H. PIERROT UIT DE RIJNSTREEK. alphen. alkemade. boskoop. bodegraven. boskoop. reclame. MAARSMANSSTEEG 14 TEL. 1293 MAARSMANSSTEEG 21 Bij ons koopen isbezuinigen, zoo goedkoop leiderdorp. Arbeidsbemiddeling. nieuwkoop. woubrugge. ritnsaterwoude. zevenhoven. zwammerdam. waddinxveen. koudekerk. reclame! KUNST EN LETTEREN. Naar wij vernemen, worden alhier momenteel pogingen aangewend om te komen tot oprichting van een afd. van den Vrijheidsbond. Gedurende het winterseizoen zal de N.V. Tuinbouwveiling „Alphen a. d. Rijn" wederom 2 keer per week veiling houden en wel iedere Maandag en Vrijdagmiddag. De 18-jarige v. d. E. had het ongeval bekneld te geraken tusschen 'n tractor en een hek in het land van den heer v. d. W. aan de Hooftstraat doordat een der kip wagens uit de rails liep; v. d. E. die hierbij een been kneusde, werd door dokter v. d. W. heelkundig behandeld. Maandag 16 November a.s. zal de heer P. van Hoeve 1ste ambtenaar ter secretarie den dag herdenken, dat hij 12'/2 jaar geleden alhier werd aangesteld. Stichting Tentoonstelling-gebouw? In verband met de stichting van een permanent tentoonstellingsgebouw te dezer plaatse, die door de royale medewerking van de verschillende autoriteiten, thans in een stadium is gekomen, dat een definitieve beslissing in de eerstvolgende dagen zal moeten worden genomen, heeft de" burge meester, de heer P. A. Coiijn, tegen Donder dag 19 dezer een vergadering uitgeschre ven, waarin de plannen nader zullen worden ontvouwd en getracht zal worden te komen tot de oprichting van een N.V. welke het gebouw zal exploiteeren. De Zondagdienst, voor Zondag 15 dezer, zal worden waargenomen door dr. J. Hamburger. 0 EERSTE WINTERLEZING. Ds. Woelderink over „De beteekenis van het Genadeverbond. Voor het Chr. Comité v. Winterlezingen sprak in „Rehoboth" ds. Woelderink. Ned.- Herv. pred. te Vreeswijk over „De betee kenis van het Genadeverbond in het leven van den Christen". Er was voor deze le zing vrij veel belangstelling. Spr. ving aan met een historische be schouwing van zijn onderwerp, omdat hier vooral geldt dat gebrek aan historieken nis de oppervlakkigheid in de hand werkt. Spr. onderscheidt in het Protestantisme twee stroomingen, die van Luther en de Gereformeerde. De eerste vond het mee- rendeel der aanhangers in de Duitsche en Scandinavische landen, de laatste in een deel van Zwitserland, Frankrijk. Hongarije Nedeiiand, Schotland en later in Amerika. In de Luthersche kringen heeft men nooit over het Verbond der Genade gede- I batteerd; dezs richting droeg een meer I individualistisch karakter. In de Gerefor meerde landen is de verbondsgedachte o.a. sterk naar voren gedrongen door de tegen werking o.a. der wederdoopers. Door het dieper doordringen, tegenover die aanval len, in de leer van den kinderdoop is groo- ter licht opgegaan over de beteekenis van het Verbond Gods voor het geheele leven. Dit is niet alleen het werk van Calvijn, misschien nog in grooter plaats van Bul- linger, die in Zürich arbeidde. De H. Ca- thechismus en de formulieren onzer Ned. Kerken zijn doordrongen van de leer des Verbonds en zoo is deze ingeburgerd. Na niet te langen tijd is deze leer echter uit de practijk van het leven verwijderd door liet veldwinnende Humanisme en Ratio nalisme, dat de mensch als middenpunt stelde en feitelijk de bron is van alle richtingen, van oud-liberaal af tot com munist toe. Ook de orthodoxe kerk ont kwam niet aan dien invloed en begon in de prediking steeds meer den mensch in het middenpunt te stellen, terwijl de leer van het verbond God in het midden plaatst en niet de „vrome mensch". Tot het Verbond behoort men kra-chtens ge boorte in de gemeente Gods; God bepaalt of men als Heiden of als kind des Ver bonds zal ter wereld komen. Tegen dezen stroom kwam in het midden der vorige eeuw de bekende Wormser op en later on dernam dr. Kuyper een grootsche poging. Het feit echter, dat deze na 1886 tot de Geref. Kerken behoorde, deed de grens der Verbondsbeschouwing vrijwel parallel loo- pen, met die der Gereï. Kerken en ver oorzaakte daarbuiten eerder eenigen te genzin. Na deze uiteenzetting zette spr. meer nadrukkelijk de leer van het Verbond uit een. Hij bezag de verschillende vormen van verbonden, zooals die onder de menschen v/orden gesloten, om vervolgens uiteen te zetten dat ieder mensch in betrekking staat tot God, die zijn Schepper is. Doch ver daarboven staat de Verbondsbetrek- king, een veel Inniger betrekking tusschen God en mensch, een wonder van Gods gunst. Het Verbond houdt o.a. in vergeving der zonden. Het Verbond zelf staat veel hooger, dat is het wonder van de nauwe betrekking met God zelf. De nieuwere Theologie, die gebroken heeft met de er kening van Gods Woord, heeft deze leer moeten laten vallen, omdat zij de betrek king tusschen God en mensch zou willen doen uitgaan van den zoekenden mensch. Buiten het Verbond, zegt spr. verder, is ook geen zaligheid, want het Verbond is j de vorm, waarin God Zijn genade aan den I mensch wil betoonen. Daarom verkrach- j ten ook allen, die spreken van den mensch 1 van „goeden wil" de waarheid. In het vervolg van zijn rede spreekt ds. Woelderink dan verder over de slpiting van het verbond met Abraham „met Abra- i ham en zijn zaad". Vervolgens het teeken der besnijdenis en later van den doop. De kerk heeft tot taak dit teeken voor de opvolgende geslachten steeds weer te pre diken als teeken van het verbond dat God met hen gesloten heeft. De nalatigheid daarvan stelt de kerk schuldig. Het niet erkennen van het verbond maakt den doop tot een leugen. Na nog te hebben uiteengezet de beteekenis van het Verbond voor het geloofsleven van den Christen geeft spr. nog een kleine uiteenzetting van de standpunten van de Remonstranten en Contra-Remonstranten, eenerzijds de mensch, die te strijden heeft om tot God te gaan, anderzijds het vasthouden aan de vastheid van Gods beloften. Spr. eindigt met te verklaren dat heel het Christelijk leven opkomt uit het Ver bond der Genade, omdat dit zich uit in een wandelen met God. Jaarvergadering „Ziekenvoeding". Do ver „Ziekon voeding" kwam in hotel van Haaften in gewone vergadering bijeen. Als steeds was het aanwezige aantal leden zeei gering. Na enkele woorden van wel kom door den voorzitter, de heer J. Beijen, bracht de secretaris de heer E. A. Bogaart een jaarverslag uit. De penningmeester, de heer P. Turkenburg deelde mee dat aan contributies ontvangen was f. 268.50, terwijl aan melk en eieren voor zieken werd uitgegeven f. 231.63. De controle-commissie bestaande uit de heeren Sprei j en v. d. Most adviseerde tot decharge. Deze werd onder dank ver leend. De aftredende bestuursleden, de heeren Baan Batelaar, E. A. Bogert en P. Turkenburg werden herkozen. Kleine oorzaken - groote gevolgen. Men zal zich herinneren dat do visscher V. enkele weken geleden weigerde te stoppen voor het teeken van den verkeers. agent. Toen deze hem aanhield en zijn naam vroeg, weigerde hij dat eveneens, omdat hij meende dat iedereen die wel wist. Toen daaro pde agent hera naar de politiepost wTde brengen, ontstond een worsteling, waarbij de agent in den vinger werd gebeten. De gevolgen van een en andei zijn voor den weerbarstigen man niet al te aangenaam geweest. Door den politierechter is hij nu nJ. veroordeeld tot gevangenisstraf van een maand. Hij zal nu wei geleerd hebben, niet met de politie te gaan bakkeleien. Burgerlijke Stand. Overleden: Pieter Rijlaarsdam, z. van J M. Rijlaarsdam en A. Breedijk. Ondertrouwd: J. G. Schijvers 21 j. en H. A. M. v. d. Brink 26 j. Getrouwd: H. van Egmond 24 j. en J. Stapper 23 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: T. Boele, chauffeur van Gouda W. Poot, gasfitter van Zwammerdam M. v .d. Kaaij, dienstbode van Utrecht H. A. M. v. d. Brink, dienstbode van Vleuten J. Verboom geb. Brouns van Loosduinen. Vertrokken: C. F. Molenaar houtdraaier naar Amsterdam H. Linzel, opzichter Rijkswaterstaat naar Alphen a. d. Rijn J. de Gooijer, landarbeider, naar Zwam merdam J. C. M. Rijnbeek, zonder be roep naar Nieuwkoop T. Batelaan, apoth.-ass. naar Oud-Beijerland P. van Kooten, arbeider naar Zwammerdam H. Th. G. Brack, slager naar Lisse F. Boer, arbeider naar Hazerswoude. Arbeidsbemiddeling. Bij de gemeentelijke arbeidsbemiddeling staan als werkloos ingeschreven: 28 losse werklieden, 6 timmerlieden, 4 fabrieks arbeiders, 1 machinist, 4 grondwerkers, 1 bankwerker, 1 pakhuisknecht, 2 kantoor bedienden, 7 landarbeiders, 1 chauffeur, 2 schippers, 1 smid, 3 oppedlleden. 5 met selaars. Zondag a.s, zal in de Geref. Kerk na afloop van den avonddienst de verkie zing worden gehouden voor ouderlingen en diakenen. Gevonden: 1 belastingmerk, 1 vul penhouder, 1 handbeschermer voor een rijwiel, 1 nummerbord van een auto L. 21724. Een in de Geref. Kerk gehouden bijzondere collecte ter gelegenheid van den Dankstond voor het gewas heeft opge bracht de som van 342.86 voor de Diaconie en f. 170,36 voor de kerk. In de loop dezer maand zal in een der lokalen van de Openbare School een cursus Eerste Hulp bij ongelukken worden gehouden. Algemeen leider van dezen cursus is dr. Beije. Er aan deelnemen zullen verschillende arbeiders van enkele plaatselijke bedrijven en een deel van het gemeentepersoneel. o Muziekuitvoering „St. Caecilia". De R.-K. harmonie „St. Caecilia" heeft onder leiding van-haar directeur, den heer M. J. Markx, uit Alphen, in het patronaats gebouw een muziekuitvoering gegeven, de eerste in dit seizoen. Het met zorg gekozen programma werd keurig en vlot afgewerkt. Na de pauze trad het hier bekende trio ,JDe Laat" uit Tilburg op. Dit heeft de aanwezigen wederom doen schateren! Loop der Bevolking. Gevestigd: D. v. Teylingen, reiziger, Goudsche Rijweg 26 A. C J. Benschop, boomkweeker, Reijerskoop 201 J. H. D. Hofstede, kapelaan, Reijerskoop 14 C. Wildschut, boomkw., Bootstr. 5 N. J. Uitenbroek, boomkw., Julianastr. 95 P. v. Soest, boomkweeker, Puttekade 99 P. A. Voorkamp, schilder, Julianastraat 55 N. C. den Uijl, laboratoriumbediende, Rid- derbuurt 48 J. Verwoerd, timmerman, Zijdeweg 330. Vertrokken: S. v. Rijn naar Wassenaar F. J. Binken, Alphen C. Havenaar, Waddinxveen D. v. d. Ham, Reeuwijk en C. Wezelenburg naar Gouda. De a.s. Winkelweek. Inderdaad belooft de a.s. winkelweek er een te worden, welke haar voorgangsters verre zal overtreffen. Op de ongeveer 130 winkeliers en neringdoenden uit alle branches kan worden gerekend. Vergunning voor 3 muzikale rondgangen zal worden aangevraagd, terwijl als attrac tie voor het publiek prachtige cadeaux van den gezamenlijken winkelstand e.a. be schikbaar worden gesteld. Gevonden voorwerpen: Bij de ge- meente-politie zijn inlichtingen te beko men omtrent onderstaande gevonden voor werpen: Heerenrijwiel, zilveren rozenkrans, damestasch met inh., huissleutel, zakmes en damesschort. In de vacature van den heer J. Blazer is tot bestuurslid van de woningbouw- vereeniging „Onze woning" gekozen de heer P. J. v. d. Pol. In de Brittenruststraat werd gisteren de bakkerswagen van den bakker J. aan gereden door een melkauto uit Ter-Aar waarbij de wagen van J. werd beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. '9ü( Uurwerken - Luxe Artikelen Byouterieën Lederwaren - Reisartikelen Kap- en Manicuurdoozen Onze ST. NICOLAAS-SORTEERING in al onze artikelen is zoodanig saamgesteld, dat ondanks alles ieder dit jaar voor zeer weinig geld een schitterend Cadeau kan geven. Overtuigt U hiervan in onze étalages. - De sorteering in alles wat de Gero-fabriek brengt is zeer groot. D zult overtuigd worden dat U bij ons schitterend terecht kunt. Ziehier enkele onzer prijzen: Bronzen Pendule met vazen vanaf f. 9.90; Wekkers vanaf f. 1.65; Heerenzakhorloges vanaf f. 1.50: Polshorloges vanaf f.4.alles met 1 jaargarantie. - Byouterieën: prijzen spot- en spotgoedkoop, de laatste nouveauté's. - Damestasschen vanaf 50 cent, Kapdoozen vanaf 85 cent. Zakmanicures vanaf 15 cent. Manicuurdoozen vanaf 60 cent. - GERO TAFELZILVER per couvert en in cassettes 'N SCHITTEREND CADEAU Loop der Bevolking. Gevestigd: van Leiderdorp, L. den Hol lander van Hazerswoude, J. Bervoets van Alphen a. d. Rijn, P. Zandbergen van Vlaardingen, N. Moerman. Vertrokken: naar Alphen a. d. Rijn, M. Bezuyen naar Haarlem, E. Verboog naar Leiderdorp, A. van Hemert en gezin naar Hazerswoude, M. van Harskamp en gezin naar Gouda, F. J. van der Voorde. Kiescollege Ned. Herv. Kerk. Tot leden van het Kiescollege der Ned. Here. Kerk alhier, werden herkozen de heeren D. Dorrepaal, G. van der Bijl, T. de Lange en A. C. van Wensveen. De collecte voor de Zending gehou den in de Ned. Herv. Kerk, heeft opge bracht f. 386.081/!. Het aantal werkloozen, dat deze week bij het Correspondentschap der arbeidsbe middeling is ingeschreven, bedraagt 40. Door het gemeentebestuur is een aanvang gemaakt met de werkverschaf fing. Een aantal werkloozen vinden arbeid met het dempen van de sloot, gelegen tusschen het Van Leeuwenpark en het gemeentelijk bouwterrein. Burgerlijke stand. Geboren: Margaretha Hendrika, d. v, C. Schellingerhout en A. Voorsluis, Getrouwd: C. J. Krocké, te Apeldoorn en J. C. van Noort, getrokken f. 1300, zijnde f. 1 per leerlling. Belooning 2 doktoren (armenpraktijk); f.1200; vroedvrouw f. 10J0; krankzinnigen verpleging f. 6629; subsidie Burgerlijk Arm bestuur f. 17300. Voor de Burgerwacht wordt uitgetrokken f. 150 boven de rijkstoelage; plaatselijke Landstorm f. 100 en Gewestel. vcor geen pensioen-bijdrage te vorderen Landstorm f.50. B. en W. stellen voor van de gemeente-ambtenaren en werk lieden, blijkens de ontwerp.begrooting; één lid van de Commissie voor de Bedrijven wil 5 pet. en ander lid wil 8V2 pet. gaan heffen; bi' kens de schriftelijke gedachten- wisseling over de begrooting der bedrijven. Burgerlijke Stand. Geboren: Dirk, z. van C. Verweij en T. Bond. Gehuwd: A. Noteboom en J. M. van 't Slot. Gevonden voorwerpen: een huissleutel en een jas. Inlichtingen ter secretarie 0 Bij de houden openbare verkooping ten overstaan van notaris R. van den Berg te Oudshoom, van een woonhuis met bollenschuur, in bod gebracht op f. 2300 werd op f. 400 afgemijnd door den heer P. C. van Zaal. De niet-toelating van den heer Kroon als raadslid. Voor den Raad van Staten is behandeld het beroep van den Raad dezer gemeente teger. de beslissing van üed. Staten, waarbij met vernietiging van net desbetreffend raadsbesluit de heer R. Kroon niet als lid van den raad werd toegelaten. De heer J. A. Bakhuizen, burgemeester dezer gemeente heeft dit beroep op zeer uitvoerige wijze toegelicht. De lieer Snouck Henkemans trad als gemachtigde op voor de heeren van Tol en de Bruyn die, zooals bekend ook bij deze zaak betrokken zijn. De heer Snouck Henkemans begon met te zegg: - dat hij niet geheel en al voor bereid was, want pas een uur tevorén was hem gevraagd om deze zaak te verdedigen. Hij beriep er zich op, dat de loting in gevolge art. 42 der gemeente wel niet gehouden was en dat derhalve de benoe ming van den heer R. Kroon onjuist was. De beslissing volgt later. Ledige regenputten. De regenputten zij nalhier leeg; wel een bijzonderheid en dat in dezen tijd van het jaar. Gelukkig is de waterleiding op Komst. Het transformatorenstation. Door het personeel van de Lichtfabrie ken te Leiden is de ombouwing van het transformatorstation aan den Kruisweg- voltooid, waardoor dit. station geheel is gemoderniseerd en van de nieuwste en allerbeste toestellen is voorzien. Dubbeltallen Geref. Kerk. Als Ouderling en Diaken bij de Geref. Kerk zijn de volgende dubbeltallen ge steld. Voor Ouderling de heeren C. Couprie en A. Groeneweg, en voor Diaken de hee ren D. van Hartè en G. Heikamp Jr. Burgerlijke Stand. Getrouwd: M. J. Reurings en A. C, M, Koeleman; M. J. Schutter en W. Walde! Ouderavond Chr. Nat. School. EEN GUNSTIGE GEMEENTE- BEGROOTING. Burgerlijke stand. Geboren: Masje, d. van W. van Hars kamp en H. Robertsen. Reservevorming van f. 20.000. De gemeentebegrooting en' die der be drijven is thans verschenen. Wij ontiee- nen er het volgende aan: Belastingver- hcoging behoefde niet te worden voorge steld. De begrooting is niet alleen snitend gemaakt zonder belasting verhooging, doch er is zelfs een bedrag van ruim 1.20.000 gedacht voor een te vormen reserve. De rekening over 1930 sloot met een batig saldo van f. 55.189.98V2. Hiervan wordt f. 35.000 overgebracht naar de nieuwe be groot voor 1932. Verder zegt de toelichting: Het ligt in de bedoeling het restant van het batig saldo over te brengen op den gewonen dienst van 1931. Indien noodig, zal daarvan dan gebruik kunnen worden gemaakt. Zoo niet, dan is daar aan later een bestemming te geven. Gedacht is aan .reserveering voor de bijdrage^ten behoeve van den spoorweg Gouda—Alphen a. cl. Rijn ,in welk geval het bedrag op den kapitaaldienst moet worden gebracht. Voor uitkeering uit de Fondsbelasting ts geraamd f.3000 (art. 3a) en f. 60.234.53 (art. 3b). Rente van kapitaal op 't Grootboek f. 170j (de gemeente had een grond-kapitaal op 't Grootboek van f.84500, thans nog f. 66.800 dus moet nog ingeschreven worden f. 17700, welk bedrag in den loop der jaren voor verschillende doeleinden was opgenomen). Geheven worden 80 opcenten grondbelasting gebouwde en 20 opcenten ongebouwde eigendommen; 50 opcenten personeele be lasting 40 opcenten hoofdsom vermogens, belasting en van 5 tot 80 opcenten ge meente-fondsbelasting (progr:s;ief).. Voor volksgezondheid zijn ook dit jaar wee weer vrij belangrijke bedragen uitgetrok ken en wel: f.182 toelage Gezondh. comm.; f.900 uitvoering ziektewet; f.1600 kosten bestrijding t.b.c.; f.2500 vleeschkeurings. dienst' f.700 kosten inzake de Wapenwet; f.800 aan de twee schoolartsen; f.2200 gemeentel, wijkverpleegster. Voor school feestjes (Koninginnedag) en reisjes is uit- In de lokalen dei- Chr. Nat. School al hier, werd onder veel belangstelling een ouderavond gehouden. De voorzitter der Schoolvereeniging, de I heer C.v Muiswinkel Mzn., opende met een kort welkomstwoord, nadat vooraf geza menlijk Ps. 119 53 was gezongen en in gebed was voorgegaan. De heer A. R. Koster, hoofd der school, kreeg gelegenheid tot het houden van zijn referaat, getiteld: „Het Bijbelsch on derwijs op school". Na een dankwoord van den voorzitter vcor dit leerzaam referaat, werden naar aanleiding daarvan nog enkele vragen besproken. Vervolgens was het woord aan den heer J. Rijninks, onderwijzer der school, die een inleiding hield over „Uw kind", terwijl mej. A. G. van der Maaden, onder wijzeres aan de school een stukje proza voordroeg. De avond werd verder afgewisseld door zang en muziek, gegeven door de dames Van -Muiswinkel en Van Zwieten en door enkele tenor-soli van den heer Kuiper. Aan het einde van den avond dankte de voorzitter allen, die tot het welslagen hadden medegewerkt. Na gemeenschappelijk zingen van Ps. 105 5 eindigde ds. Zwaan met dankzeg ging. ZIJN TUP SMAAKTE HEM NIET. Indigestie en zuur. „Een paar maanden geleden had Ik een aanval van indigestie en maagzuur en had geen trek in eten, vooral niet in het ontbijt. Ik ben een stevige pijp-rooker, maar ik was een paar dagen zoo ziek, dat ik mijn pijp niet eens aankeek. Ik besloot Kruschen Salts te probeeren. Een paar dagen later bemerkte ik dat het zuur verdwenen was en de laatste vijf of zes weken ben ik weer zoo gezond als altijd. Mijn pijp smaakt me weer en ik voel me 10 jaar jonger". R. p. Als Uw spijsverteringssappen niet goed vloeien, blijft Uw voedsel in het lichaam en gaat gisten; daardoor wordt de ellende van indigestie veroorzaakt. De „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts prik kelt eerst den toevoer der maagsappen en verzekert daarna dagelijks een volledige, regelmatige en nooit falende verwijdering van de afvalstoffen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, Hollandsche verpakking waarborgt echt heid. 7867 BILDERDIJK-HERDENKING. Bij de plechtige herdenking van dei sterfdag van Mr. Willem Bilderdijk, in d Groote Kerk te Haarlem, op 18 Decembe a.s. zal H.M. de Koningin zich doen ver tegenwoordigen door Haar Kamerhee: i. b.d. jhr. mr. D. E. van Lennep. JEUGD EN BEROEP. In de juist verschenen November-afle vering van Jeugd en Beroep deelt a redactie mede, dat dit tijdschrift aan he eind van het loopende jaar om financieel redenen zal worden opgeheven. „DE KONING DRINKT." Morgen (Zaterdag) gaat in den Leid schen Schouwburg de eerste vertoonini hier ter stede van: „De Koning drinkt' blijspel van Jos. Janssen, den succesvolle! auteur van „De Wonderdoktoor". Het stuk is met grooten bijval ontvangen NIEUWE UITGAVEN. N.V. A. W. Bruna en Zoon's Uitg. Mi). Utrecht: Hartenaas" door Sydney Horier. Bij dezelfde Uitg. Mij. verscheen No. J der Dennenberg-serie van Ivans, getiteld „De stad van de misdaad", uit het leven van een Hollandschen detective. Bij den uitgever A. J. G. Strengliolt te Amsterdam verscheen een boekje, dat enkel en alleen aan Den Haag gewijd maar dat door niet-Hagenaars waarscbijc- lijk met evenveel genoegen gelezen ii worden. Het is ni. het 3de deel der ui! i gave „Wat niet in Baedeker staat": Boek van den Haag '.samengesteld dm| Hans Martin en Eduard Veterman, waan allerhand bijdragen van verschillend! prominente Haagsche figuren, met. gees tige, volkomen bij den tekst aansluitende, illustraties. De Nederlandsche Uitgeversbond gat „Het Nederlandsche Boek 1931" uit. Bij J. B. Wolters' Uitg. Mij. Groningen- Den Haag verscheen onder den titel „D( bottende Bongerd", I deel, een nieuw leer boek voor het aanvangsonderwijs aan Gymnasia, Lycea, Burgerscholen, Kweek scholen en soortgelijke inrichtingen, dat werd samengesteld door dra. W. C. Wittop KoningRengers Hora Siccama, leerares 5-j. handels H. B.S. te Groningen en Her man Poort, letterkundige, dat we eigenlijk te beschouwen hebben als voorlooper van „De bloeiende Bongerd", dat door vele docenten als aanvangsboek te moeilijk ge vonden werd. Van Holkema en Warendorf's Uitg. Mij. Amsterdam: „Klein Amerika", is het boek, waarin Richard E. Byrd vertelt van zijn reis naar de Zuidpool en zijn overwintering in het Zuidpoolgebied; het is niet alleen het ver haal van de expeditie van Byrd, maar het is, om zoo te zeggen, het epos van den strijd, die heel de beschaafde menschheid in den loop der eeuwen met het Poolijs en den Poolnacht heeft gevoerd en de schrijver vertelt dit alles op zoo'n span nende en onderhoudende wijze, dat dit boek door iedereen graag gelezen lectuur zal zijn, welks waarde ongetwijfeld nog verhoogd wordt door de talrijke platen en kaarten. Bij dezelfde Uitgversmij. verscheen een uitstekend boek van Rein Valklioft voor onze jongens en meisjes, 244 bladzijden echt gezonde lectuur, met leuke illustra ties van Jan Lutz. De titel luidt: „Het meezennest in de Alphen". Verder verscheen hier een door Stella Mare bewerkt kinderboek van Else Dry, ..Benjaminnetje en haar poppen", waarbij Freddie Langeler de snoezige platen en il lustraties verzorgde. Bij den uitgever J. Schuyt Jr. te Alkmaar verscheen een drietal vertaalde romans Allereerst vermelden we den door S. G. J PremselaDen Boer vertaalden rornan „Atmosferen" van André Maurois (Cli- mats), dat in Frankrijk grooten opgang maakte. Geen wonder. Zelden lazen Wl) een verhaal, dat ons zoo zuiver, zoo waar- en oprecht-gevoeld, vertelt van die groote mysterieuze liefde van man tot vrouw, van vrouw tot man. En we zijn dankbaar, dat deze roman thans ook bereikbaar u voor hen, die dezen niet in de oorspronke lijke taal kunnen genieten. Dan „G1 Vrouwen" van Helen Zenna Simtli, ver taald door Yge Foppema, het verhaal van een Engelsch meisje, dat tijdens den oor log als chauffeur in een ambulance-cM" vooi dienst doet. De ellende, die zij er maakt, hoe zij het niet meer kan uii- houden en ten einde raad naar huts terug keert, waar zij geen begrijpen Vindt- en dan, om haar zuster te helpen to» weer gaat beginnen, het verschrlkke het'gevreesde werk.En zij ziet op®e°_ niets dan droefenis, afschuwelijke, weer zinwekkende ellende, overal, tot e®j[™ komt, als machtige verlosser, de dood.- Interessant is de roman van les Ashleigh „Een mensch ontwaak' eveneens vertaald door Yge F°PP®L,' waarin niet zonder originaliteit een avo tuurlljk zwerversleven beschreven wort" 2-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10