AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. HEDEN: Gymnastieklokaal Kaasmarkt. Bazar Dames krant Glarn Do*y. 26 en 7lO'/i nam. Schouwburg: Rotterdamsch Hofstad- tooneel: „De roode divan", 8 uur 15 nam. Tempelierenhuis (Hoogl. Kerkkoorsteeg) Leidsch Drankweer Comité. 8 uur nam. Wijkgebouw, Levendaal: Mej. J. H. Ekering. 8 uur nam. Donderdag. Hooglandsche Kerkgracht 34 (Remon- strantsche Kerk)Lezing dr. P. D. Tjalsma 8.30 uur nam. Nutsgebouw: Ned. Ver. van Huisvrouwen. 8 uur nam. Remonstrantsche kerk: Lezing dr. P. D. Tjalsma. 8.30 uur. Zaterdag. Gerecht 10 (V. C. F.-huis)Tentoonstel stelling boekbanden. 1012 uur voorm., uur 305 uur en 79 uur nam. Stadsgehoorzaal: Gymnastiekuitvoering „Donar". 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Bidstond te 8Vs uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Nov. a.s. waargenomen door apotheek: W. Pelle, Kort-Rapenburg 12, telef. 594. NED. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Vergadering van de Onderafdceling Leiden e. o. Gisterenavond vergaderde de onderaf- deeling Leiden e. 0. van bovengenoemden bond in de groote bovenzaal van het café- restaurant „de Harmonie". De opkomst was buitengewoon groot, geen plaats was onbezet. Bij afwezigheid van den voorzitter de heer A. P. Tolk was verhinderd de ver gadering bij te wonen opende de plaats vervangende voorzitter, de heer E. Meyer te Hillegom de vergadering. Hierna hield de heer J. van Wijk, ad junct-referendaris ter gemeente-secretarie van 's-Gravenhage een lezing over de ambtenarenwet 1929. Na in ruime trekken de voornaamste bepalingen der wet te hebben nagegaan verschillende punten waren reeds door de vergadering naar voren gebracht had een aangename gedachtenwisseling plaats. Bijzondere aan dacht werd gewijd aan het begrip ambte naar; de scheidsgerechten enz., inhouding korting en beslag. Het applaus dat volgde op de woorden van dank van den voorzitter en de ver klaring van den spreker voor de gevolgde aandacht, getuigden dat de lezing in den smaak viel. Na afloop der vergadering gaven verschillende personen zich als lid op. De e.v. huishoudelijke vergadering zal plaats hebben in de maand December 1931. 0 CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE. Lezing van mr. dr. Van Rhijn. Gisteravond werd vanwege de afd. Lei den der Chr. Hist. Unie een ledenverga dering in het Nutsgebouw gehouden. Als spreker was uitgenoodigd mr. dr. A. A. van Rhijn te 's Gravenhage, lid van het hoofdbestuur der Unie, met het onder werp: „Oorzaken en gevolgen der econo mische crisis." De voorzitter, de heer J. C. B. Hüner, opende na lezing van psalm 145 met een kort woord de vergadering, waarin hij er zijn blijdschap over uitsprak, dat zoovelen waren opgekomen om deze belangrijke rede te beluisteren, waarna spr. direct het woord gaf aan mr. dr. Van Rhijn, tot het houden zijner rede: „De oorzaken en gevolgen der economische crisis". Spr. zeide, dat wel niemand onwetend zal zijn van de economische crisis. Is de crisis die wij op het oogen'olik beleven, wel eens meer voorgekomen? Spr. grijpt hiervoor tenig in de geschiedenis der 19e eeuw, waar we telkens om de 10, 12 of 15 jaar een crisis zien terugkeeren. Het gaat als met eb en vloed. Doch de crisis die wij op het oogenblik beleven, is veel ernstiger en erger dan vroeger; er zijn ook groote verschilpunten. Vroeger zag men een crisis in bepaalde bedrijven, maar tegenwoordig is er in haast alle bedrijven een crisis waar te nemen. Zoo wel in landbouw, Industrie als bankbedrijf voelt men de crisis zwaar drukken. Spr. teekent hierbij aan dat de landbouw wel al het allereerst werd getroffen en daarbij niet alleen de akkerbouw maar ook de veeteelt. Ook in ander opzicht is de crisis ge wichtiger dan die in de 19e eeuw. De crisis is een wereldverschijnsel geworden. Was zij in de 19e eeuw in sommige lan den geopenbaard, tegenwoordig zien we dat de toestand zich over de geheele we reld uitbreidt. Als oorzaak geeft spr. hier voor op. dat de banden tusschen de ver schillende landen zooveel nauwer zijn geworden. Hoe komt het .aldus spr., dat terwijl in 1925, 1926 en 1928 de toestanden niet zoo slecht waren er in 't laatst van 1929 zoo'n geweldige prijsdaling is ontstaan? Er zijn hiervoor tal van oorzaken te noemen. Mr. Van Rhijn toekende in het verloop van zijn rede een viertal dezer oorzaken. Uitvoerig stond spr. stil bij de natuur- lyke, de technische, de politieke en de financieele oorzaken. Een enkel woord wijdde spr. nog aan de vraag: hoe wij uit deze crisis zullen komen. Volgens spr. moet het geschokte vertrouwen weer terugkeeren, maar spr. is van meening, dat er alle reden tot pes simisme hieromtrent zal bestaan. Maar niet alleen dit zij betracht; we zullen als christenen in de eerste plaats heel vast in gedachten moeten nemen, dat God deze wereld niet los zal laten, maar dat Hij, die ze gemaakt heeft ook zeker vast zal houden. Bij monde van den voorzitter werd mr. Van Rhijn bedankt voor zijn voordracht. Op deze lezing volgde een lévendige ge dachtenwisseling. waaraan door een vier tal personen werd deelgenomen. BUURTVER. „EENSGEZINDHEID". Het achtste jaarfeest. „Eensgezindheid" heeft gisteravond in „Concordia" haar 8ste jaarfeest gevierd. Dit jaarfeest sloot zich geheel en al aan bij de vorige feesten, eensgezind en opge wekt is men het 9de vereenigingsjaar in getreden De heer C Spaanderman ont brak ook ditmaal niet als medewerker aan het programma, zijn cabaretliedjes oogst ten ook thans weer veel bijval De Jazz band „Glück Auf" zorgde voor de éntre- acte" muziek; de leider, de heer G. Ho- fenk, deed zich kennen als een goed ac- cordeonnist. terwijl de heer Van Rosse eenige xylophone-soil ten gehoore bracht. Na de pauze was de beurt van optreden aan de Tooneelclub „Entre Nous" Opge voerd werd Joh. W. Broedelet's dolle klucht De Hand". Overweldigend was het succes, dat het steeds beter wordend too- neelclu'oje oogstte. Alle spelers waren er goed in en het geheel ging vlot, hetgeen trouwens een goede eigenschap der „Entre Nous"-opvoeringen is. Een gezellig samen zijn In den juisten zin des woords besloot de feestviering. HET TWEEDE LUSTRUM VAN HET BADHUIS MEDUSASTRAAT. Het voltallig college van B. en W. geeft blijk van zijn belangstelling. In tegenwoordigheid van het voltallig college van B. en W„ den gemeente-secre taris. mr dr. van Strijen, den architect, den heer H. J. Jesse, den directeur van den Gem Geneeskundigen Dienst, dr. M. D. Horst, het bestuur en den raad van commissarissen van de Woningbouwver. „De Eendracht" en verdere genoodigden is gisteren in het feestelijk versierde Badhuis in de Medusastraat het tienjarig bestaan op eenigszins plechtige wijze gevierd. Te ruim 3 uur heette de voorzitter, de heer J. Poelijoe allen hartelijk welkom en zette vervolgens de bedoeling dezer bijeenkomst uiteen. Deze is voornamelijk meer propa ganda voor het Badhuis te maken. Na in het kort de wordingsgeschiedenis te heb ben geschetst, bewees spr. aan de hand van cijfers, dat de instelling in een dringende behoefte voorzag. De belangstelling voor het Badhuis steeg in den loop der jaren en uit de aanwezig heid van het voltallige college van B en W. op deze plaats put spr. gaarne de ver- wachting. dat B. en W. straks hun volle medewerking zullen verleenen tot even- tueele uitbreiding, niet alleen van dit Bad huis. doch aan het streven in het alge meen. Tenslotte richtte spr. woorden van hartelijken dank tot den badmeester, den heer Kooien en zijn echtgenoote, die te recht de ziel van het Badhuis wordt ge noemd en tot den heer Bosse, hoofdin specteur der Sted. Lichtfabrieken die tij dens en na den aanleg der electrische en gas-installatie waardevolle adviezen heeft verstrekt. Dr. M. D. Horst, directeur van den Gem. Geneesk. Dienst wees op het ideëele ka rakter, dat aan deze instelling ten grond slag ligt. In de laatste jaren is er voor de bevolking, wat voeding, kleeding en wo ning betreft, veel verbeterd, ook op het gebied der lichamelijke reinheid, welke den weg baant tot geestelijke reinheid. De stichting van het Badhuis had even wel niet enkel ideëele voordeelen, maar ook belangrijke hygiënische. De leer der hy giëne heeft ons doen ervaren, dat een nauw verband tusschen ziekte en onzin delijkheid niet valt te ontkennen. Zeer ze ker heeft de overheid hier een taak te ver richten, maar bovenal moet de mensch naar lichamelijke reinheid in het volks bewustzijn levendig zijn. De oprichting van dit Badhuis was daarvan een symptoom en spr. biedt op dit tweede lustrum zijn hartelijke gelukwenschen aan. Na gewezen te hebben op de krachtige propaganda, welke uitgaat van de gemeen telijke schoolbaden, .sprak dr. Horst de hoop uit. dat de besturen van bijzondere scholen in de nabije toekomst over hun bezwaren zullen heenstappen en ook tot invoering der schoolbaden zullen overgaan. Dit badhuis aldus spr., voldoet aan de hoogste eischen en van harte hoop ik, dat het bestuur op den ingeslagen weg moge voortgaan. De burgemeester, mr. van de Sande Bakhuyzen bracht hulde aan den archi tect, den heer Jesse, den aannemer, den heer Splinter en het bestuur, dat dit Bad huis zoo keurig doet onderhouden, dat spr. niet weet of hij momenteel in een nieuwe Inrichting vertoeft of in eene. welke reeds 10 jaar in gebruik is. Spr. geeft de verzekering, dat het gemeentebestuur het initiatief van „De Eendracht" op hoo- gen prijs heeft gesteld en dat ook in de toekomst plannen betreffende deze aange legenheid met. volle sympathie zullen wor den behandeld. Wanneer het gemeentebestuur in dit opzicht niet zoo voortvarend is als de heel Kooien c.s. wenschen, dan is dit te wijten aan de omstandigheden en geenszins aan een tekort aan sympathie van de zijde van het college. Spr. besluit met woorden van hulde aan de oprichters, die door deze stichting hebben medegewerkt tot een belangrijke verbetering van een stuk ge meenschapsleven in Leiden. Daarna werd het woord gevoerd door den voorzitter van den raad van commis sarissen, den heer van der Zeeuw, die zijn bewondering uitsprak voor de wijze van exploitatie. Namens de Woningbouw-vereen. „Tuin- stadwijk" bracht de heer Hoogeveen de gelukwenschen over, waarbij hij tevens een bloemenmand aanbood. Spr. sprak daarbij de hoop uit. dat ook in Tuinstadwiik spoe dig een badhuis zal verrijzen. De heer Faure bracht de gelukwenschen over van de Woningbouw-vereen. „Ons Belang". De heer van Rijswijk, hoofd der school Medusastraat en van tegenstander gewor den tot een warm voorstander van de schoolbaden, dankte het gemeentebestuur voor de daartoe geboden gelegenheid en den heer Kooien voor de tactvolle wijze, waarop hij en zijn vrouw met de kinde ren omgaan. De heer Donselaar, bestuurslid van de Federatie van Woningbouw-vereen. hier ter stede liet zijn gelukwenschen eveneens vergezeld gaan van een bloemstuk. Tenslotte sprak nog de badmeester, de heer Kooien, die wees op de moeilijkheden, welke zich in den loop der jaren voor deden Dank zij evenwel de medewerking van B. en W. en den krachtdadigen steun van de Stedelijke Lichtfabrieken inzon derheid van den heer Bosse, werden deze glansrijk overwonnen en is het Badhuis thans volkomen bedrijfszeker. Ook eco nomisch valt de laatste jaren een verbe tering te bespeuren. Jammer alleen, dat op de spitsuren de ruimte ontoereikend is om den overstelpenden toevloed te ver-, werken. Spr besluit met den wensch. dat de plannen voor de hoognoodige uitbrei ding bij het college een gunstig onthaal zullen vinden en dat de heer Goslinga zijn invloed zal willen aanwenden, opdat ook op de bijzondere school de schoolbaden worden ingevoerd. Nadat ververschingen waren aangebo den, werd de inderdaad keurig onderhou den technische installatie bezichtigd welke terecht de algemeene bewondering op wekte. Gisteravond was het gebouw aan de buitenzijde met electrische lampjes ver- licht. 0 De heer H. J. de Bolster heeft zijn zaak voör moderne woninginrichting en binnenhuiskunst, Noordeinde 22, geheel doen restaureeren en moderniseeren, waar door deze vijf jaar oude zaak een geheel ander aanzien heeft gekregen. In één opzicht echter, zoo vertelde ons de heer de Bolster, zal hij de reputatie voortzetten van zijn vader, die ruim veertig jaar op het Gerecht een meubelzaak had, n.l. in de levering van uitsluitend prima werk, vervaardigd door eerste-klasse krachten. Dat is trouwens in de aanzienlijk vergroote toonzaal duidelijk te zien. Een keur van meubelen staat hier tentoonge steld, veelal vervaardigd volgens eigen ont werp ter machinale meubelmakerij, welke achter den winkel is gelegen. De betimmering werd eveneens uitge voerd door den heer de Bolster, het geheel volgens ontwerp van den heer Jac. Arnol- dus Jr. Mede door de fraaie royale onder pui met de breede spiegelruit vormt dit pand thans een sieraad voor den winkel stand in het Noordeinde. Het 6e Regiment Veld-Artillerie ver trekt Donderdag a.s. uit het garnizoen voor het houden van een tweedaagsche oefening in oorlogsverband in de omge ving van Delft. Bij de politie is een heerenrijwiel te bevragen, dat onbeheerd voor het postkan toor is gevonden. Terzake van desertie van een vis- schersvaartuig heeft de politie aangehou den G. J. de R. alhier. De portier van Endegeest, de heer C. Gorree verzocht ons m,ede te deelen, dat met den gisteren door éls. Riemens gesig- naleerden naamgenoot niet hij bedoeld is. Zondagavond wordt in den Leidschen Schouwburg voor de leden van „Nut en Vermaak" opgevoerd het blijspel in drie bedrijven „De voetbalkoning" door Max Reimann en Otto Schwartz. Dinsdagavond wordt een reprise gegeven voor de dona teurs. Wij herinneren aan de lezing met lichtbeelden, welke de dames Arntzenius morgenavond in de Nutszaal voor de afd. Leiden der Ned. Ver. van Huisvrouwen zul len houden over haar zwerftochten door Amerika. DE ALGEMEENE TOESTAND. Dc FranschDuitschc toenadering. De Fransche ministerraad is gisteren onder voorzitterschap van president Dou- mer op het Elysée bijéengekomen. Na af loop der zitting werd het volgende com muniqué verstrekt: Ministerpresident Laval heeft in den ministerraad mededee- ling gedaan van de door hem' in de Ver- eenigde Staten gevoerde besprekingen Do minister van Justitie en plv. ministerpresi dent Bérard, dankte Laval namens het geheele kabinet en wenschte hem geluk met de voorwaarden welke hij bij het ver vullen van zijn taak heeft bedongen. Hij wees er op, dat vertrouwelijke en vriend schappelijke samenwerking tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten door den arbeid van den ministerpresident is verstrekt. Na afloop van den ministerraad heeft de Duit-sche gezant Von Hoesch die Maan dag uit Berlijn naar Parijs was terugge keerd, gisterenmiddag eerst een onder houd gehad met Briand op de Quai d'Orsay. Daarna hebben zij zich samen naar het Ministerie van binnenlandsche zaken begeven, waar om 16.25 uur de con ferentie met Laval begonnen is. Het onderhoud met Laval duurde tot 18.30. Bij de besprekingen werden ook nog de afdeelingschef van het departement van financiën en later minister Flandin zelf betrokken. Laval gaf aan Von Hoesch een toelich ting over het verloop en de resultaten dei FranschAmerikaansche besprekingen, waar een uitvoerige behandeling der aan hangige financieele kwesties volgde. Onder voorzitterschap van Rijkskanse lier Dr. Bruening zijn gisteren de Duitsche leden en experts der Duitsch-Fransche economische commissie voor de eerste maal bijeengekomen. Nadat de Rijkskan selier den experts dank had gebracht voor hun bereidheid mede te werken aan de taak der commissie zeide hij o.m. De gedachte der Duitsch-Fransche eco nomische commissie is opgekomen tij dens de bijeenkomsten der Duitsche en Fransche ministers te Parijs en Berlijn. Had de commissie haar oorsprong der halve op politiek gebied, toch beperkte haar taak zich tot economische kwesties Hier vindt zij inderdaad een uitgebreid terrein. De experts kunnen alle economi sche kwesties, welke hun geschikt voorko men in behandeling nemen ten einde da samenwerking en de overeenstemming tusschen de beide naties te bevorderen. Daarbij moet er op gewezen worden dat de werkzaamheden der Duitsch-Fransche commissie zich tegen geen derde land richten. De experts mogen hun werkzaam heid niet als van voorbijgaanden aard be schouwen, doch moeten hun taak zien in een permanent wederzijdsch contact en samenwerking, welke langzamerhand alle kwesties zou kunnen omvatten welke bin nen het kader dezer gemeenschap zouden kunnen worden opgelost. De Rijkskanselier deelde vervolgens mede dat de commissie overeenkomstig de tusschen beide regeeringen overeengeko men werkverdeeling in vier ondercommis sies is gesplitst, waarvan de eerste com missie weer in twee afdeelingen is onder verdeeld. De eerste subcommissie zal zich bezig houden met de bestudeering van de algemeene economische betrekkingen tus schen de beide volken. De voornaamste taak van de eene afdeeling is het Duitsch- Fransche handelsverdrag, terwijl de an dere afdeeling zich in het bijzonder zal bezig houden met. de particuliere overeen komsten op economisch gebied, zooals cartels e.d. De tweede sub-commissie zal verkeerskwestiës (spoorwegen, binnen scheepvaart, groote vaart en luchtverkeer) behandelen. De derde subcommissie heeft tot taak de bespreking der kwestie van de vorming van belangengemeenschappen, terwijl de vierde sub-commissie het pro bleem der samenwerking in het buiten land tol behandelen. De commissie zal 'naar alle waarschijnlijkheid haar werk zaamheden einde volgende week aanvan gen in een bijeenkomst met eenige leden en experts te Parijs. De experts werden vervolgens over de verschillende sub-com missies verdeeld. BELGIE. De taalkwestie. De Senaat heeft in eerste Lezing het wetsontwerp aangenomen, waarbij de om gangstaal in de middelbare scholen in Vlaanderen Vlaamsch en in Wallonië Fransch zal zijn. Het staat den leerlingen vrij een tweede taal te leeren, dit mag dan echter alleen Fransch of Vlaamsch zijn. 0 DUITSCHLAND. De hulp aan het Oosten. Als resultaat van gehouden besprekin gen over de hulpverleening aan de Ooste lijke provincies in Duitschland, zal binnen enkele dagen een verordening verschij nen, welke den commissaris voor de hulp aan het Oosten grootere politieke vol machten zal geven, zoodat hij voortaan evenals de commissaris voor kolonisatie, onder zelfstandige verantwoording kan handelen. Na deze principieele nieuwe regeling zal ook de benoeming van Rijks dagafgevaardigde Schlange-Schoeningen tot rijkscommissaris voor de hulp aan het Oosten niet lang meer op zich laten wachten. Hij zal als minister zonder portefeuille in het rijkskabinet komen. 0 FRANKRIJK. Bezuiniging op de bewapening. In de kabinetsraad heeft de minister van financiën Flandin een wetsontwerp voorgelegd inzake nieuwe bezuiniging op de nationale bewapening. Dit voorstel is onmiddellijk aan de commissie van finan ciën toegezonden, opdat het debat in de Kamer zoo spoedig mogelijk kan begin nen. Het bijeenkomen der Kamer werd op 12 Nov. vastgesteld. 0 ENGELAND. Het parlement bijeen. Kabinets wijzigingen. Fractievergaderingen. De vlootmuiterij. Het Lagerhuis is gisteren bijeengekomen om den Speaker aan te wijzen. De voor standers der regeering zijn zoo talrijk, dat zij ruim beslag legden op de banken van de oppositie, waar de labourleden dun ge zaaid zijn. MacDonald en Baldwin werden geest driftig toegejuicht. Fitzroy werd herkozen tot voorzitter van het Lagerhuis en werd door McDonald en Baldwin gelukgewenscht, In strijd met de verwachting werden de leden van het Lagerhuis in deze zitting nog niet beëedigd. Dit was wel het geval voor de leden van het Hoogerhuis, dat eveneens vergaderde. De eerste minister heeft gisteren be sprekingen gehad met Lord Sankey, Sir Samuel Hoare. Aga Khan en Saproe. Voorts hebben o.a. Gandhi en Pandit een bezoek aan MacDonald gebracht. Ver wacht wordt dat de eerste minister gedu rende zijn korte vacantie te Lossiemouth hij is gisteravond derwaarts vertrokken de moeilijke punten van hét Indische vraagstuk ernstig zal bestudeeren. En men hoopt, dat hij na zijn terugkeer te Londen de volgende week, zich opnieuw met de groote vraagstukken zal bezig houden. Austin Chamberlain wil heengaan als minister van Marine, daar hij plaats wil maken voor een jongere. De Kamer van Koophandel te Londen heeft aan MacDonald afschrift gezonden van een door het bestuur aangenomen re solutie, zeggend, dat de Kamer met onge rustheid de abnormale jongste verhooging van de invoeren waarneemt en de regee ring zal steunen bij alle maatregelen die geschikt zijn om de handelsbalans te her stellen. De vergadering der nieuw gekozen par lementaire arbeiderspartij heeft met alge meene stemmen een resolutie aangenomen waarin zij onverminderd vertrouwen in Henderson betuigt als leider en hem ver zoekt dit te blijven. De vergadering heeft eveneens met al gemeene stemmen Lansbury gekozen als voorzitter der parlementaire partij. In de vergadering der parlementaire ar beiderspartij is verder nog majoor Attlee. de oud-minister van posterijen, als onder voorzitter gekozen. Charles Edwards is tot whip der oppositie benoemd. De leden van het dagelijksch bestuur zullen door loting gekozen worden. Op de eerste oppositie- bank komen voorloopig alleen Lansbury, Attlee en Edwards te zitten. Na zijn verkiezing hield Lansbury een korte toespraak, waarin hij met geen v/oord over de verkiezingen sprak, maar het volledig vertrouwen van de partij in het leiderschap van Arthur Henderson uitsprak en er den wensch bijvoegde, dat de vereerde aanvoerder spoedig zijn plaats weer zou innemen. Het heet, dat aan Henderson en nog eenige andere vooraanstaande Labour leden (Clynes en Graham) is aangeboden om zich zonder tegencandidaat te doen verkiezen in Labour-districten. Officieel is dit echter nog niet. Heden vergadert de liberale partij. Lloyd George wenscht geen herbenoe ming als leider, zoodat sir Samuel wel ge kozen zal worden. Het aantal werkloozen bedroeg den 26en October 2.726.092, hetgeen weer 11.728 min der is dan de voorafgaande week, doch nog 488.591 meer dan verleden jaar. De admiraliteit meldt, dat sedert dm terugkeer van de Atlantische vloot va» Invergordon naar de thuishavens in Sen. tember j.l„ eenige manschappen, die bii deze vloot dienst doen, hun met de tucht strijdige gedrag hebben voortgezet Na een streng onderzoek heeft de Admtraij. teit bevolen, dat deze manschappen bm. nen 24 uur uit de Koninklijke Marine ver", wijderd moesten worden. „Hun diensten zijn niet langer gewenscht." OOSTENRIJK. Actie bij de post en telegraaf voorkomen. Hedennacht zou bij de post- en telegraaf wegens de voorgenomen salarlsverlagiro een actie van lijdelijk verzet zijn ingezet doch deze is afgelast, doordat nieuwe onderhandelingen met den directeur-gepe. raai tot een voorloopig resultaat hebben geleid. 0 LETLAND. Kabinet Ulmanis afgetreden. De regeering Ulmanis is afgetreden. Vermoedelijk zal een. soc.-dera. kabinet het bewind overnemen. o_ VEREENIGDE STATEN. Nieuwe belastingvoorstellen te verwachten Het Huis van Afgevaardigden om. Volgens een officieele mededeeling van het ministerie van financiën zijn de eerste 4 maanden van het loopende fiscale jaar geëindigd met een tekort van 674.575 360 dollar. Met het oog op het te verwachten tekort van 2Vv milliard dollar voor het ho pende financieele jaar is de minister van financiën bezig met het uitwerken van nieuwe belastingvoorstellen, welke binnen zeer korten tijd aan president Hoover ter goedkeuring zullen worden voorgelegd. ifc De parrtij meerderheid in het Huis van Afgevaardigden dat op 7 December as. zal bijeenkomen is tengevolge van de verkie zing van een democraat in de plaats van een republikein van de republikeinen naar de democraten overgegaan. De verkiezing had plaats in het achtste district van Michigan, waar twee democraten en twee republikeinen werden gekozen. Dit had tot gevolg, dat de demoerraten 217 zetels kre gen en de republikeinen 215, terwijl een zetel wordt bezet door een afgevaardigde van de boeren. In het Huis zijn nog twee vacturen, doch nog slechts een hiervan zal voor 7 December worden bezet en zelfs wanneer de republikeinen deze zetel ver overen en de onafhankelijke boerenafge- vaardigde met de Republikeinen zou mee stemmen, dan nog zouden de republikeinen niet meer over 'n meerderheid beschikken. 0 CHINA. Naar oen oorlog met Japan? Het verdwijnen van den Engelschmai Thorburne. Naar uit Tokio wordt gemeld heeft- eet lid van het Japansche ministerie van oor log tegenover journalisten verklaard: ,j> oorlog tusschen Japan en China moe: noodzakelijk uitbreken, ondanks alle po gingen van den Volkenbond en de mo gendheden. Wanneer men er in slaag) thans den oorlog te vermijden, zal dk zeker binnen een paar jaar uitbreken". Te Moekden is de stoat van beleg afge kondigd wegens herhaalde aanvallen van bandieten. Erg optimistisch klinkt het zeker nietl Een nota van den Chineeschen onder minister van buitenlandsche zaken aan den Engelschen gezant werpt een niem licht op de verdwijning van den jongen Engelschman John Thorburne die in China in Juni spoorloos verdwenen is Onthuld wordt nu, dat een Chineesche kolonel die Thorburne een verhoor afnam, hem neer geschoten heeft, omdat hij door diens hou ding uitgetart was. De kolonel vernietigde alle bewijzen met inbegrip van het lijk en verbood aan zijn ondergeschikten om iets uit te brengen. Aldus slaagde de regeering er eerst niet in om den waren stand van zaken te ontdekken. DE FRANSCH-DUITSCHE TOENADERING. PARIJS. 4 Nov. (Havas). Het onderhoud van den Duitschen gezant von Hoesch met Laval en Briand, moet van buitenge woon groot belang worden geacht. Men besprak o.a. het opnieuw In wer king treden van het plan Young 11a al- loop van het moratorium van Hoover. Hel op 25 October te Washington gepubli ceerde Fransch-Amerikaansch communi qué voorzag overigens in dergelijke be sprekingen, n.l. in de zinsnede nopens de onderlinge verplichtingen der regeeringei) Na te hebben herinnerd aan de in net Youngpian voorgeschreven desbetreffende procedure verklaart Havas verder: Me» heeft reden om aan te nemen, dat binnen kort de adviseerende commissie zal wor den bijeengeroepen en dat men haar opdragen nog voor het einde des ja® over Duitschlands betalingscapaciteit rap; port uit te brengen. De voornaamste de herstelbetalingen betrokken regeer»' gen zullen dan nog voor 1 Febr. 193' een internationale conferentie met Duitsche regeering een regeling hebben treffen, opdat zoo mogelijk tegelijkera] ook de kwestie der met name door ver eenigde Staten en Engeland aan Duitse» land verleende credieten op korten mijn kan worden geregeld. M De gisteren gehouden Fransch-Dutw' bespreking, aldus Havas, zal dus de leiding zijn tot een periode van groote» plomatieke activiteit in Europa. 0 DE WERKLOOSHEID IN FRANKRIJK- I PARIJS, 4 Nov. (Ned. Tel. Ag.). -- I linksch-republikeinsche afgev. Tastee tiF in de Kamer een interpellatie Inged'I over de toenemende werkloosheid Frankrijk. J-J I

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2