Scherts ïn Schets. 72»" Jaargang DINSDAG 10 NOVEMBER 1931 No. 21977 Officieeie Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. BURGERL. STAND v. LEIDEN Het voornaamste Nieuws van heden. I LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bil een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brleveD 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT,-] Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per week1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 '41 portokosten. Oif nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lelden ;rengen ter algemeene kennis, dat door jeu de beslissing op het verzoek van: a. le NV. van Cranenburgh en Heringa's ajetfabriek om vergunning tot het op- ichten van een fabriek van wolbewerking O machinale breierij in het perceel Ra- jenburg Nis 107, 109 en 111, Sectie F. lo 1309; b. G. Overduin Jzn., om vergun- nng tot het oprichten van een fabriek joor het spoelen, haspelen, opmaken en rerpakken 'van wollen garens (sajetten), In het perceel Os- en Paardenlaan No. 41, Sectie K. No. 4095; c. J. Duindam, 0111 ver- ■iinning tot het oprichten van een slagerij n het perceel Koornbrugsteeg No. 2, Sectie 5. No. 213; d. de N.V. P. de Gruyter en Zonn, om vergunning tot het oprichten un een ondergrondsche bewaarplaats voor benzine met aftapinrichting in het perceel Haarlemmerstraat, Sectie H. No. 967 en 1087; e. H. W. Stöxen, om vergunning tot bet. oprichten van een metaalgieterij In bet perceel Kloos of Vischpoort, Nis. 5, 6, ,8, 9 en 10 (Koenesteeg), Sectie D. No. 589, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 November 1931. 7695 Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat zij, uitsluitend ten aanzien van den door den ,£en Kwartiertjes Bond", op 11 en 12 November a.s. in het gebouw „Tot Nut van Algemeen", aan het Steenschuur No. 21, lhier, te houden bazar, tot 10 uur des vends, ontheffing hebben verleend van et sluitingsuur voor winkels. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 November 1931. 7696 BOEKVERKOOPING. Van 23 November tot 1 December a.s. komen bij den boekhandel Burgersdijk en Niermans „Templum Salomonis" eenige belangrijke boekverzamelingen in veiling. Het zijn de bibliotheken van den heer S. J. Seefat, oprichter en mede-directeur van de Vrije Universiteit te Amsterdam, dr. J. J. le Roy, oud-directeur der H.B.S. 5 j. c. te Deventer, mej. M. A. Talen, oogarts te Gouda, J. J, Bruna, parlementair redac teur Alg. Handelsblad, dr. H. Ph. Visser 't Hooft, oud-advocaat en procureur te Haarlem en een gedeelte der bibliotheek van Joh. de Meester, literair redacteur N. R. Crt. rijkspostspaarbank. In de maand October werd aan het bij kantoor der Rijkspostspaarbank alhier in gelegd f 324.885.81 en terugbet. f 128.215.16. In totaal werden 265 nieuwe boekjes uit gegeven. Op staatsschuldboekjes werd door bemiddeling van den directeur ingeschre ven voor f. 11.550. leidsche radio-vereeniging. Gisteravond hield bovengenoemde ver- eeniging een demonstratie in haar club lokaal „Oud-Hortuszicht", alhier. De nieuwste luidspreker-systemen wer den gedemonstreerd, zooals „De Eloquenta", B. B. L. motor, Hegra, „Blaupunkt" 100 U, Weefa 60 polig systeem, Lissen, en membra systeem. Naast het leerzame van een be oordeeling van weergave-kwaliteit, gaf deze demonstratie een goed beeld op welk hoog peil de hedendaagsche luidsprekerteclmiek gekomen is. Voor de leden der Leidsche Radio- Vereeniging een mooie avond. de voordrachten van den heer kingsley martin. De aangekondigde voordrachten, welke de Engelsche journalist, de heer Kingsley Martin, hoofdredacteur van het weekblad „The New Statesman and Nation", op uit- noodiglng van het Leidsche Universiteits fonds op 12 en 13 dezer te 4 uur 's namid dags en op 16 dezer te 8 uur 's avonds zal houden, zullen plaats hebben in het Groot- Auditorium der Leidsche Universiteit en voor elk belangstellende toegankelijk zijn. het psychopathen-asyl. In de Memorie van Antwoord inzake et IVe hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 932 (Justitie) wordt o.a. gezegd: Het psychopathen-asyl te Leiden is te iein gebleken; tijdelijk is als asyl in ge- mik genomen een paviljoen op het ter rein van het Rijkskrankzinnigengesticht te Eindhoven. Het plan is, dit paviljoen en een eventueel voor gelijk doel ter zelf- Eer plaats nog verder af te staan deel van een ander gebouw tot uiterlijk 1 Mei, 1933 als psychopathen-asyl te gebruiken. Een selectie naar moeilijke en minder Moeilijke patiënten over de asyls stuit op terschillende practische bezwaren af. Tot opheffing van het asyl te Leiden zal hjn over te gaan als, naar het zich laat "anzien, te Avereest de geheele Rijksver- pieging van psychopathen kan worden ge- wncentreerd. o interessante schilderijen verzameling in „endegeest". Het gesticht „Endegeest" heeft dezer nagen 75 schilderijen in bruikleen gekregen van den bekenden kunstliefhebber, den hoer p. Boendermaker te Bergen, die reeds aan meerdere openbare instellingen als het stadsziekenhuis te Alkmaar, het Amster- Lyceum enz. collecties in bruik leen gaf. Het zijn schilderijen van Colnot, Filarskl, uÏÏ Kelde.r, Matthieu Wiegman, Piet cgman, Piet van Wijngaardt, Leo Gestel v- Boendermaker, Harry Kuyten, van Rees Luj,zlJn opgehangen in de conversatie- P'™ van het verplegend personeel op 'n eenige kamers van ge- ■Hhjngeest"611 de conversa',ie-zalen °P Kunstliefhebbers kunnen zonder be- aa7otoegeIaten worden. Wij raden hen vcfirvot aen bezoek te brengen aan deze itoodern/«SSSteSÏÏ* verzameling van academische examens. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen geneeskunde mej. S. J. Oly (Den Haag) en de heer M. J. Heering (Leiden)taalkundig candidaatsexamen Indologie de heer K. Huizinga (Leiden). aanrijding. Gistermiddag is op de Haarlemmer straat, ter hoogte van de Dullebakkers- steeg onze stadgenoote de 28-jarige mej. M S., aangereden door een vrachtauto. Zij kwam te vallen en liep een lichte hersen schudding op; zij is door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. ernstige treinvertraging bSSCHEN den haag en leiden. Wegens stroomdefect. trein 1075, dic van hier Hoe dieht tar n HaaS vertrekt, plotse- Indiè ,de Laan van Nieuw-Oost- sttoomrt-,eeJvoJge van een defect aan de &d Wijven staan, kbreneen iïeip. niet m«er op gang was 25 mirmt?- u b nadat hij daar ongeveer den stnnm1) gestaan, met een ontbo- haald Ri^COm?tief uit Den Haag opge- "bigers in aankomst aldaar, konden de pen Ten.i, ?en anderen trein overstap- dtn verwhuuPjVan d€ze vertraging ston- 'esschen treinen op blokafstand échten n Hemeente en Den Haag te "kt een k-u rdoor deze reizigers eerst hl Rotterdam1 vertraging in Den Haag middae inkwamen. Later ln den de treinenloop weer normaal. De Wethouder van Onderwijs is ver hinderd morgenmiddag spreekuur te houden. Het provinciaal kerkbestuur van Overijsel heeft de heer P. van Wijnen, te Gouda, cand. aan de Universiteit alhier, toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. De heer M. Udo, vroeger agent van politie alhier, thans te Amersfoort, is ge slaagd voor het diploma candidaat-inspec- teur van politie. geboren: Gijsbertje, dr. v. J. G. Kroesemeijer en G van der Nat. Clasina Wilhelmina Ma ria, dr. v. C. J. von Klink en M. H. van den Berg. Peterke, dr. v. J. C. van Dockum en H. Reumermann. Jacobus Wilhelmus, zn. v. E. S. Prins en J. M. Ouwerkerk. Maria Johanna, dr. v. I. Baart en E. van Weeren. Bertha Wilhelmina Catharina Maria dr v. C. A. A. Kerckhoff en E. R. J. M. Hoijng. Willybrordus Dominicus Maria, zn, v. A. L. v. Berge Henegouwen en A. Jansen. ondertrouwd. J. Mooij wedn, 47 j, en J. Colthof jd. 44 j. gehuwd. H. van de Water jm. en H. Crama jd. over jen DE BEGROOTING VAN JUSTITIE T. Engelsvan Houten, Vr., 57 j. J. W. van der Blomvan der Blom, wede., 68 j. M. E. BokernHeynraets, wede., 75 j. memorie van antwoord aan de tweede kamer. Aan de memorie van antwoord inzake het IVe hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1932 (Justitie) is het volgende ont leend: Wanneer overgegaan wordt tot ratifi catie van art. 87 der Haagsche Nationa liteitsconventie is de Regeering voorne mens tegelijkertijd een wettelijke voorzie ning te bevorderen, waardoor wordt voor komen, dat de Nederlandsche vrouw, die niet do nationaliteit kon verkrijgen van den buitenlander met wien zij in het hu welijk treedt, haar Nederlanderschap zou verliezen. De indiening van een wetsvoorstel tot regeling van het beslag op den inhoud van een safeloket, wordt bevorderd. De beslissingen van eenige rechtbanken en gerechtshoven inzake het derden-beslag op loon zijn ook den Minister niet ont gaan. Dat daardoor de consequentie van het arrest van den Hoogen Raad van 7 Juni 1929 ten aanzien van het loonbeslag is komen vast te staan, kan de Minister niet toegeven. Naar aanleiding van de door sommige leden gemaakte opmerkingen over de demonstratie, welke Zondag 6 September j.l. te Utrecht door de R.K. arbeidersorga nisatie is gehouden, heeft de Minister een onderzoek ingesteld. Daarbij is gebleken, dat bij het hoofd van de plaatselijke poli tie geen enkele klacht over storingen van godsdienstoefeningen is ingekomen. Het denkbeeld van tusschenvormen t-usschen vrijheid en gevangenisstraf, te vorigen jare door den arts S. v. Mesdag naar voren gebracht, zal bij de toekom stige ontwikkeling van ons strafrecht ongetwijfeld moeten worden overwogen. Inderdaad heeft een administratief on derzoek plaats gehad naar aanleiding van aantijgingen met betrekking tot de rech terlijke macht geuit in het bijzonder wat betreft de aangelegenheid der Portu- geesche bankbiljetten, welk onderzoek de ongegrondheid dier aantijgingen heeft doen blijken. De memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Eerste Kamer over de wetsontwerpen inzake de pacht is in de tweede helft van de vorige maand inge zonden. Het vraagstuk van de opleiding van den toekomstigen strafrechter behoudt de aandacht van den Minister. Voor een na- academische opleiding was oorspronkelijk een subsidiepost uitgetrokken. Door de noodzakelijkheid van bezuinigen is deze post weer teruggenomen. Een voorontwerp tot invoering van de mogelijkheid van herziening van door den militairen rechter gewezen sententies en vonnissen is gereed. Te dezer zake wordt schriftelijk van gedachten gewisseld met den Minister van Koloniën. Maatregelen ter bestrijding van de cri minaliteit ten plattelande o.m. door ver sterking van de Rijkspolitie hebben de voortdurende aandacht. De noodzakelijk heid om te komen tot één of meer door het Rijk te stichten opleidingsscholen voor gemeentepolitie is den Minister nog niet kunnen blijken. Wat de examens be treft, acht hij ook thans den toestand niet onbevredigend. Verwacht wordt, dat, behoudens onvoor ziene omstandigheden, de reorganisatie van de Rijksopvoedingsgestichten voor jongens nog in den loop van 1932 tot stand zal komen. De financieele toestand noopt de uitbreiding van het aantal amb tenaren voor de Kinderwetten stop te zetten. Van opleiding van reel assee rings ambte naren zal, althans in de naaste toekomst, moeten worden afgezien, aangezien er geen geld voor beschikbaar is. Aan de memorie is toegevoegd een nota van aanwijzing, waarin nadere bezuini gingen op de begrooting zijn verwerkt. AAN "f KORTSTE EIND TREKKEN. de malaise in de schoenindustrie. Vergadering van de Federatie van Ned. fabrikanten. Te Tilburg vergaderde deze federatie ter bespreking van den crisis- toestand in de schoenindustrie. Besloten werd aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het navolgende telegram te zenden; „Federatie van Nederlandsche schoen fabrikanten in voltallige ledenvergadering te Tilburg bijeen, zegt Uwe Excellentie dank voor de bij de Staten-Generaal inge diende contingeeringswet, vraagt opnieuw Uwe aandacht voor den dagelijks toene- menden verderen achteruitgang in de schoenindustrie en doet een krachtig be roep op Uwe Excellentie om zoodra de be voegdheid tot contingeering aan de Regee ring is verleend, daarvan ten spoedigste ln overleg met onze organisatie tot herstel der werkgelegenheid ln de schoenindustrie gebruik te maken". Voorts werd de noodzakelijkheid bepleit, dat de Regeering eveneens maatregelen zal treffen in het belang van den schoenen- i export. Met verlaging der productiekosten I alleen kan het herstel van den export niet j worden bereikt. Daarvoor is evenzeer noo- I dig de instelling van een onderhandelings- j tarief dat de mogelijkheid opent om de landen die onzen export fatsoenlijk beje- I genen ook in Nederland in de gelegenheid te stellen tegen lage rechten te importee- ren dat daarentegen de landen, die onzen export onmogelijk maken, het importee- ren op de Nederlandsche markt door een flink invoerrecht in ernstige mate be moeilijkt. nederlandsche enquêtecommissie voor het geschiedenisonderwijs. De Nederlandsche Enquête Commissie voor het Geschiedenisonderwijs, die een onderzoek instelt naar de Volkenbonds- en Vredesgedachte in de geschiedenis schoolboeken hier te lande, heeft dezer dagen onder voorzitterschap van dr. j. ter Meulen opnieuw een vergadering gehou den. Mededeeling werd gedaan, dat op verzoek van het bestuur vrijwel alle ver- eenigingen van het Lager-, Middelbaar- en Gymnasiaal onderwijs in de commissie vertegenwoordigd zijn en dat de Neder landsche commissie voor intellectueele samenwerking, die voor het onderzoek warme belangstelling heeft, de enquête commissie met kracht zal steunen. Besloten werd de meer omvangrijke enquête, die betrekking heeft op de ge heele geestesrichting van de geschiedenis schoolboeken, voort te zetten, maar daar naast een meer eenvoudig onderzoek in te stellen, door na te gaan of de Volken bond in die schoolboeken wordt genoemd en op welke wijze dit geschiedt. DE GRENSWIJZIGING VAN DEN HAAG. De commissie uit de Haagsche ingezete nen heeft zich gisteren met 2914 stem men ten gunste van de annexatie-voor stellen uitgesproken. tijdelijke korting op bij de wet vastgestelde jaarwedden. Volgens het verslag der Tweede Kamer over genoemd wetsontwerp zouden ver scheidene leden boven de voorgestelde regeling de voorkeur hebben gegeven aan de heffing van een vast, voor allen gelijk percentage van 3%. De salarissen van de hoogere ambtenaren zijn in verhouding tot de overige in het algemeen reeds laag en deze leden achtten het niet billijk door middel van progressie die hoogere ambte naren opnieuw in een naar verhouding ongunstige positie te brengen. Andere leden stelden hier tegenover, dat zij, die een betrekkelijk groot salaris hebben, daarvan gemakkelijker een zeker gedeelte kunnen afstaan, dan zij die slechts weinig verdienen. Van verschillende zijden werd verschui ving van den datum van ingang der kor ting bepleit tot 1 April. N. R. Crt. schout-bij-nacht j. bosma. De „Staatscourant" van gisteravond be vatte de benoeming van kapitein-ter-zee j. Bosma tot schout-bij-nacht. De heer Bosma werd 26 December 1878 te Norg geboren, werd in 1900 benoemd tot adelborst 1ste kl.. drie jaren later tot lui tenant-ter-zee 2de kl. en tien jaar daarna tot 1ste kl. Op 3 Augustus 1923 volgde zijn bevordering tot kapitein-luitenant ter zee en vijf jaren daarna tot kapitein ter zee. Schout-bij-nacht Bosma is drager van het onderscheidingsteeken voor 25-jarigen dienst en van het Mobilisatiekruis. BEVORDERING VAN LEERLING-MACHINISTEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Met ingang van 12 November a.s. zullen elf leerling-machinisten der Ned. Spoor wegen bevorderd worden tot onder- machinist. BINNENLAND. De Memorie van Antwoord betreffende de begrooting van Justitie (Binnenland, lste Blad). De malaise in de schoenindustrie; verga dering te Tilburg (Binnenland, le Blad). De roofmoord te Gorkum opgehelderd; bekentenis van den aangehouden ver dachte (lste Blad). Het bloembollenbedrijf en de crisis; een overzicht van den tegenwoordigen toe stand (3de Blad). BUITENLAND. Een weinig hoop gevende rede van Tardieu. (Buitenland, le Blad.). Rede van Mac Donald aan het banket ter eere van den Lord Mayor van Londen. (Buitenland, le Blad.). Het Chineesch-Japansche conflict. (Bui tenland en Tel., le Blad.). DE A. N. W. B. EN HET VERKEERSONDERWIJS. Nieuwe stappen van den Minister. Toen, in den zomer van 1924, de A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, in de sterkte toeneming van het verkeer en van het aantal verkeersongevallen aan leiding vond om de noodzakelijkheid van het geven van verkeersonderwijs op de scholen te betoogen, heeft deze Bond in tweeërlei richting- stappen gedaan; eener zijde werd de uitgave voorbereid van een serie schoolplaten, welke de voornaamste verkeersregels en verkeersfouten in beeld brengen, anderzijds werd bij den minister van Onderwijs aangedrongen op maatre gelen ter bevordering van het geven van verkeersonderwijs op de lagere school. De medewerking der regeering werd op de meest volledige wijze verkregen; door middel van het Rijks Schooltoezicht werd bij de gemeente- en schoolbesturen aan gedrongen op periodieke behandeling van de verkeersregels op de lagere school en de aanschaffing der bedoelde schoolpla ten werd officieel aanbevolen. Sindsdien wordt op vele scholen onder wijs in de verkeersregels gegeven en de A.N.W.M. kan de voldoening smaken, dat zijn optreden met succes bekroond is. Bovendien zijn nadien èn door den A.N.W.B. èn door anderen leermiddelen verkrijgbaar gesteld, welke het geven van dit onderwijs vergemakkelijken. Toch is het verkeersonderwijs nog verre van algemeen op de lagere school inge voerd en nu de A.N.W.B. op het gebied der verkeers-middelen nieuwe plannen gaat verwezenlijken, heeft deze Bond zich andermaal tot den Minister van Onder wijs gewend met de vraag, maatregelen te willen nemen ter bevordering eener meer algemeene invoering van het verkeers onderwijs op de lagere scholen. In zijn antwoord aan den A.N.W.B. heeft de Minister medegedeeld dat reeds in Mei 1926 aan de hoofdinspecteurs van het Lager Onderwijs is verzocht, met de in specteurs andermaal het verkeersvraag- stuk te bespreken en door hun tusschen- komst de gemeente- en schoolbesturen te herinneren aan hetgeen in 1924 werd aan bevolen. Bovendien heeft de minister aan den A, N.W.B. medegedeeld, voornemens te zijn, door tusschenkomst van de leden van het Rijksschooltoezicht te doen onderzoeken, in hoeverre ook thans nog met het in 1924 en 1926 aanbevolene rekening wordt ge houden. Mocht de uitkomst van dit onder zoek niet bevredigend zijn, dan zal zijn exc. de aandacht van de gemeente- en school besturen opnieuw doen vestigen op de wenschelijkheid, bij het onderwijs op de lagere scholen de verkeersregels te be handelen. Het is te hopen, dat deze ministerieele stappen er toe zullen leiden, dat de door den A.N.W.B. op zoo velerlei wijze bevor derde kennis der verkeersregels binnen kort nu ook op het leerplan van alle lagere scholen een plaatsje zal vinden. de verwarming der electrische treinen. Naar aanleiding van ingekomen klach ten over de sterke verwarming der electrl- sche treinen, zal de directie der Ned. Spoorwegen maatregelen nemen, dat de warmte over de rijtuigen gelijkmatig ver deeld wordt, en dat vooral bij zachte bui tentemperatuur de rijtuigen slechts matig verwarmd zullen worden. o burgemeester pollema 80 jaar. De heer H. Pollema, burgemeester van Lemsterland te Lemmer, oud-lid van de Tweede Kamer en van Ged. Staten van Friesland, ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw, was Zondag 80 jaar, welk feit gisteren gevierd is. De jubilaris is voor zijn hoogen leeftijd nog kras. De heer Pollema ontving zoowel telegrafisch als schriftelijk uit alle deelen van het land stroomen van gelukwenschen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1