beperking van den invoer. ONZE NIEUWE PRIJSVRAAG 8 la dSAi0* ipjjll prsr. PUROL er op! )p t« Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 October 1931 Derde Blad No. 21969 WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN. (T a4 FINANCIËN. LAND- EN TUINBOUW. ci T -BP (l PEF PER zjn^KJ e^N?-en D?T S-HTo^ sr.TeWjm*' w—«r> VH PNG1IL 3 JtjiliHO©. LEIDEN ||*||-K /rrO-N-Jt?" c M-ri Lip PrI* vr iN af+i>w£g*2J 5 g£*T CHW> MfïK Oe RdQJ} pe te nemen maatregelen zullen van tijdelijken aard zijn. Een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Ingediend ls een wetsontwerp tot toe kenning van de bevoegdheid tot het tijde lijk treffen van maatregelen ter beperking van den Invoer van goederen. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: In toenemende mate is het handelsver keer in den laatsten tijd door allerlei kunstmatige middelen en zelfs door be perking van den invoer van bepaalde goe deren door verschillende landen bemoei lijkt, zulks in verband met de bijzondere omstandigheden, die de steeds ernstiger wordende crisis alom in het leven heeft geroepen. Nederland heeft, dank zij d« uiterste krachtsinspanning, en al vertoon den de verhoudingscijfers van in- en uit voer van goederen in de laatste jaren ver anderingen in ongunstigen zin, het fiscale karakter van zijn douanetarief niet ge- be^wijzigingen in de monetaire verhou dingen en de gebeurtenissen op handels gebied dreigen nieuwe moeilijkheden te teroorzaken. Op 21 September werd de Bank van Engeland tijdelijk ontheven van de ver plichting goud af te geven tegen een vas ten. op de goudpariteit van het Pond be rustenden prijs; de Scandinavische landen hebben sedert eveneens den gouden stan daard tijdelijk buiten werking gesteld. Door de daling van de goudwaarde van de munteenheden dier landen zullen in deze de kosten van den arbeid bij de thans geldende loonstandaarden een even redige verlaging ondergaan. Een scherpe concurrentie op de buitenlandsehe mark. ten moet hiervan het gevolg zijn en in het bijzonder het Nederlandsche bedrijfsleven ral die plotseling optredende concurrentie op de goederenmarkt waarschijnlijk in reer ernstige mate gevoelen. Immers, de goederenstroom uit de landen met ver zwakten muntstandaard zal zich, doordat verschillende andere landen öf reeds maatregelen van afweer hebben getroffen óf doende zijn deze te treffen, nog meer paar Nederland doen keeren. Daarbij komt, dat ook die andere landen den af zet van hun producten naar ons land zullen trachten te vergrooten, omdat zij dezen niet meer in de landen met ver. zwakten muntstandaard zullen kunnen onderbrengen. Ongetwijfeld zal het Nederlandsche be- drijisleven den strijd volhouden. Met alle ten dienste staande middelen zal getracht worden het kostenpeil der voortbrenging hier te lande te verlagen, teneinde zoo- reel mogelijk te kunnen blijven concur reren. De vorengeschetste abnormale om standigheden bedreigen echter de binnen- isndsche markt dermate, dat het naar het cordeel der regeering dringend noodzake- kik is de mogelijkheid te openen om tot iter dezer gevaren eveneens maatre- tfa te nemen om de levensbelangen des 'urii te beschermen. b buitengewone belemmeringen, aan te: handelsverkeer in den weg gelegd in K buitenland, zullen ongetwijfeld niet tin blijvenden aard zijn. Bovendien zal de waarde van de aan muntverzwakking on derworpen geldeenheden waarschijnlijk op een lager peil worden gestabiliseerd en de gevolgen der muntverzwakking zullen dus van tijdelijken aard zijn, aangezien de loonen zich zullen aanpassen en de koop kracht van de gedaalde muntwaarde op de buitenlandsche markten zich zal schik ken naar de veranderde omstandigheden. Maatregelen van afweer behoeven der halve ook slechts van tijdelijken aard te zijn. Het hierbij aangeboden wetsontwerp be oogt de regeering de gelegenheid te geven, zoodra de noodzaak dit vordert, door con tingenteering van den invoer van bij Ko ninklijk besluit aan te wijzen goederen, dien invoer binnen de perken van het normale te houden. Deze contingenteering zal gelijkelijk werken ten aanzien van alle landen en zal geschieden naar een bepaalde verhouding tot den gemiddelden invoer over de jaren 1928, 1929 en 1930. In de door Nederland gesloten verdragen komen geen bepalingen voor, die zich tegen de ontworpen afweermaatregelen in deze bijzondere en abnormale omstandig heden verzetten. De meestbegunstiging wordt stiptelijk geëerbiedigd. Art. 2. van het ontwerp geeft aan de Kroon de bevoegdheid, zoo noodig gedu rende een bepaald tijdvak, contingenten van invoer vast te stellen voor alle lan den, van waaruit invoer plaats heeft, en wel naar een zekere door de Kroon vast te stellen voor alle landen gelijke verhou ding tot den gemiddelden invoer in de jaren 1928, 1929 en 1930. Een commissie van deskundigen zal den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid over de te treffen maatregelen van advies dienen. De nadere practische uitwerking van het bovengenoemde beginsel zal in elk geval afzonderlijk aan de Kroon blijven voorbehouden. De bedoeling van dit voor behoud is. het mogelijk te maken, even- tueele contingeering telkens op de voor het bedrijfsleven zoo weinig mogelijk be zwarende en belemmerende wijze te re gelen. Het voorschrift beperkt zich daar om tot het toekennen van enkele bevoegd heden. over welke het wenschelijk of noo dig kan zijn in bepaalde gevallen de be schikking te hebben. Het derde lid van het artikel geeft een bepaling betreffende het bekend maken van de voorgenomen contingenteering. Het spreekt vanzelf, dat de voorbereiding wel zooveel tijd zal vorderen, dat tijdig omtrent voornemens dienaangaande me- dedeeling kan worden gedaan, zoodat de handel gelegenheid zal hebben zich daarnaar te regelen. Art. 10 derde lid bepaalt, dat de wet vervalt zoodra de bijzondere omstandig heden. op grond waarvan zij in het leven werd geroepen, hebben opgehouden tx; be staan. Het hier gegeven voorschrift kpn- merkt. het tijdelijk karakter van de voor gestelde regeling. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. RECLAME. 't Verzacht de pijn, 't Geneest de wond, 't Houdt ze rein En helpt terstond. 103. Tuimeltje holde de muts achterna en kikker Karei moest er echt hard om lachen, maar toen hij zag dat Tuimeltje steeds verder en verder rende, zette hij het ook op een loopen. Het was alsof de wind er plezier in had, die twee kereltjes zoo te zien'hij gen, want telkens als Tuimeltje bij de iputs was en die wilde grijpen, tjoepte deze weer de lucht door. 104. Op een hoogen berg stond een boom en daar bleef de muts in hangen. Tuimeltje stond er wel een beetje raar van te kijken, want hij kon niet goed in boomen klimmen, maar zijn hoofd was zoo koud en het waaide nog altijd zoo hard, dat hij wel moest probeeren, boven in den boom te komen en zijn muts te pakken. 9606 HOLLAND—AMERIKA-LIJN. In het Notarishuis te Rotterdam werd de vergadering gehouden van houders van 6 pCt. obligatiën der HollandAmerika- Lijn, welke vergadring te beslissen had over het voorstel der directie der Holland- Amerika-Lijn tot uitstel van de November- coupon. Het oorspronkelijk voorstel van de direc tie is door de meerderheid van het Comité ter behartiging van de belangen van obli gatiehouders geamendeerd. De directie heeft zich daarmede vereenigd. Het voorstel luidde, dat een uitstel van 6 maanden voor de betaling der coupon, ver vallende op 1 November, zal worden ver leend. Een minderheid der Commissie meende, dat er voor obligatiehouders geen aanlei ding bestond het voorstel der maatschappij aan te nemen en dat hun belangen het best gediend zijn door een categorische wijziging. Zij had obligatiehouders, die stukken aan het comité hebben toever trouwd, geadviseerd deze terug te vragen, teneinde in de vergadering hun stem te kunnen uitbrengen tegen het voorstel der maatschappij. De vergadering werd gepresideerd door mr. Bakker, directeur van het Ned. Admi nistratie- en Trustkantoor, de trustee der obligatieleening. Na uitvoerige besprekingen werd het directie-voorstel, geamendeerd door het Comité, aan de orde gesteld en aange nomen met 20.000 tegen 5000 stemmen. Er is. dus besloten tot uitstel der coupon betaling voor zes maanden, tot het aan wijzen van een gedelegeerd commissaris en tct het vestigen van een hypothecair ver band van f. 720.000 op schepen. „VESTA", MIJ. VOOR LEVENSVERZ. Naar wij vernemen heeft den aandeel houders van de „Vesta", Mij. voor Levens verzekering te Arnhem een aanbod bereikt namens de Nationale Levensverzekerings- Bank te Rotterdam tot aankoop van de „Vesta"-aandeelen. Mocht deze overdracht tot stand komen, dan is het de bedoeling, dat de „Vesta" toch als volkomen zelfstandige maat schappij blijft bestaan. Haar nieuwe ge bouw wordt geheel volgens de oorspron kelijke plannen afgebouwd en door de „Vesta" te zijner tijd geheel in gebruik genomen. „Hbld." OPLEVING AAN GROENTENVEILINGEN. Het buitenland aan de markt. Men meldt uit Langendijk aan de Msbd. Te midden van al de ellende, welke de crisis in deze vroeger welvarende tuin bouwstreek heeft gebracht, doet het goed te kunnen vermelden, dat er een kleine kentering op de groenteveilingen is ge komen, die den toestand iets beter maakt. Was de laatste weken de bloemkool zoo goed als onverkoopbaar, deze week wor den prijzen besteed tot ongeveer f. 7 per 100 stuks eerste soort. Was er voor uien den laatsten tijd slechts geringe vraag uit Engeland, thans zijn Duitschland, Bel gië en Frankrijk ook aan de markt ge komen en worden redelijke prijzen ge maakt. De verschillende koolsoorten, die meermalen niet konden worden verkocht of den minimumprijs van 60 cent per 100 K.G. opbrachten, vinden thans alle koo- pers, terwijl prijzen tot f. 3.— worden be steed. Ook voor wortelen worden betere prijzen betaald. Deze kentering verlevendigt de hoop voor een beteren afzet der stapelgroenten, die voor den Langendijker tuinbouw van groote beteekenis zijn. VOOR KLEINE TUINEN.. Het opbergen van niet winterharde groenten. De moestuin vertoont nu een echt na jaarbeeld. De laatste andijvie wordt nu spoedig geoogst, wat nog te velde staat is opgebonden en wat nog niet volgroeid is werd reeds overgebracht naar de bak ken. De boonenstokken worden nu opge trokken, schoongemaakt en aan een hoop gezet. Laat ze niet den geheelen winter staan, het is lang geen fraai gezicht, bovendien verrotten de punten der stok ken en het belemmerd u bij sommige win- terwerkzaamheden. Al het leeggekomen land wordt goed schoongemaakt, waarbij wortelonkruiden en zaaddragende onkrui den naar den brandstapel verhuizen; de rest gaat naar de composthoop. We rooien nu ook onze kroten, winterpeen, koolra pen en schorseneeren. Van de kroten draaien we het loof af, van peen, koolra pen en schorseneeren wordt het afgesne den. De wortels worden schoongemaakt en nadat ze wat zijn opgedroogd, ingekuild, -waarbij we voor voorloopig gebruik zoo veel afzonderen, dat we gedurende de eerste maanden de kuil niet behoeven te openen, Ook rooien we nu knolselderij, waarvan we de volgroeide bladeren en de fijne wortels afsnijden, de knollen plaat sen we in den bak, liefst in zand, opdat ze gaaf blijven. Het jonge loof groeit dan nog eenigszins door en levert ons soep groente. We rooien nu ook de wortels van Brussels Witlof. Het loof snijden we eenl- ge c.M. boven den wortelhals af; van de wortels snijden we het dunne gedeelte en mogelijke zijwortels weg waarna we ze zoodanig opkuilem, dat de wortelhals gelijk is met de grondoppervlakte. Bij vriezend weer dekken we de wortels met een laagje droog blad of turfmolm, daar anders de koppen bevriezen. Een gedeelte kunnen we direct al opplanten In een bak of anders zins om deze te forceeren. Zooals men weet wordt dan een laag van 30 c.M. turf molm, zaagsel of lichte aarde boven de wortels aangebracht, waarin zich de krop jes zullen ontwikkelen, welke geen dag licht mogen zien, daar ze anders groen en ongenietbaar worden. Door den bak te omgeven met een wal van blad, stroo of ruige paardenmest en de ramen bij vrie zend weer flink af te dekken, wordt de groei der kropjes aanmerkelijk bevorderd. Het is niet wenschelijk alle wortels tege lijk op te planten. Door dit met tusschen- poozen te doen, wan men opvolgend oogsten. KAASCONTROLESTATION ZUID-HOLLAND. Het zilveren jubileum. Het Kaascontrolestation Zuid-Holland voor volvette kaas, gevestigd te 's-Graven- hage, bestond gisteren 25 jaar, gelijk dezer dagen reeds gemeld. Hoewel besloten was, in verband met de moeilijke economische omstandigheden in den landbouw, dit feit niet feestelijk te herdenken, hebben de gezamenlijke amb tenaren gemeend dezen gedenkwaardlgen dag niet geheel onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Met een passend woord van hulde werd daarom gisterochtend den heer dr. H. van Gulik, sedert de oprichting directeur van het Kaascontrolestation, bij monde van den heer dr. C. v. d. Bunt, scheikundige aan genoemd station, een prachtig bloem stuk geoffreerd als blijk van waardeering voor zijn groote verdiensten en arbeid verricht in het belang van de kaascontrole en dat der ambtenaren, terwijl daarna de jubilaris in hartelijke bewoordingen werd toegesproken door den heer G. A. Veeren, administrateur van de oprichting af. Een passender motief voor dit bloem stuk, dat den vorm had van een groote boeren Goudsche kaas, voorzien van het rijksmerk, had zeker niet kunnen worden bedacht. De heer van Gulik dankte voor het hem aangeboden huldeblijk. Moge het den jubilaris gegeven zijn nog vele jaren zijn beste krachten aan het Controlestation te wijden. Vad: ft KI «/•5 JKIV/ WELLRDlöHElfcS NO 3*tS .Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9