KERK- EN SCHOOLNiEUWS UIT DE OMSTREKEN. KUNST EN LETTEREN. f- 4-90- PREDIKBEURT. LISSE. Ned. Prot. Bond: Vrijdagnam. 8 uur, prof. dl". L. J. van Hoik van Leiden. o NED. HERV KERK. Beroepen: Te Lathum de heer S. War- molts, cand. te Scherpenzeelte Ridder kerk ds. W. Deur te Schoonhoven Te Kesteren, C. J. v. d. Graaf, te Nijkerk. GEREF. KERK. Tweetal: Te Stadskanaal (O.), ds. C. W. Keur te Oudewater en drs. A. E. W. M. Kok te Zaamsiag. Aangenomen: Naar Marum. S. van Wouwe te Arum Naar Bellingwolde de lieer D. K. Wielenga, cand. te Franeker. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Ierseke ds. J. D. Barth te Borselen Voor Moercappelie ds. M. Hofman te Krabbendijke. VRIJ-EVANG. GEM. Aangenomen: Naar Oldebroek, A. W. F. Waardenburg te Wezep (Geld.) EVANG. LUTH. KERK. Bedankt: Voor Middelburg-Vlissingen, W. J. Kooiman, te Deventer. DE WIJZIGING DER LAGER ONDERWIJSWET 1920. Een adres van dc Ver. van Ned. gemeenten Het bestuur der Vereenlging van Neder- landsche Gemeenten heeft een adres ge richt tot de Tweede Kamer naar aanlei ding van het ingediende wetsontwerp tot herziening van de Lager-Onderwijswet 1920. Met groote teleurstelling werd ken nis genomen van de voornaamste strek king van het wetsontwerp, waarbij be zuinigd zal worden op de uitgaven van het Rijk voor onderwijzersjaarwedden, terwijl die bezuiniging voor de gemeenten, gelijk in de periode 1 Januari 19251 Januari 1929 ten duidelijkste is bewezen, het on afwendbare gevolg heeft, dat de door het Rijk bespaarde uitgaven voor een goed deel ten laste komen van de gemeente. Voorts wordt bezwaar gemaakt tegen "t vervallen van het buitengewoon subsidie voor gemeenten. De door de regeering voorgestelde wijzi ging in de leerlingenschaal wordt hoogst bezwaarlijk geacht; vooral voor het plat teland. waar vele kleine scholen voor komen, zou de uniiorme leerlingenschaal van 45 onoverkomelijke bezwaren met zich brengen. Door de aan de gemeenten ge geven vrijheid om boventallige leerkrach ten aan te stellen, gaat het Rijk er te ge makkelijk toe over een herziening in de leerlingenschaal aan te brengen. In het adres worden enkele richtlijnen aangegeven, welke bij de stichting en dis tributie van scholen zouden kunnen wor den gevolgd. De vraag wordt onder oogen gezien of niet een meer doeltreffende regeling is te verkrijgen door dc school- voorziening minder te binden aan de grenzen der gemeenten. Indien men de behoefte aan schoolvoorziening zoowel voor het openbaar als voor het bijzonder onderwijs voortaan in ruimer verband zou kunnen zien. zou de invoering van groo- tere schooleenheden een betere kans krij gen. Er zou een stimulans moeten uitgaan, opdat zooveel mogelijk wordt gekomen tot concentratie van de kleine scholen tot grootere. Men zou principieel van stand punt moeten veranderen en bij het vraag stuk van de schoolvoorziening tot uit gangspunt moeten nemen, dat in beginsel geen kleinere schoolorganisatie houdbaar is, tenzij zij althans 3 leerkrachten omvat. In bijzondere gevallen moet dan hiervan kunnen worden afgeweken. Ten aanzien van de stichting van bij zondere scholen wordt het schrappen van verschillende waarborgen betreurd. De ge dachte wordt geopperd om nog een ande ren waarborg ter zake van schoolstichting in het leven te roepen en wel van dezen aard, dat aanvragen om schoolstichting, voordat daarop door den gemeenteraad een beslissing wordt genomen, ter beoor deeling in handen worden gesteld van in stanties, voortgekomen uit de organisatie van het bijzonder onderwijs zelf. Ten aanzien van de vergoedingsregeling van de gemeenten aan de schoolbesturen worden bedenkingen geuit tegen de in het wetsontwerp getrokken scheidingslijn. In het adres worden dan voorts eenige critische beschouwingen gegeven in zake de regeling van het onderwijs in de licha melijke oefening. Aangedrongen wordt op een soepele regeling, zulks in verband met de groote kosten voor de gemeenten ver bonden aan de stichting van gymnastiek lokalen en terreinen voor lichamelijke oefening. FEITEN EN CIJFERS OVER SCHOOL EN ONDERWIJS. Het interne schoolleven. VI. In de vorige, onder dit hoofd verschenen, artikelen, hebben wij ons bezig gehouden met enkele vragen de organisatie van ons volksonderwijs betreffende: het aantal scholen, de grootte der scholen en de rich tingsverschillen, welke zich op dit terrein openbaren. Vandaag laten wij ons door de Statistiek van het Gewoon en-Uitgebreid Lager On derwijs in het interne schoolleven bin nenvoeren. Wij willen door deze uitgave voorgelicht, in dit en het volgend artikel enkele punten bespreken, welke voor den gang van het onderwijs van onmiddellijke beteekenis zijn: de aanvang van 't school jaar, de duur van den cursus, het aantal leerjaren van het leerplan, de leerstof, de schoollokalen, de hulpmiddelen bij het onderwijs, enz Vooreerst iets over het begin van het schooljaar. Ten aanzien van dit punt open baart zich een verschil tusschen de stad en het platteland. Vele groote-stads-men- schen weten niet anders dan dat het schoolbedrijf in September weer begint. Dat brengt het levensrythme der stad zoo mede. Blijkens de statistiek hervatten in de gemeenten met meer dan 20.000 inwo ners de meeste scholen met September haar arbeid. Daarnevens is er een aantal stadsscholen, dat reeds in Augustus be gint. In de grootste steden vindt men een niet onbelangrijk getal scholen, waar in het voorjaar leerlingen worden geplaatst. Op het platteland vangen verreweg de meeste scholen in het voorjaar aan. Hier voor bestaat goeden grond. Men zendt de kleine kinderen het liefst in het zachte jaargetijde voor het eerst ter school en men ziet de oudere leerlingen gaarne vrij komen vóór het begin van de zomercam- pagne. Maar nu stellen de statistische ge gevens ons voor een piobleem, waarvan de inleiding tot de statistiek geen oplossing weet te geven. Waarom beginnen in Fries land 70 van de 100 scholen in April en daarentegen m de nabuurprovinciën Gro ningen en Drenthe respectievelijk 66 pCt. en 88 pCt. der scholen in Mei? (En waarom heeft men in Gelderland hoofdzakelijk voor April gekozen terwijl men in Zeeland aan Mei den voorkeur geeft?). Mocht een van de lezers op deze vragen een antwoord weten, laat hij dan niet verzuimen zijn in zicht aan het Centraal Bureau voor de Statistiek (afd. Onderwijsstatistiek) mede te deelen. De cursusduur der meeste scholen is 12 maanden. Vroeger waren er veel scholen, die elke 6 maanden bevorderden. Dat had dit voor, dat een leerling minder bezwaar lijk eens een keer kon doubleeren. Hij ver loor dan slechts een half jaar. Enkele scholen, zooals die voor schipperskinderen, met een sterk vlottende bevolking, kunnen geen bepaalden cursusduur aangeven. Zij vormen een continubedrijf. De wet stelt als regel, dat het gewoon lager onderwijs in tenminste zeven achter eenvolgende leerjaren wordt gegeven Bijna 3% van de scholen heeft een lange- ren duur. Dit aantal is gering vergeleken met dat, waar met minder leerjaren wordt volstaan. Bijzondere gevallen buiten be schouwing gelaten, zijn dit scholen met zes leerjaren. De Kroon heeft daar de ge legenheid om op andere wijze aansluitend onderwijs in het zevende leerjaar te ont vangen voldoende verzekerd geacht. Zoo heeft men vooral bij het openbaar onder wijs vele centrale zevende leerjaren. Bij het bijzonder onderwijs doet zich de ge legenheid fot het vormen daarvan minder voor. De U.L.O. scholen duren meestal drie jaren. Van deze scholen heeft thans 37% een vierjarigen cursus. Bewerkt door het Centraal voor de Statistiek te 's-Gravenhage. o ALG. SYNODALE COMMISSIE. Dag van verootmoediging en gebed. In de gisteren gehouden zitting van de Algemeen? Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk is besloten een schrijven te richten tot de kerkeraden. waarin er op wordt aangedrongen, om Zondag 29 Nov. te maken tot een dag van verootmoediging en gebed. De bedoeling is niet, dat dit iets buitengewoons zou zijn. De commissie ver onderstelt, dat in dezen tijd elke Zondag en iedere godsdienstoefening de gemeente er krachtig toe dringt, zich voor God te verootmoedigen. De commissie acht het noodig, dat op een bepaalden dag bijzondere aandacht wordt gewijd aan den ernst der tijden. De Pensioenraad berichtte, bereid te zijn tot het beheeren van de kas tot aanvul ling van het Rijksemeritaatspcnsioen. Een daartoe strekkend huishoudelijk reglement werd goedgekeurd. AALSMEER. Kerknieuws. Bij de verkiezing van een ouderling en diaken bij de Geref. Kerk alhier zijn als zoodanig gekozen de lieeren J. D. van Ipe- ren Sr. als ouderling en L. W. Kramer als diaken. Voor lialven prijs. De Coöperatieve Broodbakkerij en Ver- bruiksvereeniging „De Eendracht" alhier heeft besloten om gedurende de te hou den winkelweken (van 24 November tot en met 5 December a.s.) het brood voor den halven prijs aan haar klanten af te leveren. Lampion-wedstrijd. Ter gelegenheid der alhier te houden winkelweken worden Woensdag- en Don derdagavond, 25 en 26 November a.s., lam pionwedstrijden georganiseerd voor meis jes en jongens, beneden 15 jaar. Den eer sten avond op het dorp, den tweeden avond in het Oosteinde, waarbij resp. „Uiterweg's Fanfare" en „Aalsmeer's Harmonie" mede werking zullen verleenen. Bestemming saldo. Het bestuur der groep winkeliers, dat de winkelweken hier organiseert, heeft be sloten, het eventueel batig saldo der ver loting te verdeelen tusschen de afdeeling van het Centraal Genootschap en de werk- loozen in deze gemeente in den vorm eener Kerstgave. Radio-centrale. De onlangs alhier gevestigde radio-cen trale zal in het begin van de volgende maand met haar uitzendingen aanvangen. Geslaagd voor het esperanto-examen dipl. A de heer C. L. de Hartog, alhier. o BENTHUIZEN. Jaarverg. IJsclub „De Eendracht". De voorzitter de heer H. M. v. d. Vreede, cpent de vergadering op de gebruikelijke wijze, spreekt namens de overige bestuurs leden zijn genoegen uit over de groote opkomst. Hierna leest de secretaris, de hee: W. Mets, de notulen voor, welke zonder op of aanmerking worden goed gekeurd Vervolgens brengt de penning meester, de heer L. Groen, verslag uit over zijn gehouden b.h er, waar uit blijkt, dat de ontvargst~n bedragen, met inbegrip der saldi, f. 212 7°, de uitgaven f.20 alzoo batig saldo f 1'2 79 De r k:: j' g n enz, worden door een commissie nagezien en in orde bevonden. De voorzittir dankt den secre aris en den penningmeester voor hun accuraat beheer benevens de commissie voor haar g^d ne werkziem' eden. Het cf r d n 1 be stuur slir de heer W. Mets, wordt bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag worden v rechïl'ende vragen gesteld, we'ke door den voorzitter naar genoegen worden beantwoord. HAARLEMMERMEER. Werkverschaffing. Aan het plan van het bestuur van de IJsclub „Hoofddorp" om de langs den Geniedijk aldaar gelegen oude ijsbaan een belang ijke verb t ring te doen ond rgaan, wordt thans uitvoering gjg.ven. Het werk is opgedragen aan T. Dekker, onder voor waarde, dat het wordt verricht door ar beiders, die bij de arbeidsbeurs als werk loos staan ingeschreven. Er wordt veel spoed betracht, opdat men in liet begin van December met 't werk gereed zal kunnen zijn. Weegbrug. Het bestuur van de weegbrugvereenig'ng te Hoofddorp liezft vergunning gevraagd tot het verplaatsen en vernieuwen van de weegbrug aan den Stationsweg aldaar. Tweede bemalingswerktuig. De voorbereidende werkzaamheden voor het maken van een tweede bemalings- instal'a'ie bij de wat rmrc ine ,de Lcegh- water" nabij de Kaag alhier, zijn reeds zoover gevorderd, dat de stichting van het gebouw, waarin de nieuwe Diesel motor zal worden geplaatst, nu spoedig is te venvachten. Bevordering van den spaarzin. Het bestuur van de coöperatieve Boeren leenbank „Haarlemmermeer" heeft ter be vordering van den spaarzin besloten fraaie busjes uit te 'geven, in nikkel uitgevoerd en waarop in "roodkoper het gebouw van de Bank is gegraveerd. Ter bekoming van zoo'n busje hetwelk eens per jaar aan de Bank geledigd wordt om het gespaarde geld op een boekje te laten inschrijven heeft zich reeds een aantal liefhebbers aangemeld. HILLEGOM. Jaarvergadering „Onderling Belang". De Coöp. Verbruiksvereeniging „Onder ling Belang" heeft gisteren haar 23e jaar vergadering gehouden in „Flora", welke zaal geheel bezet was. De voorzitter opende de vergadering met woorden ter herinnering aan den over leden oprichter en medewerker den heer C. F Burger. Het omzetcijfer is door de prijsdaling verminderd. Toch was er vooruitgang. Over het jaarverslag en de rekening, waaruit reeds een en ander is meegedeeld zijn enkele opmerkingen gemaakt. Geant woord werd door den voorzitter, dat de uitkeering bij overlijden gebeurt in goe deren. De meerderheid der leden was voor een ledenraad, voor welke aangelegenheid een aparte vergadering belegd zal worden. De Haka-artikelen zijn in voldoende mate voorhanden. Overwogen wordt 'n reclame blaadje te verspreiden. Door de galanteriën is de voorraad van den kruidenierswinkel betrekkelijk groot. Een deskundige zal rapporteeren over den voorraad in de ma- nufacturen-afdeeline. Het debiteurenciifer zal dalen door de uitbetaling van het divi dend. Het verslag en de rekeningen worden goedeekeurd. Obligaties tot een bedrag van f. 500 zijn uitgeloot. Uitgekeerd zal worden voor de bakkerij 12%, kruidenierswaren 6%, manufacturen 5% en slagerij 5%. Op 2 December wordt uitbetaald. In de rondvraag is nogmaals gesproken over den leden-raad. Het bestuur werd dank gezegd voor zijn werk en beleid. Het scheidsgerecht moet nog uitspraak doen over een personeel-kwestie. Het bestuur zal overwegen of aan het personeel een premie gegeven kan worden voor het wer ven van nieuwe leden. o KATWITK AAN DEN RITN. Het Jubileum van den heer Van Beelen. Onder groote belangstelling vierde de heer G. v. Beelen den dag waarop hij 25 jaar geleden bij de Posterijen was aange steld als besteller. Die belangstelling kwam uit alle kringen. Allereerst namens de directie en de inspectie der Posterijen, vervolgens van zeer vele ingezetenen, no tabelen én de burgerij. Bij die persoonlijke gelukwenschen kwamen nog vele schrifte lijke felicitaties in. Ook mocht de heer v. Beelen vele stoffelijke bewijzen van be langstelling ontvangen. Een schat van bloemstukken versierde de kamer, terwijl het evenmin ontbrak aan luxe artikelen. Het was een mooie dag voor den jubilaris! Lezing van ds. W. W. Meijnen. Alhier trad op uitnoodiging van de Ger. J.V. „Pred. 12 :1a" in de Geref. Kerk als spreker op ds. W. W. Meijnen van Dor drecht met het onderwerp: „De Jeugd in de crisis." Ds. H. Meijering opende de bijeenkomst op de gewone wijze en sprak een kort openingswoord. Hierna verkreeg ds. Meij nen het woord tot het uitspreken van zijn rede. Spr. begon met de opmerking, dat het in het menschenleven is als in het rijk der natuur. Elke periode heeft haar eigen aardigheid en haar eigen bekoring. Geschilderd werd de rijkdom der natuur in de verschillende jaargetijden, vooral in de lente. In de lente vangt de menscli de stern op van het lied des Eeuwigen: „Ziet Ik maak alle dingen nieuw". De lente is het jaargetijde van de jeugd. Goethe heeft gezegd: „Des levens Mei bloeit slechts eenmaal en zal niet weder bloeien". Het jeugdleven wordt aangetrokken en ge boeid door al wat nieuw is. De jeugd is als de mensch. die wandelt in een onbekend land. De jeugd kan juichen, jubelen, zich opwinden, in vuur geraken voor een ideaal. Jeugd en vreugd hooren bij elkander. De jeugd staat anders tegenover de zonde, dan de volwassenen. Zij is veelszins onbevan- gener, oprechter met een trek van inniger vroomheid. Zij dweept vaak met menschen, die zij zich als ideaal heeft gesteld. Daar in ligt iets zeer schoons, maar ook iets gevaarlijks. Dan volgt de ontnuchtering. Zij zien in hun ouders, onderwijzers, ambtsdragers fouten en gebreken. Menig maal wordt door de ouderen een slecht voorbeeld gegeven. Dan woelt de crisis. Het geloof maakt plaats voor twijfel. Er komt neiging om te breken en als God het niet verhoed een verloren gaan en omkomen in zonde. Het leven van dezen tijd is een gansch ander leven dan voorheen. Wel is de zonde er altijd geweest doch het levens beeld is gansch anders dan vroeger. Spr. werkt dit met voorbeelden nader uit. Daar door wordt de worsteling voor de jeugd verzwaard. De weg om in dien strijd te overwinnen, is de weg der vrijheid, in onderwerping aan het gezag. Alle vrijheid zonder gezag is anarchie. Het gezag van God en Zijn Woord moet het beginsel zijn, waardoor ook de jeugd zich laat leiden. Dat is de levensgang geweest van de hel den Gods in de gewijde en ongewijde his torie. Ook Christus onderwierp zich aan den rol des boeks. De boeiende en leerrijke rede werd dooi de talrijke aanwezigen met groote aan dacht gevolgd. Het was een prachtig ge slaagde avond. KATWITK AAN ZEE. Verbetering der Secr. Varkevisserstraat. De lange Secr. Varkevisserstraat met haar verhoogd voetpad van tegels in het midden, waardoor een linksch en rechts rij verkeer mogelijk was, maakte daardoor den indruk van" een schoonen boulevard. In de praktijk bleken deze ij wegen te smal te zijn, wan- neei een stilstaand voertuig gepasseerd meest worden. Daarom is men in de laatste weken werkzaam om het voetpad in het midden te doen doen verdwijnzn. Tegelijk.r- tijd worden de trottoirs aan weerszijden van den huizenkant verbreed. Vanaf den Boulevard tot aan den Driepiassen weg is men met dit werk gereed. Ook in den Dricplassenweg wordt het voetpad in het midden van den straatweg verwijderd. Wan. e r de g l e 1: w rkzaamh dei k'aar zullen zijn ,zal dit voor het drukke auto verkeer in de Varkevisserstraat een belang rijke verbetering zijn. Ds. H. Pb. Ingwersen, Geref. Pred. alhier, zal voor den geestelijken arbeid onder de Hol'andsche haringvisschers a.s. Dinsdag 24 Nov. voor den tijd van een week naar Dieppe in Frankrijk gaan. Onze plaatsgenoot de heer A. Parle- vliet Lz. is vandaag te Den Haag geslaagd voor diploma A." als machinist bij de koopvaardij. o LISSE. Geloofsvervolging in Rusland. Gisteravond werd in het gebouw Reho- both, voor de Vereenigmg tot verdieping van het Protestantsch bewustzijn, een le zing met lichtbeelden gehouden over de „Geloofsvervolging in Sovjet-Rusland". Daar de spreker, dr. Krop uit Rotterdam, verhinderd was, werd deze lezing gehou den door den plaatsvervanger, den heer Goudswaard. De schitterende lichtbeelden en de pittièe, vurige rede deden een eigen aardig licht vallen op den toestand in Rus land met zijn „heilstaatsbewind". Vooral viel op het geweldige meesterschap waar mee de origineele Sovjetsche Christus- caricaturen zijn vervaardigd, ondanks al hun afschrikwekkende profaniteit. Spreker wekte direct en indirect op tot solidariteit van allen, die nog niet den sovjet heilstaat in het westen wenschen, om gezamenlijk den strijd daartegen aan te binden. Aan het einde der lezing werd gelegen heid gegeven tot het stellen van vragen, waarbij een uiteenzetting kwam over de absolute onmogelijkheid van succes na het vijf-jaren plan. Ten slotte zong men nog „Een vaste Burcht is onze God", waarna deze zeer druk bezochte vergadering werd gesloten. Cijfers Gemeentefoegrooting 1932. Aan de gemcentebegrooting voor 1932 onlleenen wij hierbij enkele posten: Volksgezondheid: Ontvangsten keur- en slachtloonen f. C500. Bijdrage andere ge meenten in de kosten van den keurings dienst f. 4000. Uigaven: B.st ijdiag Tub rculose f. 1 00. Vlee-C..k_uringSaLi;St f. 9j70. De kosten voor een bad- en zwemi ;r c .tjng zijn nog niet te brgrooten. Subsidie Ziekenauto van den heer Scheepmaker f. 250. Aandeel in de kosten van de scboolartsendienst f. 8 6 93 Volkshu sv.s.ing. Or.t angsten f. 33.29 17, uitgaven f.35.84.77. Openbare Werken. Ontvangsten brug- en havengelden f. 25.0. Uitgaven: Jaarwedden personeel Open- bare werken f. 16708. Onderhoud straten en pleinen f. 12878. Verscheidene straten zullen herbestraat worden en van tegel trottoirs voorzien, ter wijl de Veldhorststraat een goudalite of termac dek krijgt van f.2244. Beharding Broekweg f. 3050. Wandelplaatsen en plant soenen f. 106J, onderhoud pompen en riolen f. 66S3. Kosten gsm.eotereiniging f.3683. Onderwijs. Ontvangsten Openb. L. Onder wijs. Schoolgelden f.1100. Vergoeding Rijk f.7129. Uitgaven: Jaarwedden Schoolpersonesl f. 7133.28. Belooning kweekeiingen f. 840. Verlichting en verwarming f. 580. Onderhoud gebouw f300. Openbaar U.L, Onderwijs. Ontvangsten. Schoolgelden f7C0. Vergoeding Rijk f.3711. Uitgaven. Jaarwedden personeel f. 3839, Onderhoud gebouw enz. f.150. Verlichling en verwarming enz. f.290. Biizonder L. Onderwijs. Ontvangsten. Schoolgelden f.94 0. Bij Iragen om'iggmde gemeenten f 65 0 Ui g ven. V rgo ding instand' oudi g van bijzondere lagz-re scholen f. 15833.35 n.I. R.K Agatha school f. 11000, Ned. Herv. school f.3750 Geref. School f.3750, R.K. School Beekbrug f. 35"0 Vergoeding ter reinen en gebouwen f. 9667,74. Bijzonder U.L. Onderwijs. Ontvangsten. Schoolgelden f. 2300. Uitgaven: instandhouding bijz. scholen f. 616U7, Vergoeding t:rr:iien en getouw n f. 4833 83. Ondersteuning behoeftigen en werk loozen. Ontvang t n. Su' s di-s van pr'vi cie en bijdragen van par!!culrren in dz ko~tm van verpleging van krarkzmrign en in validen tot een totaal van f 5609 29. Uitgaven: Verpleging arme krankzinnigen f.12852, Subsidie Burgerlijk Armbestuur f. 12000. Or.der {.lining werklooz'n. Werkv rs-'af- fing aan werkloozen f. 22.000 o SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. O.-boren: Theodorus Petrus en Jac-obus Johannes, zoons van A. R. J. Berbee en A. C. Zwetsloot; Maria Johanna Martina, d van H G. Granneman en M. A. Schreuder Odiln Adriana Theresia, d. van L. Ammer- laan en J. M. v. Meurs. Loop der bevolking. Gevestigd: Mej. M. J. v. d. Burg, Hoofd straat 224, van Warmond; Mej. jf c' Hoogv-rvcn>t, Zandslootcade 10, van Zo W wonde; Mej. M. H. Juifermans, Hoofdstaaf I 82, var 's Gravenhage; Mej. C. v. Leeuiven. Immerzeel Hoofdstraat 82, van Amsterdam- A. van Dijk, Klinkenberg 15, van LeimuicW Vertrokken: J. Perc, van We:t:rslraal <j naar Wielingen; Mej. J. M. Waasdorp, Van Hoofdstraat 202, naar Amsterdam; j. 'zUji hoff, van Rusthofflaan 33, naar Arnhem- Mej. M. Remmerswaal, van Hoofdstraat 321 naar Alkemade; L. Kwakel, van Wilhol- minalaan 14, naar 's Gravenhage; Mej. q v. Houten, van Hoofdstr. 78, naar Leiden Arbeidsbemiddeling. Het aantal werkloozen in deze gemeente bedraagt thans 97, waarvan 61 gehuwd, ver- deeld over de volgende vakken. Bloemist- knechts 44, landarbeid :rs 3, losse arbeid-rs 26, metselaars 5, timmerlieden 12, schilders 1, metaalbewerkers 1, schippers 2, kisten makers 1 en opperlieden 2. Gevonden voorwerpen: een auto reserveband merk „Good Year", maat 30 x 225, een zwart taschje, met inhoud geld en spiegeltje, een bankbiljet van f.io, een bruin kmdertaschje met inhoud, een pakje ondergoed en een doosje poeders, een' portemonnaietje met inhoud. Nadere inlichtingen verstrekt de politie. Aan het Postkantoor alhier zijn in de le helft der maand November als onbestelbaar terug ontvangen de vo'gsnde brieven: Laboratorium Silvikrin, R'dam; George W. Mc. Cartig, Paris en 1 brief kaart" zonder adres. NIEUWE UITGAVEN. De N.V. „Heemaf" maakt op origineele wijze ln een beknopt geschriftje in een aantrekkelijken omslag en met vele dui delijke teekeningen reclame voor haar Verkeersseinen mede in verband met de gelukkig steeds sterker wordende stroo- mlng voor Veilig Verkeer. H. A. Kramers en Zoon's Handelmaat schappij heeft op handige wijze van eenige foto's der hoofdpersonen uit de bekende film „De Prive-Secretaresse" gebruik ge maakt om de aandacht te vestigen op een door haar in den handel gebrachte elec- trische schrijfmachine. Evenals voorgaande jaren heeft hei Nederlandsch Bijbelgenootschap ook thans weer een tweetal boekjes voor jongeren uitgegeven n.m.l. „Kijken en Luisteren" en „Hoe Nirmal het won". De boekjes zijn vertolkt met een groot aantal teekeningen van Isings en Jacob Jansma. Tevens is verschenen het jaar verslag over 1930. V De volgende kinderboeken werden ons door Gebrs. Kluitman te Alkmaar toege zonden. Meisjesboeken „Grootmoeders Tuin", door Jacoba Hazevoet met illustraties var I C. Oudenaarden (f. 1.20.) „Met Jet en It! in een woonwagen." door J. H. Brinkgree Entrop, geillustreerd door Miep de Fe ter (f. 1.75.) „Een wonderlijke Kerstn cantie" door Johanna E. Kuiper, geillus treerd door C. Oudenaarden. Jongensboeken „Van 3 jongens en t vrijen Zaterdag" en „Jongensleven", beide door J. Stamperius met illustratie van J. 0, Kesler (f. 1.20). „Bertus Flier in het Wilde Westen" door Theo Frank, geïllustreerd door Louis Landré (f. 1.75). „Het dagboek van een grootestadsdomi- nee", brieven van een vriend door.... uit het Duitsoh vertaald door Joh. Heppe is een uitgave van van Bosch en Kuenlng t? Baarn. Dit boek bestaat uit een aantal brieven, werkelijke, over de post verstuurde brieven, waaruit we ongetwijfeld zullen komen tot een beter begrijpen van hel ambt van den predikant. Deze uitgave, waarvan in Duitschland de 1 le druk reeds verscheen, zal ongetwijfeld ook in ons land opgang maken. W. J. Thieme en Cie te Zutphen zond ons de volgende boeken toe, welke juist dezer dagen van de pers kwamen: „De Bouwers van Iraël" door M. Ehren- preis, Profeten en Godsmannen, uit- hc' Zweedsch door J. Henzel. Ing. f. 3.90. Geb, „De Grootste Avonturier der twmtigsw eeuw", mijn leven naar waarheid geschetst van J. F. Trebitsch—Lincoln, waarin wij de geheele loopbaan meemaken van den kleinen Hongaarschen Jodenjongen, die het geloof zijner vaderen den rug toekeert na zwaren innerlijken strijd, als protestant geestelijke, de Joodsche emigranten ui Canada tot het Christendom bekeert, als Anglikaansch priester in Engeland werk zaam is en tenslotte als lid van het Lager huis zijn intrede doet in het eerwaardige Engelsche Kabinet, waarna met den we reldoorlog de tragedie van zijn leven eigen lijk pas begint. Eenige hoofdstukken ui' dit- verdere veelbewogen leven zijn re- troleumaffaires Verdacht van spionnage. Vlucht naar Amerika. Perscampagne tegen Engeland. Gearresteerd. De Kapp-Put-s® Bij den Duitschen kroonprins. Midden- Europeesch complot. Hitst China op tegen Engeland. Sovjet Rusland tegen Europa- In het Boeddhistenklooster. Nederlandsche Volksgebruiken naar oor sprong en beteekenis door Hermina C. s- Grotman „Kalenderfeesten." In de serie „Klassiek Letterkundig pui - theon" van deze Uitg. Mij. verscheen ,4® waarachtige ende een seer wonderlu* historie van Marken van Nieumwes-1®- uitgegeven door dr. W. H. Beuken. Burgemeesters van Amsterdam in de be en 18e eeuw door J. F. L. de Balbian ve ster, is de titel der in boekvorm u!'<p°L* ven artikelen waarmede de schril1"51 het Algemeen Handelsblad zoo'n sujra» had. Het is een bekend feit dat de sterdamsche burgemeesters uit dien wJd<J het geheele land vaak een 2e®c'ij, macht konden uitoefenen en een iedeit o hierover meer wil weten leze deze Inter®- santé korte biographieën. die eenw» kende kijk geven op den bloei en net' val der Republiek. 23 fraaie platen hoogen de waarde er ongetwijfeld no?' „Het geheim van kapitein Merion Admiraal Evans, vertaald door H, Fold. „De Wolken", comedie van Arlstopn- bewerkt door dr. Chr. Deknatel. 2-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10