stosniemws, Oproep aan het Nederlandsche Volk. Scherts In Schets. 72ste Jaargang DINSDAG 24 NOVEMBER 1931 No. 21989 Officieele Kennisgevingen. NATIONAAL CRISIS-COMITE. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No, 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:: Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, pier week f.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 30 NOVEMBER 1931, des namiddags te twee uur, ln het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Praeadvies op het verzoek van J. J. Vallentgoed, om ontslat als lid van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. (282) 2o. Benoeming van een lid van de Ge meentelijke Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. (282) 3o. Benoeming van een Regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (279) lo. Benoeming van een lid der Commissie voor de Bewaarscholen. (2G3) 5o. Benoeming van een lid der Plaatse lijke Schoolcommissie (vac. prof. dr. N. J. Krom). (280) Jo, Benoeming van vijf leden der Plaatse- ]ijke Schoolcommissie (periodieke aftre ding). (281) 7o. Benoeming van een leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium, voor oen verderen duur van den cursus 1931 1932. (284) Benoeming van een fröbel-onderwij- zeres aan de school verbonden aan het gesticht „Voorgeest". (228) 9o. Voorstel tot overplaatsing van mej. li Th. J. Reuser, van de school Haverstr. B naar de school Zuidsingel B. (285) lüo. Voorstel tot wijziging van het besluit betreffende de benoeming van ir. A. A. L-agaay tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan het Gymnasium. (286) llo. Praeadvies op het verzoek van G. ïarijt, om eervol ontslag als onderwijzer an de school Medusastraat A. (287) 12o. Staat van af- en overschrijving op de begrooting voor 1930 van het Grondbedrijf. (288) 13o. Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1930, van het Grondbedrijf. (288) Ho. Suppletoire begrooting, dienst 1930, van de gestichten „Endegeest-Voorgeest, Rhijngeest". (288) lüo. Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1930, van de gestichten „Endegeest- Voorgeest-Rhijngeest". (288) 16o. Suppletoire begrooting, dienst 1930, van het Openbaar Slachthuis. (288) 17o. Balans- en verlies- en winstrekening, dienst 1930. van het Openbaar Slachthuis. (288) I80. Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1930, van den Keuringsdienst van V/aren voor het district Leiden. (288) 19o. Balansen en verlies- en winstreke ningen, dienst 1930, van de Stedelijke Fa brieken van Gas en Elec.triciteit. (288) 20o. Balans en verlies- en winstrekening, Qienst 1930. van de Gemeentelijke Bank van Leening. (288) 21o. Balansen en verlies- en winstreke ningen, dienst 1930, van den Gemeente lijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst. (288) 22o. Rekening, dienst 1930, van het Ge meentelijk Waschbureau. (288) 23o. Rekening, dienst 1930, van de Stede lijke Werkinrichting. (288) 24o. Rekening, dienst 1930, van de Ge meentelijke Commissie vpor Maatschappe lijk Hulpbetoon. (288) 25o. Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1930, van de Vereeniging tot Be- vordering van den Bouw van Werkmans woningen. (289) Rekening, dienst 1930, van de Gezond heidscommissie. (288) 27o^ Begrooting, dienst 1932. van het H.G. 01 ^me Wees- en Kinderhuis. (288) Rekening, dienst 1930, van het Leidsch muziekcorps. (283) 29o. Rekening van de ontvangsten en uit- dergemeente over het jaar 1930, vlo lbe8rip van die der Haarlemmertrek- vaart. (2go) 20o Voorstel tot verhuring van het boven- 1 aal «,an de Drie-Octoberstraat No. 27a. aan W. Noppe. (291) 3lo. Voorstel: a Inzake de ontbinding van de met B- Hogewoning aangegane huur van een strook grond aan den Apothe- kersdijk; b- tot verhuring van de sub a bedoelde strook grond aan S. P. J. do Groot. (292) goorste! tot verhuring van verschil- 33o 6elen W0i~ en teelland- (293) en° nn^01'?^ tot overneming in eigendom tweetal *d de gemeente van een I^Jf strookjes grond, resp. aan den en Aon j0rschweg, Sectie P. No. 1646 ged. 4149 oi,?en Ho°gen Rijndijk, Sectie M. No. Sed X294) 34o. Voorstel: a. om te verklaren, dat de verbindings straat tusschen de Julianastraat en de Anna Paulownastraat niet meer voor den openbaren dienst is be stemd: b. inzake het aangaan van een over eenkomst van ruiling betreffende de perceelen Sectie K. Nis 3909 ged. en 3677 ged. en 't perceel Sectie K. No. 3257 ged.; c. tot beschikbaarstelling van gelden voor de verlegging van de sub a be doelde verbindingsstraat. (295) 35o. Praeadvies op het verzoek van A. G Gijzenij e.a. om verbetering te brengen in den toestand van de bestrating van de Waardgracht. (296) 36o. Verordening, tot wijziging van de ver ordening van 2 Augustus 1920 (Gemeente blad No. 35), laatstelijk gewijzigd bij de verordening van 1 December 1930 (Ge meenteblad No. 21), betreffende het ver- leenen van een bijslag op de pensioenen aan gemeente-ambtenaren en hunne we duwen en weezen toegekend, krachtens de verordening regelende het verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente ambtenaren en de verordening, regelende het verleenen van pensioen aan weduwen en kinderen van gemeente-ambtenaren, zooals deze luiden na de wijziging van 26 Maart 1914. <297) 37o. Voorstel inzake het vestigen van een erfdienstbaarheid van voetpad naar- en van de te verlengen Borneostraat, ten laste van het aan de gemeente toebehoorende perceel Sectie N No. 815 en ten nutte van het aan de Gereformeerde Schoolvereeni- ging toebehoorende perceel Sectie N No. 813 (298) 38o. Praeadvies op het verzoek van de Gereformeerde Schoolvereeniging, om be schikbaarstelling van een bedrag van f. 1500.-, ten behoeve van de aanschaffing van leermiddelen voor de school voor ULO aan de Hooglandsche Kerkgracht No. 20a. (300) 39o. Voorstel om de aan de Vereeniging voor Schoolkinderkleeding en Schoolkin- dervoeding voor 1931 toegekende subsidie met f. 3500.- te verlioogen en tot vast stelling van den desbetreffenden begroo- tingsstaat. (299) 40o. Voorstel tot het sluiten van een ver zekering tegen fraude, diefstal, roof. enz., ter zake van geld en waardepapieren. (301) 41o. Praeadvies op het verzoek van de Staatkundig Gereformeerde Partij, afd. Leiden, om het venten met onchristelijke tectuur op Zondag, bij verordening te ver bieden. (302) 42o. Voorstel tot het doen rooien en ver- koopen van boomen. (309) 43o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verbouwing van het Stedelijk Museum „De Lakenhal". (303) 44o. Praeadvies op het voorstel van den heer Verweij, inzake het weekloon van een viertal suppoosten bij het Stedelijk Museum „De Lakenhal". (304) 45o. Praeadvies op het verzoek van den Ned. Bond van Hotel-. Café- en Restau ranthouders in het Verlofbedrijf Hocares", om bij de vaststelling van de Personeele Belasting voor het jaar 1932 den grondslag biljarten te doen vervallen. (305) 46o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden: a. ten behoeve van den bouw van het zuidelijk rioolgemaal der centrale rio- leering op het terrein tusschen de Geeregracht en het Plantsoen; b. ten behoeve van de verbetering van de verbinding tusschen de Geeregracht en de Jan van Houtbrug. (■278) 47o. Verordening houdende wijziging van de verordening van 18 December 1913 (Gem. Blad No. 43), op den aanleg van straten en wegen. (276) 48o. Vaststelling van de Regeling van de uitoefening van het stemrecht en andere rechten verbonden aan de aandeelen in de Leidsche Duinwatermaatschappij der gemeente. (277) 49o. Verordening op de heffing van een belasting onder den naam van Straat belasting. (306) 50o. Verordening regelende de invordering van de Straatbelasting te Leiden. (306) HINDERWET. Bur emeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan W. Z van der Meij en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een broodbakkerij in het perceel Houtstra,at No. 1, Sectie G. No. 1452. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Lei-den, 24 November 1931. 8638 GEHEIME RAADSZITTING. Dc Stadhuiskwestie. In de gisteren gehouden geheime zit ting van den Leidschen Gemeenteraad is besDroken de aankooo van perceelen aan de Vischmarkt ten behoeve van den Stad huisbouw. speciaal wat betreft „de Faam", welke zaak dan zou komen in perceel Breestraat, 117, het vroegere woonhuis van prof. dr. Kan. over den aankoop waarvan besprekingen, worden gevoerd. Het Nationaal Crisis-comité, op initiatief van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana ingesteld, heeft zijn taak aanvaard. Hare Koninklijke Hoogheid is opgetreden als Eere-voorzitster van het Comité, terwijl het Hare Majesteit de Koningin behaagd heeft, Hoogstderzelver Naam ais Beschermvrouwe aan het Comité te verbinden. Een crisis van ongekende hevigheid, uitgebreidheid en duur teistert het economisch en maatschappelijk leven, teistert ook ons land, veroorzaakt stoornis en stilstand in het bedrijfsleven, werkloosheid en armoede in menig gezin. Een ruim veld van hulpbetoon staat hier ter bearbeiding open en steun dient te worden geboden aan degenen, die buiten hun schuld ten gevolge van de bui tengewone omstandigheden behoeftig zijn geworden, of dreigen ten onder te gaan. Het Comité tracht dit doei zooveel mogelijk in samenwerking met bestaande organisaties te bereiken. Zeer vele landgenooten zouden hiertoe kunnen medewerken en de helpende hand toesteken. Landgenooten lieipt! Uw hulp kan niet gemist worden. De Overheid draagt thans reeds millioenen bij. Laat de offerzin in vroegere moeilijke tijden be toond, U tot voorbeeld strekken. Het Comité erkent, dat de tijden voor geven niet gunstig zijn, maar voor velen, zelfs voor degenen, die thans in materieelen zin hebben verloren, blijft het afstaan van een bijdrage ten behoeve van hen, die het noodigste missen, mogelijk, en de beteekenis eener gave is grooter naarmate het gebrachte offer meer gevoeld wordt. Het Comité aanvaardt zijn taak in het vaste vertrouwen, dat het beroep op de offervaardigheid van het Nederlandsche Volk niet tevergeefsch zal zijn. Hoe ernstig de naaste economische toekomst ook moge zijn, de daaruit ontstane nood zal grootendeels gelenigd kunnen worden, indie het overgroote deel der landgenooten, naar ieders vermogen, het Comité steunt. S. VAN CITTERS, voorzitter. K. J. FREDERIKS, algemeen secretaris. Bijdragen kunnen gestort worden op Postgirorekening No. 186000 of bij de Nederlandsche Handelmaatschappij te 's-Gravenhagc. Zetel van het Comité en secretariaat: Kneuterdijk 20 te 's-Gravcnhage. HET 100-JARIG BESTAAN VAN SEMPRE CRESCENDO. De samenstelling van het ecre-comité. Voor de viering van het 100-jarig be staan van het Leidsch Studenten Muziek gezelschap Sempre Crescendo op 14 en 15 Dec. a.s. in de Stadsgehoorzaal heeft zich een eere-comité gevormd, waarvan gelijk gemeld H. K. H. Prinses Juliana bescherm vrouw is. Het comité is als volgt samengesteld uit grootendeels eereleden van het gezel schap; het jaartal achter hun naam geeft aan. wanneer zij eerelid zijn geworden. jhr. mr. Rh. Feith, voorzitter, jhr. mr. F. G. W. J. Backer J., secretaris, Th. Jeltes C1867)mr. J. A. H. baron van Zuylen van Nijevelt (1873), mr. H. Viotta (1874) jhr. mr. dr. A. Roell (1887), jhr. mr. J. Loudon (1890), mr. J. D. Verbroek (1892), jhr. mr. T A. M. A. v Humalda v. Eysinga (1893), jhr. mr. C. Feith (1893), dr. W. van Bem- melen (1894), mr. G. G. van der Hoeven (1895), mr. J. A. N. Patijn (1896). mr. H. C Obreen (1896), mr. C. E. Stolk (1897), J M. M. van der Kun (1899), dr. J. P. Fockema Andreae (1901), mr. W. G. de Marez Oyens (1901), mr. H- A. Hartogh (1901), dr. H. van der Hoeven (1902), jhr. mr. C. de Graeff (1904), mr. C. W. Thone (1905), dl'. F. M. C. Hengeveld (1906), E. Polak Daniels (1908), mr. L. G. van Praag, mr. M. Sichterman (1910), mr. C. P. v. Rossem (1910), prof. dr. A. D. Fokker (1911). mr. G. J. Kloos (1911), C. B. Duys- ter (1915), mr J. H. de Mol van Otterloo (1915), mr. H. A. Tels (1916), mr. M. Ml Schim van der Loeff (1921), mr. J. G. Nysingh (1921), jhr. mr. C. J. A. de Ranitz (1927), mr. P. A. L. van Ogtrop (1927), mr. C. T. de Vries Robbé (1927). Naar verluidt zullen de beide concerten gedirigeerd worden door den directeur der Kon. Militaire Kapel, den heer Louis Walther Boer. o NED. VER. VAN HUISVROUWEN AFD. LEIDEN. Voedselvcrstrekking aan on- en minvermogenden. In verband met den oproep van de afd. Leiden der Ned. Ver. v. Huisvrouwen vond gistermiddag in het Vereenigingslokaal een bijeenkomst plaats van een aantal dames. De presidente, Mevrouw Romijn— Sjollema zette hierbij in een, kort openings woord het doel dezer bijeenkomst uiteen. Na eenige discussie werd tenslotte een comité gevormd onder leiding van de dames Bosman, Eerdmans, Stuurman en v. Voorthuijsen, om zich te belasten met de verdere organisatie. De bedoeling is dat dit Comité speciaal onder het oog zal zien de voedselverstrek- king aan on- en minvermogenden. Van de leden der Ned. Ver. v. Huisvrouwen zal een geldelijke bijdrage daarvoor worden ge vraagd. In verband met de pogingen van den Burgemeester dezer Gemeente om te komen tot de oprichting van een zooge naamd Crisis-Comité ook hier ter stede werd besloten aan het tot stand komen daarvan zoo mogelijk krachtig mede te werken en de verdere actie met de hulp verleening van het Crisis-Comité in har monie te doen zijn. BINNENLAND. Prof. dr. K. Martin, de grondlegger van de geologische studie in Nederland, wordt heden 80 jaar. (3e Blad). Het Nationaal Crisis-Comité; f. 10.009 van H.M. de Koningin; f. 750.000 van de regeering. (Binnenland, 2e Blad). Vergadering van den R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphaël. (Binnenland, 2e Blad). De beperking van den invoer; memorie van antwoord aan Tweede Kamer (3e BI.), BUITENLAND. Redevoering van Grandi in Amerika. (Buitenl., Ie Blad). De economische nood in Duitschland. Waarschuwing der soc.-democraten aan de regeering. (Buitenl., Ie Blad). Verlenging van den arbeidstijd in Rus land. (Tel., Ie Blad). OVER ZON, SCHADUW EN MARQUISES. Een Leidsche vinding. Onder bovenstaand opschrift schrijft de Amsterdamsche architect, de heer J. Boterenbrood in het Bouwkundig Week blad „Architectura" een artikel, waaruit wij hieronder de hoofdzaken zullen laten volgen, omdat het geschreven is naar aan leiding van een door een lid van de firma J. C. Schophuizen en Zoon alhier gedane vinding, welke het mogelijk maakt tege moet te komen aan de bezwaren tot dus verre verbonden aan het gebruik van zon- weer-middelen. Het is, aldus schrijft de heer Boteren brood, een eigenaardig geval met de zon- weermiddelen aan onze woningen, winkels, kantoren en openbare gebouwen; hoewel de toepassing hand over hand toeneemt, wordt er bij nieuwbouw zelden of nooit rekening mede gehouden. Bij helder weer helpen goedgebouwde marquises den zonnigen aanblik te ver lioogen; bij afwezigheid van zon, in z.g.n. gesloten toestand, krimpen ze echter in elkaar tot slappe trieste lappendekens, tot spot-van elk gewetensvol bouwwerk. De weinige orde in de geheele zonweer- geschiedenis, komt voort uit den ongemo- tiveerden tegenzin haar als een, zij het ook bescheiden, probleem te zien. De erken ning van dien tegenzin verklaart het streven om daarin meer samenhang te brengen. Zooals eigenlijk alle verstoringen direct of indirect van den lastgever uit gaan, zoo moet in de eerste plaats gezocht worden, welke adviezen hierin kunnen voorzien en moet het mogelijk worden daarvoor een suggestieven vorm te vinden. Daarnaast moest het mogelijk zijn een goed zonweermiddel te vinden, dat zooveel mogelijk ingebouwd kan worden, wat trou- OP DE HOOGTE ZIJN. wens ook voor het behoud daarvan van belang is. Daardoor zou dan tevens een einde ko men aan de eeuwigdurende ruzie tusschen architect en opdrachtgever, die elkaar ver wijten, dat goed werk wordt bedorven, respectievelijk, dat geen voorzorgen zijn genomen, welke een zoodanig bederf on mogelijk maken. Dit is geen gemakkelijk vraagstuk, want het meest practische zonweermiddel, de marquise, is het meest onhandelbare, wanneer het op wegbergen en inbouwen aankomt. De hierboven afgebeelde marquise, de z.g.n. inbouw-marquise, waarop aan de firma Schophuizen octrooi is verleend, voorziet in dat euvel. Men ziet hier de marquise in geopenden toestand. Daaronder beelden we een gevel af, waarbij de inbouw-marquise gedeeltelijk is aangebracht (alleen gelijkvloers). Dui delijk is hier te zien. hoe de marquise in gesloten toestand, geheel is weggewerkt in tegenstelling met de bovenste ramen, waar de opgerolde marquises duidelijk zichtbaar zijn. Bij de inbouw-marquise wordt aan het bovengedeelte van het scherm gelegenheid gegeven in te rollen, aan de zijkanten om in te vouwen Het afgebeelde geval geeft de toepas sing aan een bestaand raamkozijn weer, dat er niet op is ingericht. Het is duidelijk, dat wanneer er wél op gerekend wordt, een betere oplossing mogelijk is en dat iedere architect ervoor den naar zijn meening meest bevredigenden vorm zal vinden. Voor zoover proeven genomen zijn, is gebleken, dat de windvastheid grooter is dan bij gewone marquises; dat accumu latie van warmte minder is en inkasting, afgescheiden van de natuurlijk noodige ventilatie, afdoende kan zijn. Nagenoeg elke vorm van verweering wordt daarmede voor de periode van insluiting vermeden, teiwijl het afhalen en opbergen gedurende de wintermaanden vervallen kan. Aan het slot van zijn artikel komt de schrijver tot de conclusie, dat het technische middel om aan de bezwaren van zon weermiddelen tegemoet te komen, er is. In samenwerking van architecten en industrie kunnen alle mogelijkheden hier hun verdere ontwik keling krijgen; moge het zoo op beschei den wijze bijdragen tot verhooging van de cultureele harmonie, wat nu eenmaal strekking en lot van elke vinding is.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1