VERKADE -ÉI /f. 72sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 2 November 1931 Derde Blad No. 21970 BINNENLAND. FINANCIEN. NlEVlW 25 CENT. WETENSCHAPPEN. I T$? wfer oo+(2 'Hl ppieA=W NÉ, "ï- ^>-L+£ «-'Z0 HE2"EL T|TNij^0hriL aiE H££w.p 8®^f E AVO,©. H0ïN 2T~fée^1L# h é<&7 fflr |0 k Ww AHÖ ©pN n- STEUNVEERLEENING AAN DE GEMEENTEN. Een wetsontwerp is ingediend. Tneediend is een wetsontwerp tot het leenen van steun uit 's Rijks kas in de financiering der kasbehoeften van de ge- ^Heteenige artikel van dit ontwerp luidt: 1 In bijzondere gevallen kan aan ge meenten. die ernstige bezwaren ondervin den in dé financiering harer kasbehoeften, uit 's Rijks kas steun worden verleend. 2 De in het eerste lid bedoelde steun wordt zooveel mogelijk verleend in den vorm van rentedragende voorschotten ot in den vorm eener garantie wegens door anderen te verleenen voorschotten en slechts onder zoodanige voorwaarden als door onze met de uitvoering van deze wet belaste ministers, na verhoor van het be trokken gemeentebestuur en het college van Ged. Staten, worden vastgesteld. 3. De gemeente, die een steun als be doeld in het 1ste lid uit 's Rijks kas ont vangt. is verplicht de daaraan verbonden voorwaarden na te leven en de daartoe noodige maatregelen tot stand te brengen." Aan de M. v. T. is het volgende ontleend: Door de terughoudendheid, welke in den laatsten tijd de geldmarkt heeft geken merkt. zijn vele gemeenten, die daardoor niet meer in staat zijn haar kasbehoeften te financieren, in moeilijkheden geraakt. Dezelfde omstandigheid is de oorzaak, dat de Bank van Ned. gemeenten, die met een groot aantal gemeenten rekening-cou rant-overeenkomsten heeft gesloten, krachtens welke aan die gemeenten cre- dieten zijn toegestaan, thans haar liquidi teit ernstig ziet bedreigd nu vele gemeen ten haar deposito-gelden moeten terug trekken. terwijl de verleende credieten weliswaar kunnen worden opgezegd, doch door de gemeenten niet kunnen worden afgelost. Het gevolg van een en ander is geweest, dat de evengenoemde bank alsook vele gemeenten zelfstandig zich tot de re geering hebben gewend, met verzoek om steun uit 's Rijks kas. Het wetsontwerp strekt om den boven omschreven steun onder de voorwaarden, welke daarbij in het belang van een zoo spoedig mogelijk herstel van het gemeente crediet gesteld dienen te worden, mogelijk te maken. Het laatste lid is noodig ten einde de verplichting der gemeenten om de over eengekomen voorwaarden na te leven, wet telijk vast te leggen. DE TARWEWET EN DE BROODPRIJS. DE SALARISVERLAGING DE MOEILIJKHEDEN TE ROTTERDAM. Naar de ..Maasbode" verneemt, heeft de bespreking tusschen de regeering en het dagelijksch bestuur van Rotterdam een voor die gemeente bevredigend verloop ge- d. Er is een voorloopige regeling ge troffen, welke nader zal worden omgezet in een definitieve, welke dan ook voor de andere gemeenten zal gelden. Al zal het, dank zij deze regeling vooi Rotterdam mogelijk zijn zijn financieele verplichtingen te voldoen, zoo volgt hier uit echter nog niet, dat nu ook alles op den ouden voet kan voortgaan. En zoo is het dan ook te verwachten, dat het met de uitvoering van openbare werken enz. t niet geheel, dan toch voor een zeer Wangrijk gedeelte tot stilstand zal komen Ia verband hiermede wordt nog gemeld 6'. voorloopig althans, de regeling hierop verkomt, dat de gemeenten de uitkeerin- ?en van het Rijk, waar zij recht op heeft, op een vroegeren termijn zal ontvanger* dan waarop zij recht heeft. Feitelijk dun verstrekking van voorschot op toekomstige betalingen. INVOERBEPERKING VAN BELGISCH BROOD. Naar „De Tel." verneemt ligt het in de bedoeling van de regeering. dat de maat regelen. die zij krachtens het ingediende wetsontwerp inzake eventueele contingen- teering van invoer zal mogen nemen, van toepassing zullen zijn op den invoer van orood. Zoodoende zal men dus den invoer van 't Belgisch brood kunnen beperken. Waarom werd het rapport-Polak en Kaag veranderd? De heer Wijnkoop had aan de regeering de volgende vragen gesteld: „Wil de Regeering mededeelen, of het oorspronkelijk rapport van de professoren Polak en Kaag in verband met den invoer van brood in Nederland al of niet in zijn oorspronkelijken vorm wordt gepubliceerd? „Indien bedoeld rapport aan de auteurs is teruggezonden ter hergroepeering van de door hen gegeven cijfers, wil de Regeering dan meedeelen, waarom en op wiens aan dringen dit is geschied?" De minister van Arbeid heeft hierop het volgende geantwoord: „Het rapport van de prof. Polak en Kaag is niet in zijn oorspronkelijken vorm ge publiceerd. Het rapport is niet aan de auteurs terug gezonden. Bij lezing dér drukproef is van technische zijde een opmerking gemaakt, die onder de aandacht van de stellers van het rapport is gebracht. Naar aanleiding daarvan hebben deze in het rapport en in de drukproef eenige kleine veranderingen aangebracht met betrekking tot de bere kening van het cijfer, dat den invloed van -de Tarwewet op het prijsverschil uitdrukt. Het is gebleken, dat deze wijzigingen geen veranderingen hebben gebracht in de eind cijfers, genoemd in de conclusies van dit met grooten spoed bewerkte rapport." Het Hbld. teekent hierbij aan: Men leest hieruit dus duidelijk, dat het oorspronkelijke rapport er anders heeft uit gezien en dat is heel vreemd, te meer daar deze veranderingen alléén den invloed der veel becritiseerde Tarwewet betreffen! Wij meenen thans niet langer reden te hebben, om niet nader mede te deelen, wat ons van deze zonderlinge quaestie be kend is. Op Woensdag 14 October gaf het Depar tement van Arbeid, H. en N., in overleg met het Departement van Binn. Zaken en Landbouw, aan de hoogleeraren Kaag en Polak opdracht, om op korten termijn een rapport uit te brengen over den omvang en de oorzaken van den Belgischen brood- invoer in ons land. Op Dinsdag 20 October reeds bereikte het rapport het departement van Arbeid, doch de daaruit blijkende invloed van de Tar wewet op den Nederlandschen broodprijs was zóó groot, dat het Regeeringsbureau voor de Uitvoering der Tarwewet er van „schrok" toen het van „Arbeid" inzage kreeg van het rapport, d.w.z. het bureau betwistte de juistheid er van! Het gevolg was, dat in gemeen overleg tusschen de departementen van Arbeid en Binn. Zaken besloten werd, het rapport nog even vast te houden en de heeren Kaag en Polak alsnog uit te noodigen tot een onderhoud met de heeren Louwes en Ebbink, resp. Regeeringstarwecommissaris en Adminis tratief Hoofd van het Regeerings-tarwe- bureau. Het gevolg van een en ander is geweest, dat nadien is overgegaan tot het aan brengen van veranderingen in de cijfers, welke o.a. hier op neerkwam, dat het cijfer voor den „directen invloed der Tarwewet" aanmerkelijk verlaagd werd! VOOR RIJKSAMBTENAREN. NEDERLANDSCH PAVILJOEN NAAR DIEMEN? Er worden thans besprekingen gevoerd om het Ned. paviljoen der Koloniale Ten toonstelling te Parijs over te brengen naar Diemen. Daar zou het dan 5 maanden g,- exploiteerd worden tezamen met het Lunapark van den heer Giezen. NOTARIEELE TOREENIGING. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden huishoudelijke vergadering van de nota- rieele vereeniging werden het jaarverslag en de rekening en verantwoording van den penningmeester goedgekeurd. Het af tredende bestuurslid, de heer P. J. A. Adriani werd herkozen. Tot de Vereeni ging werden als lid toegelaten de heeren W. L. Blindenbach, candidaat-notaris te Nijmegen en mr. J. A. M. Koch, candidaat- notaris te Utrecht. Protestvergadering te 's-Gravenhage. Het comité ter behartiging der alge- meene belangen van overheidspersoneel (A. C. O. P.) heeft Zaterdagmiddag in het Gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage een salariscongres gehouden. De zaal was tot in den nok gevuld. De soc.-dem. Eerste Kamerfractie was vertegenwoordigd door den heer Ossendorp, de soc.-dem. Tweede- Kamerfractie door mej. Suze Groeneweg, de heeren J. ter Laan. v. Braambeek en v. d. Houven. Ook het Kamerlid De Visser was tegenwoordig. De heef Kosters verte genwoordigde het Indisch.comité van actie, de heer F v. d. Walle en P. S. Noordhoff het N. V. V. Voorts waren vertegenwoor digd verschillende bij het N. V. V. aange sloten bonden. De voorzitter, de heer F. v. Meurs, opende het congres. Daarna werd het woord gevoerd door de heeren F. van Meurs (voorzitter), F. van der Walle (namens het N.V.V.), J. ter Laan (namens de S.-D. Tweede-Kamer-fractie), Ossendorp (namens de S.D. Eerste-Kamer- fractie). Kosters (namens het Ind. comité), S. N. Posthumus (escretaris van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers) en W. Lubertie (secretaris vn het A. C. O. P.). Nu en dan was het in de vergadering eenigszins rumoerig. Toen op een gegeven moment het Tweede-Kamerlid L. de Visser interrumpeerde, ontstond algemeene ver ontwaardiging. Toen daarop de voorzitter verklaarde, dat de heer De Visser als ver tegenwoordiger van de communistische Tweede-Kamerfractie aanwezig was, hoe wel niet uitgenoodigd, werd er geroepen: „Gooi hem er uit!" De voorzitter ver klaarde daarop, geen bezwaar te hebben, dat de heer De Visser tegenwoordig was, maar dan moest hij zich als een fatsoenlijk mensch gedragen en zich niet mengen in den gang van zaken. Gelijktijdig hield de Centrale van Ver. van Personeel in 's Rijksdienst een protest- vergadering in den Dierentuin te 's-Gra venhage. Ook deze was zeer druk bezocht. Na de openingsrede van den heer Spruyt werd gesproken door de heeren Mendels «namens het actie-comité der Indische ambtenaren) en F. Perdok Hzn. In beide vergaderingen werd een reso lutie aangenomen, waarin o.m. geconsta teerd wordt, dat een korting op de amb tenaarssalarissen niet gedragen kan wor den, dat die korting een eenzijdig karakter draagt enz., terwijl er met den meesten ernst bij volksvertegenwoordiging en re geering op wordt aangedrongen het rijks personeel niet opnieuw in een uitzonde ringspositie te brengen en te willen bevor deren, dat de voorgenomen korting wordt afgewend. AFSCHEID Mr. J. T. LINTHORST HOMAN. Zaterdag heeft mr. J. T. Linthorst Ho- man te Assen afscheid genomen van het personeel in dienst van de provincie Drenthe, zulks in verband met zijn be danken als Commissaris der Koningin. De griffier mr. Mensel, bood hem namens de ambtenaren een gedenkboek aan. Verder kwamen 34 burgemeesters afscheid ne men. De oudste van hen, de heer G. van Wageningen, uit Ahoden, bood namens allen een zilveren theeblad aan. Tenslotte is nog een deputatie van de officieren ontvangen namens wie kolonel van den Brandhof (vroeger te Leiden) het woord heeft gevoerd. SCHOENFABRIEK-VAN SCHIJNDEL STOPGEZET. Uit Waalwijk wordt gemeld, dat do schoenfabriek Van Schijndel is stopgezet. Deze fabriek, vroeger met ruim 200 ar beiders werkende, had er nu nog een tachtigtal. Het Hbld. verneemt intusschen uit goede bron dat er reeds pogingen tot regeling beraamd worden. DE POSTVLUCIITEN. Het retourvliegtuig „de Valk", is gister morgen te 6.25 uit Marseille vertrokken en te half één op Schiphol geland. De bemanning bestond uit de piloten Geys- sendorfer, Brugman, den méchanicien Bruynestein en den marconist Bellm. Voorts bevond zich aan boord een pas sagier uit Rangoon, den heer Lane, die wegens malaria-ziekte naar Engeland terugkeert. De heer Lane heeft van de luchtreis niet het minis te nadeel onder- vondben. GESCHENKEN VOOR VILLANDRY. De vakorganisaties der Ned. Spoorwegen hebben aan het bestuur van het herstel lingsoord „ViUandry" bij de opening van het nieuwe kinderhuis een viertal enve loppen met inhoud aangeboden. Voor deze bedragen heeft het bestuur speelgoed aangekocht. Het personeel van de Haag- sche Tramwegmaatschappij schonk een mooie boekenkast met een volledige biblio theek. Hoe groot de geestdrift onder het Haagsche tramwegpersoneel voor het kin derhuis is, moge hieruit blijken dat bin nen eenige dagen f.400 bijeen was voor den aankoop van de boeken. De heer J. C. C. Konig, controleur der H. T. M. schonk een nieuwe pathéfoon met 30 platen. HET NIEUWE „VOLK"-GEBOUW. Het nieuwe gebouw van het dagblad „Het Volk" aan het Hekelveld te Amster dam is Zaterdag officieel in gebruik ge nomen. Een groot aantal vertegenwoor digers van bonden en vereenigingen en zeer vele particulieren kwamen aan com missarissen en directie hun gelukwen- schen aanbieden. Voor deze receptie was het groote expeditielokaal als ontvangst zaal ingericht. De wanden gingen schuil onder het zeer groot aantal gezonden bloemstukken. Allereerst werd op deze receptie het woord gevoerd door den president com missaris van „Het Volk" dr. F. M. Wibaut Daarna volgden toespraken van de heeren Kupers. voorzitter van de Tweede Kamer- club en vele anderen. Na afloop van het officieele gedeelte werden de gasten in de gelegenheid ge steld een wandeling te maken door het nieuwe gebouw. VERSPREIDE BERICHTEN. Zaterdagmorgen heeft luitenant kolonel H. van Dam in Den Haag afscheid genomen van het korps politietroepen, waarover hij gedurende een achttal jaren het bevel als korpscommandant heeft gevoerd. Het Texelsch Natuurhistorisch Museum dat te Den Burg gevestigd is, werd ver rijkt met een zeldzame achtarmige Inkt- visch, die thuis hoort in de Middenland- sche Zee. Het dier was door een visscher uit Oude Schild nabij Texel in zijn net opge haald. De tentoonstelling „Beter Drukwerk" te Arnhem, heeft tot dusverre, iederen dag ongeveer 1000 betalende bezoekers ge trokken. MAATSCHAPPIJ VESTA. Commissarissen en directie der Maat schappij „Vesta" te Arnhem advieseeren de aandeelhouders het vermelde voorstel der Nat. Lev. Bank te Rotterdam aan te nemen. Het ligt in de bedoeling dat met ingang van 1 Jan. 1932 de heer mr. H. W. J. Fockema als directeur der Vesta zal af treden en met ingang vap dien datum de heeren H. J. Huissen, thans adjunct direc teur. en jhr. J. A. H. van der Does. thans secretaris der directie als directeuren der Vesta zullen optreden. De thans ln functie zijnde commissarissen zuUen aftreden en als commissarissen van de Vesta zullen worden benoemd de vijf directieleden der Nationale Levensverzekering Bank. RECLAME. yiRTCAD'EfSt nieuwe be schuitbusje in frissche, tinte lende kleuren. Prijs, gevuld met een rol groote Verkades Beschuit 7107 UITREIKING LORENTZ-MEDAILLE. Zaterdagmiddag had in het Trippen huis te Amsterdam, waar de Kon. Acade mie van Wetenschappen is gevestigd, de plechtige uitreiking plaats van de Lo- rents medaille aan prof. Wolfgang Pauli. De uitreiking geschiedde in tegenwoor digheid van familie van prof. Lorentz, den Zwitserschen gezant, den Commis saris der Koningin in Noord-Holland, jhr. Roell, burgemeester de Vlugt en vele anderen. De voorzitter van de afdeeling natuurkunde van de Kon. Academie voor Wetenschappen prof. van der Hoeve sprak een inleidend woord. Spr. bracht in her innering, dat 6 jaar geleden het instituut van de uitreiking der Lorentz medaille gesticht werd en het doel daarvan. De eerste maal werd de medaille in 1927 aan Max Polak verleend, Lorentz zelf kon de medaille toen nog uitreiken. Hierop gaf spr. het woord aan prof. dr. P. Ehrenfest, die met een toespraak de medaille uitreikte. Uitvoerig besprak prof. Ehrenfest de verdienste van den ontdek ker van het zoo belangrijke „uitsluiting.? beginsel". Prof. Pauli, aldus zeide spr. ten slotte, het zij mij vergund bij de overhan diging van de Lorentz medaille er aan te herinneren, hoezeer Lorentz zelve u heeft geschat, uw helder inzicht, uw scherpzin nigheid en eerlijkheid en tevens om dé buitengewone wijze waarop gij steeds de verdiensten van andere onderzoekers tot hun recht het doen komen. In zijn dankwoord getuigde prof. Pauli, dat prof. Lorentz ook voor de jongere ge neratie een voorbeeld is geweest. Ten slotte wenschte prof. Van der Hoeve prof. Pauli namens de academie geluk met zijn groote onderscheiding. Na afloop der plechtigheid waren de aanwezigen in de gelegenheid persoonlijk met den heer Pauli kennis te maken. II. f-s k. J l l M \weesf 65 -ft fl R (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9