SPORT. INGEZONDEN. UIT DE RIJNSTREEK. SPAANSCH STOOMSCHIP GEZONKEN. 25 man verdronken. Uit Stamboul wordt gemeld, dat de Spaansche graanboot Harvague in de Zwarte Zee is gezonken. De uit 25 koppen bestaande bemanning is om het leven ge komen. De Harvague meet 7600 ton. SPOORWEGONGELUK. Gistermiddag is op het station Eger een locomotief ten gevolge van een verkeer den wisselstand ingereden op een voor vertrek gereed staanden personentrein EgerKarlsbad 20 reizigers werden ge wond. waarvan vier ernstig. Een vrouw is aan de verwondingen overleden. STRIJD MET MISDADIGERSBENDE. Te Barcelona heeft de politie genoogd een misdadigersbende onschadelijk te maken, die zich had verschanst in een beruchten bar. Daar de politie-agenten met schoten werden ontvangen werd een detachement versterking gehaald. Er ontstond een vuurgevecht, dat ruim 2 uur duurde en in den loop waarvan 1 po- litie-officier. 2 politie-agenten, 1 vrouw en een der misdadigers werden gedood. De rest van de bende slaagde er in over de daken te ontkomen. BOKSEN. OM 'T EUROPEESCH KAMPIOENSCHAP WELTERGEWICHT VOOR PROFESSIONALS. EEN BEDROGEN BOERTJE. Een Bulgaar,sche boer, die op de markt te Plewna twee ossen verkocht had, steeg op den terugweg van zijn ezeltje om de 16.000 lewa, die hij ontvangen nad, na te tellen. Nadat hij 15.000 lewa in papieren geld geteld had. legde hij dit naast zich neer om de rest in munten na te tellen. Plotseling hoorde hij een smakkend geluid achter zich en toen hij zich omkeerde, zag hij nog juist het laatste bankbiljet in zijn ezels bek verdwijnen. De boer besteeg on middellijk zijn rijdier en galoppeerde terug naar Plewna waar hij de hulp inriep van een veearts om zijn geld terug te krijgen. Zoo ver ging echter 's veearts kunst niet en de arme boer is waarschijnlijk met zijn ossen ook nog 15.000 lewa kwijt. Het lieve jonge meisje. „Sta je al lang te wachten, Henk?" Henk: „Zoowat een paar sneeuwstor men" VOETBAL. GOLDEWEï VICE-VOORZITTER VAN DEN K. N.V.B4 Naar wij vernemen zal zeer waarschijn lijk in de vacature van vice-voorzitter, ontstaan door het bedanken van den heer C. A. W. Hirschman, voorzien worden dooi de benoeming van den heer S. Goldewey. Voor de daardoor opengevallen plaats In het bestuur van den K. N. V, B. zal vermoe delijk de heer A. L. M. Schroder, voorzitter van de Federatie van Erkende Bonden, eenig candidaat worden gesteld. Hbld. INTERACADEMIALE WEDSTRIJD. Leiden verplettert Delft met 123. In een wedstrijd, waarin veertien van de vijftien doelpunten na de rust werden ge scoord, hebben de Leidsche studenten hun Delftsche collega's een zware nederlaag toegebracht. In de eerste helft wogen beide ploegen vrijwel tegen elkaar op en de rust kwam met een weinlg-zeggenden 10 voorsprong der Leidenaars. Nauwelijks was evenwel weer afgetrapt of onze stadge- nooten demonstreerden een heel ander en beter spel en doelpuntten kort achtereen driemaal. Delft antwoordde met eenige vinnige tegenaanvallen, welke twee goals opleverden. Toen namen onze stadgenoo- ten het initiatief weer over en met wel willende medewerking van den Delftschen doelverdediger werd de score regelmatig opgevoerd tot 122, De gasten wisten uit een strafschop nog eenmaal te doelpunten. Leiden won dus dezen competitiewedstrijd met 123 DE TOESTAND VAN MOM. De toestand van den Lugdunum-speler G. Mom, die Zondag j.l. in den wedstrijd SchevenlngenLugdunum het ongeluk had, het rechterbeen op twee plaatsen te breken, is naar omstandigheden redelijk wel te noemen. SCHERMEN. DE COMPETITIE VAN DEN K.N.A.S.B. A.E.W. wint van K.O.S. met 160 op degen A.E.W. trok gisteravond te 's Gravanhage op degen tegen de K.O.S.afd. Haag. Met de heeren Schepers, Bruins, v. Duuren en Stapel won A.E.W. dezen match met 160 gew. partijen en 32 geg. en 0 ontvangen treffers. De thuiswedstrijd tegen deze club werd door A.E.W. gewonnen met 115 gew. part. A.E.W. moet thans nog één match trek ken tegen „Odin", Delft, waarna de com petitie Is afgewerkt. De Belg Roth behoudt zijn titel. Gisteren vond te Brussel de ontmoeting plaats om het kampioenschap van Europa in het weltergewicht voor professionals tusschen den titelhouder, den Belg, Both (66 'It K.G.) en den uitdager, den Hollan der, Hulb Huizenaar (65 Vj K.G.). Het gevecht ging over 15 rónden van 3 minuten. Tot in de eerste vier ronden ging de 'strijd vrijwel gelijk op doch daarna nam de Belg het initiatief tot den aanval en na een spannenden strijd won Roth op punten en behield dus zijn titel van kampioen van Europa in het welter gewicht. BILJARTEN. COMPETITIE NED. BILJARTBOND. De uitslag van den wedstrijd KR.A.Z. S.D.O. voor de competitie N.B.B. afd. F. luidt: pnt. brt. h.s. gem. J. Slimmers (99) (SD.O.) 70 37 8 1.89 Barnhoorn (65) (K.R.AZ.) 65 37 7 1.75 N.N. (88) Ebmeyer (55) N.N. (80) Bettenhausen (45) 71 36 13 1.97 55 36 8 1.52 71 53 12 1.33 45 53 5 0.84 C. v d. Burg, lés. (80) 53 27 6 1.96 Hoenderdos (34) 34 27 4 1.25 K.R.A.Z. 2 punten, SD.O 0 punten. De uitslag van K.R.A.Z.—D.O.S. voor de competitie N.B.B. afd. F. luidt: J. Chrispijn (97) (D.O.S.) 97 38 15 2.55 Ebmeyer (55) (K.R.A.Z.) 45 37 6 1.21 C. P. Fasel (88) Bettenhausen (45' N. N.. res. (88) Hoenderdos (34) 88 33 14 2.66 38 32 5 1 18 57 41 5 1.39 34 41 6 0.82 De 4e partij is door D.O.S. gewonnen gegeven, wegens ziekte der vierde speler. K.R.A.Z 1 punt; D.O.S. 1 punt. LEIDSCHE BILJARTBOND. De uitslag van den wedsrijd Zeezicht II L.U.T.O. II voor de 4e kl. competitie L.B.B. luidt: J. Jansen (L.U.T.O.) 75 35 11 2.14 N.N. (Zeezicht) 49 34 11 1.43 J. C. Contant T2 51 9 1.41 P. v. d. Oever 15 51 5 1.47 J. Lagerwey 34 40 4 0.85 J. Aanhane 75 40 12 1.67 J. Bonte 74 44 13 1.69 N.N. 75 44 10 1.70 SCHAKEN. LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. In den wedstrijd, die het Leidsch Schaak genootschap I won van de H Arb. Sch.cl. I werder niet. veel interessante partijen ge speeld. Alleen de partij van het tweede bord maakte hierop een uitzondering. Deze werd door Demmendal voor de Leidsche club met kracht gespeeld en bij het afb.e- ken was hij een vollen toren voor, zoodat de arbiters geen moeite hadden, deze partij in het voordeel der Leidenaars te beslissen. Het verloop was aldus D4-opening. Wit: W, Demmendal (L.S.G.l Zwart: P. Taube (H. Arb.l. 1. d2—d4, d7d5; 2. Lel—f4, e7—e6: 3. Pgl—f3, Pg8—f6; 4 e2e3, Lf8b4t; 5. C2--C3, Lb4d6; 6. Lf4—g3. Pf6—e4; 7. Pbl—c!2, Pe4xLg3; 8. h2xPg3, c7c5; 9. Ddlc2, g7g6; 10 e3e4, c5xd4; 11. c3xd4, d5xe4, 12. Dc2xe4, Pb8d7; i3. Lfl—b5, Dd8—b6: 14 a2a4. Ld6—b4; 15. d4—d5, Lb4xPd2t: 16. Pf3xLd2, a7a617 De4—e5, Th8—f8: 18, Pd2c4, Db6c5; 19 Lb5xPd7t Lc8\Ld7 20. Pc4e3, Dc5—b4; 21. Kei—fl Ld7xn4; 22. Thl—h4, Db4b5t23. Kfl—gl La4 -b3 24 Pe3g4 Ta8d8; 25. Pg4—f6t, Ke8 -*7 26. Pf6xh7, Td8xd5; 27. De5-ffit Ke7—e8; 28. Ph7xTf8. Td5—f5. 29 D(6—h8, Db5^b6; 30. Pf8xg6t. Ke8d7; 31 ?g6—f4, 06—c5. Gewonnpn verklaard vom wit Het witte paard gaat. naar h3 en dekt tevens het punt f2, ook Dh7 is wel voldoende, want volgt Lc2, dan speelt vit Taldl" en wint ook. RECLAME. Ruwe Huid i PUROL Ruwe Handen Ruwe Lip fieri. J bij A-potb. en Drogist 8255 (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Zeezicht 2 punten; L.U.T.O. 0 punten. De uitslag van De Krans IIT.O.G. Ill voor de 5e kl. competitie L.B B. luidt J. Wassenburg (T.O.G.) 42 42 5 1.00 G. Hockx (De Krans) 60 42 8 1.42 J. Wassiïik 41 43 4 0.95 P. C. v. Houten 60 43 9 1.39 H. Wassink 48 58 4 0.90 H. Fillppo 60 58 5 1.03 J. Schouten 57 49 11 1.16 C. v. Schle 60 49 13 1.22 De Krans 2 punten; T.O.G. 0 punten. De uitslag van S.D.O. IVO.G. III voor de 5e kl. competitie L.B.B. luidt. D. Piket (O.G.) 60 32 11 1.87 N.N. (SD.O.) 55 31 7 1.77 B. v. d. Burg 47 38 4 1.23 N.N. 60 38 7 1.57 J. Thelen 40 43 5 0.93 P. Poelijoe 60 43 8 1.39 N. Keizer 60 47 9 1.27 K. Sommeling 58 46 t 8 1.26 S.D.O. 1 punt; O.G. 1 punt. PAARDENSPORT. DE IERSCHE SWEEPSTAKE. Nederlandsche gelukkigen. Gisteren is te Dublin de trekking begon nen van de Iersche Hospitaal Sweepstake. Voor de trekking begon, werd officieel aangekondigd, dat deze trekking 3 dagen zal duren. De totale ontvangsten over deze sweepstake bedroegen 2.971.852 pd.st. Hier van krijgen de ziekenhuizen 735.363 p.st., uitmakend 25 pet. Na aftrek hiervan en van. verdere kosten, resteert 1.942.164 p.st. voor prijzen. Dit wordt gedeeld ln 19 units, en wel als volgt: 19 prijzen van elk 30.000 p.st. voor het paard, dat no. 1 aankomt: 19 prijzen van 15.000 p.st. voor het paard, dat tweede wordt: 19 prijzen van 10.000 p.st. voor no. 3 en voorts 19 prijzen van 660 pd.st. 7 sh. 6 d. voor elk van de 53 paarden, die niet geplaatst worden. Een ieder, die zoo gelukkig geweest is een paard te trekken, ontvangt dus zeker 660 p.st. Onder de gelukkigen waren tot dus verre de volgende Nederlanders: W. E. J. E. SteinVoorten, wonende te Leeuwar den, op 't paard „Cat O'Nine Tails; D. P Rietkerk, te Rotterdam, op het paard „Leonard"; E. v. Effen te Amsterdam, op het paard „Prins Scout"; J. W. B. Brink man. te 's Gravenhage, op het paard „Castel Bacot"; F. A. Glaasen, te Amster dam, met het paard „Fireaway"; P. A. van Gastel, te Amsterdam, op het paard „Jacques Emile Blanche"; J. A. den Boer, Schiedam, op het paard „Rackety Lassie"; D. Meur, Amsterdam, op het paard „Earnhill". Ingeval er wegens vorst of mist geen I race plaats heeft, worden de prijzen gelij kelijk verdeeld onder de 56 paarden, zoo dat een ieder, die een paard getrokken l heeft, 1600 p.st. toegewezen krijgt. HET BROKKENHUIS. Geachte Redactie. Ondergeteekende verzoekt U beleefd opname van onderstaande regelen, waar voor bij voorbaat zijn dank. „Zooals uit een advertentie in Uw Dag- blad d.d. 16 dezer blijkt, zal de instelling „Het Leidsch Brokkenhuis" in navolging van het Leger des Hells a.s. Zaterdag trachten bruikbare goederen in te zamelen tot leniging van den nood, voor welken men in den toekomst bevreesd is. Het verdient zeker toejuiching, dat daarop aangewezen instellingen hun uiter ste best doen om noodlijdend Leiden te helpen. Waar echter niet alleen het Leger des Hells, maar ook andere instellingen hier ter stede (de adressen daarvan zal de ijverige Secretaris van den Armenraad gaarne opgeven) de ontvangen goederen voor niets uitreiken, zou ik gaarne ter geruststelling van weldadig Leiden een verklaring van het „Brokkenhuis" gepu bliceerd zien, vermêldend, dat ook deze Instelling geen geld meer zal vorderen van de nooddruftige mede-ingezetenen. Waar dit bij andere" instellingen ge woonte Is, zal het bij' het „Brokkenhuis" toch wel mogelijk zijh. Hoogachtend, J. S. Zeer geachte Redactie. Van de ons geboden gelegenheid bij het ingezonden stuk van J. S. een onderschrift te plaatsen maken wij volgaarne gebruik. Dat de inzameling van het Brokkenhuis plaats vindt in navolging van het Leger des Heils berust op een abuis; het kon J. S. echter uit den aard der zaak niet bekend zijn, dat dit plan reeds eenigen tijd bij ons bestuur in bewerking was, J S. heeft echter ernstig bezwaar tegen het feit, dat het Brokkenhuis voor de door haar uit te reiken goederen een kleine ver goeding in rekening brengt, in tegenstel ling met andere instellingen hier ter stede, dewelke de ontvangen goederen voor niets uitreiken, J. S. houdt dan echter geen rekening met de navolgende feiten: le. Het Brokkenhuis heeft geen andere inkomsten dan de opbrengst der verkochte goederen, zulks in tegenstelling met an dere instellingen, dewelke inkomsten heb ben uit hoofde van contributies, collectes, e. d. 2e, Het. Brokkenhuis helpt op groote schaal, waarvan Uw redacteur zich meer malen heeft, kunnen overtuigen. Wij brengen slechts in herinnering, dat ge durende het eerste jaar circa 400 gezinnen geholpen werdén. 3e. Zeer vele nooddruftigen hebben reeds goederen om niet ontvangen; in deze gevallen werden de kosten vergoed door liefdadigheidsinstellingen en particulieren 4e, Ten slotte mag J. S. niet uit het oog verliezen, dat er ook een belangrijke cate gorie menschen is, welke er de voorkeur aan geeft een kleine vergoeding te beta len; deze categorie koopt liever, dan iets om niet te ontvangen. Het Dag. Bestuur van de Stichting „Het Leidsche Brokkerthuis". ONTWAPENING 'N ONMOGELIJKHEID? Geachte Redactie. Bij het plaatsen van mijn ingezonden stukje zijn, zooals U bemerkt zult hebben, eenige zetfoutjes gemaakt. Gaarne zou ik die zelf even rectificeeren. Behalve over „opwapening" laat de zetter mij schrijven over de „Keizerlijke wensch van Japan oorlog te voeren". Dit moet natuurlijk zijn „kennelijke wensch". Verder heb ik niet bedoeld te zeggen, dat men zijn mede- mensch „dus" zoodanig zien moet, maar „als" zoodanig. Ik hoop dat u mij deze opmerkingen ten goede houden wilt. Aan het ingezonden stuk zelf zou ik nog iets willen toevoegen. De kwestie van de ontwapening is zee) zeker uiterst moeilijk. Het is daarom wel begrijpelijk dat er menschen zijn, die deze kwestie als onoplosbaar beschouwen. Maar mijn meening is, dat dit niet het juiste standpunt is, dat men ten opzichte van de ontwapening moet innemen. Het stand punt moet actief niet passief zijn Men komt bovendien gauw tot éigen gering schatting, als 't erom gaat, wat men voor de goede zaak der ontwapening doen kan. Teekenen op 'n formulier is niet voldoende. Neen, de vredesgedachte moet ook worden bepaald in de houding van den enkeling in de gemeenschap, 't Egoïsme moet op den achtergrond geraken, naastenliefde en op offeringsgezindheid op den vóórgrond. Het zijn precies dezelfde psychische eigen schappen. die op de a.s. ontwapenings conferentie ter sprake zullen komen. Hoogachtend, Uw dw. dn. J. H. PLOOIJ. Secr. Varkevisserstraat 16. Katwijk aan Zee. ALPHEN. Aanrijdingen. Terwijl de autobestuurder G. Kr„ wonende aan de Gnephoek alhier gistermorgen met zijn vrachtauto voor de Gouwsluische brug moest wachten, werd hij aangereden door een vrachtauto van v. d. V. uit Zwammer- dam, die eveneens voor de brug wachtende, plotseling achteruit reed. De wagen van Kr. werd belangrijk beschadigd, o.a. werd de radiateur en de koplampen ingedrukt. Kr. deed aangifte bij de politie. *- Terwijl de bestuurder van een auto van de fa. Vroom en Dreesmann gistermorgen in de van Manderloostraat eenige goede ren loste werd door een melkauto van K uit Woubrugge een geopende deur van den wagen gereden. De melkhandelaar deed toezegging de schade te zullen vergoeden. Besmettingsvoorzorgsmaatregelen. Bij den melkhandelaar H., in wiens gezin ook paratyphus heerscht werd gistermor gen ter bestrijding en voorkoming van het besmettingsgevaar 110 L. zoete melk en 60 L. karnemelk in beslag genomen, welke melk, na te zijn gekookt, voor varkens voeder werd aangewend. In verband met het besmettingsgevaar is de winkel van H. voorloopig gesloten, terwijl zijn melk- wijk door een collega wordt waargenomen. Tevens is aan een broodbakkersknecht voorloopig de toegang tot de bakkerij van zijn patroon ontzegd, daar hij woonachtig is in een gezin waar eveneens een geval van paratyphus voorkomt. „De sfeer in onze Huiskamer". In de Chr. H. B. S. alhier vergaderde de afd. Alphen der Ned. Chr. Vrouwenbond onder presidium van Mevr. Welvaars, daar de presidente deze avond inleidster was. Deze vergadering was speciaal bedoeld als propaganda. Wij zagen dan ook verschil lende gasten onder de vele opgekomenen. Mevr. Westerbrink refereerde over de „Sfeer in onze huiskamer". Op de haar ^igen heldere manier behandelde en be- heerschte spreekster haar stof. Zij sprak speciaal over de geestelijke sfeer in huis, die van zoo'n groot belang is voor de kin deren. De huiskamer moet zijn iiet ver zamelpunt van het gezin. Mej. van Drunen verrastte de dames op een paar mooie zangstukjes. Na eenige gedachten- wisseling werd deze zeer gezellige avond door Mevr. Welvaars gesloten. Een mooie dag voor den heer v. d. Spelt. Onze bekende plaatsgenoot de heer S. C. v. d. Spelt vjerde gisteren zijn ?0en ver jaardag. Deze heer die reeds meer dan 40 jaar werkzaam is aan de uitgeverij van de fa. N. Sarasora alhier werd in de morgen uren in het Privékantoor door de patroons toegesproken en in de afd. drukkerij door den chef der afdeeling waarbij hem na mens het personeel een keurige siga renkoker met zilveren inscriptieplaatje en fraaie rookstandaard werd aangeboden, eveneens hartelijk gecomplimenteerd. Het verdere gedeelte van den dag had de heer v. d. Spelt vrij af en mocht ook thuis veel belangstelling ondervinden. Geslaagd te Den Haag voor het ma chinisten-examen diploma A de heer S. P. Wijbenga alhier. o ALKEMADE. GEMEENTERAAD. Crisiscommissie inzake den Tuinbouw. De steunregeling aangenomen. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering' bijeen. Voorzitter burgemeester L. H. M. J. Vos- ters. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering met het gebruikelijke ge bed werden de notulen van de vorige ver gadering door den secretaris, gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde de agenda: ie. Opnieuw vaststelling van de veror dening op de heffing van besmettelijke ziektengelden. Na toelichting zonder li. st. vastgesteld. Bij de benoeming van 3 leden van de algemeen burgerlijke armbesturen in deze Êvmeente wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1932 worden met alg. st. herbe noemd de heeren G. Holscher, G. var. der Meer en C. Heemskerk. Zondèr op- of aanmerkingen gaat onder der. hamer door de verordening tot rege ling van het beroep, bedoeld in de arti kelen 7 en 9 der Woningwet. Bij punt 4: instelling van een crisis commissie in verband met de malaise in den tuinbouw, doet de voorzitter voorlezing van het prae-advies. B. en W. wijzen er op, dat eenigen tijd geleden met de verschil lende armbesturen in deze gemeente, het hoofdbestuur en het afdeelingsbestuur van den R.-K, Land- en Tuinbouwbond bespre kingen hebben plaats gehad, in verband met de heerscbende crisis in de tuinbouw bedrijven. Financieele steun is hier drin gend. geboden, doch deze zal zonder steun Van de Regeering niet kunnen worden verleend Teneinde de werkzaamheden van het gemeentebestuur te helpen verlichten, achten B. en W. het in het leven roeper, van een commissie zeer gewenscht. De heer Pennings. uit zijn bevreemding, dat waar in het voorstel van B. en W. wordt gesproken, dat uit elk buurtschap van de gemeente een lid in die commissie verte genwoordigd dient te zijn, B. en W. met geen namen komen van ingezetenen uit Oud-Ade en de Kaag. De voorzitter wijst er. op, dat in de commissie reeds 5 leden Uit den raad vertegenwoordigd zijn. Hoe groöter de commissie, des te lastiger is het met vergaderen Spi heeft echter geen be zwaar de commissie nog uit te breiden met een lid uit Oud-Ade en Kaag, De heer Verweij vraagt pf de leden wel doordrongen zijn van het doel van deze commissie. Wat de zaak zelf betreft kan spr. met de in stelling van een commissie wel meegaan; spr. juicht-zélfs het-idee toe, doch nu in de dagbladen een schrijven van den m nister is gepubliceerd, waarin ernstig wordt gewaarschuwd tegen het in leven roent» van commissies voor steunverleening a.» de tuinbedrijven, moet het publiek uit de» commissie geen verkeerde gevolgtrekki» maken. Spr. stelt zich deze commissie zm voor, dat deze een onderzoek instelt naar de nooden in de plaats en dan tracht iuls delen te vinden om dezen nood te lenigen De voorzitter merkt op, dat toen de schrijving van den minister verscheen het prae-advies van B. en W. reeds was gereed gekomen. Aan deze zaak is zeer veel voor bereiding vooraf gegaan, De heer Heems" kerk kan zich met het voorstel van B eê W. zeer goed vereenigen, doch stelt voor het aantal leden nog met een uit te breiden door benoeming' van den heer Pennings tot lid. De heer De Koning stelt voor dat na afhandeling van de agenda de raad in ge lieime zitting gaat om het gevoelen vaii den raad te vernemen hoe deze staat ten opzichte van de malaise in den tuinbouw wellicht kan dan de commissie met he' algemeen gevoelen rekening houden, waar: dror de zaak wordt bespoedigd. De voor zitter heeft hiertegen bezwaar, omdat de raad dan gaat treden in het werk der commissie. De heer Bontje is er niet voo'r het aantal leden der commissie uit te breiden. Hoe meer hoofden, hoe meer zin nen. De heer Hogenboom vraagt in welken vorm aan de tuinders steun zal worden verleend. B.v. rechtstreeksche ondersteu ning of bijwijze van renteloos voorschot l?e voorzitter kan hierop geen antwoord gtven. De commissie kan met voorstellen komen. De heer Hogenboom repliceert en vraagt of in de aanschrijving van den mi nister met zooveel woorden staat, dat geen Steun meer wordt verleend. Spr. heeft het artikel niet gelezen. De voorzitter ant woordt, dat voor 75%> geen steun meer wordt verstrekt. De heer Clemens stennt bet voorstel van den heer Heemskerk om den heer Pennings in de commissie te be noemen. Dit voorstel wordt door den heer Pennings zelf ondersteund. De raad keurt hierna goed, dat in de commissie zitting zullen nemen de heeren L. H. M. J. Vosters als voorzitter, S. Strijk, J, N. Los, C. Bontje J. Verweij, J. P. Hogenboom en J. S. Pen nings als vertegenwoordigers van den raad, J. de Jong en J. van der Meer als ver tegenwoordigers van den L. T. B. en de heer J. Penning de Vries te Oude-Wetering, De aanwezige raadsleden nemen op een desbetreffende vraag van den voorzitter de benoeming aan. 5o. Vaststelling van een steunregeling voor uitgetrokken werkloozen, reglementair nog niet rechthebbende en ongeorgani seerde werkloozen. De voorzitter deelt mede dat omtrent deze steunregeling reeds een onderhoud heeft plaats gehad met het ministerie van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. De regeling is daar besproken en zal naar alle waarschijnlijkheid worden goedgekeurd. Spr hoopt dan ook, dat de raad in de regeling geen wijziging zal brengen, omdat dit niet-goedkeuring ten gevolge kan hebben. De heer Rietbroek is van meening dal de arbeiders dankbaar kunnen zijn voor het ontwerp van B. en W. Toch geeft dea regeling aanleiding tot het maken van eenige opmerkingen. Allereerst wijst de heer Rietbroek op art. 9. waar besproken wordt dat slechts één lid uit een gezin voor steun in aanmerking kan komen, a kunnen zich in de praktijk gevallen voor Moen, dat in een groot gezin vier of mee; personen werkloos zijn, zoodat de steur dan voor een persoon onvoldoende moei worden geacht. De voorzitter antwoord! dat dit artikel niet gewijzigd kan worde; Wanneer zich dergelijke gevallen ais heer Rietbroek bedoelt voordoen, zal d: extra bekeken dienen te worden.Varvolgens heeft de heer Rietbroek bezwaar teget art. 10, laatste alinea, waar staat dat geel uitkeering verstrekt wordt aan personen die na 1 Januari 1931 zijn gehuwd. De voorzitter wijst op hetgeen tusschen haak jes staat. De minister kan hiervan afwij king verleenen. Oorspronkelijk stond ie I het ontwerp den datum van 1 November i doch deze datum is geschrapt geworden, Vervolgens wijst de heer Rietbroek op de j artikelen 6 en 20 waar bepaald wordt hel bedrag van de steun. Bij aandachtige le zing is het spr. opgevallen dat art. 20 voor de ongeorganiseerden gunstiger werkt, dan voor de georganiseerden, wat toch wel niet in de bedoeling van het college vat B. en W. zal hebben gelegen. Het stand punt van B. en W. kennende, dat de ge organiseerden de voorkeur verdienen bo ven de niet georganiseerden wijst spr a op, dat een niet georganiseerde aan steur ontvangt f. 9 plus kindertoeslag, welke steun bij eenige kinderen meer zal bedra gen dan de uitkeering uit de werkloozen- kas voor trekkende georganiseerde arbei ders. Spr. stelt dan ook voor op de uit keering uit de werkloozenkas kindertoe slag te geven, overeenkomstig deze re geling. De voorzitter antwoordt, dat deze aangelegenheid reeds bij B. en W. is sprake gebracht en bij de organisatie. Eer beslissing is echter nog niet genomen. De heer Rietbroek dringt aan op het nemer van een beslissing in deze vergadering. De heer Los stelt voor de steunregeling arti- kelsgewijze te behandelen, ter voorkominf van verwarring. Bij art. 2, 4e lid vraagt df heer Verweij eenige opheldering, welke door den voorzitter wordt gegeven. Ver volgens gelooft de heer Verweij dat arti kel 6 veel aan duidelijkheid zal winner ,!als daarin worden opgenomen de woorden „per kind". Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar. Bij art. 8 maakt de heer Pennings de opmerking, dat het loon voor sommige arbeiders, die reeds op leefttja zijn, erg laag kaai zijn. Wanneer zij M maar 65"/o van dit loon aan uitkeering ontvangen, dan ontvangen deze personen weinig steun. De heer De Jong begrUP' de vraag van den heer Pennings niet goed- Bij aandachtige lezing van dit artikel j» genoemde heer wel tot een andere concWi sie moeten komen, want er staat dat de steun niet meer mag bedragen dan van het loon dat iemand bij een arbeios; week in het bedrijf waartoe hij behocr- zal kunnen verdienen. Hier wordt dus of- doend 't standaardloon. Bij artikel 10 s® c acht de heer Los de bepaling erg stras- Voorzitter zegt dat deze bepaling door f® Minister is genomen, omdat de prW"ï hiertoe aanleiding heeft gegeven. Hel® om misbruiken tegen te gaan. Bij g<™' len als hier bedoeld dient een en nader te worden bekeken. De heer Rotteveel wijst op sub d huisgenooten van een ondersteunde willen werken, dan wordt geen steun» strekt. De voorzitter antwoordt, dat gevallen zich sporadisch zullen voord* Bij artikel 20 doet de voorzitter het vjV stel om op de uitkeering uit de zenkas een kindertoeslag te verstrelu als in art. 6 vermeld. De steunregeW hiermede afgehandeld, en wordt W-

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6