es Electro'"* Model ^11 AGENDA. do've*«65 c"' BINNENLAND. BUITENLAND. VRAGENRUBRIEK. FAILLISSEMENTEN, HEDEN: Jeruël: Samenkomst te 8 uur pam. Rehoboth: Spr. ds. W, Rijnsburger. 8 uur nam. Volkshuis: Tentoonstelling Zweedsche Huisvlijt. 89'/: uur nam. K a t w ij k-a a n-Z e e (Gemeentezaal) 6pr. ds. Zandt van Delft. 71/: uur nam. Dinsdag. In den Vergulden Turk Gem alg. verg. v. aandeelhouders N.V. Meelfabriek de Rijn v.h. fa. wed. T. T .Bots. II1/: uur voorm. Jeruël: Samenkomst te 8 uur nam. Lakenhal: Leidsche Kunstver. Lezing siet lichtb. van W. Jos. de Gruyter. 8 1/4 Sur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)Sa menkomst te 8 uur nam. Stadszaal: Uitvoering „Jahn"7 3/4 uur nam. Volkshuis: Tentoonstelling Zweedsche Huisvlijt 3—5 en 71/:91/: uur nam. K a t w ij k-a a n-Z e e (Gemeentezaal) ,Het Spookhuis". 8 uur nam. N o o r d w Ij k-a.-Z e e (Verenigingsge bouw) Filmvoorstelling te 5 en 8 u. nam. Voorgeest: Tentoonstelling van patién- üenwerk. 2—5 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei apotheken wordt, van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Nov. a.s. waargenomen door apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. RECLAME. A"cva eo b°U - -i 8540 onze uitvoer bedreigd. inkomsten en uitgaven van het leeningfonds. Tegen omkooperij in den handel Een initiatief der Ned. Mij voor Nijverheid en Handel. Het dagelijksch bestuur der Ned. Maat- Ichappij voor Nijverheid en Handel heeft, too meldt Maatschappijbelangen, beslo ten om, als voorloopigen stap, een kleine commissie in te stellen, die zich beschik baar stelt om klachten betreffende om kooperij in den handel in ontvangst te hemen. Zij, die op eenige wijze door praktijken van omkooperij schade ondervinden, en zij, die op eenige wijze van dergelijke praktijken kennis krijgen en meenen, daartegen stappen te moeten doen. kun nen hiervan schriftelijk mededeeling doen $an het secretariaat der Maatschappij. Die zendt de desbetreffende stukken aan de commissie, die de zaak, voor zoover mogelijk, nader zal onderzoeken. Wan neer de commissie dit gewenscht acht, zal zij zich, na gehouden overleg met den klager, richten tot de(n) schuldige (n). Of het wenschelijk zal zijn vervolgens nog tot andere maatregelen over te gaan, en zoo ja tot welke, zal pas kunnen blij- j ken uit de praktijk en uit de behandeling van ieder geval afzonderlijk. Het spreekt vanzelf, dat deze behandeling, behoudens eventueel verder te nemen maatregelen, strikt vertrouwelijk zijn. Brieven, die hieromtrent aan het secretariaat gezon den worden, moeten worden gericht aan de Steekpenningen-Commissie met de toevoeging „vertrouwelijk." De commissie, die voorloopig als proef I zal worden ingesteld, zal bestaan uit de heeren H. Smidt van Gelder, voorzitter; j K. C Honig Mzn. en H. van der Masch Spakler, leden. Naar men zich wellicht herinnert, heeft het onderwerp sinds geruimen tijd een punt van behandeling In den boezem van de Maatschappij en ook van bespreking tusschen haar en andere organisaties, uit gemaakt. Engeland heft een invoerrecht van 50 pet. voor massa-artikelen. De afd. Handel en Nijverheid van het dep. van Arbeid, H. en N. maakt bekend, dat blijkens van het gezantschap te Lon den ontvangen telefonisch bericht van 1 Woensdag a.s. af met een invoerrecht van 50%. van de waarde zullen zijn belast de volgende artikelen: aardewerk, sanitaire artikelen, muurtegels, glaswerk, metalen meubelen, snijwerk (messen enz.), tim- mermansgereedschappen, stofzuigers, I draadlooze toestellen, schrijfmachines, alle wollen stoffen, zijden kousen, linnen of half linnen zakdoeken en stoffen, ge maakte kleeren (van mannen en vrou wen), alle soorten handschoenen, pakpa pier), (niet het zware strookarton, dat vrij blijft), fietsbanden, rubberzolen, linoleum, parfumerieën en toilet-artikelen. Volgens een nader bericht zullen heden weer nieuwe artikelen worden bekend ge maakt, waarop de hooge invoerrechten zullen worden geheven. Volgens een besluit van den Turkschen ministerraad is de import van buitenland- sche goederen van 16 November af voor loopig gelimiteerd. De voor het resteerend gedeelte der maand November en voor December toegelaten contingenten werden bereids in Turkije gepubliceerd, terwijl voor de volgende maanden het toegelaten contingent 20 dagen vóór den aanvang der betreffende maand zal worden bekend gemaakt. Het surplus eener maand zal steeds ten invoer worden toegelaten bij het contingent der daarop volgende maand, in volgorde van aankomst der goederen, tot het contingent van deze ^aand bereikt zal zijn. Wetsontwerp tot wijziging ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging en verhooging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Lee- ningfonds 1914 voor het dienstjaar 1931. In dit wetsontwerp worden in aan merking gebracht als crisisuitgaven ton laste van de begrooting van het Leening- fonds voor 1931: lo. het rentedragend crediet ten behoeve van de aardappelmeelindustrie in de Veen koloniën. uit te betalen in 1930 en zoo noodig in 1931, tot een bedrag van f. 4.500 000; 2e. de uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van suikerbieten over den oogst 1931, uit te betalen in 1931 en zoo noodig in 1932, alsmede voorschotten op die uit keeringen, uitgetrokken voor memorie; 3e. de subsidiën en kosten in verband met bestrijding van buitengewone werk loosheid; voorschotten op subsidiën en andere voorschotten, voor zooveel deze hooger zijn dan in normale jaren daarop plegen te worden gedaan; 4e. de bijdragen in den vorm van sub sidiën aan werkloozenkassen ten bedrage van 100 pet. der bijdragen van de leden over 1931 en afgesloten dienstjaren en de bijdragen in den vorm van subsidiën aan werkloozenkassen, voor zooveel zij meer bedragen dan 100 pet. van de bijdragen der leden, voor zooveel deze bijdragen hooger zijn dan in normale jaren daarop plegen te worden gedaan. De uitgaven bedoeld sub 3e. en 4e. ko men ten laste van artikel 67 van het Vde Hoofdstuk en van de artikelen 40 en 41 van het Xde Hoofdstuk der Rijksbegroo- ting voor 1931. Blijkens de ingediende wetsontwerpen tot wijziging en verhooging van het Vde en van het Xde Hoofdstuk der Rijksbe- grooting voor het dienstjaar 1931, dienter mede rekening te worden gehouden, dat ten laste van het artikel f. 10.000.000, ten laste van de twee laatste artikelen resp. f 5.800.000 en f. 7.000.000 zal worden uitge geven. Waar geacht wordt, dat de normale uit gaven voor werkverschaffing enz. op f. 3.750 000. die voor subsidiën aan werk- loozen, aan werkloozenkassen respectieve lijk op f. 4.650.000 en f. 970.000 kunnen worden gesteld, zal voor de eerstbedoelde uitgaven f. 6.250.000. voor de laatstbedoelde uitgaven resp. f. 1.150.000 en f. 6.030.000 als crisisuitgaven zijn aan te merken. In totaal bedragen de uitgaven sub lo. t.m. 4e. f. 17.930.000. Buitendien zullen als crisis-uitgaven zijn aan te merken de vol gende reeds aangevraagde bedragen: le. De uitgaven gedaan voor ondersteu ning en verzorging van armen, voor zoo veel voor ondersteuning en begrafenis van buitenslands verblijvende of van daar in Nederland gekomen armen méér dan nor maal wordt uitgegeven; terzake is f. 400.000 noodig; 2e. de kosten voor de uitvoering van de steunmaatregelen ten behoeve van de ver bouwers van suikerbieten, tot een bedrag van f. 10.000; 3e. de kosten verbonden aan de uitvoe ring van de Tarwewet 1931, tot een bedrag Van f. 56.665; 4e. de kosten verbonden aan het verlee- nen van het rentedragend crediet ten be hoeve van de aardappelmeelindustrie in de veenkoloniën, uit te betalen in 1931 en zoo noodig in 1932, tot een bedrag van f. 2 400.000. Met het reeds eerder genoemd bedrag ad f. 17.930.000 maakt dit een totaal van f. 20.809.000. Tegenover deze crisisuitgaven staan de crisisontvangsten, n.l.: le. ingevolge art. 33cl der Leeningwet 1914 de renten, aflossingen en alle andere ontvangsten, verband houdende met de uitgaven gedaan ingevolge art. 32bis (restitutie van de gemeenten betreffende de subsidiën aan de werkloozenkassen ten bedrage van f. 3.590.000)2e. dertig opcen ten op den tabaksaccijns op cigaretten; in totaal is de opbrengst voor 1931 te ramen op f700.000. Wordt dus voor crisisuitgaven in 1931 f20.809.665 noodig geacht, terwijl als cri sis-ontvangsten op f. 4.290.000 dient te worden gerekend, dan is derhalve een kapitaalverstrekking ad f. 16.519.665 uit het saldo van het Leeningfonds 1914 noodza kelijk. Daartoe strekt het wetsontwerp. deensche visch in ons land. Sterjte daling der prijzen. Nadat gedurende eenige weken een ver betering in den toestand van het vissche- rijbedrijf te IJmuiden merkbaar was en er een zeker evenwicht was gekomen in den aanvoer en de behoeften van den vischhandel, is de laatste dagen een ern stige inzinking ingetreden, die van een dusdanigen omvang is. dat ongetwijfeld een groot deel van de thans in de vaart zijnde vloot van ongeveer 125 stoom- treüers zal worden opgelegd. Deze nieuwe tegenslag is geenszins het gevolg van slechte vangsten. De vangsten zijn bevre digend, veelal zelfs ruim. De slechte toe stand is thans alleen het gevolg van de sterke daling van de vischprijzen. Voor een groot deel is deze prijsdaling het gevolg van aanzienlijke aanvoeren van Deensche visch. Vooral schol en ka beljauw komen bij scheepsladingen aan. Denemarken kan nl. niet meer naar Frankrijk uitvoeren, aangezien het con tingent van dit land is bereikt. Handelaars zoowel in IJmuiden als in Oostende, Brussel enz. koopën togen lage prijzen groote hoeveelheden, tot schade vooral van. de Nederlandsche treilvissche- rij, die dezen gang van zaken met leede, oogen aanziet, doch er machteloos tegen over staat. Het bestuur der Reedersvereeniging to IJmuiden heeft over deze aangelegenheid een bespreking gevoerd met het bestuur der IJmuider Vischhandelvereeniging, ton einde te trachten den handel te bewegen, het koopen van deze Deensche visch na te laten. De Reedersvereeniging heeft aangeboden er voor te zullen zorgen, dat er steeds voldoende treilers in de vaart zullen zijn om in de behoefte van den handel te kunnen voorzien. Men kwam echter niet tot overeenstemming, zoodat te verwachten is, dat straks tientallen booten zullen worden opgelegd. De stoomtreiler „Caroline", een der beste schepen van de vloot, dien in den regel f. 3500 a f. 5000 besomt, bracht het Vrijdag niet verder dan tot f. 1700. Twee andere schelvischbooton, de „Eemmond" en de „IJselmond" besomden samen na een reis van circa 14 dagen f. 2900, een besomming, die zelfs voor één treiler veel te weinig was geweest. „Tel." b. w. baron van dedem. t Te Amersfoort is, in den ouderdom van 57 jaren. Zaterdag plotseling overleden de heer B. W. baron van Dedem, kolonel der huzaren, commandant van het regiment wielrijders te 's Hertogenbosch. De heer van Dedem was ridder in de orde van Oranje-Nassau, commandeur tweede klasse in de orde van het Zwaard van Zweden. De teraardebestelling zal Woensdag ge schieden, te twee uur op de Algemeene Begraafplaats te Dalfsen (bij Zwolle). o verspreide berichten. De koninklijke familie zal Zaterdag 28 November a.s. voor vestiging' van haar winterverblijf van het Loo naar de resi- i dentie terugkeeren. I Op 80-jarigen leeftijd is Zaterdag na een korte ongesteldheid te 's Gravenhage overleden de heer Reijnders, oud- referendaris ter provinciale griffie van Zuid-Holland. - - De heer Reynders was ongeveer zestig j jaar werkzaam aan deze griffie, waar hij na alle rangen to hebben doorloopen laat stelijk de functie bekleedde van referenda ris, chef van de afdeehng militie-zaken. B. en W. van Arnhem brengen ter kennis, dat het verkeer over de Schipbrug i bij Arnhem in den nacht van 24 op 25 dezer zal zijn gestremd van 11 uur nam. tot 6 uur voorm. UIT NED. OOST-INDIE. brand. BUITENZORG, 21 Nov. (Aneta). Offi cieel. De resident van Tapanoeli be richt in een telegram dd. 20 November, dat de kampong Alahanke Koeria Manam- din, gelegen in de onderafdeeling Man- dailing, af deeling Pddangsidempoean he denmorgen door brrand is verwoest. 31 huizen en 7 rijstschuren zijn in de asch gelegd. De schade bedraagt plus minus f. 15.000. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats De bevolking is reeds onder dak gebracht. De oorzaak is onbekend. AMBTENAREN-REGLEMENT VOOR ZUID-HOLLAND. Gedep. Staten van Zuid-Holland heb ben aan Provinciale Staten aangeboden een ontwerp-ambtenaarsreglement. De aanleiding tot dit ontwerp is gelegen in de Ambtenarenwet 1929, die aan de open- j bare lichamen den plicht oplegt tot vast stelling of aanvulling van bepalingen van materieel ambtenarenrecht. Dit ontwerp strekt ter vervanging van de thans bestaande, op den rechtstoestand van ambtenaren betrekking hebbende pro vinciale regelingen. Materiëele wijziging brengt het in vergelijking met den be- staanden toestand in hoofdzaak alleen met betrekking tot de regeling van de periodieke loonsverhoogingen. Als nieuwe rangen worden voorgesteld die van ad junct-ingenieur en van haven-kantonnier. Van de mogelijkheid, tot uitschakeling van het ambtenarengerecht wordt gebruik gemaakt door de instelling van een Com missie van Beroep met uitsluitend advl- seerende bevoegdheid. Een commissie voor georganiseerd over leg is ingesteld, bestaande uit vertegen woordigers van Gedep. Staten en van de vereenigingen van Ambtenaren, waaraan Gedep. Staten het recht op vertegenwoor diging in die commissie hebben toegekend. RECLAME. De geojïschlooze,';: de baaeriënvanger/' crematie Dr. l. vuyck. Op Westorveld is Zaterdag de crematie geschied van het stoffelijk overschot van dr. L. Vuyck, oud-directeur der Middelb. Kol. Landbouwschool te Deventer, vroeger o.m. leeraar te Leiden en Voorschoten. Gesproken is door mr. Wttowaal (burge meester van Deventer), dr. Vijlstra (di recteur der school), R. Th. Mees (secr. van het Waterschap Salland), P. van Dam (als vriend), dr. J. S. Meulenhoff (voorz. Ned. Botanische Vereeniging) en prof. dr. -J. <3. Sehoute. Alom verkrijgbaar. Showrooms in alle voorname plaatoen van Nederland. 8531 Mej. A. M M, te L. De Rijksinkom sten belasting bedraagt f. 9.10 De Ge- meentefondsbel. is afhankelijk van het getal huisgenooten waarmede u samen woont en welke eveneens belastingplich tig zijn. Woont u afzonderlijk, dan be draagt de Gem.-fondsbel. f. 17.60. DE ALGEMEENE TOESTAND. De commissie van advies der b.i.b. De tarievenstrijd verscherpt. De speciale commissie van advies der B.I.B., welker bijeenroeping de Duitsche regeering in haar memorandum van 19 November heeft verzocht, zal den 7den December a.s. te Bazel, den zetel der Bank, bijeenkomen. Amerika wordt vertegenwoordigd door dr. Walter Stewart, president van de Chase Pomeray Bank te New York, vroe ger vice-directeur van de Federal Re serve Board. Frankrijk wordt vertegenwoordigd door prof. Ristsmadat Moreau, die zijn land vertegenwoordigde in de Wiggin Commis sie, had afgezien van een herbenoeming in verband met zijn positie van president der Banque de Paris et des Pays Bas. Engeland wordt vertegenwoordigd door Sir Walter Layton, redacteur van de „Economist". België door Emile Francqui, vice-gouvemeur van de Societé Générale de Belgique. Italië door prof. Beneduce, president van het consortium voor open baar crediet. Japan door T. Tanaka, ver tegenwoordiger der Japansche Bank te Londen, Duitschland door dr. Karl Mel- chior. De vijf laatstgenoemde gedelegeerden behoorden tot de commissie Wiggin. De eventueel nog te benoemen leden voor speciale kwesties zullen, volgens het Youngplan, door de commissie zelf wor den aangewezen. Aangezien dr. Stewart niet voor 28 No vember zijn reis naar Europa zal kunnen aanvangen, is de eerste bijeenkomst van de Commissie uitgesteld tot 7 December. Behalve de beraadslagingen van de commissie zullen ook onderhandelingen plaats hebben overveen Stillhalteverdrag met de Duitsche crediteuren-commissie ten einde een overeenkomst te verkrijgen nopens een verlengings- en betalingsplan voor de Duitsche credieten op korten termijn. Het verluidt te Bazel dat de laatstge noemde onderhandelingen te Berlijn zul len worden gehouden, ten einde ook naar buiten duidelijk de beide problemen van elkaar gescheiden te houden. Onafhandelijk van de commissie zal dan de Raad van Beheer der Bank voor internationale Betalingen, als in de No- vemberzitting is besloten den 14den De cember zijn 17de zitting houden. Nu Engeland den weg der protectie op gaat, begint de tarief-strijd weer in volle kracht! De financieele commissie van de Fran- sche Kamer heeft thans definitief het wetsvoorstel der regeering aangenomen, waarbij een belangrijke verhooging van de invoerrechten voor fabrikaten en half-fabrikaten wordt ingesteld. In den vervolge zullen voor fabrikaten in plaats van 2 pet. 6 pet. worden geheven en voor halffabrikaten in plaats van 2 pet. 4 pet. Alleen de grondstoffen blijven met 2 pet. belast. Deze verhooging der invoer rechten zal de regeering naar schatting 400 millioen francs meer opbrengen. En de Amerik. regeering zal onmiddel lijk overgaan tot heffing van compensee- rende invoerrechten, welke zullen over eenstemmen met de invoerrechten, welke Engeland, op grond van de Britsolie anti dumping-wet van Amerikaansche goede ren zal heffen. Engeland zal vermoedelijk heden een tweede lijst van artikelen publiceeren, waarop invoerrechten ad 50 pet. ad valo rem zal worden geheven. In de week van 1621 November zijn in JSederland uitgesproken 83 faillissementen. DUITSCHLAND. Radio-rede van Brüriing. - Ex-minister Löbell en generaal von Mudra. t Gisteravond heeft de Rijkskanselier een radioredevoering gehouden over den nood in den winter en de te bieden hulp. Hij zette uiteen, dat de ernstige nood in den winter de medewerking van alle volksge- nooten vereischt. Het zou lichtvaardig zijn den ernst der tijden te verbloemen. Niet minder verkeerd zou het evenwel ook zijn niet den moed te toonen den ban te bre ken. welke deze donkere huidige tijd op ons heeft gelegd. De levenskrachten van het Duitsche volk zijn ni^t gebroken. De vorige week Zondag heeft de Duit sche Liga voor Weldadigheid rapport uitgebracht nopens het tot nu toe bereik te resultaat der omvangrijke hulpacties. Na het verheugend begin is het te hopen dat dit liefdewerk ook verder succes moge hebben. De Rijksrege©ring heeft harerzijds alles gedaan om den elementairen nood to lenigen Zij beschouwt deze taak ook ver der als een der meest dringende vereisch- ton. Landen en gemeenten hebben hun reserves gegeven voor den strijd tegen de ellende. De Rijksregeering is zich even wel ook het feit bewust dat haar maat regelen slechts de minimumgrens kunnen vormen voor de voorzorgen. Zij beschermt het individu tegen het allerergste. Verdere hulp te brengen aan de velen door middel van maatregelen van staatswege staat tegenover het onverbiddelijke feit dat in verband met den moeilijken toestand der financiën der landen een verdere hulp van we ge dezer staten niet mogelijk zal zijn. Reeds uit hoofde van dit feit, aldus ging de Rijkskanselier voort, was het een ge bod van dit uur, de weldadigheid voor zoover slechts «enigszins gaat te betrek ken in de medewerking aan de bestrijding van den grooten nood. Iedereen kan hel pen. De mogelijkheden tot medewerking- zijn veelzijdig. De een draagt bij door zijn arbeid, de ander uit zijn voorraad. In het bijzonder willen wij thans die volksgenoo- ten gedenken, die hun woonplaatsen heb ben in de gebieden, waai' de Duitsche ellende het grootst is. In deze deelen van het Rijk, waargeheel e steden en dorpen zonder bedrijf zijn, wordt in het bijzonder vereischt dat hulp wordt geboden, hulp tor vestiging van een nieuw menschelijk vertrouwen onder de Duitsche volksgenoo- ten zelf en voor het Duitsche volk in de wereld. Overleden zijn de vroegere Pruisische minister van binnenlandsche zaken, von Loebell en de bekende generaal Bruno von Mudra op 81-jarigen leeftijd Bij het uitbreken van den wereldoorlog kreeg von Mudra het bevel over het zes tiende legercorps, dat bij Longwy en Ver dun verschillende overwinningen behaalde Voor Verdun werd hij vervolgens com mandant van de naar hem genoemde legergroep. -Later kreeg hij het commando over het leger aan het oostelijk front en in de, zomer van 1918 over het eerste legercon» aan het westelijk front. Sinds het einde van den wereldoorlw leefde generaal von Mudra zeer terug», trokken te Wiesbaden en later te Schwerin Te Aken is het tusschen communiste» en nazis weer tot een ferme kloppartij gekomen. Resultaat is één doode, 6 zwaar gewonden, w.o. een wouw, II licht ge. wonden. FRANKRIJK. Oud-minister Loucheur t Deficit op de begrooting. Gistermiddag is oud-minister Lm, Loucheur overleden. Loucheur was oorspronkelijk ingenieur en eerst in het jaar 1917 werd hij door Painlevé in de politiek geïntroduceerd. Til. ciens den oorlog werd hij allereerst onder*, staatssecretaris van het ministerie van Oorlog. Later werd hij minister van Oor log. Na den oorlog werkte hij aan de zijde van Clemenceau. Hij had een werkzaam aandeel bij de vredesonderhandelingen te Versailles. Hij werd belast met de leidini van den wederopbouw der verwoeste ge- bieden. Later had Loucheur nog in ver schillende ministeries zitting. Hij heeft in den loop van zijn ministerieele carrière de portefeuilles van bevrijde gebieden, han del, Marine, Posterijen, Financiën, Arbeid en Nijverheid bezet. In de Kamer, waar hij zitting had voor zijn geboorteplaats Roubaix. behoorde hij tot de radicalen der linkerzijde. Loucheur is 51 jaren oud ge. worden. De begrooting 1930—1931 sluit met een deficit van ruim 2</r milliard francs. Te genover inkomsten van 50.9881/: millioen francs staan uitgaven van 53.630'/: mil. lioen francs. o ITALIË. Veelzeggende cijfers. In Italië is het aantal werkloozen ge- stegen van 747.764 tot op 799.744. Slechts 226.000 hunner krijgen van officieele zijd! ondersteuning uitbetaald. Volgens de officieele cijfers van het Ministerie van Financiën was het tekort op de begrooting op 31 October tot 1167 milliard lire gestegen. De binnenlandsche schulden zijn met 156 millioen lire toege nomen en bedragen thans 92,3 milliard lire. De bankbiljettencirculatie is met 46 millioen lire verminderd en bedraagt thans 14,4 milliard lire. CHINA. Het conflict met Japan. Zaterdag fs de Volkenbondsraad wee! eens in openbare zitting bijeen geweest Briand hield een inleidende redevoering, waarin hij den toestand, gelijk deze zich In de afzonderlijke beraadslagingen hai ontwikkeld, uiteenzette. Hij deed een te- roep op de strijdende partijen en vera- kerde hun tegelijkertijd, dat de Volken- bondsraad» alles wilde doen om het con flict op onpartijdige wijze te beslechte Vervolgens zette de vertegenwoordig' van Japan, Yoshisawa, nogmaals het It- pansche voorstel uiteen, maakte echter V voorbehoud, dat de commissie van onsr- zoek noch in de directe onderhandeling tusschen Japan en China mocht ingrijpt, noch de troepenbewegingen mocht coi troleeren. De Chineesche vertegenwoordiger, i' Sze, stemde principieel toe in het uitzen den van een commissie van onderzoek. Voor alles legde hij den nadruk op U noodzakelijkheid der ontruiming, De Engelsche vertegenwoordiger. Cecil verklaarde, dat ook zijn regeering het uit- I zenden van een commissie van onderzoek I voor wenschelijk hield. Yoshisawa stelde nog vast, dat het hier niet moest gaan om een onderzoek in Mantsjoerije alleen, maar dat het onder zoek ook tot China zelve moest worden uitgebreid. Dr. Sze ging nog verder en eischte voor alles een diepgaand onder zoek naar den toestand in het huidige gebied van den strijd. De Duitsche vertegenwoordigen Mutius wees op de dringende noodzakelijkheid te komen tot definitieve en duidelijke be slissingen. Het gaat hier niet alleen om Mantsjoerije, maar ook om het aanzien van den Volkenbond. De toestand is in zooverre opgehelderd, dat een eenstemmig besluit op dc basis van artikel 11 tot stand is gekomen. Ter wijl Japan de verzekering heeft gegeven, dat het in Mantsjoerije niet streeft naar uitbreiding van gebied, is China bereid levens- en eigendommen der JapaW® onderdanen te beschermen binnen ZP grenzen. Ten slotte voerden de vertegenwoordi gers der beide strijdende partijen nog maals het woord, waarbij dr. Sze de spoe dige ontruiming eischte. Yoshisawa lega_ er den nadruk op, dat een onmiddeiuj» ontruiming mogelijk was. Allereerst moe ten de noodige waarborgen gegeven wor den, dat den Japanschen onderdanen hun bezit geen gevaar dreigt. In wezen is er dus feitelijk nog veel bereikt! Amerika en Japan hebben wederom nota's-gewisseld, doch de inhoud is m bekend. Het schijnt echter, dat de Japs ners de ontruiming van Tsitsikar zegden. Van het front geen nieuws dan onc» troleerbare berichten over troepen plaatsingen aan beide zijden. Halloen is nog doorr de svJPannerls„,-«.j Volgens een bericht in een JaPa"_, blad is de Japansche minister van nanciën voornemens een oorlogsiee uit te schrijven ten bedrage van 3» millioen Yen ter dekking van de ons der Japansche militaire expeditie Het ontwerp wordt thans nog doo Japansche regeering besproken Men looft dat de leening reeds zeer binnen zal worden opgelegd. PALESTINA. Sir Wanchope aanvaardt zijn laJ,i Sir Arthur Wanchope, de nieuwe MJjjJ commissaris, is ln Jeruzalem aang'v en heeft den ambtseed afgelegd, H> woord op een welkomsttoespraak klaarde de hooge commissaris, dat <w vaart van Palestina, die hij zm.. n» te bevorderen in hoofdzaak a'n' Lrt- drie factoren, nl. orde en rust wclw f(. held tusschen de gemeenschappen derzijdsch vertrouwen tusschen res en volk. gj

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2