VAN HOOFF KERK- EN SCH00LNIEUWS AMEBIKAANSCHE NOTITIES DIT JAAR BRENGT ST. NICOLAAS EEN IDEAAL GESCHENK wet spoorwegen f.3 of 2 d.: J. G. H. Delft, te Noordwijkerhout te snel autorijden f. 6 of 3 d.; M. L. S. overtreding der visscherij- wet f. 3 of 2 d. met verbeurdverkl. van het inbeslaggenomen vischtuig; L. G. Voorschoten, overtreding der arbeidswet, 2 x f. 15 of 2 x 8 d.; C. G. Stompwijk, over treding der trekhondenwet f.3 of 2 d.; S. L. C. overtreding der verord. Leiden op de verhuizing binnen de gemeente f3 of 2 d.; W. G. K. den Haag, overtreding der wet spoorwegen f. 5 of 3 d.; J. de B. Haar lem, overtreding van het motor- en rijwielregl. f. 5 of 3 d.: K. de B. fietsen zonder bel f. 3 of 2 d.; J. D. fietsen zonder reflector f.3 of 2 d.; J. H. S. te Leiden zonder vergunning den openbaren weg als werkplaats bezigen f.2 of 1 d.; A. Z. open bare dronkenschap f.5 of 3 d.; C. v. S. te Leiden op den openbaren weg voetballen f.2 of 1 d.; J. W. N. Noord wijk. openbare dronkenschap f. 5 of 3 d H. R. te Leiden fietsen over een trottoir f.2 of 1 d.; J. M. C. v. d. V. zwervende, openbare dronken schap f. 5 of 3d.: C. J. J. de G. en P. V., Hazerswoude, overtreding der verord. Lei den op het rijden, ieder f.2 of 1 d.; Th. J. D. L. Bloemendaal. overtreding van het motor- en rywielregl. f.3 of 2 d.; W. C. v. d. Z. zwervende en H. den O. Haarlem, loopen op verboden grond, ieder f. 10 of 5 d.; A. A. T. Voorschoten, fietsen zonder licht f.3 of 2 d.; N. v. d. B. Noordwijker hout, idem f.3 of 2 d.; N. D. idem. loopen op verboden grond f. 10 of 5 d.; A. T. Haar lem idem f. 10 of 5 d.: J. de M. Rijnsburg, overtreding der ijkwet f. 1 of 1 d, met ver beurdverkl. van de inbeslaggenomen maat; P. v. d. P. Katwijk, idem f. 1 of 1 d. met verbeurdverkl. van de inbeslaggenomen maat; C. v. d. M. idem idem 4 x f. 1 of 4 x 1 d. met verbeurdverkl. van de inbeslag genomen gewichten; W. F. H. L. idem, idem f. 1 of 1 d. met verbeurdverkl. van de inbeslaggenomen lengtemaat; Ph. de B., idem idem f, 1 of 1 d. met verbeurdverkl. van het inbeslaggenomen gewicht; J. de W. idem, idem f. 1 of 1 d. met verbeurd verkl. van de inbeslaggenomen maat; P. B. idem idem f. 1 of 1 d. met verbeurdverkl. van het inbeslaggenomen gewicht; W. v. B. idem, idem 2 x f. 1 of 2 x 1 d. met ver beurdverkl. van de inbeslaggenomen ge wichten; J. G. idem, idem 2 x f.1 of 2 x 1 d. met verbeurdverkl. van de inbeslag genomen gewichten; W. V. Noordwijk, overtreding der leerplichtwet f. 6 of 3 d.; H- M. v. d. R. wed. K. Sassenheim, idem f.6 of 3 d.; C. J. v. d. W. burengerucht f.5 of 3 d.; D. B. idem f.5 of 3 d.; J. H. Amsterdam, motorrijden zonder rilbewijs f. 10 of 5 d.; D. V. D. Katwijk idem 'f. 10 of 5 d.; C. F. H. Z. den Haag, geen rijbewijs vertoonen f. 5 of 3 d.; J. L. v. d. H. Noord- wijk, autorijden zonder licht f. 10 of 5 d.; W. B. Aalsmeer, fietsen zonder licht f. 3 of 2 d.: W. H. R. v. D, Voorschoten, fiet- sen zonder reflector f.3 of 2 d.; M. E. Haarlem, te Leiden fietsen door de Ketel- boetersteeg f.2 of 1 d.; G. v. d. M. Valken burg Z.-H. te Leiden fietsen over het Rapenburg W.Z. in verboden richting f. 2 of 1 d.; E. L. idem f.2 of 1 d.; N. Z. Rijns burg, idem f.2 of 1 d.; C. v. D. Katwijk, te Leiden autorijden over het Rapenburg W.Z. in verboden richting f.5 of 3 d.; A. A. V. Alkmaar, te Leiden autorijden door de Donkersteeg f. 5 of 3 d.; E. L. te Leiden fietsen over een trottoir 1.2 of 1 d.; J. H. v. d. M. idem f.2 of 1 d.; B. A. Ermelo, te Leiden te snel autorijden f.6 of 3 d.; A. ter W. Hillegom, idem f.6 of 3 d.; G. B. overtreding der verord. Leiden op de straatpolitie f.2 of 1 d.; G. v. d. P. Katwijk openbare dronkenschap f.5 of 3 d.; F. O. zwervende, te Katwijk zonder vergunning venten f. 1 of 1 d.; J. W. S. idem, idem te Voorschoten f. 1 of 1 d.; H. C. L. F. idem idem f. 1 of 1 d.; B. H. autorijden zonder verlicht nummer met letter f.5 of 3 d.; A. v. Z. te Leiden fietsen over het Rapen burg W.Z. in verboden richting f. 2 of 1 d.; W. H. te Lelden fietsen door de Ketel- boetersteeg f.2 of 1 d.; L. Th. J. W. fietsen zonder licht f. 3 of 2 d.; J. N. idem f.3 of 2d.; M. M. H. den Haag, te Leiden te snel autorijden f.6 of 3 d.; R. H. Wassenaar, overtreding van het motor- en rijwielregl. f. 5 of 3 d.; J. J. B. Zandvoort, geen num mer- en rijbewijs vertoonen 2 x f. 10 of 2 x 5 d.; W. F. v. d. L. openbare dronken schap f. 5 of 3 d.; H. v. D. Katwijk, over treding der leerplichtwet f. 10 of 5d.; D. P. Noordwijk idem f. 10 of 5 d.; J. F. v. D. Haarlemmermeer, autorijden zonder rood achterlicht f.5 of 3 d.; H. A. P. Noordwij kerhout, fietsen zonder licht f.3 of 2 d.; P. S. Haarlemmermeer, Abbenes, autorij den over een gesloten verklaarden weg f. 5 of 3 d.; P. W. B. overtreding der leer plichtwet f.10 of 5 d.; F. v. d. W. idem f.10 of 5 d.; A. K. wed. J. P. Noordwijk, idem f.6 of 3 d.; P. v. d. Z. idem, idem f.6 of 3 d.; W. v. d. Z. zwervende, loopen op verboden grond f. 5 of 3 d.; G. v. D. Katwijk overtreding der warenwet 3 x f. 3 of 3 x 2 d.; R. D, Wassenaar, overtr. van K. B. van 1887 Sbl. 141 f.5 of 3 d.; F. S. Amsterdam, overtr. der loterij wet f.6 of 3 d.; A. G. en S. V. idem, idem ieder f. 6 of 3 d.; W. M. v. d. G. Deventer, overtr. der motor- en rijwielwet f. 15 of 10 d.; J. J. V. te Leiden vuil in het openbaar water werpen f.2 of 1 d.; A. v. d. M. Rijnsburg, fietsen zonder licht f.3 of 2 d.; I. V. open bare dronkenschap f5 of 3 d.: C. H. A. V. den Haag, idem f. 5 of 3 d.; J. v d. R. te Leiden op den openbaren weg voetballen f. 2 of 1 dC. v. d. W. Noordwijk, openbare dronkenschap f. 5 of 3 d.; A. C. C. F. idem f. 5 of 3 d.; W. V. fietsen zonder licht f.3 of 2 d.; J. S. te Leiden fietsen over een wandelpad van het plantsoen f.2 of 1 d.; J. C. v. L. nachtrumoer f. 5 of 3 d.; L. C, v. V. te Lelden met een auto de passage- belemmeren f. 3 of 2 d.; H. J. H. te Leiden fietsen over het Rapenburg O.Z. in ver boden richting f.2 of 1 d.: P. H. Kapelle a. d. IJssel, openbare dronkenschap, f. 5 of 3 d.; H. J. L. P. Delft idem f.5 of 3 d.; H. V. overtreding der IJkwet f. 1 of 1 d. met verbeurverkl. van het inbeslaggeno men gewicht; H. E. v. H. idem f. 1 of 1 d. met verbeurdverkl. van de inbeslaggeno men maat W. A. H. idem 2 x f. 1 of 2 x 1 dag met verbeurverkl. van de inbeslagge nomen maten; J. v. L. idem 3 x f. 1 of 3 x 1 dag met verbeurdverkl. van de inbelsag- genomen maat; A. O. idem f. 1 of 1 dag met verbeurdverkl. van de inbeslaggeno men maat; J. v. S. idem f. 1 of 1 d. met verbeurdverkl. van de inbeslaggen. maat; H. K. idem f. 1 of 1 d. met verbeurdverkl. van het inbeslaggenomen gewicht; G. A. V. Zoeterwoude, geen gevolg geven aan het bevel van een verkeersagent f. 10 of 5 d.; H. G. A. J. den Haag idem f. 10 of 5 d.; G. D. fietsen zonder licht f.3 of 2 d.; W. de R. Leiderdorp idem f.3 of 2 d.; J. P. v. d. H. fietsen zonder reflector f. 3 of 2 d.; P. J. v. A. Amsterdam, te Leiden autorijden door de Watersteeg f.5 of 3 d.; Chr. J. v. V. Gouda, geen gevolg geven aan het bevel van een verkeersagent f. 10 of 5 d.; P. v. K. Valkenburg iZ.H.i fietsen zonder licht f.3 of 2 d.; F. A. M. D. auto rijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood achterlicht 2 x f. 4 of 2 x 2 dagen; J. G. Bloemendaal. geen rijbewijs vertoonen f. 10 of 5 d.; A. L. te Noordwijk zonder vergunning van den Burgemeester op den openbaren weg muziek maken f 1 of 1 d.; H. v. d. A. zwervende varen zon der vergunning, f. 10 of 5 d.; S. v, d. K. Rijnsburg, overtreding der leerplichtwet f.10 of 5 d.; K. T. idem idem f.10 of 5 d.; J. v. d. W. Noordwijkerhout idem f. 10 of 5 d,; C. S. Katwijk, idem f. 10 of 5 d.; M. v. d. P. vr. v. A. N. idem idem f. 10 of 5 d.; J. P. idem idem f. 10 of 5 d.; N. v. R idem idem f 10 of 5 d.; M. J. wed. W. O. idem idem f. 10 of 5 d.; A. R. idem id. f.10 of 5 d.: T. v. D. idem idem f.10 of 5 d.: C. N. idem openbare dronkenschap f.5 of 3 d.; H. den O. Haarlem, loopen op verboden grond f. 10 of 5 d.; B. K. Am sterdam, motorrijden zonder rijbewijs f. 10 of 5 d.; P. B. den Haag, geen rijbewijs vertoonen f. 10 of 5 d.; W. G. G. Katwijk, met een voertuig rijden zonder licht f.3 of 2 d.; W. P. A. J. Delft, met een motor rijtuig rijden over een gesloten verklaar den weg f. 5 of 3 d.; H. H. S. te Wassenaar idem f. 5 of 3 d.; H. K. te Voorschoten zonder vergunning van B. en W. op den openbaren weg venten f.1 of 1 d.; M. R. vr. v. D. v. d. P. Katwijk, overtreding der leerplichtwet f. 10 of 5 d.; J. v. d. P. vr. van D. H. idem idem f. 10 of 5 d.; C. H. wed. P. O. idem idem f. 10 of 5 d.; N. O. idem idem f. 10 of 5 d.; J. P. de L. idem idem f.5 of 3 d.: G. v. B. idem idem f.10 of 5 d.; M. C. J. B. Noordwijkerhout idem f. 5 of 3 d.; L. N. Rijnsburg idem f. 10 of 5 d.; P. G. idem idem f. 6 of 3 d.; C. M. J. v. S. te Leiden rijden met een hand wagen door de Hooglandsche Kerksteeg in verboden richting f.2 'of 1 d.; P. v. B. overtreding der verord. Leiden op de straatpolitie f.2 of 1 d.; A. L. J. R. Utrecht te Leiden te snel autorijden f. 6 of 3 d. KANTONGERECHT ALPHEN. Ter zittirig van het kantongerecht te Alphen stonden heden "66 zaken ter rolle, als kantonrechter fungeerde Mr. J. W. H. Nicolai. Door den deurwaarder werd het eerst afgeroepen de zaak van het O.M. tegen G. P. de Br. Hem was ten laste ge legd, dat hij hl staat van dronkenschap als bestuurder van 'n motorrijwiel zou heb ben gereden in de v. Mandersloostraat te Alphen aan den Rijn. Verdachte ontkende. Hij had te Leiden, een paar flesschen biel gedronken. Een defect aan de stuurin richting van zijn motor was oorzaak van het door de verbalisanten beweerde slinge ren. Als getuigen werden gehoord de ver balisanten K. en N. Deze afzonderlijk ge hoord verklaarden, dat zij verdachte in de van Mandersloostraat hadden zien rijden. Hij slingerde van links naar rechts. Verbalisanten hadden verdachte nageke ken. Toen hij al slingerend de Brugstraat inreed, hadden zy hem uit het oog ver loren. Onmiddellijk daarna waren verba lisanten verdachte gevolgd. In de Brug straat gekomen zagen zij, dat verdachte was gevallen. Bij informatie bleek, dat verdachte tegen eenige wielrijders was aangereden en tengevolge daarvan was gevallen, inmiddels had verdachte die een beenfractuur had opgeloopen, zich onder geneeskundige behandeling gesteld. Later heeft verbalisant K. hem wederom gesproken. Verbalisant constateerde dat verdachte uit den adem riekte naar alco holhoudende drank, bovendien liep hij verdachte waggelend naast zijn motor rijwiel. Verdachte ontkende een en ander. Hij was na zijn val weer per motorjywiel in de richting van zijn woning gereden. Door de val van z'n motorrijwiel was het euvel aan z'n stuurinrichting hersteld, het geen den Kantonrechter twijfelachtig voor kwam. De ambt. O.M. requlsitor nemende, vond het feit ernstig. Ieder bestuurder hetzij auto of motorrijwiel moet zich ont houden van het gebruik van sterken drank. Voor hem stond vast gelet op de verkla ringen van de getuigen dat verdachte onder den invloed is geweést. Ernstiger on gelukken hadden het gevolg kunnen zijn geweest. Hij requireerde schuldigverkla ring en een geldboete van f. 40.of 20 dagen met ontzegging van de bevoegdheid een motorrijwiel te berijden voor den tijd van één jaar. De kantonrechter veroordeel de verdachte tot f. 15.of 7 dg. met ont zegging alsvoren voor den tijd van een half jaar. W. v. d. S. te Boskoop stond terecht wegens dronkenschap bij herhaling. Ver dachte voerde tot verdediging aan in ver keerd gezelschap te zijn geweest. De amb tenaar O.M. merkte op. dat verdachte tallooze malen wegens dronkenschap was veroordeeld. Hij gaf hem een geduchte reprimande. Nog eenmaal wilde de amb tenaar het met verdachte probeeren en geen hechtenis vragen, doch een geldboete. Mocht verdachte toch doorgaan met zijn slechte drinkgewoonte, dan zou hechtenis en later opzending naar een rijkswerkin richting volgen. Hij eischte thans nog f. 15.subs 7 dg. Verdachte beloofde beterschap en werd veroordeeld conform den eisch. A K had zich eveneens te verantwoorden wegens openbare dronkenschap. De amb tenaar O.M. merkte op, da't deze zitting zich kenmerkte door het groot aantal drankmisbruiken, trots de heerschende malaise en werkloosheid. Ook deze ver dachte verklaarde in slecht gezelschap te zijn geraakt. Eisch f. 7.subs 4 dg. Uitspraak conform. H J. W. venofhouder zou in zijn zaak aanwezig hebben gehad een flesch jene- v( r die door verbalisanten bij een inspectie onder den toonbank gevonden was. Ver dachte gaf de schuld aan z'n schoonvader. Deze was niet sfkeerig van een borrel. Verdachte zelf. was den geheelen dag af wezig en had geen toezicht od de zaak. De kantonrechter merkte op, dat in ieder geval verdachte verantwoordelijk was. Volgens de kantonrechter hield verdachte er een goede schoonvader op na. Ik kan het hem niet beletten als ik niet thuis ben, antwoordde verdachte hierop. Hij houdt blijkbaar van een borrel. De kantonrechter betreurde, dat een man op dien leeftijd nog op sterken drank belust was. Dan moet gij maar een meer betrouwbaar ver vanger achter uw toonbank plaatsen al dus de kantonrechter. De majoor der Rijksveldwacht gaf enkele inlichtingen. Zijn indruk was het-verhaal van verdachte niet aannemelijk was. In de nabijheid van verdaehte's zaak bevindt zich de beton- fabriek „de Hoorn". Het personeel van die fabriek zal behalve bier ook wel eens naar sterken drank vragen. Dit is ook oorzaak geweest van het onderzoek. De ambtenaar O.M. eischte f. "20.subs 10 dg. De kan tonrechter veroordeelde de verdachte tot f. 15.—. subs 7 dg. P.R. te Ter-Aar reed eenige maanden geleden langs het kanaal nabij de Aardam onder Ter-Aar, als bestuurder van een ge span (wagen met paard bespannen). Een reflector bevond zich niet achter den wagen. Door dit gebrek reed de autobe stuurder B. H. N. verd. van achter aan. Verdachte verdedigde zich door te zeggen, dat indien de autobestuurder voldoende licht had gehad, hij verdachte toch had kunnen zien rijden. De autobestuurder als getuige gehoord verklaarde kort voor de aanrijding zijn lichten te hebben gedoofd voor een hem tegemoet komende auto. Hij was toen doorgereden met z.g. „Stads lichten". Indien verdachte een behoorlijke reflector op zijn wagen had gehad, was de aanrijding voorkomen. Verdachte gaf een en ander toe. Hij was bereid de schade te betalen. Eisch f. 6.of 3 dg. uitspraak conform. Een aantal Ter-Aarsche tuinders stonden terecht wegens overtreding der Leerplichtwet. Hun leerplichtige kinderen hadden den afgeloopen zomer in het be drijf geholpen. De kosten van een arbeider konden er niet van overschieten. Zelfs ver klaarde een hunner dat de toch al geringe boete ad f. 2.niet was te betalen en hij dan maar een dag moest gaan „zitten". De ambtenaar O.M. was ook overtuigd van de slechte bedrijfsresultaten in het tuinders- bedrijf. Verschillende overtreders werden veroordeeld tot f. 2.of 1 dg. De ambte naar O.M. gaf hen in overweging t.z.t, zich tot hem te wenden om omtrent de boete betaling een regeling te treffen. In de overige zaken werd verstek en aanhouding verleend. Waar geen woonplaats vermeld is deze te Alphen a. d. Rijn. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 29 NOVEMBER. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, lees dienst' nam. 6 uur, ds. van Apeldoorn van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 2 en 6 uur, leesdienst. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Goslinga van Utrecht. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Dam. Geref. G?m.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Evang. Luth. Gem.: geen dienst. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.D.), ds. Glas. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bijdemast. Salvatori: Voorm. halftien en nam. 6 uur, de heer de Jonge. Evangelisatie: Nam. 6 uur, de heer Lijklema van Waddinxvesn. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. van Nooten. KOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Stehouwer van Alphen. DE KAAG. Ned. Herv. K:rk: Voorm. ha'ftien (H.A.) en nam. 7 uur (Bidstond nood der tijden), ds. Touw. LEIDERDORP. Ned, Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Streeder; nam. halfzeven, ds. Mseter van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Dijk. LEIMUIDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Jongens. Goref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half drie, ds. van der Weerd. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Nam. halftwee, ds. van Wijngaarden. Geref Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Dam van Bodegraven: nam. ha'fz:ven leesdienst. Remonstr. Kerk: Voorm. half elf, ds. van Wijk van Zaandam. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gem,: (Groene Kerkje): V.m, 10 uur (Jeugddienst), ds. Hennemann. Irene: Voorm. 10 uur, ds. Jansen Schoon hoven: nam. 5 uur, ds. Hennemann. OUDE-WETERING. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, de heer Stroo van Koudekerk. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. hnlfdrie, (Biddag nood der tijden), ds. Zuidema van St. Anna-Parochie. RIJNSATERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (Bed. H.A), ds. Kruishoop van Bodegraven. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Ned. Prot, Bond: Voorm. lialfelf, ds. D, Drijver van Haarlem. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Vdbrm. 10 en nam. halfzeven, ds. Hermanides. VEUR-LEIDSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. de Wit. Ger^f. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Forlgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Houtzagers. Geref. Gem. (Ambachtshuis): Nam. 5 uur, leesdienst. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (Bed. H.A.) en nam. 6 uur (Dankz. H.A.), ds. de Looze. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Smidt. Chr. Afg. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Grisnigt. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 0 uur, ds. de Bel. WASSENAAR. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, ds. J. N. Pattist van Den Haag. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Meeter van Leiden; nam. halfzeven, ds. Streeder van Leiderdorp. Geref Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Nauta. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, mej. ds. Gunther van Zwammerdam. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds, Eijkman. RECLAME. NED HERV KERK. Beroepen: Te Nigtevegt, A. Dijkstra te Losdorp (Gr.). Bedankt: Voor Breskens, A. T. W. de Kluis te Serooskerke (Zeel.). Voor Roode- scfiool, IJ. Alkema te Lemelerveld (Over.). (Van onzen New-Yorkschen corresp.) NEW-YORK, 7 Nov. 1831. WIJZIGING VAN SMAAK EN GEWOONTEN. Onlangs ried de schrijver van een inge zonden stukje aan, dat iedereen een boter ham per dag meer zou eten, dan hij gewend was, als een middel om het kolos sale graansurplus te laten verdwijnen. Bovendien verklaarde hij zich in harte lijke symphatie met de nieuwe mode, die langere rokken en mouwen aan de dames voorschrijft. In hoeverre hij gelijk had, weet ik niet, maar de schrijver beweerde, dat de vermageringskuur en de knievrije rok een belangrijk deel hadden bijgedra gen tot de heerschende ontwrichting in het zakenleven. De inzender vergeet blijk baar, dat in dien tijd, toen er minder meelspijzen werden gegeten en de bewon derde magere figuurtjes zoo min mogelijk bekleed werden, andere industrieën het veel drukker kregen en zelfs nieuwe be gonnen denk eens aan de schoonheids verzorging met haar lipsticks en huid- crêmes! En terwijl de graanboeren in de verdrukking kwamen, kregen de fruit- en groentekweekers het veel drukker door de nieuwe zucht naar sinaasappelen en rauwe tomaten.Maar ook die kijken dezer dagen allesbehalve vroolijk. Dr. Arthur E. Albrecht van de New-York State Department of Agriculture and Mar kets. heeft medegedeeld, dat de Amerikaan gemiddeld 143 pond meel per jaar minder consumeert dan zijn vader of moeder veertig jaar geleden deden. Hoog en laag. jong en oud wierp dus veertig procent overboord van datgene, wat vroeger een hoofdbestanddeel van het dagelijksche menu was: brood, koek en gebak. Vandaar dat er in de pakhuizen 300.000.000 bushels onverkocht en ongezocht tarwebloem op gestapeld ligt. Gelukkig schijnt daar een einde aan te komen, nu de prijzen weer eenigszings gestegen zijn, hetgeen weer een gevolg is van de meerdere aanvraag door het hongerende China, een Fransche bestelling, de ruiling van graan tegen Bra- ziliaansche koffie en tenslotte de afwe zigheid van Russisch graan op de wereld markt zooals het vorig jaar. Toch hebben malaise noch de vermage ringskuur het kolosale verschil van 143 pond per jaar voor een bevolking van 120 millioen zielen op hun gewetengnaar een zich langzaam veranderende levenswijze. In het kort. Amerika is bezig het Engel- sche dieet van biefstuk den heelen dag door te vergeten, want dr. Albrecht be weert. dat er tegenwoordig drie vierde minder vleesch gegeten wordt dan veertig jaar geleden. Varkensvleesch en kalfs- vleesch zijn meer in de mode gekomen dan rundvleesch, maar per hoofd fs het toch altijd elf pond per jaar minder. Er is een gedecideerde zwenking waarneembaar in de vegetarische richting. Melk is de nationale drank geworden; niet alleen kinderen, maar fabrieksarbei ders en kantoorpersoneel, menschen, die hard met spieren of hoofd moeten werken, zijn overtuigende melkdrinkers geworden. Bij de flesch, maar nog veel meer in be vroren staat met vruchtensappen en in allerlei voedzame en smakelijke toevoe gingen, als sundaes en sodas. Tusschen 1920 en 1926 is er een kolosale toename in het gebruik van zuivelproducten te con- stateeren en wel 200 pond méér per hoofd per jaar dan daarvoor, een vijfmaal groo- tere en snellere toename dan de gezamen lijke vermindering in consumptie van vleesch en meel. De jaarlijksche omzet aan roomijs bedraagt nu meer dan een half biiHoen dollars. Amerika is wat men bij ons een zoete kauw pleegt te noemen geworden en al weer vertelt dr, Albrecht dat het gebruik van suiker 105 pond per jaar is; vandaar de roomijs-voorllefde. 't Nachts donderen van alle richtingen eindelooze melktreinen naar New York, die bestaan uit tankwa gens, van binnen glas en mechanisch ge koeld, Er is geen quaestie van of het ver meerderde gebruik van suiker en melk is te wijten aan het alcoholverbod, aange zien de cijfers uitwijzen, dat in de twin tig jaar vóór de wet in werking trad het melkverbruik maar 14 pond grooter was geworden. Is het dan te verwonderen dat de producenten en handelaars van melk en suiker tot in den verst denkbaren vorm tegenstanders zijn van een wijziging der Drooglegging? Hier hebben we o.a. een der redenen, waarom Amerika nog altijd nominaal „droog" blijft, hoewel het in werkelijkheid kletsnat is. Een andere groote en belangrijke oor zaak voor de dieetverandering van den Amerikaan is het moderne vervoerwezen, dat hem in staat stelt het heele jaar door jonge worteltjes, aardbeien of bananen en wat niet meer op tafel te hebben. In dit reusachtigen land, dat eigenlijk een wereld deel mag heeten en waar het klimaat in de verschillende streken afwisselt van sub tropisch tot sub-arctisch, heeft de inten sieve landcultuur, die bovendien altijd in massa-productie werkt, het mogelijk ge maakt, dat een onafgebroken stroom vruchten en groenten, door het heele land gaat, hetgeen men zich een kwarteeuw geleden niet kon indenken. En daarenbo ven is de cultuur van nieuwe soorten ter hand genomen; is Californië niet op groote schaal bezig dadelpalmen te kweeken. de boom, die eigenlijk in het land van den 1001-nacht thuis hoort? Nu ontmoeten we zulke groenten als broccoli, escarole, anise en finochio als j 3SMS SPHINX in 8879 LUXE VERPAKKING voor ffa 1 O «50 SPHINX de elastische das uit zuivere natuurzijde per stuk f. 3 75 BREESTRAAT 151-153 ÉfL nieuwigheden, terwijl asperges of artisjok, ken het heele jaar door een doodgewoon Iets zijn. De medische wereld heeft een niet gering deel bijgedragen tot de verap. dering van eten en drinken. Amerika ls „health conscious", zich zijn gezondheid bewust geworden en een gezond lichaam is door dat voortdurend hameren van medische zijde een grooter schat geworden dan het bedrag op de bank. Nu nog wijzen de doctoren er op hoe verkeerd het is om meer vleesch en meelspijzen te eten dan rauwe vruchten en groene groenten, want dat wordt nog veel gedaan, al is er een verbetering gaande. Driem aal warm eten per dag, vleesch in groote porties, aardap pelen en een klein beetje groenten met een groote homp eigengebakken cake ot taart toe, overgoten door ontelbare reus achtige koppen koffie, is nog altijd de op vatting van een „square meal", een flinke maaltijd bij fnenschen, die hard werken zooals farmers. Wij brachten eens een zomer door ea pension op een farm, waar we aan het ontbijt op allerlei warme schotels onthaald werden, niet speciaal om ons te plezieren, maar de farmersvrouw gaf als haar op rechte meening te kennen, dat 'n dergelijke voeding de beste bescherming was tegen allerlei kwalen; het laatste, dat ik vu haar hoorde, was dat zij erg met haar maag sukkelde! Terwijl er 's middags, d.tr om 12 uur, groote stukken braadvleesch verschenen, bestond alle groente uit,.,, een schijf ananas uit blik, want daar moest deze vrucht voor doorgaan. Alle vruchten, waarop zij de hand legde, zelfs die aan ds hoornen om het huis groeiden, weides oogenblikkelijk in de pan gestopt en ver werkt tot taartvulling of conserven als jan e.d. met heel veel suiker. „An apple a day' keeps the doctor awar een appel per dag houdt den deter weg, Is een ouderwetsch gezegde, want! is deze vrucht nog immer populair, 4 heeft plaats moeten maken voor de ma zuur houdende sinaasappel, citroen a vooral de grape-fruit of pompelmoes nlil te vergeten. Ik durf te beweren, dat geen ware Amerikaan zijn ontbijt begint z een glas vruchtensap; uitgeperste si appel of een halve pompelmoes, ja zelfs tomatensap komt meer en meer in dt mode. Verder bestaat het heele maal uit een paar sneedjes toast, een ei en koffie. Dat is inderdaad een heel verschil out den zwaren warmen maaltijd van de vleesch-periode en het is toch niet aan te nemen, dat de menschen tegenwoordig minder trek hebben. Het ls eenvoudig een kwestie van zelf willen ten pleziere van de gezondheid. En wanneer de Metropoll- tan Life Insurance aan de hand van cijfers mededeelt, dat de leeftijdsgrens nu zoo bezig is te verlengen, dat men over vijf en twintig, dertig jaar het gemiddelde aan tal levensjaren met vijftien vermeerderd zal hebben, dan valt er inderdaad veel vcor de moderne methode te zeggen. Zoodra de wetenschap het hare g had, wierp de handelswereld zich met een ware rage op al die uitspraken en maakte er verkoopsmotto's van; herinnert men zich nog hoe goed het was om Californi- sche rozijnen te eten, omdat de zooveel ijzer bevatten? En hoe is de mode der vitaminen er in gekomen 1 Spinazie, die ik mij uit mijn jeugd als een voorjaarsgroente herinner, gedecoreerd met harde eieren en .soldaatjes", is hier letterlijk altijd ver krijgbaar en het eerste, wat een zuigeling krijgt als het geen tomaten-puree is. He. is de nachtmerrie van millioenen klef grut geworden, die het om de zooveel da- gen op hun bord zien, want de moeden zeggen dat er ijzer in zit en dat ls goed voor het beendergestel. Ongetwijfeld heeft de drooglegging e veel bijgedragen tot het grooter gebnw van melk en suiker als tot het minder copieuse dineeren. Wij hebben niet z™ lang geleden een beroemden Fransen» kok op bezoek gehad, die de Amerikaan- sche kookkunst in het algemeen niet kwaad vond, maar en hier hief lw armen en oogen ten hemel hoe kan mes goed eten genieten, wanneer er niets W te drinken is dan ijswater of mineraal water of nog erger een cocktail ot po" whiskey. Om er nog maar van te zwijgen- dat het niet in sausen verwerkt kan wor den. En de hotelhouders, die eerlijk ver klaren, in vroeger jaren de grootste winst in wijn en likeur te hebben gemaakt, ver tellen, dat het goede ouderwetsche law tafelen van een paar uur midden op w dag niet meer voorkomt. In plaats daarvan hebben we de ,,Q*[ lunch"de bliksemlunch gekregen, m negen van de tien gevallen staande w» een toonbank en uit het vuistje naar?®' nen gewerkt, bijvoorbeeld een drieden»» drie sneedjes brood met roomkaas jam of pindakaas en tomaten er tussGne» met een ijskouden moutdrank: w> met roomijs en vruchtensap of een extra van koffie en chocolade en mout 8" door elkaar geschud. Zooiets laat zip zeven en een halve minuut naar i spelen, waarbij ik dan nog den u)" het klaarmaken reken en kostbare voor verder jachten zijn bespaard. M» moderne leven ook iets met ons di« maken hebben?

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14