AGENDA. MUZIEK. PARLEMENTAIR OVERZICHT VISSCHERIJ-BERICHTEN. RECHTZAKEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. HEDEN: Heerenstraat 45: Bazaar „Staalwijk", 710 uur nam. Nutszaal: Verkooping Eén-Kwartiertjes- Bond. 710 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Tweede Volks bijeenkomst. 8 uur nam. Waalsche kerk: Lezing van prof. dr. L. Knappert over Prins Willem 1. 8 uur nam. Hill e gom: Ned-Herv. Kerk. Bijeen komst Ver. tot Verdieping van het Prot. Bewustzijn. 7,30 uur nam. Donderdag. Heerenstraat 45: Bazaar „Staalwijk", 710 uur nam. Janvossensteeg 3: Evangelisatiesamen komst te 8 uur nam. Nutszaal: Verkooping Eén-Kwartiertjes- Bond. 10 12, 25 en 710 uur. Stadszaal: Residentie-orkest. Solist Carl Flesch. 8 uur nam. Volkshuis: Ver. tot bev. der bel. v. Slechthoorenden. 8 uur nam. Katwijk aan Zee, iGemeentezaal) N.C.V.B. Spr. ds. A. K. Straatsma, 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Kirby de Valschspeler". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg Bioscoop- en Variëte voorstellingen. Dagelijks te 8u. „Nooit meer Liefde". 's Woensdags en s Zaterdags matlnée te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Varlëtè-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Wiener Opera-bal". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinee. Zaterdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 710 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken,Hooge woerd 171, telef. 507 en D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406. OERAL-KOZAKKEN-KOOR. Als men de veelkleurige ethnografische kaart van de Sovjet-Unie opslaat, dan vindt men in het zuid-oosten langs den rechter oever van de Oeral in haar bene denloop het land der Kirgiezen, waaruit her vroegere Czaristische leger cavaleristen recruteerde, die te zamen vormden de roemruchte regimenten der Oeral-kozak- ken. Benalve om hun equestere excercitien zijn ze vermaard om hun muzikaliteit, die hun in heel bijzonderen vorm eigen is, zoo als trouwens met de bewoners van de land streken langs de westkust der Kaspische zee tot in Perzië toe Aserbaidsjan) in ge lijke mate het geval is. In die aaneenslui tende streken vindt men de volksmuziek van de Kirgiezen, de Turkmenen en de Aserbaidsjansche Turken. In deze muziek is, zooals Engelsche en Russische musico logen de laatste jaren overtuigend hebben aangetoond, de hoog ontwikkelde liede ren-cultuur van de Arabieren en Perzen bewaard gebleven. En zooals eenmaal in de vroege middeleeuwen de Arabische muziek grooten invloed heeft uitgeoefend op de theorie en de praktijk der westersche muziek, zoo mag thans worden aange nomen dat de tegenwoordige muziek der genoemde volken, die in de laatste decen nia via de Fransche muziek de hegemonie der Duitsche toonkunst al heeft gebroken, haar functie in het ontwikkelingsproces der Europeesche muziek zal blijven vervul len. De tegenwoordige machthebbers in de Unie doen al hun best om deze vredelie vende penetrantie te bevorderen. Zoo zijn onlangs nog (door Satajewits) maar even duizend Kirgiezen-(kozakken) liederen ver zameld, waarvan er niet minder dan zeven honderd nog nooit waren gepu bliceerd. Nu is het in hooge mate belangwekkend om iets van die volksmuziek uit authen tieke bron te leeren kennen, om die volks dans- en soldatenliederen te hooren zingen door zonen van het volk zelf, van het volk, welks leven met het lied ineen is geweven en welks taal het spreekwoord kent. „wanneer een volk gelukkig is. dan komen de zangers te paard aangerend". Inderdaad hebben we ruiterliederen ge hoord waarin de illusie van den „aange rend komenden zanger" volkomen was, zooals sterk tot de verbeelding sprak het bekende lied van den moeden houtvlotter op de rivier (het Wolgalied). Dat is trou wens het typische kenmerk van al deze volksmuziek: haar beeldend vermogen. We voelen dat al die melodieën in haar steeds afwisselende rhythmen een psychische kern hebben, al weten we die niet onder woorden te brengen omdat ons de t?ksten der gezongen liederen ontgaan. Wat met alle waardeering van het genotene een groot bezwaar blijft. Maar daar blijft voor den hoorder, die vatbaar is voor de eigen aardige bekoring van zuivere, onvervalschte volkskunst, aan absolute muziek (d.i. aan muziek onafhankelijk van het woord) nog genoeg over om een niet te lang programma met onverdeelde aandacht te volgen. Vooral als het or> zoo voortreffelijke wiize wordt opgedischt, als we gisteravond er voeren van het kleine mannenkoor, 16 of 17 man sterk, dat onder den uitnemenden koormeester Prof. Andrei Scholusch voor een volle stadsgehoorzaal ontrad. Prachtig koormateriaal, natuurstemmen die men niet mooier kan denken; welk een glans in de hooge tenoren, welk een klank in die diene bassen. En welk een voorbeeldde discipline in de uitvoering, die in baar tot het uiterste doorgevoerde nrecisie toch een en ei geest, en geestigheid bleef. Het «succes van v<et voorbeeldige ensemble was volkomen. Enthousiast applaus leidde tot bisseering en toegift. (Vervolg van het 3e Blad.) REDE VAN MINISTER REYMER Laat in den avond of liever in den nacht heeft Minister Reymer de spre kers beantwoord. Hij heeft medegedeeld dat door de in stelling van den wekelijkschen luchtpost dienst op Indië, het verkeer reeds met 100 pCt. is gestegen. In de huidige omstandigheden kan aan verlaging van het briefport niet worden gedacht. Inzake de klachten van den heer Schaepman wat de behandeling der pers betreft stelde de minister zich op het standpunt, dat men zooveel mogelijk de pers terwille moet zijn, maar als men haar voorrang zou verleenen bij telefoon en telegraaf zouden er weer vele klachten komen van andere zijden. De tarieven mogen in enkele andere landen gunstiger zijn, in weer andere landen vermoedelijk r.iet. Speciale goedkoope tarieven zullen elders zeker niet in het belang van het bedrijf zijn. Inzake de radio verklaarde de minister geen kans te zien, om algemeene tevreden heid te wekken. De bedoeling van het al gemeen pragramma is geweest, dat men zou komen tot samenwerking op den voet van gelijkheid. Als de A.V.R.O. daar nu maar toe bereid was, zouden we een heelen stap verder zijn, maar dit is niet 't geval. Deze weigering tot samenwerking wreekt- zich ook bij den zenderbouw. De minister verklaarde de samenwerking niet dwingend te kunnen opleggen. Na afdoe ning der begrooting zal hij echter de heele zaak nog eens ter hand nemen, de ad viezen overwegen en dan aan de hand van de wet een regeling treffen. Wat den In- dischen zender betreft is er nog geen ad vies van den Radio-raad ingekomen. Een moeilijke zaak blijft de kwestie der radlo-con»role. Preventieve controle is noodig, doch de commissie heeft een zware taak. De minister is in overleg met zijn ambtgenoot van Justitie over een regeling van het beroep. De straf aan de N.C.R.V. is voorloopig opgeschort; om trent deze aangelegenheid zullen spoedig nadere inlichtingen inkomen. Op het al gemeen programma jnogen echter geen politieke uitzendingen voorkomen, en geen godsdienstige, die voor anderen krenkend kunnen zijn. Het volkslied mag op dat programma wel gespeeld worden. Nadat enkele sprekers hadden gerepli ceerd, werd de Postbegrooting hedennacht even voor half twee zonder hoofdelijke stemming aangenomen. HAGENAAR. IJMUIDEN, 11 Nov. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 0.95—0.65, Griet per kist van 50 K.G. f. 50—28, Tongen per K.G. f. 2—1,30, Groote Schol per kist van 50 K.G. f.36, Middelschol f.41—30, Zetschol f,40— 33, Kleine Schol f.30—8 50, Schar f. 23—16, Roggen per 20 stuks f.30—17, Vleeten per stuk f. 6.50—3.10, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K G. f. 15—4, Groote Schelvisch f.42—32, Middel Schelvisch f.41—28, Klein- middel Schelvisch f. 22—12.50, Kleine Schel visch f. 16—6, Kabeljauw per kist van 125 K.G f. 70—44, Gullen per kist van 50 K,G. f. 25—4.80, Lengen per stuk f. 3.50—1.20, Wijting per kist van 50 K.G. f. 7.10—2.80, Makreel f. 16. Aanvoer 310 manden versche haring. Prijs f. 10 50—9 per mand. Aangekomen 17 Stoomtrawlers: 1JM. 196 met f.3341, UM, 43 met f.4190, IJM 129 met f.1733, UM. 112 met f.2600, IJM 152 met f. 2253, IJM. 180 met f. 1900, IJM 55 met f.1640, IJM. 139 met f,2076, IJM 76 met f.2368, UM. 195 met f.3200, IJM. 93 met f.4941, IJM. 14 met f.3008, IJM. 89 met f. 19S6, IJM 18 met f.2100, IJM. 94 met f.3000, IJM. 57 met f.1900, RO 15 met f.1396. De Deensche kotter^ E. 503 met f.648 en E 365 met f.459 en de Engelsche drifter YL. 479 met f. 1529 versche haring, VERDUISTERING BIJ EEN BOERENLEENBANK. Voor de Rechtbank te Leeuwarden stond heden terecht verdacht van oplichting en verduistering ten nadeele van de Boeren leenbank K. te Oosterzee. Verd. K. werd er van beschuldigd ciiëntsle van de leen bank te hebben overgehaald aanzienlijke bedragen van 1000 en meer bij hem persoonlijk te storten in plaats van bij de bank. Het O.M eischte 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. O- OPLICHTING TE LEIDEN. De 37-jarige Hongaarsche koopman L. Z., thans gedetineerd appellant van een vonnis der Haagsche Rechtbank, waarbij hij wegens oplichting ten nadeele van een landgenoot te Leiden tot 6 maanden ge vangenisstraf is veroordeeld, stond heden voor het Hof in hooger beroep terecht. Alvorens op de hem gestelde gebruike lijke vragen te antwoorden deelde ver dachte mede, dat zijn gezondheidstoestand in het Huis van Bewaring heeft geleden en hij moeite had gedaan om in het ziekenhuis opgenomen te worden. Naar zijn beweren zou hij aldaar mishandeld zijn, waarop hij een schrijven heeft ge richt aan de Koningin en aan den Minister van Justitie. Verdachte zeide dat hij uitstel wenschte totdat hem recht zou zijn ge daan. De president gaf verdachte te kennen, dat hij deze klachten elders moest Indie nen en gelastte voortzetting der zaak. Een getuige verklaarde dat Z. zich bij hem heeft vervoegd om de groeten zijner ouders, die hij beweerde te kennen over te brengen. Bij die gelegenheid heeft hij getuige een bedrag van f. 43.50 ge vraagd om een auto, die aan de grens in geklaard moest worden te kunnen vrij maken. Het verhaal bleek evenwel ver zonnen. De procureur-generaal zeide het te be treuren, dat hij geen hoogere straf kon eischen. Vreemdelingen, die hier op der gelijke wijze van de hun verleende gast vrijheid misbruik maken dienen naar spr.'s meening streng te worden gestraft. Elsch bevestiging van het vonnis. Het Hof zal 25 November a.s. uitspraak doen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Heden Wapenstilstandsdag. Het is heden, 11 November, dertien jaar geleden, aat de wapenstilstand werd ge sloten, die een einde maakte aan aen alscnuwelyken wereldoorlog. Om elf uur in den morgen, in een stra lende zon, werd van het Champ de Mars te Parijs, een kanon afgevuurd, als een teeken, dat aan de verscnrikkelyke slach ting een eind was gekomen, dat de Duit- schers, sinds maanden weggedrukt van de gebieden, die zij met veel moeite en ten Koste van veel menschenlevens hadden vermeesterd, de wapens hadden gestrekt, zich als overwonnen verklaarden. Op dien dag herademde de wereld weer, was aandoenlijke vreugde op de gezichten van alle menschen te lezen, die als in een nachtmerrie hadden voortgeleefd onder de afschuwelijkheid van dezen menschont- eerenden oorlog. En de vrede kwam einde lijk door de vele verdragen en men poogde te herstellen, wat was verwoest, wat de oorlog had vernietigd, niet alleen in mate- rieelen, maar ook in moreelen zin. Veel schoons, veel edels heeft de oorlog vernie tigd, veel wat de beschaving had opge bouwd, in vele, vele eeuwen, ging verloren en ook in het gemoed van de menschen kwam de vernietiging. De vernietiging van veel teers, van heel veel menschelijks. Verwildering en verdierlijking zijn in de menschen de vruchten van den wereld oorlog geweest. En nu na dertien jaren, dertien jaren, waarin weer begonnen kon worden aan den opbouw, voelen wij nog in sterke mate de gevolgen van den ruim vier jarigen strijd. Crisis en verval zijn overal waar te nemen. De volken gaan gebukt onder zware oorlogslasten. De overwin naars en overwonnenen voelen denzelfden druk. De oorlog is een tweesnijdend zwaard en zal het altijd blijven. Weinig of niets goeds kan eruit worden geboren, mis schien het inzicht, dat de menschheid voortdurend moet streven naar den vrede en naar een broederschap van alle vol keren. Maar of dit inzicht inderdaad door dezen oorlog is gekomen, moet worden be twijfeld. Alsof de menschen alles hebben vergeten en niets hebben geleerd, zoo staan de volken weer tegenover elkaar. In wan trouwen, in afgunst, in vrees, elkaar be loerend en bespiedend, achtgevend op iedere daad, meer zoekend naar wat de menschen en volken scheidt dan bindt. De oorlog van 1914 was de lang verwachte uit barsting van een onhoudbaren toestand van gewapenden vrede, van ondergrond- sche pogingen om elkaar afbreuk te doen. De moord op den aartshertog Ferdinand te Sera je wo was slechts de lont, welke in het reeds jaren geopende buskruitvat werd geworpen. ..En nu, na 13 jaren? Zijn wij verder ge komen op den weg naar den wereldvrede? We hebben een Volkenbond, die van goe den wille is, maar de kracht en de macht mfist om te kunnen bevelen en de volken op te kunnen leggen wat gedaan moet worden of wat moet worden nagelaten. Buiten den Volkenbond om sluit men ver dragen, om, als het noodig ls, beter en krachtiger tegen anderen te kunnen agee- ren. Men heeft nog zoo weinig vertrouwen in den Volkenbond, de landen steeds weer hun positie trAchtèn te versterken, door aansluiting met anderen. En zoo zien wij den Volkenbond als een balzaai, waar zich coterieën hebben gevormd en waar liet feest niet zoo opgewekt wordt gevierd als wanneer men homogeen met elkaar was en men zich niet afzonderde. Zijn we niet op het hellend vlak geko men. waar aan het einde weer strijd en onrust zijn waar te nemen? Onrust en be roering, crisis en verval, werkloosheid en opstandigheid, dat zijn de vructiter, van de oorlog na 13 jaren. De wapenstilstand, dertien jaar geleden, luidde den vrede in. Maar het ls; helaas, niet een vrede, waar rust en kalmte, vre digheid en levensblijheid heerschen. Het is nog steeds een vrede, waar ae oorlog nog al te veel en al te brutaal om het hoekje kijkt! De Wapenstilstandsdag zal up fie gewone wijze worden herdacht: eenïge minuten stilte, kranslegging bij de graven van den Onbekenden Soldaat etc. Moge deze her denking de geesten nog eens wakker roe pen voor den vrede Vrijdag a.s. des morgens te elf uur zal in het ministerie van binnenlandsche za ken te Parijs de openingszitting der ge mengde Fransch-Duitsche economische commissie worden gehouden. Van Duitsche zijde zullen aan deze zit ting deelnemen staatssecretaris Trende lenburg, de departementsdirecteuren Ritter en Posse en de regeeringsraad Hammann, allen van het rijksministerie voor econo mische zaken, en verder de staatssecretaris von Stimsen, Geheimrat Buecher, graaf Roedern en de heeren Frowein. Hermes, Solmssen, von Baumer en Tarnow. DUITSCHLAND. De politieke hartstochten. Ter gelegenheid van het begin van het semester heeft de Nationaal-Socialistische Minister van Brunswijk Klagges een op roep gericht aan de studenten van de technische hoogeschool, waarin hij zegt: „Duitsche studenten, een Duitsche hoo geschool moet een vaste burcht van Duit- schen geest zijn. Mogen de studenten geen oogenblik vergeten, dat het de Noordelijke onderzoekersgeest, de Noordelijke schep pingskracht en de Noordelijke wetenschap zijn, waaraan de cultuur der menschheid haar bewonderenswaardigen opgang danki. Mogen zij echter ook niet vergeten, dat de grootste geest zonder een sterken arm hul peloos en onmachtig is. Mogen zij zich steeds voor oogen houden dat slechts in de volksgemeenschap de eenheid van hoofd en vuist gelegen is, die in staat is de cul tuur te steunen, te beschermen en te ver- hoogen." Is het wonder, dat de politieke harts tochten op deze wijze worden opgezweept, zoodat het aantal politieke botsingen met den dag groeit? Te Lutin zijn gisteren zelfs weer een paar dooden gevallen. Ook te Bremen is een doode te betreuren. Verder zijn ettelijke personen gewond en gear resteerd, ook te Leipzig Te Dresden is een vaandrig van de rijksweer gearresteerd, die verbindingen onderhield met een communistisch echt paar uit Plauen en een derden communist. Ook deze drie personen zijn gearresteerd. Bij het verhoor bekende de vrouw, dat de jeugdige vaandrig een communistisch ver- trouwenman was, die de opdracht had, in de -rijksweer communistische propaganda te maken. Alle vier gearresteerden zullen terecht staan wegens hoogverraad. ENGELAND. Debat in het Lagerhuis Nieuwe benoemingen De werkloosheid blijft afnemen. In de troonrede, waarmede het parle ment is geopend werd verder ter aan vulling van hetgeen de telegrammen gis teren nog vermeldden nog gezegd: Het volk heeft bij de algemeene verkie zingen maatregelen om bezuinigingen te verkrijgen en het nationale budget in evenwicht te brengen ondersteund; het zijn de eerste essentieele maatregelen voor de oplossing van de financieele pro blemen, waar het land voor staat. De regeering heeft de natie verzocht om haar de macht te geven om do politiek te volgen, die opnieuw en algeheel het ver trouwen in de financieele stabiliteit zal vestigen en om plannen uit te werken die een gunstige handelsbalans moeten ver zekeren. De ministers' hebben ook de natie ge vraagd om hun de vrije hand te laten bij de besTudeering van alle voorstellen die hulp zouden kunnen brengen bij de pro blemen. De regeering heeft thans een dui delijk en positief mandaat daartoe van het Engelsche volk ontvangen. Er zijn reeds vraagstukken bij de regee ring in gedétailleerd onderzoek. De be slissingen daarover zullen genomen en toegepast worden binnen den kortst moge lijken tijd en te zijner tijd zullen de wets ontwerpen die noodig zijn bij het parle ment, ingediend worden. De beraadslagingen in het Lagerhuis werden geopend door den afgevaardigde Geoffrey Lloyd, die uiting gaf aan den wensch der Engelsche fabrikanten tot in voering van beschermende rechten. Hij sprak de hoop uit, dat de bijeenroe ping van .een economische rijksconferen tie, die in de troonrede aangeduid is, een nieuw tijdperk in de geschiedenis van het Engelsche rijk zal inleiden. Lansbury, de leider der oppositie, zeide: Deze regeering is geen nationale regee ring; zij is een regeering, die aan het be wind is gekomen door chicanes, fraude en door een paniek te veroorzaken, waarvan ieder wist, dat er geen reden voor was. In zijn besluit zeide spr.: In 1918 werd een vrede gesloten, die geen vrede was; een vrede, die de verant woordelijkheid van den oorlog op het Duitsche volk wierp. Iedereen weet. dat het Duitsche volk niet meer verantwoor delijk is voor den oorlog dan een ander, nadat wij het leven kunnen lezen van de staatslieden, die den oorlog en den vrede gemaakt hebben. Het is tijd, dat de re geering een politiek overweegt, die alle oorlogsherinneringen zou wegvagen en die alle schadevergoedings- en herstelbetalin gen zou schrappen. Mac Donald ving zijn antwoord aan met te wijzen op de noodzakelijkheid dat nieuwe verkiezingen moesten worden ge houden. De vorming van een nationale regeerhig is noodzakelijk geweest wegens de houding dei Labour Partij. Indien de politiek der Labour Partij die indertijd onder leiding van den nuidigen minister president stond, in de jaren 1918 en 1920 ondersteund was, zou noch Engeland, noch de overige wereld in den huldigen toestand zijn geraakt. Mac Donald merkte vervolgens op, dat de industrieele toestand aanwijzingen vertoont voor een verbetering. De regee ring handhaaft haar verkiezingsprocla matie en zal een plan opstellen tor ver betering van de handelsbalans. Wat de dumping aangaat, zeide spr.: Indien er, voor het Lagerhuis, binnen eenige weken, uiteengaat, dumping voor komt, zal de regeering bijzondere vol machten vragen om de kwestie te behan delen. Spr. zeide, dat de Ronde-Tafelconferentie voortgezet zal worden. Wat de oorlogsschulden aangaat, zeide Mac Donald, dat, zoolang de mensch aan de wereld een onnatuurlijk economisch dwangbuis oplegt, de wereld nooit voor spoed zal kennen. Wat de goudkwestie aangaat, zeide spr. dat voorzichtigheid geboden is. Wij moe ten spoedig de verkeerde economische po litiek van 1918 achter ons laten. Ik hecht het grootste belang aan het bezoek van Laval aan de Ver. Staten, en ik hoop, dat het eerst zal leiden tot een overeenstemming tusschen Frankrijk en Duitschland, maar op het oogenblik van de definitieve en volledige overeenkomst moet elke betrokken natie aan het accoord deel hebben. Ziedaar de politiek der regeering. Ten slotte zeide spr., dat het land tijd moet hebben om op adem te komen en zich aan te passen aan de nieuwe wereld, die zich sedert 1913 ontwikkeld heeft en zoolang wij aan deze nieuwe wereld niet aangepast zijn, zal de natie wankelen in onzekerheid en lijden onder gebrek aan vertrouwen. Na de rede van Mac Donald werd het debat over het adres van antwoord uitge steld tot heden. De Koning heeft de twee-en-dertig be noemingen goedgekeurd. De titularissen zijn geen leden van het kabinet. Zij zijn over de partijen als volgt verdeeld: 19 conservatieven, 8 liberalen en 5 leden der nationale arbeiderspartij. Ziehier de voornaamste benoemingen: Ministers: voor overzeeschen handel, Colville; posterijen, Kingley Wood; pen sioenen, Tryon; verkeer, Pybus. Attorney general: Jowitt; sollicitor general; Inskip, kanselier voor 't hertogd. Lancaster: Davidson; financieel secreta ris van de schatkist: Walter Elliott; financieel secretaris van oorlog: Duff Cooper; secretaris voor mijnwezen: Isaac Floot. Onderstaatssecretarissen: voor buiten- landsche zaken, Eden; dominions, Mal colm MacDonald: koloniën, Hamilton; Indië, markies Lothian; luchtvaart, Phi lip Sassoon; binnenlandsche zaken, Oli ver Stanley; oorlog, Lord Stanhope. Parlementair secretaris van het depar tement van handel: Hore Bibiska. Gandhi schijnt besloten te zijn, voor loopig nog in Engeland te blijven. Het aantal werkloozen bedroeg op 2 Nov. 2.710.944, hetgeen 15.148 minder is dan de vorige week, en een vermindering van 113.828 sedert 28 September. o CHINA. Het conflict met Japan. De berichten over het oorlogsfront lui den zoo tegenstrijdig, dat er totaal geen houvast aan te krijgen is. We zullen op nadere gegevens wachten. FRANKRIJK. De Nationale uitrusting. De commissie voor de Financiën zal hii de Kamer begrootingsontwerpen indient» voor de nationale uitrusting en het tlnan cieel evenwicht bij de spoorwegen. ni rapporteur betreffende de nationale uit rusting zette uiteen, hoe de regeering zici voorstelt de drie milliard frcs. te verschaf fen, die het aandeel van den staat ver' tegenwoordigen. De minister van Pinan'. ciën betoogde, dat dit bedrag het mogelijk zou maken de werkloosheidscrisis af te wenden. De minister van de begrootin» deelde mede. dat de credieten voor nationale uitrusting geenszins de credieten beïnvloeden, voorkomende op de begroo. ting van openbare werken. o-, OOSTENRIJK. Een dreiging aan Frankrijk. Totnutoe heeft Oostenrijk niet de finan. cieele hulp gevonden, waarop het rekende nadat het zich te Genève had geschikt naar de Fransche wenschen. Dientenge. volge heerscht daar verbittering. De „Wiener Allgemeine Zeltung", j,, goede betrekkingen tot dr. Schrober onder houdt, meent, dat Oostenrijk nu ook geheel vrij is. Oostenrijk zal, aldus het blad, zijn begrooting opstellen zooals het dat zelf wil en heeft ook geen buitenlandsch advi seur noodig. Dat het plan van de tarief- unie is opgegeven, is slechts geschied on der den druk van den economischen toe stand en op grond van de beloften, dat onmiddellijk hulp zou worden verleend een hulp, welke thans aan Oostenrijk wordt onthouden. Op dreigenden toon verklaart het blad, dat Oostenrijk thans weer zjjn buitenlandsche politieke vrijheid heelt herkregen en den weg kan kiezen, welken het zelf wil. HET FRANSCHE PARLEMENT. PARIJS, 11 Nov. (Ned. Tel. Ag.) - Het parlement zal morgen na een reces van 4'/e maand wederom zijn werkzaamheden hervatten. Deze buitengewone zittings periode van het parlement zal waarschijn lijk tot Kerstmis duren. De agenda is zwaar belast, daar binnen dezen korten termijn, zekere financieele wetten, namelijk over het verleenen van buitengewone credieten tot uitvoering van openbare werken in verband met de be strijding der werkloosheid, moeten worden behandeld en goedgekeurd. Voorloopig staan de interpellaties, wel ker behandeling de regeering onmiddellijk ter hand zal nemen, en welke betrekking hebben op buitenlandsch-politieke kwes ties, als het Hooverjaar, de besprekingen tusschen Hoover en Laval, de toestand in Duitschland, de ontwapening, en de me! Sovjet-Rusland gevoerde onderhandelin gen, in het middelpunt der belangstelling. Minister-president Laval zal zonder t-wijfel reeds morgen een voorstel indienen om de interpellaties, die betrekking heb ben op de buitenlandsche Dolitlek. ter stond te behandelen, waardoor hij in a gelegenheid wordt gesteld, terstond s verklaring af te leggen over de in Was ington gevoerde besprekingen en de or derhandelingen, die hij op het oogenbli met Duitschland voert. -o UIT HET ENGELSCHE PARLEMENT. LONDEN, 11 Nov. (Reuter) Het deel der Lagerhuisrede van Mac Donald dat de dumping betreft, heeft de hoop van vele leden der conservatieve partij teleur gesteld, omdat er uit blijkt dat de regee ring voornemens is zich pp de hoogte te stellen van de feiten alvorens een besluit te nemen. Deze houding werd in bepaalde kringen als niet-bevoegd beschouwd. Nader meldt men nog, dat 200 conservatieven gister avond bijeenkwamen in het Lagerhuis waar zij een vergadering hielden, en waar Baldwin de noodzakelijkheid betoogde van ioyauteit tegenover den whip der partij, De voorstanders van beschermende ta rieven kwamen in een afzonderlijke kamer bijeen tot het bespreken van de rede van Mac Donald. Zij zouden voornemens zijn een amen dement in te dienen, waarin spijt wordt betuigd, dat in de troonrede geen spe ciale maatregelen worden genoemd tot 't instellen van een algemeen douanetarief LONDEN, 11 Nov. (Reuter) Lord Par- moor is om gezondheidsredenen afgetreden als leider der oppositioneele arbeiders partij in het Hoogerhuis. Hij zal worden opgevolgd door Lord Ponsenby. o STORM OP ZEE. BORDEAUX, 11 Nov. (Ned. Tel. Ag.). - Het Grieksche stoomschip „Georgios" heeft in de Golf van Biscaje schipbreuk geleden. Toen schepen, die op de S. O. S.-signalen waren uitgevaren ter plaatse verschenen, was van de „Georgios" niets meer te be speuren. Het schip had een bemanning van 18 koppen. Een Fransch stoomschip, dat getracht had hulp te bieden en dat vijf man van de „Georgios" had opgenomen, is eveneens in nood geraakt. Ook van andere schepen worden S 0.S.- seinen ontvangen, o.a. van een Italiaanse!) er. Spaansch stoomschip. o PARIJSCH BANKIER GEARRESTEERD. PARIJS. 11 Oct. (Belg. Tel. Ag.). De ban kier Max Berkowitz van den Boulevard Madeleine is gearresteerd wegens misbruis van het vertrouwen zijner cliënten. H'J heeft effecten ter waarde van 3 millioen frcs., die hem toevertrouwd waren, Se" bruikt om schulden te dekken, die hij met beursspeculaties had gemaakt. Twee maanden geled'en werd zijn zaak van rechtswege geliquideerd. o DE WERKLOOSHEID IN FRANKRIJK PARIJS, 11 Nov. (Ned. Tel. Ag.) in Frankrijk worden de werkloozen than statistisch geregistreerd. Hi( Volgens deze statistieken zijn in Pa™_ 60.000 a 80.000 werkloozen die steuntrw- ken. In vele fabrieken wordt niet de8 heele week gewerkt. Het aantal arbewe dat niet een volle week werkt bedraas 500.000 a 600.000. Het kabinet heeft gisteren beslo' maatregelen te nemen om te voorl""7.1. dat de werkloosheid een te grooten vang aanneemt. lA

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2