DE BEGROOTING VAN FINANCIËN. 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 25 November 1931 Vierde Blad No. 21990 RADIO-PROGRAMMA. DiaS - 10 I°- FAILLISSEMENTEN, PARLEMENTAIR OVERZICHT SPORT. Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Rapport inzake de gepleegde fraude. Verschenen is de memorie van antwoord inzake de begrooting voor financiën. Hieraan is door het Hbld. het volgende ontleend: De mogelijkheid, door internationale samenwerking een einde te maken aan tet ontgaan van belasting door personen, die geregeld van land tot land trekken zonder ergens een vaste woonplaats te nebben, heeft meermalen een punt van onderibek uitgemaakt bij de deskundi gen, die door den Volkenbond zijn belast met het bestudeeren van de vraagstuk ken der dubbele belasting en der belas tingontduiking. Dit onderzoek heeft tel kens geleid tot de conclusie, dat maatre gelen tegen het bedoelde euvel zoo noodig door iederen Staat op zichzelf zouden moeten worden getroffen. Tot het toepassen van een controle op de door de boeren ingezonden weekgege- Ivens kan de minister de boekhoud- bureaux niet verplichten. Tot opheffing van het bankgeheim ten behoeve van den fiscus kan, ook naar het oordeel van de deskundigen van den Vol kenbond. niet worden overgegaan wegens de groote economische belangen die daar bij op het spel staan. Een bepaling, volgens welke het ge deelte van het inkomen, hetwelk voor liefdadige doeleinden wordt besteed, van de belasting wordt vrijgesteld, behoort in de wet op de inkomstenbelasting niet thuis. Naar aanleiding van de vraag of de regeering bereid is te bevorderen dat in dezen moeilijken tijd de toepassingen van de bepalingen betreffende inkomsten belastingen zoo gematigd mogelijk zijn, merkt de minister op, dat hij onder alle omstandigheden naar een oordeelkundige toepassing van de wet streeft. Ten aanzien van de dividend- en tan- iiemebelasting zou het vrijstellen van lerbruikscooperaties een bevoordeeling zijn tegenover den handeldrijvenden mid denstand. Een voorstel tot afschaffing van de grondbelasting kan de minister, zooals hij reeds meermalen deed blijken, niet in dienen. Aan de uitreiking van kostelooze rij- melmerken zijn omvangrijke administra tieve werkzaamheden verbonden. Er moet ernstig bedenking worden gemaakt tegen uitbreiding waardoor deze administra tieve werkzaamheden minstens zouden «orden vervijfvoudigd. Aan de vereeniging „de Vrijwillige Brandweer" te Zaandam is meegedeeld, dat de vereeniging zou kunnen volstaan met het nemen van een zgn. zestig-dagen- taart tegen betaling van een kwart van de verschuldigde belasting over een vol nar, vermeerderd met drie procent: zulks overeenkomstig artikel 4 lid 4 der Wegen- Wastingwet. De vraag of de vrijdom voor drukka- toen. die sinds ruim vijftig jaren bestaat en waarop de belanghebbenden zich ge- eel hebben ingesteld, behoort te worden getrokken, eisoht een nauwkeurige verweging. Een nieuwe partieele herziening van de Pensioenwet is in voorbereiding. Verhoo- iing van het maximumbedrag van het seduwenpensioen is daarin niet opgeno men. Maatregelen zijn in voorbereiding welke tot een ingrijpende herziening van de personeelsformatie van het Rijksinkoop- bureau zullen leiden. De beslissing over het plan tot reorga nisatie van den belastingdienst heeft de minister in verband met de tijdsomstan digheden voorloopig opgeschorst. Voorloopig bestaat noch het voornemen lot afschaffing, noch dat tot uitbreiding der Staatsloterij. Reeds de Grondwet verhindert gevolg te geven aan den aandrang van eenige I leden om de uitkeeringen aan de R.K. Kerk en aan de Remonstranten te be ëindigen. De minister vindt geen aaijleiding gelden aan te vragen voor de verhooging van de tractementen voor opper-rabijnen enz. Onder bedoelde tractementen komen be dragen voor die hooger zijn, dan die ver bonden aan vele hervormde en R.K. ker kelijke gemeenten. Bij nota van wijziging is op hoofdstuk VUIb alsnog ruim f, 300.000 bezuinigd. Aan zijn memorie van antwoord voegt de Minister een rapport toe inzake de fraude bij Financiën. Hieraan is het vol gende ontleend: Bij het onderzoek is gebleken dat een commies, nadat de contrólestaat bij den chef was ingeleverd, op verschillende tijd stippen, liggende tusschen 1 October 1925 en 29 Augustus 1931, een postcheque aan toonder opmaakte en het advies aan den Girodienst medezond met een afzonderlijk door hem opgemaakt en onderteekend borderel. De chèque werd door hemzelve behouden en geïncasseerd. Het totaal door hem verduisterd bedrag ad f. 160 611.04 is op een bij de Nota ge voegde lijst gespecificeerd. Zoo heeft hij op 30 Juli j.l. een chèque tot een bedrag van f. 2091.66 opgemaakt ën geteekend, welke mede op 31 Juli 1931 door den Girodienst werd afgegeven. In dien nu de betrokken chef het saldobiljet had vergeleken met het bijgevoegde staatje dan zou hem zijn opgevallen dat aan cheques was afgeschreven een bedrag van f. 133.254.75, terwijl het conölestaatje van 30 Juli slechts vermeldde een bedrag van f. 128.969.32 plus f. 2193.77 is f. 131.163.09. Het verschil is het bedrag van de weder rechtelijk uitgeschreven chèque. Deze voor de hand liggende controle die zeer weinig tijd vorderde, is door be doelden chef achtergelaten; voorts werd de enveloppe van den Girodienst met sal dobiljet en stukken niet door hem, maar door den commies geopend, die het bor derel en het bewijs van afschrijving van de chèque in quaestie er uit verwijderde. De onderteekenaren van het rapport zijn van meening. dat betreffende referendaris in het geheel geen toezicht oefende op de handelingen van den commies en, daar laatstgenoemde bevoegdheid tot teekenen bezat, was hij door dit volslagen gemis aan toezicht in de gelegenheid zich zoo veel gelden toe te eigenen als hij maar wilde. Ten aanzien van de vraag, hoe het mo gelijk is geweest, dat voor de Algemeene Rekenkamer de gepleegde verduisteringen verborgen zijn gebleven, merkt het rap port o.m. op, dat is komen vast te staan, dat in de recapitulatie van de verant woorde uitgaven door den commies opzet telijk telfouten zijn gemaakt teneinde de gepleegde fraude niet aan het licht te doen komen. Deze recapitulatie werd als regel niet door de Algemeene Rekenkamer geteld en dientengevolge is de onjuistheid die de telling inhield, onopgemerkt ge bleven. Het rapport oordeelt het niet-tellen der recapitulatie als een ernstige leemte in de controle van de Algemeene Rekenkamer. Resumeerende komt het rapport tot de conclusie, dat het feit, dat de gepleegde fraude jarenlang kon plaats vinden zonder te worden opgemerkt, eenerzijds moet worden toegeschreven aan ernstige plichts verzaking van den chef van het bureau Rijksbetalingsdienst en anderzijds in eenige leemten in de controle der Alge meene Rekenkamer, waarvan de commies op zeer sluwe wijze heeft gebruik gemaakt. VOOR DONDERDAG 26 NOVEMBER. Hilversum, 298 M. Uitsl. AVRO-Uitzen- ding 8.0010.00: Gramofoonpl. 10.00: Morgenwijding 10.15: Gramofoonpl. 10.45: Voorlezen 11.15: Gramofoonpl. 12.00: Concert door het Winkels Trio te Amsterdam 2.30: Gramofoonpl. 3.00: Knipcursus 3.45: Gramofoonpl. 4.00: Ziekenuurtje 5.00: Concert Omroepor kest o. l. v. N. Treep 6.00: Van Dijk's Orïgineele Volendammers 6.30: Vervolg Omroeporkest 7.00: Boekenhalfuurtje '•20: Omroeporkest 7.30: Engelsche les 8.00: Gramofoonpl. 8.158.45: Con certgebouw-orkest o.l.v. dr. W. Mengelberg. Jupiter-Symphonie van Mozart 8.45: Sportpraatje 9.15: Orgelconcert door Pierre Palla. Boris Lensky (viool) 10.00: vaz Dias 10.15: Carlton-Hotel Amster dam: Juan Llossas en zijn orkest 10.45 ^.üO: Gramofoonplaten. Huizen. 1875 M. 8.00—9.15: KRO.. J0.00: NCRV.. 11.00—2.00 KRO.. Hierna NCRV. 8.00—9.15 en 10.00—10.15: Gra mofoonpl. 10.15: Ziekendienst 10.45: Gramofoonpl. 11.30: Godsd. Halfuurtje t" *2 15—2 00: Concert KRO-orkest o. 1. v. trw?erritsen 200Handwerkcursus 4 °0: Gramofoonpl —3.15—3.45: Vrouwen- fuurt.ip - A nn rTï VJitt halfuurtje 4.00: Ziekenuurtje 5.00: Cursus Handenarbeid voor de jeugd 5.456.45: A. v. Hilten (fluit) en Mevr. G. Rnpot tt-- - u.to: RoestVov, n- vttvAiuio; cxi ïvievr. \j. cursus - 7on °vd (P'ïn?-) 6 45Knip" "cd Chr Vagenhalfnurtje 7.45: eert Haarw bïïrea.u 8.00-10.00: Con- "ereenieinc o Motet" en Madrigaal ten van (Vi Sam Dresden. o.a. Wer- van m 0 di Lasso, en „Nicolette" Batakkers Causerie over 'ng n nt?55r4 M' 10.35: Morgenwij- cwtdoor pi L?zing 12 20: Orgelcon- honpl l^naid Foort 1.20: Gramo- Blrttuneho»v,' Concert- Sted. orkest van Sedicht FhJJ}* ,L' Heward- °a- Toon- scholen 2*ai*dla Sibelius - 2.25 Voor en ziin rpp Vesper 4.30: Jack Payne fenorhonfn r?,ansorkest 4 50: Het Gros" Kinderunt 0r*f,st °- 1 v- J- Meeus 5.35: <*rnevin£i~~ 0: Berichten 6.50: Mo- 00l~ en Pianosonates 7.10: Duit- «che causerie 7.40 en 7.50: Lezing 8.20: Militair orkestconcert. O.a. Menuet in G, Paderewski 9.40: Causerie door den eersten Minister de Rt. Hon. J. Ramsay MacDönald 10.40: Orgelconcert door Re ginald Goss Custard. O.a Uit de 5de sonate van Guilmant 10.50 Kerkdienst 11.05 )2 20: Dansmuziek. Jack Payne's Dance- Band. Parijs. „Radio-Paris". 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25: Gramofoonpl, 8.20: Vroolijk halfuurtje 9.05: Gramofoonplaten 9.35: Prokokieff-concert door het Sted. Orkest van Parijs. O.a. Vierde Symphonie. Langenberg. 473 M. 6.25—7.20 en 11.20 Gramofoonnl. 12.251.50: Orkestconcert 4.205.20: Concert 7.509.30: Con cert uit Praag. O.a. Symphonie in d-moll, Dvorak. Hierna tot 11.20: Populair con cert. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 en 2.504.20: Orkestconcert 7.30—9.35: Symphonieconcert. O.a. de 7de Symphonie e-dur, Bruckner 9.5511.50: Dansmu ziek. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 5.20: Gramofoonpl Dansmuziek 6.50: Gra mofoonpl. 7.50: Zie Langenberg 9.50: Fragment-en uit ..Carmen" van Bizet. 338 M 5.20: Tsjechische muziek en Gramo foonpl. 6.50. Gramofoonpl. 7.50: Zie Langenberg 9.50: Gramofoonplaten O.a. Siegfried-Idylle, Wagner. ROME, 441 M. 8.20: Concert door den violist Arrigo Serato. M.m.V. orkest. O.a. uit „Tristan und Isolde", Wagner. Zeesen, 1635 M. 7.50: Internationaal Concert uit Praag. O.a. Symphonie d-moll. Dvorak. 9 50. Berichten en hierna tot 11.50: Dansmuziek door de kapel Dajos Bela. Uitgesproken: A. J. Pennings Azn., bloembollenkwee- ker te Noordwijkerhout, Huis ter Lugt. Rechter-Comm. Mr. A. N. Kuhn. Curator Mr. C. J. Goudsmit te Leiden. J. P. Koopman, te Benthuizen, Hooge- veenscheweg 82. Rechter-Comm. Mr. J. H. van Laer. Curator Mr. A. de Gidt-s, den Haag. EERSTE KAMER. ALLERLEI ONTWERPEN. De Eerste Kamgr was bijeengekomen om verschillende ontwerpen af te doen. Nu: zonder slag of stoot gingen 21 kleinere ontwerpen onder den hamer door. Wij noe men er alleen van 't tusschen Nederland en Zuid-Slavië gesloten verdrag ter beslech ting van geschillen door rechtspraak, ar bitrage en verzoening. Bij het ontwerp tot WIJZIGING DER DRANKWET echter ging het niet zoo glad. Reeds de eerste .spreker, de heer Rink, heeft verschillende bezwaren er tegen ont wikkeld, hoofdzakelijk wat betreft de over dracht van de pacht van vergunningsrecht. In dit opzicht staat het ontwerp niet op ruim standpunt. Bovendien is de wet re dactioneel en daardoor juridisch zeer on duidelijk. Hij moest er dan ook niets van hebben. Ook de heer Hermans was weinig geest driftig, doch hoofdzakelijk omdat volgens hem de wet niet ver genoeg gaat. Veel krassere maatregelen achtte hij noodig om de drankellende werkelijk krachtig te bestrijden. Evenals de heer Rink vond de heer Sasse van IJsselt het ontwerp nog al onduide- delijk. Het bevat een aantal harmonica artikelen. Ook mist het alle rechtszeker heid. Spr. verklaarde dan ook tegen het ontwerp te zullen stemmen, in de hoop dat er een geheel nieuw ontwerp zal ko men. wanneer dit wordt afgestemd. Ook de heer Heerkens Thyssen was niet bepaald geestdriftig voor het ontwerp, al was hij verheugd dat de plaatselijke keuze er thans is uitgelaten. Dc onduidelijkheid van verschillende bepalingen gaf hij toe. Hij zou echter vóór stemmen. Het debat wordt heden voortgezet. TWEEDE KAMER. DE NIEUWE COMMIES-GRIFFIER. Bij den aanvang der Dinsdag-vergade ring werd de nieuwbenoemde commies griffier. mr. E. C. M. Deurvorst, door den voorzitter beëedigd. Hij nam zitting. BEGROOTING VAN WATERSTAAT. Daarna is de Kamer voortgegaan met de behandeling der Waterstaatsbegrooting En: we kregen weer een overvloed van aller lei plaatselijke bijzonderheden en plaatse lijke belangen te hooren, waarover wij kort zullen zijn. Zoo sprak de heer Van Vuuren over kanalen en andere vaarwegen in Fries land; de heer Van Dis over de veiligheid van het verkeer; de heer Van Hellenberg Hubar eveneens, en speciaal over verbete ring op den weg RijswijkDelft; de heer Ebels over te hooge scheepvaart-rechten in het Noorden; de heer Ketelaar over een betere verbinding tusschen IJ en Nieuwe Meer; de heer Weitkamp over scheepvaart verbindingen in het Noorden; de heer Drop over de noodzakelijkheid van col lectieve contracten in de bestekken; de heer Van der Bilt over reorganisatie van den Waterstaat; mevr. De VriesBruins over strengere eischen bij het keuren van chauffeurs; de heer Floris Vos over de keuring van auto-bestuurders, en over waterstaats-belangen in het Gooi; de heer Van den Tempel over de Overtoomsche sluis. Zoo ging het den geheelen middag door en op dit alles moest de Minister van Wa terstaat tenslotte antwoorden. Hij zeide dat eenige werken moesten worden ge schrapt in verband met den toestand van 's lands financiën. Bovendien moet men rekening houden met de economische be- teekenis der werken. Het nageslacht mag immers niet belast worden met het onder houd van werken, die economisch niet verantwoord zijn. De kwestie der wegenverbetering zal spr. behandelen bij de begrooting van het we genfonds. Wat de collectieve arbeidsover eenkomst aangaat, is het de vraag, of het thans het oogenblik is om de collectieve arbeidscontracten bindend te verklaren voor rijksbestekken. Dit is een punt van algemeen regeeringsbeleid en behoort thuis bij hoofdstuk I. Onmiddellijk ingrijpen acht spr. niet noodig. Men kan nu ook geen verhoudingen vastleggen, waarvan men niet weet of binnenkort geen veran deringen zullen intreden. De reorganisatie is een ingewikkelde kwestie, waarbij ook persoonlijke ver houdingen in het geding komen. Spr. kan nu op de verschillende vragen niet in- gaan. Hij zal die behandelen met den directeur-generaal. Wel is spr. van mee ning, dat de minister het laatste woord zal moeten hebben. Wat de Wegencommis sies aangaat acht spr. samensmelting der beide commissies de beste oplossing. De arbeid loopt nu te stroef. Het is echter moeilijk van 2 commissies er één te ma ken. Spr. vertrouwt echter, dat nog vóór 1 Januari de fusie tot stand zal komen. Over het rapport van de Havencommis sie te Rotterdam kan spr. nu niet spre ken, omdat het pas is ingekomen. De klachten van den heer Ter Laan over te duren havengrond, ressorteert onder do meinen. Spr. zal deze klacht onder de aandacht van den minister van financiën brengen. De opmerkingen, gemaakt over de rijbewijzen zal spr. nader overwegen en aanhangig maken bij de commissie in zake de motor- en rijwielwet. Als de mo tor- en rijwielwet gewijzigd zou dienen te worden, zal het wel gaan in de richting van een geheel nieuwe verkeerswet. De wegen in het Westland zijn, op een enkele uitzondering na. niet op het We genplan gebracht omdat ze grootendeels voorzien in plaatselijk verkeer. Men zou deze wegen het best aan de gemeenten of de provincie kunnen overdragen. Een meer doelmatig plan ter verbetering zal spr. overwegen. De minister is van meening, dat de scheepvaartrechten in het Noorden des lands billijk worden berekend. Na replieken is de vergadering geschorst tot 's avonds. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering werd de behan deling der Waterstaatsbegrooting voort gezet. Bij art. 5 sprak de heer Krijger over verbetering van bet Hellegat en over de dienst- en rusttijden van het lager perso neel bij den Rijkswaterstaat. De heer Drop sloot zich bij die opmerkingen aan. De Minister antwoordde dat het eerste punt zijn aandacht heeft en dat verbetering van het tweede op financieele bezwaren afstuit. Bij art. 10 stelde de heer De Visser een motie voor, waarin de Kamer uitsprak, dat de uitvoering van groote werken niet mag worden uitgesteld of opgeschort, doch minister Reymer antwoordde dat dit nood zakelijk is met het oog op den toestand van 's lands financiën. Over de motie wordt heden gestemd. De heer De Visser adviseerde nog om' teneinde aan geld te komen, het leger geheel of ten deele af te schaffen. Bij een volgend artikel deelde de Minis ter mede, dat voor verbetering van de Overijselsche Vecht een bedrag van drie millioen gulden zal worden beschikbaar gesteld, te verdeelen over 12 jaar. Bij verschillende artikelen brachten ver schillende afgevaardigden verschillende zaken van uitsluitend plaatselijken aard ter sprake. Wij zwijgen er over. De heer Ruymaer van Twist pleitte voor omlegging van het Noord-Hollandsch ka- maal bij Buiksloot, waarvoor eerst f. 100.000 was aangevraagd, die nu weer zijn geschrapt. De Minister verklaarde dat die schrapping helaas noodzakelijk was om te bezuinigen. De zaak houdt echter zijn aandacht Na klachten van den heer Van der Waerden deelde de Minister mede, dat het de bedoeling is in de toekomst met drie ponten te Velzen over het Noordzeekanaal te gaan varen. Zoo ging het den ganschen langen avond voort. HAGENAAR. VOETBAL. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wat er gespeeld is. In de eerste klasse der Zaterdagmid dagcompetitie hebben de leiders op zeer duidelijke wijze te kennen gegeven hun plaatsen op de ranglijst ten volle waard te zijn Dat A. R. C. 1 met niet minder dan 112 haar supprematie over S. L. F. 1 zou uitdrukken, hadden wij niet durven ver- I wachten. Inmiddels hebben de Alphenaren i zich daardoor weer vaster op de tweede plaats genesteld wachtend op de kans om i hcoger op te komen. Quick Boys 1 zege vierde met 80 tegen L. C. O. 1, daarmede de leiding der afdeeling subliem behou dend. In de tweede klasse klopte A. R. C. 2 het Leiderdorpsche O. D. I. 1 met 51. waar door ook hier de Alphenaren haai" kam pioenskans versterkten. Terleede 2 wist beide puntjes, eveneens met 5—1 binnen te halen tegen L. R C. 2. Ook in de derde klasse A waren de Alphenaren aan het woord. Het derde van A. R. C. zond Fides Pacta 3 met 50 naar huis. Rijnsburgsche Boys 3 moest in een zeer spannenden strijd met 12 de eer en de leiding in de afdeeling aan Quick Boys 3 laten. Hiermede boekten de Rijnsbur gers hun eerste nederlaag. 3 B bracht een verrassing voor D.V.E. 2, dat er in slaagde Fides Pacta 2 met een 32 overwinning twee kostbare puntjes af te snoepen. De juniores van Fides Pacta brachten O. D. I. een 30 nederlaag toe. Ook Achil- les bleef op het goede pad voortgaan, door de L. R. C.-jeugd met 3—1 te slaan. De eerste klasse der Zondagcompetitie bracht een stevige 81 overwinning voor Alphen 3 tegen A. S. C. 3. Roodenburg 1 zorgde voor een ware verrassing door Lug- dunum 2 op eigen terrein met 61 te kloppen. L. F. C. 2 hield tegen D. S. O. 1 braaf stand. Met een 4—2 nederlaag trok ken de Zegwaarters naar huis. In 2 A kwam L. M. C. tegen Lugdunum 3 niet op. T. O. N. A. 1 handelde volgens de verwachting door L. D. O. 1 met een 41 nederlaag achter te laten. R. C. L. 2 is het gelukt in een 22 uitslag een puntje aan Leidsche Boys 2 te ontnemen. 2 B bracht een 53 overwinning aan Alphia 4 tegen L. F. C. 3 Een mooie pres tatie voor de Alphianen. Alphen 4 klopte het derde elftal der Roodenburgers met 63. U. V. S. 5 behield haar kans op de leiding door een goede 51 overwinning op Sportman 1. In 3 A behield Lugdunum 4 door een 104 zege op D S. O. 2 een mooie kans op de eventueel te bezetten eerste plaats. L. F. C. 4 liet zich tegen Burgerveen 1 niet onbetuigd. Met 51 wisten de wit- hemden te zegevieren. Roodenburg 3 en R. C. L. 3 deden juist wat we verwachtten. Met 44 deelden zij de puntjes. Alphia 5 toonde zich met 5—2 de meerdere van L. F. C. 5. Kagia heeft, zooals wij ver wachtten, haar uiterste best gedaan tegen de leiders Lugdunum 5, dat ten slotte slechts met 32 kon zegevieren. Leidsche Boys 4 gaat het meenen. Een tweede over winning en nu met 6—1 tegen T.O.N.A. 2. Misschien nog kampioensillusies? Van een kleine zege, die Sportman 2 in 4 A tegen L. D. O. 2 te wachten stond, is niets gekomen. Het is integendeel op een kleine 32 nederlaag voor de Sportmannen uitgeloopen. L. D. W. S. 3 behield met een stevige 40 overwinning op Alphen 6 de leiding der afdeeling. Lugdunum 7 slaagde er zoo waar in beide puntjes aan L.F.C. 6 te ont nemen, al was het dan ook op het kantje af met 43. 4 B bracht geen verrassingen. Lugdu num 6 deed D. S. O. 3 met 62 struikelen, terwijl U. V. S. 7 met 5—1 door L. F. C. 7 werd geklopt. Voor de Juniores A herstelde Alphen zich door met 80 van L. F. C. te winnen. De (b) Juniores van U. V. S. zagen in A. S. C. een te sterke tegenpartij, welke laatste met 11—0 won. Voor de B Juniores hield Lugdunum (b) kranig stand tegen U. V. S. (a), waarin zij ten slotte toch met 49 haar meerdere moest erkennen. D. V S. stelde opnieuw teleur. Met 31 werden de groen-zwarten door de Sportman-jeugd geklopt. Door de vereeniging „Lugdunum" is als nog met een achtste elftal voor de compe titie van den L. V. B. ingeschreven. Lugdunum 8 is ingedeeld in de 4de klasse atd. B. GYMNASTIEK. UITVOERING VAN „JAHN". Goed geslaagde herdenking van het 15-jarig bestaan. „Jahn" is één van de weinige gym- nastiek-vereenigingen hier ter stede, die voor haar j aarlij ksche uitvoering op een uitverkocht huis mag rekenen! Met een enorm ledental ge.at onafwijsbaar een sterken aanhang gepaard en de voor ver eeniging en sport verheugende resultaten daarvan zag men ook gisteravond weer gedemonstreerd in een geweldige publieke interesse, die bijkans geen plaats in de groote Stadszaai onbezet had gelaten. De heer Dool, als voorzitter van,, Jahn", heeft na den opmarsch, de bijeenkomst met gebed geopend en hartelijke Woorden van welkom gesproken bij den aanvang van deze uitvoering, die bedoeld was als een herdenking van het 15-jarig bestaan. Hij richtte zich tot de afgevaardigden van zusterverenigingen en tot de verdere ge- noodigden, deelde mede dat de heeren De Bruin en Metz bericht van verhindering hadden gezonden en hoopte, dat behalve de turners ook de humorist van dezen avond, de heer Spaandermah, in een even tueel succes zou mogen deelen. Wie een uitvoering van „Jahn" rustig en op haar volle waarde wil waardeeren, moet vóóraf doordrongen zijn van de weten schap, dat deze christelijke vereeniging er niet naar streeft nieuwere vormen van gymnastiek cp haar feestavond naar voren te brengen. Éénmaal dat principe aan vaardend kunnen wij ruime waardeering hebben voor het gisteravond door „Jahn", onder leiding van den heer Zilverentant, (in een snel tempo) gedemonstreerde. De gave vertolking van de niet moeilijke oefenstof gaf blijk van ernstige voorbe reiding, en van eenig mislukt nummer is dan ook geen sprake geweest, voor zoover dat vanaf onze plaats op het zijbalcon te beoordeelen viel. Deze laatste restrictie is noodzakelijk, omdat wij van de op het tooneel uitgevoerde nummers weinig of niets hebben gezien. Éénmaal vingen wij een glimp op van het turnen aan 't hoog- rek, maar wie overigens zijn blik onafge broken verduisterd ziet door een lange rij van over de balustrade hangende men- schen en op hoofd en rug den druk voelt van den sterk voorover neigende engelen bak. die alleen staande iets van de ver tooning op het tooneel kan zien, vraagt zich met verwondering af waarom een vereeniging op die wijze noódèloos de on rust in de zaal bevordert. Een enkel at tractie-nummer op het tooneel kan z'n waarde hebben, maar het moet uitzmoe ring blijven en als men nagaat, dat bij „Jahn" vijf van de tien nummers op het podium plaats hadden, dan voelt men waarschijnlijk het bezwaar. Is het boven dien niet jammer de dikwijls goede gym- rsstische kwaliteiten bp te offeren ten gunste van eenige, meestal onbetee- kenende, lichteffecten. Er is, na den opmarsch, waarbij dc fraaie turnpakjes algemeen opvielen en waardeering oogstten, begonnen met paard- en bokspringen voor de jongens, groep II, dat een aardige inzet vormde, niettegenstaande het wegglijden der plan ken een hevige handicap moest worden genoemd. De werkende damesleden turn den daarna aan paard en brug en vonden daarmede bij het dankbare publiek een gul onthaal. Och; aan het paard lukte het natuurlijk niet. Dit is geen toestel voor een uitvoering en wij moeten de vereeniging nog zien, die daaraan een glansvolle de monstratie ten beste weet te geven, maar het brugturnen heeft dat voor den toe schouwer gelukkig geheel goed gemaakt. Misschien waren deze oefeningen teveel een copy van het mannenturnen, maar zij werden in ieder geval uitstekend ten uit voer gebracht. Het zwaaien was opval lend krachtig en gestrekt en met zorg en toewijding werd ook verder de moei lijke oefening ten einde toe opgebouwd en afgewerkt! Een korte, eenvoudige vrije oefening der meisjes, groep I, was het slot van het eerste gedeelte, dat verder aangevuld werd door het optreden van den heer Spaanderman, die zoowel voor als na de pauze met z'n liedjes en grappen een on miskenbaar succes heeft geoogst bij de gul lachende massa. Terwijl de oudste jongens in de zaal turnden aan de brug gaven de werkende heeren-leden na de rustpoos op het too neel een nummer hoogrek. dat, voor zoo ver wij dat konden bekijken, in groote lijnen naar wensch is geslaagd. Er is moed en er is aanleg bij Jahn, maar men grijpe niet hooger dan z'n arm lang is. Een reuze-zwaai b.v. maakt indruk op het publiek mits zij correct wordt uitgevoerd; anders bepale men zich tot iets minder lastige oefenstof, waarmede dan bij een zuiverder vertolking meer succes te boe ken valt. De practijk heeft dat gister avond trouwens duidelijk aan het licht gesteld. Knotszwaaien der dames en een spelletje der kleinste adspiranten werd gevolgd door een fleurige, levendige en geacheveerde uitvoering van een korte vrije oefening der dames, die opnieuw het bewijs leverde van de uitstekende kwali teiten. waarover verschillende groepen van Jahn de beschikking hebben. Een tweetal standen waren het sportieve be- sluit van deze uitvoering, die op de ge bruikelijke wijze door den voorzitter ge sloten werd. SCHERMEN. A. E. W. WINT VAN ODIN. Ia de nieuwe schermzaal „Bouillet" aan de Laan van Meerdervoort te 's-Graven- hage heeft A.E.W. gisteravond op degen getrokken tegen Odin (Delft). Laatstge noemde ploeg had eerst een wedstrijd ge schermd tegen Parade et Riposte en daar bij is de Delftenaar Halang zoodanig door een steek aan den arm getroffen, dat de wonde gehecht moest worden. Tegen A. E. W. kwamen nu uit: Vinkhuyzen, Vale- ton. Boon en een plaatsvervanger voor Halang. Voor A.E.W. werd getrokken door De Jager, Hofsteenge, Van Duuren en v. Eysinga. Onze stadgenooten wonnen met 124 gew. part. en met 14 ontv. tegen 26 geg. treffers. Aannemende dat de wedstrijd tegen K.O.S. niet opnieuw wordt vastge steld. is A. E. W. thans uitgetrokken. Zij is nummer één in haar rayon. Hoe de ver dere wedstrijden (in het kampioenschap) geregeld zullen worden ls nog niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13