BINNENLAND. Het Nationaal Crisis-Comité. UIT DE RIJNSTREEK. BUSLICHTINGEN DYNAMIETDIEFSTAL. In een steengroeve bij Viermiinden district Frankenberg) hebben onbekende daders dynamiet gestolen De daders heb ben de kamer, waarin de springstof wordt bewaard, met valsche sleutels geopend en in totaal HVs K.G. springstof benevens 135 spingcapsules medegenomen. Het on derzoek der politieels tot nu toe zonder resultaat gebleven. 0 VERDUISTERINGEN VAN 80.000 MARK. De dertigjarige Willy Prüssing, kassier :ij de ..Kommerz- und Privatbank" in Berlijn-Pankow, heeft bekend, verduiste ringen te hebben gepleegd tot een bedrag van 80.000 mark. Het onderzoek van de boeken en be scheiden van den kassier is nog niet be ëindigd. 0 DE RAZZIA OP CORSICA. De expeditie der Fransche politie op Corsica wordt voorloopig gestaakt. Een groot deel van de gendarmerie zal naar Frankrijk terugkf eren. Enkele afdeelingen zullen in kleine plaatsjes in het Zuiden van het eiland worden ingekwartierd om een waakzaam oog op de gebeurtenissen te houden. Huiszoekingen zullen echter niet meer worden gehouden, daar de be volking van het eiland heftig daartegen in verzet is gekomen. Maandag heeft zich wederom een der bandieten, Antoine Rossi bij de politie aangegeven, Bornea en Spada zijn niet gevonden. o „Wat, tien gulden om m'n wagen in de garage te stallen! Je bent gek!" Garagehouder: „Ja, maar hoe weet ik, dat u hem weer weg komt halen?" (Pass. show) Een gift van H.M. de Koningin. De regeering stelt f. 750.000 ter beschikking Omtrent de gisteren na afloop van de installatie van het Nationaal Crisis- Comité gehouden eerste vergadering wordt het volgende gemeld: Tot ondervoorzitter van het comité is be noemd mr. A. J. A. A. baron van Heem stra. oud-burgemeester van Arnhem en oud-gouverneur van Suriname. De penningmeester mr. E. E. Menten, zal worden terzijde gestaan door een finan cieel comité, bestaande uit de heeren J. K.Snoeck Henkemans, jhr. mr. L. E. M. von Flsenne en mr. A. C. Josephus Jitta. Uit het comité zelf werden drie afdee lingen benoemd en wel de volgende: Afd. 1. Land- en Tuinbouw, bestaande uit de heeren prof. mr. P. A. Diepenhorst, voorzitter, P. Hiemstra, onder-voorzitter; A. J, Loerakker, J. L. Nysingh, dr. F. E. Posthuma, R. Siemons, Jac. Smits en J. Tli. Verheggen. Afd. II. Nijverheid en middenstand, be staande uit de heeren E. G. Schiirmann, voorzitter, E. Kupers, onder-voorzitter: F. L. v. d. Bom, A. C. de Bruyn, C. Cramer, H. P Gelderman, mr. C H, Guépin, mr. A. E. Josephus Jitta, K. Kruithof, W. G. Scheeres, mr, H. Smeenge, mr. M. Steen- berghe en C. J. G. Struycken. Afd. III. Maatschappelijk werk, J. R. Snoeck Henkemans, voorzitter, mevr. F. Steenberghe-Engeringh, ondervoorzitster, mr. H. de Bie, jhr. mr. L. E. M. von Fisenne mevr. HavelaarVan Beeck Calkoen, L. Hoejenbos, mevr. J. M. 's JacobLoder, mevr. prof. dr. B J. KouwerKluppel, mevr. MarcusNijland, mevr. M. G. Muller Lulofs, B. Vlas, mevr. WijsenbeekFran ken en J. A. van Zutphen. De overige leden van het comité worden als algemeene leden beschouwd. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten, aan het comité den juridischen orm te geven van een stichting, opdat het comité wettelijke bevoegdheden zal heb ben. Het departement van Justitie heeft jn dezen geest mede geadviseerd. Voorts deelde de voorzitter mede, van den minister van Binnenlandsche Zaken bericht te hebben ontvangen dat de Regeering gaarne iets zou doen om den arbeid van het comité te steunen, inzon derheid wat betreft het verleenen van extra hulp voor hen, die door langdurige werkloosheid worden getroffen. De Regee ring is bereid, daarvoor gedurende het eerste jaar een bedrag van f750,000 ter beschikking van het comité te stellen. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten, dat het werkcomité nader bij de Regeering zal informeeren onder welke voorwaarden precies bedoelde hulp zou moeten worden verleend. Zoodra deze in formaties verkregen zijn, zal deze aange legenheid nader in het comité ter sprake worden gebracht. Voorts deelde de heer Van Citters mede. dat aan de leden van het comité spoedig het schema van een algemeen werkplan zal worden toegezonden, waaromtrent dan nader overleg zal worden gepleegd. Vóór de installatie had Prinses Juliana tegenover den voorzitter van den Neder- landschen Journalistenkring de hoop uit gesproken, dat de geheele Nederlandsche pers de actie van het comité zou steunen. In aansluiting hieraan deed ook de voor zitter, de heer Van Citters, een krachtig beroep op de hulp der pers den wensch uitsprekend, dat de bladen bereid zouden zijn, giften ten behoeve van het comité in ontvangst te nemen. Aan het slot der eerste vergadering die tot het eind toe door de Prinses werd bij gewoond werd een oproep tot het Neder landsche volk vastgesteld die elders in dit Blad wordt gepubliceerd. Nadat de voorzitter het slotwoord van de vergadering had gesproken, riep de heer van Aalst met luider stemme: „Leve Prinses Juliana", waarmede de aanwezi gen door een 3-tal hoera's instemden. Hierna gingen de ondercomité's in afzonderlijke vergadering. De voorzitters en ondervoorzitters daarvan vormen met liet dagelijksch bestuur en de leden der financieele commissie het werkcomité. H.M. de Koningin heeft een bedrag van f 10.000 geschonken aan het Nationaal Crisis-comité. o ACTIEVE HANDELSPOLITIEK. Rede van mr M. P. L. Steenberghe. In een gisteren te 's-Gravenhage gehou den vergadering van het Federatiebestuur der Alg. R.-K. Werkgeversvereeniging heeft de voorzitter, mr. M. P. L. Steen berghe. gesproken over „Actieve Handels politiek." Van Genève, zoo zeide hij, is ter ver laging van de tariefmuren niets te ver wachten. De meest bescheiden Conventies worden niet aangenomen, of niet gerati ficeerd een autoriteit als dr. Colijn heeft nog de vorige week erkend dat de goede geest van Genève morsdood is en van de laatste poging, om n.I. Vrijhan- delstaten concessies te verleenen, is in de bijna 2 jaren, dat deze belofte plechtig aan Engeland en ons land is gedaan, nog niets terecht gekomen. De meestbegunstigingsclausule wordt lioe langer hoe meer uitgehold en Neder land. de risée van Europa, oogst met zijn passieve handelspolitiek tal van diploma tieke complimentjes en waardeerende toe spraken, doch als het op zaken aankomt, beschouwt men ons land met zijn koloniën met 60 millioen inwoners, als een quantité negligeable. De laatste contingenteerin- gen van Frankrijk, waarbij met onze be langen in geen enkel opzicht rekening is gehouden, zijn hiervoor de jongste bewij zen. Wij laten over ons heen loopen en men is dan verwonderd, dat men zich niets van ons aantrekt. Wederkeerigheid is geboden. Wanneer Frankrijk zou weten, dat wij voornemens zouden zijn, als het noodig was, den invoer van Fransche wij nen te contingenteeren en met een beetje minder wijn zal de volkswelvaart niet gestoord worden zou men wel an ders handelen met onze steenkoo-1 zui vel- en eierenbelangen. Doch het contin- genteeringswetje maakt een dergelijke po litiek niet mogelijk. Het is dan ook in hooge mate te betreuren, dat de Regee ring nog niet tot dat inzicht is gekomen en een krachtige actie om in dezen koers verandering te verkrijgen is meer dan ooit geboden. Engeland, waaraan wij ons steeds spiegelden, geeft het voorbeeld. Het is thans wel duidelijk, dat dit land door actieve handelspolitiek tot meer vrijhan del wil komen. Engeland zal zijn politiek voortaan zoo voeren, dat het alleen goe deren toelaat van zijn afnemers, Indien wij onze politiek niet wijzigen, zullen wij ook ten opzichte van Engeland in groote moeilijkheden komen. Immers Engeland zal ons gunstig behandelen, indien wij En geland gunstig behandelen. Waar onze meestbegunstigingspolitiek en daardoor ook de contingenteeringswet het niet mo gelijk maakt Engeland beter te behande len dan een ander land, zal ons deze poli tiek nieuwe moeilijkheden brengen. Beter ware het, ons thans onmiddellijk op Enge land te oriënteeren en hiermede te onder handelen, dan verder zonder eenig prac tised resultaat elndelooze besprekingen met de Oslo Staten te voeren. Uit dit alles blijkt wel. dat actieve handelspolitiek een dringende eisch is. o NEDERLANDSCHE GERST VOOR NEDERLANDSCH BIER. De minister stelt een onderzoek in. Op vragen van den heer Van der Lande betreffende het verplichtend stellen van het gebruik van Nederlandsche gerst voor de bierbouwerijen hier te lande: Is het den Minister bekend, dat de in- lo.ndsche gerst geschikt is om in de bier bouwerijen te worden verwerkt? Bestaat er geen aanleiding voor de Re geering om in verband met den noodtoe stand van den landbouw, het gebruik van Nederlandsche gerst voor de bierbrouwe rijen in ons land verplichtend te stellen. Zoo ja, is de Minister dan bereid ten spoedigste de daartoe strekkende voor stellen. te doen? luidt het antwoord van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw: De eerste vraag wordt bevestigend be antwoord, in dien zin, dat althans een belangrijk deel van de inlandsche gerst geschikt is, om in de bierbrouwerijen te worden verwerkt. In verband hiermede is sedert Augustus j.l. in onderzoek, of bij de bierbrouwerij in ons land het gebruik van inlandsche gerst kan worden bevorderd. In afwach ting van het resultaat van dit onderzoek meent de ondergeteekende zich van be antwoording van de tweede en derde vraag voorshands te moeten onthouden. o CHR. NATIONAAL VAKVERBOND. Op een gisteren te Utrecht gehouden buitengewone algemeene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond, werd na twee vrije stemmingen, bij her stemming met 76 van de 116 uitgebrachte stemmen tot vijfden bezoldigden bestuur der van het C.N.V. benoemd de heer A. Stapelkamp, bezoldigd secretaris van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders te 's-Gravenhage. o SCHADEVERGOEDING UITGEKEERD. Het Uitvoerend Comité voor de Neder landsche deelneming aan de Internatio nale Koloniale Tentoonstelling te Parijs bericht ons, dat de schaderegeling ter zake van den brand van het Nederland sche paviljoen, dank zij den voortreffe- lijken bijstand van de firma R. Mees en Zoonen, die door haar bijkantoor te 's-Gravenhage als assurantie-makelaar voor het coipité optrad, thans zoover is gevorderd, dat gisteren aan alle inzen ders, dus ook aan het Bataviaasch Ge nootschap, de schadevergoeding is uitge keerd voor het teloor gaan der inzen dingen. „ST. RAPHAEL". Vergadering te Eindhoven. Gisteren werd te Eindhoven de najaars vergadering gehouden van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël". Uit de mededeelingen blijkt, dat het ledental van den Bond op 1 Jan. bedroeg 13.228, op 1 Oct. 13.174, een achteruitgang dus met 54 leden, welke in het derde kwartaal weer ten deele Is Ingehaald. Aan de orde is daarop het jaarverslag van den secretaris. Verschillende afd. wijzen wederom op het terugloopende le dental en willen meer activiteit van het hoofdbestuur. De afd. Uithoorn wijst op de tegen spraak tusschen de redacteurs van „De Volkskrant" en dezelfde heeren als Ka merlid. De secretaris, de heer F. H. Timmer mans uit Utrecht, antwoordt, dat ook het hoofdbestuur op deze voor de propa ganda schadelijke aangelegenheid de aandacht gevestigd houdt en bij het Ver bond stappen zal doen om herhaling van zulk schouwspel te voorkomen. De afd. Rotterdam vraagt, hoe de plaat selijke verhouding tusschen St.. Raphael en de Rijksambtenaren zijn moet. De secretaris antwoordt, dat tegen samen werking' in algemeene zaken, geen be zwaar bestaat. Het spoorwegpersoneel is echter los gemaakt van het Rijksperso neel. Er is de grootste kans, dat de spoor wegmannen waarschijnlijk niet onder de loonsverlaging van 1 Maart door zullen behoeven te gaan. Het jaarverslag van den secretaris, werd daarop goedgekeurd. De voorzitter deelt hierna mede,dat ter vergadering aanwezig zijn 141 afd. met 12.458 leden. Aan de orde is het verslag van den pen ningmeester. Na eenige opmerkingen van afgevaar digden, antwoordt de penningmeester, de heer F. L. D. Nivard, uit Rotterdam, dat de bond nu over 2'/: ton beschikt, wat nog veel te klein is voor een organisatie van 13.000 leden; dit is nog geen f.20 per hoofd gedurende de 28 jaar, waarin de bond bestaat. De bond behoort nog tot de financieel zwakke organisaties. Spr. be toogt de noodzakelijkheid van kapitaal vorming, met het oog op de sterke kassen der moderne bonden. De bondsvoorzitter, de heer J, Helle- mons, wordt daarop bij acclamatie her kozen. Daarna is aan de orde de begrooting 1932, welke in ontvangsten en uitgaven sluit op f. 120.168.92, Te half zeven uur is de vergadering ge schorst. Des avonds is voor de afgevaar digden de Philips-film vertoond. (Msb.) o HET CONFLICT IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Te Hengelo had een conferentie plaats van den Rijksbemiddelaar, ir. Van IJssel- stein met de partijen betrokken in het conflict in de textielindustrie. Deze con ferentie duurde meer dan vijf uur. De Rijksbemiddelaar heeft tenslotte een nieuw voorstel geformuleerd, dat neerkomt op het instellen van een onderzoek naar de loonen bij de firmji Jannink. Van ar beiderszijde wordt béweerd, dat de loonen van de wevers, die gerationaliseerd werk doen, lager zijn dan de loonen vóór de rationalisatie, hetgeen door de werkgevers wordt ontkend. De arbeiders gaan met een nieuw onder zoek accoord. De werkgevers stonden ter conferentie op het standpunt, dat een onderzoek naar de loonen eerst zou kunnen plaats vinden, nadat de staking zou zijn opgeheven. Zij zullen heden echter nader over het voor stel vergaderen. Voorts werd ter conferentie gesproken over de staking bij de Stoomspinnerij „Twenthe" te Almelo, welke staking is uit gebroken naar aanleiding van de verleden week ingevoerde 5°/o loonsverlaging. Aan het bestuur van den politiek-onafhanke- Ujken Textielarbeidersbond, welke de lei ding der staking heeft, werd gevraagd 't conflict te beëindigen. De vertegenwoordigers van dezen Bond deelden echter mede, dat zij daarop niet konden ingaan en dat de staking derhalve zal blijven voortduren. Daar de andere textielarbeiders-organisaties echter niet betrokken zijn bij de staking zal nogmaals worden getracht de fabriek weer in bedrijf te stellen. o VERSPREIDE BERICHTEN. In den ouderdom van 88 jaar is te Bloemendaal overleden de heer J. L. van Verre, oud-agent van het ministerie van financiën te Amsterdam en directeur dei- Grootboeken Nationale Schuld, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De gemeenteraad van Groningen be noemde tot directeur-geneesheer van het Provinciaal-, Stads- en Academisch Zie kenhuis de heer L. J. Zielstra. arts te Bergambacht, die tweede stond op de voordracht. Door den gemeenteraad van Gronin gen is goedgekeurd het Ingediende voor stel tot verlaging van de vermakelijk heidsbelasting voor de bioscopen van 25 pet. van de bruto ontvangst tot 20 pet. van de netto-opbrengst. De audiëntie van den Minister van Waterstaat zal morgen, die van den mi nister van Koloniën op 27 dezer niet plaats hebben. De Lloyd Rapide in aansluiting met het s.s. „Sibajak" wordt morgen te 16 u. 11 in Den Haag verwacht. UIT NED. OOST-INDIE. INVAL IN EEN CHINEESCHE KAMER VAN KOOPHANDEL. MEDAN, 23 Nov. (Aneta) De politie heeft een inval gedaan in het gebouw van de Chineesche Kamer van Koophan del alhier. Deze inval veroorzaakte een groote verrassing, niet alleen onder de Chineesche inwoners, doch ook onder de politie-ambtenaren, die verboden docu menten vonden en in beslag namen. o 24 PERSONEN VERDRONKEN, BUITENZORG, 24 Nov. (Aneta). De Re sident van Djambi seinde hedenmorgen om 7 uur 30, dat het gewestelijk vaartuig .Ophelia" na aanvaring met een kabel veerpont omgeslagen is en gezonken. Totaal zijn 24 personen omgekomen, ter wijl slechts 3 opvarenden werden gered. NIEUWVEEN. Prop. verg. R.K. Land- en Tuinbouw- arbeidersvereeniging De R.K. Land- en Tuinbouw-arbeiders- vereeniging hield alhier een propaganda- vergadering. Aanwezig waren Pater Star mans, Burgemeester J. W. Geesink en Weth. Hogervorst. Als spreker trad op de heer J. Salman, Penningmeester van den Land- en Tuinb.-arbeidersbond te Haar lem. De voorzitter de heer Jac. Blom opende de vergadering en gaf vervolgens het woord aan den heer Salman. Spr. be handelde de huidige crisis en vond de op lossing geenszins gemakkelijk. Rechtvaar digheid en liefde moeten de richtsnoer zijn. De arbeiders moeten hun gezinnen wat de steun betreft beschermen door middel van organisatie. De Bond heeft in het afge- loopen jaar 6000 leden gewonnen. Met volle aandacht werd deze vlotte rede aange hoord. Burgemeester Geesink dankte voor de hem gezonden uitnoodiging. Spr. ver klaarde dat in onze gemeente kracht kan uitgaan van de arbeiders. Als voorbeeld noemde hij de Begrafenisvereeniging, die hij prees. De arbeiders moeten vertrouwen stellen in de Gemeente. Nadat nog de heer P. Koren gesproken had, werd besloten, dat Dinsdag 24 Nov. de Bestuurders-Bond een onderhoud zal hebben met B. en W. De vergadering werd gesloten met den Chr. groet. o TER-AAR. GEMEENTERAAD. Behandeling der Gcmeentebegrooting. De raad dezer gemeente kwam in open bare zitting bijeen. Te 10 uur werd de vergadering geopend. (Wie had gedacht dat -het 6 uur zou wor den vooraleer de hamer voor de laatste maal zou vallen. Na voorlezing der notulen volgden eenige ingekomen stukken. Een schrijven is binnengekomen van den leider v. d. plaatselijke Landstorm commissie om een extra vergoeding van 25 gulden voor het instandhouden van de schietwedstrijden. Na toelichting en discussie wordt deze subsidie verleend met 9 vóór en 2 tegen. (Hoogervorst en Post). Er wordt vervolgens te berde gebracht een schrijven van de pas opgerichte ver. ter bestrijding van T.B.C. om een subsidie van 750 gulden. De voorz. licht dit nader toe. De Raad heeft zich in een vorige vergadering in beginsel bereid verklaard subsidie te ge ven, aan zoo'n ver. Nu deze ver. is opge richt blijkt verschil van meening te be staan. Daarom willen B. en W. eerst nog wachten met subsidie te geven totdat de zaak goedschiks is opgelost. Voorts ont breekt nog de Kon. goedkeuring. De heer Kroon kijkt verbaasd dat B. en W. dit adviseeren, hij weet niet welk ver schil er moet bestaan methet oprichten van zoo'n dergelijke v^r. De gem.-secreta ris licht dit nader toe, en de situatie wordt duidelijker. De voorz. stelt voor, te wachten met het verleenen van subsidie, totdat deze kwestie is opgelost en de nieuwe ver. haar Kon. goedkeuring heeft ontvangen. Dit wordt unaniem aangenomen. De voorz. memoreert dat er een schrij ven is binnengekomen van de Centrale Veiling over aanleg van een weg, maar dit moet eerst nog nader onderzocht wor den bij B. en W. Punt 2 vermeldt benoeming 2 leden voor de commissie van toezicht op het L. O. (vacature Joh. van Vliet Jzn. en Joh. Kroon). Uitslag was dat beide, heeren met alg. stemmen werden herkozen. De voorz. leest een adres van het Chr. Nat. Schoolbestuur om medewerking tot verandering van inrichting. Dit verzoek betreft het leggen van Wa terleiding. Wordt goedgevonden. Volgt voorstel van B. en W. tot het op nieuw vaststellen en wijzigen der be- heersverordening voor het electriciteits- bedrijf Wordt voorloopig van de agenda afgevoerd. Vaststelling verordeningen op de hef fing en invordering van keurloonen. De voorz. leest een concept voor waar uit wij vernemen dat de keurloonen niet meer opgehaald worden door den keu ringsveearts, maar dat de verschillende menschen kunnen afdragen aan het secretarie, dit is veel gerieflijker, B. en W. zullen een Ambtenaar daarvoor aan wijzen. De Raad kan zich hiermee vereenigen, en op voorstel van de voorz. wordt aan de heeren Karsemeijer en Keijzer eervol ontslag gegeven, daar zij nu niet meer in dienst zijn van de gemeente, maar wel in dienst van de „Kring" Goedgekeurd. Volgt behandeling der begrooting Klokkeslag 12 uur worden de debatten geopend. Komende aan de post jaarwedde gera.- ontvanger. vraagt de heer v. d. Weiden of ook hier de post huur is inbegrepen. De voorz. antwoordt dat dit onder eene post geschoven wordt, de huur bedraagt 250 gulden, dit stellen Ged. Staten vast. De heer Kroon houdt een soort alg. beschouwing. Spr. betreurt het dat op de begrooting geen enkel punt bezuinigd wordt, de Regeering geeft het voorbeeld al om de salarissen te verlagen. Welke in komsten hebben de tuinders de laatste jaren, en de landbouwers, dit is beneden 't minimum, en hoeveel vallen er wel niet uit, die geen inkomstenbelasting betalen, al 3 jaren hebben het grootendeel van de gemeente geen inkomsten, en de amb tenaren blijven hun gewoon salaris hou den, dit vindt spr. geen gezonde finan cieele politiek. Laten wij nu den moed eens hebben om te zeggen dat we niet langer onze gemeente kloppend kunnen houden. Wij kunnen de verantwoording zoo niet langer dragen. De heer Holscher gehoord de bespre kingen kan dan ook wel met het voorstel v. d. Weijden mee. Het wordt in stemming gebracht en aangenomen met 10 vóór en één tegen. (Hendrikse). Komende aan de post presentiegelden die verhoogd met 100 gulden, en nu dus gebracht is op 200 gulden. De heer Valentijn wil deze terugvoeren tot 100 gulden evenals vorige jaren. De voorz. deelt mede dat dit een fout is geweest met het opmaken van de begroo ting, want B. en W. wilden de presentie gelden niet verhoogen, maar houden zoo als voorheen. De post blijft tenslotte gehandhaafd op 100 gulden. Jaarwedde Gemeente Ambtenaren. &i der f. 1400 en Machielse f. 700. Kroon stelt voor deze salarissen te ver lagen met 5%. De voorz. is er heelemaal niet voor deze salarissen te verlagen, was het nu een top-salaris, maar daarvan is gee! sprake, de ambtenaren werken altijd met noeste vlijt en energie. 1 Kroon heeft in den omtrek op secretarie'» wel eens volontairs zien werken, kunnen wij van zulke krachten rok geen gebruik maken. De voorz. antwoordt dat dit Secretaris veel werkzaamheden vereischt wat voor een buitenstaander niet zoo gemakkelijk kan beoordeeld worden, de tijden zijn wel slecht, maar moet men dan van zulke geringe salarissen nog 5% afpersen, neen dit vindt hij ondoenlijk. De heer Kroon blijft bij zijn besluit. De secretaris wijst op 4e vele werkzaam heden van de vlijtige ambtenaren. De heer Hoogervorst wil wel de hoogere ambtenaren verlagen, maar niet de lagere De heer Hendrikse zegt dat mefi er lang over kan spreken, maar Ged. Staten beslissen toch. De voorz. stelt voor vrijwillig 5<v0 aj. stand van zijn salaris te doen en dat in de Gemeentekas te storten (Met applaus werd dit ontvangen door de Raadsleden) Ten slotte werd besloten dat er een schrijven gericht zal worden aan Gei Staten om 5n/o salariskorting op de hoo gere Ambtenaren. De lagere salarissen blijven gehand haafd. Bij Hoofdstuk 5, aangaande betalin0 rente, zou de heer Valentijn willen dat geld zou geleend worden tegen een lage rentestandaard. De voorz. zegt dat B. en W. hier terdege rekening mee houden. Als de Secr. voorleest de jaarwedde van de politie die f3950 is, wil de heer Kroon deze eveneens verlagen met 5%. Voorz. zegt dat dit niet gemakkelijk zal gaan. Na uitvoerige discussie blijft de heer Kroon bij zijn genomen besluit en wil op de Begrooting deze posten voor de politie verlagen. De Raad besluit deze post onder het schrijven van Ged. Staten in te lasschen. Er is nog een post uitgetrokken op de begrooting voor kleeding politie en fiets zegge 500 gulden, deze wil v. d. Weijden verlagen met 5 de costuums zal nu be langrijk verlaagd zijn. Dit wordt aange nomen. De post Vaccinatiën is verlaagd met f. 200. De heer Kroon is er niet voor deze post te verlagen. Na discussie blijft de post f.400, voor heen f. 600. De vergoeding armenpractijk wil Kroon opgevoerd zien tot f400, voorheen f. 200, wat door van Vliet wordt ondersteund. Wordt verworpen. Bij het punt Correspondent voor de Werkloozen geeft de heer Apeldoorn uit voerig weer, hoe omslachtig de werkzaam heden zijn voor zoo'n Correspondent, die maar f. 50 vergoeding krijgt. Dit wil spr. brengen op f. 100, daar het Rijk er toch a! 40 °/o aan bijdraagt. Het voorstel Apel doorn wordt aangenomen. Volgt het laatste Hoofdstuk: Onvoor ziene Uitgaven f.8000. Allereerst de Electriciteitsbegrooting. De heer Kroon wil de verlichtingskosto zoo ruim mogelijk houden en B. en W. tö nadere overweging geven om de beide doktoren een lichtpunt aan huis te geven. De heer v. d. Weijden steunt dit voor stel en vraagt als bezuinigingsmiddel oi het niet kan zonder „wekkers", daar die de hooge kosten met zich brengen. De raad besloot B. en W. dit te laten onder zoeken en t.z.t. met voorstellen te komen. Punt 7 van de agenda luidende: voorstel van B. en W. om het aantal opcenten op de Gemeente-fondsbelasting voor het be lastingjaar 1932-1933 op 58 vast te stellen. De voorzitter licht dit nader toe; er is zoo zuinig mogelijk gerekend en dan kun nen wij rondkomen. De heer Kroon is huiverig en vindt het cijfer te laag. Spr. haalt aan welke inkom sten de landbouwers en de tuinders ge had hebben. Hij stelt voor dit cijfer hoo- ger te brengen. De secretaris geeft eenige berekening. Men kan met 60 wel volstaan. Aldus werd besloten. De heer Post zou hier cle vermogens belasting ingevoerd willen zien; volgens hem komen er nogal eenige daarvoor in aanmerking. De heer Kroon is bang dat er weinig onder zullen vallen'. De heer v. d. Weijden is er ook niet voor daar men hier zijn vermogen meestal in landerijen en bezittingen heeft en die wor den toch al flink aangeslagen in de grond belasting en polderlasten. De heer Post wil het voorloopig achter wege laten, gehoord de besprekingen en wil t.z.t. nog eens met een dergelijk voor stel in den raad komen. Hiermede waren de beerootingen afge handeld. Zij werden met 92 stemmen aangenomen (Kroon, Post).*De lieer Post wil de veria gin a van de hoogere ambte naven zien gewiizigd on de begrooting'. Bij de rondvraag verzoekt de voorz den raad. goedkeuring te willen geven aan de werkloozenstenn-regeling. die eerst was vastgesteld tot 1 December, maar deze te verlpngen tot 14 December. Di.t wordt aangenomen. Hierop volgt sluiting der vergadering. Perron H. S. M. Op werkdagen: Richting Amsterdam Rotterdam Utrecht *3.— *3.— 5.15 7.— 7.— 13.10 10.50 10 40 15.55 13.35 13.— 20.10 15.25 13.50 15.55 14.30 16.30 16.20 17.50 16.50 19.20 22.10 23.05 22.56 na een Des Maandags en daags dag niet. Op Zon- en Feestdagen: 3.15 3— 22.56 22— Station Heerensingel. Bus aan den t r e i n, niet op P0"? Vertrek der posttreinen op werkdag® 12.28 16.21 18.41

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6