72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 27 November 1931 Vijfde Blad No. 21992 UIT DE OMSTREKEN. KUNST EN LETTEREN. SCHEEPSTIJDINGEN. LAND- EN TUINBOUW. LISSE. Loop der Bevolking. Gevestigd: Mej. G. Does, gekomen van cjssenlieim, Heereweg 335. A. M. v. d. Mnden—Koppert, gekomen van Hlllegom, Molenstraat 21. M. v. Zeist—Warmer- Jam gekomen van Hlllegom, Wagenstr. 5. Mej. W. Westerink, gekomen van Hille- Heereweg 375. M. de Vos geb. Turk, ïfkoraen van Hillegom, Stationsweg 34. 'vertrokken: G. H. Wijnants, naar 's-Gra- rpnhaee. Mej. G. v. d. Meulen, naar Har- linzen. J- G- Kuiper, naar Wedde. j G v 't Hoofd, naar Ter Aar. Mej. M. ij v Zeist, naar Sassenheim. B. L. jonkman, naar Sassenheim. De Reclame-campagne. Door het Comité „Lisse Vooruit" is een rootsche St. Nicolaas-reclame op touw jget. Door alle deelnemende winkeliers jorden 3 prijzen beschikbaar gesteld, die pun étalages tentoongesteld zijn. Boven dien zijn door het Comité „Lisse Vooruit" i diverse mooie geldprijzen beschikbaar esteld. Iedere kooper ontvangt voor elke 55 cent 1 reclame-bon, welke kans geeft de prijzen der winkeliers te winnen en -rendien een geldprijs van het Comité, 'e bons zijn genummerd. Men beware us deze no.'s zorgvuldig. De uitslag wordt bekend op 8 Dec. o NOORDWITK. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrlca Alida Theodora. D. \jn Th. van der Weijden en A. H. Klijn Jacobus Cornells. Z. van M. J. Smit en M. de Best Johanna Elisabeth Louise, D. van J. M. Vos en D. M. G. van Eijk. Getrouwd: A. Bos 25 j. en M. C. Vink 25 jaar. Overleden: Maria van der Linden 77 j. l- Theodora Johanna Beijer 69 j. Jo annes Brederode 59 j„ geh. met P. Waas dorp Maria Paardekooper 68 j., wed. v. Kr. Nieuwenbroek. Loop der Bevolking. Gevestigd: M. E. van der Holst, dienst bode, van Noordw.hout Dorpsstraat 56, mar Bronckhorststr. 75 M. C. Heems- ittk, 11.-verpleegster, van Noordw.hout «renweg 170, naar Langeveld 29 T. rleux. hulp in de hulsh., van Katwijk, -Maan 6, naar Voorstr. 42 A. Wim- ,ers. geb. Zoutendijk, huishoudster, van K'dam v. d. Palmstraat 16a, naar Voorstr. Si-A. C. M. Braat, rellgieuse, van Lelden. Hooigracht No. 21, naar Wilhelminastraat ;]j, St. Jer. Gesticht. Vertrokken: W. van der Niet en fam., 'e. van Julianaweg 29, naar Noordwij- tnbout, Jultanapleln 10 B. A. Diels, andarbeider, van Schev.straat 25, naar Chaam No. 106 C. A. Barnhoorn, dienst bode. van Kerkstraat lï, haar Heemstede, Hieuwe Heemstedeschedreef 39 J. A. Treutzberg. van Breloftpark 20, n. Grebbe, St. Heimersteln E. Sanders, huishoud- van Javaweg 1, naar Ede; Bennekom, -kerweg 18 Ch. R. van der Stok, •iigieuse, van Wilhelminastraat 15, naar ""egom, St. Jozefgesticht. De heer M. .Gooi gehuldigd. ft burgemeester onzer gemeente heeft ra heer M. Gooi, commissaris van politie iïiler, met eenlge toepasselijke woorden, oo verzoek van het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, het verguld zilveren dlenstkruis voor 30 jarigen politiedienst op de borst gespeld. RITNSBURG. Raadsagenda. De raad dezer gemeente komt heden avond om halfacht in openbare vergade ring bijeen, ter behandeling der volgende punten: 1. Ingekomen stukken. 2. Adres van de winkeliersvereeniging .Samenwerking" te Rijnsburg, inzake tarieven electrlcitelt. 3 Vaststelling regeling omtrent het te- «erkstellen van werkloozen. 4. Definitieve vaststelling uitkeering art. 101 L.O.-wet over 1928. SASSENHEIM. Burgerlijke stand. Geboren: Abraham Nicolaas, z. van N. Lugtigheid en G. J. Guldemond Simon Adrianus Maria. z. van P. M. v. Tol en A. J, v. Tol Antoon, z. van A. v. Duijn en P. C. M. Dannijs Louise Maria, d. van C. Rotteveel en N. E. Schoonfeld Adriana, d. van G. C. v. Coeverden en M, C. Bouwmeester Hendrik Lucas, z. 'an H. L. Boter en G. Duthler. Loop der Bevolking. Gevestigd: B. L. Jonkman en vr., Monne- *eg 77, van .Lisse,H. Hewer, Hoofdstraat 253, van Eindhoven B. Groeneveld en gezin, Oude Haven 7. van Amerika. Vertrokken: J. Baak. v. Klinkenberg 13, baar Woubrugge Mej. H. Koolman, van Kerklaan 19 naar Lisse Mej. C. Eist- geest, van Fl. Schoutenstraat 24 naar Oegstgeest Mej. A. Groenen, van Hoofdstraat 224 naar Voorhout H. Nie- s"ig, van Hoofdstraat 238 naar Amsterdam - A. J. v. Dissel, van Wilhelminalaan 14, baar Warmond. Ontspanningslokaal voor werkloozen. Er worden pogingen aangewend om al hier te komen tot stichting van een ont- fPhnnmgsiokaal voor de werkloozen. Het mitiatief hiervoor is uitgegaan van de «erkloozencommissie. Het is te hopen, dat ueze pogingen met succes bekroond zullen Worden. VOORSCHOTEN. Ernstige aanrijding. rt ®sljel'avond omstreeks halfzes heeft op r," Veurscheweg een ernstige aanrijding laats gehad. De ongeveer 60-jarige mej. n ?,n Wissen, kwam van de tramhalte ïmi den D^nw" en ging naar haar aiiti E' *?en ZW wer<J aangereden door een burg' 'uurd door den heer K. uit Voor- Zij bekwam een zeer ernstig hoofdwond „SLe,en hersenschudding, en ls. na ter piaatee door dr. H. de Boer te zijn ver- mnden, per ziekenauto naar het St. Ell- 'V'-meestlcht te Leiden vervoerd, has ,o reed met matigen gang en van "chten gedempt voor een auto S kSfiovergesteide richting, damnf- dpi' van deze vrachtauto Pte zijn lichten niet, waardoor de heer I Vaan8? v5rb'ind. Hij reed In zeer snelle in de richting Leiden door. WARMOND. \X erkioozen-ontspanningsiokaal. Naar men ons mededeelt, is door de be sturen der verschillende vakorganisaties alhier een verzoek gericht tot B. en W. om het voormalige gemeentehuis te mogen huren voor ontspanningslokaal voor de 1 werkloozen, terwijl aan den Raad een sub- sidie is verzocht voor de bestrijding der kosten voor ontspanningsspelen en lectuur. Arbeidsbemiddeling. Het aantal bij de arbeidsbemiddeling alhier ingeschreven werkloozen bedraaet momenteel 58. OUDERAVOND OPENB. LAGERE SCHOOL. Rede van den heer Janssen over: „Handenarbeid". Dezer dagen heeft het hoofd der open bare school alhier, de heer D. Janssen, op een talrijk bezochte ouderavond een cau serie gehouden over het onderwerp: Wat is handenarbeid en waarom onderwijzen wij het? Ter verklaring van de keuze van dit onderwerp, diene nog, dat door den heer Janssen eenlge weken te voren een cursus voor de leerlingen zijner school was be gonnen, in het te bespreken leervak. De oprichting van dezen cursus kon tot stand komen, doordat verschillende ingezetenen met de plannen van den heer Janssen sympathiseerden en hem welwillend de middelen verstrekten om de noodige ge reedschappen aan te schaffen en zich van grondstoffen te voorzien, terwijl het gemeentebestuur één der kamers van het oude Raadhuis afstond en door het aan brengen van eenige betimmering en elec- trisch licht, dit locaal hiervoor bruikbaar maakte. De lessen worden door het hoofd der school belangeloos tweemaal per week buiten schooltijd gegeven en daar het hier een proef geldt zijn deze voor de leerlingen kosteloos. In een duidelijk historisch overzicht toonde spreker aan, dat „Handenarbeid" reeds van zeer ouden datum is. Ongeveer 300 jaar geleden propageerden verschil lende opvoedkundigen, o.a. Comenlus, Francke en Fröbel reeds de invoering daarvan. De grootste stoot ondervond deze beweging in 1893, toen de voornaamste voorstanders, de Duitscher Schwab en de Zweed Klanson-Kaas elkander op de Wereldtentoonstelling te Weenen ont moetten. Vanaf 1902 werden in ons land ver schillende cursussen met Rijkssubsidie ge geven en werd dit vak op verschillende scholen onderwezen. Ook eenige groot-in- dustrieelen betoonden zich groote voor standers van dit nieuwe leervak en rich ten o.a. de Oliefabrieken „Calvé" te Delft, de Lakenfabrieken Krantz te Lelden en Philips te Eindhoven cursussen in han denarbeid op. In 1919 werd de handenarbeid in het ontwerp voor de nieuwe Lager Onderwijs wet onder de verplichte leervakken opge nomen, maar helaas bij de behandeling dier wet naar de facultatieve vakken ver wezen. Congressen en tentoonstellingen werden op dit gebied gehouden en langzamer hand wint dit zoo nuttige leervak, dank zy ook den steun van meer vooruitstre vende gemeentebesturen meer en meer veld. Als grondstoffen voor het uitoefenen van handenarbeid worden gebruikt: klei. karton, papier, hout, koper, linoleum en pitriet, waaruit onder deskundige leiding, met gebruikmaking van de daarvoor be- noodlgde werktuigen en gereedschappen gebruiksvoorwerpen, kinderspeelgoed enz. worden vervaardigd. Het ontwerpen, het bruikbaarmaken der grondstoffen, het samenstellen, afwerken en versleren der genoemde voorwerpen, noemt men han denarbeid. Het eerste gedeelte van zijn onderwerp: ..Wat is handenarbeid?" meent spreker hiermede voldoende beantwoord te heb ben en gaat nu over tot het tweede en het meest belangrijke deel: „Waarom onder wijzen wij het?" In de eerste plaats achten bekende des kundigen op onderwijsgebied de handen arbeid een grooten steun bij het onder wijzen van andere leervakken op de school zooals aardrijkskunde, geschiedenis, dier kunde, plantkunde en rekenen. Het helpt den onderwijzer tal van zaken den kinde ren duidelijker te maken, dan dit met woorden mogelijk is, waardoor het ge leerde ook beter het eigendom der leer lingen wordt en blijft. Met tal van uit klei vervaardigde voor werpen werd dit door spreker aangetoond. In de tweede plaats biedt de handen arbeid een welkome afwisseling aan te midden van andere leervakken, doordat de leerlingen, wanneer zij de eerste moei lijkheden hebben overwonnen, ook eens wat van zichzelf kunnen geven. Bij het gewone onderwijs toch is de toestand zoo dat de onderwijzer geeft en de kinderen het gegevene opnemen. Bij handenarbeid wordt de gelegenheid geopend om zelf te scheppen, iets zelf te maken. Een drang die bij kinderen en grooten in zoo hooge mate op den voorgrond treedt. Bovendien het zitten op de schoolbanken hoe goed ook tegenwoordig ingericht is toch niet bevorderlijk voor het lichamelijk welzijn van het kind. Het bezig zijn aan de werk bank, het gebruik van gereedschappen bevordert de bloedsomloop en heeft als zoodanig voor den gezondheidstoestand groote waarde. Ook bij handenarbeid zijn de hersenen van het kind daadwerkelijk werkzaam. De kinderen moeten het na te maken voor werp in zich opnemen, verkrijgen daar door in hooge mate opmerkingsgave. De kinderen moeten nadenken hoe iets moet worden, hoe zij moeten verdeelen om uit een plankje b.v. op de voordeeligste wijze het te maken voorwerp te krijgen. Zoodat werkelijk gezegd kan worden handen arbeid 'vraagt het geheele kind. Aan de minder knappen in andere leer vakken geeft het meer zelfvertrouwen, dikwijls toch munten zij in handenarbeid boven hunne makkers uit en krijgen daar door het gevoel, dat zij toch ook wat kunnen, wat presteeren. Ook bij het moeilijke probleem bij de beroepskeuze speelt handenarbeid dik wijls een groote rol. Menigmaal kwam hierbli de aanleg van het kind op den voorgrond. In het latere leven is geleerde handen arbeid dikwijls het middel om bezigheid te verschaffen en houdt dan de jongelui van de straat. Hoewel spreker nog vele voordeelen van handenarbeid zou kunnen opsommen eindigde deze met de hoop uit te spreken, dat hij met zijne uiteenzetting een blik had doen slaan in een zeer belangrijk onderwij svak. Deze rede, waaruit liefde voor het vak sprak, werd door de aanwezigen met groote aandacht aangehoord, terwijl tij dens de bezichtiging van verschillende voorwerpen tijdens en voor den cursus gemaakt, duidelijk bleek dat alle ouders voor de handenarbeid gewonnen waren. Spoedig hoopt de heer Janssen een ten toonstelling van het werk van zijne leer lingen te organiseeren. o WASSENAAR. Met no. 227 der St.crt. is verzonden afdruk van de akie betreffende de N.V. Expi. Mij voor Chemische uitvindingen (E.C.U.) alhier. ZEVENHOVEN. Uitvoering „SI. Jansclub". De R.K. tooneelvereeniglng St. Jans club gaf in het R.K Bondsgebouw haar eerste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werd de klucht ..Samson en Moot" als wonderdokters. Tot slot werd opgevoerd „De trouwlustige". Alles werd uitstekend tot zijn recht uitgevoerd, getuige ook het voortdurend applaus der aanwezigen. De voorzitter herdacht tevens zijn 12'/» jarig jubileum als zoodanig en werd ver rast met een vulpen. Dc vlecschkeuring. B. en W. stellen voor de loonen der vleeschkeuring ongewijzigd te handhaven, en later na te gaan of aanpassing aan die door Nieuwveen voorgesteld, mogelijk zal zijn. Op de door Nieuwveen voorge stelde loonen wordt niet ingegaan. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus Simon, z. van A. Bouwmeester en C. J. Droog. ZOETERWOUDE. Raadsagenda. De Raad komt oo Maandag 30 Nov. in openbare vergadering bijeen, des v.m. te 9 1/4 uur, ter behandeling van de navol gende agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Subsidie-aanvrage „Wit Gele Kruis" Hooge-Rijndijk met praeadvies en voor stel van Burgemeester en Wethouders. 3. Verzoek van H M. Starrenburg om vergoeding voor T zinker, met prae-advies en voorstel van Burg. en Weth. 4. Prae-advies en voorstel van Burg. en Weth. met betrekking tot oprichting zie kenbarak te Leiden. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot vast stelling eener instructie v. den concierge- bode. 6. Alsvoren tot aanwijzing van het Wa terleidingbedrijf als tak van dienst, als be doeld in artikel 252 der Gemeentewet en tot vaststelling eener nieuwe beheersver- ordening van dat bedrijf. 7. Alsvoren tot vaststelling eener veror dening, regelende den werkkring der werk- loozencommissie. 8. Alsvoren tot vaststelling eener tijde lijke steunregeling. 9. Rondvraag. NIEUWE UITGAVEN. „Contrasten" is de titel van liet nieuwe jongemeisjes-boek van Emmy Belinfanteu Belinfar.te, waarbij Ro Keezer liet illustra tieve gedeelte verzorgde. (Uitgave Va:khoff en Co.. Amersfoort Bii dezelfde uitg. Mij. verschenen een drietal in Denemarken bekroonde jongens boeken „De listige lakei" door Holger Riitzebeck. „De groene Armring" (Hoera Koera' door Torry Gredsted, „De Zilver- schedels' door Valdemar Hanöe, verta'ingen van Mary Horrix, platen van Hans Borre- bacb er. een oorspronkelijk Nederlandsche jongensboek van J. H. Horemans eveneens met platen van Hans Borrebach „De Jacht op het Radium". N.V. A. W. Bruna en Zoon's, Uitg. Mij. Utrecht „Het geheim van het Kabinet", door Sydney Horeer f. 1.90 geb. „Jack O'Lantem', van George Goodchild f. 1.75 ing., f f.2 51 geb. „Stalen Grendelen" door L. NoëJ f. 1.40 ing., f. 1.90 geb. J. B Wolters' Uitg. Mij. Groningen. Dr. L. C. Hofmann, ^,Het Nederlandsch verbintenissenrecht". Deel I, de algemeene leer der verbintenissen. Eerste afievring, bevattende de art. 1269—1363 B.W. (2e druk) „Tekst en Uitleg" II. Het nieuwe testa ment. Dr. J. de Zwaan, „De behandeling der Apostelen" (2e druk). Drs. J. Willemze „,De Openbaring van Johannes", (2e druk). Van de schrijfster E. M. Huil, zoo bekend door haar boeken, speciaal „De Sheik" verscheen bij van Holkema en Warendorf te Amsterdam een nieuwe boeiende roman van liefde en romantiek, getiteld „In de macht der Sahara". Bij dezelfde Uitg. Mij. kwam een vroolijk kinderboek van de pers „Uit de kast van Kabouter Kandat", verhalen van A. D. Hildebrand met allergeestigste téekeningen van Wam Heskes. „Uw dienaar de hond" is een pracht- geschenk voor kinderen die van dieren en speciaal van honden houden. Maar ook voor ouderen kan dit werkje van veel bekoring zijn, omdat Kipling de man die om zijn typeering van dieren in het alge meen al groote bekendheid he?ft verworven, zich in dit boekje vertrouwt tracht te maken met het hondenleven en de gevoelsreacties van den hond, zooveel mogelijk tracht te begrijpen en te verklaren. Het geheel getuigt van groot psychologisch begrip, hetgeen ook geldt voor den tekenaar G. L. Stampa, wiens illustraties zich wat geest en observatie betreffen, volkomen aan sluiten bij de opvattingen van den auteur. N.V. Uiig. Mij. „Elsevier" Amsterdam. „Raadselen oer Gobi", de Zweedsch-Duits:h- Chineesche ontdekkingsreis door de Gobi- woestij'i g.durende de jaren 1928—1930 ver taling van C. Bender. Dat Sven Hedin nog altijd de grootste ontdekkingsreiziger der wer-ld is, niemand /.al het kunnen ontkennen. In dit boek verhaalt hij op spannende en onderhoudende wijze van zijn laatste ontdekkingsreis en we zien welke enorme volharding en door zettingsvermogen er noodig waren om deze exj.editie te lijden, welke zooals de Dag- Maden schreve^ door moordenaars over vallen cn uitgeplunderd werd. De foto's, welke in dit werk voorkomen rijn allo origineel. Bij Van Gorcum en Comp. Uitg. Mij. te Assen verschenen twee kinderboekjes in de serie ..naar 't zonlicht toe", getiteld „Rietjes Kerstvacantie", van Goncla de Haan en „Verbroken Toovermacht", door W. J. BakkerTenthoff. W. J. Thieme en Co. Zutphen: „Revolutie in Duifcschland", door E O. Volkmann, vertaald door mevr. C. C. v. d. Dussen, Zimmerman. „De Vrijmetselaren", door Eugen Lenn- hor'f met 156 afbeeldingen. Sceltens en Giltay, Amsterdam: „Leven en Dood in Sing Sing", door Le wis E. Lawes (directeur van Sing Sing), .met een voorwoord van Adolph Lewisohn, uit het Amerikaansch vertaald door dr. JohÈi. W. de Stoppelaar. „De wandelende Jood is Thuis', door Albert Londres, geautoriseerde vertaling van F. X. M. Schiphorst. Een proefalevering der „Nederlandsche Algemeene Encylclopaedie", bewerkt naar „Brockhaus Encyclopaedic" (kleine uit gave) door H. Zondervan met 12 kaartem vele gekleurde en zwarte platen en ta% rijke afbeeldingen in den tekst, ontvingeïr wij van hiervoor genoemde Uitg. Mij. Het boekje ziet er aantrekkelijk uit met zijn bruinen band en gouden letters en em bleem, terwijl de prijs ervan billijk is ge bleven n.l. 60 ct. Het geheel bestaat uit 25 afleveringen en ook is het werk com pleet gebonden verkrijgbaar in half kunstb laderen band voor den prijs van f. 17.50. „Trader Horn", het leven en de avon turen van Alfred Aloysius Horn door hem zelf en Etiherreda Lewis, met een voor woord van Jolin Galsworthy en foto's uit de metro Goldwyn Mayer film. kwam juist bij deze Uitgeversmaatschappij van de pers. John Galsworthy begint met te zeg gen: „dit is een overweldigend boek. méér sprankelend van fijnen geest, dan welk ander boek ook, al neust men een vollen dag in boekenstalletjes, waar ter wereld, rond. En zoo gaat deze eminente schrijver doorom te eindigen met ..profeteeren doe ik nooit, maar ik durf wel zeggen, dat dit boek door ontelbare lezers met het zelfde genoegen gelezen zal worden als door mij. Uitgave N.V. Gevaert Pholo-Producten, Oude God. Antwerpen: De 4e uitgave van ..Gevaert's foto-hand boek, ligt hier met zijn aantrekkelijk om slag voor ons. Dit handboek kunnen wij een ieder, die belangstelt in de techniek van het fotografeeren en alles wat met dit uitgebreide gebied verwant is. ten zeerste aanbevelen. Talrijke illustraties verluchten hier den tekst. MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT, 26 November van Bata via te Amsterdam. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. uitreis, 26 Nov. te Southampton. TABIAN. uitreis. 25 November van Genua. JAN Pz. COE* uitr., 26 Nov. te Singapore. POELAU BRAS. uitr., 25 Nov. van Sabang. kon. holl. lloyd. DRECHTERLAND, 25 November van B. Aires naar Rosario. MAASLAND, 25 November van B. Aires naar Villa Constitucion. j ZEELANDIA, uitr.. 26 Nov. v.m. 9 u. van Pernambuco. kon. ned. stoomb. mij. AMAZONE, 25 November vtfn Barcelona te Burrlana. AURORA, 25 November van Vigo naar Lissabon. CERES, 25 November van Konstantinopel naar Smyrna. CLIO. Mlddell. Zee naar Amsterdam, pass. 25 November Dungeness. COLOMBIA, uitreis, pass. 26 November v.m. 2 uur de Azoren. DOROS, 25 November van Rotterdam te Genua. GANYMEDES, 25 November van Konstan tinopel naar Bourgas. HELDER, uitreis, pass. 25 Nov. 12 uur 's middags de Azoren. HERCULES, 25 November van Algiers n*Èr Malta. ;,j PLUTO, 25 November van Alicante naar Tarragona. TRITON, 25 November van Salonica naar Llmni. THESEUS. 26 November van Stettin te Amsterdam. ERATO, 25 November van Amsterdam n. Stettin. JUNO, 25 November van Amsterdam naar Hamburg. STELLA. 25 Nov. van Amst. n. Hamburg PROTEUS. 25 November van Amsterdam naar Kopenhagen. ORESTES. 23 Nov. van Kingston n. Haiti. ACHILLES, Spanje n. Amst., pass. 26 Nov. Dungeness. VULCANU3. 25 Nov. v. Valencia n. Amst. BODEGRAVEN, 25 Nov. van Cristobal n. Buena Ventura. NEREUS. 25 Nov. van Danzig te Stettin. BARNEVELD, 26 Nov. van Hamburg n. Antwerpen. HEBE. 26 Nov. van Messina li. Catania. MEROPE, 26 Nov. van Algiers n. Lissabon. PLUTO, 26 Nov. van Alicante te Torrevieja. TELAMON, 25 Nov. van Port au Prince n. Kaap Haitien. EUTERPE, 25 Nov. van Passages te San tander. GANYMEDES, 26 Nov. van Konstantinopel te Bourgas. IRENE. 26 Nov n.m. 4 u. 30 van Hamburg n. Amst. HOLLAND-AMERIKA LIJN. BOSCHDIJK, uitreis, 26 November te Ant werpen. BEEMSTERDIJK, Rotterdam naar Boston, pass. 25 November Lizard. MAASDAM. 25 November van Rotterdam te New Orleans. holland-o.-azte-lijn. ZUIDERKERK, uitreis, 24 November van Hongkong. GROOTEKERK. uitr.. pass. 25 Nov. Perim. MEERKERK, 26 Nov. van Japan te R dam. HOLLAND-AFRIKA LIJN. WESTERKERK, uitreis, 26 November v.m. te Kaapstad. NIJKERK, thulsr., pass. 25 Nov. Dakar. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. TAWALI, 26 Nov. van Bremen te Hamburg. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN. GIEKERK, uitr.. 26 Nov. te Port Said. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN. BATOE, 24 Nov. van Singapore n. Pacific Kust. BINTANG. 24 Nov. van Singapore naar Calcutta. JAVA-NEW YORK LIJN. TAPANOELI. 23 Nov. van Philadelphia n. New-York. KERTOSONO. Java n. New-York, 26 Nov. van Colombo. HALCYON LIJN. ROZENBURG, San Juan n. Hamburg, pass. 25 Nov. Ouessant. MAASBURG, 25 Nov. van R'dam te Porto Ferrajo. ROZENBURG, 26 Nov. van Bnxham n. Harburg. STAD ZWOLLE. 25 Nov. van Povena n. Rotterdam. STAD HAARLEM, 24 Nov. van Bagnoli te Melllla. ROTT. LLOYD. KOTA NOPAN, uitr., 26 Nov. te Marseille. DJEMBER. thuisr., 26 Nov. V. Gibraltar. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. EMMAPLEIN, arr. 25 Nov. te Hull. PARKHAVEN, 26 November van Bremen té Hamburg. HILVERSUM, Sluiskil naar Carteret, pass. 25 November Lizard. HARDENBERG, 25 November van Cardiff naar Villa Constitucion. LARENBERG, 25 November van Norfolk n. Havana v.o. SLOTLAAN, 25 Nov. van Libau n. R'dam. EEM, 24 Nov. van Abö n. R'dam. LINGE, 25 Nov. van Cardiff n. Teneriffe. VECHT. 25 Nov. van Cardiff n. Dakar. IJSSEL, 25 Nov. van Wasa n. Zaandam. GANGES, sleepboot, 24 Nov. van Kaapstad n. Sierra Leone. DEN HAAG, 24 Nov. van Amst. te Phili- delphia. UTT HET BLOEMBOLLENBEDRLTF. Na de r.k. patroonsorganisatie hebben nu ook de neutrale en christelijke werk geversbonden in het bloembollenbedrijf het bestaande collectieve contract aan de drie arbeidersorganisaties opgezegd. Het contract eindigt einde Februari a.s. en omvat ongeveer 3000 arbeiders. Naar het Weekblad voor Bloembollencultuur meldt, zal van patroonszijde om. loonsverlaging worden voorgesteld, in verband met den ongunstigen toestand in het bloembollen- bedrijf. VOOR KLEINE TUINEN. Het aanplanten van klein fruit in den tnin. Behalve appels en peren kunnen we in tuinen van beperkte omvang verschillende soorten klein fruit aanplanten. Eerstens denken we dan aan bessen, waarvan roode en witte aalbessen het meest bekend zijn. We planten deze op l'/a M. afstand. Goede soorten zijn: roode Hoornsche. Fays new prolofic, en Hollandsche dikkop. Kruisbessen planten we op dezelfde af stand; voor zwarte bessen moet de af stand iets ruimer zijn. nl. 2 M. Kruisbessen en vooral zwarte bessen groeien en dragen ook nog goed op een schaduwrijke standplaats. Van Kruisbessen zijn de soorten Whinham Industrie, Engelscli gele en vroege ruige gele, en van zwarte bessen: Goliath en Lee's prolific zeer goed. Tusschen de bessen kunnen we nog eenige rijen aardbeien planten, welke we een afstand van 40 c.M. geven. Vooral bij late najaarsaauplant is het wenschelijk om de jonge plantjes licht onder te strooien we ruige mest, evenwel verdient dit ook aanbeveling voor oudere planten. Ook deze groeien en dragen nog goed in de schaduw, maar de zon heeft toch een zeer gunstige invloed, vooral op den smaak der vruchten. Op een schaduwrijke standplaats kan men ook met succes een morellenboom planten. Vooral als leiboom tegen een op het Noorden liggende muur of schutting ge bruiken we deze vruchtensoorten gaarne. Tijdens den bloei zijn ze even mooi als welke klimplant ook. en wanneer de vruchten gaan kleuren zijn ze een mooi sieraad voor onzen tuin Wel is het lastig, dat we ze zoo be schermen moeten tegen de vogels, welke aangetrokken door de helderroode kleur, er al spoedig bij zijn. Maar ook aard beien en aalbessen versmaden ze niet. zoodat we tegen het rijpen der vruchten onze maatregelen moeten nemen, opdat we ook een portie krijgen. Ook frambozen komen in aanmerking voor aanplant in kleine tuinen. In het algemeen planten we ze op een rij. zoodat de slappe sten gels aan een draadleiding of latten kun nen worden aangebonden. We kunnen zo ook planten op een afstand van 1 M. en de stengels aan een stevigen stok of paal vastbinden. De afgedragen stengels sterven af en worden in den nazomer bij den grond afgesneden. Hieraan na verwant is de Japansche wijnbes. De stengels dezer plant worden 3 tot 5 M. lang en kunnen dienen voor bekleeding van muren, schuttingen, boogjes of pergola's. De in trossen gezeten oranjeroodc vruchtjes zijn zeer decoratief.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 17