VAN HOOFF NOUVEAUTÉ's EN HANDSCHOENEN AGENDA. BINNENLAND. BUITENLAND. BURGERL. STAND v. LEIDEN VISSCHERIJ-BERICHTEN. DAMES BREESTRAAT 151-153 BEDEN: Academie (kl. auditorium): Ver. tot Vestiging v. bijz. leerstoelen. Spr. dr. Oort- huys, van A'dam. 8 uur nam. Jeruël: Samenkomst te 8 uur nam. Stadsevangelisatie. Morschweg. Samen komst. Katwijk aan Zee: Gemeentezaal. Bijbellezing 8 uur nam. Donderdag. Leger des Heils Hooigracht. Samenkomst Stadszaal (groote zaal>: Protestverga dering SJ3.A.P. Sprekers: Th. Thljssen en K. R. v. Staal, 8 uur nam. Volkshuis: Cursus bouwkunst van heer Swierstra. 8 uur nam. den Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stel Ineen te 8 uur Susanne macht Ordnung". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en famille-matlnée. .Xuxor-theater" Stationsweg Bioscoop- en Variëte-voorstelllngen. Dagelijks te 8u. „Het Slippertje". 's Woensdags en 's Zaterdags matlnée te 2 uur. Trianon-Theater". Breestr.: Bioscoop- en Varlëté-voorstellingen Dagelijks te E u. „Heden Kust Parijs". 's Woensdags en 's Zaterdags familienia- tlnêe. Zaterdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur nm. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 30 Nov. tot en met Zondag 6 Dec. a.s. waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt 6. telef. 552. dat de vermomming is toegepast op de eerste twee maen van een zeker Oud-Hol- landsch lied. Maar als het dan na die toelichting, bijna hadden we geschreven apologie, nog niet te hooren is? Enfin, dat zal aan ons liggen. Dan is daar. tenslotte, voorshands nog de taalkwestie, die het nauwkeurig verstaan wat is een punt dicht zonder dit? ongemeen bemoei lijkt. Toonreeksen van moderne constructie moeten geheel andere abstracties zijn. dar. wij hebben leeren kennen, zal b.et probleem der Epigrammen plaats maken voor Ja, voor wat? Voor iets als de voldoening die we zouden kunnen hebben van een lepel geconcentreerd voedsel, mengsel van eiwit, koolhydraten en wat nog meer voor Instandhouding van het lichaam onont beerlijk is? De vreugde aan den gewonen maaltijd in meer of minder uitgebreidheid zou slecht zijn geremplaceerd. Met dit alles willen we niet te kort doen aan eer bied voor den toonkunstenaar, die naar zijn overtuiging den weg bewandelt die naar muzikale vooruitgang voert. Dat is. naar Schönbergs raad, de weg van het onafgebroken zoeken. En zeker niet te kort doen aan respect voor een groote mate van kennen en kunnen die uit dit werk spreekt Vóór de pauze werd Schuberts Unvollen- dete en het pianoconcert van Mozart in d (K.V. 486) door Yvonne Herr Japy ge speeld. We weten wat wij van het Residen tieorkest hebben te verwachten als deze reoertoirestukken van adellilken bloede tot uitvoering komen. Yvonne Herr Japy ken nen we als de eminente begeleidster van Vera Janacopulos. Pianiste met een deli caat toucher, musicienne van ras en tem perament, die haar in de eerste plaats aangewezen vertolkster maken van De bussy en Ravel maar die toch ook de hooge en nobele elegantie bezit om dit d moll zijn fijne tinteling en, waar noodig, zijn sentiment te geven. Het succes van dezen prachtigen en uiterst belangrijken avond is buitenge woon groot geweest. De componist van j Anrooy is met niet minder dan een ovatie gehuldigd en den dirigent ontbrak het niet aan dankbaar applaus. Wagenaars indruk op de zaal was, we schrijven het met volkomen instemming, enorm. Yvonne Herr Japy is hier toegetuicht zooals we het 1 de besten doen. PIJper's reactie op de zaal gaf tot zekere overwegingen aanleiding. KASGELD VOOK DEN INDISCHEN DIENST. f. 186 milliocn gulden moeten hier te lande gedekt worden. Ingediend is een wetsontwerp tot voor ziening in de behoeite aan kasgeld voor den indischen dienst gedurende net jaar 1932. Volgens de begrooting van Ned.-Indië voor 1932 zal in dat jaar hier te lande rond f. 186 millioen moeten worden gedekt, terwijl in Indle het voordeelig verschil tusscnen ontvangsten en uitgaven op ten hoogste f. 78 miluoen mag worden gesteld. Vermits de Inkomsten in Indie thans zeer verminderen, bestaat het voornemen de betaling van rente en aflossing voor de Nederlandsch-Indische dollar- en pond- sterüng-leeningen. waarvoor in 1932 rond f36 millioen benoodigd zal zijn anders dan tot dusverre steeas geschiedde van uit Nederland in stede van uit Batavia te doen plaats hebben. Het hier te lande to dekken bedrag zal mitsdien ditmaal niet, zooals vroeger het geval was, kunnen wor den verminderd met de som van die remit teeringen. Wei zal in mindering kunnen worden gebracht een som van rond f. II1/: mil lioen, welke naar verwachting in Indië besteed zal moeten worden voor de beta ling van daar te lande aangeboden cou pons en aflosbaar gestolde schuldbewij zen der guldensleeningen van Ned.-Indië. Voorts ligt het in het voornemen, om, tenzij de financieele toestand aanzienlijk mocht verbetoren, in 1932 geen gebruik to maken van het op de begrooting van dat jaar uitgetrokken bedrag van f.5 millioen voor onverplichte aflossing op de voren genoemde Indische vreemde valuta-lee- nlngen. Het tekort op den dienst hier te lande kan derhalve voor 1932 worden gesteld op f.186 millioen f.16'/: millioen f.169'/! millioen. terwijl het geschat voordeelig verschil tusschen ontvangsten en uit gaven in Indie tot f. 66'/: millioen zal ver minderen. Van het bij de kasvoorzieningswet voor 1931 toegestaan maximum-credlet van f 200 millioen zal vermoedelijk op het einde van dit jaar een bedrag van ..146 millioen uitstaan. Het geheele gedurende 1932 te dekken tekort laat zich derhalve becijferen op f.1691/: f.146 f.315'/: millioen. Daar een bedrag van f. 103'/: millioen nog geconsolideerd kan worden krachtens de Ned Indische Leeningwet 1931, zouden de uit 's Rijks kas te verstrekken voor schotten kunnen worden teruggebracht tot f 212 millioen. Nochtans meent de regee ring dit bedrag op f. 250 millioen te moe ten stellen in verband met het onder- volgende. De te verwachten ongunstige loop die de Indische financiën gedurende de eerstvol gende maanden onder de werking van de verscherpte financieele en en economische wereldcrisis zullen nemen de verdere daling der middelen toch grijpt plaats in een mate en een tempo, waarmede ae krachtdadig ingezette beperking der uit gaven moeilijk gelijken tred kan houden maakt bijzondere voorzieningen noodig voor de bevrediging van de kasbehoefton van den Indischen dienst. Niet alleen dat van remitteering van Indische overschot- ton naar Nederland onder deze omstan digheden geen sprake zal kunnen zijn, maar bovendien laat zich nu reeds voor zien. dat de financiering van den dienst in Indië eischen zal stellen, welke uitgaan boven den beperkten omvang tot welker plaatsing van vlottende schuld daar te lande mogelijk is. Met het oog hierop dient rekening te worden gehouden met de mogelijkheid van overmaking van voor schotten uit 's Rijks kas naar Ned.-Indie. DE DERDE KRUISER. Op de volgendt vragen van den heer Cramer: Wil de minister mededeelen of de in schrijving voor den bouw van den derden kruiser heeft plaats gehad? Zoo dit niet het geval is, is de minister dan bereid daarmede en in ieder geval met de gunning te wachten tot na de be handeling van de defensie-begrooting in de Tweede Kamer; heeft de minister van defensie geant woord De inschrijving voor het ontwerp voor den derden kruiser en de gunning van het ontwerp hebben plaats gehad. Ook de inschrijving voor het geschut van 15 c.M. in torens had plaats. De inschrijving voor den bouw van het schip zelf echter nog niet. De tweede vraag wordt bevestigend beantwoord. DE STAKING IN DE TAPIJTINDUSTRIE. Aan de staking, welke sedert Augustus bij de Kon. Vereenigde Tapijtfabrieken, te Moordrecht. Deventer en Rotteroam, heerscht-, is voor wat de fabriek te Moor drecht betreft, een einde gekomen. Overeenstemming is bereikt benelfende 5 pCt. loonsverlaging voor de arociders, die meer dan f.22 per week verdienen. Verder wordt geen verlaging toegepast. DE ALGEMEENE TOESTAND. Flandin's bezoek aan Engeland. Flandin heelt bij zijn terugkomst uit Londen verklaard, dat hij alle vraag stukken van actueel belang besproken had met Simon, Runciman en Noville Chamberlain. Daarbij had hij een nauwere samenwerking tusschen Enge land en Frankrijk bepleit. Rollin's bezoek aan Engeland schijnt nog niet vast te staan. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Arnhem is, 59 Jaar oud, overleden de heer dr. C. C. van der Heide, genees heer-directeur van het Kinderziekenhuis. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft gisteren besloten tot aankoop van de in de gemeente Rijswijk gelegen bui tenplaatsen „Overvoorde", „De Voorde" en „Steenvoorde", waarvoor een bedrag van een millioen gulden betaald wordt. In het pand Reguliersoreestraat 1113 te Amsterdam is heden geopend .Heck's Automatiek", een inrichting, waar men automatisch bediend wordt en waar 36 automaten ruime keuze bieden. DUITSCHLAND. Luther over de crisis. Een vredesdemonstratie. De President van de Duitsche Rijks bank, dr. Luther, heeft in een Interview met de Associated Press nog eens ge sproken over de crisis. Nieuws vermocht liij niet meer te vertellen, wat. niet zal verbazen. De remedie: herstel van ver trouwen! Naar de „Berliner Boersenkurier" meldt zou men voor 1931 moeten rekenen met een tekort van 400 millioen R.M. op de Rljksbegrooting. Het is echter niet on mogelijk, dat dit tekort nog grooter zal worden. UIT NED. OOST-INDIE. BIJ EEN AANSLAG GEWOND. BANJOEWANGO, 30 Nov. (Aneta). Zator" dagmiddag is op de onderneming Bajoeki- doe een aanslag gepleegd op den eersten geëmployeerde Huyssan en den staf- geëmployeerde Heiligers. De aanslag werd gepleegd door 4 ïnland- sche koelies. De aanleiding was een voor schotkwestie. Beide employe's zijn zeer zwaar gewond naar het Ziekenhuis ver voerd. De 4 daders zijn gearresteerd. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. PADANG, 30 Nov. (Aneta). De verpleger en de andere passagier, die bij het auto ongeluk bij den overweg te Tandjong Amatoe zwaar werden gewond, zijn aan de bekomen verwondingen overleden. De bij dat ongeluk omgekomen gouverne mentsarts Mohamad Sen laat vrouw en 8 kinderen achter. OPLICHTING. GEBOREN: Wllhelmina Francina, dr v. K. T. de Haan en F. W. van Rijkom Maria Elisabeth Johanna dr v. J. H. Bakhuis Rozeboom en E. W. C. Looman Leonar- dus Pieter Hendrik zn v. D. A. van den Berg en S. C. Mechelse Jacobus zn v. J. Stokkel en L. Smit Hendrik, zn v. H. Verver en H. Jansen Jacoba Anto- nia Maria dr v. L. J. Bellekom en C. M. Kroon Willy Hendrika dr v. P. de Vrind en G. van den Berg Harmen, zn v. S. Louwes en A. Bijmholt Antje dr v. R. de Mooij en W. Ouwehand Jo hannes Jacobus zn v. J. J. Mieremet en M. Beltermann Anthomus Johannes zn. v. A. J. van de Glessen en G. Kranenburg Margaretha Ellen dr. v. C. Chr. van der Hoeven en C. C. Teunlssen Geer- trulda Johanna Maria dr. v. F. Lafeber en E. M. Kompier Hendrik zn v. H. v. Heusden en S. Dubbelaar Petrus Jo hannes zn v. C. H. Klein en C. J. Doove, ONDERTROUWD. Th. H. Nagtegeller jm. 30 j. en A. W. Knöbber jd. 30 j. A. Brandt jm. 26 J. en W. S. van den Broek jd. 24 j GEHUWD. J. D. Nieuwenhuijsen jm. en L. A. van der Steen jd. M. I. de Zwijger jm. en Chr. G. M. Glasbergen Jd. OVERLEDEN C. Vlntges—van den Broek vr. 58 J. J. Kok m. 70 J. J. J. Kersberegen wedn. 74 J. J. H. Choufour m. 66 j. ZUID-HOLLANDSCHE IJSBOND. De jaarvergadering te 's Gravenhage. De Zuid-Hollandsche Ijsbond heeft te 's Gravenhage zijn jaarvergadering ge- j houden. Aanwezig waren de afdeehngen s Gra venhage. 'sGravesande, De Kaag. Kethel, Lisse, Loosduinen. Maasdijk, Monster, Oegstgeest, Reeuwijk, Rotterdam, Rijpwe- tering. Sassenheim, Vlaardingen, Voor- burg, Voorhout, Warmond, Wateringen en Zoetormeer-Leiderdorp. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de bond een groot succes be haald heeft, toen het dagelijksch bestuur van den Bond aan den Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland op 19 December 1930 rapport heeft uitge bracht over de economische en commer- cieele beteekenis van ijswegen, als gevolg waarvan Gedeputeerde Staten in deze provincie hebben besloten den gemeente besturen in Zuid-Holland, boven de Zuid- Hollandsche eilanden te verzoeken den bond te steunen In zijn werk om een aaneensluitend ijswegennet tot stand te BATAVIA. 30 Nov. (Aneta). De juweliers- firma Begeer. Van Kempen en Vos deed bij de politie aangifte van oplichting, ge pleegd door een Mexicaan. Deze heeft de firma voor een waarde van f. 10.000 aan juweelen opgelicht. Hij verzocht ge noemde firma om juweelen op zicht te zenden aan zijn echtgenoote in „Hotel des Indes". Terwijl de verkooper in de voorgalerij wachtte is de Mexicaan spoorloos door den achterdeur verdwenen. brengen. De bond streeft, behalve naar ijsver- j maak, naar ijsverkeer; een maatschappe lijk en nuttig doel, dat thans onbekend is. Met vele gemeentebesturen is de bond in aanraking gekomen om werkloosheid te helpen verminderen. Een nieuwe kaart van het ijswegennet is in bewerking. De bond hoopt in 1933 bij zijn 40-jarig bestaan een rondrit door Zuid-Holland te kunnen houden. Uit het financieel verslag bleek, dat er over het boekjaar October 1930/31 een batig saldo ls van f. 876.18. De vergadering koos bij acclamatie wederom de heeren W. G. de Knokke van I der Meulen te Voorburg tot Voorzitter. den heer A. D. W. Apolhuysen te Veur tot onder-voorzitter, den heer W. H. J. Dicke, te 's Gravenhage tot secretaris- penningmeester en den heer G. P. Blom te Rotterdam tot vierde lid. In de Kascommissie voor het volgend jaar werden gekozen afgevaardigden van Leidschendam, Voorburg en 's Graven hage. Stauten en Reglementswijzigingen werden aangenomen alsmede een nieuwe contributie-regeling. Vad. o DE POSTVLUCHTEN. De Duif is gisteren om 5.17 uur uit Cal cutta vertrokken en om 16 02 in Jodhpur aangekomen. De Ekster zertrok te 7 uur uit Athene I naar Mersamatruh, alwaar het toestel na een half uur oponthoud te 13.50 uur naar Cairo doorvloog en aldaar te 16.15 uur aankwam. l IJMUIDEN, 1 Dec. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.10—0.95, Griet per kist van 50 K.G. f.38—16, Tongen per K.G. f. 1.85—1.35, Middelschol per kist van 50 K.G. f.31, Zetschol f.33, Kleine Schol 1.31—11, Schar f.15—4 60, Tongschar f.41 —30, Roggen per 20 stuks f. 28, Vleeten per stuk f. 4.10—1.15, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 10—2.30, Groote Schelvisch f.41—33, Middel Schelvisch f.30—21, Kleinmiddel Schelvisch f. 17.50—11, Kleine Schelvisch f. 12—5.50, Kabeljauw per kist var 125 K.G. f.59—38. Gullen per kist van 50 K.G. f. 13.50—1.45, Lengen per stuk f. 1.25—1, Heilbot per K.G. f. 1.35, Wijting per kist van 50 K.G. f. 6.50—3, Koolvlsch per stuk f. 1 10—0.25, Makreel per kist van 50 K.G. f. 18—9, Aangevoerd 8000 manden versche haring f. 2.40—1.65 per mand. Aangekomen 8 Stoomtrawlers: H.C. 40 met f.2701. 1JM. 38 met f.5090, IJM 26 met f.6933, IJM. 2 met f.4087, kJM. 120 met f.1467. IJM. 61 met f.2879, IJM. 4 met f.1267, IJM. 32 met f.1912. L.T. 53 met f.621, L.T. 344 met f.797, L.T. 1201 met f.1188, L.T. 227 met 840, L.T. 171 met f.794, L.T. 181 met f.1159, I..T. 1297 met f 6.36, Y.H. 530 met f 504, .YH. 697 met f.1038. Praairapport Hr. Ms. „Nautillus". 28 November. Tusschen 2 gr. 30' èn 3 gr. 01 en 52 gr. 40' en 52 gr. 45' Nbr. SCH. 16, 236 kantjes: SCH. 35, SCH. 82, SCH. 194, 187 kantjes; SCH. 239, 136 kantjes: SCH. 325, 230 kantjes: SCH. 342, KW. 96, KW. 134, 180 kantjes; KW. 175. 29 November. Tusschen 2 gr. 30' en 2 gr. 35' Ol. en 52 gr. 45' en 52 gr. 30' Nbr. SCH. 16, 236 kantjes; SCH. 48, 120 kantjes: SCH. 95, 357 kantjes: SCH. 126, 275 kantjes; SCH. 132, SCH. 194, 187 kantjes- SCH. 247, SCH. 266, SCH. 289, SCH 297, 136 kantjes; SCH. 379, KW. 4, 340 kantjes; KW. 15, 306 kantjes; KW 64, KW 134, KW. 162, 230 kantjes: KW. 175, ZK. 52, 84 kantjes. De „Arbeitsgemeinschaft der Konfes- sionen fuer den Frieden" organiseerde te Berlijn een demonstratieve bijeenkomst voor ontwapening. De bijeenkomst stond onder leiding van superintendant Ungnad eerste voorzitter van den pas opgerlchten Evangelischen Vredesbond, die tot de Arbeitsgemeinschaft is toegetreden. De bedoeling van deze demonstratieve bij eenkomst was eigenlijk dezelfde als die van het Ontwapeningscongres te Parijs: voorbereiding van de a.s. Ontwapenings conferentie in Februari 1932. Het vredes- werk in religieus-ethischen zin beteekent I een brug bouwen tusschen de volken, al dus de voorzitter. Met den bouw van de brug dient men in zijn eigen land te be ginnen. De Duitsche ontwapening is min der een daad van Duitschland dan één van de mogendheden, die den oorlog ge wonnen hebben. Juister is het te zeggen: wij zijn ontwapend. Niet wij hebben ont wapend. Alleen innerlijke, geestelijke ont wapening kan ware vrede brengen. Als eerste spreker voerder prof. dr. Pi- per het woord over het onderwerp Ont wapening als godsdienstige eisch. Het recht van vrijheid voor de verdediging moet worden toegestaan, maar niet als j middel om de bewapeningen op te voe ren. doch als voorwaarde voor een vrij- I willig afzien van bewapening. I Prof. Georg Bernhardt behandelde den huidigen stand der ontwapeningskwestie. In werkelijkheid, aldus spr., gaat het om de Europeesche beschaving. De Dominicaansche pater Stratmann ontwikkelde de gedachte, dat de gods dienstige vredesbeweging het geloof aan haar overwinning niet mag opgeven. De verwachtingen inzake de Geneefsehe Conferentie mag men met te hoog, doch ook niet te laag spannen. De godsdien sten moeten de menschen leeren, dat militaire verdediging niet het eenige en het beste is, zij moeten vertrouwen scheppen in geestelijke en zedelijke weer baarheid. De algemeene bewapenings wedloop is als waanzinnig gekenschetst. Spr. hoopte, dat Duitschland in geen ge val meer aan een dergelijke waanzin zal meedoen. Direktor Wasserman vatte het gespro kene in een slotwoord tezamen. De volken moeten afstand doen van de gedachte, dat men slechts voordeel kan verkrijgen door den ander nadeel te berokkenen. Niet voor het vaderland te sterven en te dooden, moet ideaal zijn, maar er voor te leven en te werken. ENGELAND. Nieuwe protectie-maatregelen Ook Nederland getroffen De Ronde- Tafel-conferentie Conflict in de katoenindustrie van Lancashire. Gilmour, de minister van Landbouw, heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij een tarief wordt ingevoerd van ten hoog ste 100 pCt. op fruit en groenten. Gilmour verklaarde: Dit ls geenszins een tarief op levensmiddelen voor het heele volk, maar betreft slechts den invoer van luxe-arti kelen. Verleden jaar is voor 13 millioen pa. st. van die artikelen ingevoerd. Gilmour voegde hieraan toe, dat voor bloemen, bloembollen en rozeboompjes de waarde zal worden geschat naar grond prijzen die overeenkomen met de prijzen van hetzelfde tijdvak in het vorig jaar. Waar het beginsel van invoerrecht naar waarde niet kan worden toegepast, vroeg de minister machtiging speciale tarieven te heffen naar gewicht of getal. Voorts stelde de minister voor, dat deze aangekondigde voorstellen aan het La gerhuis zullen worden voorgelegd voor aanneming of verwerping. In zekere ge vallen zal een hooger tarief voor een lan ger of korter tijdperk kunnen worden op gelegd. Ook zal een geleidelijk afnemend recht, dat beperkt blijft tot zekere jaar getijden. kunnen worden opgelegd. Het doel is voortbrengselen, die zuiver luxe en niet noodzakelijk zijn, te weren en dan den Engelschen voortbrengers een billijke kans te geven van verkoop op de Engelsche markt. De rechten zullen bij gevolg moeten worden geheven voor een vrij lang tijdperk, dat overeenkomt met den oogst, van de betrokken producten. De minister herinnerde voorts, dat de Duitsche regeering onlangs beperkende maatregelen heeft genomen tegen Neder- landsche bloemen, druiven en bloembol len. Hij zeide in dat verband, dat Enge land vele der mooiste bloembollen die het ooit heeft gekregen, van deze Nederland- sche producten heeft betrokken. Hij zou dan ook niet voorstellen den invoer van al deze bollen te beletten, maar Engeland ziet in, dat nu de Nederlanders elders door beperkende maatregelen zijn getrof fen, zij moeten trachten andere mark ten te vinden. Zij zullen die ook zoeken in Engeland en daarom is het noodig be scherming te verleenen aan de verbou wers van bollen in Lincolnshire, de Scllly- eilanden, de Kanaal-eilanden en het eiland Man, wier bestaan op het spel i RECLAME. 9250 staat. De nationale regeering ls vastbe sloten het geheele vraagstuk in het groot zoowel als in bijzonderheden te behande len en zal daarbij de belangen van den landbouw niet vergeten. Tom Williams en Major Milne bestre den deze voorstellen namens de oppositie heftig en noemden ze een flagrante breuk van de verkiezingsbeloften. Dit wa ren geen voorstellen tot beperking van een tijdelljken abnormalen invoer, maar zuiver protectionistische maatregelen. De afgevaardigde G. Lambert zeide na mens de liberalen, dat hij niet zoo ver wilde gaan als de vorige sprekers in hun qualificatie, maar hij vond toch ook dat deze maatregelen als het ware een cock tail vormden om den eetlust der conser- vatieven voor volkomen en zuivere pro tectie op te wekken. De Minister van Handel publiceerde een nieuwe lijst van goederen, waarop ver hooging van invoerrechten zal worden geheven tot een maximum van vijftig procent van hun waarde. Deze verhooging zal ingaan op het zelfde tijdstip, waarop de verhoogingen der tarieven van de J.I, Vrijdag gepubliceerde lijst van goederen in zullen gaan. Thans zullen worden belast glazen flesschen, met uitzondering van die welke voor wetenschappelijke doeleinden wor den gebruikt hierop wordt reeds 3317 procent geheven koolstofelemento voor batterijen, garen van wol gemaakt o! halfwolgarens, cocosmatten, linnengoed, tapijten, jutekleedjes, kaarsen, jachtge weren en luchtbuksen alsmede onderdee- len van deze voorwerpen en metalen foudralen met uitzondering van gouden en zilveren, huishoudelijke artikelen van metaal als vorken, lepels, enz. en ten slotte meubilair van metaal als schrijfta fels, boekenkasten, enz. Op deze laatste categorie zijn anti-septische meubelen voor ziekenhuizen uitgezonderd. Van de onderscheiden redevoeringen, gisteren in de plenaire zitting van de Britsch-Indische conferentie uitgespro ken, hebben vooral de woorden van Lord Reading de aandacht getrokken, mede in verband met de verklaring die Mac Donald vandaag zal afleggen. De vroegere onderkoning zeide, dat ofschoon niet alle wenschen bevredigd waren, de uitkom sten der conferentie zouden toonen dat haar methoden en werkwijzen de eenige juiste geweest waren. De politiek, waar mee alle Indiërs en Engelschen die het goed met Indië ineenen, instemmen is de instelling van een federatief Statenver- bond in Indië. Wij hadden nooit eenige hoop dat wij op alle punten tot overeen stemming zouden komen, aldus spr., maar het is voorloopig ook voldoende als de re geering Indië een mate van zelfbestuur zal aanbieden, dat door lederen Indiër aanvaard kan worden. Aan de verdere redevoeringen kan nog worden ontleend, dat mevrouw Naidu. Gandhi's bekende medestander, opkwam voor volledige vrijheid, welke het aan een vrij Indië mogelijk zou maken om als gelijke zij aan zij met Engeland te staan. In de gisteravond gehouden zitting heeft Gandhi een rede gehouden, waarin hij verklaarde tot een compromis bereid te zijn, indien dit eervol zou zijn en Indie de ware vrijheid verschafte. De onderkoning van Indië heeft een decreet onderteekend waarbij de scherp ste strijd tegen de terroristen in Benga len wordt aangekondigd. In de katoenindustrie van Lancashire dreigt een conflict, waarbij 500.000 arbei ders zijn betrokken. Bij het conflict zijn niet alleen de wevers, maar ook de spinners en alle andere groepen van textiel-arbeiders be trokken. Het conflict dreigt uit te breken, naar aanleiding van de opzegging door de werkgevers van het bestaande collectieve contract, dat voorziet in een werkwees van 48 uren. De werkgevers willen den werktijd verlengen en de loonen ver lagen. Een voorstel om de 55'/:-urige werk week in te voeren is reeds door de arbei ders verworpen. GRIEKENLAND. Verlaging der ambtenaarssalarissen. De ministerraad besloot met ingang van Januari 1932 de salarissen der ambte naren te verminderen. Deze vermindering welke varieert tusschen 5 en 10 procjjj* heeft echter geen betrekking op salartsse beneden 1000 drachmen per maand. i-i

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2