HEERENBAAI IT5EK m WITTE hO 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 28 November 1931 Vierde Blad No. 21993 Parlementaire Anecdotes en Incidenten. verschaft U wolkat van genot. door D. HANS. IV. NOGMAALS: GOEMAN BORGESIUS. Een typische figuur, die ik in de Tweede Kamer heb leeren kennen, was Goeman Borgesius. Ik heb u een vorige maal al verteld van zijn komische versprekingen. Hij was een merkwaardig man. Als mi nister bekwaam en consciëntieus tot in de kleinste Kleinigheden toe, als mensch vaak afwezig en verstrooid. De secretaris der vrijzinnige concentratie ontving in 1913 dood-gewoon over de post een groote envelop vol effecten, maar de circulaires van de concentratie, die Borgesius had moeten onderteekenen, had hij naar zijn bankier gezonden. Toen hij als Kamer voorzitter zich een nieuwe rok had aan geschaft, en zijn vrouw had beloofd de oude naar huis te zenden, liet hij het nieuwe exemplaar naar huis brengen, dat daarop werd verkocht. Een bekend voorval uit zijn leven is het volgende. Toen hij met zijn vrouw 's avonds naar een diner moest, en beiden bezig waren zich te verkleeden, miste mevrouw plotseling een kostbare diaman ten speld. Hoe men ook zocht, men vond ze niet. Doch toen ze 's avonds laat thuis waren gekomen, en Borgesius zich ont kleedde om naar bed te gaan. riep hij plotseling verrast: „Ik heb 'm!" Wat was er gebeurd? Tijdens het aan- Sleeden zoo herinnerde hij zich nu was er een knoop van zijn onderkleeding gesprongen en de verstrooide Borgesius had de eerste de beste speld gegrepen, die hij zag liggen en er zijn kleeren mede vastgemaakt. Onstuimige vroolijkheid ver wekte hij eens in de Kamer met een dood gewoon woord. Toen Troelstra bij de Staatsbegrooting zijn gewone jaarlijksche speech had gehouden en een voor één alle I partijen, ook de liberale, had afgestraft, maakte Borgesius een zeker gebaar. „O." zei Troelstra, „mijnheer Borgesius vindt het niet mooi". „Zeker," interrumpeerde Borgesius, die altijd een beetje langzaam sprak met een neusklank in z'n stemhet is wel mooi. maar het wordt zoo vervelendHeel de Kamer brulde. OVER DEN MERKWAAR- DIGEN HOED. Ik kan u ook nog iets vertellen van een intrigant onder de Kamerleden. Zooals u weet zijn er om te kunnen stemmen, ten minste 51 leden noodig in de vergadering. vroeger jaren bestond nog de gemoe delijke gewoonte, dat, indien er ergens over gestemd moest worden, en de Kamer was slecht bezet, de Kamerbewaarder naar de garderobe ging, en de hoeden telde. Elk lid had zijn vaste plaats en zijn vaste nummer: was een lid aanwezig, dan hing er dus op zijn nummer een hoed. en hin gen er 51 hoeden, dan was de zaak gezond en kon de voorzitter laten stemmen. Doch op een keer, toen de brave Kamerbewaar der precies 51 hoeden had geteld, en de voorzitter liet stemmen, bleken er slechts 50 leden te zijn en moest de president tot zijn groote boosheid de vergadering ver dagen. De Kamerbewaarder kreeg een standje, omdat hij verkeerd geteld had. Kort daarna herhaalde zich dit feit: 51 hoeden (de Kamerbewaarder had extra goed-geteld), maar 50 leden en dus een mislukte stemming. Maar toen ging de Kamerbewaarder, wiens reputatie met de zaak gemoeid was, op den loer liggen, en wat ontdekte hij? Een der leden had twee hoeden; als hij tijdens een vergadering wegging zette hij er één op en liet den tweeden op zijn nummer hangen, om den indruk te wekken of hij aanwezig was. De zondaar is op den dag der onthulling van het drama met twee hoeden wegge gaan. DE DAMES. Voor de dames is men in de Kamer natuurlijk altijd zeer beleefd. Ze dragen keurige costuumpjes. Ik ken die dames natuurlijk allemaal, en 's morgens denk ik wel eens: zou mej. Suze Groeneweg van middag haar groentje aan hebben, en mej. Frieda Katz haar bruintje met die aardige witte kantjes en mej. Annie Meyer haar crepe-de-chintje? Toen in 1918 de eerste vrouw in het parlement kwam, mej. Suze Groeneweg, moest er hier en daar in het gebouw iets veranderd en bijgebouwd worden, en er werd een speciaal kamertje voor haar ge maakt, en het gangetje daarheen heet sinds dien tijd: het Groene-wegje. Maar wat mej. Annie Meyer ons een paar maanden geleden heeft geleverd! Het was bij een stemming. In nadenken verzonken zat zij in haar bankje, toen haar naam, om te stemmen, werd afge roepen. Hoe zou zij stemmen? Voor? Tegen? Neen. Luid klonk door de zaal haar: „Ja". Heel de Kamer barstte is een schaterlach uit, en met een kleur zoo rood als een papaver herstelde mej. Meyer haar vergissing. Maar: tot-heden-toe is niet gebleken, waarop „het ja-woord" betrekking had. GRAPPEN VAN LLOYD GEORGE. In ieder geval is dit incident heel wat lieflijker, dan de ontmoeting, die de En- gelsche staatsman Lloyd George eens mefT een kiesrecht-dame had. Toen Lloyd George een stelling verde digde, die haar niet beviel, riep zij vinnig: „Als u mijn man was, zou ik u vergif voor zetten." Zonder zich een seconde te be denken, antwoordde Lloyd George: „En als u mijn vrouw was, zou ik het innemen ook!" In een andere vergadering werd eens eens toehoorder erg boos over een opmer king van denzelfden staatsman en riep: „Naar de hel met 'm!" Het publiek werd boos, maar Lloyd George zei: „Och. laat maar begaan; iedereen maakt propaganda voor zijn eigen land." DE WRAAK VAN EEN JOURNALIST Wilt u iets hooren over de wraak van een journalist? In vroeger jaren was er geen Millioenen- nota, maar een Millioenen-rede, die door den Minister van Financiën werd uitge sproken. De pers kreeg haar een dag van te voren. In 1862 echter had de bekende Minister Betz het consigne uitgegeven, dat de rede in geen geval aan een bepaald Haagsche dagblad, dat hem scherp had gecritiseerd, mocht worden verstrekt. De hoofdredacteur van dit blad echter wist niettemin de Millioenen-rede machtig te worden, liet haar in een extra-nummer van zijn blad afdrukken, liet exemplaren hiervan vlak voor de vergadering aan de Kamerleden uitreiken, en toen Minister Betz plechtig zijn Millioenen-rede voor las, zag hij tot zijn groote boosheid, dat tal van leden haar met het dagblad in de hand zaten te volgen! RECLAME. 8973 RECLAME. 20 Zambos Sigaretten 25 cents. 1144 Ook voor U is deze fraaie lmit. Oud-zilverer» Tabakstrommel gratis beschikbaar! U ontvangt haar bij aanVoop van een half-pond D*E Echte Friesche Heeren-Baai vanaf 65 et. per pond. Vraag nog heden Uw Winkelier een hall-pond D E Echte Friesche Heeren-Baai ïn deze fraaie trommel 1 echte friesche r 20-50 a per ons MODERN ANTIEK. Xorman Taurog verfilmt „Tom Sawyer'". Veertig kilometer van Hollywood, is op Een eenzame plek, ver van de groote auto weg, een nieuw dorp verrezen. Het is alleen te bereiken langs een smallen zandweg. De plaats is nieuw, en oud tegelijk. Er staan openbare gebouwen, kerken, scholen, woonhuizen, en alles wat men in een welvarend dorp pleegt aan te treffen. Er is geen telefoon, radio, electrisch licht noch andere moderne gemakken «oor de bewoners. Overdag wordt het dorp bevolkt door honderden menschen van alle leeftijden, 's Nachts is het verlaten en eenzaam, de bevolking geslonken tot een paar per sonen. Het dorp heet St. Petersburg, en is een natuurgetrouwe nabootsing van dit plaatsje in Missouri, zooals het er in het midden van de vorige eeuw uitzag. Het dorp is meer dan een groot decor. De huizen zijn bewoonbaar, zij hebben aardige veranda's en gezellige moestuinen overschaduwd door boomen die al oud waren toen het werkelijke St. Petersburg nog jong was. De stoffige hoofdstraat wordt gevormd door winkels, stalhoude rijen, smids's en andere zaken, die een eeuw geleden de straten van een Missis sippi dorp stoffeerden. Er is zelfs een café met drie biljarts, waar nog iets pittigers dan limonade verkrijgbaar schijnt te zijn. JACKIE COOGAN in Qaramouiu futures Dat alles is gebouwd voor de verfilming 'an Mark Twain's onsterfelijk jongens- „De avonturen van Tom Sawyer". Paramount heeft de regie opgedragen aan John Cromwell, en Jackie Coogan, Mitzi ween, Junior Durkin en Jackie Searl spelen de hoofdrollen. Eenige tientallen jongens en meisjes doen als figuranten run- u cn 200 het niet te verwonderen oat het schoolgebouw van St. Petersburg van karton en gips is gemaakt, doch alii ev'E houten gebouwtje is, dat niet «en voor filmopnamen dienst doet. per dag voor de film spelen, de rest van hun tijd moeten zij op school zitten, en wordt hun kennis van acteeren aangevuld met die van algebra en talen. MARLENE DIETRICH EN GRETA GARBO Twee geweldig verschillende figuren. In het luxe privé-kantoor vergaderden de leiders die gages van 10.000 dollar per week kunnen betalen als ze willen. Ze rookten groote sigaren, staken zich de duimen in het vest en lieten de verschil lende filmdames de revue passeeren. Wie zou het parade-paardje worden Men zoekt, speurt, bekijkt portretten en schudt mistroostig het hoofd. Tot daar plotseling Jozef von Sternberg, de regis seur. komt met zijn ontdekking. Weer wordt er gepraat, gewikt en gewogen. Honderd procent sex appeal, zegt von Sternberg. De vergadering neemt een besluit: de ontdekking van den cineast zal gepous seerd worden. En den volgenden dag reeds begint de gigantische reclame-campagne voor Marlena Dietrich. doch waarin door echte onderwijzers wer- mo» Ke&even wordt. Voleens de wet nipt de tehgdige acteurs en actrices 'anger dan een bepaald aantal uren MARLENE DIETRICH zooals de caricaturist haar ziet. Ziehier de voorgeschiedenis, zooals Maurice Decobra, de bekende Fransche schrijver, haar teekent. Men vraagt zich af: hoe is het in vre desnaam mogelijk, dat een jonge vrouw, een van de vélen, die in haar vroegere rollen in het geheel niet opviel, plotseling een door bijna ieder aanbeden „ster" wordt. Men zou hierop kunnen antwoor den: eenvoudig omdat ze. zooals boven geschreven werd, zoo uitmuntend „ge pousseerd" werd. Maar dat is niet zoo. Weliswaar is het mogelijk een ster kunst matig en met behulp van veel dollars populair te maken bij de groote massa, ja deze te suggereeren dat ze met iets bijzonders te doen heeft, maar er is en blijft nu eenmaal een categorie van men schen, die zich niet voor de mal laat hou den. En ook deze categorie waardeert Mar iene Dietrich, zoodat we een andere ver klaring voor haar plotselinge populariteit moeten zoeken. Deze verklaring is overi gens een oude waarheid: bijna iedere ster moet een cineast hetfben, die haar be grijpt. En anders staat ze alleen en valt l niet op: verzinkt in den grooten hoop. Een voorbeeld: een oude film van Mar iene Dietrich, die ze samen met Willy Forst speelde voordat von Sternberg haar ontdekte, heet: „Gevaren van den verlo vingstijd". De een of andere onbekende- ling voert de regie. Deze regisseur nu heeft in het geheel niet begrepen met wat voor een figuur hij hier te doen had. Hij had voor zijn film het een of andere aar dige meisje noodig, koos toevallig Mariene Dietrich en liet haar het hopeloos verve lende, hopeloos bekende rolletje spelen. Maar, jaren daarna komt von Stern berg. Hij ziet Mariene Dietrich, bestudeert en doorziet haar. Nu maakt hij „DeBlaue Engel" en hij geeft haar daarin een rol, die volkomen bij haar wezen past. En de wereld staat verstomd: Is dat dezelfde Mariene Dietrich uit „De gevaren van den verlovingstijd"? Inderdaad, dezelfde. Maar nu staat er een man naast haar, die haar door en door kent en die haar gelegenheid geeft „zichzelf" te zijn. Ze behoeft zich niet te wringen in een ka rakter dat haar niet ligt. Als Lola in „De Blaue Engel" is ze ech ter in haar element: op het kleine too- neeltje in een omgeving die voos is. En ze zingt: „Ich bin von Kopf bis Fusz auf Liebe eingestellt" of „Nimm dich in acht vor Blonde Frauen". Ze zegt ze uit, al die gewaagde tekstjes, met haar lage geëmo tioneerde stem en ze tart, hoont en bespot meteen de wereld waarin ze thuis hoort. Maar als ze daar zit, de stoel met de leuning van voren en ze zingt haar: „Ich bin von Kopf bis Fusz", dan zit daar een ménsch, een verbitterd, verhard mensch, een vrouw, die het leven door en door kent, er van walgt, doch te indolent is om er afscheid van te nemen. Ze zingt, suk kelt mee met de wereld en kerft waar ze kerven kan. Dit alles zag von Sternberg. En hij be greep dat het naar voren brengen van deze vrouw, een geweldig succes zou be- teekenen. En terecht: de wereld vol indo lente cynische menschen, de wereld waar in Iwan Goll tot zijn boek zonder een sprankje hoop: „Stervend Europa" kwam. aanvaardde en waardeerde Mar iene Dietrich. Zeker de hoogste laag van het publiek was de Amerikaansche pa tent-goedheid beu. Deze wonderlijk bit tere vrouw, die zich gaf zooals ze was: verveeld, gewaagd, canailleus, veroverde de wereld. Het nieuwe type was geschapen, ge pousseerd en succesvol bevonden.. En de publicity-managers zorgden voor kleine stukjes in de pers: „Wie zal het winnen, Mariene Dietrich of Greta Garbo?" En de doorsnee-menschen vinden den wedstrijd in dezen tijd van records wel aardig. Men kiest partij, de een verkiest deze, de ander die Maar de onzinnigheid van dezen wed strijd ligt er dik boven op. Immers er is hier geen sprake van concurrentie, al thans op kunstgebied. Er is tusschen deze twee figuren een geweldig verschil, een verschil zóó groot, dat het spreken van concurrentie en het maken van vergelij kingen absurd is! JOURNALISTIEKE LEERSCHOOL VOOR SCENARIOSCHRIJVERS. Voor den film-scenario-schrijver is er geen betere leerschool dan de journa listiek. Lasky, de vice-president der „Para mount wijst er op dat het geen toeval is dat een groot deel v^ji Hollywood's scena risten aan een dagblad verbonden zijn geweest. Het dagelijksche contact van den verslaggever met de humor, pathos en tragedie van het menschelijk leven geeft hem een ervaring die hem na verloop van tijd in staat stelt om fictie te schrijven. Verslaggevers beschikken na eenigen Renate Müller, de hoofdvertolkster van de geestige U.F.A.- fjlm „Het Slippertje, die men deze week bewonderen kan. tijd over een onuitputtelijke bron van gegevens betreffende allerlei soort men schen in de meest uiteenloopende om standigheden, gegevens die voor een scenario-schrijver van onschatbare waar de zijn. Een journalist bijvoorbeeld, die aange wezen is voor het „verslaan" van rechts zittingen en politiezaken is getuige van de dramatische crises in de levens van meer menschen dan waarmee een door snee burger in zijn hèele leven inaanra- King komt. Een interviewer ontmoet meer interessante persoonlijkheden in enkele maanden dan vele schrijvers in Jaren. SYLVIA SIDNEY m Qaramounl Qïclures Sylvia Sidney, dc hoofdvertolkster in de nieuwe Paramountfilm „Wereldstad" en „An American Tragedy". Hoewel schrijven een scheppende kunst is, gaat de journalist zijn werk meer be schouwen als een practische 'arbeid dan als een kunst, waarvoor hij geïnspireerd moet zijn. Hij leert te schrijven met het horloge naast zich om een artikel te be-, inci'gen voor de krant op de pers gaat. Op deze wijze is de krantenman een snel ler en practischer werker dan eenige andere schrijver, en dit komt hem als scenarist zeer te pas Wanneer wij een lijst zouden opmaken van journalisten die met succes werk zaam zijn in Paramount's scenario-afdee- ling. dan konden wij wel het meerendeel der vooraanstaande filmschrijvers op noemen. Een typisch voorbeeld isDashiell Hammet. wiens ervaring als politie- reporter hem in staat stelde tot het schrijven van het aangrijpend realistische drama „Wereldstad", dat dezer dagen na een hernieuwd onderzoek zonder coupures voor volwassenen is vrijgegeven en dus weldra ook in Nederland vertoond zal worden. Een film. die een zeer sensatio- neelen inhoud paart aan een hooge artistieke waarde. EENIGE NIEUWTJES: Nu nog het zingen van een oester.... Zij die zich wel eens afgevraagd heb ben wat een dokter hoort als hij met de stethoscoop onzen hartslag beluistert zullen hun nieuwsgierigheid kunnen be vredigen. Regisseur Rouben Mamoulian heeft de klop van het menschelijk hart op de geluidsfilm vastgelegd bij een op name voor „Dr. Jekyll and Mr. Hyde", waarmee hij onmiddellijk zijn opzienba rende film „Wereldstad" begonnen is. Hij wil hiermee uitdrukken wat er in Fredric March's hart omgaat als hij van Dr. Jekyll verandert in Mr. Hyde, en het effect moet buitengewoon opwindend zijn! „Le Bourget" geeopieerd. Het bekende Fransche vliegveld Le Bourget", zooals het voor ongeveer vijf tien jaren was, zal gecopieerd worden op de terreinen van de Metro Goldwyn Mayer studio's voor enkele opnamen van de film „Mata Hari" met Greta Garbo in de hoofdrol. Ramon Novarro, die reeds in „De Luchtvloot" de rol van een vliegenier vervulde, moet op dit vliegveld aankomen in een ouderwet-sche machine, zooals deze gedurende den wereldoorlog gebruikt werden. Metro Goldwyn Mayer heeft verschil lende pogingen in het werk gesteld om een dergelijk vliegtuig te vinden, doch waarschijnlijk zal voor de opnamen een model naar oude teekeningen gebouwd moeten worden. Shanghai Express. Een gepantserde trein van verscheidene wagons, in felle kleuren geschilderd, met Chineesche opschriften en bemand met gewapende Oosterlingen vertrok dezer dagen uit het station van Los Angelos naar de heuvels van San Bernardino. Het is een speciaal geconstrueerde trein voor „Shanghai Express" de nieuwe Josef von Sternberg productie voor Paramount, waarin Mariene Dietrich de hoofdrol vervult. Toen de wagens verbouwd en geschil derd waren deelde de Southern Pacific spoorwegmaatschappij mede dat zij hon derden brieven had ontvangen, waarin gevraagd werd of het waar was dat de Vereenigde Staten spoorwegmateriaal en manschappen leverde voor den „komen den Chineesch-Japanschen oorlog".

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13