr. niet noodlg. lier spreken de levensovertuigingen een :r sterk woord mee. Hier is een inge steld samenstel van feiten, waOTbij de utuigingen sterk verschillen, ook van de assleke economen. Zoo'n crisis houdt band met al die overtuigingen. Iet oordeel is zoo verschillend omdat tproken wordt uit verschillende levens- srtulglng. Volgens spr. kan geen menschenkind de telijke oorzaken van de crisis ver- iren. Us men het pogen wil, houde men reke- ig met dit, n.l. dat ze slechts algemeene «houwingen kunnen geven, «ij hebben hier te maken met stoffe lst dingen voor menschen. Dat is niet ttvoudig, hetgeen spr. nader aantoonde «t voorbeelden uit het practische leven, f kan uit de daden van den mensch zoo 'aaggelijk veel voortvloeien. Eerst ach- Jiaf kan men de gevolgen overzien en «s vooraf, omdat men het menschen- en Mdleven niet beheerscht. i) moeten daarom de crisis bespreken menschen, die Gods ordinantiën eerbie- ren.Ons werk om de crisis te bezien is Wbts gebrekkig. een der oorzaken der crisis moet de isdanige werking van 't kapitalisme ten nenmale verworpen worden. De oorlog speelt in de wording van de 'sis een groote rol door zijn ontzagge- te verwoesting en verwording op veler- terrein Er is in den oorlog ook on- cht Teel verwoest; 111 stoffelijk op- .^kten, die buiten den oorlog geble- mhebben de gevolgen evenwel on- avonden. Alles bracht hooge kosten mee. leger moest gemobiliseerd worden, enz. ms land heeft groote schulden moeten Ë?et waarna wij thans en in de toe- Sen110^ ren'e en Pf'osstng hebben te lend ®e5_schen hebben niet genoeg g_e- Jw i omdat Amerika en andere lan- SSLF? weten met hun voorraden. zfphLu "f trac?t steeds meer geheel voor zichzelf te produceeren. Er ls een zucht naar onafhankelijkheid van andere lan- ,Met, nadruk verklaarde de heer Schouten slechts enkele oorzaken te heb ben genoemd. Spr. richtte de aandacht der vergade- ïn" hiï f°iPi d Sf in dezen tijd de crisis in het luiste licht hebben te bezien, n.l. dat God de Bestuurder is van heel het we- De humanist loochent de Goddelijke Souvereiniteit en stelt er eigen souvereimtelt voor in de plaats. De positie der Regeering. Het is opmerkelijk, aldus de heer Schou- on. dat alle menschen, die in crisismoei lijkheden zitten, nu tot de regeering roe pen: help ons! De regeering moet dan nu de zaak voor hen oplossen. Spr kiest tegen deze opvatting ten stelligste positie. Beziet de zaak nu ook van den practi- scnen kant. Is de regeering van ons kleine landje bij machte om het roer der mo gendheden om te gooien? Geen sprake van! Spr. is tegen elke overtuiging, dat de regeenng de zaak nu maar op moet knappen Zij mag echter niet werkeloos blijven. Zij heeft alles in het werk te stel- en ,de gevolgen te bestrijden. Nu de moeilijkheden groot worden wil men de maatschappelijke vrijheid prijs geven, waaraan men in goede tijden niet denken zou. De Overheid zie toe om ons land zoo goed mogelijk door de crisis heen te leiden. De Staat heeft eerst te zorgen voor eigen terrein, 's Lands financiën moeten in orde blijven. Moeten maatregelen geno men worden, die pijnlijk zijn, dan mag zij daarom dit niet nalaten. Na rijp beraad heeft zij door te zetten. Zoo heeft de Regeering recht op den steun van het volk. Aan het einde van zijn rede gekomen wijst spreker in zijn ernstig slotwoord op Hem, die alle dingen regeert. Gods Woord en almacht zal in het wereldgebeuren be staan. Laten wij onder biddend opzien de uitkomst overlaten aan Hem. Hierna werd een breede gedachtenwis- seling gehouden. De heer Schouten be antwoordde de sprekers uitvoerig op de hem eigen wijze. Dr. Ruys dankte den spr. voor zijn warm betoog, waarna de groote schare onder ademlooze stilte luisterde. De heer Schouten eindigde met dank zegging. o NOORDWITK. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en het daar onder ressorteerende hulppostkantoor werd gedurende de maant November. 1931 in gelegd een bedrag van f. 26.164.88 en terug betaald een bedrag van f. 13.222.74. Het laatste uitgegeven boekje draagt het num mer 6707. Gevonden voorwerpen: een rozen krans, een bruine nappa heerenhandschoen, c-en hooivork, een rozenkrans, een blauwe jongenspet, een driekantig lang voorwerp (mes of vijl), een rijwielbeïastingmerk 1931—1932 en een slinger van een auto. Inlichtingen over bpvenstaande voorwer- p€A)j worden aan het politiebureau te Noordwijk Binnen verstrekt, uitsluitend des Woensdags en des Zaterdags van 12—1 uur. RIJNSBURG. De alhier op Dankdag in de Geref. Kerk gehouden collecte heeft f. 1507.85 opgebracht. WARMOND. ras u^0e men na den °°rl°£ verzwakt J- Had men zich daar maar goed reken- ap van gegeven. Men heeft dat niet gc- [pn e?iinaar de gevolgen wilde men niet ^AUe verhoudingen werden verwaar- tÜSf oorJpgsschuldenvraagstuk werd be- ln£ f11, j zware lasten acht spr. een den weg om tot herstel van den nonusehen toestand te geraken. ïXk* verschillende landen is de koop- ipn Aenorm gedaald door de daling van »6hni«ïvejei? standaard, welke meer dan l^iveerd is, waardoor niet minder dan menschen in hun koopkracht be- Ak worden. tot Lf5\ der grootste hindernissen om rievpmS te komen noemt spr. het ta- daSaags5uk Wi^ worden gedwongen andp« e. k doen, omdat de andere Eer tariefmuren al hooger en hoo- aripvomf ^en> Er is als het ware een Bchp SS°T}°£ ontstaan. Het Nederland- Veleer steeds geweest vrij wereld- .terievenoorlog krijgt men *ordt i ln Holland meer toegelegd °P den graanbouw, hetgeen nlefc Vergadering „Warmondsche IJsclub". Onder een overweldigende belangstelling had in Hotel de Stad Rome de 40e alg. jaarvergadering plaats van de Warmond sche IJsclub onder presidium van den heer H. v. Hulst. Nadat deze de aanwezigen een woord van hartelijk welkom had toegeroe pen, bracht hij in herinnering het over lijden van het eere-lid den heer A. J. Schölvinck. Wij allen, aldus spr. weten wat de heer Schölvinck voor onze ver- eeniging is geweest, hoe zijn sympathie naar onze vereeniging uitging, hetgeen hij meermalen daadwerkelijk getoond heeft. Zijn nagedachtenis aldus sp*. zal bij ons dan ook in hooge eere blijven. Hierna was het woord aan den secretaris die voorlezing deed .van de notulen der vorige bijeen komst. Deze werden zonder op of aan merkingen en onder dankzegging vast gesteld. Uit het hierna uitgebracht financieel verslag van den penningmeester bleek dat over het afgeloopeh jaar een batig slot te boeken viel van f. 189.31, zoodat de ver eeniging thans de beschikking heeft over een batig saldo van f. 855.18. Vervolgens gaf de heer Onderwater een kort résumé van den gang van zaken vanaf de oprichting 40 jaar terug. In 1891 aldus spr., werd de Warmondsche IJsclub opgericht en telde reeds dadelijk 121 leden. Een 21 leden- oprichters zijn nog in leven en nog een tweetal eere-leden t.w. de heeren J. H. Kruseman en L. Papot. Van deze 21 leden zijn de navolgende personen nog lid van onze vereeniging n.l. de heeren S. J. Schou ten, P. S. van Rijn, C. van Rijn, G. Heenk, C. M. van Stny, C. Papot en mej. Kruseman. Het jaarverslag, dat thans aan de beurt was, 'bracht gezien het feit dat er twee achtereenvolgende jaren geen ijs was, wei nig nieuws. Het aantal leden bedroeg momenteel 170. Bij de mededeelingen bracht de voorzitter in de allereerste plaats een woord van hulde aan den heer Schouten een v^n de oprichters der Warmondsche IJsvereeniging die nimmer op een ver gadering ontbroken had. Vervolgens bracht spreker een woord van dank aan de nog in leven zijnde oprichters en het oude bestuur, die mede onze vereeniging hebben groot en sterk gemaakt. Gezien het feestelijk cachet dezer vergadering en mede den stand van de kas, stelt het bestuur voor, aldus spr., de leden ieder een gratis consumptie aan te bieden. Wij hebben niet kunnen ontdekken dat tegen dit voor stel eenige oppositie bestond. Hierna \yerd overgegaan tot de bestuursverkiezing we gens en bloc aftreden van het bestuur. Dat het werk van het bestuur bij de leden waardeering vindt bleek wel uit het feit dat het oude bestuur met overweldigende meerderheid werd herkozen. Alle leden verklaarde hunne benoeming te aai vaarden. Na een zeer uitvoerige rondvraag, meestal punten van ondergeschikt belang, werd de vergadering gesloten. ZOETERWOUDE. GEMEENTERAAD. Subsidie-regeling Zinkerskwestie Steunregeling. De gemeenteraad alhier vergaderde onder voorzitterschap van den burgemees ter. Alle leden waren aanwezig. Te onge veer kwart over 9 opent de voorzitter de vergadering, waarna de secretaris de notulen der vorige vergadering leest, die. na eene opmerking van den heer de Graaf, worden vastgesteld. De voorzitter doet dan mededeeling van de ingekomen stukken, waarvan voor ken nisgeving wordt aangenomen een missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandsche verhuur van een woonhuis aan L. van Cromvoirt. Naar aanleiding van het besluit van Ged. Staten waarbij de vergoeding voor de raadsleden voor het bijwonen van com missievergaderingen wordt bepaald op f. 1.50 per lid en per vergadering, merkt de heer de Graaf op, dai dit bedrag dan maar aan Ged. Staten cadeau moet wor den gedaan, want dat is geen vergoeding. De voorzitter antwoordt, dat hier niets tege te doen is, waarop de heer De Graaf zegt, dat hij hoopt, dat Ged. Staten dan ook het salaris van den Burgemeester en Secretaris zullen verlagen. Conform een voorstel van B. en W. wordt vervolgens besloten wijziging te brengen in de vervoersubsidieregeling, zoo dat het voortaan mogelijk is, dat vergoe ding in de reiskosten voor kinderen, die een school voor buitengewoon lager onder wijs bezoeken, rechtstreeks ook aan de ouders of verzorgers kan worden betaald. Ten aanzien van een adres van diverse Rijndijkbewoners met betrekking tot den last dien zij ondervinden van het water door het dempen van de slooten langs den Rijksstraatweg, deelen B. en W. mede, dat uit een onderhoud met den technisch ambtenaar is gebleken, dat het Rijk er niet voor voelt om de kosten eener te maken rioleering voor rekening van het Rijk te nemen. Met de motieven door genoemden ambtenaar aangevoerd neemt de Raad geen genoegen, zoodat met algemeene stemmen besloten wordt, conform een voorstel Bergers, dat B. en W. met het Rijk gaan onderhandelen. Aan de oudercommissie wordt voor 1932 een toelage verstrekt van f. 10, ter wijl aan G.O., ingaande 1 Dec. '31 een tegemoetkoming in de huishuur wordt toe" gekend van f. 1 per week, voor den tijd van drie maanden. Met betrekking tot een verzoek van de R.K. Ver. het Wit Gele Kruis aan den Hooge Rijndijk alhier om een subsidie toe te kennen over 1932, groot f. 150 stellen B. en W. voor, gelet op het feit dat aan de Ver. voor Ziekenverpleging te Leiderdorp voor 70 betalende leden in deze gemeente een subsidie is toegekend van f.50, aan eerstgenoemde vereeniging f. 75 toe te kennen. Verder stellen B. en W. voor te bepalen, dat ingaande 1 Januari 1932 slechts subsidie verleend wordt aan der gelijke vereenigingen tot een maximum van f. 0.50 per lid, te rekenen naar het ledenaantal per 1 Januari a.s. De heer de Graaf is tegen het toekennen eener subsidie omdat die vereeniging over bodig is, want de bestaande vereeniging te Leiderdorp werkt zeer ten genoege van de bewoners van den Hooge Rijndijk. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Wessel, dat het Wit Gele Kruis Dorp ook subsidie krijgt, antwoordt de voorzitter dat deze vereeniging alleen subsidie ont vangt voor t. b. c.-bestrijding en dat haar werkkring zich als zoodanig over de ge- heele gemeente uitstrekt. De heer Bergers merkt op, dat bij een groot gedeelte der R.K. Rijndijkbewoners behoefte werd ge voeld aan een R.K. Vereeniging. Op een vraag van den heer Bergers ant woordt de voorzitter, dat ook rekening is gehouden met de oprichtingskosten bij het formuleeren van het voorstel. In stemming gebracht wordt dan het voorstel van B. en W. aangenomen met 8 tegen 3 stem men. Tegen stemmen de heeren de Graaf, Meijdam en Wessel. Met betrekking tot het verzoek van Starrenburg om hem een vergoeding toe te kennen van f.400, omdat de zinker in de Meerburgerwatering niet op de aan gegeven diepte van 85 c.M. onder den bag ger ligt, deelen B. en W. den Raad het volgende mede. Blijkens overgelegd ambts- eedig rapport van den gemeente-opzichter heeft deze op 24 Nov. jl. den toestand ter plaat-se opgenomen en geconstateerd, dat bedoelde zinker ligt op 89 c.M. onder den bagger, zoodat dus aan de door Min. van Waterstaat gestelde eischen is voldaan. Op grond hiervan acht het college toeken ning van een vergoeding overbodig. Overi gens wordt opgemerkt dat het college nimmer aan Starrenburg heeft aange" boden den Raad een voorstel te doen tot toekenning van bedoelde vergoeding wan neer St. bewijzen zou dat de bewuste zin ker niet op de voorgeschreven diepte zou liggen. Integendeel heeft het college in de Raadsvergadering van 25 Maart j.l. den Raad voorgesteld géén vergoeding toe te kennen, doch, indien mocht blijken dat de zinkers niet op voldoende diepte zouden liggen door het storten van grond ter plaatse tot ophooging van den water bodem, waarvoor van Rijnland vergun ning is verkregen, over te gaan. Het col lege stelt derhalve voor op het verzoek afwijzend te beschikken. De heer de Graaf brengt ter sprake dat de gemeente-opzichter op 24 Septem ber jl. door den voorzitter gelast is om opneming te doen ter plaatse waar die zinker ligt, in tegenwoordigheid van Star renburg en den aannemer van het werk, waarop de voorzitter antwoordt, dat de gemeente-opzichter er inderdaad geweest is, doch op den aangegeven tijd kon er geen opmeting gedaan worden, zoodat de opzichter weer is vertrokken. Er ontspint zich dan nog eene discussie over het ge ven van deze opdracht en over de vraag waarom die opdracht niet is uitgevoerd, waarbij de voorzitter opmerkt dat de ge meente-opzichter juist gehandeld heeft. Op eene vraag van den heer Meijdam antwoordt- de voorzitter, dat uit het ver zoek niet blijkt wanneer de door St. ge noemde opmeting gedaan is. De heer Bergers vraagt voorlezing van de notulen van 25 Maart jl. voor zoover die op deze zinkerkwestie betrekking hebben. Door den secretaris wo*dt hier aan voldaan, waarna de heer Bergers vraagt of er later geen voorstel meer ge daan is aan den Raad om St. f400 toe te kennen. De heer van Bennekom zegt. dat veel vroeger aan St. f. 100 gepresenteerd is. doch dat bedrag heeft deze toen niet wil len aanvaarden, waarna de procedure ge volgd is. De heer Bergers vraagt of dat schrijven dan louter fantasie is, waarop de voor zitter antwoordt, dat B. en W. nooit een voorstel is gedaan als in het onder havige adres wordt beweerd. Op eene vraag van den heer Bergers antwoordt de voorzitter dat St. een eisch tot schade vergoeding kan indienen bij den kanton rechter. De heer Meijdam zou gaarne zien dat B. en W. alsnog een voorstel indienden, want als hij het verloop van deze geschie denis nagaat, dan blijkt hem, dat bij civiel-rechterlijke procedure St. in hoog ste instantie in het gelijk is gesteld, doch dat men toen van het inmiddels versche nen wetje heeft geprofiteerd. Bij spr. weegt de rechtskwestie het zwaarste. De heer de Graaf is het hiermede eens en wijst er op dat uit het aanbieden van die f. 100 indertijd gevoeld werd, dat men verplicht was eene schadeloosstelling te geven. Wethouder Noordman releveert, dat de gemeente getracht heeft de kwestie uit den weg te ruimen en dat de taak van den Raad thans ten einde is. Het laatste wat in deze nog te doen is, is dat Star renburg een eisch instelt bij den kanton rechter dan kan deze de schadeloosstel ling doen bepalen door eene commissie. De heer Bergers kan zich met den door den heer Noordman aangegeven weg vol komen vereenigen. Op eene vraag van den heer Wessel antwoordt de voorzitter dat het aanbod van f. 100 thans niet meer van kracht is. De heer Paardekooper is het volkomen eens met wethouder Noordman. Met be langstelling wacht spreker af wat de te benoemen commissie van deskundigen zal rapporteeren omtrent het bedrag der schadeloosstelling. Hierna wordt met algemeene stemmen het verzoek afgewezen. In behandeling komt dan een voorstel van B. en W. om te besluiten, in beginsel, om toe te treden tot een te vormen kring van gemeenten met als centrumgemeente Leiden, tet oprichting van een zieken barak. De kosten bedragen 6 cent per in woner gedurende 40 jaren. Op eene vraag van den heer Bergers of de gemeente zich reeds bindt wanneer het voorstel van B. en W. wordt aangenomen antwoordt de voorzitter ontkennend. De heer Wessel releveert dat de ge meente van hoogerhand verplicht wordt tot de oprichting van eene dergelijke ba rak mede te werken en zegt dat wanneer de gemeente met de bestaande barak volstaat, dan de kosten wel lichter zou den zijn, doch dat gaat eenmaal niet. De heer van Bennekom wijst er op dat het hier slechts een principe-besluit be treft want gaan andere gemeenten niet i op het voorstel in dan zal de kwestie toch opnieuw aan de orde komen, terwijl voor de definitieve toetreding nog wel eene be- I cijfering van kosten zal overgelegd wor- i den. Hierna wordt met algemeene stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen. Na een korte bespreking wordt vervol gens de door B. en W. aangeboden in- i structie voor den concierge-bode vast gesteld. Eveneens wordt vastgesteld een con ceptbesluit, aangeboden door B. en W. tot aanwijzing van het waterleidingbedrijf als tak van dienst ingevolge art. 252 dei- Gemeentewet, terwijl de bestaande be- heersverordening wordt ingetrokken en eene nieuwe wordt vastgesteld. De door B. en W. aangeboden verorde ning regelende den werkkring der werk- loozencommissie wordt eveneens z. h. s. vastgesteld In& behandeling komt dan de steun regeling, door B. en W. opgemaakt in overleg met de werkloozencommissie. Bij de beoordeeling van de vraag of en in welke mate werk zal worden verschaft of uitkeering zal worden verstrekt, wordt met inachtneming der normen, die als maxima gelden, nauwlettend met den toe stand van elk gezin in het bijzonder reke ning gehouden. Niemand kan aan deze regeling eenig recht op ondersteuning ontleenen. Als kostwinners worden alleen diegenen beschouwd, die door hun loon in het on derhoud voorzagen van het gezin, waartoe zij behooren. zulks ter beoordeeling van B. en W. Zij die steun ontvangen, benevens de werklooze leden uit het gezin, zijn ver plicht, zich als werkzoekenden bij den gemeentelijken dienst der arbeidsbemid deling en bij hun vakvereeniging te laten i inschrijven en zich naar de daaromtrent te geven voorschriften te gedragen, j De ondersteunde is verplicht het door de j gemeente aangeboden werk, waarvoor hij lichamelijk geschikt kan worden geacht, I te aanvaarden of te blijven verrichten. De door den raad vastgestelde werk- en rusttijden der vaste gemeente-werklieden zijn op hem van toepassing. De normen der ondersteuning zijn: voor georganiseerde gehuwden en kost- winners f. 13.50 per week, benevens f 0.60 i per week voor elk kind beneden den 14- jarigen leeftijd; voor ongeorganiseerde gehuwden cn kostwinners f.12 per week en f. 0.60 per I week voor elk kind beneden den 14-jarigen leeftijd; voor georganiseerde ongehuwden f8 per week, en voor ongeorganiseerde ongehuwden f. 6.50 per week. Het bedrag van het uit te keeren loon voor verricht werk wordt berekend uit de volgende normen: georganiseerde gehuwden en kostwin- i ners f.3 per dag, benevens f. 0.10 per dag I voor elk kind beneden den 14-jarigen leeftijd; ongeorganiseerde gehuwden en kost- I winners ontvangen de ondersteuning van georganiseerde gehuwden (zie boven) minus 10 pCt. De tewerkstelling dezer categorie zal I niet langer duren dan drie achtereenvol gende werkdagen per week. I Georganiseerde en ongeorganiseerde on gehuwden ontvangen f.2 per dag. De te- I werkstelling dezer categorie zal niet lan- ger duren dan twee achtereenvolgende werkdagen per week. Volgens het voorstel van B. en W. zal de steunregeling ingaan in normale om standigheden per 1 November en duren tot 1 Maart d.a.v. en gelden voor werklooze arbeiders, die gedurende de zes vooraf gaande maanden in het plaatselijke be volkingsregister ingeschreven hebben ge staan. Aan de georganiseerde ongehuwden kan volgens deze regeling naast het loon over twee werkdagen nog worden uitgekeerd uit de werkloozenkas over vier dagen, ter wijl, wanneer zij uitgetrokken zijn. nog een bedrag van f 4 per week aan steun kan worden toegekend; totaal dus f.8. Aan de ongeorganiseerde ongehuwden kan volgens deze regeling naast het loon 1 ad f.4 per week nog een steun worden RECLAME. heeft U gelegenheid Uwe St. Nicolaas inkoopen bij ons te doen ONZE ARTIKELEN ZIJN NUTTIG EN B - STEEDS WELKOM - HAARLEMMERSTRAAT 116-120. S toegekend van maximum f. 2.50, totaal dus f. 6.50 per week. Van de inkomsten, die de ondersteunde zelf, alsmede de leden van diens gezin ge nieten, uit welken hoofde ook, wordt bo ven het bedrag van f.3 2/3 gedeelte in mindering gebracht. Slechts één lid van het gezin kan voor steun overeenkomstig deze regeling in aanmerking komen, behoudens beschik king van B. en W Steun wordt niet verstrekt aan of zal worden ingehouden van: diegenen die den leeftijd van 65 jaar hebben overschreden; wegens ziekte, werkloos zijn of wegens Invaliditeit, on wil om te werken, dronkenschap en der gelijke persoonlijke omstandigheden werk loos zijn geworden; diegenen, die een jaar lang uit een werkloozenkas en/of volgens deze steun regeling uitkeering hebben genoten, zon der in dien tijd anders dan bij de werk verschaffing ten minste vier maanden te hebben gewerkt; diegenen, die opzettelijk verkeerde in lichtingen omtrent eigen of gezinsinkom- sten verstrekken; diegenen, die handelen in st-ijd met dit reglement en van diegenen, die misbruik maken van alcoholhoudende dranken. Een gesteunde, die in drie achtereen volgende jaren telkens 20 weken of langer gesteund is, zal in het daarop volgende jaar geen steun worden verleend volgens deze regeling. Met de uitvoering dezer regeling zijn be last B. en W., die daartoe worden bijge staan door een commissie, bestaande uit 4 leden uit den raad te benoemen. Ten aanzien dezer regeling merkt de heer Meijdam op dat het hem verheugt dat B. en W. het advies der commissie in zijn geheel hebben opgevolgd, doch spr. zou gaarne vernemen, welke uitgaven daarmede worden opgenomen. De voorzit ter zegt., dat deze berekening nog niet te maken was, doch er is momenteel nog ongeveer f. 900 beschikbaar. De heer Noordman antwoordt dat B. en W. binnen het kader der begrooting zullen blijven: is het bedrag echter op dan zal bij sup- pletatre begrooting daarin voorzien moe ten worden. Wethouder Van Leeuwen wijst er op, dat momenteel geen overzicht van de kosten is te geven, want het col lege weet het juiste aantal momenteel niet alsmede niet hoe lang die steunregeling zal moeten werken, hetgeen afhangt van diverse oorzaken. De heer Noordman wijst er nog op dat een bepaling in de regeling voorkomt, dat niemand eenig recht op steun kan doen gelden. Naar aanleiding van een vraag van den heer De Graaf of de gemeente wel genoeg geld beschikbaar kan stellen en of niet bij het Rijk om sub sidie kan aangeklopt worden merkt de secretaris op. dat wanneer de rijksregeling wordt aangenomen de Zoeterwoudsche werkloozen daarvan de dupe worden: o.a. staat daar een bepaling in dat geen steun verleend mag worden aan iemand boven de 60 jaar, terwijl de gemeentelijke rege ling spreekt van 65 jaar. Ook kent de rijks regeling geen steun toe aan trekkende werkloozen eener werkloozenkas. terwijl de gemeentelijke regeling het toelaat ook aan die personen ondersteuning te verleenen boven het bedrag dat zij uit de werkloo zenkas ontvangen. De heer Meijdam zegt, dat de in de vo rige vergadering aangenomen bepaling dat bona fide arbeiders in uitzonderings positie verkeeren voor wat betreft het 6 maanden in de gemeente wonen niet in de regeling is opgenomen. Besloten wordt die bepaling toe te voegen aan art. 1. De heer Bergers zegt, dat ongehuwden, georganiseerd ofniet een even groote uit keering ontvangen volgens deze regeling. De secretaris licht toe dat in de commis sie deze kwestie besproken is, doch dat de commissie meende geen vermindering voor ongeorganiseerden te moeten advi- seeren, omdat zij het bedrag van den steun dan voor die categorie te laag achtte. De heer Bergers zegt dan dat de commissie heeft geattendeerd dat het vol gend jaar een grooter verschil in uitkee ring zal worden gemaakt tusschen geor- ganiseerden en ongeorganiseerden, het geen de voorzitter beaamt. Na nog enkele kleine wijzigingen te hebben aangebracht stelt de raad dan z.hs. de aangeboden steunregeling, die 1 Dec. in werking zal treden vast. Bij de rondvraag vestigt de heer Bergers de aandacht op de instructie van den ge meente-ontvanger die verouderd is, waar op de voorzitter antwoordt dat B. en W. reeds een nieuwe instructie hebben ont worpen die in een volgende raadsvergade ring ter vaststelling zal worden aangebo den. De heer Bergers informeert verder of de jaarweddeverhoogingen voor burge meester, wethouders enz. al zijn afgeko men van Ged. Staten, want indien dat niet gebeurt dan zou de gemeente-ontvan ger door de vermindering van de kan toorhuurtoelage f50 minder salaris gaan ontvangen, hetgeen niet direct de bedoe ling is geweest. De voorzitter kan terzake niets mededeelen. De heer Bergers ver zoekt verddr een paar banken to willen doen aankoopen opdat het oubliek op de tribune behoorlijk kan zitten. De heer Wessel vestigt de aandacht er op dat de stootpaal bij de brug van Lagerberg aan den Vliet stuk is. De heer De Graaf vraagt of het niet wenseheliik is dat de Raad eens door B. en W wordt uitgenoodied om het nieuwe raadhuis te komen bezichtigen waarop de voorzitter antwoordt dat daar geen bezwaar togen is. Hierna wordt de vergadering gesloten.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13