72»" Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 11 November 1931 Vierde Blad No. 21978 UIT DE OMSTREKEN. ALPHEN. GEMEENTERAAD. pun( werkverschaffing gaf aanleiding lot een discussie van meer dan 3 uur. Verbreeding Lindenhovcstraat. Vaststelling -steunregeling. Het drukken van het raadsverslag. (Vervolg van gisteren.) 12 Voorstel van B. en W. inzake de uit voering van werken bij wijze van werk verschaffing. ne heer ten Cate Brouwer spreekt er jKn verwondering over uit dat bij dit voorstel onder motto-werkverschaffing zoo -jots jn den raad komt den aanleg van een nieuwe begraafplaats. Deze vorm acht spr bezwaarlijk en hiertegen moet hij pro testeeren. Het blijkt hier in le instantie nlte te gaan over werkverschaffing, doch feitelijk over den aanleg van een begraaf plaats. Zoo langzamerhand komt een stukje van het uitbreidingsplan naar voren Hij stelt voor dit punt terzijde te stellen, opdat de burgerij zich hiereerst eens over uit kan spreken. Zonder dat de inwoners ergens van weten komt men nu in eens in een openbare vergadering met een derge lijk voorstel. Ten 2e bespreekt hij de ver schillende cijfers. Het aanleggen van een begraafplaats aan de Aarkade zal belang rijk meer kosten. Bovendien acht hij het et in belang voor een Centrale begraal- laats dat men altijd de Bruggestraat moet passeeren Het is aldus spr. met de aan gelegenheid van de begraafplaats eigenaar dig gegaan. Oorspronkelijk hebben B. en W de bestaande begraafplaats aan de B,Z. uit willen breiden. Dit principe heeft men later op grond der kosten verlaten. Spr. heeft tegen uitbreiding bezwaren gehad. Hij is voor een nieuwe begraat- plaats aan de H. Zijde. Spr. stelt dan voor den aanleg der begraafplaats van dit pro bleem af te voeren tot de volgende verga- oerlng. De heer Lam ondersteunt dit voorstel. Ook de heer Engelsman zou dit voorstel villen steunen, doch op andere gronden en wilde hiermede wachten tot het uitbrei dingsplan onzer gemeente is vastgesteld. Ook de heer Boeren vindt het elgen- jardig dat dit voorstel betreffende de be graafplaats nu in behandeling komt. De boek en koopwaarde van het grondbedrijf, iooals in de toelichting bij het voorstel ge noemd geven geen juiste verhouding. Als de begraafplaats aan de Aarkade aange legd zal worden, zal men ook dezen weg moeten verbreeden. terwijl dan t.z.t. een groot gedeelte dat gemakkelijk als bouw grond te verkoopen zou zijn, verloren gaat. Bovendien wil spr. de begraafplaats aan deHooge Zijde houden, gelet op de historie die toch voor velen aan een begraafplaats verbonden is. B. en W. hebben nu wei medegedeeld, dat de grond daar f. 20.000 roet kosten, doch waarschijnlijk is in die mgeving nog wel andere en gocdkoopere ~ond te bekomen. Z.i. legt het idee werk- erschaffing geen gewicht in de schaal en r. sluit zich geheel aan bij het voorster den heer ten CateBrouwer. De heer utlng prijst het beleid van B. en W. Zij ,:en toch een vingerwijzing wat nuttig Er is aan dit voorstel we) een „zwaai" akt. Eerst zou de begraafplaats bij de Jorisstraat komen en nu komt men ai 'er. Wat de door den heer ten Cate ver naar voren gebrachte bezwaren elfende de Bruggestraat betreft, zegt f dat deze bezwaren toch ook voor de «oners der Lage Zijde zouden gelden als ff begraafplaats aan de H. Zijde komt. vendien zal het verkeer een lijkstatle toch zeker niet hinderen. Spr. had echter ft hoop gekoesterd, dat men bij de werk- ferschaffing ook was gekomen om hierbij Ie doen opnemen de verbreeding van het le gedeelte der Lindehovenstraat. HIJ stelt 'cor hier vast het benoodigde geld uit te trekken. Ook de heer Sprey heeft bezwaar dat dit punt zoo Ineens in behandeling komt. Hij geeft den overigen heeren in orerweging het voorstel van de heeren Brouwer en Boeren en van den heer ngelsman niet te ondersteunen, gelet op ,de werkloosheid is een spoedig besluit ge- venscht. De heer den Ouden was dezelfde ge dachte toegedaan als de heer Sprey. Voorts *i)st deze op de bezwaren betreffende den aanleg van een nieuwen weg in de Lem- wilaan noodig eventueel als de raad een besluit neemt de begraafplaats aan dc HZ. aan te leggen. Ook deze spr. dringt op gmed aan, gelet op de werklooshelc. Bovendien is deze werkverschaffing voor Je gemeente een goedkoope wijze. Gehoord oe besprekingen zegt de heer den U1J1 dar gelet op de werkverschaffing dat het wei- rag uitmaakt waar de begraafplaats komr. Hl) verzoekt zijn partijman Engelschman B)n voorstel in te trekken. Ook wethouder van Leeuwen wijst dc neer ten Cate Brouwer er op dat voor dc bewoners van de Lage Zijde dezelfde be waren gelden als die van de Hooge Zijde. r:„™er van Kleef heeft er zich over ver- tl. 1' men me' ebt voorstel tot werk- vIÏÏPS 6 's gekomen. AUeen bestaat er pnii I °mtrent de plaats, waar de be- wjft v?.- moet komen en de prijs. De SÏÏ*r hikt ook hem vrijwel onverschillig. °P net prijsverschil vraagt hij of het „..„"ge'ijk is tot onteigening over te L o:Va1 eenlge perceelen grond bij de 'erang. De voorzitter beantwoordt n,™ de verschillende spr. waarbij deze sbnrtl?ren brengt, dat ook hij eerst voor- li 7inuW£s voor een begraafplaats aan de verJLni 5cl1 k>lj de behandeling kwamen hen» iit bezwaren, zoodat hij dit plan peeft laten varen. vonrVH?.s 6eeft he voorzitter aan, dat men bev-Jr' yerk belangrijke subsidie kan 'och^rü' niet voor werken, die men Bet ii?t of latel' zou doen uitvoeren, eerst ?m vo°r de hand, dat wij het die ir,„„ er,k nemen, waarvoor wij subsi- gewees? sn .hr'igen. Het is geen tactiek Plaats y1 no°<itactiek. of de begraaf- ,crkversrwefiH" of L ziide komt beide is Sie het m j °°k voor de schippers dien is a» n moeten aanvoeren. Boven- kbbdkoonsr 2andaanv°er aan de Aarkade 'CDbreori-V,De verschillende sprekers ïer ze»! ,"„^!rna' De hoer ten Cate Brou- öit hem «fS hebben gehoord, doch dat k'fbgen rif, Ian zdn standpunt kan af- zijn luw' v„i de zandaanvoer duurder zou bP'ossin» 6een bezwaar, doch juist een i,,bchaff'i„- -w.at betreft voor de werk- Kvoor VSub"d" krijgen wij toch BovenrS b<?sraafplaats aan de H. Zijde, ten dergebil drotesteert hij er tegen dat Kfimf voorstel in ppn.c nnn Hp nrrtp v0nU. fipn «y°£rStGl *n een'S aan de orde n 'rSfcl>"adden toch eerst eenige "enting omtrent de uitbreiding moeten geven. De heer Boeren zegt, dat men de zaak meer en meer gaat vertroe belen. Alles domineert zich op werkver schaffing of subsidie. Wij staan de werk verschaffing voor, al stemmen wij tegen het voorstel van B. en W. De naar voren gebrachte straataanleg is in den aard ook werkverschaffing. Wij zoeken Juist naar werk. De heer den Uijl wijst dan op de mis vatting van de heeren Brouwer en Boeren en brengt naar voren dat de raad niet alleen naar werkverschaffing moet zien, al is hij hiervan persoonlijk voorstander doch ook naar de economische zijde. Tevens stelt hij de vraag of B. en W. be kend- zijn met de bezwarende omstandig heden waaronder de subsidie van rijks wege wordt toegestaan en of de raad gele genheid krijgt hier haar oordeel over te vellen. Gelet op de besprekingen trekt de heer Engelsman zijn voorstel in, doen schuift de verantwoording dan van zich af, als het blijkt dat wij te ver zijn gegaan door het nemen van dit besluit, met het uitbreidingsplan. De heer den Ouden merkt dan op, dat beide kerkhoven buiten het uitbreidingsplan liggen. Wat de wegenaan leg betreft, zegt spr. voorts tegen den heer Boeren dat dit kosten in de toekomst zijn. De voorzitter geeft dan nog een uiteen zetting omtrent het begrip werkverschaf fing wat hier al of niet onder is te reke nen. De heer Ten Cate Brouwer vraagt dan of men de begraafplaats niet op eigen grond had kunnen aanleggen, dat had niets gekost. Nogmaals dringt hij er op aan zijn plan aan te nemen en persisteert overigens. De heer Engelsman zou graag de meening van den directeur van ge meente-werken vernemen. Hierop wordt de ir. Waardenburg tele fonisch ter zitting ontboden en verzocht een uiteenzetting te geven in algemeenen zin. De heer Waardenburg zegt na rjjp beraad de verschillende plannen to heb ben nagegaan, gelet op de eischen, die aan een dergelijke begraafplaats worden ge steld, komt hem het terrein aan de Aar kade het meest geschikt voor, mede gelet op het centrum. Bovendien zijn de kosten van het zandtransport aan de H.Z. duur der, wat pl.m. f. 1 per M3 zal verschillen De andere kosten zijn niet veel duurder. De heer Boeren zegt dan dat de heer Waardenburg meer een uiteenzetting geeft van het uitbreidingsplan dan wat de raad beheerscht nl. werkverschaffing. Met ge noegen heeft hij geconstateerd dat de heer Waardenburg het eens is dat aan de H.Z meer werk zal zijn, dan aan de Lage Zijde. Het is toch al te gek, aldus spr., om als motief te laten gelden, dat men eerder met het werk aan de Lage Zijde als Hooge Zijde zal kunnen beginnen. De heer Brouwer is het lang niet eens met den heer Waardenburg over de lig ging van het centrum. Na een gemaakte berekening komt spr. tot een jaarlijks verschil van f. 180, of men de begraaf- I plaats aan de Hooge Zijde dan wel aan de Lage Zijde aanlegt. De heer Waardenburg repliceert dan omtrent het begrip centrum en brengt naar voren dat de toegangswegen t.z.t. aan de Aarkade beter zullen zijn. De heer Engelsman vraagt het prijsver schil in zijn geheel. Dit begroot de heer Waardenburg op f. 25.000. De heer Brouwer stelt dan voor, gehoord de verschillende besprekingen in den raad, B. en W. op te dragen en te machtigen tot aankoop van den benoodigden grond voor een begraafplaats aan de Hooge Zijde. Dit voorstel wordt door den heer Boeren ge steund. De heer Muiswinkel is voor het voorstel van B. en W. gelet op de uiteenzetting mede van den heer Waardenburg, terwijl men toch over eenige jaren het' idee verbonden aan een begraafplaats te Al phen wel zal laten varen. De heer Ver donk heeft blijvende bezwaren over het prijsverschil van f. 25.000, al heeft de heer Ten Cate Brouwer dit verschil bestreden door vlug even met eenige cijfers te goo chelen. De heeren Boeren en Ten Cate Brouwer protesteeren met klem tegen deze uitdrukking en zeggen dat men aan an dere zijde met de cijfers goochelt. Wethouder Herngreen neemt het dan op j voor den heer Verdonk nu den heer Boe- ren dezen zoo heftig aanvalt. Hierop ont staat een debat tusschen deze 2 heeren over het goochelen en een door de hee- l ren Boeren gebezigde uitdrukking over de uitbreiding bij bebouwing van het terrein aan de Aarkade. De heer H. v. Kleef treedt dan als bemiddelaar op en zegt dat de gemoederen wat warm geloopen zijn. Hij stelt voor het voorstel van den heer ten Cate Brouwer eerst na afwerking van de agenda aan de orde te stellen, omdat men eerst over een en ander nog eens rustig kan denken. De voorz, geeft zijn goedkeuring dit voorstel onmiddellijk na de pauze in stemming te brengen doch staat dan geen debatten meer toe nu men over dit voor stel bijna 3 uur heeft gediscusseerd. De vergadering wordt dan van 6 uur tot half zeven geschorst. Na de pauze wordt genoemd voorstel van den heer Ten Cate Brouwer met 4 stem men voor en 13 st. tegen verworpen. Voor stemden de heeren Veltman, Broeder. Ten Cate Brouwer en Lam. De heer Ten Cate Brouwer wenscht voor het terrein van het grondbedrijf dan den zelfden prijs als van particuliere zijde. De winst komt te pas. De voorzitter zegt: „U pleit goed voor het grondbedrijf." Nu de gemeente die grond noodig heeft, behoeft ze niet den prijs van particulieren te be talen. Weth. Van Leeuwen zou willen, dat 40 ct. per M2. betaald werd. De voorzitter zegt dat men met de werkverschaffing Maandag beginnen moet. Weth. Herngreen zegt, dat het stuk dat wij willen hebben het beste is, en stelt daarom voor nog eens te spreken over den prijs. De heer Ten Cate Brouwer stelt als prijs voor f7000 per H.A. De heer Den Ouden zou hiermee kunnen accoord gaan. De heer Boeren is voor handhaving van de arti kelen van het grondbedrijf. Nadat weth. Van Leeuwen naar voren brengt dat het grondbedrijf ook wel eens grond cadeau heeft gegeven, zegt de heer Ruling wij nemen het beste niet en stelt daarom voor als prijs f. 5000 te bepalen. Dit voorstel wordt met 152 stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. wordt verder z.h.st. aangenomen. In de avondzitting werd bovendien nog aangenomen het voorstel overeenkomstig de minderheid van B. en W. de verbree ding van de Lindehovenstraat. De door ons de vorige week gepubliceerde steun regeling alleen met dit verschil, dat boven de toeslag als daarin genoemd aan gezin nen boven de 6 kinderen nog 50 ct. extra per kind zal worden uitgekeerd. Het verzoek van den Alphenschen besturen bond betreffende extra-uitkeering aan werkloozen werd opgedragen, wat de uit voering betreft, aan het burgerlijk armbe stuur. De verhuring grond Rozenstraat aan de schietver. „Nederland en Oranje" werd toegestaan. Ook de verschillende be sluiten tot verkoop van gronden werden z.h.st. aangenomen. De ondershandsche gunning van het drukken van het raads verslag werd aangehouden. Ook de overi ge voorstellen werden aangenomen. Na afdoening van punt 25 van de agenda ging de raad in geheime zitting. Voorstel van B. en W. inzake uitvoering van de verbreeding van de Lindenhove- straat. Na discussie zegt Weth. v. Leeuwen, dat hij bij nader' inzien tegen het voorstel van B. en W. zal stemmen, omdat hij de betonnen muur, die geplaatst zal worden, leelijk vindt. Tenslotte wordt met 10 tegen 7 st. besloten, alsnog van den heer van Niekerk de benoodigde gronden aan te koopen en deze een vergoeding voor bedrijf schade te geven. Voorstel van B. en W. inzake vaststelling eener steunregeling. Het spijt den heer Den Uyl, dat B. en W. wat lang gewacht hebben met het voorstellen van deze regeling, die niet veel verschilt van die van verleden jaar, doch alleen meer in overeenstemming is met de Rijksregeling. Waarom moest b.v. de kin dertoeslag verlaagd tot 75 ct.? De heer Koren had als de vorige spr. graag gezien, dat het ingediend verzoek der Besturenbond opgevolgd was. De heer Ten Cate Brouwer kan zich met de voorgestelde regeling vereenigen. Hij, zou willen, dat de menschen meer voor hun geld konden krijgen en vraagt of het niet mogelijk zou zijn, dat de gemeente in overleg met de middenstands- vereen. massaal aardappelen en brood voor do werkloozen in ging koopen. De midden stand zou daartoe waarschijnlijk graag mee werken. Spr. vindt het mooi, dat de Chr. en Kath. arbeiders onderling een soort steunkas vormden. De heer Boeren komt op voor de groote gezinnen, waar de nood altijd, zooveel meer gevoeld wordt. De voorzitter geeft toe, dat er eenige verslechtering is bij het vorig jaar ver geleken, maar toen deden wij het zonder subsidie van het Rijk en die zouden wij nu gaarne ons niet zien ontgaan. Hij voelt wel iets voor het idee van den heer Ten Cato Brouwer, vmaar die uitwerking zou uiterst bezwaarlijk zijn. De heer Den Uyl geeft aan, waarom hij op de Rijksregeering criliek oefende. Zij wil het levenspeil met geweld omlaag druk ken. Hij voelt ook niet voor gemeentelijke distributie van levensmiddelen, maar als de heer Ten Cate Brouwer f. 5000 beschik baar stelt, wil spr. er wel aan werken, dat er een levensmiddelenbedrijf komt. De heer Veltman geeft toe dat de prijzen der levensmiddelen hier wel aan den lioogen kant zijn, maar een doorvoering van de idee van den heer Ten Cate Brouwer zou de middenstand zeer bena- deelen en die heeft itjoch al een zeer moeilijk bestaan. Hierna volgde de artikelsgewijze behan deling der regeling. Bij art. 7 ontspint zich een discussie over de vraag, of de uitkeering speciaal voor groote gezinnen niet iets hooger ge steld kan worden. Vooral vond de gedachte bestrijding, dat de regeling voor niet meer dan zes kinderen steun toezegt. Op voor stel van den heer Veltman wordt daarom besloten, dat boven 't zesde kind nog 50 ct. per kind gegeven zal worden. Bij art. 11 deed de heer Koren een ver- geefsche poging om de leeftijdsgrens van 60 jaar veranderd te krijgen in 65 jaar, terwijl ook de bepaling gehandhaafd bleef, dat zij, die na 1 Januari 1931 gehuwd zijn geen steun krijgen. Deze bepalingen zijn noodig omdat de Rijksregeling ze eischt. De voorzitter gaf echter te verstaan, in bijzondere omstandigheden hiervan af geweken mag worden. Het slotartikel geeft aan dat de regeling ingaat 21 Nov. a.s. Deze datum is gesteld omdat de geheele regeling eerst goedge keurd moet worden. Nadat de regeling z.h.st. was aange nomen vroeg de heer Koren of de steun- vragende werkloozen niet als tot nog toe buiten het secretarie-gebouw hun beurt te laten afwachten. De voorzitter heeft reeds lang gepoogd hierin verandering te brengen. Hij denkt er over de schuur voor gemeentewerken als een soort wachtlokaal te iaten gebruiken. Bij de hierna volgende stemming wor den tot leden der met de uitvoering be laste commissie aangewezen de heeren Boeren en Spreij, die beiden ook het vorig jaar in die commissie zitting hadden. Voorstel van B. en W. inzake het ver zoek van den Alphenschen Besturenbond om een extra uitkeering aan werkloozen. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. zich te dezer zake gewend hebben tot het Burgerlijk Armbestuur en hij heeft vernomen dat dit college bereidwillig op zich genomen heeft een actie te beginnen, welke tot doel heeft de z.g. stille armoede zooveel mogelijk te lenigen. Dc heer Spreij bevestigd dit en deelt mede, dat de daartoe noodige besprekingen weldra hun beslag zullen krijgen. Hierna wordt z.h.st. besloten overeen komstig het voorstel. Voorstel van B. en W. inzake verhuring van een perceeltje grond gelegen aan de Rozenstraat, aan de Schietver. „Nederland en Oranje" alhier. Wordt na discussie z.h.st. aangenomen. Voorstel van B. en W. inzake den aan koop van perceeltjes openbaren weg van den heer B. van Wijk en anderen. Zonder h.st. aangenomen. Voorstel van B. en W. inzake verkoop van een perceel bouwgrond gelegen aan de Jongkindt Coninckstraat aan B. Snel q.q. Voorstel van B. en W. inzake verkoop van een perceel bouwgrond aan de Tous- saintstraat aan den heer B. Snel alhier. Voorstel van B. en W. inzake verkoop van een perceel bouwgrond aan de Van Genderenstraat aan den heer J. v. Wie- ringen alhier. Voorstel van B. en W. inzake verkoop van' bouwgrond aan de Van Genderenstraat aan den heer W. B. Kroon q.q. alhier. Voorstel van B. en W. om met den heer H. de Water eene dading te treffen. Alle z.h.st. aangenomen. De heer Ten Cate Brouwer vestigt er de aandacht op. dat het Grondbedrijf nog nimmer in zoo korten tijd voor zulk een groet bedrag aan bouwgrond verkocht. Hiermee is ook de werkverruiming gebaat. Voorstel van B. en W. inzake de onder- handsche gunning van het drukken van het raadsverslag enz. Te dezer zake zijn vier adressen inge komen. De heer Ruting juicht het toe, dat de prijs voor het drukwerk verlaagd wordt. Maai hij weet dat de tegenwooraige druk ker het voor dit verlaagd bedrag niet doen kan, omdat hij goed voor zijn personeel zorgt. Hij brengt dien drukker hulde, dat hij sinds 1918 de gemeente zoo goed be diend heeft en zou een inschrijving willen onder de georganiseerde drukkers. De voor zitter leest een ingekomen brief van den heer S. C. v. Wieringen, waarin deze verklaart, dat hij niet georganiseerd is, omdat hij bezwaar heeft tegen het bin dend tarief, doch dat de arbeidsvoorwaar den aan zijn drukkerij minstens gelijk, zoo niet beter, dan bij die welke aan ge- organiseerden behooren. De heer Den Ouden gaat met B. en W. mee die niet anders kunnen doen, dan aan den laagsten inschrijver het drukwerk te gunnen. Had de raad bezwaren tegen het ongeorganiseerd zijn, dan had dit eerder gezega moeten worden. Allen ingezetenen werd gelegenheid gegeven in te schrijven. Nu een ongeorganiseerde het laagst in schreef moet het werk hem gegund, hoe zeer spr persoonlijk een voorstander van arbeidsorganisatie is omdat deze arbeids- vrede geeft. Do heer Boeren bejammert ook, dat niet als voorwaarde gesteld is, dat alleen ge organiseerd en in mochten schrijven.. Moest hij als particulier beslissen, dan zou bij misschien ook het voordeeligste nemen, maar een publiek lichaam mag dit niet doen. 't Groote verschil in prijs moet liggen aan de arbeidsvoorwaarden en Spr. wil niet meewerken aan het negeeren van een collectief Arbeidscontract. Der heer Ten Cate Brouwer is het groote prijsverschil onverklaarbaar. Hij vreest, dat dit gaat ten koste van het werk. De heer Spreij kon niet begrijpen, waar om men den heer v. W. moet passeeren. Do heer Den Uyl vraagt o.a. is er met deze aanschrijving gerekend? De voorzitter weet niets van deze aan schrijving, doch is gaarne bereid daarnaar te informeeren. Na vrij uitvoerige discussie wordt dit punt ter nader onderzoek aangehouden voor de volgende vergadering. Voorstel van B en W. om de huurprijs van het woon- en winkelhuis Hooftstraat 260 te bepalen op f. 5 p. w. Z.h.st. aangenomen. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op verzoek van de N.V. Gem. Grond- en Huizenbezit om ontheffing voor waarde vergunning tot straa'aanleg. Na uitvoerige discussie wordt het voor stel van B. en W. met 13 tegen 4 st. aangenomen. Voorstel van B. en W. inzake verlenging voor den tijd van 1 jaar van de tijdelijke aanstelling van den heer J. Wolters als leeraar in lichamelijke oefening aan de openbare school voor U.L.O. Z.h.st. aangenomen. Hierna ging de raad in geheime zitting en werd de vergadering verdaagd tot Woensdagavond 7 uur voor behandeling der gemeentebegrooting. AALSMEER. Dc werkloosheid. In verband met de in den a.s. winter te verwachten werkloosheid doet het Dage- lijksch Bestuur dezer gemeente een be roep op de ingezetenen, zooveel mogelijk werk te laten uitvoeren, waarvoor tot 75 van het loon gemeentelijke toeslag kan worden gegeven. Daarbij wordt uitdrukke lijk bepaald, dat geen personeel mag wor den ontslagen, om werkloozen in dienst te nemen. Dan is de werkgever absoluut van steun uitgesloten. Zoowel voor den land- als tuinbouw zijn commissies gevormd, welke tot het einde dezer week opgaven verwachten. Verkiezing notabelen. Bij de gehouden verkiezing van notabe len der Ned. Herv. Kerk werden gekozen de heeren C. v. Leeuwen Jzn. en A. Baardse Jzn. (beiden aftredend) met resp. 26 en 25 stemmen. In de vacature, ont staan door het benoemen van den heer B. Broekmans tot kerkvoogd, werd geko zen de heer P. C. Spaargaren met 19 stemmen. Verkiezing Ambtsdragers Gcr. Kerk. Door den Raad der Geref. Kerk alhier zijn voor de verkiezing van ambtsdragers de volgende dubbeltallen gesteld- Voor ouderling: (vac.-J. de Vries) J D v Iperen Sr. en J. W. Millenaar. Voor diaken (vac.-P. Speksnijder) I» w. Kramer en C de Vries. De verkiezing is bepaald op as Zondagmorgen, na den kerkdienst NOORDWITK AAN ZEE. Ds. van Nes over „De Zending onder de Joden". Voor een volle zaal hield in het „Ver- eenigingsgebouw" ds. Jac. van Nes uit Den Haag een lezing met lichtbeelden over het onderwerp „In en om de Syna goge". Doel van deze samenkomst was een en ander te vertellen en te laten zien van de zending onder de Joden. Ds. Koers opende met te laten zingen vers 2 van Ps. 122, ging dan voor in gebed. Ds. van Nes merkte op dat er over de Jodenkerk in Nederland een verkeerd be grip heerscht nl. een begrip van wan orde. Wij doen daarmee onrecht. Daar is niet alleen hier, maar ook over de geheele aarde rijke zegen over de planting des I Heeren, wij Christenen staan zoo dicht bij l de Joden. In de boeken der profeten is af- I geschaduwd de komst van Jezus Christus j in het vleesch. De zending onder de Joden werd vroeger niet zoo stelselmatig gedre- ven. De eerste Missionaire dienst werd ultgenoodigd in 1914 te Amsterdam met zijn 60.000 Joden; de tweede dienst in 1922. De arbeid onder de Joden is een andere dan de heldenzending. Van hen geldt: „het volk vergaat, omdat het geen kennis heeft". Spr. besprak hierop het een en ander van het Joodsche leven. Op het doek wer den nu allerlei joodsche gebruiken en ge woonten getoond. De huiselijke godsdienst, het lezen der wet in den eeredienst. Het inwendige der Synagoge, offerdiensten, bruiloft, ceremoniën. Een en ander werd duidelijk toegelicht, 't Was een leerrijke en aangename avond! Ds Koers sprak nog een kort slotwoord," waarna ds. van Nes eindigde met dank gebed. RIJNSBURG. De Bloemenhandel. Na enkele dagen van opleving kwam onverwachts weer een flinke daling in de prijzen der Chrysanthen. Rozen konden zich handhaven. Betaald werd voor snij bloemen per 100 stuks: Anjers rood en rose f. 1.40—1.70. Tros-chrysanthen pei bos; Mont Blanc 17—25 cent. November zon 1821 cent. King of the White 16 20 cent. Flory King 2227 cent. Trium phant 2024 cent. Marie Otter 2024 cent. Sous d'or 2825 cent Chrysanthen geel 2024 cent. 1-Bloemige Chrysanthen per stuk: Mecco 912 cent; Puiling 12— 15 cent; Rayonante. Rozen, per bos van 20 stuks: Rosalandia 6075 een; Hadley f. 11.10; Golden Ophelia 7080 cent; Columbia 9095 cent; Butterfly 7080 cent; Per mand: Spaansche peper f. 3.10 —3.50. WARMOND. Benoemd is door den Bisschop van Haarlem tot professor in de Schriftuur aan het Theologicum alhier de heer N. Greitemann. BENTHUIZEN. De nieuwe verkeersweg. De nieuwe verkeersweg alhier schiet (de tegenvallers in aanmerking genomen, thans flink op. Reeds over de geheele lengte van de Hoogeveen is de helft der breedte n.l. 3 meter voltooid. Men is nu met de tweede helft van dezen weg be gonnen zoodat men al een gedeelte op breedte (6 M.) voltooid kan zien. Over een lengte van pl.m. 2 K.M. is de nieuwe weg voor de aldaar wonende personen met. hun voertuigen opengesteld. De verbetering is prachtig! HILLEGOM. Benoemd is tot kapelaan alhier. H. Hart, de heer W. van Beuten. KATWITK AAN ZEE. Inbraak. De winkelier M. B. uit de Badstraat, deed bij de politie aangifte, dat in den afge- loopen nacht is ingebroken in zijn filiaal in de Paul Krugerstraat. Uit het kasregis ter hebben de daders voor ongeveer f. 70 meegenomen. Zij hebben zich door het openschuiven van een raam toegang we ten te verschaffen. Het huis is des nachts onbewoond. WASSENAAR. Tuinbouwver „Wassenaar en Omstreken", De tuinbouwver. „Wassenaar en Om streken" hield een ledenvergadering in „Het Wapen van Wassenaar". De Voorzitter d eheer A. G. van Tol heette alle aanwezigen hartelijk welkom op dezen laatsten prijsvraagavond van dit jaar. Hij hoopte dat de inzenders tevreden zouden zijn met de bekroningen, door de jury toegekend. Hierna werden door den secretaris, den heer J. v. d. Berg de uitvoerige notulen der vorige vergadering voorgelezen en vastgesteld, i De voorzitter deed mededeeling, dat het lid D. de Gans, hier eveneens als inzender I tegenwoordig, op dezen dag op de groote Chrysanthemumtentoonstelling en keuring uitgeschreven door de Kon. Ned. Maat- I schappij voor Tuinbouw en Plantkunde en I gehouden te Amsterdam, met zijn groot- bioemige Chrysanthemums den zilveren wisselbeker en met zijn tros-Chrysanthe- 1 mums een verguld zilveren plaquette, bei- den uitgeloofd door de Ned. Chrysanthe- mumclub heeft weten te bemachtigen. Het doet den Voorzitter groot genoegen, dat de heer de Gans zoo'n groote overwin ning heeft weten te behalen en wenschte hem daarmee geluk. Ook in vorige jaren wisten leden dezer ver. o.a. de heer Zeg waard buiten Wassenaar met hun Chry santhemums belangrijke successen te oogsten, waaruit volgens spr. wederom blijkt dat hier deze bloemen met de noo dige vakkennis worden gekweekt en ver zorgd. Hierop werd door de jury. bestaande uit de heeren A. van Linschooten. M. Sjouke en D. Schnitzler bij monde van den heer Sjouke, de uitslag der gehouden keuring medegedeeld. Voor prijsvraag I: De schoonste verza meling afgesneden Tros Chrysanthemums werd toegekend aan de Inzending van den heer D. de Gans le. Kooyman en J. Sie- tinga. 2de en van Dijk 3e prijs. Prijsvraag II: 3 Tros-Chrysanthemums op stam de heer P. Zegwaard le prijs met lof der Jury. Prijsvraag III: 12 afgesneden grootbloe- mige Chrysanthemum-bloemen in 12 soor ten: le prijs f.2 50 de heer D. de Gans; le prijs de heer H. Verboog. Prijsvraag IV: 3 soorten afgesneden grootbloemige Chrysanthemums van ieder 3 stuks: le prijs met lof der jury: D. de Gans, 2e prijs de heeren J. Gips en H. Verboog. Prijsvraag V: 3 grootbloemige Chrysan themums op stam: le prijs de heer P. Zeg waard. Prijsvraag VI: De schoonste grootbloe mige Chryranthemumplant in pot ge kweekt. zonder grondscbeuten: le priis de heer P. Zegwaard; 3e prijs de heer D. de Gans. Prijsvraag VII: De schoonste tros Chry- santhcmumplant in pot gekweekt zonder grondscheuten: le prijs de heer P. Zeg waard Prijsvraag VIII: Het schoonste stuk bloemwerk van Chrysanthemumbloemen. bladplanten en groen geoorloofd: le prijs de heer D. de Gans. 2e prijs de heeren C. ven Tol en J. Sietinga Priisvraag IX: 6 cyclamen: Ie prijs met lof der jury: P; Zegwaard; 2de prijs G. A. Henkes en D. de Gans. Prijsvraag X: 6 primula's :2de prijs de heeren D. A. de Rooy en P. Zegwaard. Prijsvraag XI: 3 Begonia's Gloire de Lor-

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13