ONZE REBUS-PRIJSVRAAG. 1l& Jaargang WOENSDAG 25 NOVEMBER 1931 No. 21990 OFFICSEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Ket voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi] een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.!] Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35, per weekf.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Wij brengen in herinnering, dat Je inzending voor onze rebus prijsvraag a.s. Maandagmiddag om 12 uur onherroepelijk sluit. DE DIRECTIE. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op DONDERDAG 26 NOVEMBER 1931, des namiddags om halfvijf In de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal (Ingang Breestraat). Onderwerp: Voorstel tot het aangaan van een geld- leening. 8717 ZUSTER S. G. HEIDEMA Een vruchtbaar leven afgesneden. Na een ernstig lijden is, nog geen 38 jaar oud te Den Haag overleden zuster S. G. Heidema, directrice van de Ger. Ziekenver pleging aldaar en oud-directrice van het Academisch Ziekenhuis hier ter stede. Met haar daalt ten grave een zeer begaafde nouw, die in de Chr. Arbeidersbeweging, nationaal zoowel als internationaal, een rol van beteekenis heeft gespeeld. Stientje Grietje Heidema, werd 29 Nov. 1893 te Heinenoord, waar haar vader, de hoogbejaarde ds. R. Heidema, em. predi kant van de Ger. Kerk van Zuidbroek, toen redikant was. In 1915 ging zij in de verpleging en ar beidde in de Valeriuskliniek te Amsterdam, tot 1918, in welke periode zij ook het di ploma krankzinnigenverpleging behaalde. Korten tijd was de ontslapene daarna werkzaam in de Ger. ziekenverpleging in de ter Haarstraat te Amsterdam, terwijl zij een jaar particulier verpleegster was. Van 1920—1922 was de ontslapene werk zaam in het Wilhelminagasthuis te Am sterdam en behaalde het diploma zieken verpleging. 1 Juni 1922 volgde haar be noeming tot vrijgestelde van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond, waarmede de eerste vrouwelijke vrijgestelde in de Chr. vakbe weging haar intrede deed. 1 Aug. 1924 trad de ontslapene op als directrice van de Ger. Ziekenverpleging te Den Haag. Zij was slechts als zoodanig 4 maanden werkzaam. 1 Jan. 1925 volgde haar benoeming tot directrice van het Ziekenhuis t§ Leiden. Ook hier was zij niet heel lang werkzaam, want bij de reorganisatie die in deze in richting plaats vond, kreeg zij ontslag. Zuster Heidema was daarop werkzaam in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, waar zij haar diploma kraamverpleging behaalde. In 1929 trad zij wederom op als directrice van de Ger. Ziekenverpleging in de Resi dentie, wat zij tot aan haar dood ge weest is. Zuster Heidema bewoog zich in breeden «ing in 1921 refereerde zij op het Intern. Chr. Arbeidsterscongres te Brussel over „Moederschapszorg" welk referaat later ge publiceerd werd in 't Belgische damestijd- schrift „Vrouwenleven" en ten onzent in Gids, het blad van het Chr Nat. Vak verbond. In datzelfde jaar vertrok zuster Heidema in opdracht van het Chr. Nat. Vakverbond met nog twee vrijgestelden naar Weenen, ten einde een onderzoek in te stellen naar den arbeid van de „Zentral Verein für Innere Mission in Oesterreich". «et rapport dat mede door de ontslapene uitgebracht, leidde tot een ver nieuwde en krachtiger steunverleening van ne zijde van het C. N. V. aan het beproefde bostenrijksche volk. In Weenen werd Zus ter Heidema in audiëntie ontvangen door jen toenmaligen Minister-President, den oeer Hainiseh; eveneens door den Minister ,ur Soziale Verwaltung, den heer Bauer en Qoor den burgemeester van Weenen. in 1922 woonde zuster Heidema te Inns- jnick als afgevaardigde van het C.N.V. e' 2e Internationale Chr. Arbeidsters congres bij. t *n.1923 werd de overledene door de Oos- vo* v he re£eering benoemd tot ridder n a Oostenrijksche Roode Kruis, up de vergaderingen van den Ned. Chr. hg? r n<*' den Na^- Vrouwenraad en ppd ondheidscongres was zij evenmin vuiri° 7 kende' Op tal van plaatsen ver wis Zuster Heidema spreekbeurten over Chr'^hapszorg of het goed recht der (W y~ y?eweging. In de serie „Christen SEMPRE CRESCENDO. Op het invitatie-concert, dat Sempre op Maandag 14 Dec. des nam. te 3 uur aan de burgerij aanbiedt, zullen de volgende werken ten gehoore gebracht worden: Concerto Grosso No 8, Corelli; Dubbel concert voor twee violen, Bach, voor te dragen door de eere-leden mr. W. G. de Marez Oyens en mr. O. Elias en de Kleine Nachtmusik van Mozart. Kaarten voor dit concert zijn gratis verkrijgbaar bij de Fa. Eggers, Botermarkt De plaatsbespreking voor beide concer ten begint Woensdag 2 Dec. om 10 uur. Voor het avond-concert van 15 Decem ber is nog slechts een beperkt aantal kaar ten verkrijgbaar bij de Fa. Eggers. LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. haarei? Vrouwenbeweging" verscheen van pd een brochure over „De vrouw Ve vakbeweging." WTvroege dood heeft een vruchtbaar 11 nog jong afgesneden. Lezing van den heer Jos. de Gruyter. Voor de leden der Leidsclie Kunstver- eeniging sprak gisteren de heer Jos. de Gruyter over het onderwerp „De heden- daagscne Europeesche schilderkunst". De voorzitter Mr. Slagter memoreerde eerst het afscheid van Mevr. v. d. EistCoebergh als secretaresse der vereemging, in welke functie zij steeds groote toewijding en enthousiasme voor haar werk heeft be toond, waarvoor hij haar gaarne hulde bracht. In haar plaats was tot secretaresse benoemd Mevrouw Gunning, die haar taak eveneens met ijver heeft aangevat. De bekende criticus de heer Jos. de Gruyter besprak hierop den stand van de hedendaagsche Europeesche schilderkunst in het bijzonder die der Franschen en Hollanders, verlucht met een 60-tal licht beelden, welke keuze, naar hij verklaarde, uit den aard der zaak wel willekeurig moest zijn. Spr. wees er op, hoe de tegen woordige schilderkunst zeer gedifferen tieerd is, hoe een haast chaotische ver scheidenheid heerscht, hetgeen niet een bewijs van kracht, eerder van zwakheid is. Men schijnt hopeloos overontwikkeld; er zijn zeker vele uitingen van een zeldzame begaafdheid, maar overal heerscht onrust en twijfel. Een ieder ondergaat duizend en één invloeden of zet zich daar scherp tegen in, wordt dan tenslotte het slacht offer van eigen afgezonderdheid. Toch zijn er ook eenige groote richtlijnen te onder kennen, die gemeenschappelijke oorzaken hebben. Deze oorzaken ging spr. uitvoerig na, waarbij hij allereerst stilstond bij de gestijlde en niet-gestijlde kunst, want alle kunst onderscheidt stijl of een zekere styleering. Een bindend levensinzicht is noodzakelijk voor stijl. Spr. behandelde de oude archaïsche kunst en ging na, hoe het gemeenschappelijk stijlbesef groeide tot cultuurbesef: Europa heeft een sterk cen traal cultuurleven gekend. Een overzicht werd gegeven van den strijd tusschen de Grieksche en de Christelijke (mystieke) levenshouding, waarin de eerste overwin naar werd. Slechts zeer kort duurde de verzoening tusschen deze beide levens houdingen middeleeuwsch-Italiaansche periode), zij werd gebroken door de Renaissance.*Daarna kwam het wereldsche doel steeds meer op den voorgrond, een breuk was ontstaan, die uitliep op een splitsing naar velerlei kanten. Na de Gothiek volgde het ontbindingsproces van het stijlleven, waarin de romantiek eenige compensatie schonk. Het Academisme en het naturalisme liepen tenslotte uit op de anti-gothische strooming: het impressio nisme, met haar verijling, verfijning en geweldige subtiele kleurgevoeligheid. Lijn, vorm en compositie werden op den ach tergrond gedrongen, men offerde alles op aan kleur en licht. Het uitsluitend doel wa5 het geven van optische indrukken, van kleurgevoelig leven. Het naturalistisch- impressionisme was van een groote stijl loosheid en cultuurloosheid: daarop ont stond echter weer een reactie. Men voelde, dat men hopeloos was doodgeloopen en op den verkeerden weg bleek te zijn. Men zag plotseling weer voor zich, als verbijs terd de strak gestijlde figuren uit de cathedralen, die eeuwenlang genegeerd waren. Men gaat nu weer begrijpen wat vlak en lijn is en wat de compositorische eenheid van het schilderij beteekent. Men wil weer iets uitdrukken en knoopt daar toe aan bij de gothiek en de exothiek. Van Gogh, Gauguin en Cézanne. waren de eersten, die dit voelden. Men kwam weer tot menschuitbeeldingen: Gauguin werd gekarakteriseerd als de schepper van het zinnelijk-geestelijk schoone, bij van Gogh uitte zich de liefde en het geloof (décoratief-expressief) en bij Cézanne de wijsheid (constructivistich). Het uitbeelden der picturale landschappen had afgedaan. Men kan in die periode onderscheiden de archaïsche en technisch gerichte kunste naars. het differentiatieproces van eer tijds was echter daarmee weer naar voren gekomen. Dit zette zich steeds voort: bij Picasso kan men zelfs zes verschillende stijlen onderscheiden. Aan de hand van een groote serie lan taarnplaten van schilderijen van velerlei richting verduidelijkte spr. op boeiende wijze zijn interessante inleiding, die een overzichtelijk résumé bracht van den tegenwoordigen stand van zaken in de schilderkunst en al hetgeen, dat daartoe leidde. De heer de Gruyter had dan ook na afloop zijner beschouwing een dank baar applaus van de aanwezigen in ont vangst te nemen. ONTSPANNING VOOR WERKLOOZEN. In het vorig winterseizoen is door den Leidschen Bestuurdersbond een viertal ontspanningsavonden georganiseerd voor alle werkloozen en gezinsleden. Het talrijk bezoek op deze avonden was voor de organiseerende vereeniging een bewijs dat op deze ontspanning door de werkloozen prijs werd gesteld. Bij de buitengewone werkloosheid, welke thans heerscht, spreekt het wel vanzelf dat naast de actie welke moet worden gevoerd voor een voorziening in den grooten nood, er toch ook gelegen heid moet bestaan om door ontspanning wat afwisseling te brengen in het som bere leven van allen dag. De Leidsche Bestuurdersbond heeft dan ook het voornemen om in den a.s. winter weder een aantal ontspanningsavonden te organiseeren, waarvoor bereids aan het gemeentebestuur en financieele bijdrage is verzocht. In afwachting van de beslissing welke het gemeentebestuur op dit verzoek zal nemen, is thans reeds" besloten om de eerste der ontspanningsavonden te hou den op Dinsdag 1 December a.s. in de Stadsgehoorzaal. Voor dezen avond ls de medewerking verkregen van het Jazzband-orkest en cabaretgezelschap „Aufgepast". Door dit gezelschap zal een zeer va- rieerend programma worden uitgevoerd, waarbij vermeld kan worden dat „Auf gepast" zijn repertoire heeft uitgebreid met het vertoonen van kluchten en ko mische blijspelen, waarvan er ook een op het programma van 1 December voor komt. METEORIETEN. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen rechtsgeleerdheid mej. M. M. J. Peters (Amsterdam) en de heer J. A. Heyse (Mid delburg). De Siberische meteoorval in 1908. (Van onzen astronomischen medewerker) Nu ik onlangs de aandacht mocht ves tigen op sterrenregens, die dit jaar wel heelemaal door de bewolking ontgaan zul len zijn, wil ik nog even uitweiden over de nog merkwaardiger meteorieten, dat zijn meteoorsteenen, die werkelijk de aarde bereiken. Vooral nu ei onlangs weer een in Zuid-Afrika gevonden is (hij was al lang bij de inboorlingen bekend), waarvan prof. Hertzsprung dezen zomer een stukje mee naar Leiden nam. We hebben berichten over den val van meteorieten van 2500 jaar geleden in Chi- neesche kronieken, die overigens meer ge vallen vermelden met data en bijzonder heden. Zoo viel er in 86 (of 81) voor Chr. een op het paleis van Wang-tsai. Grieken en Romeinen vermelden ook een paar ge vallen en deze waren ook overtuigd van de kosmische oorsprong ervan Een meteoriet van 7 Nov. 1492 in den Elzas gevallen, is de oudste die bewaard is gebleven door den zorg van Keizer Maximiliaan. Merkwaardig is nu dat bij de herleving van de experimenteele physische weten schap, de meening onder geleerden alge meen werd, dat ze niet van buiten de aarde kwamen. Dat kon niet, dus het gebeurde niet. In de 18de eeuw werd het gewoon als bijgeloof beschouwd en twee gevallen in Frankrijk, waarbij door vele ooggetui gen bevestigd werd, dat ze uit den hemel vielen, werden door wetenschappelijke on- derzoekingscommissies gewraakt: physiek onmogelijk. Maar de steenen bleven vallen! En in het begin van de 19de eeuw komt de kentering, als er tegen de feiten niet meer te redeneeren valt, hoewel allang tevoren enkele geleerden van de kosmische oor sprong overtuigd waren. Wij weten er nu dit van. Van de vele duizenden meteoren, die dagelijks in onze dampkring komen ('t zijn er misschien v/el millioenen) bereikt er maar hoogst zelden een de aarde. Vrijwel alle zijn door de geweldige hitte, die de luchtweerstand veroorzaakt, verdampt en verstoven op tientallen kilometers hoogte, hoewel ze een enorme snelheid hebben, gemiddeld 50 K.M. per seconde. Of liever juist door die enorme snelheid bereiken ze de aarde niet, omdat nu de wrijving zoo groot is en daardoor de verhitting. Soms meent men dat er een wezenlijk onderscheid van samenstelling en oorsprong is tusschen meteoren (die de aarde niet bereiken) en meteorieten, maar dat is onzeker. Er zijn vooral 3 soorten meteorieten steenen, ijzeren èn steenen. en ijzeren De Zuid-Afrikaansche meteoriet, die ik noemde, bestaat voor 90% uit ijzer, bijna 9% nikkel en verder zeer kleine hoeveel heden Cobalt, Zwavel, Phosfor en Chloor. Van deze ijzeren zijn er de meeste gevon den, maar dat komt vooral omdat men van die ijzeren meteorieten het gemakkelijkst bewijzen kan, dat ze meteorieten zijn, om dat ijzer niet op deze manier op aarde voorkomt. Waarschijnlijk vallen er meer steenen meteorieten, maar de meeste blijven onopgemerkt. Ik kan natuurlijk niet in bijzonderheden ingaan op alle merkwaardige gevallen die bekend z(jn. Tot 1923 waren er 850 bekend. Vaak vallen ze in een groot aantal frag menten. In 1912 vielen er in Arizona 14 000 'steenen. en in 1868 in Polen wel 100.000! In het eerste geval was het totale gewicht maar 218 kilo. De grootste ijzeren meteo riet weegt 36V2 ton uit een stuk, maar dat is een uitzondering. Twee merkwaardige gevallen wil ik nog even vermelden. Ten eerste de beroemde meteoorkrater in Arizona. Daar heeft men in een volstrekt onvulcanische streek een krat-erachtige formatie gevonden van ruim een kilometer middellijn. De kraterwal is ongeveer 50 met°r hoog In die wal en tot diep in den grond (zelfs tot 200 meter diep) vindt, men meteoorijzer, zoodat het vrijwel zeker is. dal de krater ontstaan is door inslag van een meteoor, die diep in den grond drong en daar waarschijnlijk explodeerde. LWat ieen katastrophe één groote meteo riet kan veroorzaken, wordt wel duidelijk als men hoort van wat in Siberië voorviel 30 Juni 1908. Pas ongeveer 4 jaar geleden zijn daarvan volledige bijzonderheden be kend geworden. Een boer, Semenow, die op 80 K.M. afstand van de bewuste plek woonde, vertelde dat hij in het Noorden een groot vuur zag. De lucht werd heet, en hij was bang dat zijn kleeren zouden gaan branden. Het werd onmiddellijk weer don ker en tegelijk hoorde hij een explosie, werd meters weggeslingerd en bewusteloos geslagen. Zijn huic was zwaar beschadigd: de ruiten gebroken en de vloer ontzet. En dat op 80 K.M. afstand! Op de plaats van den val zelfs was een rendierpark met 1500 dieren. Daar is vrijwel niets van terugge vonden, behalve een paar geblakerde kar kassen. Over tientallen kilometers in den omtrek is zwaar bosch plat geslagen door de enorme luchtdruk Alle boomen liggen met de toppen van het centrum van de plaats van de meteo riet af. En over nog grootcr uitgestrektheid zijn er takken afgerukt en de boomen ge schroeid. Op 600 K.M. afstand was de aard- en luchtbeving zoo sterk dat een machinist een trein liet stoppen uit vrees voor ongelukken. De passagiers hadden de meteoor gezien, half zoo groot als de volle maan met een blauwen hals. Neg sterker: vier seismografen teeken den een aardbeving op. ook die van Jena in Duitschland en in Engeland werden door gevoelige barographen luchtgolvingen opgeteekend. die men toen niet kon ver klaren. Die golven kwamen 5 uur na de gebeurtenis in Engeland aan. Een paar avonden achtereen werden toen ook tot in Engeland toe bloedroode, ongewone zons ondergangen waargenomen, en het bleef den heelen nacht heldere schemering. Men bedenke eens wat er gebeurt als zoo'n meteoor een dichtbewoonde streek uitkiest! Den Haag en Rotterdam zouden ineens totaal verdwenen kunnen zijn. TOONEELVEREENIGING „SHYLOCK". Goede opvoering van „Gekocht en betaald" We willen eerlijk bekennen, dat onze verwachtingen ten aanzien van de eerste groote uitvoering der Leidsche Tooneel- vereeniging „Shylock" opgericht 10 Maart j.l. met bijster hoog gespannen waren. Een vereeniging, die nog in de kinderschoenen staat, een rolbezetting met tooneelistisch-onbekende stadgenoo- ten en een vrij zwaar tooneelspel als „Ge kocht en betaald", in trouwe, het waren geen factoren, welke de hoop op een goede uitvoering rechtvaardigden. Maar het dient gezegd: „Shylock" heeft zich kranig door de moeilijkheden heengesla gen. Weliswaar niet op een wijze zijn groo ten naamgever waardig, maar dan toch zóo, dat we aan de uitvoering van gister avond prettige herinneringen bewaren en met belangstelling en ongeveinsd genoe gen een volgenden avond tegemoet zien. De medespelenden hebben zich over het algemeen weten vrij te maken van de lachwekkende en veelal belachelijke on handigheid beginnenden dilettanten eigen. Dat is een grootere appreciatie dan oogenschijnlijk lijkt, want het bewijst, dat er ernstig en veel is gerepeteerd voor aleer de groote gebeurtenis dezer eerste uitvoering werd ondernomen. Zulks bleek bovendien uit de groote rolvastheid. welke allen zonder onderscheid aan den dag leg den. Het leeuwenaandeel van het succes komt zonder twijfel toe aan den heer D. Dusoswa, die het heele stuk door voor een beginneling uitstekend spel te zien heeft gegeven en vooral in zijn scènes met mevr. C. M. Dabrock-Mijs voortreffelijk op dreef was. Dit tweetal bleek trouwens goed op elkaar te zijn ingespeeld. De regie werd verzorgd door mevr. Su- san-de la Rie: de zorg voor de costumes en het kapwerk was opgedragen aan den heer C. A. G. Hoppezak, die zich op loffe lijke wijze van die taak kweet. Een goedkeuring verdient nog het vlotte tempo, waarin het programma werd af gewerkt. De regisseuse en dames-medespelenden werden aan het einde in de bloemetjes gezet. Een bal onder leiding van den heer A. N. van Wijk besloot dezen avond „Shylock's" eerste schrede op het glib berige pad der serieuze tooneelspeelkunst ls een goede geweest: mage zij door vele andere gevolgd worden. VEEVERVOER MET SNELTREINEN. In 't algemeen wordt door sneltreinen van de Ned. Spoorwegen geen vee ver voerd. In afwijking hiervan zal met ver schillende sneltreinen het vervoer van vee plaats hebben, o.a. met sneltrein 576 (vertrek 16.34 van Utrecht) van alle sta tions ten noorden van Utrecht gelegen. Door deze wijze van vervoer is het vee be langrijk vlugger in Leiden dan voorheen, toen op vee- of goederentreinen gewacht moest worden. OPENBAAR ONDERWIJS. Naar wij vernemen heeft de afdeeling Leiden van de vereeniging voor Volks onderwijs tot den Raad dezer gemeente een adres gericht, waarin zij verzoekt in de vrijkomende school aan de Heerenstr. alhier een openbare bewaarschool in te richten. BINNENLAND. Officieel rapport over de fraude aan het departement van financiën. (4e Blad). Ons parlementair Overzicht (4e en le Blad). De minister over de korting van de rijksuitkeeringen aan provincies en ge meenten. (Binnenland, 2e Blad). Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de pachtwetten. (Land- en Tuinbouw, 4e Blad). Op bezoek bij Noordwijk's burgemeester den heer v. d. Mortel. (3e Blad). Te Ouderkerk aan den IJsel zijn drie arbeiders onder zand bedolven geraakt; twee van hen zijn gestikt. (Laatste Be richten, le Blad). Bespreking tusschen de Chr. sociale organisaties over het werkloosheidsvraag stuk. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Britsch-Indische Ronde Tafel-confe rentie. (Buitenl., le Blad). Nog geen vooruitzichten in het Chl- neesch-Japansch conflict. (Buitenl. en Tel., le Blad). Moeilijkheden in den Pruischen Landdag (Tel., le Blad). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: J. Cuperus, Moschstraat 13, Leiden krui denierswinkel. NIEUWJAARSCORRESPONDENTIE. De directeur van het postkantoor alhier maakt bekend dat, om de hieronder ver melde bestemmingen nog voor 1 Januari 1932 te bereiken, de correspondentie als volgt verzonden kan worden (de overtochts duur voor de gewone verzending is bere kend tot de plaatsen achter de landen vermeld. Voor verder gelegen bestemmin gen is in het algemeen verzending met een vroegere gelegenheid gewenscht) Argentinië gewone mail (Buenos Aires) 13 Dec. Australië gewone mail (Fremantle) 2 Dec., nazending 3 Dec. (Adelaide, Mel bourne, Sydney en Brisbane) 25 Nov na zending 26 Nov. Brazilië gewone mail (Rio de Janeiro en Santos) 13 Dec. Luchtpost 17 Dec. Lucht- dienst Toulouse-Santiago de Chili. Britsch-Indië gewone mail (Bombay en Calcuta) 9 Dec., nazendin™ 10 Dec. Lucht post 23 Dec. Luchtdienst Amsterdam-Ban doeng. Ceylon gewone mall (Colombo) 10 Dec. Luchtpost 16 Dec. Luchtdienst Amster dam-Bandoeng. China gewone mail (Shanghai) 13 Dec. Chili gewone mall (Santiago. Valpa raiso), 8 Dec., Luchtpost 17 Dec. Lucht dienst Toulouse-Santiago de Chili. Cuba gewone mail (Habana), 16 Dec. Curacao gewone mall (Willemstad) 16 Dec. Egypte gewone mail (Alexandrië) 24 December. Irak gewone mail (Bagdad) 17 Dec. Luchtpost 25 Dec. Luchtdienst Londen- Karachi. Japan gewone mail (Shimonoseki), 13 Dec. Mexico gewone mail (Mexico Stad), 16 Dec. Nederlandsch-Didië: Sabang, Medan en Batavia zeepost 1 Dec. mail 9 Dec. Lucht post 16 Dec. Luchtdienst Amsterdam-Ban doeng. Palestina gewone mail (Rafa-Haifat 23 Dec. Luchtpost 25 Dec. Luchtdienst Lon- den-Karachi Siam gewone mail (Bangkok 3 Dec. Luchtpost 16 Dec. Luchtdienst Amsterdam -Bandoeng. Straits-Settlements gewone mail (Pe- nang en Singapore) 9 Dec. Luchtpost 16 Dec. Luchtdienst Amsterdam-Bandoeng. Suriname gewone mail (Paramaribo) 7 Dec. Luchtpost 16 Dec. Luchtdienst New- York-Paramaribo. Syrië gewone mail (Aleppo) 23 Dec. Uruguay gewone mail (Montevideo) 13 Dec. Luchtpost 17 Dec. Luchtdienst Tou louse-Santiago de Chili. Vereenigde Staten van Amerika gewone mail (New-York) 21 Dee. Zuid-Afrika gewone mall (Kaapstad) 9 Dec. Canada gewone mall (Montreal) 21 Dec.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1