72ste Jaargang MAANDAG 9 NOVEMBER 1931 No. 21976 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. e EEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST TE KOUDEKERK LEIDSCH DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN:! 30 Cts. per regel voor advertentlên nlt Lelden eD plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlên 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTi] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per week f. O.li Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat P. J. A. Chrispijn, te Bussum, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik elders dan ter i plaatse van verkoop, in het perceel Smid- steeg No. 50, alhier. 7638 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 November 1931. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE LEIDEN. Adres aan den ministerraad inzake den invoer in Frankrijk. De K. v. K. heeft onderstaand adres ge richt tot den ministerraad. Met groote voldoening heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land kennis genomen van de mededeeling, gedaan in de Memorie van Antwoord op het le Hoofdstuk der Staatsbegrooting 1932 op pag. 22 en 23, waarin in uitzicht wordt gesteld dat door de regeering ter bescher ming van onzen export, waakzaamheid zal worden betracht welke er op gericht is „werkdadig te doen hetgson de hand vindt om te doen, teneinde zoo mogelijk dreigend gevaar af te wenden of kwaad, dat reeds werkelijkheid werd, ongedaan te maken of althans de uitwerking van voor ons land nadeelige maatregelen te ver zachten." Uit hetgeen ten aanzien van den kolen- invoer o.a. in Frankrijk werd medegedeeld, schijnt te mogen worden afgeleid dat niet geheel afgewezen werd het denkbeeld om b.v. de wijnaccijnzen te verhoogen, indien ioor de Fransche regeering voor onzen •rport schadelijke bepalingen zouden wor sen vastgesteld, welke alleen ten doel hadden den invoer uit den vreemde te belemmeren. De Kamer moge in dit verband wijzen op een aantal artikelen welke voor het district der Kamer van groot belang zijn, nJ. visch en kaas, boter, vleeschwaren, slachtvee en fokvee, aan welken invoer in Frankrijk thans ernstige belemmeringen worden in den weg gelegd. De schade aan het bedrijfsleven door deze bepalingen berokkend, is uitermate ernstig. Wat kaas betreft moge de Kamer verwijzen naar het adres der Kamer van Koophandel te Gouda. dd. 27 October 1931 aan de Nederlandsche Kamer van Koop handel te Parijs, hetwelk U ongetwijfeld bekend zal zijn. Wat visch betreft, wordt de zeevissche- rij zelfs in haar bestaan bedreigd, nu, na de reeks slechte en minder goede jaren, bij den tegenslag van dit jaar ook de Fransche invoerbelemmeringen komen. De Kamer verzoekt Uw hoog College daarom met verschuldigden eerbied het daarheen te leiden dat ten deze wèrk- dadige waakzaamheid wordt betracht, waarbij de Kamer zich veroorlooft het volgende op te merken. Door de dreigende verhooging in Enge land van invoerrechten op luxe artikelen, pl het Fransche volk beter in staat zijn te begrijpen dat het zijnerzijds verplicht is een meer vrijhandelsgezinde politiek te voeren, willen zijn protesten niet alle innerlijke waarde verliezen. Het feit dat Frankrijk thans een zoo danige politiek niet voert, moet aan het Fransche volk echter duidelijk voor oogen worden gesteld. Dat kan naar de meening der Kamer, indien gebruik wordt gemaakt *&n het middel in de Memorie van Ant woord genoemd, waaraan ongetwijfeld nog verschillende andere middelen zijn toe te voegen. lii?a?r de Kamer meent is het noodzake- tv u .voorH?men- dat onze export naar Jr? blijvend zoo ernstig wordt be- U'öeeld als thans het geval is. ue nood dringt hoe langer hoe meer. üteeds meer bronnen van bestaan wor- 7„{i0?ernietiSd. Buitengewone maatregelen ton n^oeten worden getroffen om groo- ÏL te voorkomen. wpn«.i an\er ver°orlooft zich daarom den alto L- spreken, dat inderdaad met eptra«Ki. waarover Nederland beschikt, n-Ptr worden om de hier gewraakte tW? en onSedaan te maken, of al- nadeelige gevolgen tot zoo gering iKe proporties terug te brengen. d^!^mer van koophandel en abrieken voor rijnland. w p ïen Ca^e Brouwer- voorzitter. P- G. Knibbe, secretaris. handelsregister kamer van koophandel. Zee'. DroektllI-gV,SIuiswes 7' Katwijk aan 1 Palin. 4,.y:.,0verleden eigenaar: P. J. i 'k aan Zee' dd- 30 Jan. '28. Pal'4-Verri^nd,e,'.snaam: Wed- p J- J W. Palln? jrLJj Nleuwe eigenaresse: Wed. 4"ng-Verdoes, Katwijk aan Zee, GEDENKSTEEN VOOR WIJLEN DS. KOUWENHOVEN. Naar wij vernemen heeft zich een co mité gevormd om aan de familie van wijlen ds. H. J. Kouwenhoven een gedenksteen aan te bieden. Het comité bestaat uit de heeren ds. W. Bouwman ds. H. Thomas, beiden predikant bij de Geref. Kerk al hier, en de heeren J. W. Rooijmans Azn., D. Nieuwenhuis, A. Bogaards, D. Parmen- tier, J. Boter en dr. J. G. van Es. „NUT EN VERMAAK VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Lezing over „Madrid en Toledo". Op uitnoodiging van bovengenoemde vereeniging was de heer van Batenburg bereid de eerste lezing in dit seizoen te houden. Deze had plaats in de college zaal van het Natuurkundig Laboratorium aan de Nieuwsteeg en was zeer druk be zocht. De voorzitter, de heer S. Sanders open de den avond met een hartelijk woord van welkom töt de talrijke aanwezigen, in het bijzonder tot den heer van Batenburg. Na een woord van dank gesproken te heb ben tot de heeren prof. Keesom, prof. de Haas en dr. Crommelin voor het wederom afstaan der collegezaal, gaf hij het woord aan den heer van Batenburg, die begon met een uiteenzetting te geven van de reis naar Spanje per boot en hierom trent zeer interessante mededeelingen deed. Geleidelijk verplaatste spr. zijn ge hoor naar Malaga, Alikante, Barcelona en Taragona. Daarna werd een aanvang gemaakt met de vertooning van lantaarnplaatjes en zaten we weldra met onze gedacht-en in Madrid en Toledo. In de 16de eeuw was Madrid een klein plaatsje van ongeveer 3000 inwoners. Het ging na dien tijd hard vooruit en telt thans ongeveer 800.000 inwoners. De stad is buitengewoon ruim en breed aangelegd in tegenstelling met Toledo waar men bijna allemaal kleine smalle straatjes aantreft. We kregen ook lichtbeelden te zien van diverse gebouwen o.a. het paleis van Ka- rel V hetwelk thans als politiebureau dienst doet en de kerk van St. Jan. Deze beroemde Kathedraal, die in 1490 vol tooid was en verschillende malen na dien tijd a-an plunderingen heeft bloot gestaan de laatste in 1909 is thans Staats- monument. Verschillende schilderijen in dit gebouw werden ons getoond, voorna melijk van de bekende schilders: Tiriano, El Creco, Ribuo, Murillo en Velasquez. Het zou ons te ver voeren om een gede tailleerd verslag hiervan te geven en we willen volstaan met de mededeeling dat de spreker aan het eind van zijn lezing een krachtig en welverdiend applaus in ontvangst had te nemen. De voorzitter dankte hierna den heer van Batenburg voor zijn interessante lezing. BOERHAAVE VERHUISD. Een Stem uit de Gidsredactie komt, naar aanleiding van het verplaatsen van het standbeeld van Boerhaave op voor den beeldhouwer daarvan. Het zal een ieder, die in zijn studententijd honderden malen langs Boerhaave heeft geloopen, wel interesseeren wat thans van dit groene standbeeld in de Gids wordt ge zegd: „Boerhaave verplaatst. Meer dan der tig jaar geleden schreef Diepenbrock eens in Tak's kroniek over Nederlandsche standbeelden, en hoe leelijk zij waren, van dat van Boerhaave te Leiden gewagende als het groene gedrocht. Misschien heeft meer dan één lezer van dat artikel, onder de suggestie van Diepenbrock's zwaar wegend woord, Boerhaave, zooals hij daar stond tusschen Steenstraat en Stations weg, langen tijd niet anders kunnen zien dan als het groene gedrocht. Tot hij wel licht allengs ontwaarde, dat Boerhaave, zoo ook groen, toch eigenlijk een heel persoonlijk standbeeld was, uit een te hoonend versmaden tijd. En nu is Boerhaave verplaatst, en kijkt naar Leidens indrukwekkend medisch kwartier, en staat daar hoog tegen de lucht, en lijkt tweemaal zoo groot als te voren. Hij is, tijdelijk, hopen wij, groener dan ooit. Maar wie nu, om hem heen wandelend, en de statige figuur van elke zijde aanschouwende, dit beeld nog gedrocht zou willen noemen, het staat hem vrij, doch hij zal, in zulk een veroor deeling, een goed deel van het beste, wat de negentiende eeuw aan beeldhouwkunst voortbracht, mee moeten begrijpen." LEIDSCHE DILETTANTENCLUB. 3c Wedstrijdavond. Voor een nog voller zaal van Concordia dan beide eerste malen voerde gisteravond op den 3den wedstrijdavond van de Leid- sche Dilettantenclub de Amsterdamsche Tooneelclub op ..Dr. Joan Danvers" too- neelspel in 3 bedrijven van Frank Stay ton. Dit stuk, dat het thema van Heyermans' Op Hoop van Zegen beroert, zij het ook geheel anders uitgewerkt, is vertaald door dr. J. A. van den Broecke, die zelf de hoofdrol vervulde en tevens de regie voerde. Het is een zwaar stuk voor dilet tanten. speciaal waar de acten tot een minimum zijn beperkt en de dialoog het dramatische vrijwel geheel moet toespitsen Het is een aardige opvoering geworden, die bij het zoo bijzonder talrijke publiek zeer heeft ingeslagen i „De Voetbalkoning". „Nut en Vermaak" heeft voor haar eersten tooneelavond in dit seizoen weder om naar het kluchtige genre gegrepen en met „De Voetbalkoning" van Max Rei- mann en Otto Schwartz een gelukkige keuze gedaan. Het is een echt genoeglijk blijspelletje met tal van komische verwik kelingen, welke het publiek de Schouw burg was natuurlijk nagenoeg uitverkocht van de eene lachbui in de andere voeren. 't Is ook vermakelijk wanneer een jon geman een voetbalkoning nog wel en in zijn vrijen tijd procuratiehouder zijn patroon verzoekt om de hand van zijn dochter, terwijl de fabrikant in de vaste overtuiging leeft, dat de liefde van zijn ondergeschikte uitgaat naar zijn echtge- noote. Dit misverstand heeft evenwel ook zijn gunstige zijde, want het geneest den fabrikant van zijn ingebeelde ziekten, welke in groote verscheidenheid in zijn lichaam huizen. Zijn wraakgevoelens zet ten hem aan tot sportbeoefening en van dat oogenblik af „gaat het hoe langer hoe beter." Hij wordt een gezond mensch en acht zich zelfs in staat den voetbalkoning bij diens afwezigheid te vervangen. Gelukkig voor hem en waarschijnlijk ook voor de club is deze krachtproef niet noodig. De voetbalkoning blijkt niet te zijn vertrokken, zooals zijn patroon hem had bevolen en voert zijn elftal ter over winning. Het einde is zoo gelukkig als men maar eenigszins zou kunnen wenschen; de fa brikant bemerkt, dat de voetbalkoning niet van zijn vrouw, maar van zijn doch ter houdt en geeft zijn toestemming tot hun engagement, terwijl hij aan de voet balclub ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap een nieuw terrein aan biedt. Als dank wordt hij benoemd tot eere lidAlleen de man, die in opdracht had het stuk grond te verkoopen en aldus de hoop op provisie in rook ziet opgaan, kijkt nog even zuur, maar de fabrikant stelt ook hem schadeloos en wanneer het doek voor de laatste maal valt, zien we aan weerszijden van het gordijn niets dan dan vroolijke gazichten „Nut en Vermaak" heeft dit dankbare stuk handig benut om de goede krachten, welke in deze vereeniging schuilen, naar voren te brengen. In de eerste plaats geldt dit den fabrikant, den heer P. Drommel. die vergissen we ons niet zijn eerste groote rol in „N en V." speelde en zich op alleszins loffelijke wijze van die taak kweet. Naast hem mogen in één adem ge noemd de procuratiehouder-voetbalkoning (de heer J. W. Boom) en de makelaar (de heer J. Snel). De samenspraak tusschen dit tweetal in het tweede bedrijf behoor de tot de beste scènes van dezen avond. Van de bijrollen beviel ons de Knorke van den heer H. F. Bogert het beste. Het spel van de dames bleef over het algemeen bij dat van de heeren ten ach ter. Mevrouw M. de Jong—Völker als de vrouw van den fabrikant was wel zeer rol vast. doch bleef te veel aan de oppervlak te. Ook mevrouw HeemenaDe Raadt hebben wij wel eeps beter op dreef gezien, al was zij alleszins voldoende. De beste damesrol was ongetwijfeld die van me vrouw W. Mooij—Waasdorp, die een rake typeering gaf van de trouwlustige weduwe en tal van „open doekjes" mocht incas- seeren. De dames werden door den voorzitter in de bloemtjes gezet. Al met al was het zoowel voor de execu tanten als de toeschouwers een goede uit voering. J Morgenavond wordt er voor de dona teurs een reprise gegeven, waarvoor nog een beperkt aantal kaarten beschikbaar is. ALG. NED. METAALBEWERKERSBOND. De propaganda-feestavond. Zaterdagavond hield de afdeeling Lel den van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkers Bond in „Concordia" een propaganda-feestavond. Aan den avond verleenden de Arbeiders Muziekvereeni- ging „Nieuw Leven" en de Arbeiders Too- neelvereeniging „D. O. S." medewerking, terwijl het hoofdbestuurslid de heer G. van der Houwen de feestrede uitsprak. In zijn rede deed spr. allereerst uitko men, hoe er in den huldigen malaise toe stand, nu niet minder dan 11.000 metaal bewerkers geheel en 2000 leden ten deele werkloos zijn een aantal, dat tezamen ongeveer een vierde van het aantal leden bedraagt weinig aanleiding tot feest vieren kan bestaan. Een groot deel van het volk heeft altijd voortgeleefd en doet dit soms nog vol gens het principe „Laten wij eten, drin ken en vroolijk zijn" en heeft de naderen de crisis niet tijdig genoeg bemerkt. Ver volgens wees spr. op het regelmatig terug- keeren der natuur-crises onder het kapi talistische stelsel, thans nog in hevigheid toegenomen nu door den jongsten oorlog en de verdragen van Versailles het totaal der grenzen in Europa met ettelijke kilo meters is vermeerderd en de verschillende staten meenen door het heffen van tol muren hun economische en strategische belangen het best te dienen. Het vrije ruilverkeer op de internationale markt is gestagneerd, temeer waar tevens nog groote opofferingen voor de bewapening gebracht worden Op de begrooting van het jaar 1932 is een tekort geraamd van 95 millioen gul den, terwijl na eenige bezuinigingen nog eenzelfde bedrag voor militaire doelein den zal worden uitgegeven. De oorzaken van dit tekort zijn ten deele de vermin derde inkomsten door de crisis en ander zijds de groote uitgaven voor den werk- loozensteun. Dit tekort tracht men te dekken door verhoogde invooerrechten op sommige artikelen en een salarisvermin dering. Deze vermindering der salarissen die een bedrag van 7 millioen zal opbren gen is daarom naar de meening van spr. zoo gevaarlijk, daar de regeering hier mede een voorbeeld bedoelt te stellen aan diverse particuliere ondernemers, waarop door ir. Kalff, den voorzitter van de Ne derlandsche Vereeniging van Werkgevers, is aangedrongen. Al deze dingen duiden eerst goed de ernst der omstandigheden aan, waarvan ook op dat feest reken schap gegeven moet worden. Spr per soonlijk is tegen feesten in deze tijden, doch daar de hevigheid van de toch be staande crisis in geen enkel opzicht be- invloed kan worden, is dit van onderge schikt belang. Uitvoerig belichtte de heer van der Houwen het feit, dat velen zich zelfs thans nog niet voldoende rekenschap ge ven van het afhankelijk zijn van de cul tuurschommelingen Hierbij wees hij op het verschil in de omstandigheden waar onder door de vakvereenigingen wordt ge werkt in het begin dezer eeuw en thans. Werd men vroeger door de verschillende patroons niet eens ontvangen, thans zet ten beide partijen hun verschillende standpunten uiteen. Nog steeds is het een feit, dat die men- schen, die het minst doen en gedaan hebben, thans het hardst schreeuwen. Opmerkelijk is het tevens, dat men sch en, die krachtens hun leeftijd tien jaren en langer lid hadden moeten zijn van de vakbeweging, thans van meening zijn, dat slechts door het volgen van het Russische voorbeeld de moeilijkheden zouden kunnen worden uit den weg ge ruimd. Onder deze groep, die een delega tie ter bestudeering naar Rusland heeft gestuurd, behoort ook het personeel althans een deel van de „Vooruit", de Haagsche Coöperatie. Spr. hoopte, dat deze delegatie op de reis niet alleen zal leeren, dat in een geïndustrialiseerd land als West-Europa dergelijke maatregelen niet getroffen kunnen worden en tevens zal leeren, dat personeel in dienst van een instelling, welke niet het maken van winst bedoelt, sociaal moet werken'en niet in strijd met de belangen van de hun werkgevende instelling Den leden van den Bond drukte spr. nadrukkelijk op het hart, dat zij niet kunnen volstaan met trouw betalen van de contributie, doch dat er vooral in deze tijden opofferingen voor het gezamenlijke doel moeten worden gebracht. Vooral de jongeren missen thans deze offervaardig heid. De ellende en armoede in de jonge jaren van den heer S. van der Houwen vormden een krachtige stimulans voor de voormannen der beweging; toen waren er nog geen werkloozenkas, T. B. C fonds of ouderdomspensioen, dit alles is door de werkzaamheid der grondleggers van de verschillende vakbewegingen tot stand gekomen. Na een en ander nader uitvoerig te heb ben toegelicht, ging spr. er toe over de jubileerende leden der afdeeling te hul digen. Een 25 jaar geleden traden o.m. als leden der voor de vijfde maal opgerichte Leidsche afdeeling toe de heeren N. de Mey, P. Philippo en H. Zirkzee. Dezen werd het in 1928 ingestelde gouden bonds- insigne onder het spelen van de „Inter nationale" op de borst gespeld. In de pauze overhandigde de heer Oost veen namens de Jeugdgroep het jubilee- rende drietal als symbool van welverdien- BINNENLAND. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. (3e Blad.) Het standpunt der werkgevers in het dreigende conflict in de textielindustrie. (Binnenland, 3e Blad.) De Ned. Chr. Radio-vereeniging gestraft. (Binnenland, 3e Blad.) Algemeene vergadering van „Volkson derwijs" te Arnhem (Kerk en School lo Blad.) Overleden is de heer J. A. Frederiks, be heerder der Gevangenpoort te den Haag. (Kunst, 3e Blad.) Roofoverval op een boerenleenbank te Schipluiden, bij Delft; de daders met een buit van f. 10.000 ontkomen. (3e Blad.) Een arrestatie te Woerden inzake den moord op den notaris te Gorkum. (Ge mengd, 2e Blad en Laatste Berichten, le Blad. BUITENLAND. De Fransch-Duitsche besprekingen. (Buitenland, le Blad.) Het Chineesch-Japansch conflict. (Buitenland en Tel., le Blad.) Mislukte aanslag op den Chineeschen ex-keizer. (Buitenland, le Blad.) Gandhi is teruggeroepen door het In disch congres. (Buitenland, le Blad.) de rust elk een fraaien pijp en een pakje tabak. Van de gelegenheid, die in de pauze bestond de genoemde heeren te complimenteeren maakten velen gebruik. Gelijk gezegd verleenden „Nieuw Leven" en „D. O. S." medewerking en droegen door hun muziek- en tooneelopvoeringen niet weinig tot het welslagen van den avond bij. Een gezellig bal onder leiding van den heer C. A. de Bink besloot den drukbezochten feestavond. ONTPLOFFING IN EEN VUURWERK FABRIEK. Goed afgeloopen. Hedenmorgen was de 38-jarige J. A. v. W. in schuur 5 vai* A. J. Kat's Vuurwerk fabriek aan de Stinksloot, bezig met het vullen van kardoezen. Bij het vastspijkeren ontplofte het sas, waardoor een twintig tal kardoezen mede de lucht inging. Door den luchtdruk werd het houten dak van het gebouwtje afgeslagen, de deur uit de scharnieren gelicht en een tusschenmuur vernield. Van W. bekwam slechts lichte brandwonden aan den linkerbovenarm, welke door het personeel werden verbon den. Er ontstond een begin van brand, dat bij aankomst van de brandweer reeds door het personeel was gebluscht. De vermoe delijke oorzaak is gelegen in het gebruik van een ijzeren hamer inplaats van een koperen. HET ECHTPAAR DE WIT—VAN DER SLUIS. Den 25sten November hopen de 70-ja- rige Aartje van der Sluis en de 84-jarige Marinus de Wit, woneRde Koudekerk a.d. Rijn, hun 50-jarige echtvereeniging te herdenken. Heden zijn de bruidsdagen ingegaan. Beiden bezitten gelukkig nog een goede gezondheid en zijn, gelet op hun leeftijd nog zeer kras. „Moeder de vrouw", die i evenals haar man een werkzaam leven achter den rug heeft, verricht nog steeds alle huishoudelijke bezigheden en eerst kort geleden heeft zij de „waschton" I vaarwel gezegd. Zij houdt evenwel nog een kantoor schoon. Het echtpaar heeft niet minder dan 11 kinderen gehad, waar van er thans nog slechts 6 in leven zijn, en verheugt zich voorts in het bezit van 15 kleinkinderen. Vader de Wit die vroe ger werkzaam was bij den fabrikant Voorthuizen en thans bij de firma Jac. Oppelaar, heeft een jaar geleden het sto ken op de pannenfabriek neergelegd. Vanaf zijn 14de jaar was hij daar werk zaam en hij verricht nog steeds lichte bezigheden. Wij wenschen de oudjes op 25 Novem ber een prettigen dag toe en denken zeker, dat het hun aan groote belang stelling niet zal ontbreken!

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1