VOOR SINT? KATWIJKSCH AARDEWERK UIT DE OMSTREKEN. VARIA. Duinoord 40, Katwijk a. Zee ATTENTIE HART0GS TANDHEELK. INRICHT. AALSMEER. De opening der Winkelweek. Alhier is de Winkelweek officieel ge opend in hotel ..De III Kolommen". Het bestuur van den Middenstandsbond, het organiseerend comité en talrijke winke liers hadden zich in de Concertzaal ver- eenigd. Allereerst werd gesproken door den voorzitter van het comité, den heer J. v. Bentum. die een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen richtte. Vervolgens voerde de burgemeester, de heer J. Kastelein, het woord. Spr. bracht den winkeliers hulde voor hun initiatief en roemde de étalages der verschillende zaken, 't Verheugde spreker, dat de win keliers op den door hen in 1930 gekozen weg waren voortgegaan en hij hoopte, dat de Winkelweek een groote succes voor hen zou worden. De heer J. v. d. Zwaard sprak als voor zitter van de Middenstandsvereeniging. Hij bracht een woord van hulde aan het co mité, dat de Winkelweek organiseerde en aan zijn ijverigen voorzitter, den heer J. v. Bentum, in het biizonder. Voorts drong spreker aan op organisatie van den Mid denstand, juist in dezen tijd. De heer Van Bentum dankte tot slot de verschillende sprekers, inzonderheid den burgemeester, voor de door hen betoonde belangstelling, waarna de thee werd aan geboden. Nu den indruk van de winkelweek zelve wat de organisatie betreft. Op het dorp zijn verschillende étalages te zien. waar van veel werk is gemaakt, terwijl in ver schillende winkels extra versterkte ver lichting is aangebracht. Op verschillende punten, ook in de buitenwijken, zijn licht bakken opgehangen, waarop verschillende reclame-zinnetjes te lezen zijn. Dinsdag avond was het al flink druk op het dorp, waartoe zeer veel bijdroeg de muziek van ..Aalsmeers Fanfarecorps". Dit corps maakte een marsch door het dorp en Plan Zuid. Mede ook dank zij het mooie weer in den avond, is de inzet van onze Win kelweek goed geweest. BENTHUIZEN. Ambtsdragers Ne.-Herv. Kerk. Bij de gehouden verkiezing der Ned.- Herv. Kerk is herkozen tot kerkvoogd de heer W. van Driel. Tot notabelen werden gekozen de heeren W. v. d. Heijden (aftr.) en M. Merbis. Schietwedstrijd Burgerwacht. De leden der Burgerwacht besloten een schietwedstrijd te houden bestaande uit drie dubbele series. De stand van de zes hoogste schutters na de eerste dubbele serie luidt aldus: Maximum aantal punten 100. 1. G. Mets. 98 p.. 2. J. Blijleven 98 p., 3. M. Moerland 97 p.. 4. M. Havenaar 97 p., 5. M. Vermeulen 97 p. 6. W. Mulder 96 p. ambt van armenverzorger bekleed. Hij is gestorven als een Christen, die zijn kruis heeft gedragen. De heer I. C. Baas zei den overledene 17 jaar gekend te hebben als een man met een hart van goud. De heer W. Kijne sprak namens den Kerkeraad woorden van dank en weemoed. De heer Spreij herinnerde er aan, dat de overledene 40 jaar notabel is geweest, voor welke functie hij onlangs had be dankt. Een schoonzoon, die namens de kinderen hun vader had bedankt, bedankte ten slotte voor de laatste eer aan den over ledene bewezen Er was veel belangstelling op de be graafplaats; ouderlingen, diaken en nota belen waren met den stoet grafwaarts ge gaan. Afwijzing stratenplan Molenlaan. Door den heer P. P. Pruys, bouwonder nemer te Santpoort, is aan den Raad inge diend een verzoek tot goedkeuring van een stratenplan op een terrein, gelegen ten Oosten van de Molenlaan. Omtrent dit plan hebben B. en W. het advies ingewonnen van den directeur van Openbare Werken. In zijn advies merkt de directeur op. dat naar zijn meening eerst een aanvulling van het uitbreidingsplan moet plaats hebben, in dier voege, dat de aan te leggen straten daarop geprojecteerd worden, voordat men tot de uitvoering van het plan zou kunnen overgaan. Deze meening wordt ook gedeeld door den heer W. van Boven, inspecteur der Volkshuis vesting te 's-Gravenhage. Een aanvulling van het uitbreidingsplan, zooals deze dan in verband met het ingediende stratenplan zou moeten plaats hebben, meenen de hierboven genoemde deskundige personen evenwel sterk te moeten ontraden, omdat de aan te leggen straten niet passen in het Uitbreidingsplan, en omdat op deze wijze een onsystematische uitbreiding van de gemeente plaats heeft. Verder heeft het college dit plan gezon den aan de Gezondheidscommissie, te Katwijk. Deze commissie zou tegen een eventueele wijziging van het uitbreidings plan dezer gemeente geen bezwaar hebben mits er bij zulk een wijziging verbetering in den reeds gedachten toestand werd ver kregen. Dit laatste meent de commissie te moeten betwijfelen, waarom zij adviseert tot niet-goedkeuring van dit plan te be sluiten. Met de bovenaangehaalde adviezen kun nen B. en W. zich volkomen vereenigen. Ook zij zijn van meening, dat de straten worden aangelegd op een terrein, dat geen enkel verband houdt met het gebied, waarop de gemeente zich in de naaste toekomst zal uitbreiden. Een dergelijk ter rein mag ingevolge art. 36 der Woningwet niet in het uitbreidingsplan worden opge nomen. Op grond van het bovenstaande stellen zij vcor afwijzend op het verzoek te be schikken. o KATWITK AAN DEN RITN. Oprichting Geref. Mannenvereeniging. o HILLEGOM. R.-K, Dragersverecniging. Gisteravond hield de ver. „Tobias" haar 49e jaarvergadering in de zaal van den heer B. van de Heesberg. Vrijwel alle le den waren aanwezig. De voorzitter, de heer L. J, van der Weijden, opende met den christelijken groet en heette allen hartelijk welkom. Hij dankte hen voor hetgeen "dj in het thans afgesloten boekjaar voor het werk van barmhartigheid hadden gedaan en ver trouwde dat God hen daarvoor zal zege nen. Er werden 28 dooden door de veree- niging naar hun laatste rustplaats ge bracht, terwijl een lid de heer J. C. Groot door den dood aan de vereeni- ging ontviel. Het ledental is iets terugge- loopen, weshalve het bestuur ernstig aan dringt om propaganda te maken voor nieuwe leden, waardoor ieders taak ver licht wordt. De secretaris las de notulen en het jaarverslag voor; beide werden onder dank goedgekeurd. De penningmeester sloot met een batig saldo van f. 285.45. De controle commissie rapporteerde gunstig, weshalve de penningmeester onder dankzegging werd gedechargeerd. De rondvraag was van strikt huishou- delijken aard. Voor de Missie werd f. 12.50 gecollecteerd. Hierna volgde de officieele sluiting ge volgd door een gezellig samenzijn. Begrafenis wijlen den heer A. Guldemond. Het stoffelijk overschot van den heer A. Guldemond, die Zaterdag in den ouderdom van bijna 79 jaar is overleden, is gisteren op de Algemcene Begraafplaats ter aarde besteld. Bij de groeve is het woord gevoerd door ds. Mulder, predikant der Herv. Gemeente, a ie den overledene schetste als een markante figuur, een echte oude Kille- gommer met een hoekigè natuur. In de kerkelijke colleges toonde hij zijn liefde voor de Herv. Kerk. 35 jaar heeft hij het In de zaal der Geref. Kerk werd een vergadering belegd, met het doel zoo mogelijk te komen tot oprienting van een Gcre|, Mannenvereeniging. De voorzitter van bet voorloopig comité, de heer G. van rler Perk, opende de ver gadering op de géworie wijze. In eén uitvoerig en duidelijk betoog zette hij het doel en de werkwijze van een Geref. Mannenvereeniging uiteen. In de geanimeerde bespreking, die hierop volgde, werd door verschillende sprekers hun instemming betuigd, terwijl ook enkele bezwaren werden geopperd. In beginsel spraken alle aanwezigen zich uil voor oprichting van zulk een vereeniging 22 personen traden als lid toe, terwijl enkelen dit nog in beraad wenschten te houden. Daarna werd een conceptreglement in b handel n' gen om n Met enkeL wijzi in- gen werd dit door de vereeniging aan vaard De naam der vereeniging zal zijn: „Schrift en Belijdenis". Vervolgens kwam aan de orde bestuurs verkiezing. Tot voorzitter werd gekozen de heer G. van der Perk. Deze wenschte de benoeming in beraad te houden Wegens het ver gevorderd uur werd de verkiezing van de overige bestuursleden aangehouden tot een vo'gende vergadering. Het voorloopig comité zal zoo'ang aan blijven. Besloten werd nog aan te sluiten bij den Bond van Geref. Mannenvereeni- girgen in Nederland. Met dankgebed werd de vergadering gesloten Coöp, Veilingvereen. H. B. G. afd. Lisse. Gistermiddag te 4 uur hield de Coöp. Veilingsvereeniging H. B. G. (G. A.) al hier een tamelijk goed bezochte alge- meene vergadering. De voorzitter, de heer P. Warmerdam, opende de vergadering en heette de aan wezigen allereerst hartelijk' welkom. Spr. hield een korte openingsrede waarin ge wezen werd op de belangrijkheid van het jaar 1931. Dit jaar toch kenmerkte zich door grooter omzet dan ooit te voren. Doch al was dit zoo, we hebben toch niet aangenaam gewerkt, doordat voor goede kwaliteiten een abnormalen prijs ge maakt werd. Wij mogen ons echter geluk kig prijzen dat wij 1931 zonder groote schokken zullen doorkomen. De voorschotten, tot 75 pet. van het geveilde, konden steeds ten volle worden verstrekt. De November-betalingen heb ben een vlot verloop gehad. Dat deze betalingen een gunstig ver loop hebben gehad, vind vooral hierin zijn oorzaak dat opgericht is de ,3ond van Veilingorganisaties". Door dezen bond worden onbetrouwbare koopers op alle aangesloten veilingen geweerd. De bond is juist op tijd opgericht en werkt met veel succes. De veilingen wor den nu beschermd voor parasieten. Wie straks de moeite wil nemen om de bescheiden nader in te zien, zal tot de overtuiging komen, dat we met tevreden heid over de gang van zaken moge spre ken. De heer P. Kortekaas las de notulen der laatstgehouden vergadering voor. Zonder op- of aanmerkingen werden deze getee- kend. De boekhouder las het rapport voor van het accountantskantoor Paul van Deursen te Haarlem over de balans en verlies en winstrekening. Eveneens werd het rapport voorgelezen van de commissie tot nazien der boeken, bestaande uit de heeren K. Tanis, M. Verdegaal en A. Raaphorst Hzn., welk rapport gunstig luidde. Enkele opmerkingen van de verifica teurs werden voorgelezen waarmede het bestuur van H. B. G. zijn winst kan doen. De heer Denys, uit Sassenheim, wijst op het enorm hooge bedrag over verlies op emballage. Laat men hier toch vooral streng toezien Naar aanleiding va nde opmerking van de verificateurs dat de honoraria der commissarissen te hoog zijn in verhou ding tot het werk dat door hen verricht werd, merkte de Voorzitter op. dat het hem spijt dat deze opmerking neerge schreven is, zonder vooraf ook maar met één enkel woord te spreken met de Veiling Directie. Spr. roemt den arbeid van de Commissarissen en betoogt dat hun hona- raria in geen geval te hoog zijn. De ar beid van de commissarissen is niet in uren uit te drukken. Hun arbeid is ge wichtig en wij als Directie zijn te dezer opzichte ten volle verantwoordelijk. Het emballage vraagstuk wordt breed voerig besproken. Aangetoond werd dat er reeds zeer streng is en zal worden toege zien. De heer A. Raaphorst, lid der Commissie van Verificateurs, reageerde op het door den Voorzitter gezegde som de belasting der Commissarissen. Spr. had persoonlijk dit punt liever eerst met de Directie be sproken. De andere leden der Commis sie oordeelde anders. Betreffende het emballage-vraagstuk deelde de Voorzitter mede dat er in dit punt samenwerking is verkregen met Holland's Bloembollenhuis, zelfs zoo dat elk bedrijf ook voor elkanders emballage zal zorgdragen indien blijkt dat deze onrechtmatig gebruikt worden. De Vóorz. deelde mede dat de omzet dit jaar zal bedragen f. 700.000.alzoo f. 900.000 minder dan in 1930. Van de rohdvraag werd door enkele personen gebruik gemaakt. De heer Schoneveld het woord verkrij gende, sprak woorden van dank en tevens woorden van spijt over de gemaakte op merkingen betreffende hun beloonin gen, welke de Commissarissen pijnlijk ge troffen hebben. Door het reageeren der vergadering is de Raad van Commissarissen er echter van overtuigt dat de meening der verga dering anders is dan die der verificateurs waardoor het pijnlijke is weggenomen. Hierna volgde sluiting der vergadering. o NOORDWITK. De winkelsluiting. Naar wij vernemen b-oben B. en W. zich in verbinding gast ld mat de 3 be staande plaatselijke midd nsta d or;a isa- ties ove* het vaststellen van een gemeent ijk winkelsluilnigsverordening ter uit» o. ring van de rijkswet. Genoemde organisaties hebben hun standpunt in deze aan het gemeenf bestuur kenbaar g m.;akt zoodat spoeciip een voorstel van B. en W. aan den Raad fs te verwachten. Arbeidsbemiddeling. Hel aantal werkloozen in onze gemeente is thans reeds tot over de 300 gestegen. Het grootste gedeelte hiervan is landar beiders Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. In hel jaar 1926 is het gemeentelijk elec triciteitsbedrijf gesticht. Het bedrijf had toon een aantal aansluitingen van ongeveer 650, dit is in den loop van slechts 5 jaren gestegen tot ongeveer 1650, zoodat hier wel van een bloeiend bedrijf kan worden gesproken. Het stempelen der werkloozen. Om het dagelijks stempelen door de werkloozen te vergemakkelijken heeft het g meer.t^bestuur 2 stempelloka en i g richt n.l. te Noordwijk Binnen in de werkinrich ting en de Noordwijk aan Zee in de poli te post. De gehouden spsldjesdag ten behoeve van het Mgr. Mutsaersoord te Venlo, tehuis voor R.K. Spoormannen, heeft opgebracht f.100. o NOORDWITK AAN ZEE. De film: „Jozef in Egypte". Nadat des namiddags een kindervoor stelling van bovengenoemde film gegeven was, waren de volwassenen des avonds in de gelegenheid om ln het Verenigings gebouw deze film te gaan zien. De zaal was flink bezet. De heer P. Lehr, zoon van een Duitschen predikant, deelde het doel dezer vertooning mede. Den Duitschen tekst vertolkte de heer L. Bogaard uit Kat- wijk-aan-Zee. De heer Lehr stelde voor te zingen het 10de vers van Ps. 68, waarna de lichten uitgingen, en de film die grooten indruk maakte, afgedraaid werd. Na het zingen van het bekende vers uit den Avondzang (Gez. 180) was dit interes sante samenzijn geëindigd. o NOORDWITKERHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren. Jacoba Johanna, d. van Nicolaas Duivenvoorden en Johanna Hogervorst; Cor nells Petrus Joseph, z. van Gerardus A. Verdegaal en E. C. van Reisen; Simon Laurentius Maria, z. van P. L. J. Marijnen en A Suiker; Wilhelmus Nicolaas, z. van N. A. van Kampen en A. W. Caspers; Jacobus Cornells, z. van P. W. Heems kerk en C. M. Mooijman. Overleden: Hermanus- J. Smit, 64 jaar; Petrus Leonardus Kerkvliet, 8 weken; Geer- truida van der Zwet, 57 jaar, echtgen. van Jaoobus Verdegaal. Getrouwd: Cornelis J. v. d. Ham, 28 jaar en Theodora Okkerse, 29 jaar; Cornelis Warmer.hoven, 30 jaar en Engelina Maria Teeuwen, 28 jaar. R.K. Raadsfractie. Op uitnoodig.ng van het Centrale Bestuur der R.K. Kiesver. alhier is opgericht een R.K. Raadsfractie. De volgende heeren, allen leden van den Gemeenteraad traden toe: J. van Pa- reeren, voorzitter, W. Th. Langeveld, secre taris, N. H. de lüerk, C. v. d. Klauw en Th. v. Gijlswijk (Zilk). De heer J. v. Stralen, geestelijk adviseur van den R.K. Middenstandsbond, stelt hier pogingen in 't werk om op te richten eene onderafdeeling van de Kath. Jongens Middenstandsvereeniging. Aan de leerlingen der Herv. Zondag- schooi zaï een grootsch Kerstfeest bereid worden. Met genoegen werd door de leden der Herv. Kerk een bijdrage voor dit goede doel geschonken. Gisteravond werd alhier een lief- nadigheidsuitvoering gigeven ten ba!e van „Herwonnen Levcrukrao.it", Cafe „Sludio" was geheel met belangstellenden gevuld. De R.K. Tooneelver. „Oefening baart kunst" verleende belangloos haar medewerking. o OEGSTGEEST. Bijeenkomst Gemeentebelang. Gisteravond hield de Vereeniging „Ge meentebelang Oegstgeest" haar tweede winterbijeenkomst in hotel „Het Witte Huis". „Het Witte Huis" was gisteravond bijna te klein, wel een bewijs dat voor deze bij eenkomsten veel belangstelling bestaat. Bij den aanvang riep de voorzitter, de heer Wichers Rollandet de aanwezigen hartelijk welkom to„ inzonderheid den spreker van dezen avond, den heer H. Martin, algemeen secretaris van de Kon. Luchtvaart-Maatschappij, en gaf direct daarop het woord aan den spreker. De heer Martin had als onderwerp ge kozen: De luchtweg AmsterdamBatavia, waarvan wij indertijd een uitvoerige be schouwing publiceerden in ons Blad. Een prachtcollectie lantaarnplaten van uit de lucht genomen, van een groot aan tal steden gelegen aan de luchtlijn Am sterdamBatavia, en van woestijnen, ver schillende volkeren, bouwstijlen enz. wer den op het doek gebracht. Tot slot werd een zeer interessante film vertoond in twee deelen v^n een luchtreis van Weenen naar Batavia. Een welverdiend applaus viel aan het einde den heer Martin ten deel, waarna de voorzitter den spreker namens allen hartelijk dank bracht. Kiescollege Ned. Herv. Kerk. Daar bij de op 13 November jJ. gehou den verkiezing van Gemachtigden voor voor het Kiescollege der Ned.-Herv. Ge meente geen volstrekte meerderheid was verkregen om te voorzien in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. W. Nleuwenhuizen Segaar, heeft gister avond in „Irene" een herstemming plaats gehad tusschen de heeren J. C. Wassenaar en N. Haasnoot. Bij den uitslag bleek dat de heer J. C. Wassenaar de meeste stem men had verkregen, zoodat deze gekozen is verklaard. V erkeerson geval. Alhier had achter het Groene Kerkje weer eens een verkeersongeval plaats, waaraan de onbestrate trambaan niet vreemd ls. Bij het passeeren van twee elkander tegen komende auto's geraakte een Ford-auto van de Philipsf abri eken in de onbestrate trambaan en kwam daar tot stilstand. Op hetzelfde moment naderde een stoomtram uit Sassenheim en reed de Fordauto geheel in elkander. Twee inzit tenden, die bij het naderen van de tram zich uit de auto wilden verwijderen, lie pen nog eenige lichte verwondingen op en zijn met een passeerende auto naar Sas senheim gereden om zich daar te laten verbinden. De Fordauto is met den kraan wagen van A. J. Kranenburg naar de ga rage gesleept. Wegens het voorkomen van Diphteri- tus onder de leerlingen, is de bewaar school aan den Hoogen Morschweg (hoofd mevr. MontebaVan der Loeff) tijdelijk gesloten. Met tio. 227 der St.crt. is verzonden afdruk van de akte betreffende de N.V. Bloembollenhandel en Kweekerij de Cler en Co. alhier. o RITNSBURG. De Bloemenhandel. Tros-Cchrysanten per bos: Flory King 1722 ct. Sous d'or 1620. Marie Otter 17 21. Mont. Blanc wit 2023. Idem geel 17 21. 1-bloemige Chrysanthen per stuk: Pulling 1214 ct. Mecco 1214 ct. Per mand: Spaansche peper f.2.102.40. Per stuk: Hyacinthen 15 ct. Rozen per bes van 20 stuks: Rosalandia f.11.15. Hadley f. 1.25—1.40. Butterfly f. 1.10—1.25. VALKENBURG. Burgerlijke stand. Getrouwd: W. Zandbergen en J. C. van Dijk, van Loosduinen. Kerkvoogd Ned. Herv. Kerk. Tol Kerkvoogd is door notabelen der Npd. Herv. Kerk herbenoemd de heer B. Imthorn. Actie voor Chr. Belangen. De damenskrans, die reeds zooveel voor de gemeente alhier gedaan heeft, koestert op het oogenblik weer een sympathiek plan. Vele gemaakte goederen heeft zij verkocht en de rest wordt verloot. De opbrengst is bestemd a's eerste begin voor een bouwfonds tot stichting van een /„aaltje voor Chr. belangen en zal aan de kerkvoogdij worden afgedragen. Wij wenschen de dames veel succes toe en hopen voor baar, dat anderen deze sympatnieke daad mog_m n.ivo gen, zoodat het ideaal, een eigen zaal, spoedig ver wezenlijkt mag worden. Tijdens de Bijbeltentoonstelling is door het Ned. Bijb. Gen. f. 11.62 gecollecteerd, o ZEVENHOVEN. Gegund. Aan den heer A. de Beer te Nieuwkoop is gegund het uitdiepen der Ringsloot alhier voor de som van f.999. Deze was de laagste Inschrijver. De schorsing van Dr. J. G. Ubbink. In de Geref. Kerk alhier is jJ. Zondag niet dr. J. G. Ubbink opgetreden. Er werd den geheele dag Leesdienst be houden. Alvorens de dienst aanving werd het schorsingsbesluit van de Classis Woer den der Geref. Kerken aan de gemeente voorgelezen. Men was zeer onder den in druk, zoodat er een gedrukte stemming heerschte, die Zèer merkbaar was toen na de Wetsvoorlezing, het vers gezongen werd: „Och of wij Uw geboón volbrachten enz.' In beide diensten werd de predikant in gebeden herdacht. De termijn van herziening der thans geldende algemeene keur van het Hoog heemraadschap van Rijnland is nogmaals met zes maanden verlengd. HOE MIEREN ZICH VERSTAANBAAR MAKEN. Over het vermogen der insecten om elkaar mededeellngen te doen zijn in de laatste jaren diepgaande onderzoekingen gedaan. Een bijzonder interessant hoofd stuk daarvan is wel de spraak der mieren, die natuurlijk niet met het menschelijkt geluid vergeleken kan worden, daar den insecten de hoogere eigenschappen ont breken, welke voor het tot stand komen van een dergelijke spraak noodzakelijk zijn. Het gaat hier meer om de instinc tieve teekenspraak, welke hoofdzakelijk terugslaat op de ingeboren neiging, eigen gevoelstoestanden en bewegings-impulsen op andere individuen van de sociale ge meenschap over te dragen. Een uitge- gebreide studie over de mierentaai heeft Eidmann gemaakt, waarvan de resultaten hier thans mogen volgen. Bij zijn onderzoek beperkte hij zich na te gaan hoe de mieren aan elkaar kennis aven van een nieuw-ontdekte voedlngs- ron. Wordt een stuk voedsel in den vorm van een dood insect in de nabijheid van een mierenhoop gelegd, dan zal vrij spoedig een der rondloopende mieren den bult vinden. Eerst betast zij de vondst en tracht ze weg te slepen. Gelukt haar deze sleeperij, dan keert zij na korten o! langen tijd met den buit naa. het nest terug, waarbij zij nog onderweg door an dere mieren, welke zij op haar weg tegen komt. wordt geholpen. Is echter het voed sel zoo zwaar en zoo groot, dat de vind- mier het niet alleen weg kan drjagen, dn zal zij eerst nog geruimen tijd "tevergeefs trachten den bult alleen verder te sleeps Heeft ziji eindelijk de onmogelljkliö ingezien dan keert zij zoo snel mogeh naar huis terug en vertelt de andere ml ren van haar vondst. Eidmann kenmerkte de vindmls door een verfplekje om haar houding b het gewoel van de andere mieren niet 01: het oog te verliezen en nauwkeurig ir kunnen nagaan, wat zij uitvoerde. Zij hoopt in het nest onrustig en opgewon den rond en kruist met de anderen miert! de voelsprieten. De aldus gewaarschuwde! begeven zich dadelijk naar den uitgang en volgen de vindster op den voet, vaar zelfs in rechtstreeksch voelspriet contact. Dikwijls kan men 'n geheelen stoet van twee tot drie mieren volgen, welke aan de vindster hangen en alle krommingen van den weg nauwkeurig meemaken. Het komt dikwijls voor dat het eerste alarm niet voldoende is en de vindster keert dan nogmaals naar het nest terug en haalt nieuwe troepen. Steeds geschiedt het alarm met de voelsprieten en wel alleen in de hoogste nestgedeelten, waar zich een groot aantal arbeiders ophouden en blijkbaar op de berichtgeving van een succesvolle zwerfmier wachten om dadelijk aan 't werk te kunnen gaan. Verbazingwekkend is het succes van een dergelijk alarm. Men kan dikwijls mieren in donkere scharen juist uit de nestope ning zien uitpuilen. Door de leidster ge leid zijn zij spoedig bij den buit en trachten hem te bemachtigen. Als ie voedselvondst zoo groot is, dat ze ook door vele hulpkrachten niet kan worden voortbewogen, dan wordt een complete mierenstraat tusschen nest en vindplaats gevormd. Interessant is ook het volgende. Treil een mier die een vondst heeft gedaan on derweg toevallig een andere mier, dan deelt zij de waardevolle ontdekking door klappen van haar voelsprieten dadelijk mede en overreedt haar mee te gaan. Is de buit zoodanig, dat de vindster deze alleen in herhaalde tochten naar het nest kan sleepen, dan waarschuwt zij geen andere kameraden, maar keert zoo lans terug tot het gevonden voorwerp geheel is overgebracht. In den regel worden de stukjes voer reeds dadelijk aan den ingang aan een andere mier afgegeven, die ze naar he binnenste van het nest brengt. Onver®» baar is de vlijt en het geduld van de vma- mier. Als zij niet den indruk heeft, dat °c buit voor haar alleen te groot is, k£e" zij telkens terug en haalt een nieuw stukje. Zij keert zelfs dan nog naar,,, vindplaats terug, als zij reeds het laats" stukje heeft weggedragen, want zf) niet beoordeelen of de plaats ook we» lijk leeg is en zoekt de naaste om6e™: af, tot zij er volstrekt zeker van ls. er niets meer te halen is. In deze 8 wetensvolle zorgvuldigheid laat zij niet storen, zelfs wanneer men op weg van het nest naar de voedïngs»" nieuw voedsel legt. Wanneer men de mier op den terug»" van het nest naar de voedselvindpi»»; haar lievelingsspijs, een druppeltje now"; aanbiedt, dan betast zij wel den lekt er wel eventjes aan, doch wor mt? steeds onrustig, verlaat de aanlokkfk verzoeking en keert vol plichtsbesef w streeks naar de vindplaats terug. zij het laatste stukje van den bult Bj {l nest heeft afgeleverd, snelt zij. aaa honing en vergunt zich te geniete» deze kostelijke lekkernij. Voordracht van Dr. Ritter. Dr. P. H. Ritter Jr. heeft gisteravond voor het departement van 't Nut een voordracht gehouden over ..De weg terug", het tweede oorlogs-boek van Remarque. Dr. Ritter vertelde in een boeiend betoog wat de bedoeling van den schrijver is en droeg enkele typische passages uit het boek voor. De voorzitter van het departement, de heer W. van Lingen. vertolkte den dank der toehoorders. Aanbesteding. De openbare aanbesteding door B. en W. dezer gemeente voor den aanleg van rio- leering en de straatwerken in de verlengde Prins Hendrikstraat alhier, had gisteren den volgenden uitslag: Fa. Brand en v Zwijferen, Den Haag. f.5800; Rentenier Krommenie, f.7799; C. J Jansen, alhier, (onder voorbehoud) f. 5944; E. Verhezen. Rotterdam, f. 5555; Leendertse en Dedel, alhier, f.7375; Van Geeren-Stuifzand Leiden, f. 5988; v. Herp en Co. Amsterdam, f. 9750; Bik en Steen- kist, Haarlem, f. 6280; Dienaar en Zn.. IJmuiden, f.5739, J. Plijs, Assendeift, f.8927; Aafjes en Godsschalk, Assendelft, f.9000; Fa. Schoorl, Haarlem f. 5490; Nij- manRusman. alhier, f.5958; Venhoven en Evers. Heemstede, f. 5429; Bazuin, Delft, f.6771; Potman Abbenes, f.5836; D. Verkerk, alhier f 5851.50; Gebr. Griek- spoor, alhier, f.3950 (laagste): J. Hooge- brug en Co., Den Haag. f. 6333. Later wordt over de gunning beslist. saaHUBBaBsaEEfflwnanBgnsEri Tot 6 Dec. 20# korting M0D3RN BOOT- EN BRONSWERH 8652 HAT WIJK a. d. RIJN. „HOTEL DE ROSKAM". Eiken Vrijdagochtend van 10—1 uur. S182 KATWITK AAN ZEE. Gisteravond is de uitvoering van „Het Spookhuis" door een looneelgez sshap uit Rotterdam ln de Gemeent zaal, wegens ge brek aan belangstelling niet doorgegaan. o LISSE.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10