LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 28 November 1931 Tweede Blad No. 21993 -juxo:» Grepen wit het vereenigingsievea. een foto van het kranige bestuur der jufoleerende Vereenlging. Van rechts de heeren A. de Water, regisseur en eere-bestuurslid; I. Boon. F. Simons Jr., voorzitter; J. Boon, penningmeester, en A. Schreuder. Tweede rij: H. Leget, tooneelmeester en K. Kwestroo, Dinsdag, 1 December a.s., zal het 50 jaar geleden zijn, dat op initiatief van de hee- tën A. Ephraim, Joh. Wagemans en H. W. *P. van Barneveld hier ter stede werd op- fgericht de Tooneelvereeniging „Leidsche iDilettantenclub". Gelijk bekend wordt het gouden jubileum gevierd met het houden van een nationalen tooneelwedstrijd, welke tot nu toe verloopeh is overeenkom stig het vereenigingsleven der vereeni- ,ging; dus goed. Wanneer men over het algemeen leest of verneemt, dat een ver- eeniging haar gouden jubileum viert, is men steeds geneigd te zeggen: ..een mooie prestatie", zonder zich echter in den regel voldoende rekenschap te geven van het geen gedaan is en nog gedaan wordt om een dergelijke prestatie te volbrengen. Te veel ziet men dan slechts dat ééne, het feit zelve, dat en volkomen terecht dan aanleiding is tot een meer of minder grootsch opgezette feestviering. Is het 50-jarig bestaan voor elke vereeniging reeds een prestatie, welke bewondering af dwingt. te grooter is deze prestatie, waar het een tooneelvereeniging geldt. Immers een dergelijke vereeniging is altijd ge houden aan een bepaald in den regel zeer beperkt aantal leden. Daarom is onze felicitatie aan de „Dilettantenclub" we zouden haast zeggen nog hartelijker dan het in een ander geval zou kun nen zijn. Wanneer we voor zoover mogelijk de levensgeschiedenis der jubileerende ver eeniging nagaan een brand ten huize van een der vorige secretarissen deed zeer veel, thans waardevol, materiaal helaas verloren gaan dan blijkt al spoedig, dat de vereeniging, evenals vrijwel alle andere, ook minder voorspoedige tijden heeft ge kend. Als we thans de uitvoeringen be-' zoeken en dan een stamp- en stampvolle zaal aanschouwen dan kunnen we ons toch niet indenken dat nog niet zoo lang geleden, ongeveer 10 jaar, een uitvoering rij gebrek aan publiek 'hiet door kon raan.De concurrentie van een stoom- aroussel bleek voor de wel wat laat in het eizoen geplaatste uitvoering te zwaar. Evenmin kunnen we ons thans indenken, dat er eenige jaren geleden ernstig over nagedacht werd de vereeniging op te hef fen! Het ledental was zóó teruggeloopen, dat alle bestuursfuncties niet meer vervuld konden worden, terwijl de donateurs op een enkeling na, hadden bedankt. Slechts door het toedoen van den huidigen regis seur, den heer A. de Water en het echtpaar H. Leget bleef de vereeniging behouden. Volkomen terecht kan men dit drietal dan ook zonder anderen te kort te doen, de kern der vereeniging van de laatste jaren noemen. Ook anderen hebben altijd hard voor de vereeniging gewerkt. Bij het 45-jarig be staan werd bijvoorbeeld de eenige jaren geleden overleden heer Th. Kramp tot lid van verdienste benoemd, omdat hij in één jaar tijds niet minder dan 120 donateurs had aangebracht. Een prestatie, die alleen zij, die het ook eens geprobeerd hebben, ten volle kunnen waardeeren! Ook de heer J. Eikerbout bewees de vereeniging groote diensten. Naast goede tooneelspelers telde de ver eeniging ook leden als de heeren P. H. Leyenaar, Joh. Wagemans, A. A. Regens- burg. J. van Berkel e.a.. die door 't dichten en toonzetten van dilettantenmarschen -walsen en feestcantates zich jegens de vereeniging bijzonder verdienstelijk ge maakt hebben en wier namen ook nu nog met waardeering worden genoemd. Te ver zou het ons natuurlijk, voeren al diegenen, die zich in den loop van de verstreken halve eeuw op bijzondere wijze van de andere leden onderscheiden hebben, te noemen. Een bijzondere plaats onder de leden van thans neemt wel de heer A. de Water in, die wij reeds terloops noemden. Als regisseur en eere-bestuurslid doet hij al het mogelijke om de uitvoeringen te doen beantwoorden aan de eischen, welke gesteld kunnen worden aan een in arbei derskringen toonaangevende dilettanten- vereeniging. Geen enkele uitvoering wordt door hem goedgekeurc» of al het mogelijke moet gedaan zijn om de decors, aanklee ding, uitspraak de< spelers, kortom alles, aan de hoogste eischen van critiek te laten voldoen Dat dit wel eens moeilijk gaat, dient erkend, doch het resultaat is tot nog toe steeds een goede vergoeding voor deze moeiten geweest. Wanneer eer vereeniging 50 iaar be staat en dan nog de onveranderde oprich tingsstatuten voen is dit een bewijs van eensgezind strever naar het doel der ver eeniging in casu: ,het bevorderen van de welsprekendheio en het ontwikkelen van den geest" en dar kan het niet anders of, indien het huidige geslacht de voetstaopen der voorgangers drukt, na 't gouden jubi leum volgen nog het diamanten en eer- j lang het eeuwfeest. Dat dit zoo zij, zal een ieder de wakkere vereeniging van harte gunnen! Toen de vereeniging 25 jaar be stond, dichtte de heer P. H. Leyenaar die eenige jaren geleden te Bussum. alwaar hij de laatste jaren woonachtig was is overleden „Dus, dilettanten, viert nu feest! Gij hebt het recht daartoe! Geen dag is schooner ooit geweest, Daarom: weest blij te moe. Houdt steeds uw vaandel hoog in eer! Kan 'tzijn met roem omringd. En 't gouden feest u dan hier weer U om uw vaandel vindt." Hoe geheel is deze wensch van den over ledene uitgekomen. Niet alleen viert de vereeniging thans haar gouden jubileum, maar ook roem is aan het vaandel toege voegd. Op de eerst de laatste jaren in zwang gekomen tooneelwedstrijden, o.a. in Hoofddorp, Dordrecht, Delft en Den Haag werd in de beide laatstgenoemde plaatsen zelfs tweemaal met groot succes deelgenomen aan concoursen; terwijl in onze stad zelf door verschillende vereeni- gingen nooit tevergeefs een beroep gedaan wordt op de medewerking van de „Dilet tantenclub". De reeks jubileumvieringen der vereeni ging nagaand, treft ons de trouw der vereeniging aan de zaal. Vrijwel alle ju bilea werden gevierd in het huidige „Con cordia", voorheen „l'Union" en daarvoor I „Du Nord" geheeten. Slechts in de periode, j dat een drukkerij het gebouw in beslag I had genomen, werd elders het feest ge vierd. terwijl in de oorlogsjaren geen jubi leumavond gehouden werd. Wel een bij zonderheid, welke het vermelden waard is! Zondagavond wordt de vereeniging dooi de donateurs een gala-avond in de „stam- zaal" aangeboden. Met de leiding hiervan is belast een comité onder voorzitterschap van den heer D. van der Schee, ter wijl op 16 Januari den avond van den uitslag van den wedstrijd de vereeniging een opvoering zal geven van het tooncel- spel in 3 bedrijven van dr. J. van Epen „Als de Kersen bloeien" Zondagmiddag recipieert het bestuur in „Concordia* en gezien de belangstelling, welke bestaat voor de wedstrijden, ooi van de zijde van oud-leden, twijfelen wij niet of het zal een drukbezochte receptie worden! BLACK AND WHITE Een suggestief detail uit.Lake.Placid,^e^n-hak-end winter- cord in de Vereenigde,Staten van:Amer.\ka. Vaar..de-t di*kk beoefend wordt. Gfehbel^h^tSfend^hap- istï-fe tetJ3envBo6efr?ne®rxden groo^en verkeersweg Oedenrode - DE HEER R. J. CASTENDIJK, qyd-iTispecteur-generaal v. d. Rijkswaterstaat en Ridder in de or-ae van dien Nederlandschen Leeuw, is in den ouderdom van 82 jaar te Den Haag overleden-. DE BEGRAFENIS VAN WIJLEN LOUIS LOUCHEUR den overleden Franschen Staatsman, fceeró onder groote belangstelling plaats gehad. -©é^stoet op weg naar de begraafplaats? EEN TENTOONSTELLING VAN NIEUWE AZALIAVARIÊTEITEN wordt op het oogenblik bij de firma K Iiartlieb te Rotterdam gehouden - De expositie werd door de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gekeurd.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5