OPROEP TOT STEUN. 72sïe Jaargang DONDERDAG 26 NOVEMBER 1931 No. 21991 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 1 OFFICIEEL! KENNISGEVING STADSNIEUWS. DE OPENING DER DRINKWATERLEIDING TE ALKEMADE HET voornaamste Nieuws van lieden. DE VLAG IN TOP. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIENf 30 Cts. pér regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeinüsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbu» No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:! Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Nationaal Crisis-comité. Dinsdag plaatsten wij een oproep om steun tot het Nederlandschc Volk van het Nationaal Crisis-comité, dat op ini tiatief van H. K. H. Prinses Juliana is gevormd. Van harte bevelen wij dezen oproep bij onze Lezers aan en om het daadwerkelijk steunen gemakkelijk te maken, zullen wïj volgaarne de gelegenheid openen ook aan onze Bureaux de gaven te storten voor dit zoo bij uitstek sympathieke doel: het lenigen van den nood onzer medeburgers, die door de crisistijden zoo zwaar worden gedrukt. Iedere gift, groot of klein, is welkom Storting kan plaats hebben direct aan ons Bureau of op GIRONUMMER 57055. Wij zullen iederen dag onder initialen iedere bij ons ingekomen gave verant woorden. DE DIRECTIE. RATTENPLAAG. iürgemeester en Wethouders van Leiden; Overwegende dat in verschillende ge deelten der gemeente zeer veel hinder rordt ondervonden van ratten; dat deze rattenplaag slechts dan kan vorden opgeheven, indien de ingezetenen ïlve daadwerkelijk deelnemen aan de be rijding van de plaag; dat een der middelen tot uitroeiing van .e ratten is te zorgen dat het hun aan -et noodige voedsel ontbreekt; Dringen er bij de ingezetenen op aan om vooral geen etensresten, vischafval en der gelijke op de walkanten der grachten of naast de boomen neder te leggen; En verhoogen de premie van 5 cent op 10 cent voor elke rat, die aan het Bureau van den Reinigingsdienst, Noorderstraat 18 *ordt ingeleverd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 8796 Leiden, 26 November 1931. begrafenis zuster s. g. heidema. Naar wij vernmen zal het stoffelijk overschot van wijlen Zuster S. G. Heidema as. Vrijdagmiddag op de Begraafplaats Oud Eik en Duinen worden ter ruste ge legd. De stoet zal om twee uur vertrekken van het wijkgebouw van de Geref. Zie kenverpleging in de Scheepersstraat. Op de begraafplaats zal niet aan de groeve, bvaar in de aula worden gesproken. EEN GOUDEN JUBILEUM. Heden herdenkt de heer F. X. Kerstens den dag dat hij voor vijftig jaar als leer ling-zetter in dienst trad bij A. W. Sijt- hoff's Uitgeversmaatschappij N.V. Reeds vroeg hedenmorgen werd de jubi laris met zijn echtgenoote in een der directiekamers der Vennootschap in tegen woordigheid van den Burgemeester, pro curatiehouders, chefs en deputaties uit het personeel, door den directeur, den heer S. G. van Looy ontvangen, die den jubilaris met een hartelijke toespraak huldigde als een uiterst bekwaam vakman en hem dank bracht voor den steeds betoonden ijver en plichtsbetrachting. Spreker hoopte dat Kerstens nog jaren de firma zou mogen b.ijven dienen en eindigde zijn van waar deering getuigende speech onder aanbie ding van de gebruikelijke gratificatie en een fraai bloemstuk. Vervolgens verkreeg de burgemeester, de heer Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, het wcord, die, mede namens het Gemeente- Bestuur den jubilaris complimenteèrde met dezen gedenkwaardigen dag en er tevens zijn vreugde over uitsprak dat ook de Regeering de verdiensten van Kerstens heeft erkend, door hem de Orde van Oranje Nassau in brons toe te kennen. In opdracht van H.M. de Koningin spelde de burgemeester daarop deze onderscheiding den jubilaris op de borst. Na deze plechtigheid sprak vervolgens de heer B. P. du Croix, namens procuratie houders en kantoorpersoneel, o.a. woorden van waardeering en dank voor de wijze waarop de jubilaris steeds de goede ver standhouding met allen, die met hem in aanraking komen, bevordert en ook deze spreker hoopte dat Kerstens nog jaren bij de Vennootschap zou mogen blijven. De jubilaris, zeer onder den indruk van al deze hulde, sprak vervolgens woorden van dank. In het zetterij-kantoor vond verder de huldiging plaats door zijn onmiddellijken chef, den heer P. Merkelijn, die mede na mens procuratiehouders en chefs, zijn woorden vergezeld liet gaan van een stof felijk blijk hunner sym/Dathie in den vorm van een mooie radio-tafel. Intusschen had het voltallige personeel zich in een der lokalen verzameld; hier vond de huldiging der collega's plaats, waarbij als woordvoerder de heer Ros malen optrad, die op vaak leuke wijze de, vele verdiensten van den jubilaris naar voren bracht en hem, namens allen een prachtigen luid-spreker en een mooien bloempot aanbood. Een mooie oorkonde, die weer door collega Hes op verdienste lijke wijze v/as geteekend, vermeldde de namen der gevers. Getroffen door al deze huldebetuigingen dankte de jubilaris mede namens zijn vrouw, zijn collega's hartelijk voor hun blijken van sympathie, waarmede deze herdenking op de Doezastraat ten einde was, doch stellig ten huize van den jubi laris op prettige wijze is voortgezet. EEN DIAMANTEN HUWELIJKS JUBILEUM. Zondag 6 December hopen onze oud- stadgenooten Adrianus Pieter Gouwentak en Gijsje van den Bovenkamp, thans wonende te Haarlem, hun diamanten huwelijksfeest te herdenken. Beiden zijn thans 86 jaar oud en heb ben van 1871 tot half 1931 hier ter stede gewoond, eerst 21 jaar op de Gedempte Voldersgracht 5 b, daarna 10 jaar op den Vestwal en ten slotte, nadat de man ge pensioneerd werd van zijn betrekking bij de Leidsche Katoenvlechterij en Netten- fabriek v.h. Jaeger en Co., gedurende 16 jaar in de Heinsiusstraat no. 35. Sinds dezen zomer hebben zij hun intrek geno men bij hun oudsten zoon, Spaansche vaartstraat 49, Haarlem. Wij twijfelen niet of in de komende dagen zullen ook vanuit de Sleutelstad vele gelukwenschen de oudjes bereiken. J. SCHOTS Jbzn. t. Gisteren is in den ouderdom van 62 jaar overleden de heer Jacob Schots Jbzn., oud directeur van de N.V Distilleerderij „De Fransche Kroon" voorheen Hart-evelt en Zoon aan de Langegracht. De heer Schots was bijna veertig jaar in genoemd bedrijf werkzaam, eerst als vertegenwoordiger en na het overlijden van den heer Hartevelt in 1918, toen de zaak in een N.V. werd omgezet, als direc teur. Ongeveer twee jaar geleden nam hij wegens gezondheidsredenen als zoodanig ontslag. De overledene was een geboren Zaan- kanter; in zijn geboorteplaats Krommenie bekleedde hij verschillende functies in het openbare leven. O.a. was hij een tijdlang wethouder-locoburgemeester. Hier ter stede trad hij weinig op den voorgrond; alleen had hij een of twee jaar zitting in het bestuur der 3-Octobervereeniging. Voorts was de overledene commissaris van de Leidsche Broodfabriek en van de N.V. Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo. Zijn stoffelijk overschot zal as Zater dagmiddag om 2 uur te Krommenie wor den ter aarde besteld. KON. NED MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De maandelijksche bijeenkomst van de leden der afd. Leiden vond gisteravond weder in „In den Vergulden Turk" plaats. Te ruim half acht opende de heer J. G. Ballego de vergadering met een hartelijk welkom tot de vele aanwezigen en verzocht voorlezing der notulen, welke ongewijzigd werden goedgekeurd. Na behandeling van eenige ingekomen stnkken werd medegedeeld dat aan de Tuiniers- en Bloemisten Vereeniging en aan die van oudleerlingen der tuinbouw- cursussen een subsidie zal worden gegeven elk van f. 10; voor de oprichting van een tuinbouwcursus te Katwijk zal f.7.50 worden bijgedragen. Voorts deelde de voorzitter mede dat het succes voor de Sieboldherdenkings- tentoonstelling geregeld toeneemt; het is voor de commissie een lust hieraan te werken. Toegezegd zijn reeds 15 groote inzendingen, benevens een aantal klei nere. In België heeft zich spontaan een commissie gevormd; een groote Belgische inzending is toegezegd, benevens een in zending van de wereldberoemde firma Louise van Houtte. De Belgische commis sie staat door middel van jhr. van Vre- denburg, in voortdurend contact met de Hollandsche commissie.' De heer Mater gaf eenige inlichtingen omtrent de geldmiddelen, die langzaam maar gestadig binnenvloeien. Door de we tenschappelijke commissie wordt even eens hard gewerkt; diverse onderten toonstellingen zullen in Musea en de Hortus worden gehouden. De heeren H. Koome Jr. en Jac. Ouds hoorn, zullen per 1 Jan. '32 de vacature's in het bestuur, ontstaan door het aftre den van den heer J .v. d. Berg en vertrek van den heer C. A. Allers, innemen. De heer H. Veendorp bracht vervolgens verslag uit over het verhandelde in de Alg. Verg. der Maatschappij, waarna de heeren v. d. Berg, Oudshoorn en Sluis eenige inlichtingen gaven omtrent het Jaarboek, de rubriek candidaten H. B. enz. Na de pauze behandelde de heer E. H. J. Cunaeus de vraag: Welke eischen worden er tegenwoordig gesteld aan de variëteitsnamen? Spr. lichtte deze vraag op aangename en duidelijke wijze toe, be handelde uitvoerig de variëteiten en bastaarden van planten, de tegenwoor dige benamingen en wees den jongen le den op het gemak van een klapper schrift, waarin men alles noteert wat men betreffende de nomenclatuur leest en zeide dat men dat alles kan vinden in het Orgaan der Mij. De heer D. de Jongh zette breedvoerig uiteen, door welke invloeden een wilde plant tot een gekweekte plant wordt om gebouwd en wat het verschil tusschen beide is. Dit geschiedt volgens spr. door invloeden van buiten en door inwendige invloeden, zoowel als door de kunst van den kweeker. Met verschillende voorbeel den toonde spr. dit aan. Tot een eigen lijke conclusie is men echter niet geko men, daar vele wilde planten in gekweek- ten staat zich prachtig ontwikkelen ter eene plaatse, doch weder naar den na tuurstaat terugloopen ter andere, min der gunstige plaats. De heer A. Galjaard leidde de vraag in „Waardoor ontstaat wollius" en is er een voorbehoedmiddel. Spr. deelde mede, dat deze ontstaan door eieren, de levende larven komen bij het leggen al uit (laven) en worden dan insecten. Ontwikkeling kan bespoedigd worden door afwisseling van temperatuur. Als be strijdingsmiddel geeft spr. aan: goed toe zicht op stekmateriaal, daar zij zich niet op groote afstanden verplaatsen, bespui ten met contactgiften, onderdompelen in warm water, Phytohiline No. 2, 1 op 33 deelen water enz., enz. Op houtige ge wassen een 7 pet. carbolineum bespuiting, z.gn. onze lievenheer beestjes en sluip- westen zijn hun natuurlijke vijanden, dus moeten wij die sparen. Ook hierna ontstond een gezellig debat. Na de rondvraag, waaraan door een drietal leden werd deelgenomen, bracht de voorzitter hartelijken dank aan spre kers en debaters en sluit hierna de bij eenkomst. LEZING VAN Dr. J. IRWIN BROWN. Een avond van bijzonder gehalte. Voor een uitverkochte, tot in alle hoe ken bezette Nutszaal, heeft Rev. Dr. J. Irwin Brown, de bekende predikant der Schotsche gemeente te Rotterdam, gis teravond een „lecture" gehouden over „An Irishman's difficulties in speaking Dutch, with a chapter on O'Neill and the Telephone". De spreker werd, namens het Comité voor deze lezing, bestaande uit de heeren prof. Kern en dr. Perdeck, voorz. en secr. der „English Association", mr. A. van de Sande Bakhuyzen, burgemeester van Leiden, mr. P. J. Idenburg, prof. Van Nes en prof. De Zwaan, ingeleid door prof. Eekhof. Deze bracht dank aan allen die tot het welslagen van dezen avond hadden medegeholpen, en aan dr. Brown voor zijne bereidwilligheid, om deze lezing te houden, waarvan de baten zullen zijn voor de oprichting van een „Memorial" voor de Covenanters, in de Schotsche Kerk te Rotterdam. Op onderhoudende en en geestige wijze, met humor van de rijkste en fijnste soort, wist dr. Brown ook thans weder den geheelen avond zijn uitgelezen gehoor te boeien. Door zijn klankvolle stem, leuke manier van zeg gen, typische miniek en zorgvuldig voor bereid Engelsch, wist spreker de situaties, waarin O'Neill geraakt ten gevolge van zijn moeilijkheden met de Nederlandsche taal, zoo scherp uit te beelden, dat her haaldelijk een heldere lach uit het publiek opklonk. Het was een genotvolle, maar tevens een leerzame avond, waarvoor het gehoor den sympathieken raconteur met een krachtig applaus bedankte. o CENTRALE OUDERRAAD. Esperanto-Ies van den heer van Slooten. Gisteravond vond in de Kweekschool aan de Oude Vest een vergadering plaats, bestemd voor alle oudercommissieleden, terwijl andere belangstellenden ook toe gang hadden. Te half negen opende de voorzitter, de heer Ch. L. Waldkötter, deze vergadering met een hartelijk welkom in het Espe ranto. Daarna deed hij hetzelfde nog eens in het Hollandsch. tevens er de aanwe zigen op attent makende, dat het nood zakelijk is, wil men actief aan de ouder beweging deelnemen, zich te abonneeren op het „Leidsche Ouderblad". Hierna gaf spreker het woord aan den heer H. v. Slooten Jr., directeur van de Kweekschool van Onderwijzers (essen), die een openbare les in Esperanto zou geven. De heer van Slooten gaf eerst een in leiding over de taal zelf, als ook een deel uit de geschiedenis van den samensteller dezer taal, dr. L. L. Zamenhof. Dat Espe ranto niet moeilijk is, aldus spreker, daarvan heeft men een levend bewijs in den heer Waldkötter, die op 70-jarigen leeftijd nog, in 5 maanden het diploma haalde en nu zelf een cursus geeft in het Leidsche Volkshuis. Esperanto is niet de eerste of eenige poging geweest om te komen tot een we reldtaal. Ook het Volapük is een ernstige poging daartoe geweest en nog. Deze taal was echter nog te moeilijk en dr. Zamenhof is het gelukt het Esperanto samen te stellen, waarbij de geheele grammatica uit 16 hoofdregels bestaat. Reeds op de schoolbanken probeerde dr. Zamenhof een wereldtaal te vinden, geïnspireerd door het feit. dat in zijn ge boorteplaats meer dan 4 talen werden gesproken en dit dikwijls aanleiding gaf tot oneenigheden. Op 18-jarigen leeftijd had hij de taal in wezen reeds klaar, doch eerst na 1905 toen het eerste wereldcongres voor Espe ranto werd gehouden, was het Esperanto niet meer te stuiten. Hoewel reeds veel geschriften in espe ranto waren verschenen, veel boeken in esperanto vertaald, werd op dit congres eerst het bewijs geleverd dat Esperanto ook een levende spreektaal is. Meer dan 20 nationaliteiten waren op dit congres aanwezig. Dr. Zamenhof opende deze vergadering in het Esperanto en het was roerend om te zien. hoe goed men elkaar begreep. Want dit is het mooie van Esperanto, de taal is geen doel. doch slechts het middel om te ko men tot meerdere eenheid bij het mensch- dom, dus als het middel om te geraken tot den wereldvrede. Na deze met applaus beloonde rede, ving de heer v. Slooten zijn eigenlijke les aan en het was merkwaardig hoe in eenigè oogenblikken de geheele klas hardop espe ranto zat te lezen en geheele zinnen uit het Hollandsch in Esperanto vertaalde. Tot slot van de vergadering werd ge zongen onder pianobegeleiding van den heer Waldkötter Jr. „La Espero", Him- no Esperantista waarna de voorzitter te half elf deze buitengewoon geanimeer de vergadering sloot met een hartelijk woord van dank aan den heer v. Slooten voor de prettige en vlotte wijze waarop hij ook dezen avond weer had geleid. Het moment der plechtige in-werking-ste Hing door Z.Exc. jhr. mr. H. A. van Karoebeek, Cothmissaris der Koningin in Zuid-Holland, ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het economische docto raalexamen Indologie de heeren Prawira Adiningrat (Den Haag) en A. P. H. Berk- huljsen (Den Haag). DE HUREN IN DE KOOI. Zooals bekend, heeft het Bestuur der Buurtvereenlging de Kooi geconfereerd met het Bestuur der Ver. tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen en met B. en W. inzake de opgelegde huur- verhooging. De Buurtvereeniging verzocht deze verhooging te beperken met het oog op den a.s. winter en de groote werkloos heid. Het Gemeentebestuur heeft dit ver zoek thans afgewezen. Tegen Vrijdag a.s. is in Patrimonium een algemeene ledenvergadering belegd in verband daarmede. BINNENLAND. Het voor Leiden ontworpen plan inzake verbetering: van den spoorwegovergang kan in dezen tijd niet worden uitgevoerd. (Parlementair Overzicht, 3e Blad). Begrooting van Arbeid; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (Binnen land, le Blad). Nadere bijzonderheden omtrent de ramp van de „Ophelia" (Uit Ned. Oost-Indië, le Blad). Samenwerking tusschen Philips en Tele- funken. (Financiën, 3e Blad). De officieele opening van de drinkwater leiding te Alkemade (4e en le Blad). Uitvaart van Evert Cornelis. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Huiszoeking bij de Duitsch-nationalen in Hessen. (Buitenl. en Tel., le Blad). Ernstige werkloozenbotsingen in Tsjecho- Slowakije. (Buitenl., le Blad). De Volkenbondsraad en het Chineesch- Japansch conflict. (Buitenl., le Blad). Tariefverhooging in Frankrijk. (Buitenl. le Blad). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Timmerfabriek „De Nijverheid", Lange Scheistraat 5 c, Leiden. Vereffenaar: J. K. van der Waals, Voorburg. ARBEIDSBEURS. Op den 25en November 1931 waren 1959 (v.j. 1235) werkzoekenden inge schreven. De Watertoren der Drinkwaterleiding te Alkemade, die heden officieel is geopend.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1