AGENDA. MUZIEK. BINNENLAND. RURGERL STAND v. LEIDEN BUITENLAND. I HEDEN: JeruCl: Bijbelbespreking te 8 uur nam K a t w ij k-a a n-Z e e Gemeentezaal) Bijbellezing te 8 uur nam. Woensdag. Concordia: Uitvoering Pantomineclub V.O.D O. 81/4 uur nam. Nutszaal: Openb. verg. „De Dageraad", fipr. de heer Constandse, 8 uur nam. Schouwburg: Fritz Hirch Operette- „Walzer aus Wien". 8 uur 15 nam. Stadsgehoorzaal: Sumatra-film-vertoo- ning. 8 uur nam. V C. F.-Huis: Tweede cursusavond .Kerk en Vrede". Spr. dr. J. ter Meulen. 8 u. n.m. Leiderdorp: Zendingsbazaar. 2' 5 en 710 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Nov. a.s. waargenomen door apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Riin 18 Telef. 523. VEILIGHEID VAN HET VERKEER. MEMORIE VAN ANTWOORD OP DE WATERSTAATSBEGROOTING. KUNSTKRING VOOR ALLEN. Utrechtsch Stedelijk Orkest. De orkestavond, pièce de résistance van het werkprogram van den Kunstkring, is vervuld door het Utrechtsche orkest. Door ongesteldheid van Evert Cornells voerde Albert van Raalte de directie. Over diens uitnemende dirigentenkwaliteiten bericht ten we in ons nummer van 27 October naar aanleiding van het door hem geleide A.V.R.O.-concert. Ons toen geuite oordeel vond in het gisteravond gehoorde bevesti ging. Ook het publiek heeft onmiskenbaar zijn ingenomenheid betuigd met de diri- geerkunst van den gedecideerden en ge- passioneerden orkestleider. Het programma was in dubbelen zin goed verzorgd. Vooreerst wat zijn samen stelling aangaat: vóór de pauze de sym- phonie van Franck, daarna Mozarts Haff- ner-serenade met concertmeester Jean Oellers als solist en tot besluit de 3e Leo- nore-ouverture van Beethoven. Ten andere om de uitvoerige toelichting van elk der nummers, die inderdaad veel wetenswaar digs bevatte en menigeen het pad geëffend zal hebben om tot het begrip of. beter ge zegd, tot het genot van de uitgevoerde werken te komen. De symphonie is in het ongelijkmatige oeuvre van den Belgisch-Franschen mees ter, waarin niet alles den toet-s der kritiek kan doorstaan, een onbestreden meester werk, dat de majestueuze hoogte van Beet hoven nadert. Het ideëele, dat zijn beste werken kenmerkt, is in volheid uitgestort over de symphonie. Zouden we het wezen lijke van de compositie met één enkel woord moeten aanduiden, dan zouden we schrijven: trouwhartigheid. De daaraan verwante eigenschappen als eenvoud, op rechtheid, helderheid dringen zich onder het aanhooren als van zelf op. om ten slotte tot het besef te komen dat we eenige ©ogenblikken hebben geademd in een spheer der hoogste zedelijkheid, der zuiverste religie. Schepping van een bege nadigde, die zich zelf niet zocht, die het succes van zijn arbeid niet heeft gekend, voor wien de roem is de zon der dooden. Dit is in de goed voorbereide uitvoering in 't algemeen wel tot zijn recht gekomen. De muzikale sDanningen werden gelegd en verbroken met. gloed van overtuiging en toewijding. Naar onzen smaak niet steeds in de juiste doseering. Wli geiooven dat van Raaltes zuiver artistiek effect groo t-er zal zijn als hij met ziin sentiment, levensvoorwaarde van den dirigent, iets economischer omgaat. Toen wij in de reeds genoemde toelich ting lazen dat Mozart zijn D dim serenade componeerde voor een huweliiksfeest in den huize Haffner en toen wii die delicate muziek nu, anderhalve eeuw later, on een ernstieren muziekavond als een heerlijke verkwikking van den geest over ons heen lieten gaan. toen trokken we onwillekeu- rig een parallel tusschen de menschen van toen en die van nu. zooals die zich in hun wijze van feestvieren deden en doen ken nen. Van voonutgpvig gesproken. De serenade is door haar fijnheid en doorzichtigheid uit een oogpunt van technisch orkestspel buitengewoon veel- eischend. Zonder nu te zeggen dat het orkest het hoogst bereikbare produceerde op het gewichtige punt van de gelijkheid, van de rhvtbmische soepelheid en elastici teit. is het toch een veelszins loffeliike prestatie geweest. Zeer fraai heeft Oei Iers de solonarti.1 gesneeld. technisch gaaf. zeer welverzorgd, met, de fijnheid van toon en de sierlilkbeid in de voordracht, ook met de gevoeligheid die dit iuweeltie van muz1- kale Vratle uit de Werther uud Luisenzeit. •van den violist eischen Biizonder mooi klonken ook de zinrijke kleine eadenzen. door Kreisler praeM.ig in den stiil aan het stuk toegevoegd. Groot en welverdiend succes voor de synmathieke voordracht van dezen knannèü violist. De Leonore III gaf den avond znn pak kend slot. waama een hartelnke en enthousiaste huldiging van den dirigent door de goed bezette zaal plaats had. GEBOREN: Pie ter, Z. van P. Nievaart en C. S. de Wekker Johanna Maria. D. van J. A. Bink en W van der Ploeg Peter Hendrik, Z van P. H. Kiel en E. M. Hendriksen Antonie, Z. van A. Schaap en J. S. Leget Gerardus Lourentius, Z. vin G. L van Leeuwen.en A M. v. d. Meer Martha. D van W. Tameries en A. Blij leven Hen- riëtte Jeannetta Virginia. D. van B A. de Rek en H. J. V. Schutte Christel. D. van R W F. Dalchow en E. Linsenbarth Antonia. D van J J. de Kleijnen en A. Wigmans Anthony Carl Z. van J. de Graaf en W. J. M. Hendrichs Maria Johanna Theresia. D. van J. van der Jagt en A. S. H M. Winter Woblne. D. van A de Sitter en H. J Zoetelief Tromp Cornelia. D. van G. Carree en M. C de Blauw. o OVERLEDEN C. Verhoeven. D. 2 weken F. Breibach, M. 73 j. J. Krol—Ariëns, Wede. 69 j. R. Keijzer, Wedn. 80 Tegen het misbruik van rijbewijzen. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer nopens de Waterstaatsbe- grooting ontleenen wij het volgende: Aan het in het leven roepen van een Waterstaatsraad, die buiten-ambtelijk om trent de groote lijnen in het waterstaats- beleid zou kunnen adviseeren, bestaat naar het oordeel van den Minister, geen be hoefte. Omtrent de samenstelling der wegencommissie hoopt de minister binnen kort een beslissing te kunnen nemen. Een ontwerp Kon. besluit tot voorziening in leemten van de regeling betreffende de rust- en diensttijden van autobusbestuur ders, zal naar de Minister vertrouwt, bin nenkort tot stand komen. Rijbewijzen. - Maatregelen worden over wogen teneinde, voor het vervolg het mis- bruik, dat wordt gemaakt bij het afleggen van proefritten zooveel mogelijk te voor komen. Bij de algemeene herziening der Motor - j en Rijwieiwet zal in het bijzonder aandacht worden geschonken aan de vraag in hoe verre de bij de aanvraag van rijbewijzen in acht te nemen formaliteiten vereenvoudigd kunnen worden. Daarbij kan tevens worden overwogen of de keuring van personen aan de afgifte van het rijbewijs voorafgaande, moet wor den verscherpt, of de termijn, gedurende welken de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen ontzegd kan worden, behoort te worden verlengd en of de leef tijdsgrens moet v/orden verhoogd. Dat 't onderzoek naar de rijvaardigheid, indien dit uitsluitend van Rijkswege zou geschieden, voor het Rijk een bron van in komsten zou behooren te worden, meent de Minister te moeten betwijfelen. Er moet veeleer naar gestreefd worden de kosten voor belanghebbenden zoo gering mogelijk te doen zijn. Door de wijze, waarop het onderzoek tot- nog toe is verricht, is dit resultaat ir het algemeen bereikt. Veiligheid van het verkeer. - Het komt den Minister niet wenschelijk voor, om op de beide helften van wegen, die daarvoor overigens in verband met hun breedte in aanmerking zouden kunnen komen, het éénrichtingsverkeer in te voeren. Het gevolg daarvan zou zijn, dat men bij het inhalen van andere weggebruikers niet van de linkerhelft van den tveg gebruik zou mogen maken, hetgeen het tegenwoor- f dige art. 6 van het Motor- en Rijwielregle- j ment wel toestaat en waartegen in het I algemeen ook geen bezwaar bestaat. I baarbij zou door den voorgestelden maatregel de verkeerscapaciteit van de wegen onnoodig worden verminderd. Omtrent de instelling eener verkeers- inspectie wordt met den Minister van I Justitie overleg gepleegd. Luchtvaart. - Ook de Minister betreurt, dat de kosten, die het rijk aan de K.L.M. moet besteden nog hoog zijn. De Minister heeft echter geen aanleiding om terug te komen op zijn meening, dat de organisatie van het bestuur van en het toezicht over het K.L.M.-bedrijf voldoende waarborgen geeft voor een zuinig beheer. Het ligt voorloopig in de bedoeling, dat het programma voor 1932 tenminste zal bevatten 12 maanden 1 maal wekelijks Amsterdam —Batavia v.v.; 12 maanden 1 maal daags AmsterdamParijs v.v. en 12 maanden 1 maal daags Amsterdam-Londen v.v.. Beide laatste diensten worden gedurende vier zomermaanden verdubbeld en 8 maanden 1 maal daags Amsterdam-Scandinavië v.v. Van verdere Inkrimping van den dienst wordt geen evenredig voordeel verwacht. In hoeverre nog eenige uitbreiding aan het programma zal kunnen worden gegeven zal aan de hand van de verkregen verdere uitkomsten en in verband met de omstan digheden nader moeten worden bepaald j Spoor- en tramwegen. - De verwachte vervoersvermindering is in sterke mate in- getreden. De omstandigheid dat de benzine prijs aanmerkelijk is gedaald en 't auto verkeer sterk is uitgebreid, wettigt niet de gevolgtrekking dat tariefsverlaging in het belang van het spoorwegbedrijf zou zijn. De vraag of de Spoorwegen met A.T.O. een contract hebben gesloten waarin een ta- r ef is opgenomen, dat belangrijk onder den kostprijs blijft, moet ontkennend worden beantwoord. Op het bedrijf van A.T.O. en Van Gend en Loos hebben de Ned. Spoorwegen over 1930 niet toegelegd. Personeel. - Een verzoek van de directie van het R.DV. van 1 Januari 1932 af weer met een jaar te verlengen heeft den Minister nog niet bereikt Onbewaakte overwegen - Vermeerdering van het aantal onbewaakte overwegen ge schiedt nog slechts bij uitzondering; in enkele gevallen is weder bewaking inge voerd. Tramvraagstuk. - Voor de tramwegen wordt de toestand zeer zorgelijk door de crisis en het autoverkeer. Voor sommige tramlijnen is daarom het tijdstip aange broken om te overwegen of deze nog lan ger in stand moeten worden gehouden. Mijnwezen. - Ontkend kan niet worden, dat de Nederlandsche mijnindustrie, door dat de invoer van haar producten in om ringende landen steeds verder wordt be lemmerd. hoe langer hoe meer in een hachelijke positie komt. Onder de tegen woordige omstandigheden meent de regee- ring, dat 't op den weg ligt van alle steen- kolenverbruikers in Nederland, om, indien mogelijk, aar de producten van de in- heemsche mijnindustrie de voorkeur te geven. Herziening van het Mijnreglement 1906 kan binnen niet te langen tijd worden ver wacht. UIT DE TEXTIEL-INDUSTRIE. VERPLEGING VAN ZIEKE MILITAIREN. Staking te Almelo al voor een deel opgeheven. Van de stakers bij de stoomspinnerij „Twente" te Almelo, die gistermorgen, tegen het advies hunner organisatiebestu- ren in, het werk hebben neergelegd, is gis termiddag het kleinste gedeelte (plm, 80 man) wederom de fabriek ingegaan. Waar schijnlijk zal ook het overig deel heden het werk hervatten, daar deze arbeiders anders door hun organisaties zullen wor den geroyeerd. Hiermede is het geheele conflict terug gebracht tot de staking bij de firma Jan- nink te Enschedé. Thuis of in burger ziekenhuizen. Blijkens een beschikking van den Minis ter vah Defensie, opgenomen in een Le gerorder kan in garnizoenen waar geen militair hospitaal is. aan militairen die ziekenhuisverpleging noodig hebben en die niet naar een militair hospitaal kunnen worden vervoerd, worden vergund om in een ziekenhuis van hun godsdienstige richting of van hun keuze voor Rijksreke ning te worden verpleegd. In zeer bijzondere gevallen kan aan een militair worden toegestaan voor Rijksre kening in een burgerziekeninrichting van zijn godsdienstige richting of van zijn keuze, inplaats van in een hospitaal te worden verpleegd, met dien verstande, dat overbrenging eerst kan geschieden nadat de Minister van Defensie gunstig heeft beschikt op een daartoe door den patiënt of diens naaste familieleden ingediend ge motiveerd verzoek. Voorts wordt ter kennis gebracht, dat door of vanwege militairen, van wie ver wacht wordt dat hun verpleging in een ziekeninrichting tenminste 10 a 14 dagen zal duren, aan den Minister Van Defensie het verzoek kan worden gedaan, om zon der kosten voor het Rijk thuis te worden verpleegd. o DE STEUN AAN MOBILISATIE SLACHTOFFERS. Voorloopig verslag der Eerste Kamer. Blijkens het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp, hou dende wettelijke regeling nopens het ver- leenen van geldelijke uitkeeringen aan de z.g. mobilisatieslachtoffers maakten ver scheiden leden de opmerking, dat de wijze van behandeling van het ontwerp weinig gelukkig mag heeten, daar de Regeering het rapport van de commissie van onder zoek, ingesteld bij besluit van den minister van Defensie van 17 Januari 1929, niet heeft gepubliceerd. Tegen den inhoud van het ontwerp had den eveneens verscheidene leden overwe gende bezwaren. Het geeft, naar zij op merkten aan den minister van Defensie de bevoegdheid, een jaarlijksche geldelijke uitkeering toe te kennen aan z.g. mobilisa tieslachtoffers en hun weduwen en wee zen, volgens regelen, bij alg. maatregel van bestuur te stellen; het houdt echter omtrent cle grondslagen en beginselen dier regelen niets in. Dit is een toepassing van delegatie van wetgeving aan de Kroon, welke volgens deze leden in normale tij den niet is te aanvaarden. De hier aan het woord zijnde leden stel den de uitdrukkelijke vraag of de Regee ring bereid is. te verklaren, gelijk bij de behandeling der wijziging van de Zuider- zeesteunwet van Regeeringswijze is ge schied. dat aan den alg. maatregel het beginsel van een recht der benadeelden ten grondslag zal liggen en niet dat van de verleening van een gunst of aalmoes aan behoeftigen. Andere leden betoogden, dat zij het door de Regeering ingenomen standpunt deelden. o NEUTRALE ONDEROFFICIEREN- VEREENIGING OPGERICHT. Op democratisclien grondslag. Te 's-Gravenhage 'is opgericht de Neu- j trale Onderofficieren-Vereeniglng op De- mocratlschen grondslag. i Het hoofdbestuur is samengesteld als volgt: J. H. K. Allers. voorzitter; J. Rijn- ders, secretaris; A. v. d. Kerkhof, penning meester; G. A. J. de Bruijn, redacteur; F. M. A v Schalk, commissaris. INVOER VAN BELGISCH BROOD. Maastrichtsche bakkers bakken niet meer. De Maastrichtsche bakkers besloten in combinatie hun brood uit België te betrek ken. Slechts heel weinig brood werd dien tengevolge gisteren te Maastricht gebak ken. Uit Luik werd per auto het brood aangevoerd en naar bepaalde depots ge bracht, vanwaar het. verder kon worden bezorgd. Wel hadden de bakkersgezellen het be sluit genomen de bezorging zoo min mo gelijk in de hand te werken, dit om de be spoediging van hun ontslag zooveel doen lijk te voorkomen. CMsb.) DE POSTVLUCHTEN. Gisteren kwam in ons land aan met het K.L.M.-vliegtuig „Leeuwerik", de heer C. Pecker van de „Straits Times" te Singa pore. De heer Pecker, die op 7 November te Medan instapte en over eenigen tijd naar Londen zal vertrekken, was over deze luchtreis MedanAmsterdam per K.L.M. buitengewoon tevreden. De „Specht" vertrok gisteren te 5.10 uur uit Calcutta en arriveerde te 10 uur te Allahabad. Na 38 minuten vertrok het vliegtuig naar Jodhpur alwaar het te 16.30 uur landde. Het vliegtuig „De Duif" is gisteren te 7.08 uur uit Caïro vertrokken, 9.02 uur te Gasa aangekomen. 9.55 uur van daar ver trokken. 16.08 uur te Bagdad geland. DE HAAGSCHE ANNEXATIE-PLANNEN. Met 28 tegen 15 stemmen heeft de Haagsche raad zich gisteravond uitgespro ken voor het door Gedep. Staten ontwor pen voorstel tot grenswijziging. Tegen de A.-R.. behalve wethouder De Vries, de Chr.-His., de Vrijheidsbond en de heer Michon van de A. G. F. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon, besl. is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer A. J. Crucq, onder-directeur van het Koloniaal Etablis sement te Amsterdam. Benoemd is tot beheerder van het Rijksmuseum Gevangenpoort te 's-Gra venhage mr. K. J. Frederlks. secretaris generaal van het Departement van Bln- nenlandsche Zaken en Landbouw. In het Centraal Ziekenhuis te Alk maar is op 59-jarigen leeftijd overleden de heer A. Visser, burgemeester van Nieuwe Niedorp. De overledene, die te Nieuwe Nie- dorp geboren was en daar een wijnhandel had. werd in 1917 benoemd tot lid van den Raad en volgde in 1926 den overleden burgemeester Koopman op. Hij was zeer gezien en nam in het vereenigingsleven een groote plaats in. De Rijksmiddelen hebben in October 1931 ruim f. 7,8 millioen minder opgebracht dan in October 1930; in de eerste tien maanden van dit jaar ruim f. 54 millioen minder dan in die periode van 1930. De audiëntie van den Minister van Waterstaat zal a.s. Woensdag 18 dezer niet plaats hebben. De audiëntie van den Minister van Ko loniën zal Vrijdag niet plaats hebben. o UIT NED. OOST-INDIE. EEN MOORDAANSLAG. SOERABAJA, 16 Nov. CAneta). Eell moordaanslag is gepleegd op den land bouwer Volterbeek op de suikerfabriek Garoem in het Blitarsche. De moordaanslag werd gepleegd door een mandoer, geholpen door een berucht indi vidu Pak Anah en diens zwager. De oor zaak is gelegen ln het feit, dat de heer Volterbeek onjuiste transacties van den mandoer met de bevolking afkeurd. Mevrouw Volterbeek, die te hulp snelde werd door de aanvallers ernstig aan het dijbeen gewond. De heer Volterbeek be kwam lange en diepe buikwonden en ern stige kneuzingen. De daders zijn gearres teerd. De politie stelt een onderzoek in, ook naar de antecedenten van den heer Volterbeek. TEHUIS VOOR WERKLOOZE PLANTERS j TE MEDAN. BANDOENG. 16 Nov. (Aneta). De Com mandant van het Leger des Heils in Nederlandsch Indië, kolonel Z. De Groot, annonceert de oprichting van een tehuis voor werklooze planters te Medan. De op dracht tot bouw van dit tehuis is reeds verstrekt. R. P. M. VAN DER MEER t DJOCJACARTA, 16 Nov. (Aneta). Over leden is de heer R. P. M. van der Meer, oud-resident van Cheribon. HET WATER STIJGT. MEDAN. 14 Nov. (Aneta). Pangkalan Brandan is overstroomd, stijging van de Batang Serangan is te verwachten. De waterstand is het Langkatsche is gestegen. De verbinding met Atjeh is verbroken. DE ALGEMEENE TOESTAND. Frankrijk en Duitschland Grandi in Amerika. De Fransch-Duitsche besprekingen te Parijs worden nog geregeld voortgezet, I doch tot een vastomlijnd plan is men nog steeds niet gekomen. De verkiezingsuitslag in Hessen doet de sfeer, waarin onderhandeld wordt, onge- twijfeld geen goed. Eenige Parijsche bla- den waarschuwen reeds, dat men met het kabinet Brüning voorzichtig te werk moet gaan, hetgeen blijkt uit den geweldigen groei der Nationaal-Sociallstische partij. Ook de Fransche regeering, die steunen moet op een deel van rechts, zal daarmede rekening moeten houden! 6 Grandi, de Italiaanschc minister van buitenlandsche zaken is op de „Conté Grande" in dichten mist te New-York ge arriveerd. Dientengevolge is de vlucht naar Washington niet doorgegaan en is Grandi per trein doorgegaan naar Washington, waar hij heden Hoover en Stimson zal ontmoeten. o BELGIE. Verhooging: invoerrechten. De economsiche raad heeft voorgesteld, j j aldus het „Vad.", een verhooging met 700 I pCt. van de invoerrechten op boter en ge- i slacht vleesch, welke aldus voortaan res- j pectievelijk fr. 1 40 en fr. 1.05 per K.G. zul- I len bedragen. Voor margarine, bananen en bevroren vleesch wordt een gelijksoortige verhooging der invoerrechten met 500 pCt. overwogen. Er verluidt, dat de ministerraad dit advies zal aanvaarden, zij het z.g. tijdelijk. o DUITSCHLAND. De regeering Brüning in de knel. Uit den aard der zaak houdt do uitslag der verkieziingen in Hessen de gemoederen bezig. De Nazi's juichen en blazen hoog van den toren. Hun officieele president schrijft o.a.: Wanneer het centrum verder tegen het ontwapende Duitschland wil regeeren, zal hel een bondgenootschap met de commu nisten moeten sluiten. In Hessen is niet slechts gestreden om de landspolKiek, doch de verkiezingen' in Hessen zijn het ant- v/oord van het volk op het systeem-Brue- ning en een betrouwbare stemmingsbaro- meter tegen de huidige rijkspolitiek. In Hessen heeft het volk wederom overtuigend tel uitdrukking gebracht, dat het de heer- schappij der natiooaal-socialisten wil. De verklaring eindigt met de woorden: „Hoe lang nog zullen de wachters van het kapitool der democratie weigeren hun eigen wetten uit te voeren, wanneer de wil des volks zich op zoo overtuigende wijze tegen hen uitspreekt?" Maar de Nazi s vergeten dat zij, hoe groot hun overwinning ook moge zijn, zij toch slechts over 40 pet. der stemmen be schikken en dus zonder het Centrum niet kunnen regeeren En het is begrijpelijk dat het Centrum nog weinig voelt voor zoo'n samengaan mei de Nazi's. Rijkskans li r dr. Brüning zal hedenoch tend de leiders van de sociaal-democratische fractie in den Rijksdag ontvangen om mét hen de politiek der rijksregeering tegen over de agitatie van rechts te bespreken. Men staat bij de sociaal-democraten op het standpunt fdat door het optreden van cle nationaal-sucialisten, hetwelk een ge- gesloten verdedigingsfront links heeft ge schapen, de burgeroorlog op gevaar, ijke wijze nader is gekomen. De soc)al:sten wi'len deze po'itl:k: kwes tie bespreken met de rijksregeering. De fractie zal van de rijksregeering een on- dubbelzinnige verklaring verlangen, of deze [de voorbereidingen van het nationaal socialisme tot burgeroorlog verder Jj dulden, dan wel of zij bereid is, dit drijven met alle middelen energiek tegen te gaan Het Centrum komt door een en ahder wel geducht in het nauw en tevens de regeering van Bruening. Tusschen rechts en links zal op den duur gekozen moeten worden, De werkloosheid is bovendien nog ^(U groeiende zoodat ook van deze zijde de zorgen groeien. Het totaal aantal werk loozen woröt op 4.622.000 geraamd. ENGELAND. Anti-riumpingswct voorgesteld Oprotn van den Prins van Wales Snowden burggraaf. De Rondc-tafel-conlcrentit, Minister Runciman heeft in het Lager huis de nieuwe anti-dumpingswet aanee kondlgd. In de laatste weken zijn in verband met de mogelijke invoering van een tarief de buitenlandsche importen zeer toegeno. men. De regeering, aldus Runelman, Ij hierdoor tot het inzicht gekomen, dat het beste middel om dezen buitengewonen in- voer te bestrijden, hierin bestaat, het ministerie van handel volmachten te ge. ven tot een uitvaardiging van noodmaat regelen om met name genoemde artikelen met ten hoogste 100 pCt. te belasten. Deze noodmaatregelen zouden dan een geldig, heidsöuur van zes maanden hebben. De regeering zal het Lagerhuis verzoeken de wet voor Vrijdag a.s. af te handelen en reeds Vrijdag de toestemming van den Koning zal kunnen worden Verkregen. In zijn rede zeide Runciman o, m. dat de regeering de crisis ln al haar aspecten zal bestrijden. De flnancieele toestaat van Engeland hangt af van zijn industnt De beste weg om de moeilijkheden te ovenvinnen is bezuiniging en verlaging van de staatsuitgaven. Indien de leiders der industrie en de kabinetsministers niet direct binnen en buiten Engeland krach tig optreden, zal het volgende jaar het ernstigste zijn, dat de Engelscho Industrie ooit heeft meegemaakt. De regeering sa! derhalve voorstellen indienen met behulp waarvan de koopkracht van het land be houden blijft. Het zou dwaas zijn indien Engeland de Amerikaansche douanepoli- tiek eenvoudig zou navolgen. De handels balans laat zich op den duur eerder dooi een uitbreiding van den uitvoer dan dooi een vermindering van den invoer sluitend maken. Deze beide dingen laten zich evenwel zeer goed met elkaar verbinden, In het debat bestreed de arbeidersafge- vaardigde Rees-Da vies den maatregel, om dat hij. hoe men de zaak ook bezag, het begin was van een algemeene protectie die de prijzen van eerste levensbehoeften voor het volk duurder zou maken. Onder de goederen waarop het nood- tarief zal kunnen toegepast worden, be vinden zich o. m.: cokes, brandstoffen, aardewerk, artistiek glaswerk, ijzerwaren blikslagerswaren, wetenschappelijke in strumenten, horloges, electrische appira- ten, houtwerk, katoen, wol, zijde en an dere text-ielgoedexen, kleurstoffen, papier, karton, wagens, vliegtuigen, locomotieven, houtwerk, huiden, lucifers, muziekinstru menten, speelgoederen, pharmaceutist!;! artikelen. J De Prins van Wales lieeft een opR-iJ gericht tot de natie, waarin hij het pi bliek aanspoort Britsche goederen te kcl pen, teneinde de werkloosheid te vermltl deren en de welvaart te herstellen. Do oproep, die uitgesproken werd ter gtZ genheid van de opening van de „Bal British" campagne (koop Engelsche na ren) is per radio uitgezonden. De koning heeft Philip Snowden, des kanselier van de schatkist uit het vorigi en lordgrootzegelbewaarder in het tegen- woordige kabinet, den titel van burggraaf verleend, Deze verheffing in den adel stand van den vroegeren socialistische! leider geeft hem, zooals bekend, een plaats in het Hoogerhuis. Snowden had reeds voor de verkiezing te kennen gegeven, dat hij om gezond heidsredenen geen candidatuur meer voor het Lagerhuis kon aanvaarden. In de positie der Ronde Tafelconferentie Is gisteren een wending gekomen die ww cemge hoop geeft. Het schijnt thans zeka dat de plenaire slotzitting deze week niet zal plaats hebben. Drie vraagstukke! waarover de gedelegeerden zich niet li» den uitgesproken, met name leger en o» tenlandsche zaken, handel en financie» vormen thans in de federale structuur commissie onderwerp van bespreking. - gunstige ontwikkeling is mogelijk gemaas door het antwoord op een beroep van Sankey op de vergadering, waarbij I M w gesteund door lord Reading, Wedgw» Benn en den premier. MacDonald wees op het sterkeito langen bij de regeering om de meening a gedelegeerden te vernemen. Hij verna» dat er eenige tegenzin bestond bij de co missie als geheel om deze vraagstukken bespreken zoolang geen regeling was kregen van het vraagstuk der godw" stige kwesties. De positie kon echter den gewaarborgd door te doen u:itk dat de gedelegeerden met alle rese spraken in afwachting van de regeling" andere zaken. De regeering zou inderdaad zeer ww» gesteld zijn. indien deze vraagstukken n werden besproken. Na opschorting van de zitting, welke de Mohamedaansche delegatie w'. geraadpleegd, zeide Jinnah dat hu ni tiging had gekregen ln te stemmen de bespreking onder beding, dat ten™ eischen en waarborgen der MohameosJ - in de Constitutie werden opgenomen, o niet aannemelijk voor hen zou ajn* Moehammad Sjafti ondersteunde meening en Sankey wenschte hun g met den verzoeningsgezinden geest, o» hadden getoond. Ook andere afgevM den legden soortgelijke verklaringen Daarna begon de discussie over de stukken zelf. .k.,r!ll. Bij de behanr ng van de noodw, ting heeft de Brltsch-Indische rege gisteren te Simla twee nederlagen ge' Een voorstel om de invoerrechten ov chines en afgewerkte machine-onder°t(nl. te verhoogen waarover Vriidas Ge( men gestaakt hadden, werd nu nu4 gen 51 stemmen v°rwornen en een artikel om de posttarieven, ook v®g binnenland te verhoeven, is met 46 stemmen verworpen. Sir George o zeide, dat de regeering nu andeK rezplen mnest voorstellen om dat beide verbooeineën zouden oosj hebben, te vinden, want, de bes1 moet sluitend worden gemaakt. jj

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2