AGENDA. MUZIEK. BURGERL. STAND v. LEMFN C. G SMiT VISSCHERIJ-BERICKTEN. SPORT. GEDISTILLEERD EN WIJNEN „DE BLAUWE DRUIF" E. J. COSTER Ruime keuzeOrigineele St. Nicolaasgeschenken en Surprises, WIJNEN ZIET ONZE ETALAGES CHAMPAGNE BUITENLAND. HEDEN: Graanbeurs: Propaganda-avond Spoor weg-Onthouders Vereeniging. 8 uur nam. Nutsgebouw: Lezing mej. Crommelin. 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal)Bouwmeester's revue Champagne". 8 uur nam. Volkshuis: Tentoonstelling Zweedsche Huisvlijt 7'/j9'/; uur nam. Zaterdag. Nut-sgebouw: Jongeren-Vredesactie. 8 uur nam. Schouwburg: Litteris Sacrum. „De tweede mevrouw Tanqueray", 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal)Bouwmeester's revue „Champagne". 8 uur nam. Zondag. Stadszaal (groote zaal)Bouwmeester's revue „Champagne". 8 uur nam. Volksgebouw: Cabaret-avond. 8 uur nam. Maandag. Stadsgehoorzaal: Piano-recital Yvonne Herr Japy. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Nov. a.s. waalgenomen door apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. CHR. GEREF. JONGELINGSVEREEN. Lezing ds. Berkhoff. Gisteravond had in de Chr. Geref. Kerk aan de Steenschuur een openbare verga dering plaats, belegd door de Chr. Geref. Jongel. Vereen. Spr, 22 vrs. 6. Spreker voor dezen avond was ds. A. M. Berkhoff van Sneek, die tot onderwerp gekozen had ,De Kerk en het Sociale vraagstuk." De vergadering, die vrij goed bezocht was, werd geopend met het zingen van Ps. 25 vrs. 4 en gebed waarna lezing van Ps. 72. Het onderwerp, aldus spr., valt als van zelf in twee deelen uiteen: eerst bepalen wij, dat wij onder het Sociale Vraagstuk hebben te verstaan en daama welke hou ding de Kerk er tegenover moet aannemen Het sociale vraagstuk is er. Het is er mee als b.v, met. het ziektevraagstuk. Men zoekt verschillende oorzaken, de eene zoekt het in de natuur en de ander in het feit der zonde. Maar met dat al: het ziektevraag stuk bestaat, en hoeveel duizenden zien zich tot levenstaak gesteld om der kranke menschheid genezing te kunnen bieden, hetzij men dit in eigen kracht beproeft ol in de kracht des Heeren. Zoo staat het nu ook met het Soc. vraag stuk; het is er. Eigenlijk reeds sedert den zondeval. Toen is de harmonie verbroken: de harmonie t.usschen God en den mensch en tusschen de menschen onderling. Maar in zijn tegenwoordigen vorm bestaat hel eerst sedert de Fransche revolutie. Dit was de overwinning van den derden stand over de twee standen, die eeuwenlang de leiding in de wereld gehad hadden, n.l. adel en geestelijkheid. Daarna kwamen uit dien derden stand de begaafden en kapi taalkrachtigen naar voren, zoo ontstonden de industrieeelen en groothandelaren, het geen later nog sneller ging door de uit vinding van de stoommachine en electri- teit. Achter hen aan kwamen de klein handelaren ook wel middenstanders ge naamd d.i. dus tusschen de derden en vierden stand. Deze laatste, de vierde stand bestaat dan uit de groote massa bezit- loozen voor wien niets overschoot dan hun arbeidskracht te stellen in dienst van den Middenstand. Nu moet de vraag wel ko men: wat zijn de plichten en rechten van den vierden stand. Dit nu is voor onzen tijd het Soc. vraagstuk, dat nog steeds brandender zal worden. Hoe tracht men nu dit Soc. vraagstuk op te lossen? In hoofd zaak ziet spr. hier drie richtingenten eer ste. de Manchestersche School, voor haar is het een loonkwestie zonder meer. Zij eischt voor den arbeidersstand een hooger I loon en daardoor betere levensvoorwaarden l enopgelost Is alles. Volgens spr. is deze richting verouderd. Ten tweede, de socialistische richting. Deze is tegen het privaat-bezit en wil den grond en de pro ductiemiddelen brengen aan de gemeen schap. Deze richting is vooral sterk ge worden, door het optreden van Karl Marx, die in 1866 de S.D.A.P, stichtte. Het com munisme, dat spr hierbij ook nog even aanteekende, ongetwijfeld het consequente Socialisme stuurt langs openbare, maar nog meer langs geheime wegen op revo lutie aan, om dan, zoo het beweert, een nieuwe maatschappij te gaan bouwen I Ten derde, de sociaal-reformatorische richting. Deze wil langs den weg van her vorming de maatschappelijke toestanden verbeteren, eenerzijds van humanistisch standpunt (de Neutrale vakbonden) an derzijds van Christelijk standpunt (de christelijke vakbonden.) Hoe moet nu de Kerk tegenover dit Soc. vraagstuk staan? Allereerst, volgens ds. Berkhoff heeft zij het binnen zijn betame Hjke grenzen terug te brengen. Het is voor ons een gewichtig vraagstuk, voor ons, maar dan ook voor onzen naaste, dien we moeten liefhebben als onszelven. Verder moet de Kerk vrijmoedig wijzen op de diepste oorzaak van het Soc. vraagstuk: de zonde. Want zullen wij op de rechte plaats komen, dan moeten wij allen in de schuld voor God en samen zoeken de verzoening met Hem aan den voet van het Kruis van Christus. Maar dan vergete de Kerk ook nimmer, dat zij alleen het weord der verlossing in het Soc. vraagstuk kan spreken. Echter menge de Kerk zich niet in de details van dezen of genen socialen strijd, maar pre- dike met klem de hoofdlijnen, waarlaners naar het Evangelie van Christus de maat schappelijke verhoudingen zich moeten ontwikkelen. Bij alle Idealisme blijve de Kerk staan op den bodem der schriftuurlijke werke lijkheid. Ten laatste verkondige de Kerk luide het Advents-Evangelie, thans meer dan ooit. Christus komt! En met Hem het vrederijk! Hij zal ook brengen de oplossing der sociaüe kwestie. Met het zingen van Ps. 72 vrs. 2 werd deze bijeenkomst, die niet naliet een diepen indruk op de aanwezigen te maken ge sloten. ZENDINGSBIDSTOND OOSTERKERK. In de zendingsbidstond gisterenavond in de Oosterkerk leidde ds. Joh. Groot Enze- rink den spreker van dezen avond ds. G. Tichelaar van Lisse in. Spr. trok een parallel tusschen Petrus en Johannes; de eerste stond vóór. de andere achter Jezus. Zendingswerk is achter Jezus gaan. Zen dingswerk is Gods werk, niet het onze. Wie Christus zegt, zegt Zending. Na 't zingen van Ps. 72 trad ds. Tiche laar op. Spr. begon met te zeggen dat zijn woord slechts inleiding zou zijn tot het gebed voor de Zending. Aan de hand van Mattli. 17 121 stelde spr. onze zendings houding ons voor op de hoogte: de ver heerlijking op den berg en in de vlakte: de maanzieke knaap. Zendingswerk als humaniteitsbegrip is tot vruchteloosheid gedoemd. Zendings werk. is werken onder het Kruis. En zoo alleen kan zending vruchtdragend zijn èn voor de zendende gemeente en voor de heidenwereld. Hierna ging spr. voor in gebed, nadat nog gezosgen was Gez. 229 1 en 7. „VERBUM DIVINUM MANET IN ETERNUM". Hier ter stede is opgericht een vereeni ging van Leidsche theologische studenten, genaamd: „Verbum divinum manet in eternum". De vereeniging heeft tot grondslag: de Heilige Schrift, naar de opvatting haars inziens het best uitgedrukt in de 3 formu lieren van eenheid in gebruik bij de Ne- derlandsch Hervormde Kerk. De vereeniging stelt zich ten doel: de bestudeering van de Gereformeerde theo logie zooals die zich in den loop der tijden geopenbaard heeft. De bedoeling is niet om sectarisch op te treden. Immers het lidmaatschap dezer vereeniging is te verbinden met het lid zijn van één der bestaande vereenigingen. Men wil slechts organiseeren in éen werkver band die studenten, die hetzelfde stand punt, ten opzichte van Schrift en belijde nis innemen, om zoo vruchtbaarder te kunnen werken. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijvingen: Expeditiebedrijf P. Planjer, Utreehtsche Veer 28a, Leiden. Boot- en auto-vracht onderneming. Eigenaar: P. J. M. W. Planjer Leiden. Hotel Café Restaurant, „Het Haagsche Schouw", Haagweg 4. Voorschoten. Eige naar: W. Vischbach, Voorschoten. C. A. van Bohemen, Voorstraat 31, Voor schoten. Melkhandel. Eigenaar: C. A. van Bohemen, Voorschoten. Wijzigingen N.V. Nederlandsche Electrolasch Maat schappij. Zoeterwoudscheweg, Leiden. Nieuwe Procuratiehouder, Waarnemend Directeur, A, Prinsen, Bloemendaal (Be perkende Bepalingen.) N.V. Leidsche Drukkerij, Morschsingel 14-15, Leiden. Overleden Directeur: A. van Hulsteyn, Voorburg, d.d. 18 Sept. 1931. N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Eigen Woning", Wilhelminapark 15 Oegstgeest. Nieuwe Commissaris: Chr. W. van der Eem, Katwijk a. d. Rijn. Prof. dr. E. Gorter alhier heeft zitting genomen in de Nederlandsche sectie van het Fransch comité voor verbreiding van het Boek. Gisteravond te ongeveer 8 uur is op de spoorhavenbrug op den Haagweg de 18-jarige mej. D. C. T. uit Wassenaar be kneld geraakt tusschen de brugleuning en een fiets, waarvan de berijder werd aan gereden door een auto. De Eerste Hulp dienst constateerde een kneuzing van een der beenen en verscheidene ontvel lingen. Zij js per auto naar haar woning overgebracht. Wij herinneren er aan, dat morgen in Oegstgeest het Leidsche Brokkenhuis een inzameling van kleedingstukken en goe deren houdt. Van 25 dezer tot en met 1 December wordt aan de stormschool te 's-Graven- hage een stormcursus gehouden, waaraan het kader van het 4de regiment infanterie alhier deelneemt. Op Vrijdag 11 December a.s. belegt de afdeeling Leiden van de V.A.R.A. een pro- oagandvfsertavrrd in de groote Stadsge hoorzaal ter gelegenheid van de aanbie ding van een nieuwe afdeelingsvlag. Mede werking wordt verleend door G, J. Zwert- broek, Lou Bandy en een muziekensemble. De Commissaris van Politie alhier brengt in herinnering de verordening, re gelende het toezicht op alhier vertoevende vreemdelingen waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrich ting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveld straat alhier, geopend van 912 uur, 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het Bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid, ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. De bestellersvereeniging van ons Blad .Dendracht maakt Macht" viert morgen avond haar dertigste jaarfeest met bal in de zaal van „Zomerlust". Het bekende jazz bandorkest „Aufgepast" zal den avond op luisteren. GEBOREN: Aaltje, dr. van A. T. Ferwerda en J. H. Boekholt Henriëtte Margaretha, dr. van A. Bernard en H. van Vliet Gregorius Catharinus, zn. van M. G. Pielanen en M. M. Kooien. ONDERTROUWD N. de Zwart, jm. 24 j. en A. J, Vreeswijk jd. 25 j. C. J. Plena, jm. 23 j. en F. H. W Klinkenberg, jd. 22 j. - C. M. Middel koop jm. 22 j. en N. Boer, jd. 23 J. OVERLEDEN L. H. van der Poel, m., 61 j. A. de Haas Brederode, wede., 63 j'. J, Schot, m., 62 j. 1 LUTHERSCHE KERK. Hennie Schouten. Schoutens avondmuziek viel op den dag, die ons naar Bilthoven had geroepen om een laatsten groet te brengen aan den toonkunstenaar, die door aanleg en karak ter zijn kunst diende zöo trouw, zoo eerlijk en. bovenal, zoo onbaatzuchtig, als slechts van de allerbesten kan worden getuigd; die vereerd werd door duizenden en ter ruste is gelegd zonder een enkele rede voering. Zijn uitvaart geschiedde met mu ziek van Bach, treffend, ontroerend. Bach sprak het woord der verlossing, zooals geen ander in het rijk der muziek zou hebben vermogen te doen. Van gedachten zwaar gingen we den avond van den dag weer luisteren naar Bach. Naar een dier orgelsonaten, waar naar de muziekgevoelige niet genoeg' kan luisteren. Naar een stuk volmaakte muziek, volkomen naar geestelijken inhoud, vol komen naar den zoo bekorenden vorm. Is het thema ten slotte drager van den in houd, dan zonden we willen vragen waar ter wereld iets volkomeners gedacht is dan de eerste twee maten van het Adagio uit de d mol sonate. Die gedachte is Bach zelf dan ook langer bijgebleven dan gedurende de bewerking van dit Adagio. We vinden haar elders (in een trio voor piano, fluit en viool) terug. De eenvoudige structuur der sonate (consequent drie-stemmig, elke stem heeft haar eigen toetsenbord) brengt mee dat ze, als elke stem de klankkleur heeft die ze, om evenwicht en tegenstel ling te maken, behoeft, eigenlijk zeer een voudig in het juist aanhooren en begrijpen is. Oncler deze mits evenwel dat de orga nist ze technisch volkomen beheerscht. De minste wrijving veroorzaakt stremming en daardoor onduidelijkheid. En onduidelijk heid is van de gevaren die den organist bedreigen, het allerfataalste. Voor Schou tens voordracht van het geniale stuk hvbben we de grootste bewondering. Zijn spel was zoo gaaf en alles klopte zoo pre cies als waren er drie spelers, die elk maar om één enkele melodische lijn hadden te denken. Onberispelijk van plastiek, door nauwkeurig overwogen fraseering, kreeg bij Schouten elke partij haar sprekende physionomie. Deze d moll-sonate van dezen voortreffelijken organist was Bach op zijn allermooist. Vooraf gingen eenige werken van de groote vertegenwoordigers der in hoog aanzien staande Duitsche orgelschool ten tijde van Bachs verschijning: Buxtehude, Pachelbel, Praetorius. Men kan ze, be houdens zekere onderlinge afwijkingen, samenvatten als Bach-in-aanleg. Bij genen nog niet die geslotenheid, die één heid van conceptie en van constructie, die juist het groote en het grootsche aan het kunstwerk van Bach geven. Maar overi gens composities voor den tegenwoordigen tijd nog van muzikale gelding, afgezien van haar historisch belang. Na de Bach-sonate, die, hoe zou het anders, het muzikale hoogtepunt van den avond was, eenige klankstukken van goed gehalte uit den nieuwen en nieuwsten tijd (Guilmant en Vieme). Ook van deze, gansch andere, markten is Schouten thuis. Zijn groote vaardigheid van handen en voeten, zijn smaak voor klankvolumen en klankkleur stellen hem in staat om deze stukken met de virtuositeit te spelen zon der welke ze niet denkbaar zijn In den aanvang spraken we van „avond muziek". Zulks in verband met de „Abendmuslken" van Buxtehude, wiens naam de rij der auteurs opende. Men weet: de Lübecker Abendmusiken voor Kerstmis, waar ook Bach nog eens heen is getogen. Die waren zóó bezocht dat om gedrang bij den ingang der kerk te voor komen de stadhuiswacht moest worden gerequireerd. Bij de Luthersche Kerk kon men het gisteravond nog zonder gewa pende macht af. RECLAME. RECLAME. 8892 Steenstraat 49 - Telefoon 485 Uw huis voor fijne Vleeschwaren WARtöE CR0QUETTEN EN SALADES. IJMUIDEN, 27 Nov. VISCHPRIJZEN. Ta.LO per KG, f 115. Tongen per K.G. f. 1 50—1 20. K eine Sc'.IOl per kist van 50 KG. f. 28-16, Schar f. 7,50-5 10, Wijting f, 0.85-0.70 Aa g vo r l 4900 maid.n ver c e hviig f. 3.502.20 per mand. Aangekomen 13 Engelsche drifters: L.T 23: met f.1115, L.T. 3373 met f.751, L.T 726 met f.1040, L.T, 127 mat f.1031, L.T. 365 met f.510 L.T. 120 met f.942, L.T 361 met f 826. LT. 1143 met f.1099, L.T 181 met f.978, B.M. 68 met f 1322, K.Y 223 met f.929. W.Y. 187 met f 525, Y.H 718 met f.1350, Y.H 101 met f 774, Y.H 997 met f.1332, Y.H. 8 met f757 VOETBAL. VOETBALVEREENIGING „SLEUTELS". Alhier is opgericht de Leidsche Voetbal vereniging „Sleutels", bestaande uit per soneel van de N.V. Fabriek van Verduur zaamde Levensmiddelen v.h. L, E. Nieu- wenhuizen, Morschweg. Voorzitter is de heer K. Mokkenstorm; secretaris-penningmeester de heer M. Heyn. Het veld is gelegen aan de Pesthuislaan bij liet Psychopathen-gesticht. L. P. S. V. Door een 21 overwinning op de Haag sche Politie heeft de LP.S.V. gisteren evenals het vorige jaar beslag gelegd op den Entre-Nous-beker, uitgeloofd door het Haagsche Politie-mannenkoor. Woensdag won de L.P.S.V. voor den Zomerzorg-beker met 41 van de Post. tl.PIIEN A.D.RI.JÏ* - RAADHUISSTRAAT 208 - TEL,242 LEIDEN STEENSTRAAT 8 - TEL. 1301. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nieuwe verontrusting De ontwapening De tolkwesties. Laval heeft in de Fransche Kamer een echt. ouderwetsche rede gehouden die ge heel voor binnenlandsch gebruik was inge richt doch het buitenland zal opschrik ken en met name Duitschland. Officieel doet men van Duitsche zijde al zijn best den slechten indruk te verzachten, er op wijzend, dat Frankrijk natuurlijk eerst maximum eischen stelt. Maar of de stem ming niet weer is verslechterd Opnieuw duiken thans geruchten op over uitstel der ontwapeningsconferentie van Februari tot Mei 1932. Men heeft den indruk, dat, behalve de Fransche, ook de Engelsche regeering veel zou voelen voor uitstel, daar bij een gelijk tijdige behandeling van de ontwapenings- en de hersteikwestie de werkzaamheden der regeeringen te veel-omvattend zou den worden. Men acht het niet onmogelijk, dat tij dens de raadszitting te Parijs de secretaris generaal van den Volkenbond en de ver tegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten reeds voeling met elkaar hebben gehouden over deze aan gelegenheid. Van de zijde van het Volkenbondssecre tariaat wordt er echter uitdrukkelijk op gewezen, dat tot nu toe nog geen voor stel is gedaan, ook niet op officieuze wijze om de ontwapeningsconferentie uit te stellen. Intusschen is het internationale congres voor de moreele voorbereiding der ontwa pening, waaraan 600 gedelegeerden uit 17 verschillende landen deelnamen, gisteren te Parijs geopend met een zitting, waarop de vraag: „Waarom ontwapenen?" werd besproken. De Duitsche gedelegeerde, mevr. Lüder, richtte een dringenden oproep tot de vrouwen der geheele wereld, om mede te werken bij het bestendigen van het ver trouwen in den vrede en het geloof aan den vrede, zonder welke een herhaling van den wereldoorlog niet te verhinderen is. Zoolang de volken zich zwaar bewapenen en wantrouwend tegenover elkaar staan, is geen ware vredesgeest mogelijk. Vertrou wen en openhartigheid zijn de beste wa pens van den vrede. Hoe echter kunnen deze wapens met succes worden aangewend, zonder een rechtvaardigheid, die eindelijk een einde maakt aan moreele verdachtmakingen, waardoor geheele volken belast worden? Deze verdachtmakingen zijn niet alleen een slag in het gelaat van de historische waarheid doch zij vormen ook een basis voor onrust en vertwijfeling, welke de grondstelling van de internationale ge meenschap bedreigt. Wederkeerig begrijpen, wederkeerige achting, vrijwillig opgeven niet alleen van het „recht van den sterke", doch ook van den moreelen dwang, dien men aan één volk heeft opgelegd, zijn onvoorwaardelijke noodzakelijkheden voor een vreedzame en vertrouwde samenleving der volken. Tot het bereiken van deze noodzakelijk heden moeten vooral de vrouwen arbeiden. Zij moeten haar stemmen in alle staten verheffen en den staatslieden, die nog besluiteloos twijfelen, en den volksver tegenwoordigers, die nog angstige bere keningen maken, te verstaan geven, dat zonder vertrouwen geen vrede bestaan kan. De vrouwen eischen daarom de ontwa pening, niet uit overvloeiende sentimen taliteit, doch uit de bittere en gruwelijke ervaring, die zij in het verleden hebben opgedaan. De Fransche radicale afgevaardigde Cot verklaarde dat ook Frankrijk ontwapenen wilde, mits het den indruk kreeg dat de oorlog zich niet herhalen zou. Painlevé, de volgende spr. zeide.dat geen land zoozeer op vrede gesteld was als Frankrijk, maar een onvoorwaardelijke ontwapening zonder dwingende bepalingen en zonder voorzie ningen voor de veiligheid was geen voor deel voor de wereld maar eerder een ge vaar. Men mocht in het ontwapenings- vraagstuk vooral geen onbekookte beslis singen nemen. Baron von Rheinbaben verklaarde, dat de tijd van handelen gekomen was en dat men met de ontwapening nu een begin moest maken. De Nederlandsche afgevaardigde mr. Limburg eischte uit naam van de Neder landsche Volkenbondsvereenigingen even eens dat een begin gemaakt moest wor den. De Duitsche prelaat dr. Schreiber achtte een snelle ontwapening noodzake lijk van algemeen menschelijk, van Euro- peesch en speciaal van Duitsch standpunt. Tot slot de tolkwesties. Het voornemen der Fransche regeering. om het invoer quotum van de Engelsche koloniën te be palen op 72 pCt. van den gemiddelden in voer der laatste drie jaren wordt door de Engelsche pers algemeen als een zware slag voor den Engelschen kolen-invoer be schouwd. De uitvoering van dezen maat regel zal een vermindering van den export naar Frankrijk met één millioen ton be- teekenen. Ook Japan zal de invoerrechten gaan verhoogen, vermoedelijk met ingang van 1 December. DUITSCHLAND. Het document der Nazi's. Door den persdienst in de Gau Hessen van de N.S.D.A.P. wordt een lange ver klaring gepubliceerd, volgens welke dr. Werner Best, die beschouwd werd als de i samensteller van het manifest, dat door den Pruisischen minister van Binnen- landsche Zaken openbaar is gemaakt, 1 tegenover de Gauleldlng te Darmstadt i een schriftelijke verklaring heeft afge- legd van den volgenden inhoud: Ik ben de samensteller van een plan, waarvan de bijzonderheden van het doot den Pruisischen minister van Binnen- landsche Zaken aan de pers verstrekte „materiaal" gedeeltelijk juist, voor een ander deel gewijzigd zijn weergegeven. Toen op 1 Augustus van dit jaar algemeen een communistische revolutie werd ver wacht en door de betrokken instanties van de N.S.D.A.P. geen maatregelen voor een dergelijke gebeurtenis waren geno men, besloot ik zonder eenige opdracht en zonder voeling te hebben met partij bestuurders. richtlijnen uit te werken. Wanneer de wettige vertegenwoordigers van den Staat door een revolutie van de K.P.D. zouden zijn 'afgezet, dan had vol gens mijn meening de nationale beweging met de N.S.DA.P. aan het hoofd, de plicht gehad, met de door haar opgeroe pen macht zorg te dragen, dat de voe ding en de bescherming der bevolking was gewaarborgd. Het ontwerp van mijn richtlijnen deelde ik aan eenige medewerkers mede, o.a. aan dr. Schaefer te Offenbach, die thans ont kent iets met de zaak te maken te heb ben. Een en ander geschiedde met het doel de rechts- en economische mogelijk heden van mijn plan te onderzoeken. In dit stadium bleef de aangelegenheid rus ten, daar de politieke ontwikkeling sinds 1 Augustus een verdere bespreking over bodig maakte. Geen enkel bureau van de N.SD.A.P.. noch de toenmalige Gau- leider, noch de Rijksleiding, wisten iets van mijn plan af. Dr. Schaefer heeft het plan meermalen met mij doorgenomen. Als Schaefer thans een andere voorstel ling van zaken geeft, ligt het in zijn be doeling zich te wreken over het feit, dat ik in opdracht van den Gauleider Lent, lid van den Rijksdag, een onderzoek in stelde, dat kort voor de verkiezingen voor den Landdag uitwees, dat Schaefer, door een straf wegens wisselvervalschlng en door valsche opgaven over zijn loopbaan, niet in aanmerking kon komen om voor de N.S.D.A.P. zitting te nemen in den Landdag. Als ik er ten slotte nog aan toevoeg, dat Schaefer na een psychiatrisch onderzoek, ingesteld in verband met zijn veroordee- iing, werd beschouwd als een ernstige psychopaath, die sterk verminderd toere keningsvatbaar is, dan kan de publieke opinie zich een meening vormen over de beteekenis van het door den Pruisischen minister gepubliceerde materiaal". Uit Leipzig wordt, gemeld, dat Dr. Schaefer uit Offenbach den geheelen is verhoord door den Oberreichsanwalt Dr. Werner, door den Reichsanwalt Joras en door den Amtsgerichtsrat Dr. Baue Gevraagd waarom hij mededeellngf. heeft gedaan aan den politie-president !i Frankrurt am Main en aan de Pruisische regeering, deelde hij mede, dat hij dit ge daan had om deze instanties in kennis te stellen van de economische onzinnige plannen van Dr. Best. Het was zijn bedoe ling geweest aan te toonen, met welke onmogelijke economische denkbeelden sommige personen in de N.S.D.A.P. rond- loopen. Politieke drijfveeren heeft, hl] hierbij niet gehad. Voorts heeft hij er in het geheel niet aan gedacht, dat zijn mededeelingen 'n proces wegens hoogver raad met zich mee konden sleepen. Men heeft Dr. Schaefer er opmerkzaam op ge maakt, dat onder bepaalde omstandighe den hij eveneens als medebeklaagde te recht zal staan, in het geval althans, dat het tot een proces komt. De opperste advocaat des Rijks, dr. Werner, heeft verklaard, dat de politie maatregelen tegen de leiders van de na- tionaal-socialisten in Hessen niet op zijn initiatief zijn genomen. Dr. Werner wijst er op. dat in het stuk slechts sprake is van maatregelen die genomen zouden worden, nadat eerst de communisten de wettige regeering zouden hebben wegge jaagd en vervolgens wederom de natio- naalsociaiisten de communisten zouden hebben verslagen. Intusschen heeft dr. Best, die het stuk heeft opgemaakt, althans op zijn schrijf machine heeft geschreven, het toch beter gevonden voorloopig te verdwijnen. ENGELAND. Protectie voor den Landbouw. Sir John Gilmour, de minister van Landbouw, heeft gisteren, naar reeds ver wacht werd, een voorstel ingediend om een invoerrecht op groenten en andere landbouwproducten te heffen en een quota-systeem in te voeren voor het ge bruik van Inlandsche tarwe. De minister zeide, dat het vraagstuk van hulp aan den landbouw moeilijk en gecompliceerd was en veel tijd vereisente. De nood der graanbouwende boeren was echter zoo acuut, dat daar directe hulp noodig &as en dit kan het eenvoudigst geschieden door de invoering van een quota-systeem met maalgebod. De boeren zouden daardoor een eenigszins hoogeren en standvastigen prijs voor hun tarwe krijgen, maar de regeering zou geen sub sidies in welken vorm dan ook geven en er zou streng op gelet worden, dat a® boeren nu geen grond voor graanbouw zouden gaan cultiveeren, die daar niet voor geschikt was. Het is de bedoeling van de regeering. dat de kwaliteit van het graan ten ge volge van het quota-systeem in overle, met de maalderijen vastgesteld zal wor den, terwijl de maatregel met den oogst van het volgende jaar in werking ?al treden. De belemmering van den invoer van bepaalde landbouwproducten zal voorns* melijk gelden voor die niet-essentieetf producten, die in het buitenland vroeg" rijp zijn dan in Engeland. De minister stelt zich voor het hierop betrekking hebbende wetsontwerp vol gende week in te dienen. Mac Donald deelde mede, dat het ver* eischte voorafgaande financieele beslu om invoeren van een wijziging mqgejj te maken, Maandag in het Lagerhuis F nomen zal moeten worden. 2-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2