VERKADES W: b 72itc Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 13 November 1931 Derde Blad No. 21980 BINNENLAND. WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN. CHOCOLADE BLOKJES CHOCOLAAD 'f FEUILLETON. Het Kostbare Meesterstukje ONZE BUITENLANDSCHE POLITIEK. MINISTER beelaerts verdedigt zijn beleid. Geen mededeelingen omtrent onze verhouding tot België. Aan de Memorie van Antwoord op hoofdstuk III van de rijksbegrooting 1932 (buitenlandsche zaken) wordt het vol gende ontleend Dat er in wijden kring groeiende teleur stelling is omtrent de resultaten, welke men van den Volkenbond had verwacht, zal door den minister niet worden betwist. De vraag mag echter worden gesteld, of men er zich steeds voldoende rekenschap van geeft, waar de oorzaak van de talrijke mislukkingen moet worden gezocht. Deze ligt bij de Staten zelf. De regee ringen hebben voorzeker voor de nationale belangen op te komen, maar kortzichtig heid belet somtijds het ware nationale be- ang te onderscheiden en niet zelden zijn de regeeringen niet bij machte vermeende nationale belangen te doen wijken voor het werkelijke algemeene internationale minister acht de ontwapeningsconfe rentie van groote beteekenis en hij zal, hoewel het zwaartepunt hier natuurlijk niet ligt bij de kleine Staten, niet nalaten wat in zijn vermogen is, om het welslagen er van te bevorderen; mislukking der conferentie zou ook naar zijn oordeel uiterst bedenkelijk zijn. Niettemin kan hij niet het oordeel on derschrijven van hen die meenen, dat het bestaan van den Volkenbond zelf hierdoor ui gevaar zou komen. Van de waardeering, die de regeering heeft voor het met zoo groot succes be kroonde initiatief der Nederlandsche Dag bladpers inzake het petitionnement voor internationale ontwapening, heeft de mi nister ter plaatse, waar zulks het meest paste, in de vergadering van den Volken bond getuigd. Reeds aanstonds te Genève is den mi nister gebleken van voornemens, om het in Nederland gegeven voorbeeld in andere landen na te volgen. Ook de regeering erkent met dankbaar heid de voortreffelijke wijze, waarop wijlen Mgr. Nolens haar op de arbeidsconferenties heeft vertegenwoordigd. De heer Nolens heeft zich van deze taak gekweten op een wijze, die hem tot een der meest vooraanstaande figuren der con ferentie heeft gestempeld. Zijn optreden getuigd» immer van een zakenkennis, een kracht en een rechtschapenheid, die hem te Genève de algemeene achting hebben doen verwerven en die er toe hebben bij gedragen den Nederlandschen naam in de wereld hoog te houden. De regeering zal ook wegens het werk dat de heer Nolens te Genève heeft verricht, zijn nagedach tenis in hooge eere houden. Het was den minister aangenaam in het voorloopig verslag bevestigd te vinden, dat in de Kamer inzicht bestaat in de positie waarin de regeering zich thans nog met betrekking tot België bevindt. Veel aangenamer dan zwijgen, zou het m minister zijn. indien hij reeds thans pening van zaken kon geven. Dit te doen schijnt hem echter in con crete evenzeer strijdig met het belang van den staat, als het den grondwetgever in abstracto bedenkelijk voorkwam, een ander dan de kroon met het sluiten van trac- taten te belasten. De minister vertrouwt daarom, dat de Kamer het zal kunnen billijken, dat hij voorshands niet treedt in een uiteenzetting omtrent voorloopig bereikte overeenstem ming inzake sommige gedeelten van het geheele complex, dat geregeld moet worden en evenmin in een polemiek aangaande een waterweg tusschen Antwerpen en den Rijn (en dus ook van en naar Nederland), over welks bijzonderheden op verschil lende punten overeenstemming nog moet worden verkregen. Wel kan hij. wat dit onderdeel betreft verklaren, dat die water weg niet zal worden aanvaard, als hij niet aan Noord-Brabantsche belangen dienst baar zou zijn en het verband tusschen verschillende deelen des Rijks niet ver beterde, of als de schelpdierencultuur er door werd bedreigd. Ten aanzien van de spoorwegtarieven en de Rijnvaart blijft de regeering bij iedere voorkomende gelegenheid trachten in den bestaanden onbevredigenden toestand een verandering ten goede te brengen. verkeersonderwijs op de scholen Een aanbod van den A. N. W. B. In verband met 't reeds vermelde voor nemen van den Minister van Onderwijs om de aandacht van gemeente- en school besturen te doen vestigen op de wensche- lijkheid van een behandeling der verkeers regels op de lagere scholen, heeft de A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland zich dezer dagen gewend tot alle Gemeen tebesturen van ons land met een aanbod tot het kosteloos beschikbaar stellen van leermiddelen ten dienste van dit verkeers- onderwijs. De A. N. W. B. deelt n.l. in dit schrijven aan de gemeentebesturen mede, een serie van 18 gekleurde zegels te hebben doen aanmaken, (meer dan 3 millioen stuks) welke in den trant van de schoolplaten van den A. N. W. B., naast elkander afbeel den een verkeersfout en de overeenkom stige goede opvolging der verkeerszegels. Alle afbeeldingen hebben betrekking op verkeersfouten van kinderen, te voet of per fiet-s; een onderschrift verduidelijkt de af beelding. De A. N. W. B heeft deze zegels bestemd voor de hoogste klasse der lagere scholen en verklaart zich bereid, aan alle ge meentebesturen zóóveel series van 18 zegels toe te zenden als noodig zullen zijn om aan alle leerlingen der hoogste klasse van alle openbare en bijzondere scholen zulk een serie zegels uit te reiken. Aan de ge meentebesturen wordt opgave verzocht van het daartoe benoodigde aantal, waarna kostelooze toezending volgt. Bovendien stelt de A. N. W. B. ten be hoeve van de onderwijzers gratis een boekje beschikbaar, waarin de afbeeldin gen dezer zegels voorkomen, voorzien van een aantal wenken, vragen en opmerkingen over de afgebeelde verkeersfout. Aldus heeft de onderwijzer stof om over elk zegel een les te geven en ten overvloede zijn in het boekje ook opgenomen de indertijd door den A. N. W. B. opgestelde en thans nog aangevulde „Regels voor den Weg", waaruit zoo noodig ook gegevens kunnen worden geput voor de verkeerslessen. Ook deze boekjes worden kosteloos door den A. N. W. B. verstrekt. Het geheel isbedoeld als een middel om in een 18-tal korte lessen de kinderen de beginselen der verkeersvoorschriften bij te brengen, terwijl de raad gegeven wordt, de zegels te doen inplakken in een schrift, zóó dat bij elk zegel plaat-s is voor een bij schrift of opstelletje. De leerlingen kunnen dan als 't ware zelf een boekje met ver- keerswenken samenstellen, dat hun eigen dom blijft. Wanneer binnenkort, naar verwacht mag worden, met behulp van dit A. N. W. B.- materiaal verkeersonderwijs gegeven wordt in de hoogste klassen der lagere scholen, zal men een stapje nader zijn gekomen tot het doel waarnaar deze Bond al sinds jaren gestreefd heeft; de bevordering der verkeersveiligheid. De kennis der verkeers regels is daarvoor noodzakelijk en door die kennis te helpen verspreiden hoopt de A. N. W. B. een groot en algemeen volks belang te dienen. Naar wij vernemen is te Leiden nog geen beslissing omtrent bovenvermelde aanbie ding genomen. 125. Maar zooals altijd, Tuimeltje moest weer ondeu gend zijn. Hij vond het zoo gezellig zoo hoog te kunnen wippen, dat hij niet ophield voor al de veeren van de divan stuk waren en er uit staken. Toen hij tenslotte midden door een gat op den grond terecht kwam begon hij weer iets anders te verzinnen. 126. „Dat pijpje aan den wand", begon Tuimeltje, „daar wil ik iets mee doen". En terwijl hij het in zijn vingers nam en het aandachtig bekeek, kwam er een aardig plannetje bij hem op. ..Jongens", zei hij tegen zijn kamer genootjes, ..we gaan fijn zeepbellen blazen". Hij ging naar de keuken waar de kok blij was hem weer terug te zien en kreeg een kommetje fijn zeepwater mee. Toen begon het lieve leventje. Ook kikker Karei deed zijn best, alsmede de twee kleine torretjes. EIEREN-UITVOER STOPGEZET. Tengevolge van de contingenteering van den invoer van eieren door Frankrijk heeft de Roermondsche Eiermijn, een telegram gezonden aan den minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, waarin wordt medegedeeld dat deze contingen teering de algeheele stopzetting van den eierexport naar Frankrijk beteekent. Drin gend wordt verzocht maatregelen te tref fen teneinde in dezen toestand te voor- RECLAME. C.A.O. VOOR HET BAKKERSBEDRIJF In Amsterdam, Haarlem, Den Haag Rotterdam en Utrecht. Naar wij vernemen heeft de Centrale- Bedrijf s-Commissie voor het Bakkersbe drijf in verband met de situatie die ge schapen is, nu de collectieve arbeidsover eenkomst voor het bakkersbedrijf in bo vengenoemde steden door de patroonsver- eenigingen tegen 1 Januari a.s. is opge zegd, partijen, betrokken bij die overeen komst opgeroepen tot een bijeenkomst, welke 19 November a.s. te 's-Gravenhage zal worden gehouden. De overeenkomst, welke van 25 November 1929 tot 31 Decem ber van dit jaar van kracht zal zijn en welke indien geen opzegging plaats had. na dien datum nog zes maanden van kracht zou blijven, is door de patroonsver - eenigingen opgezegd, omdat hun voorstel om inplaats van zes maanden, de over eenkomst nog voor drie maanden van kracht te verklaren, zulks in verband met de onzekere bedrijfsverhoudingen, door het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Ge- zellenbond niet is aanvaard. De Centrale Bedrijfscommissie had. met algemeene stemmen geadviseerd zulks wel te°dcen. De overige gezellenbonden had den het gedane voorstel willen aanvaar den. (Msb-> o HET 11 CENTS TRAMTARIEF TE AMSTERDAM. LOONSVERLAGING IN PLAATS VAN SLUITING DER FABRIEK. Te Goirle had volgens de Msb., het fabriekspersoneel der N.V. Goirlesche Juie- spinnerij, omvattende een 200-tal arbeiders een vergadering met het hoofdbestuur van „St. Lambertus". De directie der N.V. had een loonsverlaging van 6 pet-, voorgesteld daar zij haar bedrijf niet meer loonend kon maken. Het hoofdbestuur had inzage der boeken gehad. Medegedeeld werd dat indien de verlaging niet aangenomen werd hoogstwaarschijnlijk de fabriek gesloten zou worden. Met algemeene stemmen werd daarop besloten dat men met- de loonsver laging genoegen zou nemen De resultaten vallen niet mee. Het nieuwe tramtarief van 11 cent is te Amsterdam thans ruim een maand in werking en de Tel. heeft den wethouder voor de Bedrijven, den heer E. J. Abrahams gevraagd hoe de resultaten zijn. Het vervoer was al slecht, zoo zoide de i heer Abrahams, maar ten gevolge van de crisis is er weer een inzinking bij. Ik vrees. dat- de verhooging niet veel zal helpen. maar we moeten een beetje geduld heb- I ben. en kijken awt het wordt, als het net gerationaliseerd is. k cent 'pons THANS OOK VERKRIJGBAAR IN ONZE SPECIALITEIT „EXTRA VOLLE MELK" CHOCOLADE. j 7853 HET DREIGEND CONFLICT IN DE TEXTIELINDUSTRIE. „Unitas" neemt het bemiddelings voorstel aan. Gisteravond hield de afdeeling Enschede van den Ned. Chr. Textielarbeidersbond ..Unitas" een zeer druk bezochte vergade ring naar aanleiding van de gehouden conferentie van den rijksbemiddelaar met de partijen betrokken bij het dreigend conflict in de textielindustrie. Van de zijde van het hoofdbestuur werd de aanvaarding van het bemiddelings voorstel van den heer Van Usselsteyn krachtig bepleit. Na langdurige discussies werd tot stemming overgegaan, met het resultaat, dat het bemiddelingsvoorsel met 203 tegen 191 stemmen werd aangenomen. Het aantal blanco stemmen bedroeg 25. ZAANDAM VLAGT NIET MEER. Bij de behandeling in den gemeente raad van Zaandam van de begrooting voor openbare werken heeft de kwestits van het vlaggen van gemeentewege op de verjaardagen van de leden van het Vor stelijk Huis een groot deel van den avond in beslag genomen. Het voorstel van de soc.-dem. fractie om den desbetreffenden post van f. 300 uit de begrooting te schrap pen. werd vooral bestreden op den grond, dat de meerderheid der burgerij, blijkens den uitslag van de gemeenteraadsverkie zingen, monarchistisch is. Op de socialis tische candidaten werden 40 pCt. der stemmen uitgebracht, tegen 60 pCt. op die van de burgerlijke partijen. Men noemde het een kleine politiek, van een toevallige meerderheid gebruik te maken om de vlag van het stadhuis neer te halen. De socialisten ontkenden, dat de vlag het symbool der nationale eenheid zou zijn; zij zagen daarin meer een strijd middel tegen de socialistische partijen. Het voorstel werd met 12 tegen 11 stem men aangenomen. Voor stemden de so ciaal-democraten en het communistische lid. o DE POSTVLUCHTEN. De „Duif" is gisteren te 15.33 uur te Marseille aangekomen. De „Leeuwerik" vertrok te 6.55 uur uit Bagdad en arriveerde na een tusschenlan- ding te Gaza, om 13.45 uur te Cairo. De „Ooievaar" is te 5.08 uit Calcutta ver trokken, en, na een tusschenlanding van 8.499.31 uur te Akyab om 12.43 uur te Rangoon aangekomen. DE GAGES VOOR DE KOOPVAARDIJ OFFICIEREN. Eergisteren had een conferentie plaats tusschen het bestuur van den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij en dat van de Centrale van Koopvaardij-Officieren. De B. v. W. nam de voorwaarden aan, zooals die door de C. K. O. waren gefor muleerd. Alleen bleek de B. v. W. niet bereid voor de arbeidsvoorwaarden op langer temijn te contracteeren dan voor de gages. Het resultaat is. dat een gageverlaging van 10% is overeengekomen en dat voor de z.g. wilde vaart voorgestelde verlaging van 20% door de reeders werd inge trokken. De tot stand gekomen overeenkomst is voor onbepaalden tijd afgesloten. HET HANDWERK OP DE JAARBEURS. Onder leiding van den Rijksnijverheids- dienst was op de laatstgehouden voor- jaarsbeurs te Utrecht een collectieve in zending van smidswerk uit alle deelen van ons land aanwezig; de bedoeling van deze inzending was te toonen, dat het hand werk. niettegenstaande voortschrijdende mechanisatie, niet dood is en dat de be kwame vakkundige handwerker nog steeds een product weet te scheppen, waarvoor afzetgebied te vinden moet zijn. De directeur van het Rijksnijverheids- laboratorium te Delft stelt thans een onderzoek in, welke groep van klein- industrie in aanmerking komt om aan de volgende voorj aarsbeurs met een collec tieve inzending, wederom onder leiding van den Rijksnijverheidsdienst, deel te nemen. VERSPREIDE BERICHTEN. In de gistermiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Rotterdam is be noemd tot directeur van markten en beur zen. de heer N. Klaassen. tot op heden hoofdinspecteur van politie, verbonden aan het bureau Nassaukade te Rotterdam. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben het Haarlemsche raadsbesluit tot den bouw van een brug bij het Donkere Spaarne niet goedgekeurd. RECLAME. 763 NIET TE BITTER; NIET TE- ZOET, NIETTE VET- JUIST GOED. Uit het Engelsch door mej. C. M. G. de W. 27) Welk een geslepen veinzaard Oom Si ook was de waarheid hiervan trachtte hij niet te ontveinzen. Men kon niet tegen spreken dat vierduizend gumj es een mooie som was. Ja, het is waar. als men kon be wijzen dat het een echte Van Roon was, flan kon men er nog veel meer voor krij gen. Voor dien sluwen vent zou het geen grooter wonder zijn wanneer het ding een meesterstuk bleek te zijn, dan als de ge- ooaen som hoog genoeg was. Maar het een zoowel als het ander leek te mooi te wezen om waar te zijn. Daarom behoorde S. Gedge tot de con servatieve partij, die de leer was toege daan: beter één vogel in de hand dan "en in de lucht. vip h ging den ouden man aan bet bart ~nd guinjes aan te nemen voor en stuk dat misschien veel meer waard was. wUr»e k°n bem zwaar hooren adem ha- en, Dat geluid klonk zelfs nog boven het van baar eigen hart uit. Het dui- tp t ii?ar in hoofd- f°en ze maar al 2iJ 8 begreep dat de booze oude man het }°ffgeven- ze moest getuige zijn van viJtr dat' haar eigendom, het hare. gjjjr een fabelachtige som het huis uit- ,pr y.le[duizend guinjes, mijnheer Gedge, toon u- eer DuP°nnet op nonchalanten ourip m beSfeep maar al te wel dat de man op het punt was toe te geven, mlfl. is net zoo goed als weggeven, geven r' jammcrd€ °°m si- Is weê" Dat ben ik niet met u eens. mijnheer Gedge, zei de Franschman, terwijl hij doodbedaard den knoop van zijn jas los maakte en een vulpen en chequeboek voor den dag haalde uit een binnenzak. Het is een waagstuk een kolossaal waagstuk. Het is mischien geen Van Roon en wat doe ik er dan mee! U weet evengoed als ik dat het wel een Van Roon is. Oom Si barstte haast uit in tranen. Zeer goed. mijnheer Gedge, als u die kans liever wilt wagen. En met het che queboek in de hand bleef hij staan. Julie was perplex. En zij merkte aan den vreemden, jammerenden klank in zijn heesche stem, dat de oude gierigaard het ook was. In dit crisismoment kwam de heer Thornton tusschenbeiden met een mees terlijk effect. Naar mijn bescheiden mee ning. zei hij, is het een zeer mooi bod voor het stukje, zooals het daar staat. Ge denkt aan uw tien procent com missieloon. vriend, zei S. Gedge eenigszins boosaardiCT Welaan, mijnheer Gedge, zei de heer Duponnet, neemt gij het aan ja of neen? En de Franschman begon zijn chèque- boek weer dicht te doen. Met een zucht, die een hart van steen zou verscheuren, kreeg S. Gedge het ein delijk over zijn hart om plotseling het bod aan te nemen. Ontzettend opgewonden zag Julie den heer Duponnet naar den lessenaar gaan en hij begon een chèque te schrijven voor vierduizend guinjes. En het hart zonk haar in de schoenen. Nu was ze zeker dat ze het schiderijtje voor de laatste maal zag. Toen ze tot dit besluit kwam, had zij den koopmansgeest van Oom Si niet vol doende getaxeerd. Toen de Franschman de chèque had ingevuld en aan Oom Si overhandigde, bekeek de oude huichelaar hem nauwkeurig en zeide: Dank u, mijnheer Duponnet. De bank wordt om drie uur gesloten. Maar morgen ochtend zal ik er zelf naar toe gaan, zoo dra de bank wordt geopend. En indien de beambte zegt, dat alles in orde is, kunt u het stukje komen halen, zoodra u wilt. Bien. De Franschman boog beleefd. Pas in dien tuschentijd goed op het ding. Er zijn veel dieven in de wereld. Mijnheer Duponnet lachte. Ik zou u raden het op een veilige plaats te bewaren. Dat kunt u mijnheer Gedge wel toe vertrouwen, denk ik, zei de heer Thornton. Dat hoop ik zeker! zei de oude man met een ijskoud glimlachje. Het zij zoo! Duponnet glimlachte ook. Ik zal het morgenochtend twaalf uur zelf komen halen. Best Monsieur! S. Gedge boog voor de twee heeren toen zij naar de winkeldeur liepe- - liet hen plechtig uit. HOOFDSTUK XXVII. Eerst drong het nog niet goed tot Julie's hersens door, dat mijnheer Dupon net het schilderstukje niet meegenomen had. Het suisde haar in het hoofd, terwijl Oom Si den wissel in zijn lange vingers hield en hem daarna in een portefeuille stak, die hij met een diepen zucht weer in zijn borstzaJc stak. Toen nam hij het schilderijtje van de tafel, waarop hij het had neergezet en toen pas begreep Julie, dat de schat nog in huis was Het gelaat, dat zich nu over het stukje heenboog, was niet dat van een gelukkig man. Het was een uiting van gemengde gevoelens, ernstig en diep. De prijs was enorm voor een ding, dat hem niets ge kost had en hier was het, dat de schoen hem wrong! indien het mocht blijken dat het een echte Van Roon was, dan had hij het voor een appel en een ei verkocht. Julie begreep hem volkomen. Zijn gelaat was een open boek voor haar. Hij wou het geld in zijn zak steken, maar het stuk niet afgeven. Zij zou medelijden met hem gehad hebben als zij hem niet had gehaat en boos op hem was geweest. Hij, die slimme en begeerige man, had bepaald iets tragisch, toen hij daar stond met een stuk van onvergetelijke schoonheid in de hand. hetgeen hem alleen liet lijken op een leelijken roofvogel. Zij wist welk een volleerde schurk hij was en zij huiverde bij de gedachte, hoe licht zij precies een der kon worden als hij. Haar eenige hartewensch was dit bewonderenswaar dige stuk terug te krijgen. Zij, die het eigenlijk door een handigheid ontvangen had. En begeerde zij het tor wille van de schoonheid van het stuk? Of was het om dezelfde reden waardoor Oom Si op het oogenblik zoo afschuwelijk was om te zien? Op zulk een vraag kon zij maar één antwoord vinden. Maar nu op het oogenblik was ze met nog andere dingen vervuld. Wat zou de oude vent nu gaan doen9 Zij voelde zich lang niet op haar gemak in die nauwe schuilplaats; zij kon er zich ternauwer nood in bewegen en moeilijk ademhalen, dus zij verlangde met hart en ziel dat de oude gierigaard nu niet langer wachtte het stukje weer op zijn plaats te zetten. Dit geschiedde helaas echter niet. Oom Si had het nog in zijn handen en hij staarde er nog naar als een valk op zijn prooi, toen een prachtige auto voor den winkel stil hield. Op eens werd de winkel bestormd door twee personen, die er in Julie's oogen heel voornaam uitzagen. De eerste, die door Julie dadelijk her kend werd, was het lange, gedistingeerde jonge meisje, dat Julie de vorige week zooveel hartzeer bezorgd had. Zij werd vergezeld door een heer. een echten gentleman; zeker haar vader. Goeden morgen, mijnheer Gedge. Het was drie uur 's middags, maar Julie zou er een eed op gedaan hebben dat ze zei: Goeden morgen. Ik heb mijn vader overgehaald om eens naar dat afgodsbeeld te komen kij ken. En met haar en-tout-cas wees zij op het beeld. Julie voelde zich als een rat in den val en kroop dadelijk in de laagte. Het beeld was lang genoeg en zij was een heel emd naar beneden gekropen, dus ze begreep, dat er nu onmogelijk een stuk van naar hoofd zichtbaar kon wezen. Maar hoe lang zou dat moeten duren? Dat was een vraag, waar ze geen antwoord op kon be denken. En wat nog een bezwarende om standigheid was, de mond van het beeld stond open en de jonge dame kon er best met haar parasol in steken. Huiverend en trillend van angst trachtte Julie haar onstuimig kloppend hart tot bedaren te brengen, terwijl juffrouw Ba- braham. haar "vader Sir Arthur en S. Gedge rondom het beeld stonden. Zij durfde haast geen adem te halen. Het minste geluid kon haar veraden. En in ge val een van de drie op een koffertje daar naast ging staan en er overheen keek. dan was he£ gedaan met haar. Maar' dit gebeurde gelukkig niet dade lijk. Het was duidelijk dat het Noodlot nog wat langer zou spelen met zijn slacht offer. De lach van het jonge meisje, hoe rijk en diep die ook was, klonk in haar ooren, die gloeiden, toen ze het beeld een tikje gaf en uitriep met haar vroolijke stem: Papa, zeg eens, heeft u ooit zooiets dergelijks gezien? Neen kind, nooit, zei deze deskundige vader. Het is een prachtig monster, riep de enthousiaste dochter, terwijl zij op haar teenen ging staan, zoo groot, dat men er zelfs niet over heen kan kijken. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9