72«t« Jaargang ZATERDAG 31 OCTOBER 1931 No. 21969 Onze nieuwe Prijsvraag. TER OVERPEINZING. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN SO Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden eD plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bU een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordein cisplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTj] Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.1*8 Franco per post 1.2.35 '4-' portokosten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Een feuilleton in rebus-vorm. Aangemoedigd door het succes, dat onze vorige prijsvraag blijkens het overweldi gend groot aantal oplossingen heeft ge oogst hebben wij besloten onze lezers en lezeressen opnieuw aan het puzzelen te zetten. Ditmaal behoeven zij evenwel niet te voet of per rijwiel door de omstreken te dolen, want aan onze nieuwe prijsvraag kan iedereen, rustig bij de warme kachel, deelnemen. Het eenige, wat wij van onze lezers vragen, Is een weinig speurzin en véél geduld. Nieuw is deze prijsvraag In den vol strekten zin van het woord eigenlijk niet, want ook het vorige jaar tijdens de herfst- vacantie plaatsten wij een feuilleton in rebus-vorm. Er bleek toen een dusdanig groote belangstelling voor te bestaan, dat een herhaling in gewyzigden vorm ons alleszins gerechtvaardigd leek. Het feuilleton, waarvan wij heden het eerste deel plaatsen, zal gedurende zeven I opeenvolgende werkdagen in ons Blad ver schijnen. De geheele beeld-puzzle ls geschreven in phonetische spelling, d.w.z. juist zooals de woorden worden uitgesproken. Voor een i leze men dus rustig ie; voor ei-ij; a-aa; e-ee en omgekeerd. Evenzoo is de ch verwaarloosd, wanneer deze niet wordt uitgesproken. In woorden als schuim, school e.d. is de ch dus gehandhaafd, in voorden als bosch, visch e.a. niet. Verder moet de letter z soms in de op- Vsang vertaald worden door zet; t of tee te thee; d door de. enz. In het alge- osn geldt als regel, dat de woorden in ie rebus zijn geschreven, zooals men ze boort uitspreken. Er schuilt natuurlijk menig addertje onder het gras. maar de ijverige puzze laar zal daarmede geen moeite hebben, daar het zinsverband logisch is en ver warringen dus niet kunnen ontstaan. Op een paar moeilijkheden willen wij nochtans de aandacht vestigen: wanneer eenige losse letters bij elkaar staan, moet hieruit een woord worden geformeerd, soms door enkele letters meer dan eens te gebruiken; een beeld op zijn kop be- teekent dat het woord, dat het voorstelt omgekeerd moet worden. Wanneer gij een lettergroepeering tegenkomt, waarvan de letters onder el kaar staan en tezamen een woord vormen, dan moet voor dat woord een synoniem worden gebezigd, dus bijvoorbeeld inplaats van roem. eer. Teneinde het onzen lezers nóg gemak kelijker te maken, plaatsten wij achter eiken volzin of interruptie een punt, waar door het zinsverband duidelijker naar voren treedt. En thans aan het werk! Wij loven voor de beste oplossingen MER PRIJZEN UIT VAN VIJFENTWIN TIG GULDEN. Bij meerdere goede oplossingen beslist het lot. De inzendingen moeten worden gesloten in een enveloppe, waarop vermeld .,L. D.- Puzzle" en uiterlijk Maandag 23 November s middags om 12 uur in ons bezit zijn. En thans kunnen onze abonné's en hun ónderen aan het werk. Moeten wij u even op gang helpen? Welnu dan: DE WAANVOORSTELLING. Uit het Hollandsch door Opper-Puzzelaar. Door verschillende oorzaken regeert de I vwst van het toeval over zijn satellieten hij bezorgt zoodoende menigeen een benauwd uurtje br'izen van d? Bruggen-puzzlc, waar- ten ^teren den uitslag bekend maak- n, kunnen vanaf Maandag a.s. aan ons J Bweau worden afgehaald. DE DIRECTIE. GOED SPREKEN VAN DEN NAASTE. We lazen in een reeds vier eeuwen oude verklaring van de nog eeuwen oudere Tien Geboden, welke nog weinig van hun be- teekenis verloren hebben, bij het gebod: „Gij zult geen valsche getuigenis spreken tegen uwen naaste" o.a. het volgende: „dat wij onzen naaste niet valschelijk be liegen, verraden, van hem achterlappen of kwaad van hem spreken, maar hem ver ontschuldigen, goed van hem spreken en alles ten beste keeren". Iedere deugd heeft twee zijden: een positieve en 'n negatieve. De positieve bestaat in het doen van het goede; de negatieve in het laten van het kwade, dat van die deugd juist de ondeugd is. De wereld lijdt onnoemlijk veel zede lijke schade, omdat te veel gedacht wordt aan het laten van het kwade en te weinig het doen van het goede wordt betracht. In dien ouden catechismus echter worden de beide zijden goed belicht. We moeten niet alleen kwaad van den naaste spreken, noch in zijn gezicht, noch achter zijn rug, maar we moeten hem verontschuldigen en goed van hem spreken. Er wordt in deze wereld ontzaglijk veel kwaad gesproken. Er is niet één taal onder de menschen gangbaar, die niet het woord kwaadspreken kent. Dat zooveel duizend jaar geleden 't gebod: „Gij zult geen val sche getuigenis spreken tegen uw naaste al gegeven moest worden, bewijst te over, hoezeer deze zedelijke kwaal tot de inge vreten ondeugden van 't menschengeslacht behoort. Geen wonder! Voor 'n zeer groot deel praten de menschen graag. Er is niet steeds stof. Daarom wordt deze gefanta seerd. En wat is na den persoon zelf en zijn doen en laten van den naaste? Daar komt nog iets anders bij. De mensch is het natuurlijk middenpunt van eigen gedach ten. Van alle dingen is hij zijn eigen maat. Dit zet hem zelf in eigen beschouwingen op den voorgrond. Iets, wat licht is op den voorgrond, zal te beter uitkomen naarmate de achtergrond donkerder is Welnu: degene, die kwaadspreekt, staat op den voorgrond; de naasten staan op den achtergrond. Hoe donkerder nu die naas ten gekleurd worden, des te lichter zal het beeld op den voorgrond uitkomen: Ik dank u, dat ik niet ben als de anderen! We weten allen wel, dat op dit onder- aardsche door het kwaadspreken ontzag lijk veel kwaad gebrouwen werd. Dat daar- j door menschen werden gebroken; dat levens vernietigd werden en centenaars, verdriet werden uitgestort. Anna Bijns een Nederlandsche dichteres uit de erste helft der zestiende eeuw heeft in een ge dicht: Clappers en Clappeien deze waar heid al bezongen- Sien sy iemant eens on- noselijc vallen, Seereselden sij tfeit ver minderen; Maar wat by langen als lagen- vinderen; Suit acht sijnen broedere een groot misdadere, En selven hy dusent mael quadere. Nu zullen we dit „duizendmaal' niet letterlijk behoeven te nemen, maar voor de dichteres is het éen reden en die kunnen we genoeglijk overnemen, om te zeggen: Hierom segge ick mit minlycker adere (gezindheid). Die sonder sonde is, werpe den eersten steen. Wanneer een schooljongen een moei lijke som heeft trachten uit te rekenen, maar steeds langs dezelfde manier, een manier, die hem niet tot de gewenschte oplossing bracht, dan zeggen we tegen hem: probeer het eens op een andere Dan, het probleem van een gansch anderen kant benaderende, komt hij tot de oplos sing. De taak, die de menschenwereld heeft om liefde en vrede op dit onderaardsche te doen wonen (daar zijn we 't in deze on rustige tijden allen over eens) moet ook anders aangepakt worden. Op menigerlei wijze. En tot die andere methoden behoort zonder twijfel ook. dat er meer goed ge sproken wordt onder de menschen. Er ls niemand volmaakt goed. Er is evenmin iemand, die volmaakt kwaad is. Menigeen die door zeer velen afgeschreven was, om dat hij voor hem te slecht was, is tot een nieuw en beter leven gekomen, omdat el iemand was, die het goede, dat nog in hem was, opspoorde; dat ontwikkelde en daarop voortbouwde. We gelooven ook. dat menig een beter geworden is, omdat er beter over hem gedacht werd dan hij was. Zoo Teerde hij zich schamen over zichzelf;, spande hij zijn krachten in om die betere gedachte waardig te worden. We zien dat al in de kleine wereld van de school. Menig kind heeft het in een vak verder gebracht, dan de aanleg deed vermoeden, omdat, de on derwijzer begon met het kind in te pren ten, dat het meer kon dan het zelf dacht. We roemen dan dien onderwijzer om zijn paedagogisch inzicht. Maar van dat inzicht moeten we meer hebben ook in de groote school des levens. Denk goed over uw naaste; spreek goed van hem en als hij iets gedaan heeft, dat feitelijk niet door den beugel kan. verontschuldig hem. Meer dan eens zult ge ervaren, dat de man klein zal worden. Hij zal zichzelf niet gaan verontschuldigen met allerlei drog redenen en valsche voorstellingen; hij be hoeft dat ook niet te doen, omdat gij hem reeds verontschuldigd hebt met het goede dat in hem is, naar voren te brengen, waardoor de plaats voor het kwade kleiner wordt. En hij zal zich schamen voor u en over zichzelf. Hij zal zich inspannen om te doen zien. dat hij niet zoo kwand is als de oorspronkelijke „men" zegt, en te too- nen. dat het goede, dat gij bij hem wist te ontdekken, toch nog een kracht in zijn leven is en steeds meer kan worden. Ver gissen we ons niet, dan is dat de methode om menschen te reclasseeren en te zetten op een hechten zedelijken grondslag in hun leven. PROTESTVERGADERING VAN DEN PLAATSELIJKEN RAAD. TEGEN DREIGENDE VERMINDERING VAN DEN WERKLOOZENSTEUN. Rede van den heer F. van der IValle. Op instignatie van den Plaatselijken Raad samengesteld uit de besturen van S.D.A.P. en L.BJ3. had gisteravond in de concertzaal „Concordia", een vergadering plaats welke bedoeld was als een protest tegen de invoering der rijksregeling der werkloozenondersteuning, waartoe de commissie van advies het college van B. en W, heeft geadviseerd en welke regeling voor de Leidsche werkloozen een vermin dering van hun steun beteekent. De zeer druk bezochte bijeenkomst velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen stond onder leiding van den heer mr. D. A. van Eek en werd o.a. bijgewoond door den wethouder van sociale zaken, mr. A. J. Romijn en ver scheidene sociaal-democratische raads leden. Mr. Van Eek wees er in zijn openings woord op, dat de Plaatselijke Raad reeds in Juni van dit jaar gewezen heeft op den ernst van de komende tijden. Het desbe treffend adres werd door den raad voor kennisgeving aangenomen. Een tweede adres, waarin de middelen tot werkverrui ming werden aangegeven, leverde even min tastbaar resultaat op. Bij de behan deling der begrooting in de fracties heeft de S.D.AP. met klem aangedrongen op verbetering der werkloozenzorg. Trots dit alles dreigt nu plotseling een voorstel van B. en W. tot aanvaarding van het rijks subsidie, hetgeen een verslechtering voor de Leidsche werkloozen inhoudt. Spr. acht het billijk, dat het Rijk bijdraagt in de kosten, doch daaraan mag niet als voor waarde worden verbonden een verslechte ring voor de werkloozen. die Integendeel recht hebben op verbetering. Het gaat niet aan offers te vragen van menschen, die bereids noodlijdend zijn. Daartegen moet niet Etlleen in den raad, maar ook daarbuiten worden geprotesteerd. Wanneer de raad dit rampzalige voor stel zou aannemen, zou onze gemeente zich onderwerpen aan de controle van het Rijk. Daarna gaf spr. het woord aan den heer F. van der Walle, 2den voorzitter van het N.V.V. Deze wees erop, dat het werkloos heidsvraagstuk niet van de laatste jaren dateert. Alleen is het op het eene oogen- blik nijpender dan op het andere. Werk loosheid ls er altijd geweest en zal er altijd blijven, zoolang het kapitalistische pro ductiestelsel overheerscht en er louter ge produceerd wordt uit winstbejag. De hui dige vorm van laagconjunctuur is dus op zichzelf niets nieuws. Alleen verkeeren wij thans in een crisis, waarvan het einde nog niet te zien is, al gelooft spr., dat er heusch wel een einde aan zal komen. Het buitengewone karakter dezer crisis wordt door verschillende oorzaken ver klaard. De wereldoorlog heeft Europa gemaakt tot de schuldenaar van Amerika; diverse groote Aziatische rijken hebben de Euro- peesche producten niet langer noodig en bovenal is de geweldige technische voor uitgang in de industrie de oorzaak van de buitenwerkingstelling van een groot deel der arbeidersmassa. Daarbij komt dan nog de financieele depressie en eco nomische crisis van de laatste maanden. Nederland telt op het oogenblik meer dan 250.000 werklooze arbeiders. Dat betee kent ellende voor een kwart millioen ar beiders, bijna even zoovele vrouwen en wie weet hoeveel jongens en meisjes. Hoe veel jonge mannen zijn er daaronder, die niet kennen den zegen van den regelmati- gen arbeid? Spr. geeft daarvan uitsluitend de schuld aan het kapitalistische wereld bestel, waarin wij leven. Daarom moeten steeds onze krachten gericht zijn op ver nietiging van het kapitalisme. (Applaus). Spr. kent. plaatsen in ons land, waar de overheid meent te kunnen volstaan met een ondersteuning van zeven, acht of negen gulden per week aan een geheel werkloos gezin. Gelukkig zijn dat uitzon deringen. Vrijwel algemeen is het besef doorgedrongen, dat de werklooze arbeider niet aan zijn lot kan en mag worden overgelaten. De wijze waarop zulks ge schiedt laat volgenls socialistische begrip pen nogal iets te wenschen over. In den laatsten tijd zijn herhaaldelijk pogingen aangewend om de uitkeerlngen aan werk loozen te verlagen, veelal onder de val sche leuze als zouden de „hooge" werk- loozenondersteuningen arbeldsschuwheid veroorzaken. De werklooze arbeider parasiteert niet op de maatschappij; hij verdient het lie ver met zijn beide handen. (Applaus!. Het is onjuist de oorzaak van de groote werk loosheid toe te schrijven aan de „hooge" uitkeeringe-n aan de werkloozen. En ook het verwijt van den te hoogen loonstan- Kwaadspreken van den naaste zonder dat daar eenigen grond voor ls ieder stemt toe. dat dit niet door den beugel kan! Maar het is niet voldoende, dat we dit nalaten, we moeten goed van hem spreken en wanneer hij al faalde, dan moeten we nog goed van hem spreken, het goede, dat in hem is, naar voren bren gen en op grond daarvan hem veront schuldigen. Immers de oude vermaning houdt haar kracht; wie uwer zonder zonde ls, werpe den eersten steen. daard gaat niet op, want ln landen met een veel lageren standaard is de werk loosheid nog veel grooter. De werkelijke fout schuilt in het wezen van het kapita lisme zelf. De ontzaglijke en bewonderens waardige vooruitgang der techniek be hoort te worden aangewend ten bate van de algeheele menschheid en niet in het belang van een bepaalde categorie, die jaagt naar winst. De werkloosheid is ln het afgeloopen jaar sterk toegenomen. De S.D.A.P. heeft tijdig gewezen op de noodzakelijkheid om maatregelen te treffen ter beteugeling van dit euvel o.a. door werkverruiming op groote school. Waarom de verbetering van het wegennet niet in een versneld tempo uitgevoerd, terwijl de middelen daarvoor aanwezig zijn? Waarom de bouwnijver heid niet gesteund, doA de krotwoningen op te ruimen? Er is geen geld, zegt de regeering. Neen, zegt spr., men wil het niet. omdat men door de malaise in de bouwnijverheid de loonen nog meer hoopt te kunnen drukken. Komende tot de Leidsche kwestie, zeide spr. zich het beroep van het stadsbestuur op de regeering ten volle te kunnen be grijpen. De werkloosheidszorg behoort in derdaad te zijn de taak van de regeering. De regeering verbindt aan haar subsi- die-verleening de voorwaarde, dat Leiden de rijksregeling aanvaardt. Spr. wijst er met nadruk op. dat deze subsidie-verlee ning zich enkel en alleen bepaalt tot die bedrijven, welke door de regeering tot cri- slsbedrijf zijn gebombardeerd. Volgens sprekers' berekening zou de regeering hier ter stede voor maximaal 500 van de 1463 werklooze arbeiders sub sidie willen verleenen. Deze 500 werkloo zen behooren tot de metaalbewerkers, tex tiel- en transportarbeiders. Het subsidie percentage zal het gemeentebestuur ook wel tegenvallen, afgezien nog van de kwestie, dat er geruimen tijd mede ge moeid zal gaan, vooraleer de gemeente het geld in handen krijgt. Of wil het Leidsche gemeentebestuur in zijn streven naar verlaging der werkloozen-uitkeering zich verschuilen achter den minister wan Binnenlandsche Zaken? Spr. noemt het psychologisch dom, om juist, nu de moeilijke wintertijd voor de deur staat, de uitkeering met enkele kwartjes te verlagen. Het is veeleer de taak van het Leidsche j gemeentebestuur om de rijksregeering op haar plichten te wijzen. De geringe voordeelen, welke de rijks- I regeling voor de gemeente opleveren, we gen bij lange na niet op tegen de groote ellende, welke zij in de gezinnen der werk loozen zal veroorzaken. Tenslotte deelde spr. mede, dat de plaatselijke Christelijke Vakvereeniging het contact met den Plaatselijken Raad heeft opgezegd op grond van het feit. dat laatstgenoemd lichaam deze openbare vergadering heeft uitgeschreven. Spr. betreurt dezen gang van zaken, om dat hij daarin ziet een vrijbrief voor be paalde groepen in den raad om straks te stemmen vóór het voorstel van B. en W. Hier staat een algemeen arbeidersbe lang op het spel, een belang, dat met christelijk of modem georganiseerd-zijn niets uitstaande heeft. Een dergelijk be lang moet in het openbaar behandeld worden, omdat het een zaak des volks is. Aanneming door den raad van het voor stel van B. en W„ aldus eindigde spr., ware een misdaad tegenover de Leidsche inwoners. Applaus) Ten slotte las mr. Van Eek de volgende motie voor, welke met op één na algemeene stemmen werd aangenomen. De openbare vergadering, uitgeschreven door den Plaatselijken Raad, samenge steld uit de besturen van de S.D.AP. afd. Leiden en de Leidsche Bestuurdersbond. gehouden op Vrijdag 30 October 1931 in „Concordia", Steenstraat. gehoord de uiteenzetting omtrent het voornemen tot verslechtering der werk loozenzorg, welke door het Rijk aan het Gemeentebestuur wordt opgedrongen als voorwaarde voor de verleening van sub sidie ln de uitgaven voor de werkloos heidszorg. protesteert krachtig tegen elke poging om de toch reeds lage uttkeeringen te ver minderen. is van oordeel dat integendeel de werk loozenondersteuning dringend verbetering behoeft, vooral voor hen die reeds langen tijd werkloos zijn, dringt er bij den Gemeenteraad ernstig op aan niet toe te stemmen in een ver mindering der ondersteuningen. en besluit deze motie te zenden aan den Gemeenteraad en te publiceeren in de pers. Na een kort slotwoord van mr. Van Eek. waarin hij dankte voor de groote opkomst en opwekte tot steun aan de actie van den Plaatselijken Raad. werd de vergade ring gesloten. BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot tijde lijke beperking van den invoer. (3e Blad). Het rapport der professoren Polak en Kaag over den invoer van Belgisch brood. (Binnenland, 2e Blad). Officieele opening van de brug bij het Keizersveer. (Binnenland, 2e Blad). Wegens bezuiniging zullen in 1932 geen herhalingsoefeningen worden gehouden. (Binnenland, 2e Blad). Mr. Van Deventer (vroeger te Leiden) staat nummer één op de voordracht voor de benoeming van griffier bij de Tweede Kamer. (Binnenland, 2e Blad). Algemeene vergadering van de afdeeling Zuid-Holland van „Het Groene Kruis". (Binnenland, 2e Blad). Te De Bilt is de jaarvergadering gehou den van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. (Land- en Tuinbouw. 3e Blad). LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 15.470.79 aan den Rijksontvdhger afgedragen. Het aantal aangeslotenen steeg tot 4458. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het met het oog op de vervolging ge- wenscht is, de uitgereikte aanslagen in de Inkomstenbelasting 1931/32 zoo spoedig mogelijk ten kantore van den dienst, Breestraat 81, te doen inschrijven, waar tevens alle gewenschte Inlichtingen betref fende den dienst worden verstrekt. BUITENLAND. De komende economische besprekingen. (Buitenl. Ie Blad). Verklaring van den Poolschen minister Zaleski. (Buitenl. Ie Blad). Wie de bewapeningsvacantie reeds aan vaardden. (Buitenl. Ie Blad). DE BIOSCOPEN, Luxor-theater. Natuurlijk brengt het nieuwe Luxor-programma weer een Ufa- film. Ditmaal: „Die lustigen Weiber von Wien", een film vol parelenden geest en hoofscnen zwier, vol vreugde en soms zelfs dolle uitgelatenheid, waarbij de populaire acteur Willy Forst den toon aangeeft Forst is hier de dansleeraar Augustin, wien de leiding wordt opgedrongen van de revo lutie der tien kittige dochters van hofraad Leitner tegen den op z'n ouden dag weer verliefden Papa (die met een vroegere cabaret-artiste in het huwelijk wil treden), en hij maakt er een schitterende creatie van, tintelend van „Schwung" en van geest, die gepaard met eenige buitenge woon aardige en vlotte liedjes de rest als het ware volkomen in de schaduw stelt. En nochtans staat ook het spel van die anderen op een zeer hoog peil. Vroolijk en charmant zijn de tien dochters van den Hofraad, innemend en ook overtuigend Lee Parry als fraulein Gretl, komisch minister Waldmülier, de oude charmeur, die de vroolijke vrouwtjes uitnoodigt voor een souper en met haar allen „Bruderschaft" wenscht te drinkenHoe dolvermake lijk zijn die scènes in de keuken bij fraulein Gretl, in het cabaret by het eer ste optreden van „Die lustigen Weiber" en in het huis van den minister by de „bee- nen-parade" der tien meisjes, die daar door één en dezelfde worden voorgesteld! Wij weten niet of deze film officieel be hoort tot de zoogenaamde „Gouden Serie" der Ufa, doch het staat wel vast, dat zij ieder ander werk dezer productie met suc ces naar de kroon kan steken. Er is volop genoten gisteravond van het uitstekende spel, van den boeienden inhoud, van de leuke liedjes en meesleepende muziek en „De vroolyke vrouwtjes" zullen zich ook volgende avonden in enorme belangstel ling mogen verheugen. Hetgeen zij onge twijfeld ook ten volle waard zijn Trianon-theat-er. Zooals wij de vorige week reeds hebben voorspeld heeft de directie van het theater aan de Breestraat het contract met „De Privé-secretarresse" nog een week verlengd. We durven met een gerust hart ook gedurende de komende week een druk bezoek profeteeren. Het voorprogramma is geheel gewijzigd, het geen een groote verbetering beduidt. „De Zigeuner-barones" is een aardige operette film, welke de bezoekers gisteravond kos telijk heeft vermaakt. Casino-theater. Men behoeft maar even de namen Mariene Dietrich, Willy Forst. Harry Liedtke en Ernst Verebes te lezen, om tot de conclusie te komen, dat Casino deze week een heel goed programma vertoont. In „Gevaren van den verlovings- tyd" neemt baron van Gelderen (Willy Forst) 't leven niet al te ernstig op. Hij is innemend, knap en rijk; allemaal eigen schappen, waardoor hij in de bijzondere belangstelling van de dames staat. Dat hy daardoor in meer lastige situaties komt dan hem aangenaam is, laat zich begry- pen. Gelukkig heeft hy een vriend, die hem er telkens weer uitredt. Totdat hy met Evelyne (Mariene Dietrich) kennis maakt, die hem volkomen inpalmt. Toeval lig is zy met dien vriend verloofd, tegen haar zin. De baron weet er echter niets van. Maar de vriend komt de waarheid te weten en schiet op hem. De baron wordt zwaar gewond, maar herstelt weer. Zyn vriend blykt een waar vriend te zijn en staat de vrouw aan hem af. Mariene Dietrich en Willy Forst behoeven in deze film, wat spel betreft, niet voor elkander onder te doen. Na de pauze gaat een reprise van „Delicatessen", een gezellige, amusante en leuke film. waarin de char meur Harry Liedtke, Ernst Verebes met ziin cnitige oogen en ziin grappige manier van doen. Hans Junkermann en Paul Hörbiger de geheel bezette zaal eenige uren onbedaarlyk hebben doen lachen om de talrijke," komische tafreeltjes. Vroolyke muziek verhoogt de stemming nog. zoodat wij er niet aan twijfelen, dat dit pro gramma volle zalen zal trekken.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1