72,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 1 December 1931 Vierde Blad No. 21995 UIT DE RIJNSTREEK. LAND- EN TUINBOUW. ALPHEN. Burgerlijke stand. Geboren: Johanna ,d. van P. de Kok en Cl. C. Bruines; Grietje, d. van J. Blouw en Gr. Noorlander; Lambertus, z. van M. van den Hoek en Adr. G. v. Leeuwen; Adrians d. van Th. v. Staveren en H. Ch. Barth; Niooline Corneria, d. van N. Peifo* en C. van Heijst; Klaas, z. van J. Boxma en A. Kok; Aaltje, d. van E. Veitbamp en H. J. v. d. Louw; H. z. van A. van Doorn en D. van Sprang. Overleden: Jan Stoof, ecntgenoot van jannigje van Soest, 76 jaar, overleden te Nieuwveen; Gerrit Verduijn, wedr van Gr. Op 't Landt, 75 jaar; H. Reijn, 6 jaar, m Antoinette Leonarda Huijgens, 2 jaar, overleden te Leiden; G. Boogerd, eciitgen. van M. van Eijk, 68 jaar; Fl. Oskam, cnhtgen. van A. van Dam, 34 jaar. Gehuwd: M. H. v. d. Hoeven, 30 jaar ;i1 \V. Bakker, 25 jaar; J. Vis, 26 jaar .in J. Vis 23 jaar; D. J. Costeris 26 jaar 26 jaar en J. W. v. d. Kolk, 22 jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: van Boskoop, H. Bakker en «ezir, kantonier, Gouwsl.weg 11; van Am sterdam, H. Kalshoven, zonder beroep, Nuordeinde 75; van Haarlem, J. M. Stout- jesdijk en gezin, reiziger, Hooftstr. 45; van Duitschland, Greta Smidt, dienstbode, Hooftstraat 26. Vertrokken: naar Zierikzee, Janna Hage- steiin, wed. van J. v. Biemen, zonder be roep, Hortensiastraat 47; naar Amsterdam, j. Arends, radio-telegralist, Bloemhofstr. 37; naar Haarlemmermeer, E. Verlaan, zonder beroep, aan boord; naar Beek, H. Rehorst, clectririen Pr. Hendrikstr. 22; Enschede, W. Buter, onderw., Heerenweg 53, naar Duitschland, Hedwig Engelbrecht, dienst bode, Steekterweg 59; naar Meerkerk, J. j. v. Weenen en gezin, arbeider, Heeren weg 8. BODEGRAVEN. De crisis in de landbouw. Voor de afd. Bodegraven van de Holl. Maatschappij van Landbouw trad in Hotel van llaaften op de heer van Wijnen uit Gouda, die sprak over „De crisis in de landbouw". Spr. ging uitvoerig na de oorzaken van de huidige crisis, de oorlog, de daarna niet volgende soberheid maar schljnweelde, de daarop volgende „krach" de ellende in Duitschland met zijn ge- volgen voor ons land als exporteerende natie, vervolgens de daling van het Pond Sterling, nu gevolgd door invoerverboden in Engeland en in Frankrijk. Dit alles ver oorzaakt de grootste misère. Zooals de toestand nu is kan het niet lang blijven, doch er zal een sterke versobering móeten komen Voor den boerenstand is de toekomst al heel slecht. Bovendien doet de regeering vrijwel niets, omdat men geen verstand van landbouwaangelegenheden heeft. De i boeren moeten in hun politieke partijen hun invloed doen gelden en voorts zooveel mogelijk in hun bedrijven versoberen. Voor relen gaat dat bezwaarlijk, maar het moet. Speciaal bespreekt spr. de toekomst voor j de jonge boeren, die in zoo'n donkeren j tijd beginnen. Vóór alles hebben zij waak- j 2aam te zijn. BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Sara Helena Gerarda, d. van A. Z. Bontekoe en A. Sassen; Antje, d. van L. Verwaal en M. v. Dijk; Trijntje, d. van KI. de Jong en M. A. Alblas. Getrouwd: D. W. v. d. Vis, 31 jaar en N. A. v. Wilgen, 25 jaar. Overleden: W. West ijn, echtgenoote van F. Vermeul, 70 jaar; Ali Burggraave, 3 jaar. HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. Het Hulppostkantoor Lcening van f. 25.000 De kindertoeslag Nog geen opcenten vermogensbelasting Subsidie Burgerwacht gehandhaafd. Salaris verlaging wenschelijk geacht De begrooting goedgekeurd. De Raad kwam in openbare vergade ring bijeen. Alle leden tegenwoordig. Voorzitter de burgemeester. Na opening der vergadering en gebed worden de notulen der voorgaande verga- dering gelezen en vastgesteld. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Zoo het bericht dat de directeur-generaal der Posterijen er uit financieel oogpunt de voorkeur aan geeft, in plaats van één hulp-postkantoor bij de Koudekerksche brug, In elk der beide gemeenten zoowel Hazerswoude-Rijndijk als Koudekerk een poststation te vestigen wat te Koudekerk zonder bezwaar zal kunnen geschieden na de automatiseering van de telefoon. B. en W. stellen voor bij de Boerenleen bank f. 25.000 kasgeld te leenen tegen een rente van 4V; pet. Dit bedrag zal voor- loopig worden gebruikt tot gedeeltelijke dekking van het voorschot dat verleend is aan de Bouwvereen. „Volksbelang". Tot n°g toe werden bij de Bank voor Ned. Ge beenten gelden opgenomen. Alhoewel tot hu toe aan alle aanvragen werd voldaan vinden B. en W. het voorzichtiger ook bij een andere bank op te nemen omdat aan het einde van het jaar meerdere uitgaven zijn te doen. De heeren C. A. van Dam en D. Buiten huls vragen nader waarom B. en W. dit uit voorzichtigheid doen. De voorzitter deelt mede dat de Bank ÏÜtJ Ned' Gemeenten bij de Ned. Bank kan krijgen op een door deze ge meente geteekende promesse die op een zeker tijdstip vervalt. Als alles goed gaat oetaait de Bank voor Nederl. Gemeenten 'e Promesse; in het andere geval moet de K-rtieente zorgen dat het geld er is. B. en •werken niet gaarne zoo. al"et voorstei van B. en W. wordt met l| stemmen aangenomen. Tar>®n W. stellen voor het raadsbesluit 30 October 1930 tot deelneming in het maatschappelijk kapitaal van de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten in te trek- lï1! ln 5000 die daardoor vrij komen n dekking van de betonnen schoeilng aan de Oostbrug. Bedoelde aan- Jrar_fln,tot heden niet gekocht. Nu de omstandigheden zoo gansch anders zijn, vinden B. en W. geen vrijheid tot aankoop over te gaan. Dit voorstel wordt met alg. st. aange nomen. B. en W. stellen voor aan de werkloozen die te werk gesteld zijn een kindertoeslag te geven van vijftig cents per kind per week voor de kinderen beneden de 14 jaar te beginnen bij het derde kind met dien verstande dat van het aantal voor toeslag in aanmerking komende kinderen wordt afgetrokken de kinderen die boven de 16 jaar zijn De voorzitter deelt mede dat met deze regeling een klein aantal groote gezin nen worden geholpen. Deze regeling is vastgesteld in overleg met een vertegen- - X°!£?i!§er van den R.K. Bond „St. Deus I Dearth en van den Chr. Landarbeiders- 1 bond. De heer M. Scheel maakt bezwaar te gen deze regeling. Hij vindt het onbillijk dat de kinderen boven 16 jaar worden afgetrokken. De voorzitter merkt op dat, al werkt maar één jongen boven de 16 jaar, het gezin al in veel gunstiger omstandighe den kan verkeeren dan een gezin met allemaal kleine kinderen, terwijl ook in het algemeen een gezin waarin grootere jongens zijn in betere doen is en er eer der, na eenige werkloosheid, weer boven op is. De heer J. de Kort merkt op, dat de vertegenwoordigers van de arbeidersorga nisaties niet op de hoogte zijn van het geen een gezin met groote kinderen kost. De heer Scheel zegt dat wat een zoon, boven de 16 jaar, verdient, deze dit zelf noodig heeft. De heer van Dam merkt op dat een kindertoeslagregeling z'n voor en tegen heeft. De regeling als door B. en W. voor gesteld en door die arbeidersvertegen woordigers aan de hand gedaan, is er een die wel het meest doelmatig zal werken. Alleen stelt hij voor er aan toe te voegen dat B. en W. gemachtigd zijn in bijzon dere gevallen van de regeling af te wijken zulks met het oog op veel werkloosheid in een gezin waar kinderen boven de 16 jaar zijn. De heer D. Buitenhuis steunt dit voor stel. De heer M. Scheel stelt voor de re geling van B. en W. aldus te wijzigen dat de toeslag begint bij het eerste kind. Dit voorstel wordt gesteund door den heer J. de Kort. Tegen de uitbreiding door den heer van Dam aan het voorstel van B. en W. gege ven, hebben B. en W. geen bezwaar. Het voorstel van den heer Scheel wordt verworpen. Vóór stemden de heeren M. Scheel, J. W. van Vliet en J. de Kort. Het voorstel van den heer van Dam wordt aangenomen. Tegen de heeren Scheel en de Kort. Van de afd. van de Holl. Mij. van Landbouw is een verzoek ingekomen om de opcenten op de grondbelasting van ongebouwde eigendommen te laten ver vallen. B. en W. stellen voor aan dit verzoek thans niet te voldoen doch deze zaak aan te houden tot bij de behandeling van de begrooting voor 1933. De heer C. A. van Dam, acht die be lasting onrechtvaardig. Vooral met het oog op de donkere toekomst voor land- en tuinbouw dringt hij aan op het laten ver vallen van deze belasting. De voorzitter heeft bezwaar deze belas ting onder de huidige omstandigheden los te laten. De heer A. J. de Jong verklaart zich ook voorstander van opheffing der grond belasting doch het beste is deze zaak aan te houden en warm te houden. Na eenige verdere bespreking wordt be sloten overeenkomstig voorstel van B. en W. De stichting „Effatha" te Voorburg verzoekt verhooging van de bijdrage dezer gemeente in de kosten van de verpleging enz. van twee doofstomme kinderen uit deze gemeente met f. 100. B. en W. stellen voor daaraan te vol doen. De Diaconie der Ned. Herv. ge meente kan niet meer doen heeft zij ge schreven. Thans betaalt deze gemeente f. 310 en de Diaconie f. 250. De bijdrage der gemeente zou dan worden f.410. De heer M. Scheel stelt voor die f. 100 alleen bij te dragen indien de Diaconie ook de helft betaalt. De heer D. de Bruyn IJzn. merkt op dat de Diaconie zulks niet doet. Nu kan men de kinderen daar toch niet de dupe van iaten worden. De voorzitter spreekt in gelijken geest. Ten slotte wordt na verdere bespreking het voorstel van B. en W. met alg. st. aangenomen. Van den veldwachter A. Plaizier is een verzoek ingekomen om zijn jaarwedde te herzien in verband met den aftrek voor vrij wonen en het bodeschap. B. en W. stellen voor de jaarwedde te houden zooals deze is. Op die jaarwedde is hij benoemd. Na discussie wordt besloten het verzoek af te wijzen. Aan de afd. van den Ned. Politiebond wordt f10 toegestaan voor te organisee- ren politie-cursussen. Van de „Harmonie" alhier is een ver zoek ingekomen om een subsidie van 100 gulden. B. en W. stellen voor aan dit verzoek onder de huidige omstandigheden niet te voldoen, zij het ook dat de Vereen, hun sympathie heeft. Na discussie wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Hierna wordt behandeld het rapport van de Commissie die de begrooting heeft onderzocht, welke Commissie bestond uit de neeren J. de Kort, J. W. van Vliet en M. Scheel. Deze commissie stelt voor het visch- recht in de halve vaart langs de Loete- weg te verpachten. B. en W. hebben daar geen bezwaar tegen alhoewel zij het beter vonden zulks niet te doen omdat het tot. oneenigheden kan leiden tusschen belanghebbenden. Na eenige bespreking wordt besloten tot publieke verpachting. De commissie stelt voor 50 opcenten op de vermogensbelasting te heffen. Thans heft de gemeente geen opcenten op deze belasting. Het aantal te heffen opcenten op de gemeentefondsbelasting kan dan verminderd worden. B. en W. stellen voor met de beslissing daarover te wachten tot de behandeling van de begrooting voor 1933 In verband met de opheffing van den to! op den Ge- meeneweg zijn dan nadere voorzieningen noodig. De heer M. Scheel verdedigt het voor stel van de commissie. Velen zullen met hun boekhouding weten te bewijzen dat zij geen inkomen hebben met gevolg dat zij geen gemeentefondsbelasting behoe ven te betalen en dus ook vrij loopen van de verhoogde opcentenheffing. Door de opcenten op de vermogensbelasting zal de gemeente dan nog wat kunnen vangen bij die menschen ook. Nadat deze zaak algemeen besproken is wordt met zeven stemmen tegen net voor stel van de commissie verworpen. De commissie vraagt in haar rapport op den hoek Westeinderweg-Westzijder- weg aan den buitenkant witgeverfde pa len te plaatsen. B. en W. deelen mede dat op het driehoekje daar wel een stuk of drie palen kunnen staan, daar zal alzoo aan voldaan worden. De commissie stelt voor de subsidie aan de Burgerwacht te schrappen omreden zij geen vertrouwen heeft in de Burgerwacht. B. en W adviseeren aan dit verzoek niet te voldoen. De organisatie is er en die moet blijven. Wanneer aan de organi satie begonnen moet worden als er moei lijkheden zijn, zou het mogelijk te laat kunnen zijn. De voorzitter wist niet dat hij tegen de heeren J de Kort, M. Scheel en J. H. van Vliet de wenschelijkheid van een burger wacht zou moeten verdedigen. De heer Scheel is van oordeel dat men de leden van de Burgerwacht niet ver trouwen kan. Vandaag zijn ze vóór het gezag en morgen misschien tegen. De heer C. A. van Dam verdedigt het bestaan eener burgerwacht. Allen moeten medewerken haar te versterken. Aan on betrouwbare leden kan geen wapen ver strekt worden. Die behooren te voren ge weerd. Nadat verschillende sprekers hierover het woord hebben gevoerd komen de hee ren de Kort en Scheel op hun voorstel terug en wordt het voorstel van de com missie met op één na alg. st. verworpen; vóór de heer J. W. van Vliet. Op voorstel van de commissie, waar B. en W. zich mede vereenigen kunnen wordt besloten ter hoogte van de stand plaats der autobussen bij de Ned. Herv. Kerk een urinoir te plaatsen. Het voorstel van de commissie om ook aan den Rijndijk het vuil en afval op te halen wordt aangehouden tot de begroo ting dienst 1933. De commissie stelt voor de bijdrage voor de thuisverpleging van de patiënte van der Wel op f.700 te brengen. Met alg. st wordt dit voorstel na uit voerige bespreking verworpen. De voorzitter dankt de commissie voor haar arbeid en stelt voor thans over te gaan tot behandeling van de begrooting der gemeente en van het Waterbedrijf voor het dienstjaar 1932. Bij deze behandeling stelt de heer C. A. van Dam voor evenals van de ambte naren na 1 Januari 1923 aangesteld ook van de ambtenaren vóór dien datum aangesteld 8'/. pet. pensioensbijdrage te heffen. Bovendien stelt hij voor de salarissen van. alle ambtenaren waar de Raad wat in te zeggen heeft, met 10 pet. te verlagen. Hij heeft geen bezwaar indien dit pro gressief geschiedt doch van de jaarwed den van den gemeente-opzichter en den keuringsveearts in elk geval 10 pet. Zoo ook de gemeente-geneesheer, daar ook 10 pet. van. Wat de jaarwedden van den burgemees ter, den secretaris en den ontvanger aan gaat die door de Ged/ Staten worden vastgesteld stelt hij voor aan de Ged. Staten duidelijk te maken dat die ook 10 pet. verlaagd moeten worden. De heer van Dam verdedigt dit voor stel In verband de verlaging der levens- middelenprijzen, de malaise enz. De voorzitter merkt op dat verschillende ambtenaren hun salaris bij aanneming van deze voorstellen met I8V2 pet. naar beneden zouden zien gaan. Hij vindt een dergelijk voorstel uitermate grof. Dat de salarissen geleidelijk wat naar beneden gaan, goed, doch niet op zoo'n manier. Het beste is af te wachten wat de Ged- Staten doen. Het is niet meer dan be hoorlijk dat de hoogere salarissen voor gaan. Het gaat niet aan de overige amb tenaren maar vast te nemen, dat is on rechtvaardig. De heer A. de Bruyn IJzn. ontraadt op de door den heer van Dam voorgestelde wijze op de voorstellen van Ged. Staten vooruit te loopen en adviseert te wachten op de verlaging van de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger. Na bespreking wordt het eerste ge deelte van het voorstel van den heer van Dam verworpen. De heeren L. Noordam, D. Buitenhuis, C. A. van Dam, J. de Kort en J. van Beek Szn. stemden vóór het voorstel van den heer van Dam. De oven gen tegen. Het tweede gedeelte van zijn voorstel trekt de heer van Dam hierop in. Met alg. st. wordt besloten bij Ged. Staten kenbaar te maken dat het ge- wenscht is in het algemeen de salarissen te verlagen. Een voorstel van den heer Scheel om f.20 subsidie voor de politie-school in Hilversum to schrappen wordt aangeno men. Een voorstel van den heer van Dam om de subsidie van f. 100 aan elk der beide bewaarscholen te schrappen wordt verworpen. Aan het einde der behandeling van de gemeentebegrooting wordt deze vastge steld op f. 150.300.92 in ontvangst en uit gaaf. Gewone dienst en op f. 2426.42 in ontvangst en in uitgaaf kapitaaldienst. De begrooting van het Waterbedrijf dienst 1932 wordt vastgesteld op f. 14.400 in ontvangst en in uitgaaf gewone dienst en op f. 3668.85 in ontvangst en uitgaaf kapitaaldienst. De opcenten op de hoofdsom van de ge meentefondsbelasting worden op voorstel van B. en W. bepaald op tachtig terwijl het voormalig tolhuis en de conciërge woning boven het raadhuis onderhands worden verhuurd aan de huidige bewo ners op de bestaande voorwaarden. Na enkele mededeelingen van den voor zitter wordt tot de rondvraag overgegaan. Hierbij stelt de heer Scheel voor ter ge legenheid van de Kerstdagen een extra gave aan de werkloozen te geven welk voorstel over beslist zal worden in een volgende vergadering. De heer de Kort Informeert hoe lang de rusttijd is eer de werkloozen te werk ge steld worden bij de gemeente. De voorzitter antwoordt een week, soms langer, soms korter, afhankelijk van de omstandigheden van het gezin. De heer de Kort vindt dit te lang een week. Hierna sluit de voorzitter de vergade ring. LEIDERDORP. SPOEDEISCHENDE RAADSVERGADERING. De steunregeling voor werkloozen. Alle ledm aanwezig. Voo.z.lt.r: de burge meester. Do voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedge keurd. De voorzitter zegt, dat in de vorige ver gadering een regering is gemaakt voor de werkverschaffing, welke aan de goedkeuring van de regeering is onderworpen, ter ver krijging der rijkssubsidie. De minister is bereid 25 pet. van de loonen der werkverschaffing voor reksning van het Rijk te nemen, mits de voor gestelde regeling in den door den Minister aangegeven zin wordt gewijzigd. Alvorens tot bespreking der voorgzstelde regeling over te gaan stelt de voorzitter voor, eerst eenige reactie-wijzigingen aan te brengen in de precario-verordening, welke door Ged. Staten gewenscht worden. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten de wijzigingen aan tv brengen. De voorzitter stelt aan de orde de werk verschaffing en leest in dit verband voor den ontvangen brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, die bereid is een Rijksbijdrage te verleenen in de kosten der werkverschaffing tot een bedrag van 25 pet der loonen mits de volgende regeling wordt getroffen. Ie. Alleen werklooze hoofden van ge zinnen en kostwinners (één uit elk gezin) mogen worden tewerkgesteld. 2e. Er zal zooveel mogelijk in accoord moeten worden gewerkt, tegen een zoodanig loon, dai bij flink werken gedurende 48 uur per week gemiddeld f. 0.28 per uur kan worden verdiend. Onderscheid in belooning tusschen ge en ongeorganiseerden mag er niet zijn. De regeling van de arbeidsvoorwaarden, zoo als deze was uitgevoerd, dient geheel te vervallen. Toeslagen in welken vorm ook mogen zonder machtiging van den Minister niet verleend worden. 3e. Bij verzuim wegens regen, mogen de eerste drie uren per week niet worden vergoed, de volgende regenuren met 24 ct. 4e. Het algemeen toezicht op de werk verschaffing dient te worden opgedragen aan de Nederlandsche Heidemaatschappij te Arnhem. 5e. De premie, welke verschuldigd is ingevolge de Ziektewet, moet voor de helft op de arbeiders worden verhaald. De toezegging op de subsidie gaat in, als door den Minister bericht is ontvangen, dat de gect"1de voorwaarden worden aan vaard en is voor'°o mor van kracht tot pn me* 2 Januari 132 Ovt iivo mg \a~< de bijslagregeling voor trckg^rechtigden uit de weTkloozenkassen moet te voren overleg worden gepleegd met den Minister van Arbeid Handel en Nijverheid, dus moet de bijslagregeling voor trekgerechtigden vtorloopig worden stopgezet. De voorzitter zegt dat B. en W. het uurloon te laag achten en het niet wel mogelijk is in den winter de werkweek op 48 uur te stellen. B. en W. stellen voor, de rijksregeling te aanvaarden, omdat ze het niet verant woord achten, met het oog op de toekomst, cp den ingeslagen weg voort te gaan, opdat later niet aan de gemeente verweten i kan worden door eig?n schuld in moeilijk- j beder tr zijn geraakt. Voorts stellen B. en W. voor den Minister te verzoeken goed te keuren, dat de vol gende toeslagen worden toegekend: f. 1, toeslag voor huishuur; f. 1 toeslag per kind, dat geen eigen verdienste heeft en een toeslag tot het bedrag wat aan de organisaties betaald moet worden, alles per week, voor trekkenden en niet trekkenden. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten dat de Minister van toeslagen niet wil weten, voor dit geval stellen B. en W. voor het uurloon te brengen op 33 ct. met een werkweek van 45 uur. Do heer Klaver is sprakeloos en zou haast willen voorstellen de subsidie te laten loopen. De heer Groenendijk zou de subsidie niet willen aanvaarden. De heei de Haas zou graag willen weten welk bedrag er mede gemoeid zou zijn, wanneer de subsidie niet wordt verkregen. De voorzitter zegt, dat op het oogenblik desnoods het zonder subsidie gedaan zou kunnen worden, maar of dit in de toekomst ook het geval zal zijn is onzeker en wan neer ze nu wordt afgewezen dan zal de regeering zich later ook niets aan de gemeente laten liggen. De heer Klaver zou er mede kunnen acoecrd gaan wanneer de toeslagen wor den toegekend. Do heer de Haas acht het loon veel te laag, de huishuren bedragen gemiddeld f. 5 per week. De heer van Leeuwen vraagt of de definitieve beslissing zou kunnen worden uitgesteld, totdat iets over de toeslagen bekend zal zijn. Wethouder de Bruijne acht zich niet ver antwoord de 25 pet. subsidie te laten varen. Do voorzitter zegt, dat er niets anders op zit, dan de regeling te aanvaarden en pogingen in het werk te stellen daarin verbetering te brengen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De vergadering gaat daarna in geheime zitting. Na heropening der vergadering worden B. en W. gemachtigd straatklinkers en tegels aan tè schaffen en de arbeid te regelen, zoodanig dat het werk zooveel mogelijk in de gemeente blijft De heer van Leeuwen bespreekt den smallen weg bij Wed. Bos en zou willen, dat verbreeding plaats vond door het af steken van den berm. De voorzitter zegt toe, dat B. en W. dit zullen overwegen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Joh. v. d. Jagt en A. S. H. M. Winter. Getrouwd: H. Sassen 22 jaar, en A. J. van Dam, 22 jaar; H. A. Verhaar, 31 jaar en Joanna v. d. Jagt 25 jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. A. Esveld, van Utrecht: A. E. Bluys, van Zandvoort; P. C. Sloos, van Zoeterwoude. Vertrokken: A. van Leeuwen naar Nieuw koop; H. L. Steenbeek, naar Nieuwkoop. KerkhersteL Op uitnoodiging van de Ned. Herv Ver. „Kerkelijk Leven" trad in de Ned. Herv. Kerk als spreker op ds. Meetor uit Leiden met het onderwerp „Het Ned. Herv. Ver bond tot Kerkherstel". Er waren plm. 175 personen opgekomen. Ds. Meeter schetste op zéér bevattelijke wijze den toestand van verval, waarin de Ned. Hen-. Kerk door verschillende oor zaken is komen te verkeeren en gaf daarop een uiteenzetting van de diverse pogingen, gedaan tol reorganisatie. O.a. stond de spr. uitvoerig stil bij het tots4andkomen en be handelen van het z.g. reorganisatie rapport, dat echter door de Synode met slechts een meerderheid van één stem is verworpen. Ter-slotte besprak spr. de als gevolg van het verwerpen van dat rapport, opgerichte vereeniging Ned. Herv. Verbond tot Kerk herstel en sprak de wensch uit dat het streven van dit verbond zal worden be waarheid, n.l. samenwerking van de ver schillende richtingen in de kerk met ver mijding van strijd om allerlei nietige bij komstigheden. De uiteenzet'in gen van ds. Meeter werden met groote belangstelling door de aanwezigen gevolgd. Onze plaatsgenoot de heer A. Brenk- man is benoemd tot brugwachter te Delft. WADDINXVEEN. De toestand in het meubelbedrijf. In het meubelbedrijf wil het niet beter worden, hetgeen voor enkele patroons aanleiding is om loonsverlaging in te voeren. De firma Matse alhier heeft 33 man ontslagen. Intusschen werd een vergadering ge houden door de 3 organisaties om te be spreken wat er gedaan moet worden om loonsverlaging te vermijden. Het resultaat was dat een onderhoud met de betrokken fabrikanten zal worden aangevraagd. In deze gemeente is opgericht een af- deeling van den Bond tot verbetering van den trekhond. Reeds zijn elf leden toege treden. Uit deze personen is een bestuur gekozen. Tot leden van het bestuur van de A.R. Kiesver. alhier is wegens aftreding van de heeren H. Hoek en A. van Nielen gekozen de heeren Bergshoef en Molde. De heer A. J. van Rhijn heeft be dankt als Commissaris van de Zieken- huisverpleging in deze gemeente. RECLAME. Gorgel ook op straat natuurlijk droog met Jg 25, 45 en 65 ets. Jtfetês&t 9168 TER-AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Francisca Cornelia Anna, d. van G. Egberts en B. M. Evers; Johanna Maria d. van P. Ubink en P. C. Bijlemeer; Willem, z. van A. Esveld en A. C. v. d. Knijff; Jacobus Hendrikus, z. van Jac. Lek en H. W. Beek: Theodora Petronella, d. van P. C. van Rijn en G. P. Warmendam. Overleden: Maria Johanna Theresia, d. van DE CRISIS IN HET BOERENBEDRIJF. Gisterochtend werd in de groote zaal van Tivoli te Utrecht een protestvergade- ring gehouden, georganiseerd door een comité van actie bestaande uit de heeren A. Fikse, Achterveld, voorzitter. Spelt, Bar- neveld secretaris; Verbeek. Maarsbergen- penningmeester; D. de Gees, Waarder, 2e voorzitter; C. de Jong, Harmeien, 2e secre taris en G. Kwakernaak, Scherpenzeel, 2e penningmeester. Doel, met deze vergadering beoogd, was te protesteeren tegen het zeer weinige, dat door de regeering wordt gedaan, om in den nood van den boerenstand verbetering aan te brengen. Er is gesproken door de heeren A. Fikse, Braat, Verheul uit Maartensdijk, v. d. Bosch uit Barneveld. Braat uit Zevenhui zen, Hooyer uit Linschoten, Oskem uit Breukeien, De Leeuw uit Utrecht, v. d. Heuvel uit IJsselstein. Verburg uit Lan- geruigewelde. Spruit uit Bodegraven, v. d. Vliet- uit Wllnis, Spelt uit Hoevelaken, Driessen uit Arnhem, C. Verbeek uit Ter- schuur, De Gies uit Waarder en Jongerius uit Maartensdijk. De navolgende motie werd met algemee ne instemming aangenomen: De vergadering van boeren van allerlei politieke richtingen te Utrecht in Tivoli 30 Nov, 1931 bijeen. Gezien de noodtoestand in Land- en Tuinbouw; teneinde de sobere regeeringsmaatrege- len ter bestrijding van dezen toestand, dringt aan op de volgende maatregelen: I. Ontheffing van sociale belastingdruk voor Land- en Tuinbouw II. Afschaffing van vTeeschaccijns op Binnenlandsch vleesch. III. Tariefheffing op invoer van Bui- tenlandsch vleesch tot SI0/». IV. Tariefheffing op boter, kaas en ver dere Tuinbouw voortbrengselen. V. Opheffing grondbelasting van onbe bouwd eigendom. VI. Verlaging van de tarieven van onze spoorwegen voor land-, vee- en tuinbouw- artikelen. Stemt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13