Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 25 November 1931 Tweede Blad No. 21990 BINNENLAND. korting uitkeeringen aan gemeenten en provincies. I" DE VESTIBULE VAN HET NIEUWE POSTKAN TOOR TE UTRECHT is het glas-in-loodraam, ontwor pen door prof. R. N. Rolan d Holst, geplaatst. Het raam heeft den vorm van een halven cirkel met een mid dellijn van 5Vi Meter. TE RIVESALTE, ln de Pyreneëen. de geboorteplaats van maarschalk Joffre, is het standbeeld van den overleden maarschalk plechtig onthuld, door den Franschen Minister van Oorlog Maginot. - Ook de weduwe van maarschalk Joffre was bij deze plechtigheid tegenwoordig. ST. NICOLAAS EN PIETER MANKNECHT. Een on dernemend winkelier te Rot terdam heeft in zijn winkel het Marionetten-Theater va n den heer Brugman. De Olijftack", geëngageerd, waarbij voorstellingen gegeven worden met St. Nicolaas en Pietermanknecht in de hoofdrollen. ernstige critiek op het wetsontwerp. erslag der Tweede Kamer. Voorloopig V dJerTvlenen k het Voorloopig Verslag teede Kanier inzake het wetsont- iu5L Lijdelijke korting op de uitkee- ü\nr? aa.n de gemeenten en provinciën. aan is het volgende ontleend: ttnpiirï ^eden> bereid waren, in deze van h ^^omstandigheden de leiding Een zooveel mogelijk te vol- en,;fi®ston(len tegen dit wetsontwerp zoo daarop bedenkingen dat zij vreesden geven stem te zullen kunnen onnri ,ultkeerlng aan de gemeenten op lomfc u Wet van 1929 uit het Gemeente- bezwaarlijk „rijksgeld" worden da SJ? en is in de plaats gekomen van "^omstenbelasting der gemeenten. Volgens deze leden is de werkelijke strek king van het ontwerp geen andere dan de gemeenten tot verlaging der salarissen van hun personeel te nopen. Tegen een wijziging van de wet van 1929 op dezen grond bestond bij hen zeer ern stig bezwaar. Als landsbelang salarisver laging in sommige gemeenten eischt en als de wetgever tusschenbeiden moet ko men dan mag daarvoor toch in geen geval de wet van 1929 worden gebruikt. Die wet immers is niet in het leven geroepen om aan de regeering een middel te geven waarmee zfi de gemeenten kan dwingen haar wil te doen. Naast principieele. be stonden bij de hier bedoelde leden belang rijke practische bezwaren. j Daarbij komt. dat het door de regeering aangegrepen middel in vele gevallen niet het gewenschte effect zal hebben. Immers zonder twijfel zal menige gemeente, te welker aanzien de voorgenomen korting zal worden toegepast, de salarissen van haar personeel niet met gemiddeld 3°/o verlagen. Een reden daarvoor kan b.v. daarin gelegen zijn, dat die salarissen reeds lager zijn dan die welke voor over eenkomstige functies bij het Rijk gelden Verscheiden andere leden achtten het niet gewenscht, dat de korting, welke naar hun meening ten onrechte op de salaris- I sen der rijksambtenaren is toegepast, nu l ook nog tot die der gemeenteambtenaren zal worden uitgebreid. Zij aarzelen niet de methode, welke de regeering hier wü toe passen om haar doel te bereiken, ontoe laatbaar te noemen. Wel wordt aan de ge meentebesturen niet rechtstreeks wijziging van haar bezoldigingsregeling opgelegd, doch het ontwerp heeft de strekking, ze daartoe te dwingen. Bovendien zullen vele gemeenten wel om financieele redenen verplicht zijn de toegepaste korting op haar ambtenaren te verhalen en slaat men dezen weg eenmaal in, dan kan men de gemeenten een anderen keer op dezelfde wijze weder dwingen tot iets anders. Zoo wordt 't toezicht op de gemeentebesturen langzamerhand van het departement van Binnenlandsche Zaken naar dat van Fi nanciën overgeheveld. Eenige leden konden zich niet geheel vereenigen met de uitspraak, dat door dit ontwerp de autonomie der gemeenten, voor wat de bezoldiging van haar personeel betreft, zou worden aangetast. Zij be schouwden bovendien autonomie volstrekt niet als een natuurlijk recht van de ge meente Het geldt hier een questie van utiliteit. De omvang van de autonomie der gemeente hangt geheel af van de mate, I waarin de wetgever het nuttig oordeelt I haar die toe te kennen. Tegen deze laatste opvatting kwamen verscheiden leden krachtig in verzet. Zij noemden de autonomie der gemeenten een der levenssappen van ons Staatkundig bestaan. Afgezien van alle bezwaren van theore- tischen en practischen aard gaven ver scheiden leden als hun meening te ken nen, dat er aan algemeene verlaging der salarissen van het gemeentepersoneel geen behoefte bestaat wijl in vele gevallen deze salarissen verre blijven beneden die welke door het rijk worden betaald. Sommige leden herinnerden er aan dat-, nadat het voornemen der regeering tot tijdelijke verlaging der salarissen van het Rijkspersoneel bekend was geworden, aller wegen om een gelijke verlaging van de wedden van het gemeente personeel is ge roepen. De regeering heeft t-oen met spoed een desbetreffende regeling ontworpen Enkele leden verklaarden zich met het ontwerp wel te kunnen vereenigen. Zij achtten het voorstel van de regeering. ge zien de abnormale tijden waarin wij thans leven, volkomen geoorloofd. Zij oordeelder de gemeentelijke autonomie eveneens eer kostelijk goed: naar hun meening wordt die echter in geen enkel opzicht aange tast daar de gemeenten volkomen vrii blijven de door de regeering gewenscht geachte salariskorting al dan niet in te voeren. Wegens de vele bezwaren in het voor loopig verslag tot uitdrukking gekomen, vonden zeer vele leden het gewenscht. dat indien niet in ruime mate aan de bezwa ren kan worden tegemoet gekomen het geen zij ten zeerste betwijfelden het ontwerp door de regeering zal worden in getrokken. De vraag werd gesteld, op welk tijdstip de regeering zich de inwerkingtreding der ontworpen regeling voorstelt. Ook tegen de korting aan de provinciën bestonden bij vele leden ernstige beden kingen. het conflict bij de kon. ver, tapijtfabrieken. Gisteravond vergaderde te Deventer het personeel der Kon. Ver. Tapijtfabrieken. Behandeld werd het voorstel der werk gevers, inhoudende: het opheffen dei- staking, het direct aanvaarden van 5% consverlaging en het na 2% maand voe- en van besprekingen over de tweede loons- erlaging van Algemeen stelde het personeel zich op iet standpunt, dat deze voorwaarden on aanvaardbaar zijn en de 10% loonsverla ging dient te worden geannuleerd. De staking duurt voort. HEEFT U AL UW ST. NICOLAAS-INKOOPEN GEDAAN? Neen? Dan wordt het toch tijd. Velen geven U reeds 't. voorbeeld. Een serie aardige snaphots, zooals mendie lederen dag bijna in de stad kan aantreffen. Zorgvuldig wordt het gekochte naar huis medegenomen. Jong en oud heeft wat op zijn verlanglijstje staan. EEN VRIJ ERNSTIGE BRAND woedde gisteren in perceel Kleine Kattenburgerstraat 155 te Amsterdam. De brandweer bluschte het vuur onder grooten toeloop der nieuwsgierigen in de drukbevolkte buurt. EEN OBSTAKEL VOOR HET SCHEEPVAARTVERKEER, in den vorm van een ge zonken schuit, is gisteren uit een der Amsterdamsche grachten opgehaald.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5