l72sfe Jaargang DONDERDAG 19 NOVEMBER 1931 No. 21985 OFFICIEELF KENNISGEVING STADSNIEUWS. LEIDSCHE SHF^WBURG. Hef voornaamste Nieuws van heden. BURGERL STAND v. LEIDEN LAND- EN TUINBOUW. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi) een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per week 1.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 -1- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat R. K. Groenewold, te 's-Gravenhage, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden diank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Haarlemmerstraat No. 52, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN S TRI JEN, Secretaris. Leiden, 19 November 1931. 8303 GEHEIMZINNIGE TRILLINGEN. Geen aardschokken, zegt de Bildt. Verscheidene lezers berichten ons, dat zij gistermiddag tusschen kwart over drie en halfvier zware dreuningen hebben waargenomen, dat den indruk maakte alsof in de verte geschut werd afgescho ten. Volgens ingewonnen informaties bij het Departement van Defensie zijn giste ren eenter nergens schietoefeningen ge houden, zoodat deze mogelijkheid is uit gesloten. Het eigenaardige is, dat het ge dreun ook te Hoek van Holland en in de Legerplaats Oldebroek is gehoord. De heer S. H. Busscher uit Zoeterwoude schrijft ons: „Ik bevond mij gistermiddag voor mijn werkzaamheden op den zoogenaamden Lagen Broekweg (dit is een gedeelte weg dat. van Zoeterwoude naar Benthuizen leidt) nabij de buurtschap Gelderswoude, toen mijn opmerkzaamheid werd getroffen door een zeer zwaar gedreun uit weste lijke richting. Dit was precies 10 minuten voor drie, daar ik voor controleering wilde -eten, wanneer ik dit gedreun gehoord :ad. Dit gedreun herhaalde zich vijfmaal, et tusschenpoozen van enkele seconden. riep een boerenknecht van Hazers- ïoude, die ongeveer 100 meter van mij in het veld stond, om zijn aandacht er op te festigen, wat deze toen ook duidelijk hoorde. Ik zei hem, dat ik dit als een ardschok aannam, daar het water in de sloot een lichte beroering vertoonde, ter wijl er op dat oogenblik niets in de nabij heid of op den weg was, dat dit kon ver- >orzaken. Om 10 minuten over half vier hoorde ik op dezelfde plaats weder het zelfde gedreun, doch niet zóó sterk als de vorige geluiden, daar ik nauwlettend in het water van de sloot keek, waar ik toen niets in bespeurde. Duidelijk kwamen toen om 10 over half vier de geluiden uit westelijke richting. Ik dacht toen aan oefeningen met zeer zwaar scheepsgeschut, wat ik in de oor logsjaren menigmaal gehoord heb." De directeur van het Meteorologisch In stituut te De Bildt deelde gisteravond mede, dat ook daar trillingen zijn waar genomen. De seismograaf heeft echter aangetoond, dat van aardschokken geen sprake kan zijn geweest. Men vermoedt, dat deze trillingen door de lucht zijn over gebracht en dacht de oorzaak ook daar te mogen toeschrijven aan het gebruik van zwaar geschut. In verband met de gesignaleerde aard- wving meldt men ons uit Sassenheim, dat 10 minuten voor 3 in de omgeving van het oude Koningshuis de ramen begonnen te trillenHet trillen werd zoo sterk, dat de wkfoonverklikker van den wand viel. Eerst te halfvier hield het dreunen op. STUD3NTEN VREDESACTIE LEIDEN. Op de huishoudelijke vergadering van 'j November j.l is het beginselprogramma «s volgt vastgesteld: De s V A wil alle studenten vereenigen, °'ettuigd zijn. dat iedere oorlog uit '-aelijk en maatschappelijk oogpunt moet J, veroordeeld en dat hieruit de t'lcht voortvloeit, onverbiddelijk strijd te cc'en tegen iederen oorlog en iedere vi.ogsvoorbereiding en te streven naar '"Oldorde, waarin oorlog zal zijn uit- scsioten. Sc zijn dit jaar verschillende werkgroe- Sif" lezingen georganiseerd, waar mo- nisati-.'" SELmenwerking met andere orga- G^eni^t-octis is woonachtig Jan van DE ARBEIDSBEURS. SUMATRA-FILM. (Vortv^?11®en November 1931 waren 1835 ever SWj* werkzoekenden inge- Een prachtige avond. Eindelijk was dan de reeds lang aange kondigde filmavond, uitgaande van het Zendingsbureau te Oegstgeest gisteravond daar. De Stadsgehoorzaal, die wij voor een dergelijken avond nog nooit zoo vol had den gezien, was dan ook tot op de laatste plaats bezet. Precies acht uur, heette dr. Rauws, zen- dingsdirector, alle aanwezigen namens het Zendingsbureau van harte welkom, erop wijzende, dat het Bureau namens de Leid- sche en omliggende gemeenten groote verplichtingen heeft. Het was daarom dan ook goed, dat Leiden vanavond de primeur had van de Sumatra-film. Nadat spr. nog een kort inleidend woord had gesproken aangaande de film, verkreeg het strijk-ensernble, dirigent de heer J. Haverkamp, gelegenheid zich een en andermaal te laten hooren. En nu de film! Deze film, gemaakt ter gelegenheid van het Eeuwfeest der Rijnsche Zending te Barmen, verplaatst ons naar Sumatra. Dit eiland heeft een oppervlakte van 440.000 K.M.2, dat is 13'/2 maal die van Nederland. De film, die in 5 deelen is verdeeld, laat ons in het eerste deel de reis van een jong zendeling op reis van Barmen, al waar de Rijnsche Zending is gevestigd, naar Sumatra zien. Wij zien het schoone Tobameer, het oude heiligdom van den heidenschen Batakker, eertijds streng ver boden terrein voor een blanke. Vervolgens prachtige opnamen van de watervallen van Asahan, die uitstroomtin de Asahan-rivier, alwaar we een potten bakkerij in werking zien. Het tweede deel geeft een indruk van het heidendom. De Batakker kent allerlei goden, maar in de volksreligie heeft alleen de voorouder en geestenvereering een be- teekenis. De tooverstaf voor ons niet meer dan een stok met wat bladeren heeft voor den Batakker de grootste beteekenis. Deze tooverstaf, uit hout gesneden, is hol en gevuld met asch, de zielestof van een ge storven kind. Het volgende deel geeft het eigenlijke Zendingswerk te zien. De eerste pogingen, door Amerikaansche zendelingen, zijn mislukt, door gebrek aan kennis van taal en zeden. Sinds 1861 arbeidt de Rijnsche Zending in het Batakland. In de 70 jaar, dat deze zending hier werkzaam is, tellen de ge vestigde gemeenten nu 240 000 christenen en werken hier 24 Europeesche zendelin gen, 53 inlandsche predikanten en 650 inlandsche krachten. De grondlegger van al dit werk, wat zoo rijk gezegend werd, zendeling D. L. Nommensen, trok, met alle andere pioniers, aan onze oogen op het doek voorbij. De laatste twee deelen, die na de pauze „gedraaid" werden, gaven ons een» kijkje op het jeugd- en gemeenteleven. Tevens kwam duidelijk op den voorgrond, dat ook handenarbeid, opvoeding voor de huishou ding. liet behoud van de inheemsche weefkunst door de zending in eere worden gehouden. De Bataksche gemeenten vormen reeds een Bataksche Kerk, waarvan een uitge breide zendingsijver uitstraalt. De avond, die o.a. werd opgeluisterd met zang van mevrouw J. Hekkertvan Eijsden. zal in de gedachte van menigen zendingsvriend nog lang voortleven. Deelen wij ten slotte nog mede, dat dr. Riemens de film met pianomuziek bege leidde en dat er 's middags een voorstel ling is gegeven ten aanschouwe van 1200 kinderen van verschillende Schelen hier ter stede. DEBATAVOND VER. VAN DEN HANDELDRIJVENDEN EN INDUSTRIEELEN MIDDENSTAND. Het geldvraagstuk en zijn beteekenis voor den middenstand. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond in de Oranjezaal van café-restau rant „De Harmonie" haar eersten debat avond in dit seizoen, waarop de heer W. Lubberink uit Haarlem zoo langzamer hand geen onbekende meer in de Sleutel stad het onderwerp inleidde: „Het geld vraagstuk en zijn beteekenis voor den middenstand". De voorzitter, mr. A. J. Romijn, sprak een kort openingswoord, waarin hij de tal rijke aanwezigen en in het bijzonder den heer van der Leeuw, adjunct-directeur van het Middenstandsbureau en den spre ker hartelijk welkom heette en gaf ver volgens het woord aan den heer Lubbe rink. De heer Lubberink stelde op den voor grond, dat hij noch de oorzaak, noch de bestrijdingsmiddelen van de crisis kan aanwijzen. Hoogstens kan hij eenige symptomen aangeven van het waarneem bare en vervolgens eenige richtlijnen wij zen, welke goed kunnen zijn voor een krachtigen middenstand om te volgen in de politiek tot herstel, dat uiteindelijk moet komen. Ondanks een voortreffelijk productie- en distributiesysteem en een groot aantal intellectueele machten, zijn we in een im passe geraakt De voornaamste oorzaken daarvan zijn de volgende. Voor den oorlog was het Europeesche productie-apparaat ingesteld op een omzet voor Europa en daarbuiten. Tegenwoordig poogt elke staat zichzelf van zijn economische behoeften te voorzien (self-supporting). Amerika, dat vroeger kooper en verkooper van Europa was, is nu alleen nog maar verkooper. De oorlog heeft de marktverdeeling ont wricht. Na den oorlog waren in Europa handen te veel, omdat de omstandigheden ertoe hadden genoodzaakt goedkooper te produceeren dan met handenarbeid moge lijk was. Daardoor was het moeilijk om te concurreeren met de opkomende Aziati sche volken. Men kan de vraagstukken van den dag niet voldoende uit dien hoek belichten. Daaraan is nimmer de aan dacht geschonken, welke deze kwestie ver dient. Terwijl in de na-oorlogsche jaren ieder volk zich schikte naar de meerder heid in dat land, werd geen acht geslagen op het economisch opkomende Oosten. In tegendeel, vooral in Europa werden maat regelen genomen, welke het onmogelijk maakten om op de wereldmarkt concur- reerend tegen het Oosten op te treden. Een tweede oorzaak van de crisis is ge legen in de inzinking, welke in vele opzich ten op den oorlog volgde. In de derde plaats wijt spr. de schuld aan de moreele depressie van het indi vidu, welke op den oorlog volgde. Er was geen ondernemingsgeest, geen durf, geen vertrouwen, geen bereidheid om nog meer offers te brengen. Dat zijn volgens spr de voornaamste drie oorzaken van de crisis, welke momen teel ten onrechte aan overproductie wordt toegeschreven. Wanneer het huidige pro ductie-apparaat op volle capaciteit zou werken, zouden de eindproducten te kost baar worden om de massa te bereiken, hetgeen toch een eerste voorwaarde is. Komende tot zijn eigenlijk onderwerp, zeide spr., dat de oorzaak van de geld- crisis schuilt in het feit, dat het interna tionaal ruilverkeer is vastgeloopen. Er is in sommige landen te weinig geld om het ruilverkeer behoorlijk te laten functio- neeren. Uitvoerig schetste spr. vervolgens de positie van het goud als waardemeter en liet daarbij uitkomen, dat de waarde vastheid van onzen gulden te danken is aan het feit, dat de Nederlandsche Bank den gouden standaard op peil houdt. Op heffing van dien standaard door het buitenland zou zonder tegenmaatregelen onzerzijds ook onzen goudvoorraad doen verminderen en ons uiteindelijk eveneens dwingen, den goudstandaard op te heffen, waardoor wij de controle over onzen gul den, als constante ruilwaarde, zouden verliezen. Willen wij den goudstandaard bewaren, dan staan ons daartoe twee wegen open lo. door de productie te brengen op het goedkoopere peil der wereldmarkt en 2o. door den Staat te dwingen een einde te maken aan de overdreven kostbare staat huishouding. In het tweede gedeelte van zijn voor dracht, schetste spr. het verband tusschen deze beide middelen en het middenstands- belang. Oogenschijnlijk zou deze verlaging van arbeidsloonen en ambtenaarssalaris sen de koopkracht van het publiek doen verminderen. Toch is dit niet waar. De middenstand heeft geen belang bij een hoog loon, doch bij een zoo groot mogelijk verschil tusschen onkosten en opbrengst. Waar de tegenwoordige tijd geen prijsver- hooging der producten toelaat, is het de plicht van den middenstand mede te wer ken tot verlaging van den inkoopsprijs en van de exploitatiekosten. Concreet-econo- misch gesproken moeten de prijzen wor den gebracht op een niveau, dat bepaald wordt door de zeldzaamheidswaarde. De middelen daartoe zijn verlaging der loo- nen, loslating van den verplichten 8-uri- gen werkdag en de verplichte winkelslui ting. Doen wij dat niet, dan staan wij binnenkort voor de chaos; toonen wij moed genoeg om den aangegeven weg in te slaan, dan kan verbetering van den economischen toestand niet uitblijven. Een luid applaus beloonde den heer Lub berink voor zijn met tal van populaire voorbeelden doorspekte en met groote aandacht gevolgde rede. Van de gelegenheid om met den spreker van -gedachten te wisselen werd gebruik gemaakt door de heeren W. Brouwer, H. M. van Appel en P. J. van der Zanden, die allen door den spreker werden beant woord. Mr. Romijn dankte den heer Lubberink voor zijn interessante lezing, welke de hooge verwachtingen, het vorige jaar ge wekt, nog verre heeft overtroffen en sloot daarop de vergadering. Bij den inspecteur der directe belas tingen 1ste kantoor alhier is onder de let ters J. D. f. 95.19 ingekomen wegens ge- weteasgeld. P., die op den Haarlemmerweg werd aangereden docr een auto, is aan de ge volgen daarvan overleden. De afdeeling Leiden der Ver. van Geheelonthouders onder Ned. Spoor- en Tramwegpersoneel houdt op Vrijdag 27 dezer ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een receptie in Huize Feenstra, gevolgd door een propaganda-feestavond in de Graanbeurs, waaraan het Mannen koor „Zang en Vriendschap", 't „Haagsch Saxophoon kwartet", de heer D de Vries, xylophonist. mej. M. Verwer, pianiste, en de heer C de Krom, declamator, hun medewerking zullen verleenen. De algem. secr. G. L de Haas zal een feestrede houden. Hedenmiddag brachten wij een be zoek aan perceel Haarlemmerstraat 267, waar een nieuwe beddenwinkel geopend werd, genaamd „De Speciaalzaak", welke zaak ons een aanwinst lijkt te zijn voor de omgeving. In deze winkel treft men een uitgebreide sorteering aan in alle artikelen betreffende het beddenvak. Wij zouden ons sterk moeten vergissen, wanneer deze zaak niet spoedig haar be staansrecht zou bewijzen, aangezien men er voor elke beurs tot volle tevredenheid kan slagen. Als openingsreclame stelt men gratis beschikbaar een massief eiken rookfauteuil met kussens. Voor nadere bijzonderheden raden wij aan de advertentie in ons Blad van gis teren te raadplegen. Alhier is aangehouden W. A. G. C., zonder vaste woonplaats, verdacht van diefstal van rijwielen Wij verwijzen naar de advertentie be treffende een bijeenkomst van het Nederl. Herv. Verbond tot Kerkherstel afd. Lei den en Omstreken op morgenavond in Rehoboth. FRITZ HIRSCH' OPERETTE. „Walzer aus Wien", Operette van Ernst Reichert. Vijf jaar vertoeft Hirsch met de zijnen in ons land, dat hem tot een tweede vader land is geworden. Vijf jaren heeft Hirsch ons gebracht een frischheid en een in nauw samenspel als het ware tot een ge heel geklonken operette-kunst, die zelfs den ergsten Nurks moest ontwapenen. Hij beeft de zorgen van malaise en crisis niet kunnen tegenhouden, doch wel heeft hij menigeen een avond van die zorgen be vrijd, hem of haar ontworstelend aan de drukkende knelling van de moeiten van iederen dag. Bijkans iedere voorstelling van het lichte genre, dat hij zoo meesterlijk en volkomen weet te beheerschen, werd een genot van ontspanning voor geest en oog. Wat hij heeft gebracht de Fritz Hirsch' Operette-potpourri 1926-1931", na de eerste acte dooT het orkest gespeeld, heeft dat in de groote reeks bekende melodieën, die dwongen tot mee-neurien wat hier in Leiden niet zoo gemakkelijk gelukt! levendig in het geheugen teruggeroepen. En in stilte is van enkele operettes nog eens nagenoten, die ook hier zijn gegeven. Helaas mankeeren er vele Ons niet meer onthouden, Hirsch! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: S. M S. (f.). Alphen a. d. Rijn, Raad huisstraat 225. Hoofaz.: Amsterdam. Nw. Achtergracht 87, drukkerij, papierwaren- fabriek. Bovengenoemd filiaal is in eigen dom overgegaan aan den heer P. J. Snel, te Alphen a. d. Rijn, en wordt door hem voor eigen rekening voortgezet. Katwijksche Visschersvereen. „Draagt Elkanders Lasten". E. A. Borgerstraat 22, Katwijk a Zee. Doen van uitkeering bij ziekte en ongeval van de leden. Uittre den voorzitter H. van der Plas, Katwijk. Uittreden bestuursleden C. Kuyt, Kat wijk a. Zee en B. van der Plas, Katwijk a. Zee. Uittreden secraris L. van Beelen, Katwijk a Zee. Nieuwe secretaris B. van der Plas, Katwijk a. Zee. Nieuwe voorzit ter L van Beelen, Katwijk a. Zee. Nieuwe 2e penningmeester L. van der Plas. Kat wijk. Nieuwe bestuursleden D. van dei- Boon, Katwijk a. Zee en M. Hus, Katwijk a. Zee. Het eerste lustrum is gevierd met een wederom zeer zorgvuldig voorbereid en met denzelfden Schwung van altijd uitgevoerde opvoering. Over de gansche linie. Alle in grediënten van een operette-vertolking waren voor de zooveelste maal van prima kwaliteit en zoo gemengd door Hirsch's vaste „keuken-hand", dat het publiek tot geestdrift werd opgevoerd. Dat Hirsch „kokstalent" heeft, zelfs practisch, in „Walzer aus Wien" is dat aan den dag getreden. Hoe bespuit hij met ge raffineerde handigheid de taarten. „Walzer aus Wien" geeft ons, evenals het bekende „Driemaderlhaus" een episode ten tooneele brengt uit Schubert's leven, een brokje „historie" uit den strijd van Johann Strausz Jr. voor zijn kunst. Gravin Barans- kaja brengt hem door list aan het dirigee- ren zijn vader, die hem van de muziek wil afhouden, wordt weggelokt hetgeen Strauss Jr. met één slag rijp maakt voor het slagen in zijn kunst. Echter aanvan kelijk ten koste van een breuk met zijn vader, die later wordt bijgelegd en ten koste van zijn eerste liefde: Resi, het be koorlijke dochtertje van banketbakker Süssmeier, trouwt den medeminnaar Leo- pr ais zij ziet dat Strauss niet in de „zaak" zal komen. ."*.'?raardigst en vol geest is dit nu en dan eventjes met een ernstige noot door spekt gegeven uitgewerkt en de muziek van Strauss geeft er iets „sprudelnd" aan met die heerlijke walsmotieven, culmineerend in de wals Blaue Donau, Wiener Luft Und der Wienerwaldes Duft Flüstern ins Ohr die Weisen, Wien du schenkst Melodien Jedes Platzerl. jedes Haus, Strömt Musik und Liebe aus. En dan de opvoering' Alle oude getrou wen zijn daar: Friedel Dotza <de bekoor lijke Resi), Paul Harden (Strauss Jr.). Al bert May (Strauss Sr.) en voorts Arthur Eugens, Fritz Geiger, Walter Triebel, Julia BINNENLAND. Ons parlementair overzicht; het wets ontwerp tot verhooging van het tarief van invoerrechten door de Tweede Kamer aangenomen. (3e Blad). Suppletoire begrooting Binnenlandsche Zaken en Landbouw; voorloopig verslag der Tweede Kamer. (Binnenland, le Blad) Een uit Amsterdam verzonden cheque van 29 mille is onlangs zoek geraakt en thans in een trein in België teruggevon den. (Gemengd, 2e Blad). Bij een brand te Breezand (N.H.) zijn gisteravond drie kinderen om het leven gekomen. (Laatste Berichten, le Blad.). Overleden is dr. L. Vuyck, oud-directeur van de Middelbaar Koloniale Landbouw school te Deventer. (Laatste Ber., le BI.), De Ned. Spoorwegen overwegen ophef fing van verschillende lijnen met gering reizigersvervoer. (Laatste Berichten, le BI.) BUITENLAND. Grandi's bezoek aan Amerika. (Buitenl. le Blad). Het Chineesch-Japansch conflict. Tsitsi- kar door de Japanners bezet. (Buitenl. en Tel. le Blad).- Een rede van den Franschen premier Laval. (Tel. le Blad). Rillo, om van de anderen maar te zwijgen. Een kostelijk samenspel in als steeds met uiterste zorg aangebrachte decors, en prachtige oude costumes, vol geest en geestdrift, meesleepend tot 'n champagne- stemming! Als nieuwelinge was er Elly Krasser, uit Berlijn weggehaald, die zich prachtig aan sluit in dit sluitend gezelschap, ook vocaal. En dan Fritz Hirsch zelf in zijn banket- bakkersrolHoe tintelend van humor. Neem b.v. zijn Hollandsch. „Ik ben gehecht aan Holland's groene wei", hij kent het al „fabelhaft"! Kunnen wij dit gezelschap nog van nieuwe, prijzende adjectieven voorzien? Wij zien er geen kans meer toe. Het is in een woord schitterend een ontspan ning als niet beter gewenscht kan worden in deze benauwde tijden. Mede door de vaart der muziek onder de vaste leiding van Jozef Ziegler. De tot en met baignoire vrijwel uitver kochte schouwburg ook de loges waren behoorlijk bezet bracht ten slotte na de heerlijk gevonden slot-scène van „Freue euch des Lebens" (muziek van H. G. Nagell) Hirsch en de zijnen een ovatie. Hirsch had een krans in ontvangst te nemen, Friedel Dotza een bloemenmand. GEBOREN: Cornells Wilhelmus, z. van J. C. Uijlen- broek en C. J. de Heiden. ONDERTROUWD. L. Lagendijk jm. 23 j. en G. Klinken berg jd. 23 j. GEHUWD. H. W. van der Walle jm. en L. Kok gesch. vr. L. Verboom jm. en C. C. Cor- nelisse jd. F. H. Bodenstaff jm. en P. M Voskuil jd. A. Delfos jm. en E. de Vogel jd. P. J. Sinteur jm. en J. H. Velthuijzen jd. H. Stafleu jm. en S. Rietveld jd. F. H. Swaak jm. en M. C. van Evert jd. A. Kwestro jm. en L. Ch. S. v. d. Hoek jd. OVERLADEN M. W. van den Berg-van der Haas wede. 69 j. H. J .Labree m. 57 j. BELGIË's TARIEFPLANNEN. Uit Bommel wordt aan het Hbld. ge seind dat het wetsontwerp, om de Bel gische invoerrechten op boter en vleesch te verhoogen, reeds volgende week bij de Kamer zal worden ingediend. De Katholieke boerenafgevaardigden in Kamer en Senaat hebben aan de ministers van Financiën en Landbouw gevraagd, om de invoerrechten op boter, gekoeld vleesch, tabak en margarine met zeven te ver menigvuldigen. De ministers, die aanvankelijk van plan waren, om de rechten op gekoeld vleesch en margarine met vijf te vermenigvuldigen en die op boter met zeven, schenen zich met dit voorstel te kunnen vereenigen, doch bleken niet bereid te zijn, de invoer rechten op tabak er in te betrekker,,

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1