I „Zij" Crème AGENDA. HARTOG's LEIDSCHE SCHOUWBURG. BURGERL. STAND v. LEIDEN BUITENLAND. TELEGRAMMEN. HEDEN: Leger des Heils (Hooigracht): Haagsche Zangkoor, 8 uur nam. Oud-Hortuszlcht: Leidsche Radiover. 8 15 uur nam. Stadszaal: Kunstkring „Voor AJlen". Utrechtsch Stedelijk Orkest. 8.15 uur nam. Volkshuis: Lezing van prol. Escher over „Vulkanen". 8 1/4 uur nam. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur nam Volksgebouw: Ledenvergadering „Ons Belang", 8 uur nam. Ka twij k-a an-Z ee (Gemeentezaal): Bijbellezing te 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Nov. a.s. waargenomen door apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18 Telef. 523. WONINGBOUWVER. TlIINSTADWIJK. Onicieele ingebruikneming van het derde bouwplan. Het bestuur van bovengenoemde woning- bouwvereeniging heeft aan de ingebruik neming van het complex woningen, be- hoorende tot het derde bouwplan, een of ficieel tintje gegeven door Zaterdagmiddag verschillende autoriteiten en afgevaardig den van zusterverenigingen uit te noo- digen samen te komen in het pand Koninginnelaan 49. Onder degenen, die aan deze uitnoodiging gevolg hadden ge geven merkten wij op den burgemeester, de wethouders Splinter en Romijn, den heer Kiers directeur van het Bouw- en Woningtoezicht en den heer Huisman, chef van de afdeeling Financiën. De voorzitter, de heer J de Jong heette hen allen hartelijk welkom en begroette voorts nog den architect en den opzichter, de heeren Schol, zoomede de diverse aan nemers. Spr. bracht dank aan allen, die aan de totstandkoming van het derde bouwplan hebben medegewerkt en sprak de hoop uit, dat bij de uitvoering van het vierde bouwplan deze medewerking over de gansche linie even groot zou mogen zijn. Er is tijdens de thans beëindigde werkzaamheden geen enkele wanklank vernomen en het bestuur ziet dan ook met groote vreugde en dankbaarheid op zijn arbeid terug. Tenslotte verzocht de heer De Jong den burgemeester ter herinne ring aan dezen dag een gevelsteen te onthullen. Alvorens daartoe over te gaan hield de burgemeester een korte toespraak, waarin hij allereerst zijn vreugde uitsprak over de totstandkoming van dit fraaie bouw plan. Het Leidsche stadsbeeld is sedert sprekers jeugd veel veranderd. Maar even zeer als het gemeentebestuur poogt het oude, monumentale stadsbeeld te behou den, zoo verheugt het zich over den mo dernen aanbouw in de buitenwijken. Lei den is aan alle zijden omringd door mooie woningcomplexen. Dat is te danken aan de woningbouwvereenigingen voor wier arbeid het gemeentebestuur den grootsten eerbied en bewondering koestert. Maar ook vreemdelingen, dit onze stad bezoeken spreken met lof over hetgeen de woning bouwvereenigingen hier tot stand hebben gebracht. Spr. beschouwt de taak van een gemeentebestuur t.a.v. den woningbouw grootendeels als een lijdelijke: het behoeft geenszins zelf woningen te bouwen; het behoort slechts de helpende hand toe te steken daar, waar het particulier initia tief tekort schiet. Het heeft de plicht goede woningbouw mogelijk te maken en in dit opzicht meent spr. te mogen zeggen, dat het gemeentebestuur zijn taak ruim heeft opgevat. Wanneer B. en W., aldus spr., dan ook wel eens bezwaren hebben geopperd tegen een bepaald plan, dan is zulks niet het gevolg van 'n onwelwillende houding van het college jegens deze ma terie. doch van een verschillend sociaal inzicht of het verhinderen van afwijkingen van de gebruikelijke woningbouwpolitiek der gemeente. Het is de groote verdienste der woningbouwvereenigingen, dat zij de volkskracht hebben georganiseerd met het doel goede woningen te stichten. Tenslotte memoreerde spr. de pettige samenwerking met het bestuur van T. S. en hij besloot met den wensch, dat dit schilderij in het stadsbeeld, waarvan heden de signatuur wordt aangebracht, door meerdere zal wor den gevolgd. Daarop begaf het gezelschap zich naar buiten, waar de burgemeester den een- voudigen gevelsteen onthulde, waarop te lezen staat: „Woningbouwvereen. De Tuinstadwijk". Opgericht 30 October 1915." Na afloop werden ververschingen aan geboden, waarbij het bestuur nog vele ge- lukwensehen in ontvangst mocht nemen. DEMONSTRATIE MET Dr. SCHOENFELD'S VERVEN. Evenals vorige jaren biedt de firma B. S van Kloeten aan haar clientèle en hen, die daartoe willen gaan behooren, een demon stratie aan met dr. Schoenfeld's verven, welke demonstratie heden, morgen en Woensdag in de kleine zaal van de Stads gehoorzaal wordt gehouden. Door gedurige uitbreiding van het aantal toepassingen, v, aardoor weer geheel andere resultaten te bereiken zijn, verzekeren de fabrikanten zich een steeds stijgenden omzet hunner producten, welke ook hier ter stede onge meen populair geworden zijn. Daarvan getuigt het groote aantal inzendingen voor den amateurswedstrijd, waarvoor fraaie prijzen zijn uitgeloofd. Wij schreven reeds meermalen over de prachtige resultaten, welke met deze verfstoffen te bereiken zijn De goede kwaliteiten kleur- en wasch- echt! zijn zoo langzamerhand in bree- den kring in onze Sleutelstad bekend ge worden. Wij hopen voor de firma Van Kloeten, dat deze demonstratie ertoe moge bijdra gen dien kring in aanzienlijke mate in omvang te doen toenemen en wekken gaarne op tot een bezoek. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Huishoudelijke vergadering. Zaterdag j.l kwam de Leidsche afdee ling van bovengenoemden bond in huis houdelijke vergadering bijeen in het Fede ratiehuis, Gerecht 10. Medegedeeld werd, dat de excursie naai de Sterrewacht voor de tweede groep ge houden wordt op 28 November en 12 De cember a.s. Gewezen werd op de mededeeling in de plaatselijke bladen, dat het verboden is, door rijen schoolklassen te rijden, waar voor de vergadering zeer dankbaar was. Hoewel de L B. B. den voorzitter in per soon om advies heeft gevraagd, inzake onderwijs aan werklooze jeugd, meende deze zijn advies de vergadering te moeten aanbieden ter bespreking. De vergadering gaat accoord met de ar tikelen in „In en om de School" omtrent deze materie verschenen, drong er op aan, dat het eventueel te geven onderwijs van werklooze jeugd niet gegeven zal worden in avonduren en dat het noodzakelijk zal zijn een leerkracht voor dit onderwijs vrij te maken Van het N. V. V. was een schrijven bin nengekomen, met verzoek, het begeleiden de internationale ontwapeningsmanifest, te richten aan den secretaris-generaal van de te houden ontwapeningsconferen tie, als vereeniging te willen onderteeke nen. De vergadering gaf hiertoe zonder bespreking haar toestemming. De tweede voorzitter bracht het. Sinter klaasfeest in bespreking, erop wijzende, dat dit kinderfeest ontaard is, doordat alle mogelijke vereenigingen zich op dit feest geworpen hebben, waardoor niet alleen de jeugd gedurende weken veront rust hnaar haar ook alle poëzie, om den Sint geweven, wordt ontnomen. Hij stelde de vergadering voor, te trachten de Sinterklaasfeestviering in meer centrale banen te leiden, door een commissie te benoemen, die deze materie zal onderzoe ken, om eventueel met plannen te komen, De vergadering stemde volkomen met deze zienswijze in en benoemde als commissie leden de heeren Tjalsma, Rink en van Doorn. De heer Tjalsma heeft zich genoodzaakt gezien, als redacteur van „In en om de school" te bedanken, na sedert 1912 als zoodanig werkzaam geweest te zijn. De voorzitter bracht hem namens allen har- telijken dank voor het vele en vaak suc cesvolle werk voor de afdeeling, haar or gaan en het Openbare Onderwijs gedaan. De redactie van „In en om de school" is thans weer volledig. Haar adres is Crone- steynkade 14, De commissie voor het Vacantiekinder- feest bracht rapport uit over haar werk, waarvoor haar alle lof werd gebracht. Breedvoerig is over de organisatie van het feest gediscusseerd. De hoofdgedachte, waarover de vergadering het stilzwijgend eens was in deze. Het vacantiekinderfeest moet alle Leidsche schoolgaande kinderen van het zesde leerjaar, afgezien van rich ting en stand der ouders, in het feest be trekken. Jammer, buitengewoon jammer is het dat er hoofden van scholen zijn, die niet hun medewerking hebben ver leend, om de namen van kinderen op te geven, die voor het feest in aanmerking kwamen, zelfs niet eens een mededeeling dienaangaande in het zesle leerjaar wil den doen. In een van de volgende nummers van het afdeelingsorgaan zullen uitvoerige gegevens en een financieel verslag van het 2e Leidsche vacantie-kinderfeest wer den opgenomen. De voorzitter sloot hierna de vergade ring, die, hoewel door weinig leden be zocht, zeer geanimeerd was. DE GEZONDHEIDSCOMMISSIE. Jaarverslag over 1930. Aan bovengenoemd verslag, dat in druk bij de firma Louis Becherer is verschenen, is het volgende ontleend: De rekening over het jaar 1930 sloot, in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f. 147.861, Daar door het Rijk voor f. 400 in die kosten werd bijgedragen, moest een som van f. 1078,61 op rekening der gemeente worden gebracht. Behalve de toelage aan den secretaris, bedroegen de uitgaven over 1930: Bureaukosten f. 171.16; archief, biblio theek f. 222.65; reis- en verblijfkosten f. 22.30; kosten van vergaderingen f. 12.50; totaal f. 428.61. De begrooting voor het jaar 1931 werd door den gemeenteraad in zijn vergade ring van den 19en Januari 1931 goedge keurd. De bevolking van Leiden bedroeg: 31 Dec. 1929: 70352, t.w. 34137 mannen, 36215 vrouwen; 31 Dec. 1930 70811, t.w. 34296 mannen, 36515 vrouwen. De toeneming der bevolking heeft dus 459 bedragen, terwijl het aantal geboor ten (1399) dat der sterfgevallen (596) met 803 overtreft. De algemeene gezondheidstoestand, ge durende het afgeloopen jaar, kan gunstig worden genoemd. Het sterftecijfer per 1000 inwoners heeft 8.44 bedragen. In 1930 bedroeg het geheele aantal der sterfgevallen 847, waarvan 251 van perso nen, afkomstig uit andere gemeenten. Het getal der sterfgevallen van inwoners van Leiden bedroeg 596, t.w. 292 mannen en 304 vrouwen. Het aantal sterfgevallen, afkomstig van andere gemeenten, bedroeg voor mannen: 138, voor vrouwen: 113. Aangaande het «aantal sterfgevallen aan Kanker, in het afgeloopen jaar hier ter stede voorgekomen, moge het volgende worden opgemerkt. Het aantal der aan kanker overledenen heeft in het jaar 1930 bedragen: 142, waarvan 41 afkomstig waren van buiten onze gemeente. In 1929 werden als aan kanker overleden opgegeven: 95, waarvan 24 afkomstig van buiten de gemeente bleken, In het afgeloopen jaar zijn dus voor gekomen 52 sterfgevallen aan tuberculose, hetgeen beteekent 8,7 pCt. van alle sterf gevallen of 0.07 pCt. der totale bevolking. Het consultatiebureau der vereeniging tot bestrijding der tuberculose schreef over het afgeloopen jaar 320 patiënten voor het eerst in, waarvan 241 uit Leiden en 79 uit de omliggende gemeenten. In totaal werden door beide huisbe zoeksters 2912 bezoeken afgelegd in 573 gezinnen. In verband met de jaarlijksche oproe ping tot het verkrijgen van kostelooze genees-, heel- en verloskundige hulp, ga ven zich 763 personen op tegen 773 in het vorige jaar, De gemeente-avond der Evang. Luth. Gemeente op Donderdag a.s. wordt niet gehouden in het kerkgebouw, maar in de Graanbeurs. Zie ook de advertentie in dit Blad. De alhier tot arts bevorderde semi- arts J. Visser is bestemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij het leger in Nederl.- Indië. De alhier tot semi-arts bevorderde stu dent D. W. Duijster is bestemd tot reserve officier van gezondheid bij den genees kundigen dienst van het leger hier te lande. Geslaagd is voor het examen Fran- sche Handelscorrespondentie afgenomen door de Nederlandsche Vereeniging tot Bevordering der Handelswetenschappen te Rotterdam, de heer E. Kooreman. alhier. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum. Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 9 Nov. 4i 41 Dinsdag 10 Nov. 43 43 Woensdag 11 Nov 41 41 Donderdag 12 Nov. 42 42 Vrijdag 13 Nov. 43 43 Zaterdag 14 Nov. 44 44 RECLAME. Tandheelkundige Inrichting van Katwijk verplaatst naar Noordwijk aan Zee, Hoofdstraat 95 boven kapsalon Langen dijk. Spreekuur: eiken WOENSDAG van 11 4. 8071 Reisonkosten wot den vergoed N.V. VEREENIGING ROTTERD.-HOFSTADTOONEEL. De Koning drinkt, blijspel in 3 bedrijven van Jos. Janssen. Toen Jos. Janssen zijn „Wonderdok- toor" ten tooneele zag verschijnen, gold het welbekende: veni, vidi vici. Zijn aar dige farce uit het Vlaamsche volksleven veroverde stormenderhand de bezoekers. Met belangstelling werd daarom uitgezien naar een tweede blijspel van zijn hand. Dat is gekomen in „De koning drinkt", maar, helaas, zooals zoo dikwijls het ge val is, dit tweede werk stelt teleur. Of de auteur te gemakkelijk tooneel schrijft? Wij zouden het bijkans aannemen na de kennismaking met zijn jongste product en dat heeft hem dan parten gespeeld. Zeker, er is weer Vlaamsche humor, een leuke visie op het Vlaamsch dorpsleven, doch de ondergrond is van te weinig im portantie gebleven om daarop een blijspel van 3 bedrijven te kunnen bouwen. Ge volg daarvan is, dat gerekt wordt of om de armoede van den opzet te beman telen naar de klucht wordt afgezakt. Toch weet Janssen wat tooneel is, hoe daar effecten zijn te bereiken! Daarom is het dubbel jammer, dat deze auteur niet meer zelf-critiek in dit geval heeft be tracht. De inhoud? Het Vlaamsche boertje Vramme, vroeger door den adel uitgezo gen, ziet zijn tijd komen na den oorlog en het domme geluk brengt hem in bonis, bombardeert hem tot burgemeester en zelfs tot bankier. Men ziet zijn strijd tegen den „jonker", tegen boer Priem, die van jalouzie en ijverzucht bezield is, doch alles is vaag gehouden, te vaag feitelijk dan dat de getypeerde figuren tot waar leven kunnen komen. Daarnaast natuur lijk een liefdes-intrige tusschen de docli- ter van Vramme met een „onderwijzer van niets", die elkaar natuurlijk tenslotte toch krijgen, als dit onderwijzertje als de Co. de bank van Vramme zal besturen. De aaneengeregen scènes, nu en dan iet wat revue-achtig zelfs, toonen, zooals ge zegd, een zuiver aanvoelen van tooneel, maar het is allemaal te weinig innerlijk, wat te veel aan de oppervlakte gebleven. Aan de vertolking heeft het niet gele gen. Weliswaar praatte ieder op eigen wijze Vlaamsch, doch beoaald hinderlijk was dit niet. Joan Elsensohn kwam met zijn Amsterdamsch dialect nog het dichtst bij het sappige dat het Vlaamsch zoo'n leutigheid geeft en speelde boer Vramme ook met groote sappigheid los-weg. zooals zijn „Wonderdoktoor" maar op pooten zetten kon hij de figuur niet, omdat deze te weinig af is gebleven. In één adem met hem moet Anton Roemer gesteld worden als boer Priem, terwijl Louise Kooiman de meid iets Shakesperiaansch meegaf, dat het echter wel deed. Voorts mogen ge noemd Eduard Palmers als de jonker en Willy Dunselman als de dochter van Vramme. Hans van Ees is echter geen jeune premier meer en daarom lag de on derwijzers-rol hem niet. De bijrollen vol doende. De schouwburg was maar heel matig bezet. GEBOREN: Allda Cornelia, dr van M. D. Segijn en A. M. Huner Hendrik, z. van M. van der Keur en A. Overduin. ONDERTROUWD. G. Blok jm. 23 j. en M. J. Mieloo jd 27 j. P. Taffijn jm. 32 j. en C. Melet jd. 36 j. M. B. de Jong jm. 25 j. en C. T. la Lau jd. 24 j. Th. P. Merts jm. 29 j. en M. M. v. d. Hoeven jd. 21 j. J. Crispijn jm. 24 j. en S. M. Schreuder jd. 20 j. H. W. Otto jm. 24 jaar en W. Rui tenbeek jd. 22 j. M. I. de Zwijger, jm. 28 j. en C. G. M. Glasbergen jd. 22 j. OVERLEDEN N. Langenberg zn. 5 j. F. W. A. Meijer zn. 21 j. H. J. van Dorp zn. 2 dagen C. van Dorp zn. 2 dagen H. M. Moer kerk ongeh. vr„ 65 j. RECLAME. werkt als een late, warme herfstzon met haar gouden kleurenpracht; zjj tooverfc een on gekend fraaie teint op Uw huid. 8067 DE ALGEMEENE TOESTAND. De Fransch-Duitsche besprekingen. De besprekingen die Von Hoesch, de Duitsche ambassadeur, gevoerd heeft met den Franschen minister van financiën, hebben tot een vergaande overeenstem ming der wederzijdsche standpunten ge leid. In tegenstelling tot anderslui dende berichten schijnt echter een volle dige overeenstemming niet tot stand te zijn gekomen. Men is er tot dusverre nog niet in geslaagd een definitieve formulee ring te vinden voor het Duitsche voorstel inzake bijeenroeping van de bijzondere commissie van de B.I.B. Gelijk bekend is. gaat het er om een formule te vinden, die de volmachten van deze commissie binnen het kader van het plan-Young houdt, maar desondanks de volledige bestudeering van de betalingsmogelijkheid van Duitschland mogelijk maakt. o DUITSCHLAND. Verkiezingen in Hessen Waarschuwing van Breitscheid. De verkiezingen voor den Landdag van Hessen gaven volgend resultaat: (tusschen haakjes het vorige aantal zetels, behaald bij de verkiezingen in 1927). Soc. dem15 (24) Centrum10 (13) Communisten 10 (6) Comm. oppositie 1 Duitsche V.P1 (7) Staatsp. 1 (5) Rad. dem Chr. Soc. Volksdienst1 Volksrechtp(3) Hessisch Landv2 (9) D. Nat. V.P1 (3) Soc. Arb. Partij1 Nat. Soc27 De nationaal-socialisten zijn dus weer met een groote winst uit de stembus ge komen. Het communistische referendum voor ontbinding van den Brunswijksehen Land dag is mislukt Van de 352 724 kiezers heb ben slechts 41.289 ja gestemd, terwijl de meerderheid, die noodig was om het refe rendum te doen slagen 176.363 stemmen bedraagt. De soc.-dem. leider Breitscheid heeft te Darmstadt een ernstige vermaning tot de Rijksregeering en de landsregeeringen ge richt, om een einde te maken aan de ter reur van de nat. socialisten; anders, ver klaarde hij. zouden de soc. democr. ge dwongen zijn van de politiek van duiding van de Rijksregeering af te stappen. De soc.-dem. wenschen antwoord of de regee ring den strijd tegen het fascisme wil op nemen of dat zij zich aan het nat. soc. onderwerpt. Breitscheid verklaarde, dat de soc.-dem. in dat geval met de communistische partij, die door haar besluit om aan de terreur van afzonderlijke groepen een einde te maken een belangrijken scheidsmuur ver wijderd heeft, samen zouden gaan en met alle middelen den strijd op zouden nemen. De soc.-dem, in Pruisen zullen zich tegen een eventueel verbod van de communisti sche partij verzetten. FRANKRIJK. Sluiting der tentoonstelling te Parijs - Een nieuw slagschip - Studenten demonstraties te Lyon. Gistermiddag is de Parijsche tentoon stelling in tegenwoordigheid der autori teiten gesloten. De plechtige sluiting had plaats nabij den bronzen toren, opgericht ter eere van het leger. De troepen defi leerden. Het executief comité der Nederlandsche afdeeling hield in het Nederlandsche pa viljoen een receptie voor de te Parijs ver toevende Nederlanders. 's Avonds was er een galadiner in de feestzalen van de tentoonstelling. Aan tafel zaten aan het hoofd van den staat Paul Doumer, maarschalk Lyautey, de kei zer van Annam, de presidenten van Senaat en Kamer, een groot aantal leden van het corps diplomatique. Er werden een reeks toespraken gehou den. door maarschalk Lyautey, Frangois, Latour, voorzitter van den gemeenteraad van Parijs, Carton Belgisch commissaris en M. Diagne van het departement van Ko loniën, waarin op het succes van de groote tentoonstelling werd gewezen. De Fransche minister van Marine heeft medegedeeld, dat hij onverwijld een wets ontwerp bij het parlement zal indienen met betrekking tot den bouw van een pantser kruiser van 26.000 ton, welke begrepen is in de tonnage, waarop Frankrijk recht heeft. De minister zal er naar streven, dat het voorstel zal worden aangenomen vóór het einde van de huidige zitting. Zaterdag zijn bij de plechtige in-gebruik- neming van 'n vredesleerstoel aan de ju ridische faculteit te Lyon incidenten voor gekomen, die op een anti-pacifistische be tooging van de studenten neerkwamen. Herriot, die de plechtigheid leidde, kon, daar de studenten weigerden aan zijn aan maning tot rust gevolg te geven, zijn rede niet ten einde brengen Hij was genood zaakt de bijeenkomst te schorsen. De vakvereenigingen te Lyon hebben tegen de betooging geprotesteerd Herriot heeft medegedeeld, dat de rector der uni versiteit een onderzoek zal instellen. Hij verklaarde, dat hij het voorgevallene te meer betreurde, omdat de talrijke bulten- landsche gasten den indruk zouden kunnen krijgen, dat Frankrijk vijandig tegenover de vredesgedachte staat. ENGELAND. De Ronde-Tafel-conferentic. Mac Donald heeft nog getracht door een bemiddelingsvoorstel overeenstemming op de Ronde Tafel Conferentie te bewerken. Hij heeft n.l. de Hindoes voorgesteld, hem als scheidsrechter in de minderhedenkwes- tie te benoemen. De kleinere groepen gingen hiermede accoord, doch Gandhi vond het voorstel minder aannemelijk. Hij verklaarde aan een journalist, dat hij geen bezyaar heeft tegen Mac Donald als persoon, doch wel tegen Mac Donald in zijn kwaliteit van minister-president. Als zoodanig zou hij voorwaarden kun- 1 nen stellen, die voor de Indische natlona- iistische partij onaannemelijk zouden zijn. SPANJE. De verdediging van den ex-koning, Graaf Romanones heeft verklaard to hij in het proces tegen ex-koning A1W wegens den aanslag op het Spaansche nar lement, de verdediging des konings o» zich zal nemen. OOSTENRIJK. Waarschuwing van Bauer. Op den soc.-dem. partijdag te GrazliMt dr. Otto Baue- gesproken over den econo mischen en politieken toestand. Spreker had het o.a. over de onder d« arbeidersklasse heerschende vertwijfeling en verbittering, die tengevolge van d» dagelijks toenemende werkloosheid een grooten omvang hadden aangenomen Bij de arbeidersmassa's komt daarom het denkbeeld op den Gordiaanschen knoon met geweld door te hakken. Echter zou men zijn plicht tegenover de arbeiders verwaarloozen, wanneer men de Oostenrijksche arbeiders niet voor onbe. zonnenheden zou waarschuwen. Het gaat om de gansche toekomst der Oostenrijk, sche arbeidersklasse. Zelfs wanneer 't zou gelukken, door een revolutlonnaire daad de macht te verove ren, dan zou men volstrekt niets met die macht kunnen aanvangen. Een revolutionnaire dictatuur in Oosten rijk zou niet eens 14 dagen dagen lan» stand houden. GRIEKENLAND. Een inflatie-paniek. Te Athene heeft het gerucht, dat de regeering voornemens zou zijn een niet- vrijwillige leening uit te schrijven door halveering van de waarde van het papier geld, een paniek veroorzaakt. Er had een fcrmeele stormloop plaats op de winkel zaken ten einde het papiergeld in te wis- selen voor waren, waarbij in het bizonder door de huisvrouwen groote voorraden werden opgekocht. Later weigerden de winkeliers papieren drachmen in ontvangst te nemen. Ook op de tram en de autobus sen werd metaal geld geëischt. Officieel wordt echter verklaard, dat de geruchten betreffende een gedwongen lee ning ongemotiveerd zijn. ZUID-AMERIKA. Opstand in Ecuador bedwongen. Naar gemeld wordt, heeft de regeering van Ecuador den opstand bedwongen. Een 100-tal personen is gedood, w.o. vele hoog? officieren. o CHINA. Het conflict met Japan. Opnieuw hebben zoowel China als Jaca nota's tot den Volkenbond gericht. Het is het bekende: de pot en de ketel. Overc: weer blijft men elkaar de schuld ger. van het verloop van zaken, dat meer e meer op een oorlog gaat gelijken. !j Tsitsika schijnt braaf te worden gevoci ten, daar de Chineesche generaal Ma si gert de stad te ontruimen. Hij schijnt kl ter gebrek te, hebben aan menscher:! heeft daarom dringend Nanking om bl gevraagd. De heden te Parijs bijeenkomende V£| kënbondsraad staat voor moeilijke bespsl kingen! Uit Tientsin wordt gemeld, dat bij schietpartijen van Vrijdag aan de gitu van de Japansche concessie een Engelsch- -man en een Franschman door verdwaal:; kogels gedood zijn. De Japansche concessie is door de v» wen en kinderen wegens voortdurend le vensgevaar ontruimd. Japansche versto kingen zijn naar Tientsin onderweg. De geruchten over een herstel d« Mandsjoe-dynastie in Mantsjoerije hou den aan. doch algemeen wordt erkend, dal zelfs ai zou ex-keizer Poe-Yi zich daarvoor willen leenen, zijn heerschappij toch korten duur zou zijn. DE ECONOMISCHE CRISIS. NEW YORK, 15 Nov. (Reuter) Een ne gental Amerikaansche financiers, die onder de auspiciën van de Carnegie stichting voor den vrede de Europeesche toestanden bestudeeren, hebben een alge meene verlaging van de douane-tarievffl aanbevolen, alsmede een vermindering van de Duitsche herstelbetalingen en een conversie van de Duitsche credieten op korten termijn in credieten op langen ter mijn. Verder wenschen zij een niet-ofri- cieele internationale economische confe rentie en een herziening van liet Verdra? van Versailles. HET CHINEESCH-JAPANSCH CONFUCI. PARIJS, 16 Nov. (Ned. Tel. Ag.) K Amerikaansche gezant te Londen, gent- raai Dawes heeft te Parijs besprekingen gevoerd met den Japansciren gezant Mat- sudaira en den Chineeschen afgevaar digde dr.Sze inzake de Mandsjoerijscne kwestie. Hij verklaarde, dat het mogelijk is. de kwestie nog voor het bijeenkomen van den Volkenbondsraad, hedenmiddag om J uur wordt geregeld. ARRESTATIES IN SPANJE. MADRID, 15 Nov. (Belg. Tel. Ag) politie heeft in den afgeloopen nacht een kerk acht personen gearrestee» onder verdenking deel uit te maken ya» een complot tegen de regeering. De pob« had zich naar de kerk begeven, omdM aanwijzingen ontvangen had. dat a®» wapens werden bewaard. Het aantal™ arresteerde personen bedraagt thans ij- Onder hen bevindt zich een conn»™' dant, een monnik, een kapitein, een sier van de Bank van Leening, een P® Jezuit, een advocaat, 5 studenten, tein Mondez Vigo en 3 vooraaasWJJ, aristocraten. Ook zou men gearrest»™ hebben Juan Argentales, die onder J: dictatuur eerecommissaris van Pou was. Men kan als zeker aannemen, dj» Madrid en in de provincie nog meer restaties zullen volgen. Aan de grens is markies Albaide komen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2