Abdijsiroop k» Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 28 November 1931 Vijfde Blad Nc. 21993 VOOR ONZE POSTZFGEL- VEBZAMEUm. ONZE BRIDGE-RUBRIEK. FINANCIEEL OVERZICHT. Geen benauwdheid! Geen gebrek aan lucht Weldadighcidszegels 1931. I Terwijl w'j dit scurijven, ligt voor ons L„ zevental afoeeldlngen van de zegels, tien eenige weken weer onze volle _lindacht vragen. Het zijn n.l. da 4 wel- 1 Bidirl-eidszegels van Nederland, 2 van Sedert'. Indlë, één van Suriname. I wij zullen ons eerst bepalen tot het lircduct van onzen eigen bodem, dus tot TL Ned.r.andsohe serie. Wij kunnen JLla'as niet anders zeggen, dan dit: ze Eiien ons hard tegen. Wij Nederlanders laan over het algemeen bekend als een lijadig volk. Binat.onale rampen, bij I'erstroomlng, bij werkloosheid zullen wij lemen zoo vael a,s in ons vermogen is. fc, ook de opbrengst van onze weldadig- fedsregels is van dien aard, dat een be- EidJjk bedrag kon worden afgedragen, Jan die vereenigingen die daarvoor in ■ninerking komen. Wij vertrouwen dan |k dat een ieder gedurende de maand rmber haar(zijn) correspondentie zal „oberen met zegels ten bate van het tiideelde kind. Wij vertrouwen ook dat L, enkele centen, die thans weer gevraagd aarden, blijmoedig zullen worden geof rd, [niankr malaise en depressie. B z en wij teven de zegels zelf. Wij scheven het Lds hierboven, ze vallen ons hard teg n. gas er nu nog minder ontwerp te vinden, Jjn wai thans gekozen is. 'lis een serie maatjes of beter g"z*gd ten s'rie fato's Ie iedereen maken kan, zonder meer D:s- »ds geschikt voor een reclameplaat, ir ook nog niet ten volle. Oazs zegels verleden jaar waren niet mooi, en in ook genoeg critiek moeten door tan, doch ze waren nog 10 maal eerder I beter te accepteeren, "dan degenen die enu krijgen. Zeker we hebben medelijden, bezien we de afbeeldingen vooral op ..5 en 6 cent zegel, dan zal dat Edelijden nog groot;r worden. We vinden Si ju-treurig dat dergelijke foto's voor w?,s worden aangewend en wij kunnen i nie* begrijpen dat directeuren van de Estichten niet hebben geweigerd, op een .[gelijke wijze het ongeluk van deze mis- .elde kinderen ten toon te stellen. I De zegels zullen verschijnen in 4 waarden ld de navolgende voorbeelden: rp/j plus l'/z ct. blauw en rood. een doof- lomme jongen, wien liet spreken wordt fckrd. I; plus 3 ct., paars en groen, een hulpeloos, Uiterlijk kind. |6 plus 4 ct., groen en paars, een blind lelsje, het braille schrift leerend. llP/i plus 3Vs ct., rood en blauw, een W verwaarloosd meisje, door helpende End gesteund. [In een van onze vorige artikelen fendigden wij r?eds de weldadigheids- egels voor Nederl. ïndië aan, een serie ter mooie zegels ten bate van de Witte [nis Kolonie. I Voor Suriname heeft men ditmaal een Vvrp voor een serie van vier zegels, n.l. pSurinaamsche vrouw met een kin-i op r jrm, gekleed met de karakteristieke 'fderdracht en hoofdtooi der kotto-missiis i aardig symbo'isch zegel, waarvan wij liter de l1/* cent liever in een andere lleur hadden gezien. vier waarden en kleur van deze egei is: ■H/i plus P/s ct. zwart, 2 plus 2 ct. »d, 5 plus 3 ct. blauw, 6 plus 4 ct. jrten. Van de in Suriname gekochte zegels fcmt het prijsverschil, van de in Nederland Vkiclite zegels de geheele verkoopsprijs bat? van het steuncomité. Wat men lp alle drie dezer nieuwe uitgave peer vergeten heeft is natuurlijk weer de Mag Wanneer zal men hieraan eens enken? PHILATELIST. RECLAME. I VOL ZLJN, ongewone gistingsprocessen den dikken darm, bloeddrang naar den fver, storing in de galfuncties, steken in zij, benauwde borst, hartkloppingen korden door het natuurlijke „Franz-Josef" |itterwater weggenomen en de bloedaan- ng naar hersenen, oogen, longen of hart mindert. Bij Apoth. en Drog. verkr. 8960 XXXIV. DE SANS ATOÜT TELLING. Sinds het eerste begin van Contract Jrldge, zijn er herhaaldelijk pogingen ge- pan om een en dezelfde maatstaf uit te [inden waarmede zoowel de sterkte van [en Sans Atout spel als van een Troefspel Jon worden afgemeten. Deze maatstaf is [joeüijk zoo niet onmogelijk te vinden. Zijn 1 een Sans Atout alle hooge kaarten ge- swaardig, en kan men naar het bezit Fjn deze kaarten een waardebepaling met Flj groote juistheid doen, bij een troefspel FJtstaat door de gelegenheid tot aftroeven !*n hooge kaarten een extra waarde voor pn speler, doch somtijds ook een extra Roeel indien die gelegenheid tot aftroe pen bij de tegenstanders bestaat. I Sans At°ut spellen werden in den Pp der Jaren verschillende systemen uit- En<J.en en gepropageerd die alle tot hadden een in cijfers uitgedrukte wdebepaling van de verschillende top- Wen aangezien in den loop der jaren s gebleken dat het overgroote deel der noa meer begrip toonde te hebben Ihnrf fen mathemathische bepaling van too ^Sen-sterkte, dan voor een bepaling sbïmet heele-, halve- en kwart je-A?!11 en ze^s met „plus" waarden moest porden gerekend. lrpSchlllende systemen van punten be- JonfWr 8 ontstonden waarbij verschillende I aan» ge waardeverhoudingen werden I Ti. h umen voor de diverse topkaarten. lltndp de moeite gegeven verschil- 'bni van deze systemen aan een nauw- tot onderz°ek te onderwerpen en ben iTan uiu0nclusie gekomen dat de telling I verdien* ïsC Work verreweg de voorkeur I held en i ,e munt uit door eenvoudig- ïie s nlettemin voldoende nauwkeu- beteren ïare m°gelijk deze nog te ver- tioch L j0r fractioneele puntentelling. ae daardoor verkregen meerdere Onbehaaglijke bcursstemming De nete lige kwestie der Duitschc schulden op kor ten termijn Funeste gevolgen van een terugtrekking voor het Duitsche bcdrijfs- I leven De economische en flnancieele toestand van Frankrijk Gunstige berich- J ten over het Philipsconcern. De stemming ter beurse is er in de laatste week niet op vooruitgegaan. In het algemeen heeft weer een onbehaaglijk gevoel de overhand gekregen en al moge dan hier en daar een licht herstel intreden dit is meestal slechts van technischen aard en kan aan het algeheele aanzien der beurs weinig veranderen. Stimuleeren- de factoren zijn er zoo goed als niet, nu de prijsverbetering op de producten-mark ten weer voor een depressie plaats heeft gemaakt. Daardoor heeft de beurs weer des te meer oog voor de vele onopgeloste kwesties, die aan een opleving van zaken in den weg staan. Een van de allerbelangrijkste en tege lijkertijd meest acute daarvan blijft het vraagstuk der Duitsche schulden op kor ten termijn, zelfs wanneer dit niet, zooals de Fransche regeering zou wenschen, met het vraagstuk der oorlogschulden zou wor den verbonden. Men herinnert zich onge twijfeld. met hoeveel moeite de buiten- landsche banken er toe konden worden bewogen, een uitstel van zes maanden te verleenen voor de terugbetaling der vor deringen op Duitschland. Dé destijds getroffen,,Stillhalte"-overeenkomst feite lijk niets anders dan een berusten in het feit, dat Duitschland niet tot betalen in staat was) loopt op 29 Februari af en reeds thans is het voor ieder duidelijk, dat er in den tusschentijd niets in den toe stand veranderd is, waardoor men op be taling zou mogen hopen. Integendeel: de positie van Duitschland is er eerder nog moeilijker op geworden. De verdere belemmering van den uitvoer door invoerverboden, resp.-verhooging van invoerrechten in verschillende landen en de toeneming der concurrentie op de bul- tenlandsche markten als gevolg van de depreciatie der Engelsche en Scandinavi sche valuta's maken, dat hoe langer hoe minder buitenlandsche geldmiddelen naai Duitschland vloeien Nieuwe credieten wor den zoo goed als niet meer aan Duitsch land verstrekt; daarentegen zijn groote bedragen, die voor het buitenland in Duitschland waren uitgezet, voor zoover deze niet onder de „Stillhalte"-overeen- komst vielen, uit Duitschland terugge trokken. Het bezit der Duitsche Rijksbank aan buitenlandsche valuta's is sinds het af sluiten der „Stillhalte"-overeenkomst van 400 millioen Mark tot 167 millioen ver minderd. Tegelijkertijd is de goudvoorraad der Duitsche Rliksbank van M. 1370 mil lioen tot ruim 1000 millioen teruggegaan. De dekking der Duitsche biljettencircu- latie door goud en buitenlandsche wissels is derhalve tot 27'/»°/o gedaald. Wanneer men weet, dat hier te lande de gouddel:- king der biljettencirculatie alleen circa 86°'o bedraagt, terwijl men. wanneer men bij de dekking de door de Nederlandsche Bank gehouden buitenlandsche wissels zou meerekenen, nog tot een aanmerkelijk hooger percentage komt, dan springt het wel duidelijk in het oog, hoe zwak de no- sitie van Duitschland ten opzichte van het buitenland reeds geworden is. Nu hebben de buitenlandsche banken natuurlijk wel oog voor de groote moei lijkheden. waarvoor Duitschland zich ge plaatst ziet. Dit neemt echter niet weg, dat men op de een of andere wijze tot een regeling wil komen, om de in Duitschland „vastgevroren" gelden weer vlottend te maken. Met allen goeden wil zijn de ban ken wel met het oog op hun eigen positie verplicht, om met alle kracht naar de zoo spoedig mogelijke terugbetaling der uitge zette gelden te streven. Ook ons land is in sterke mate bij deze kwestie betrokken; welk bedrag Nederland nog in Duitschlana op korten termijn heeft uitstaan, is niet na te gaan. In het apport der CommissJe- Wiggin werd medegedeeld, dat van de M. 4.39 millioen buitenlandsche schulden op korten termijn bij 28 Duitsche banken en bankiers (naar raming circa 85fl'<. van de totale Duitsche verplichtingen op kor ten termijn van alle Duitsche banken om vattend). M. 336 millioen op rekening van Nederland kwam. Intusschen is echter ge bleken. dat het bedrag dezer verplichtingen op korten termijn veel te laag is geraamd. Thans wordt nog gesproken van een be drag van M 7 milliard dat voor verlenging na 29 Februari in aanmerking moet ko men en aangenomen moet worden, dat ook het Nederlandsche aandeel overeenkomstig hooger is Zou het tot stand komen van een nieuwe ,,StiHhalte"-overeenkomst op zich zelf dus reeds zeer moeilijk zijn. nog Ingewikkelder ls de geheele kwestie geworden door het standpunt, waarop de Fransche regeering zich heeft- geplaatst, doordien deze zich weinig bereid toont, om aan de parti culiere" schulden voorrang te verleenen boven de herstelbetalingen. Wel heeft de Fransche regeering er tenslotte in toege stemd, dat een Commissie bijeen zal ko men om een onderzoek naar de Duitsche betalingscapaciteiten in te stellen, waarbij tevens de kwestie der particuliere schul den onder de oogen zal worden gezien. Eenige zekerheid dat zij de conclusies, waartoe deze Commissie komt, zal aan vaarden, bestaat er echter niet. Het is vooral deze onzekerheid, die een drukkenden invloed op de fondsenmarkt uitoefent. Men vraagt zich af, wat er zal gaan gebeuren wanneer het niet tot een hernieuwing der Stillhalte-overeenkomst komt. Het gevaar is zeker niet denkbeel dig. dat Duitschland dan een moratorium zou afkondigen voor al haar verplichtin gen tegenover het buitenland, wat een nieuwe desorganisatie teweeg zou bren gen van nog veel ingrijpender aard dan datgene, wat wij tot dusverre op dit ge bied hebben meegemaakt. En zelfs wanneer men aanneemt, dat overeenstemming zal worden bereikt en dat de in Duitschland uitgezette gelden in termijnen geleidelijk terugbetaald wor den. dan nog vraagt men zich af. of dit voor het Duitsche bedrijfsleven geen funeste gevolgen zou moeten hebben. De Duitsche industrie werkt, naar men weet, voor een groot deel met buitenlandsche gelden. De terugtrekking hiervan zou de geldnood in Duitschland nog doen toene men en het Duitsche bedrijfsleven hoe langer hoe meer „bloedarm" maken. En hoe schadelijk een verzwakt economisch leven in een zoo grooten en belangrijken staat als de Duitsche voor de geheele we reldhuishouding is, is sinds den oorlog maar al te duidelijk gebleken. Een oplossing voor de huidige moeilijk heden zou zijn, wanneer uit de opbrengst van een groote internationale leening de Duitsche particuliere schulden weer vlottend gemaakt zouden kunnen worden. Vermoedelijk zal men het dan ook wel in deze richting trachten te zoeken, waarbij er aan gedacht schijnt te wor den, den dienst van rente en aflossing der leening te waarborgen door een ver band op de Duiteche douane-ontvangsten. Hierbij komt echter in de eerste plaats ook weder de politiek om de hoek kijken; de leening zou dan natuurlijk een voorrang hebben boven de herstelbeta lingen. en waarnaast moet de alge- meene toestand heel wat veranderen en het heerschende wantrouwen voor meer der vertrouwen hebben plaats gemaakt, alvorens de internationale markt voor het opnemen van een gróote leening in aan merking zou 'komen. Bij de overweging van de kansen tot het doorvoeren van een belangrijke inter nationale leeningstransactie denkt men in de eerste plaats de mogelijkheid om het groote, in Frankrijk geconcentreerde bedrag aan goud hieraan dienstbaar te maken. Nu is echter reeds gebleken, dat cle toestand in Frankrijk lang niet zoo rooskleurig is, als men bij oppervlakkige beschouwing zou meenen. De wereld crisis is aan het Fransche bedrijfsleven natuurlijk niet voorbijgegaan; de depre ciatie van het Pond Sterling heeft aan zienlijke verliezen berokkend aan expor teurs en banken, die vorderingen in Ponden hadden; de uitvoer wordt door de protectionistische maatregelen in het buitenland belemmerd, en de concurrentie voor de Fransche export-industrie is des te moeilijker, omdat de productie-kosten slechts in een langzaam tempo dalen, wat niet in de laatste plaats een gevolg is van de scherpe verhooging van de Fran sche invoerrechten, vooral op levensmid delen, waardoor de kosten van het levens onderhoud, resp. de loonen. zich niet bij de daling in de meeste andere landen hebben aangesloten. Dank zij de verhooging van invoerrech ten en een voorgenomen herziening der inkomsten- en omzetbelasting sluit de Fransche begrooting voor het negen maanden omvattende dienstjaar 1932 (dat van 1 April tot 31 December loopt), nog met een overschot van Fr. 102 mil lioen. Afgewacht moet echter worden, of deze voorloopige raming wel gehaald zal v/orden, terwijl er daarnaast rekening mede moet worden gehouden, dat het „overschot" slechts daardoor is verkre gen, dat de uitgaven voor negen maan den gedekt worden met de opbrengst der directe belastingen voor een geheel jaar. Ook in Frankrijk wacht men tever geefs op een politiek van bezuiniging en versobering Dezer dagen is door een indiscretie aan het licht gekomen, dat uit de Fransche schatkist aanzienlijke credieten, tot een totaal bedrag van 4 milliard francs, zijn verstrekt aan in moeilijkheden geraakte banken, aan scheepvaartmijen en aan eenige „bevriende" staten (w.o. Tsjecho- Slowakije en Roemenië). Het heeft hier de aandacht getrokken, dat de op 1 No vember vervallen Fransche spoorweglee- ning, die hier te lande was geplaatst niet in contanten is afgelost, doch is betaald met drle-maands oromessen. Dit wijst er wel op. dat de positie der Fransche schat kist die de leening garandeerde, geenszins zoo ruim is, als veelal wordt aangenomen. Ook in Frankrijk zelf begint men zich ge leidelijk rekenschap er van te geven, dat de vroeger vergaarde groote over schotten wanneer van links en rechts uit de schatkist wordt geput, spoedig op gesoupeerd moeten zijn. Op de Parij- scbe beurs is de stemming voor Fransche staatsfondsen in den jongsten tijd dan ook veel minder opgewekt geworden. Daar naast hebben ook de aandeelen der groote Fransche banken een aanmerkelijk koers verlies moeten boeken. De Amsterdamsche beurs heeft zich grootendeels aangesloten aan het zwakke verloop der buitenlandsche markten, dat mede het gevolg was van de hernieuwde koersdaling van het Pond Sterling. Slechts tijdelijk werd de stemming gunstig be- invloed door een koersstijging van aan deelen Philips Gloeilampen. Deze vond haar oorzaak in de mededeeling der di rectie, dat het Phi lips-concern door de sterke verhooging der Engelsche invoer rechten weinig of niet wordt overtroffen. De omzet van gloeilampen In Engeland werd tot dusverre reeds voor ca. 70°v. daar te lande gefabriceerd; door thans getrof fen maatregelen zal binnenkort ook het overige gedeelte van dezen omzet in En geland vervaardigd worden. Ook wat de radio betreft kunnen de Philipsfabrieken in Engeland op het oogenblik reeds in het grootste deel van de behoefte voor de Engelsche markt voorzien, terwijl zij bin nen zeer korten tijd aan de geheele vraag zullen kunnen voldoen. De directie van Philips verwacht, dat zij door deze maat regelen in staat zal zijn, de positie der Maatschappij op de Engelsche markt nog belangrijk te versterken. Bii deze eerste gunstige mededeeling van de Philips-directle is het niet. gebleven. Reeds In de volgende editie der bladen kwam een nieuw bericht betreffende het Philips-concern voor. dat 24 uur later door een derde mededeeling werd gevolgd. In het tweede communiqué was ver klaard, dat voorloopige resultaten met lampen met bijzonder hoog rendement be vredigende uitkomsten doen verwachten. In het stadium van commercieele exploi tatie is de vinding echter nog niet, en dit temperde het enthousiasme ter beurze in sterke mate. Het derde bericht, dat mel ding maakte van het tot stand komen van van een overeenkomst met de Duitsche Telefunken Maatschappij, waarmede Phi lips tot dusverre rechtsgeschillen had loo- pen, is niet in staat geweest, de kooplust opnieuw aan te wakkeren. Voor een deel is dit wel daaraan toe te schrijven, dat de beurs in de regelmatige publicatie van de reeks van gunstig berichten iets opzette lijks zag. Overigens heeft de algemeene flauwe stemming, die zich vooral tegen het einde der week. üitgaande van de buitenlandsche fondsenmarkten van de Amsterdamsche beurs meester heeft ge maakt, een verdere koersstijging van aan deelen Philips tegengehouden. Dit neemt niet weg. dat het koersverloop van aan deelen Philips zich nog gunstig heeft on derscheiden van dat der meeste andere fondsen. Zoo zijn aandeelen Koninklijke Petroleum opnieuw in koers teruggeloo- pen, ondanks een prijsverhooging van ben zine in de Vereenigde Staten, en de nieu- 1 we. daar te lande geoefende aandrang tot RECLAME. Getn hofitaanvallen, die II martelen en U den adem afsnijden. Dit alles kunt Ge voorkomen. Neem tijdig Abdijsiroop, die door haar wonderlijk slijmopiossendc wer king de slijm met ziektekiemen kan ver wijderen. Uw ademhaling verruimen en dien scherpen hoest kan stillen. Neem eens een proef met Abdijsiroop als Ge vannacht weer wilt slapen als een roos. Voor jong en oud onschadelijk en be proefd bij. Hoest, Bronchitis, Asthma. AKKER's ,,1Voor de Borst" AIoiti verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 275, F7.4.50 Gebruik buitenshuls Abdijsiroop-Bonbons (60 ct). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) J 8985 beperking der productie, teneinde te ko men tot een belangrijke vermindering der groote benzine-voorraden, <2ue zulk een druk op de markt uitoefenen. Voor cultuurwaarden was de stemming al even ongeanimeerd, en vooral het hoofd fonds, H.V.A moest een vrij aanmerke lijk koersverlies boeken. Wel heeft de V. I. SP. In de laatste weken vrij geregeld sui ker uit den nieuwen oogst verkocht. Aan genomen moet echter worden, dat hierbij voortdurend lagere prijzen worden bere kend. Als regel worden tegenwoordig de prijzen, waartoe wordt afgedaan, geheim gehouden. In de afgeloopen week werd echter medegedeeld, dat voor een bepaal de afdoening van superieur een prijs van f,6.75 per 100 K.G. was gemaakt, voor hoofdsuiker f. 6.50. Dit is opnieuw f. 1 la ger dan de laatst bekende prijzen, die reeds een groot verlies lieten. Rubberaan- deelen waren, in aansluiting aan de flauwe stemming op de rubbermarkt, eveneens gedrukt. - In tabakken is slechts weinig omgegaan. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de laatste week: 7°/o Dawesleening 87 3/4, 85 3/4. 4l/;°'o Ned Indië 1929 83 3/4, 30 1/8 Ned. Ind. Handelsbank 74l/t, 69 3/4. Aku 48 1/4, 44'/*, 45. Philips Gem. Bez. 66, 83V2, 98 1/4, 93. Unilever 118'/», 112, 113. Zweedsche Luciferstrust 86, 73'/». Aniem 181, 175. Kon. Petroleum 129. 130. 125 1/4. Amsterdam Rubber 51'/», 49'/», 50 Ned. Scheepvaart Unie 80. 77. Handelsver. „A'dam" 192'/» 180 1/4, 182. Ned. Ind. Suiker Unie 103, 97. Tjepper Cultuur 240, 224. Deli Batavia Mij. 141 1/4. 135. Deli Mij. 180 1/4, 175. Steuntbij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. juistheid weegt m.l. niet op tegen het be zwaar van minder overzichtelijkheid. Ge durende de laatste maanden heb ik bij in de praktijk voorkomende Sans Atout spel len, na afloop de totale puntentelling ge noteerd, en bleek nagenoeg zonder uitzon dering dat het resultaat van het spel steeds in overeenstemming was met deze telling. Het bezwaar is dat vrij veel cijfers uit het hoofd geleerd moeten worden, maar het svsteem is zoo geschikt, speciaal voor die spelers die moeite hebben met de juiste waardebepaling van hun spel, en vereenvoudigt het bieden zoodanig dat lk het ieder speler ten zeerste kan aanbe velen. Deze telling werd eveneens aangenomen door de onlangs opgerichte Bridge Head quarters in New York in hun „Official System", waarbij dus de meest bekende Amerlkaansche experts zich unaniem hier voor verklaarden. Ik kan dan ook de stellige verzekering geven dat indien men de telling welke ik in mijn volgende artikelen zal behandelen op de juiste wijze toepast, men in 99 van de 100 gevallen op het juiste eindbod zal komen. Een 3 Sans Atout bod zal door abnormaal tegenzitten wel eens verloren kunnen worden, maar 3 „down" zijn zal niet voorkomen, evenmin het maken van 5 aan trek wanneer men slechts tot 2 heeft kunnen bieden. Voor een Sans Atout bod moet het spel in de eerste plaats aan 4 zeer bepaalde eischen voldoen, t.w. a. Een goed openingsbod in Schoppen en Harten moet niet aanwezig zijn, anders verdient dit bod steeds de voorkeur. b. Het moet dekking hebben in het aantal kleuren hetwelk voor de grootte van het bod wordt vereischt. c. het moet in minimum aantal punten tellen zooals eveneens voor de grootte van het bod wordt vereischt. 4. het spel mag geen singleton of waar- delooze doubleton bevatten. Beschouwen wij eerst de eisch van dek king. Dekking wil niet bepaald zeggen de zekerheid van het maken van een slag in die kleur maar slechts de waarschijn lijkheid. Als „dekking" wordt beschouwd: Aas Heer-x- Vrouw-Boer-x Vrouw-x-x-x- Boer-10-x-x- Boer-x-x-x-x- Minimum dekking geeft dus alleen de zekerheid dat indien de voorhand een kleur opent, niet een lange serie kaarten achter elkaar kan worden afgespeeld. Voor een 3 Sans Atout bod op de voor hand is dekking in alle 4 kleuren impera tief voorgeschreven en liefst een dubbele dekking. Speciale kaartverdeeling waarbij deze dubbele dekking niet noodig is zal ik later met voorbeelden toelichten. Voor een openingsbod van 2 Sans Atout, is eveneens dekking in alle 4 kleuren ge- wenscht. Uitzonderingen waarbij met dek king in 3 kleuren kan worden volstaan, zal ik later behandelen. Voor een 1 Sans Atout bod is dekking in 3 kleuren vereischt. Wat de telling betreft, hiervoor worden de volgende cijferwaarden aan de ver schillende honneurs toegekend: Aas 4 punten Heer 3 punten Vrouw 2 punten Boer 1 punt 2 Tienen 1 punt De 4 verschillende totaalwaarden welke worden vereischt voor het openingsbod van 1 Sans Atout luiden: Gever 13 punten 2de hand 12 3de 14 4de 15 en zijn gebaseerd op de volgende feiten: Een gemiddeld spel, bestaande uit 1 Aas. 1 Heer, 1 Vrouw en 1 Boer, heeft een totaal van 4 plus 3 plus 1 punt totaal 10 punten. Voor den gever wordt dus vereischt het bezit van 1 Heer of een. Vrouw plus een boer, meer dan het ge middeld bezit. De gever mag aannemen dat zooiang hij uit het bieden geen andere conclusies kan trekken, dal de sterkte welke niet in zijn bezit is, gelijkelijk onder de 3 andere spelers is verdeeld. De tweede hand weet dat de gever ge past heeft en dus niet over meer dan een gemiddelde sterkte beschikt en mag daarom aannemen dat zijn partner Iets meer heeft dan 1/3 van de hooge kaarten welke niet in zijn bezit zijn en mag dus op iets minder sterkte bieden. Er is nog een andere reden dat de gever sterker moet zijn dan de tweede hand en wel de volgende. Indien de gever 1 Sans Atout annonceert bestaat altijd het ge vaar dat de voorhand als informatie dou bleert, de partner uitgesproken zwak is, en de achterhand past om er een straf-dou- blet van te maken. Voor de voorhand be staat dit gevaar in mindere mate. De gever heeft gepast en zal vermoedelijk na een informatie doublet van de 3de hand zelf bieden, omdat hij vermoedelijk over onvoldoende sterkte beschikt om een straf- doublet te overwegen. De derde hand moet over meer-sterkte beschikken. Indien de gever past heeft de 2e hand de zekerheid dat de gever, dus 'n zijner tegenstanders, niet over kracht be- I schikt. Hebben echter beiden gepast dan heeft de derde hand de zekerheid dat zijn partner wellicht zwak is en dat de kans bestaat dat de kracht van de tegenpartij geconcentreerd is in de 4de hand, dus in de gevaarlijke positie achter hem. Voor de 4de hand wordt nog meer sterkte vereischt omdat het natuurlijk niet moge lijk is dat alle drie spelers uitgesproken zwak zijn. Biedt hij een te zwakke Sans Atout, dan opent hij hierdoor de geiegen- I heid voor de tegenstanders opnieuw te gaan bieden en wellicht in een kleur waarin hij weinig of geen dekking heeft. Hij moet dan leidelijk toezien dat de tegenspelers wellicht een 2 of 3 bod doen waartegen hij niet is gewapend en kan daarom beter passen. Vooral is dit het geval wanneer de tegenpartij reeds een aantal punten op de ipanche heeft. Als tweede eisch wordt daarom ook bi. een Sans Atout opening op de 4de hand voorgeschreven dat hij eenige sterkte (hooge kaarten) of lengte (minstens 4 kleine kaarten) in Schoppen en Harten moet hebben, zoodat indien de tegenpartij 2 Ruiten of Klaveren bieden, de partner weet dat bij een eventueel 2 Harten of Schoppenbod, op eenige steun kan wor den gerekend. Ik geef hieronder eenige spelvoorbeel- den en verzoek mijne lezers deze eens te willen taxeeren aan de hand van de boven genoemde telling om na te gaan of zij al dan niet geschikt zijn voor een openings bod van 1 Sans Atout in de verschillende posities om de Bridge tafel. De volgorde is steeds Schoppen, Harten, Ruiten en Klaver. Aas-x-x Heer-x-x- Vrouw-Boer-x-x Boer-10-x Aas-B-x- Reer-10-x- Vrouw-Boer-x-x Boer-10-x Aas-Vr-x- Heer-10-x Heer-Boer-x-x- Boer-10-x x-x- Aas-Vr-x- Vrouw-B-10-x- Heer-B-10-x x-x-x- Heer-B-x- Aas-Vr-Boer Heer-x-x-x Aas-x-x- Heer-10-x Vr-B-x-x- Boer-10-x Aas-B-x- Heer-10-x Heer-B-x-x- Boer-10-x Aas-Boer-x Vrouw-B-x- Heer-Vr-Boer-x x-x- x-x-x- Vr-10-x Heer-Vr-x Aas-Vr-x-x- Aas-Heer-x- Aas-Vrouw-B- Boer-10-9-x x-x-x- A. J. VERSTEEG.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 17