APARTE MODELLEN Heeft u geen geschenk kunnen bedenken Foto- en Projectiehandel „El Focus" UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. UIT DE BONTE WAERELD. TELEFOON 285 J. W. VOOYS Co. TELEFOON 285 Zuid-Boulevard 54 - Katwijk aan Zee. esi» ALPHEN. BIJEENKOMST CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Rede van den heer Chr. v. d. Heuvel. Voor de afd. Alphen a. d. Rijn van den Chr. Boeren- en Tuindersbond trad alhier gisteravond in de Chr. Landbouwschool als spreker op de heer Chr. v. d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer, over het onder werp: „De huidige bedrijfstoestand in het landbouw- en akkerbedrijf, gezien in ver band met de thans heerschende economi sche moeilijkheden. Op uitvoerige wijze bezag spr. de thans heerschende crisis, zoowel in de bedrijven op industrieel ge bied en op het platteland. Hij besprak ver volgens de crisis, die geheerscht heeft van omstreeks 1800 en de daarop volgende van 18771894. In die jaren kwamen de men- schen van gebrek om en gelukkig is dat thans niet het geval. Niettemin zijn thans de moeilijkheden voor een oplossing veel ingewikkelder dan toen, daar thans veel moeilijkheden zijn ontstaan door moeilijk heden van andere landen. Voor dit alles moet de regeering afwerend optreden. Spr zegt met nadruk, dat dit bij hem niet voorkomt uit een ziekelijke drang, zooals bij velen, die voor alles bij de regeering aankloppen Het gaat hier over het na tuurlijke leven en in den breede staat spr. stil bij de taak der overheid ten opzichte hiervan. Welke is thans nu de algemeene richting, die thans gevolgd moet worden? Alle landen willen zich thans onafhanke lijk maken en ook Nederland kan daaraan niet ontkomen. Voor veel bedrijven is hier zeker vee! te bereiken. Zoo kan o.a. op de binnenlandsche markt veel meer geplaatst worden door steen-, papier-, koper-, scheeps- en schoenenindustrieën. Voor boter, kaas en geconserveerde artikelen zijn we zeker op het buitenland aange wezen, maar toch is er o.a. voor den tuin bouw wel iets te bereiken. Men kan ze wegnemen uit die streken, waar ze niet thuis behoort. Verder is het opmerkeliik, dat op de Nederlandsche markt zeker wel driemaal zooveel geplaatst kan worden van tarwe, suiker en vleesch, en hoewel spr. niet voor alle drie de Nederlandsche productie verdubbeld zou willen zien, kan toch inzonderheid voor tarwe veel gedaan worden. In dit verband besprak spr. ook den invoer van Deensch vleesch. Zeker wordt hiervan schade ondervonden en daarom juicht spr. het toe, dat het de be doeling der regeering is, den invoer in zoo verre toe te laten als voor de consumptie noodig is, dat wil zeggen, dat binnenkort de invoer zoo goed als nihil zal zijn. Aan het ejnd van zijn rede bezag spr. de stabi liteit van den gouden standaard en even- tueele inflatie. Hoewel loslaten van den gouden standaard nog geen inflatie be- teekent als bij 't bultenl., maar 't vertrou wen in ons betaalmiddel Is hier grooten zorg en eerste eisch. Hiervoor is noodig een sluitende Staatsbegrooting en het even wicht van de handels- en betalingsbalans. Het laatste jaar hapert het aan dit laatste wel. Daar Nederland veel minder inkom sten uit Ned.-Indië ontvangt dan voorheen en het Nederlatdsche volk op allerlei wijze thans zijn kapitaal opeet. Verschillende middelen geeft spr. voorts aan, o.a. uit voer vergrooten van enkele artikelen en invoer beperken, inzonderheid van de weelde-artlkelen. Naar den mensch gezien is er thans geen licht. Maar ook deze crisis zal geen uur en dag langer duren dan God noodig acht voor zijn volk. God geve, dat we in deze dingen niet onder gaan, maar, hoewel moeilijk, toch met het hoofd omhoog voorwaarts mogen gaan. De kleine mensch weet geen oplossing, maar de uitkomst van alles is ook hiervan bij God. Bij de vragenbeantwoording gaf spr. aan dat de premie voor de sociale verzekering leitelijk is een stuk loon van den arbeider en hoewel velen het daarmede wel niet eens zullen zijn zegt spr. dit toch met na druk, want al zijn dit moeilijkheden voor het bedrijf, deze staan niet op zichzelf, maar moeten gezien worden in de geheele bedrfjfsuitgaven onder onkosten van wa genmaker enz. Nadat de heer J. Voets, onder wiens leiding de vergadering stond, den spr. dank had gebracht en eveneens het bestuur der Chr. Lag. Landbouwschool, voor het beschikbaar stellen van 't lokaal en den heer J. H. Belgraver voor zijn me dewerking, slcot deze laatste de vergade ring met gebed. Auto en bakfiets te water. Op de hoek van het Jaagpad-Groene- weg reed een vrachtauto van den expedi teur v R. uit Waddinxveen te water. Het ongeval werd veroorzaakt wegens het slippen van de wagen op het daar ter plaatse zeer gladde weggedeelte. De bestuurder kwam er goed af, terwijl de auto die werd beschadigd later is ge licht. De koopman A v. D. had het minder- prettige buitenkansje dat zijn bakfiets j geladen met boter, thee etc. die hij aan het Zuideinde even had neer gezet door het gespan wagen met daarvoor be spannen paard van den landbouwer D. de J werd aangereden en daarna in de aldaar langs den weg gelegen sloot terecht kwam. Nadat men een en ander had opgevischt, bleek de koopwaar geheel onverkoopbaar, hetgeen voor onzen koop man een schadepostje van plm f 30 beteekende. v. D. deed aangifte bij dé politie. Onze plaatsgenoot, de heer A. van Wijk. brugwachter aan de Gouwsluische- brug, in dienst van den Prov. Waterstaat werd met ingang van heden overgeplaatst in gelijke functie naar Aardam gemeente Ter-Aar Door den rivierventer J. v, L. is bij de politie aangifte gedaan van het feit dat hij, varende met zijn schuit in de Gouwe vanaf den wal door zijn concurrent R. met een steen is gegooid. De politie stelt een onderzoek in. Vanwege het Provinciaal Bestuur van Ziud-Hoiiand werd te 'sGravenhage aan besteed het maken van drie vaste bruggen met bi'behoorende werken in den te maken nieuwb i verkeersweg langs de oostzijde var, het Aarkanaal tusschen Rijnbrug en Aardam onder de gemeenten Alphen aan de Rijn en Ter Aar. Laagstr inschrijver was W. Bakker Tzn. te Gouda voor f. 36,543. BOSKOOP. Auto-botsing. Aan de Zuidkade. ter hoogte van de voorscheping had een botsing plaats, tus schen een vracht- en een personenauto, met het gevolg, dat laatst genoemd-voer tuig er terdege aan moest gelooven, en zeer ernstig werd beschadigd. De oorzaak moet gezocht worden in een uitstekend stuk ijzer van de vrachtauto Naar wij vernemen, dekt verzekering de schade. Nog goed afgcloopen. Een ongeval, wat bijzonder goed afliep, had heden alhier plaats. Aan het einde van de Ridderbuurt wilde een vrachtauto van de firma van Rijn uit Waddinxveen keeren. Door de glibberigheid van den weg, begon de auto te glijden, met gevolg dat deze van de helling in de sloot terecht kwam, juist op een vaartuig, waaruit men bezig was om planten te lossen. Gelukkig had de man, die daar mede bezig was. juist even van te voren het vaartuig verlaten, was dit niet het geval geweest, dan had hier zeker een menschen leven verloren gegaan, daar het vaartuig zonk met de auto er bovenop. De bestuurder, als mede een inzittende ln de cabine wisten nog juist bijtijds uit de auto te springen. Bedrijvigheid. Er wordt door enkele boomkweekers al hier veel bedrijvigheid aan den dag ge legd. om hun rozenstruiken naar Enge land te verschepen, daar men alhier vrijwel verwacht, dat bij de a.s. invoer rechten welke dat land van plan is te gaan heffen, deze op dat arikel zullen gaan drukken. Er wordt momenteel dag en nacht gewerkt. Aan de Rijkspostspaarbank, te dezer plaatse werd gedurende de afgeloopen maand ingelegd f. 208888.65 en terugbe taald, f. 5290.11, Het laatste door de spaarbank uitge geven boekje draagt het nummer 5218. o HAZERSWOUDE. Vergadering A. R. Kicsvereeniging. Dc Anti-Rev. Kiesver. „Nederland en Oranje' hield een vergadering in het lokaal achter de Gerei. Kerk. De opkomst was niet bijzond groot. De voorzitter, de heer D. de Bruijn, opende op gebruikelijke wijze, waarna fde secretaris, de heer B. Offringa de notulen las, welke onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld. Door cis. mr. G. M. den Hartgoh werd behandeld art. 7 van het Program van Beginselen, en door de heer D. van der Laan werd behandeld: „Het Communisme". Op beide onderwerpen volgden besprekin gen. Aan het einde werd door de heer Jac. Bol de vergadering met dankgebed gesloten. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. van Diggele geb. Oppe- laar, zoon. Gehuwd: A. Delfos, 23 jaar en E. de Vogel, 21 jaar. Door Notabelen der Ned. Herv. Kerk 2ijn tot kerkvoogden herkozen, de heeren T. Wezelenburg Kzn. en A. Heesterman, welk" hun benoeming hebben aangenomen. Tot directeur van de Zangver. „Zang en Vriendschap" is met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd, de heer H. Zanen van Berg- amtachi. Tot Ouderlingen bij de Geref. Kerk zijn gekozen, de heeren D. Qualm en S. van Tot en tot diakenen de heeren Jao. Matze en Joz. Pels. LEIDERDORP. Een plaatselijk Crisiscomité. Naar wij vernemen heeft de Burgemees ter onzer gemeente uitnoodigingen ver zonden aan personen en corporaties voor de vorming van een plaatselijk crisis- comité in deze gemeente. o NIEUWVEEN. Teraardebestelling Mr. J. O. van Briel Sasse. Alhier is onder zeer groote belangstel ling Mr. J. O. van Briel Sasse ter aarde- besteld. Aan de geopende familiegrafkelder sprak allereerst Mr. Cohen, die den over ledene opgevolgd was als kantonrechter te Schiedam. Deze gewaagde van de kennis en gaven van den overledene en wees er vooral op dat aan hem de eer toekomt dat Schiedam een Kantongerechtgebouw heeft als geen andere plaats in ons land. Ds. Speelman voerde vervolgens het woord. Mr. M. J. C. M. Kavelaar, Griffier van het Kantongerecht te Schiedam, sprak over de genoeglijke samenwerking. Nadat nog een toespraak van een oud-lid van de Prov. Staten, was deze plechtigheid ten einde. o OUDE-WETERING. Intrede van Ds. Bos. Naar men ons mededeelt hoopt de heer Bos, beroepen predikant der Geref. Kerk alhier op Zondag 3 Januari 1932 zijn in trede te doen. na 's morgens door ds. G. Brouwer van Nigtevecht te zijn bevestigd. Door het bedanken bij de verkiezing van Ouderlingen door den heer C. Ver- wey, heeft de kerkeraad der Geref. Kerk, het volgende dubbeltal gesteld: P. Oost- lander en C. Horsman. TER-AAR. Nog meer bollenteelt. De teelt van bloembollen breidt zich in deze gemeente nog steeds uit. Reeds het vorige jaar werden vele hectaren land, welke men anders met peulen, erwten, augurken en boonen beplantte, voor uit breiding der bollenteelt gebruikt. Thans zijn ook in de Vier-Ambachts- polder eenlge groote stukken bouwland met bollen gezet, terwijl ook overigens alom uitbreiding valt te constateeren. Wie echter zou meeuen dat dit vooruitgang in zaken beteekent vergist zich deerlijk. De meeste tuinders gaan er noodgedwon gen toe over om bollen uit te zetten, die anders dit najaar zouden zijn afgeleverd. Dit bleek vrijwel onmogelijk door de .buitensporig lage prijzen. Goed afgeloopen. Terwijl de 15-jarige M. met een boeren wagen den Vier Ambachtspolder inreed, liep, juist terwijl hij de „hoogte" afreed, een wiel van» den wagen. M. had do tegenwoordigheid van geest kalm te blijven zitten en slaagde er in beneden aan de afrit den wagen tot stilstand te brengen, zonder dat deze van den weg afliep. Naast M. zat nog een kleine jongen op den wagen, die er, evenals de jeugdige bestuurder, goed afkwam. o WADDINXVEEN. Het Nourisse-fonds. Tot een van de nuttige instellingen in deze gemeente behoort het Nourissefonds; een instelling, die aan arme zieken melk, eieren, vleesch en andere versterkende middelen gratis verstrekt. Het is 'n fonds, dat veie jaren geleden werd ingesteld op Initiatief van wijlen dr. Nourisse. Uit het jaarverslag bleek, dat in hot laatste boekjaar uitgedeeld werden 1634 liter melk en 807 eieren. Ook had eenige huisverpleging plaats vanwege deze ver- eenlging. De ontvangsten bedroegen f. 280 en de uitgaven f. 410. De Waddinxveensche Brug. De Waddinxveensche Brug over de Gouwe begint leelijk af te takelen. Hoewel ze over een paai' jaren verdwijnen zal om plaats te maken voor een groote nieuwe hefbrug, is toch reparatie noodzakelijk. Men heeft er nu al een nieuw remmingswerk omheen gemaakt en een nieuw windwerk is in be werking. Het is een heele uitgave en dat vcor zoo'n korten tijd. Maar, naar wij vernamen, is langer uit stel onverantwoordelijk. o WOUBRUGGE. Kerkelijke verkiezing. De heer Anton Peters heeft voor zijn benoeming tot diaken in de Geref. Kerk bedankt. De Kerkeraad heeft nu opnieuw een tweetal gesteld, bestaande uit de hee ren A. van den Berg en C. van Egmond. De stemming zal plaats hebben Zondag a.s., na afloop van den voormiddagdlenst. Door den keuringsdienst van vee en vleesch is bij een gestorven rund van den veehouder V. een geval van miltvuur ge constateerd. Onder toezicht van den vee- artsenijkundigen dienst werd de hoeve ontsmet efi het kadaver verbrand. ZWAMMERDAM. De heer G. Pijnse van der Aa, heeft zijne herbenoeming tot lid van bet Kies college der Ned. Herv. Kerk alhier niet aangenomen, zoodat voor deze vacature dus een ni-uwe vrije stemming zal moeten plaats hebben. Bij de gymnastiekoefeningen in het Patronaatsgel cuw a'bier, had de jeugd:ge v. d. H. het ongeluk te valien. Daarbij kwam hij zoo ongelukkig terecht, rlat zijn voet op twee plaatsen brak. Dr. B. die onthorien werd, achtte overbrenging naar het St. Elisabeths-gesticht te Leiden noodig, waar heen de patient per auto werd vervoerd. AALSMEER. Flinke gift. •Naar gemeld wordt werd in de collecte voor het tekort der Geref. Kerk alhier 'n gift van f. 100 - gevonden. Een mooi bewijs van offervaardigheid ondanks slechte tijden. De Winkelweek. De alhier georganiseerde winkelweken, welke het vorig jaar zeer groote belang stelling trokken, zoodat de winkeliers uit stekende zaken maakten, trekken ditmaal althans tot nu toe, maar matig. Het blijft over het algemeen betrekkelijk stil in de winkels, vooral die van weelde artikelen. Of de oorzaak ligt in de malaise, valt niet te zeggen. Zeker is dat de ontvang sten van de winkeliers belangrijk lager zullen blijven, dan die van verleden jaar tijdens de winkelweken. Het ijverig Winkelweek-comité zit in- tusschen niet stil. Deze week worden iederen avond verschillende attracties ge organiseerd, zoowel in het centrum als in de buitenwijken „Aalsmeer's Fanfare corps", Aalsmeer's Harmonie" en „Kudel- staarts Fanfare-corps" verleenen daarbij belangeloos hun medewerking. De schippersknecht M. Walraven al hier, varende op een motorschip, had het ongeluk te vallen en daarbij een zijner beenen te breken. Nadat het been ter plaatse waar het ongeluk gebeurde, heel kundig behandeld was, is hij naar het ouderlijk huis, in de Dorpsstraat alhier gebracht, om verpleegd te worden. o 3JENTHUIZEN. Loop der bevolking. Gevestigd: Hendrika Cornelia van Eer den, gehuwd, van Zegwaart Geertje Zonneveld, dienstb., van Zoetermeer Margaretha Blijleven, dienstb., van Zoe termeer Jacob van Leeuwen i en gezin, chauffeur, van Hazerswoude. Vertrokken: Cornelia Jannetje Diep hout, studente naar Utrecht. KATWITK. De verlaging der pachtprijzen. Door de commissie ter behartiging van dc belangen der tuinders was een verzoek aan B. en W„ gericht om te helpen voor zien in den nood der tuinders en daarna had de oommKMo een persoonlijk onder houd met dit College gehad. De commissie heeft hierop een schriftelijk antwoord ont vangen waarin B. en W. zeggen, „dat in zooverre als uit de mondolinge toelichting op genoemd (verzoek is gebleken, daar mee voornamelijk verlaging van pacht sommen wordt bedoeld, waartoe in het algemeen niet kan worden besloten. Of daarvoor eenigen grond bestaat kunnen B. en W. slechts beoordeelen, wanneer door de pachters zelf, ieder voor zich een ver zoek om vermindering van pacht wordt ingediend met duidelijke aanwijzing welke de reden is, van de thans ondervonden moei lijkheden en onder overlegging van een exploitatie-overzicht, over de jaren, waarin her land na de verpachting is beteeld". Zooals uit dit schrijven blijkt, gevoelen B. en W. voor de verlaging der pachtprijzen in het algemeen niet, en worden om iedere aanvrage van iederen pachter afzonderlijk te behandelen en te beoordeelen, voorwaar den gesteld, die volgens een door de commissie aan den Raad gezonden request, voor een deel als totaal overbodig kunnen worden geacht en voor een ander deel niet uitvoerbaar. De werkverschaffing. Van gemeentewege is reeds gisteren morgen, den ochtend na de raadszitting, waarin het besluit tot het verleenen van een crediet voor werkverschaffing werd aangenomen, met die werkverschaffing begonnen door het dempen van het „Hooge Mallegat". Een 30-tal werkloozen vinden hier arbeid. o KATWIJK AAN DEN RIJN. Jaarvergadering A.-R. Propagaudaclub. De A.R. Propagandaclub „Groen van Prlnsterer" hield ln de zaal der Geref. Kerk haar jaarvergadering. Met gemeenschappelijk zingen van Ps. 34 1 en gebed werd de vergadering ge opend. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter den heer W. Schoneveld, die veel voor de A.R. beginselen hier ter plaatse heeft gedaan. Voorts wekte hij op de A.R. beginselen te bestudeeren en te propageeren. De secretaris, de heer P. A. Schone veld, las de notulen der vorige vergade ring. Hierna volgde 't Jaarverslag, waar uit bleek, dat ln het vorige Jaar vier ver gaderingen gehouden werden. Het aantal leden bedraagt 52. Tijdens de vergadering gaven zich 20 nieuwe leden op, zoodat het ledental klom tot 72. De penningmeester bracht financieel verslag uit. Het batig saldo bedroeg f. 22.86Vs. Een commissie, bestaande uit de heeren W. Schoneveld en H. Noort, die de bescheiden heeft nagezien bracht een gunstig rapport uit. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de penningmeester de heer C. Zuyderduyn Jr., bij acclamatie herkozen. Het hoofdpunt van de agenda was een onderwerp van den heer J. Verhulst over „Zondagsrlust en Zondagsheiliging". Op dit keurige onderwerp volgde een uitge breide en leerzame bespreking, waaraan door een 12-tal aanwezigen werd deelge nomen. Duidelijk werd naar voren ge bracht hoe de hoofdzaak is, dat wij den rustdag toewijden aan den Heere, naar luidt van het positieve gebod: „Gedenk den Sabbatdag, dat gij dien heiligt". En daarna volgt de bijzaak in het negatieve gebod: „dan zult gij geen werk doen". Dat is het middel om tot het doel te komen! De voorzitter richtte een bijzonder woord van dank aan den inleider voor het geleverde werk en de beantwoording der vragen. Hierna werd' mededeeling gedaan aan gaande het winterplan. Het voornemen bestaat om de volgende vergadering te houden omstreeks half Januari. De heer Joh. Korpelshoek zal dan behandelen het onderwerp: „De A.R. Partij en het sociale leven"; 16 Maart hoopt de heer G. de Bruijne in te leiden: Een ander Evan gelie". Na gehouden rondvraag, eindigde de heer P. A. Schoneveld met dankgebed en sloot de voorzitter de vergadering. Met genoegen kan de Propagandaclub op deze goedgeslaagde vergadering, waar op 62 bezoekers aanwezig waren, terug zien. o OEGSTGEEST. Geslaagd voor het examen economie Staatsinrichting der Ned. Broederschap van Accountants de heer J. P. C. Seutel alhier, (cum laude). o RIJNSBURG. De bloemenhandel. De verscheidenheid van rozen is gering en ook van Chrysanthen vermindert het aantal variëteiten. Rozen brengen een re delijken prijs op. De prijs van Chrysan then is maar matig. Ook met Hyacinthen gaat het nog mat. De prijs is veel te laag. De tulpen Scarlet due zijn iets hooger dan vorige week. De kwaliteit is ook iets beter. Betaald werd voor Tros-Chrysan- then per bos: Flory King 2427 cent. Herco 2227 cent. Marie Otter 2226 ct. 1-Bloemige-Chrysanthen per stuk: Pul ling 1014 cent. Mecco 10—14 cent. Per mand: Spaansche peper f. 2.903.10. Per dozijn: Gele Margrieten 79 cent. Tulpen per 100: Scarlet due f. 3.504.10. Per stuk. Hyacinthen wit f. 4.806.40. Idem blauw f. 7.108. Rozen per bos van 20 stuks: Rosalandia f. 1.10—1.30. Hadley f. 1.20—1.50. O VOORSCHOTEN. Gisteravond is bij de familie D. v .T. de hulp ingeroepen van politie en brand weer voor een ernstige schoorsteenbrand. Tijdig en grondig reinigen zij aanbe volen RECLAME. 7EVENHOVEN. Frauduleuze slachting. In samenwerking met het hoofd van den Keuringsdienst ls door de politie een Inval gedaan ten huize van Van der W. aan de Amstelkade, die verdacht werd frauduleuze slachtingen uit te voeren. Een complete slagers-Installatie en een pas geslachte geit werden gevonden en in beslag genomen. Proces-verbaal is opge maakt. Een ln de Geref. Kerk gehouden collecte bracht f. 33 op. ZOETERWOUDE. Auto-ongeval, Alhier reed de 53-jarige v. d. M„ uit Haarlem, als bestuurder van 'n personen auto op den Hooge-Rijndijk. Ter hoogte van de woning van den heer J. de Graat geraakte v. d. fvf. door onbekende oorzaat het stuur over zijn auto kwijt, waardoor deze tegen een langs den weg staanden boom en vervolgens tegen het hek van De G. aanreed, waardoor de auto ln de sloot terecht kwam. De mede-inzittende heer B. uit Haar lem werd hierbij ernstig gewond door glasscherven en na door dr. De Bruine va» Leiderdorp verbonden te zijn, naar het St Elisabeth-Ziekenhuis te Leiden overge bracht. Later op den avond is de auto mei 'n kraanwagen gelicht en naar de Ooster garage vervoerd. VAN EEN KONING, EEN OPPERSTAL MEESTER EN ZIJN GOEDEREN. Matthias I Koning" van Hongarije, be kend onder den naam „Corvinus", re geerde van 1458—1490. Op 15-jarigen leef tijd besteeg hij den troon, vocht tegen Frederik lil, tegen de Turken, tegen Bo- hemen en in 1485 veroverde hij zelfs Wee- nen. Men noemde hem „Matthias de recht- V3rdige' en men kan zich voorstellen, dat hij ook nu nog als nationale held vereerd wordt. Van deze vereering profiteert nu een eenvoudige vrouw uit het volk, Kathe- rina Erös. Voor eenigen tijd richtte ze zich met twee ongewone verzoeken tot do rechtbank van Szolnok. In de eerste plaats wilde ze haar adellijke titel en ten tweede haar goederen terug hebben. Beide waren den dapperen Georgius Erös haar voorvader, den Opperstalmeester van Corvinus door hem persoonlijk gegeven. Uit de documenten blijkt onbetwistbaar, dat Matthias in 1480 zijn trouwen dienaar, de bezittingen Jazygien-Gross-kumanien- Szolnok schonk en hem en ziin nakomeling schap in den adelstand verheven had. Men weet niet, hoe de familie Erös zoowel de goederen als de adellijke titel is kwijtgeraakt. Wel kon Katherina bewijzen dat niemand van de familie Erös ooit strafrechtelijk vervolgd is geworden. Waar schijnlijk is het een en ander oorzaak van een ongelukkige samenloop van om standigheden. De rechtbank was in prin cipe gaarne bereid den wil van Matthias te respecteeren en het onrecht, de familie Erös aangedaan, zoo goed mogelijk te herstellen. Katherina is echter op een slecht oogen- blik met haar verzoek gekomen. De Hon- gaarsche regeering is nu niet in staat landgoederen te schenken en het tegen woordige staatshoofd heeft niet het recht iemand in den adelstand te verheffen» noch oude adellijke titels te herstellen. Nu zal de bek^genswaardige vrouw moe ten wachten tot een nieuwe Magyarenkoning door verovering van vreemde provinciën in staat zal zijn de „zaak Erös" in orde te brengen. Komt nu in onze Etalage onze pracht collectie Foto-albums, waaronder de laatste snufjes, varieerende tusschen 25 ets en f. 13.50 eens bezichtigen 2-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10