Scherts In Schets. 72ite Jaargang DINSDAG 3 NOVEMBER 1931 No. 21971 [oFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. d0ch eerder sterk*r! BURGERL. STAND V. LEIDEN Het voornaamste Nieuws van heden. RINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN so Cts per regel voor advextentlèn uit Lelden en plaatsen «aar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. hii een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.1 Voor Leiden per 3 maanden f.2.35, per week 1.0.1» Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Burgemeester en Wethouders van Leiden I brengen ter algemeene kennis, dat zij, uit- I sluitend ten aanzien van den door de IChristelijke Wijkvereeniging „Staalwijk" lop 10. 11 en 12 November as. in haar lirijkgébouw, aan de Heerenstraat No. 45, lalhier, te houden bazar, ontheffing heb- Iben verleend van het sluitingsuur voor f winkels. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 November 1931. 7204 M1LITARIA. Zaterdag j.l. ^-ft de commandant van Ihet 4e Regimei.'t --ifanterie de luitenant- Ikolonel G. Le Poole afscheid genomen Iran de officieren en onderofficieren van ■dat regiment, ln verband met zijn ontslag |ult den dienst op 1 November. De onderofficieren werden door den scheidenden chef toegesproken in de on- Iderofficierscanthie. Hij dankte hen allen voor hun betoon- 1 ijver en plichtsbetrachting alsmede poor den steun dien hij tijdens zijn com mando over het regiment van hen heeft tnogen ondervinden hetgeen voor hem bleeds een aangename herinnering zal blijven. De adjudant-onderofficier instr. Geene, 'inkte, als nestor der onderofficieren, pamens hen, den overste Le Poole voor zeer waardeerende woorden en wees ,i een korte, met overtuiging uitgespro ten speech, op den verdiensten van dezen lie!, die voor allen een voorbeeld was van |nr en trouwe plichtvervulling en als dijk en rechtvaardig commandant een ken oog had voor de belangen van zijn fciaofficieren zoowel in- als buiten den pui!. kditbaar ontroerd, nam de overste met 2 handdruk en de beste wenschen voor |t toekomst, afscheid van alle aanwe lfeen. Van de officieren van het regiment lïerd daarna afscheid genomen ln de pgiments-bibhotheek. Met ingang van 1 November j.l. Is het commando over het garnizoen overgeno men door den luitenant-kolonel Haitsma- Mullier, commandant van het 6e Regi- inent Veldartillerie. Gedurende het verlof van den nieuw «noemden commandant van het 4e Regi ment Infanterie de luitenant-kolonel jhr. |de Brauw zal het commando worden waargenomen door den majoor Konings veld. t In opdracht van den Inspecteur der 'lilitaire Administratie zal alhier een :ursus worden gehouden voor de met ?root verlof zijnde administratieve re serve- en dienstplichtige onderofficieren. GELD SPEELT GEEN ROL. H^T CHANSON. Voordrachtavond Rik Boersema. Het aloude chanson, dat zich door de leeuwen heen heeft weten te handhaven jals uiting van het volksgevoel, heeft thans |na eenige jaren van het Nederl. too- ■neel te zijn verdwenen, in Rik Boersema leen nieuwe propagandist gevonden. Van I oudsher van geslacht op geslacht overge- IvPi? door zang ei6en kring en latei I vertolkt door minstreels, troubadours, bar- Jen enz. heeft het chanson door alle tijden |Sn z^n bijzondere plaats in de kunst i S fn bandhaven. In zijn jongsten Ne- oer.andsc-hen vertolker heeft het chanson I w1J scllreven het dezen zomer naar aan- Ireprt Van zi^n °Ptreden te Noordwijk l Jomand gevonden, die vooral be- I Pvilr i ovcr grocte uitbeeldingskracht, gePaard gaande met een in het I prettig stemgeluid. I stsuggestieve voordracht, uit- I mn-rtn' t mi.miek en groot uitbeeldingsver- 1 lïeknvi Pnhliek spoedig onder de F ziin crrngfVan dezen chansonnier, evenals lllepri v 4.^?organger> wijlen Pisuisse ge- IDonr 1!L iekende zwart-fluweeleh jasje, i tan conference wordt het con- ■Verhrniri 5n Puhhek en kunstenaar niet Brammo van het uitgebreid pro- kranichp wast Dultsche' Engelsche iWiis ïumi? UedJes versjes van Manna de leen S011 en Réné de Clerq, benevens I Boersema vf de moedertaal van I r«n. swmo .bevatte, zou ons te ver voe- dat n.Z1J vermeld, dat de wegblijvers (hadden. en helaas velen, ongelijk een wii7p Seus, begeleidde Boersema op W w alle lof verdient, terwijl hij 1 Succes oogstte60 Wals Van Brahms veel De tweede abonnemcntsvoorstelling in den Schouwburg een succes. Het Amsterdamsch Centraal Tooneel, onder leiding van de heeren de Bree en Sluizer, heeft gisteravond voor een uit stekend bezetten Leidschen Schouwburg opgevoerd het blijspel „Geld speelt geen rol" van de auteurs Bernauer en Oester- reicher en het publiek heeft zich bij deze tweede abönnementsvoorstelling voortref felijk vermaakt. Wij zouden kunnen zeg gen dat het een „daverend" of een „door slaand" lachsucces is geworden, maar er zullen nieuwe, sterker sprekende, adjectie ven uitgevonden moeten worden om het resultaat van dit geestige blijspel op z'n juiste waarde te kwalificeeren Er was een roemruchte familie van ouden adel met weinig geld en een mooie dochter, welker leden zich hun omstandig heden wel buitengewoon onvoldoende be wust waren. Er was de jeugdige advocaat Schiller, zaakwaarnemer der familie, die de ernst der feiten maar al te goed kende, maar die niettemin zweeg omdat hij het bezwaar van het eene geneutraliseerd achtte door de voordeelen van het andere, een tot over z'n ooren verliefde rechts kundige raadsman, die bereid was tijdelijk zijn goede geld te offeren op Amor's al taar, ten einde aldus de vrouw zijner droomen, en daarmede ook haar familie, voor armoede te bewaren.... En er was tenslotte een, uit z'n aard geslepen en door de lange jaren van practijk geroutineerde advocatenbediende, Meyer. Reissnagl, die dit gansche gebeuren als het ware be- heerschte en als de „beschermengel" van zijn meesters brandkast poogde op te treden! „Men zal niet week worden", was zijn devies en als Louis de Bree, die deze rol vertolkte, dat gisteravond zei dan trilde de zaal reeds van den lach! Want de Bree is in z'n genre een talent van zeer groote waarde, die zich diep in de figuur van Reissnagl heeft ingeleefd (ons af en toe zelfs een oogenblik denken deed aan Jan Musch als de altijd beter wetende Elias) en die in zijn woorden of eigenlijk in heel zijn betoog eon zoo komische klank wist te leggen, gepaard met zooveel geestige ge baren, dat zelfs de somberste pessimist er in vertwijfeling het hoofd voor moest bui gen om binnen de vijf minuten in een gie renden schaterlach uit te barsten! De Bree chargeerde niet, bleef volkomen de zoon van het oude volk, die ook als advocaten- bediende niet laten kon zijn tallooze op merkingen te lanceeren, en hij deed het j op een uitzinnig amusante wijze: korte zinnetjes met een wat scherpe stem (die in den beginne wat ijl was), een enkel woord soms, een klank, waarin een wereld lag van verwijt, van spot, van hoon....; een simpel gebaar naar het voorhoofd, dat de toeschouwers tot tranen bracht Niettemin streefde John Kaart hem in zijn succes geheel ter zijde. Hij speelde een tweetal betrekkelijk kleine rolletjes: eerst die van den buffetpachter Wiepke, de astmatische pantoffelheld, die er nu ein delijk genoeg van had en scheiden wilde ter wille van een jeugdige actrice, daarna die van den woekeraar Zamoski, die voor zijn afzetterijen bij Meyer aan het ver keerde kantoor bleek te zijn....; twee rollen, zeer verschillend in ieder opzicht, die beide uitstekend werden vertolkt; doch waarvan de eerste onbetwist de meest geestige was. De dialoog tusschen Meyer en Wiepke ten einde toe door dit twee tal strak volgehouden was de clou van dit blijspel en men hoorde zeker tien minu ten achtereen één aanhoudende schater lach, waarin geheele deelen van den tekst verloren gingen, niettegenstaande de spe lers er zich zoo goed mogelijk op instel den Voeg hierbij de goede bezetting der .andere rollen, zooals Mien van Kerck- hoven, als mevr. von Waldhofen, Lily Bouwmeester als Ulli. de schoone dochter, Theo Frenkel als de verliefde advocaat, die zijn hoofd kwijt is. en Ph. la Chapelle als de vader van mevr. von Waldhofen en het wordt waarschijnlijk duidelijk hoe deze opvoering geworden is tot. een zeer groot succes voor de geestige en bekwame troep van het Centraal Tooneel! WAARSCHUWING. Ds. J. Riemens verziekt te melden, dat zekere Gorree zich aanmeldt om gelde- lijken steun bij bewoners van Oegstgeest, met de bewering, dat ds. Riemens hem daartoe heeft gemachtigd. Hiervan is geen sprake. BAZAAR „CLARA DOZY". De officieele opening. In het gymnastieklokaal aan de Kaas markt heeft gisteravond in tegenwoor digheid van vele genoodigden de officieele opening plaats gehad van den bazaar van de dameskrans „Clara Dozy" ten bate van het Chr. Fröbelonderwijs. Ds. Bouwman sprak het openingswoord, waarbij hij wees op het belang van het Christelijk onderwijs in het algemeen en van het Chr. Fröbelonderwijs in 't bij zonder. Spr. gewaagde hierbij met dank baarheid van de uitnemende gelegen heden in Leiden om Christelijk onderwijs te volgen en sprak ten slotte een woord van dank tot allen die aan de totstand koming van dezen bazaar hebben mee gewerkt. Nadat ook nog de heer Goslinga eenige woorden had gesproken, waarbij hij de gelijkstelling van het Bijzonder en Openbaar Fröbelonderwijs memoreerde, welke eenigen tijd geleden in den Raad is aangenomen en waarbij hij er op wees dat juist des middags in den Raad een verzoek was ingekomen om medewerking te verleenen aan de oprichting van een bijzondere Chr. Fröbelschool, ging Ds. Bouwman voor in gebed, waarna hij den bazaar voor geopend verklaarde. De verkoop nam daarna een aanvang. „Clara Dozy" heeft weer een bazar ge organiseerd, welke er zijn kan. Alle mogelijke luxe- en huishoudelijke artike len zijn in de aardige stands opgesteld en daarnaast zorgen diverse attracties voor de noodige afwisseling en gezelligheid. De firma van Nelle schenkt thee. Alles is er op gericht om het den bezoekers zoo ge zellig mogelijk te maken en we twijfelen er dan ook niet aan of ook deze bazaar zal zich evenals zijn voorgangers in een flink bezoek mogen verheugen. AANBESTEDING. De Commissie van Beheer over Ende- geest, Voorgeest en Rhijngeest heeft he den aanbesteed de levering van aardap pelen voor die gestichten gedurende den a.s. winter. Er was als volgt ingeschreven: Fa. den Heeten en Zn., alhier, klei I f. 6.95; klei II f. 5.90; Fa. N. v. d. Vlist alhier, I f. 6.20; n f. 5.15; Fa. P. Kempeneers alhier I f. 5.34; II f. 4.96, alles per 100 K.G. GOED AFGELOOPEN. Gistermiddag zijn de reizigers van trein 1116, die van hier om 16.36 vertrekt aan een groot gevaar ontsnapt. Bij aankomst te Amsterdam bleek bij het nazien van den trein, dat gedurende den rit, van een der rijtuigen een wielband was losgeraakt. Wordt dit niet tijdig opgemerkt, dan kan de trein ontsporen. Het uitzetten van het rijtuig gaf 20 minuten vertraging, hetgeen nogal eenige stagnatie in den treinenloop bracht, daar de treinen van Amsterdam naar Haarlem en Leiden met 15 minuten vertraging en meer vertrokken. Later in den avond waren de treinen weer op tijd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Ankersmit's Foto- en Kinohandel, Noord- Boulevard, hoek Oude Zeeweg, Noordwijk. De hoofdzaak te Noordwijk is thans filiaal geworden terwijl het filiaal te Bloemen- daal (Overveen), Bloemendaalscheweg 277, thans hoofdzaak is. BELASTINGDIENST. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de inspecteur der directe be lastingen, enz., H. Bodde Bouman, toege voegd aan het hoofd van de inspectie Hellevoetsluis, verplaatst naar Leiden en toegevoegd aan het hoofd van de inspec tie der directe belastingen, enz., 3e kan- toor alhier. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, Yalesleutel, handschoenen, portemonnaie met inhoud, regenjas, enve loppe inhoudende foto-negatieven, schip- pershaak, bouwkundige teekening, zilveren damesringetje, autonummerplaat H.50055. damesceintuur, kindertaschje met inhoud, zwart kinderschoentje, lederen riem waaraan fluit enz., schoen, hek van een vrachtauto, vitrage-gordijn, 5 ledige kisten, doublé damesring met steentje, rijwielbe- lastingplaatje in étui, vulpenhouder, fluit, catalogus, hondenriem, imitatie paarlen halsketting, zilveren heeren-armbandhor- loge, zakmesje, broche met rooden steen, 2 motorsleutels, R.-K. kerkboekje, portret broche. rozenkrans, antieke ztlv. broche, zilveren halsketting met aanhanger, 25 spaarzegels, autoband met velg, viool in étui, klomp, geit, stuk speelgoed (hondje), waterpas met duimstok, paar kousen, schaar in étui, lorgnet in étui, blauwe werkjas, slinger van een auto, 10-ritten- kaart van Stadsverkeer, bankbiljet a f. 10, dolkmes in scheede, gesp, pak jute zakken, aipini-muts, gehaakt kleedje, portefeuille van P. Bingers, cirkeltrekker, slot met 2 sleutels, bruine parapluie, pakje breiwerk, servet met servetring, gouden broche met granaatjes, zilveren halsketting m. doublé medaillon, 3 hangsloten, 10 ijzeren buizen, zeildoeken boodschappentasch, slagers- mand, jongensjas van J. Bink, riempje, abonnement in étui van Smoorenburg, ladder, 3 nieuwe zakdoeken, horlogeketting met aanhanger, 2 donateurskaarten van H. Broers, bus stijfsel en een raagbol, 7 loten .Ambachtsschool", zilveren damesarm bandhorloge, knot breikunstzijde, triplex- plaat, pakje inhoudende 2 knotten katoen, gymnastiekschoen, nikkelen benzinedop, damestaschje met inhoud, zwarte ring met steentjes, broche met blauwe steentjes. Gevonden in de Electrische Tram (stads- lijn): Portemonnaie met inhoud, para pluie, wandelstok, paar handschoenen, city-bag, lederen damestaschje m. inhoud. Gevonden in een autobus van Stadsver keer: Portemonnaie met inhoud, paar handschoenen, handschoen, parapluie, 5 boorden. Gevonden in het Postkantoor: Porte feuille inhoudende foto's enz., klein bedrag aan zilvergeld. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten Politie-bureele alhier, eiken werkdag (behalve Donderdag en Vrijdag) tusschen 1 en 3 uur nam. HET HOOFD KOEL HOUDEN. I De heer M. v. Buren, veldwachter te Boskoop is op den Stationsweg alhier aangereden door een wielrijder met het gevolg, dat hij een vrij ernstigen val deed waardoor een vrij groote wond aan het achterhoofd ontstond, In het ziekenhuis is de wond gehecht en verbonden. Donderdag 5 November a.s. te 8,30 uur n.m. hoopt dr. P. D. Tjalsma, Rem. pred. alhier, de 3de van de 4 aangekon digde lezingen over „De moderne mensch en zijn Godsgeloof", te houden. Het onder werp van dezen avond is: „De zonden onzer samenleving". Blijkens den grooten toeloop op beide vorige avonden mag het onderwerp zich in veler belangstelling verheugen. De annonce in dit blad bevat nadere inlichtingen. De firma A. H. J. Wijtenburg, ta- bakshandel hier ter stede verzoekt ons de geruchten tegen te spreken als zou zij wegens slapte in het bedrijf personeel ontslagen hebben. Ondanks de malaise j heeft zij nog geen crisismaatregelen in haar bedrijf behoeven te nemen. Bij de gehouden keuring van nieuwe Hemerocallis hybriden in de proeftuinen van de Royal Horticultural Society te Wisley (Engeland), werd aan Hemerocal lis hybr. Queen of May (eigen aanwinst) ingezonden door de Vaste Plantenkwee- kerij K. J. van Veen, alhier, een Getuig schrift van Verdienste, toegekend. Gistermiddag is de 13-jarige O. C., wonende in de Tulpstraat, bij het voetbal spelen in de Narcisstraat gevallen en heeft daarbij zijn linkerbovenarm gebroken. Hedenmorgen te kwart over tien is de 59-jarige lantaarnwerkman P. N. bij het schoonmaken van een lantaarnpaal in de Spilsteeg van een 3 Meter hooge ladder gevallen. Hij bekwam bloedende schaaf wonden aan het hoofd en klaagde over hevige pijn in pols en heup, zoodat hij ter onderzoek naar het Academisch Zieken huis werd overgebracht. GEBOREN: Margaretha Maria, d. van P. P. Speel en M. M. Prins Willem Albertus, z. van H. Devilee en S. E. Verplancken Cor nelia Wilhelmina, d. van Chr. de Roode en G. van Muyen Catharina, d. van H. Boom en E. Azier Pietje Martha, d. van R. Zijlstra en M. van der Land Jacobus Johannes, z. van J. Laven en C. Star Nicolaas, z. van L. van Guldenër en R. Zwikker Jacoba Grada, d. van J. van der Ven en A. A. F. Turk Maria, d. van E. Vermond en E. J. Fontein Cornelia, d. van G. A. de Vries en H. Gross Christiaan, z. van G. Nasveld en C. van der Steen Jansje, d. van D. van der Blom en E. J. Bon Cornelia, d. van J. Verhoeven en J. C. Burkhard Martha Maria, d. van A. G. Hartevelt en M. Ver boom Gerardus, z. van M. van der Born en G. Onvlee Maria Jacoba Johanrta, d. van I. van Iterson en J. C. Mark. BINNENLAND. De Leidsche Raad besluit het stadhuis te bouwen op de Breestraat. Meervoudige opdracht met behoud van den ouden gevel, (3e Blad.)., Benoemd is een commissie van onder zoek inzake de belegging van rijksgelden. (Binnenland, le Blad.). Tijdelijke korting op de bij de wet vast gestelde jaarwedden voor ambtenaren bij de rechterlijke macht; een wetsontwerp ingediend. (Binnenland, le Blad.). Bezwaren tegen de verhooging der ben zinebelasting. (Binnenland, le Blad.). De aanvraag tot surseance van betaling van de Spaarbank der Alg. Delftsche Cre- dietbank te 's Gravenhage. (Financiën, 2e Blad.). Te Amsterdam is een postauto gestolen; de daders zijn onbekend; hun buit is echter gering. (Gemengd, 2e Blad.). De oplichting van f. 70.000 te Rotterdam. (Gemengd, 2e Blad.). De Gooische Bank te Bussum heeft haar betalingen gestaakt. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Laval in Frankrijk bij zijn terugkeer hartelijk ontvangen. (Buitenland, le BI.). Labour verliest in Engeland ook bij de Gemeenteraadsverkiezingen. (Tel." le BI.), Litwinof naar Rome, Ismet Pasja zal naar Moskou gaan. (Buitenl. en Tel. le BI.) DE BELEGGING VAN RIJKSGELDEN. Een commissie van onderzoek benoemd. De Ministers van Financiën en van Ar beid, Handel en Nijverheid, hebben Inge steld een commissie tot onderzoek van de vraag: a. tot welke bezwaren het huidig systeem van belegging van de gelden der in art. 1 sub 2 der wet van 29 December 1928 iStbi. No. 507) genoemde Rijksfond sen en -Instellingen aanleiding geeft en of aan die bezwaren kan worden tegemoet gekomen door herziening van het in art. 5 dier wet omschreven beleggingsveld, of voor zooveel betreft het invalldlteitsfonds, door vervanging van het geldende finar.- ciëele stelsel, dat in mindere mate dan het bestaanue stelsel tot vermogensvorming leidt; b. of het bepaalde in art. 6 dier wet niet ln ditn zin herziening behoeft, dat ook de gelden van Rijksfondsen en -instel lingen welke niet uit bijdragen uit 's Rijks Kas afkomstig zijn, door de Regcerlng voor belegging in Staatsschuld kunnen wor den aangewezen. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter mr. R. J. H. Patijn, voorzit ter van den Centralen Beleggingsraad te 's Gravenhage; en tot leden mr. dr. J. van Bruggen, voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht: mr. J. L. C. van Essen, oud secretaris van dt gemeente Arnhem, al daar; prof. dr. A. O. Holwerda, buiten gewoon hoogleeraar aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam; P. Hof stede de Groot, directeur van de Amster- damsche Bank te Amsterdam; mr. W. M. van Lansschot, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Vught, en K. Lindner, wiskundig-adviseur der Rijksver zekeringsbank te Bussum. Voorts is aan de commissie opgedragen omtrent de resultaten van haar onderzoek aan bovengenoemde Ministers rapport uit te brengen en haar voorstellen voor zoo veel noodig in een ontwerp van wet neer te leggen, terwijl ieder lid bevoegd is een van de meerderheid afwijkende meening te doen blijken, door het uitbrengen van een afzonderlijk advies. TIJDELIJKE KORTING OP DE SALARISSEN. OVERLEDEN A. H. VoorsluijsBoekee, vr. 36 j. A, A. Verhoeven, d. 1 dag. Een wetsontwerp betreffende Raad van State, Rekenkamer en rechterlijke macht. Ingediend is een wetsontwerp tot vast stelling van een tijdelijke korting met in gang van 1 Januari 1932 op de jaarwedden van de leden van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rechterlijke macht en de militair-rechterlijke macht. Deze tijdelijke korting bedraagt: a. voor hen, die gehuwd zijn of gehuwd zijn geweest 2'/,% van de eerste f. 2000 en 5°/o van het meerdere; b. voor hen, die ongehuwd zijn en nim mer gehuwd zijn geweest 2Vi0/» van de eerste f. 1000 en 5" r> van het meerdere. De tijdelijke korting brengt geen con sequenties met zich in den vorm van lagere pensioengrondslagen en lagere pen sioenen, terwijl zij evenmin Invloed uit oefent op het bedrag van de kindertoe lagen

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1