onze rebus-prijsvraag Scherts In Schets. jgg Jaargang DINSDAG 1 DECEMBER 1931 No. 21995 Naiïonaal Crisis-Comité. OFHCIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. MUZIEK. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIENs 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Er zijn van onze rebus-prijsvraag: 113 oplossingen ingeleverd, een aantal, waar mede wij, gezien den aard en het aantal der moeilijkheden alleszins tevreden zijn. Wij hopen den uitslag zoo spoedig mo gelijk bekend te maken. DE DIRECTIE. WERKLIEDENVEREENIGING „NUT EN GENOEGEN." Wij ontvingen per kas of per giro: Th. J. f.1.—, Mevr. H. E. f.1—, Con cierge Kweekschool f. 1.25, P. f. 10. afd. Leiden Kon. Ned. Bond voor Ond.- Officicren surplus verkochte tekstboekjes f. 13.40, Mevr. wed. C. E. K—H. f. 2.50, D. J. B. f. 10—, Fam. R. f. 3—, J. L. J. f. 3—. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 7 DECEMBER 1931, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", (Stecnschuur 21). De vergadering zal, zoo noodig, worden voortgezet: op Maandag 7 December, des avonds te 8'/i uur, op Dinsdag 8 December, des namiddags te twee uur, op Woensdag 9 December, des namid dags te twee uur en des avonds te 8V< uur, op Donderdag 10 December, des namid dags te twee uur en des avonds te 8'/i uur, cp Vrijdag 11 December, des namiddags te twee uur en des avonds te 81/* uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van twee leden van de Gemeentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon. (310) 2o. Begrooting van inkomsten en uit gaven der Gemeente, voor den dienst 1932. (215) 3o Voorstel in zake het instellen van een deskundige controle op de administratie van den Dienst van Gemeentewerken. (311) Feestelijke viering van het 65-jarig bestaan. Bovengenoemde vereeniging heeft gis- terayond in de stampvolle zaal van „Con cordia" op uiterst opgewekte wijze haar 65-jarig bestaan gevierd. Deze avond heeft bij vernieuwing bewe zen, dat de vereeniging de kunst verstaat haar devies in de praktijk te brengen en de vele nuttige dingen, welke zij in den loop der jaren heeft tot stand gebracht weet te vereenigen met het aangename. Zulks bleek voorzoover het 't nuttige betrof uit het berijmd historisch overzicht, dat het lid, de heer Gaykema Jr. na het openingswoord van den voorzitter, den heer G. Knotter en het gezamenlijk zin gen van het Vaandellied, voordroeg. De heer Gaykema ging daarbij uitvoerig de geschiedenis der vereeniging na van de oprichting af, stelde in het licht wat „Nut en Genoegen" voor haar leden heeft gedaan en bracht hulde aan diverse voor mannen. zooals de heeren Goedeljee en den trouwen bode. den heer Steenbergen, die reeds vele jaren zijn taak met groote accuratesse verricht. En al zijn de spaarkas en bibliotheek reeds jaren opgeheven, de zieken- en we- duwenkas zijn beide even nuttige als ge waardeerde instellingen tot op den hui- digen dag toe. Voeg daarbij de royale wijze, waarop het bestuur den leden op het jaarfeest onthaalt zoomede de niet te versmaden geldelijke uitkeer ing en de groote belangstelling voor deze vereeni ging is ruimschoot-s verklaard. Het bestuur had voor dezen avond een alleraardigst programma in elkaar gezet, dat ook zonder de hierboven genoemde attracties in staat was geweest, het pu bliek kostelijk te amuseeren. Het werd verzorgd door het trio Van der Woerd en Beurze, dat zich wederom van zijn beste zijde deed kennen, afgewis seld met muziek van „Aufgepast". Wie deze twee ensembles meemaakte, weet, dat met hen succes verzekerd is. Als bijzondere attractie was er een tom bola voor de leden, waarvoor iedereen gra tis een lot kreeg en waardoor menigeen met een prachtigen prijs huis toe ging. Maar ook de minder gelukkigen hebben daarvan zijn wij overtuigd met de meest prettige herinnering aan dezen avond hun slaapsteden opgezocht. Dat er na afloop nog een dansje ge maakt werd, behoeft nauwelijks gezegd. CREMATIE VAN DEN HEER J. IISAGEKUELE. Op Westerveld had gistermiddag de verassching plaats van wijlen den heer J. H. Sagekuele, die gedurende tal van jaren werkzaam is geweest in dienst van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Behalve de familie waren vele belangstel lenden aanwezig uit Leiden; de plaatsen in den koepel van 't Crematorium waren alle bezet. Ds. L. Bonga, predikant bij de Leidsche Doopsgezinde Gemeente, leidde een korten rouwdienst; zijn ernstig en welsprekend woord maakte grooten in druk. Namens het Bestuur van Rijnland sprak de Dijkgraaf, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, namens de ambtenaren mr. J- Slagter, secretaris. Beiden getuigden van groote waardeering voor den ijver, de hulpvaardigheid en de opgewektheid, die den overledene steeds hadden gekenmerkt. De heer Sagekuele was bestuurslid van den Doopsgezinden Ledenkring en het Zang koor: ook was hij lid van den Kcrkeraad. Namens de Doopsgezinden, van wie er v,?len aanwezig waren, sprak de heer P. A. Hibma woorden van dank en waardeering' onder de vele vrienden der.Gemeente was do overledene één der trouwste geweest. Als sprekers volgden nog de heeren O. Koets en J. de Roode, wier woorden ook blijk gaven van warme vriendschap en groote hartelijkheid. Daarna daalde de kist langzaam neder onder ontroerend orgel spel. Een zwager van den overledene, de heer Ieoma. dankte voor de betoonde belang- stelli-g HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: International Electric en Machine Company (Internationale Electriciteits- Machine Maatschappij) Lange Mare i04, Leiden. Uittredende procuratiehouders: J. A. o^urze, Leiden en E. van Nieulande, Lei den. Nieuwe techn. directeur: J. A. Beurze, Leiden. Nieuwe directeur-administrateur: E. v. «eulande, Leiden. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (November 19311 ingelegd f. 388.396.53 en terugbetaald f. 628.364.30; 79 nieuwe inleggers zijn ingeschrexen en 129 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 19.151 inleggers, in clusief 1461 deelnemers aan den afhaal- dienst, bedroeg einde Nov. f. 7.946.458.25. In 5029 posten is in deze maand door den Afhaaldier.st 1.13.088 ontvangen. OPHEFFING BIJKANTOOR. De directeur van het postkantoor brengt ter kennis, dat met Ingang van 16 dezer het bij-post-telegraaf en telefoonkantoor aan de Heerengracht wordt opgeheven, zulks in verband met de vestiging van posagentschappen annex telegr.-telefoon- station aan de Hoogewoerd 24, hoek Wa- tersteeg bij den heer Somerwil en Haven 2 bij den heer A. van Egmond. CHR. HIST. JONGEREN GROEP. Propaganda-avond der afd. Leiden. Gisterenavond vergaderde de Jongeren groep der C.H.U. in het gebouw „Patri monium". De voorzitter, de heer Hendriks heette allen hartelijk welkom, in het bij zonder den heer dr. Philip J. Idenburg uit Wassenaar, die zou spreken over „De ge- boortestonde der Christelijke Politiek" Spr gaf eerst een historisch overzicht beginnende in de 18e eeuw en stond vooral stil bij de geestelijke stroomingen in dien tijd. De regeering van Koning Willem I werd daarna behandeld, waarbij een toenemend verzet kwam. tegen den geest dier tijden onder de bevolking. (Afscheiding-Reveille), Hierna het Reveille kwam ook de Chr. Staatkunde ter sprake: tegen ongeloof en liberalisme kwam Groen van Prinsterer met kracht op en hij pleitte voor Gods dienst- en gewetens-vrijheid. Tenslotte trok spr. even een kleine ver gelijking met dien tijd en thans. Nu be- feven wij een nog moeilijker tijd. een tijd, waarin de waarheid van het Heilig Evan gelie bij de massa der menschen geen ge hoor meer vindt; een tijd, waarin we zien een angstwekkende overschatting van de macht van verstandelijke voorlichting en zedelijk inzicht. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd door enkelen der aanwezigen gebruik gemaakt, waarna de vragen door dr. Idenburg op bevredigende wijze werden beantwoord. Pianomuziek en enkele voordrachten luisterden het samenzijn op. Door een aanwezig bestuurslid der Plaat selijke Kiesvereeniging werd daarop deze alleszins geslaagde avond met dankgebed gesloten. MUZIEK-AVOND IN HET VOLKSHUIS. Algemeen luidt tegenwoordig de klacht, dat aan het beoefenen van muziek als liefhebberij zoo weinig meer gedaan wordt. In onzen modernen tijd, waarin maar een draai aan de radioknop of aan het gramafoontoestel noodig is om muziek van wereldberoemde artisten door de huiskamer te doen klinken, komen de jongeren er niet licht toe om voor hun genoegen, met taaie volharding, tijd en moeite te geven aan het bestudeeren van degelijke muziek. Het amateurisme in de toonkunst heeft helaas reeds veel geleden onder de muziekmechanisatie van onzen tijd. Daarom hebben wij met zooveel genoe gen gisteravond in het Volkshuis een muziek-avond bijgewoond, die voor de Vrouwen Ontwikkelingsclub werd gege ven door Han Zirkzee (piano), Leo van Gelderen (viool) en Mo Hilfman (viool, alt). Een concert voor 2 violen in D-moll van Bach en een symphonie concertante voor viool en alt van Mozart, gaven blijk van de ernstige studie van de executan ten. Mozart lag het ensemble veel beter dan Bach. De strenge motieven van den laatsten componist werden niet steeds op gelijke wijze door de twee violen ge speeld; dit schiep een tegenstelling tus- schen twee instrumenten, welke wij lie ver niet hadden gehoord. Duidelijk was het dat van Gelderen veel meer zijn genre vond in Mozart. Zijn vlot en gevoelig spel kwam daar goed tot zijn recht, vooral in het Andante. Hilfman met zijn beheerscht altspel cn het correcte accompagnement van Zirk zee maakten mede van dit Andante het best uitgevoerde nummer van het pro- gramma. Na de pauze trad elk der executanten als solist op. Ze gaven blijk van goed doorvoelen van de gespeelde muziek. Door het vergevorderde uur moest het pro gramma worden bekort. Hoe jammer! We hadden van Gelderen zoo graag gehoord in de Joodsche melodie van J. Engel. Zijn teer spel en zijn sentiment zouden onge twijfeld in die muziek hun hoogtepunt bereiken. Een woord van aanmoediging aan het adres van deze artistieke jongelui is hier zeker wel op zijn plaats. GEVONDEN VOORWERPEN. Portemonnaie met inhoud, ledige porte- monnaie, huissleutels, Lipssleutel, Hahn- sleutel, handschoenen, ceintuur, rijwiel- belastingplaatj e, rij wielbelastingplaat j e in étui, kosteloos rij wielbelastingplaat je, paardenzweep, kinderkousje, auto-step, muilkorf, kindermuts, horlogeketting, regenjas, rozenkrans in étui, bankbiljet a f. 10.—, bankbiljet a f. 50.—, bruin lede ren kinderschoentje, windkap van een rijwiel, damestaschje met inhoud, kinder- taschje met inhoud, mesje in scheede, zwarte omslagdoek, tasch boeken, gouden damesarmband, parapluie, paardendeken, schroevendraaier, notitieboekje, zakmes, dop van een benzinetank, kist sinaasappe len, buigtang, bus conserven, gleufhoed, foto, zilveren rozenkrans in étui, vulpen, vulpotlood, zilveren armband, school- tasch, wollen shawl, hangslot, zilveren vulpotlood, étui met schrijfbehoeften, étui inhoudende een sleutel, kist, 4 pak ken matten, papieren zak inhoudende bloembollen, gouden collier. Gevonden in de electrische tram (stads- lijn) parapluie. Gevonden in een autobus van Stads verkeer: portemonnaie met inhoud, hand schoenen. regenjas, manspet, parapluie, handtaschje. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten politie-bureele alhier eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. Mej. M. A. de Monchy, alhier, is ge slaagd voor het examen geschiedenis M.O. Zaterdag 5 dezer is het 25 jaar gele den, dat onze stadgenoot, de heer W. Bonte, bedrijfschef bij de firma M. den Os en Zn. in dienst trad. Den 27sten November werd te Zwolle, onder de auspiciën van de Nederlandsche Broederschap va-n Gediplomeerde Make-, laars te Utrecht en de Kamer van Koop handel en Fabrieken van Gooiland, afge nomen het examen der Makelaardij in Onroerende Goederen. Hypotheken en As surantiën. Aan het examen namen 30 candidaten deel. waarvan 13. waaronder de heeren J. van Iterson alhier en J. E. J. Witmans te Oegstgeest. slaagden en 17 werden af gewezen. Bij de politie is een heerenfiets te bevragen, welke onbeheerd in de De Laat de Kanterstraat is gevonden. De politie alhier heeft aangehouden W. de B., zonder vaste woon- of verblijf plaats en gedomicilieerd te Rotterdam als verdacht van verduistering van een driewielige bakfiets, inhoudende 100 paar pantoffels ten nadeele van een Rotter- damsche firma. ZICH ERGENS DOORHEEN SLAAN. RESIDENTIE-ORKEST. In het jaar 1911 heeft de componist en theoreticus Arnold Schönberg te Weenen een boek het licht doen zien onder den pretentieloozen titel: Harmonielehre. Dat zou niets bijzonders zijn geweest indien het zich had gehouden aan de stof, die door den titel is uitgedrukt, zooals die stof, naar toen heerschende traditie, was In geperkt tot zekere aanbevolen of toelaat bare welluidendheid of onwelluidendheid. Dan zou het de tallooze leerboeken over dat onderwerp, die alle op hetzelfde neer komen, eenvoudig met één hebben ver meerderd. Maar het boek is dat bestek ver te buiten gegaan. Aan zijn overschrij ding der grenzen dankt het zijn belangrijk heid. De traditioneele harmonieleer be stond voor een groot deel uit verbodsbe palingen. De componist ontmoette daar door op zijn weg vele bordjes met verbo den toegang. Gaandeweg bleek dat ze niet alle even rechtmatig waren geplaatst. En men nam het met de zoodanige niet al te nauw. Nu is een harmonieleer altijd postu laat van meestercomposities, of behoort dit althans te zijn. De traditioneele leer, afgeleid van Bach, Beethoven en van zoo- velen na hen, had haar algemeene en on beperkte geldigheid verloren voor al dege nen, die zich van andere, nieuwe klanken gingen bedienen. Deze modernen misten den ruggesteun der uitstaande leer. Waar mee niet gezegd wil zijn. dat ze allen wil den en woestelingen waren, die zichzelf geen wet konden stellen. Maar zelfs de revolutionairen hebben behoefte aan een systeem in hun systeemloosheid. Het is de groote verdienste van Schönberg een ern stige poging in die richting te hebben ge daan door het boek dat in den aanhef van dit opstel is aangeduid. Meer dan een poging is het niet en kon het niet zijn, Voor een modern systeem, dat dien naam mag dragen, ontbraken toen nog te veel meesterwerken van modernen snit. En in dien toestand verkeeren we, o.i. heden ten dage nog. Maar Schönbergs boek is niette min een geniaal werk, omdat het op ori- gineele en scherpzinnige wijze het goed recht bepleit van, wat wij noemen, den modernen componist. Het is nog steeds het eenige werk, dat geschreven is door den theoreticus, die de oude stof door den nieu wen bril beziet. Niettegenstaande zich allerlei modificaties onder hen zijn gaan vertoonen, kan men zeggen dat de moder nen Schönbergs boek als hun bijbel be schouwen. On het programma van het Residentie orkest van gisteravond kwamen drie namen voor van Nederlandsche tijdgenooten-com- ponisten; ln volgorde van het programma: Wagenaar, Pijper, van Anrooy. De eerste met een ouverture voor Shakespeares blij spel „De Getemde Feeks", de tweede met „zes symphonische Epigrammen", de derde met een inleiding tot het tweede bedrijf van het Weinachtsmarchen ,,Das kalte Herz" (naar Wilhelm Hauff). Dat was een, zoo niet de, aantrekkelijkheid van het pro gramma. Pijper is de Nederlandsche Schönberg, de componist van Anrooy, die gezegde „Inleiding" schreef tien jaar voor de verschijning van het boek, is volmaakt vrij van den invloed der Weensche atona liteit en Wagenaar in zijn evengenoemdc» pas voltooide werk wil er blijkbaar niets van weten. Dr. Wagenaar is de leermeester zoowel van dr. van Anrooy als van Willem Pijper. Wagenaar stelt zich niet buiten de ge meenschap der muziekgevoeligen van het genre, die vreugde meenen te mogen heb ben aan muziek en die ook meenen. dat de muzikale schepping, als trouwens alle creatie, in vreugde geschiedt Hij spreekt de taal. die allen verstaan. In die beproef de taal weet de grijze meester nog iets te zeggen dat, naar modernistische opvatting allicht verwerpelijk, nochtans nieuw mag heeten op den enkelen grond dat vóór hem nog geen verklanking, zoo raak en fijn en geestig en i* gezonden zin voor humor, van BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot voor ziening in de behoefte aan kasgeld voor den Indischen dienst (Binnenland, le BI.) Mislukte tolbestorming bij Maartens dijk (Gemengd, 2e Blad). Aantal stakende textiel-arbeiders Is heden aanmerkelijk verminderd (Laatste Berichten, le Blad). Directeur der „Verecnigde Bakkerijen" te 's-Gravenhage door gemaskerde mannen overvallen en gebonden; er is f.9000 ge stolen. (Laatste Berichten, le Blaxi). Het drama te Echt; men verwacht spoe dige arrestaties. (Laatste Berichten, lë Blad). BUITENLAND. China betoont zich bereidwilliger in het conflict met Japan (Buitenland en Tel., le Blad). Nieuwe protectie-maatregelen in Enge land. Ook Nederland getroffen door rechten op bloembollen, rozen etc. (Bui tenland, le Blad). Een vredesdemonstratie te Berlijn (Bui tenland, le Blad). Shakespeares „The Taming of the Shrew" is gegeven. Dit met jeugdige frischheid geschreven werk boeit van begin tot einde door pregnante thematiek, levendig rhytme en kleurrijke instrumentatie. Het is een meesterwerk, belangrijke aanwinst der vaderlandsche literatuur. Van Anrooy's „Inleiding" draagt zijn drie kruisjes met eere. Als we er bij in aanmer king nemen, dat het stuk door een 21-jarig jongeling is geschreven, dan legt het een sprekend getuigenis af van een aangebo ren compositietalent, dat waard geweest zou zijn door geen tijdroovende bezigheden als uitvoerend musicus in zijn volle ont wikkeling te zijn belemmerd. Het poëtische, mooi klinkende stukje, waarin het sprook jesachtige goed gerealiseerd is, doet het, na zooveel jaren, in de concertzaal nog voortreffelijk. Yvonne Herr Japy. Pijpers Epigrammen zijn zes stukjes, die te zamen rond zes minuten duren. De waarde van een muziekstuk wordt, niet door zijn duur bepaald, zoomin als die van een schilderij door zijn afmeting. En als, om met William Hunt te spreken, de on eindigheid op den nagel van een vinger kan worden in beeld gebracht, waarom zou dan eenig „sot of wijs int korte" geen uitdrukking kunnen vinden in een minus cuul tooneelstukje? Nu komt het er maar op aan of de stof er zich toe leent om in zóó sterk geconcentreerden vorm te worden uitgesproken. Voor den componist, die het betrekkelijk wydloopige gegeven zoolang geschift, gewogen en overwogen heeft dat al het toevallige er uit is verwijderd en niets dan het wezenlijke is overgebleven, zal dat mogelijk blijven. Maar als dat „merg van langen sin" in den tijdsduur van een minuut door den hoorder moet worden begrepen, aan welke eïschen van denkvlugheid meent de componist dan dat deze kan voldoen? Daar komt nog iets bij. In dit plan van muzikale zegging schijnt ons als ontoelaatbaar te moeten worden afgewezen al wat niet met de uiterste dui delijkheid is neergeschreven. De compo nist schijnt het noodig te vinden, dat een „vermomd" thema door den hoorder wordt herkend. We moeten dus aannemen dat het tot recht verstand noodig is te weteü

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1