72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 October 1931 Vijfde Blad No. 21969 UIT DE RIJNSTREEK. alphen. bodegraven. rijnsaterwoude. waddinxveen. woubrugge. boskoop. koudekerk. nieuwkoop. nieuwveen. UIT DE OMSTREKEN. aalsmeer. haarlemmermeer. Verkooping. Bij de In het hotel „De Ver- lde wagen" gehouden verkooping ten nvérstaan van de notarissen L. C. James t, Maarssen en jhr. G. J. Stoop werden si boerenhofsteden met bouwterrein, wo nineen schuren, diverse perceelen bouw land weiland, tuinland en rietveld gelegen n de gemeenten Leimulden. Ter-Aar, Rliniaterwoude en Woubrugge samen eroot 127.74.73 H.A. afgeslagen als volgt. Alleen perc. 41 in bod staande op f.3000, werd afgemijnd op f.300 door den heer H Bogaard van Langeraar, terwijl de ove rige perceelen van 153 met uitzondering van bovenomschreven perceel tezamen totaal ln bod staande op f. 247.900 niet werden afgemijnd en werden toegewezen san de N.V. Nat. Hypotheekbank te Rot terdam. Slapte in de Scheepvaartindustrie. Naar wij vernemen is door de steeds toenemende slapte in de scheepvaartin dustrie aan het geheele personeel van de scheepswerf A. Pannevis alhier tegen vol gende week Zaterdag ontslag aangezegd Reeds is meerdere malen personeel afge vloeid; op het oogenblik werken aan dit bedrijf nog ongeveer 15 personen. Vrg. „Het Groene Kruis". Alhier vond de gewone jaarvergadering tan „Het Groene Kruis" plaats. Tot af gevaardigde naar de alg. verg. werd geko- jen de heer Jac. Boeijenga. De begrooting voor 1932 werd toegelicht door het bestuur en goedgekeurd. Het aftredende bestuurs lid de heer J. v. d. Giesen werd herkozen, terwijl gekozen werd de heer W. Roer horst. Als commissielid voor de wijk- en stekenverpleglng volgde de benoeming van den heer J. A. Hoogendijk en H. Sloof. Ge sproken werd over de plannen, die be staan om te komen tot school-tandver- sorging. Verg. Geref. Jongelingsver. Alhier werd de tweede feestelijke ver gadering ter viering van het veertigjarig jubileum van de Jongel.ver. „Ellezer" ge houden. De zaal van „Rehoboth" met de aangrenzende zaal was geheel gevuld. Aanwezig waren afgevaardigden van tal van bevriende ver., o.a. van Patrimo nium, de Geref. Mannenver., de ver. te Alphen. Zwammerdam en de Meije, de Knapenver. en de Meisjesver., die allen het woord voerden. De beide laatsten boden fraaie geschenken aan. Een refe raat werd gehouden door het lid W. Spij ker. over „Gods Verbond met Abraham", waarop een levendige bespreking werd ge houden. Nog werd gesproken over het leven van dr. Kuyper, terwijl verschillen de gedichten werden voorgedragen. Een tweetal keurige tableaux werden opge steld. waarmee de medewerkers een leven dig succes oogsten. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan, zoon van J. van Dalen I en A. M. Goes. Overleden: Cornelis v. d. Zwaan, 62 j„ gehuwd met Joh. A. Kouwenhoven. Mannes v. Velzen, 46 jr., gehuwd metC. Kliederend. Getrouwd: G. van Kilsdonk, 23 jaar en JfC. Rijnbeek, 24 jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: R. Merkus, landbouwer van Doniawerstal; Chr. J. Veerman, zonder beroep, van Zaandam; C. J. van Eijk, dienstbode, van Ter Aar; P. v. d. Stoel, zonder beroep, van Rotterdam; L. Hoo- gendijk, huishoudster van Hilversum; O. van Dijk, dienstbode, van Gouda; C. M. van Leusden, winkeljuffrouw van Vrees lijk; E. J. van Schothorst, kaashandelaar van Zeist. Vertrokken: C. Rijkaart, zonder beroep naar Woerden; D. Cremer en gezin, bar bier, naar Amsterdam; M. Zaal, dienst bode naar Polsbroek. De Mij. tot Nut van het Algemeen organiseerde ook hier met succes een Vredespropaganda-avond. Vele belang stellenden waren opgekomen. Na opening door den voorz. mr. La Gro. las de heer A. H. v. d. Most een fragment uit „lm westen nlchts neues". Het Bodegravensch Muziekgezelschap speelde enkele nummers waarop de rederijkerskamer „H. K. Poot" een drama oovoerde eveneens in verband ■net den oorlog. Tenslotte werd met alg. stemmen de bekende motie inzake de In ternationale ontwapening aangenomen. Gevonden: 1 rijwielslot met ketting: zeildoeken boodschaptasch1 rijwiel; 1 handschoentje: 1 nummerbord (M 11096). Inlichtingen bij de politie. penningmeester. Tot afgevaardigden naar de alg. verg. te Rotterdam werd gekozen dr. Wout. BIJ de gehouden bestuursverkie zing werden herkozen de heeren dr. Wout, H. Ran en mej. Schrama.De heer A. J.v. d. IJsel bracht verslag uit namens de bouw commissie voor den bouw van een eigen gebouw hetwelk ongeveer f5000 zal kos ten. De vergadering gaf machtiging aan de commissie om door te werken voor een eigen gebouw. Het onderwerp wijkver pleegster werd besproken doch de kosten zijn te hoog. Mej. Gersle bracht verslag uit van de T.B.C.-bestrljdlng. Hierna volgde sluiting. De ver. „Volksonderwijs" hield haar vergadering onder voorzitterschap van W. Panman. Als afgevaardigde naar de alg. verg. welke te Arnhem gehouden zal wor den. werd gekozen de heer W. Panman. Besloten werd een gezellige propaganda- avond te houden omstreeks half Decem ber. Verschillende heeren zegden hun me dewerking toe. Na rondvraag volgde sluiting. Plotseling overleden. Alhier is plotseling overleden de 76-jari- ge bekende Gerrit Hoogeboom (in den volksmond algemeen bekend onder den naam Gerrit Bierman). Men vond hem ln een sloot liggen en wist den ongelukkige op het droge te brengen. Dr. B. kon slechts den dood con- stateeren. Vermoedelijk heeft de man, toen hij voorover op zijn stoep lag. om een emmer water te scheppen een hartverlamming of duizeling gekregen. B. en W. stellen den Raad voor den heer Jac. Hogebrug, die een Jaar op proef heeft gewerkt, een vaste aanstelling te verleenen als bode-conglerge ten raad- huize. In de eerstvolgende raadsvergade ring zal worden behandeld het door B. en W. den Raad aangeboden Ambtenaren reglement. Burgerlijke Stand. Gehuwd: Jacobus Schippers 26 j. en Neeltje Bik 26 j. Overleden: Aaltje Zuidwijk. wed. van J. van der Heijden 81 j. As. Zondag 1 NoV. zal de Zondags- ilu BSuyWOr<ien waargenomen hoor dr. P. Ome plaatsgenoot de heer B. Baars, ■hans assistent aan de Chr. Nat. School ja» den Rijndijk (hoofd de heer Kerk- S„Ienimet 'nE;ang van 1 Nov. a.s. be- trüüüonderwijzer aan de Chr. School Hoofdstraat, te Alphen aan den Rijn. Burgerlijke Stand. Geboren: Marretje Anna, dochter van J Hoogendoorn en K. Luiten. Adria- Baas 3' zoon van J' de Wet en N' Wcn»^r.tr.0uwd: c- J- Krocké, oud 25 jaren eed 25 ^nApeIdoorn eD J' c- van Noort, erpA^ïï'ïV M- s- Messing, oud 24 jaren A. Mlchies, oud 26 jaren. Jaarverg. „Groene Kruis". vetRaderirii?r0-ene K™15" hield een jaar- onder v™ onthoudersgebouw, Jet2?vterschap van burgemeester Lrht j jaarverslagen werden door den secretaris en den ZWAMMERDAM. GEMEENTERAAD. Grondaankoop Een verder onbelangrijke agenda. De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Secr. de heer J. Th. Hoog- teijling. Na opening met gebed, deelt de Voorz. mede dat deze vergadering uitslui tend is belegd met het oog op een voorstel tot aankoop van pl.m. 1.90 H.A. grond, ge legen achter de Lagere school no. 1 en de Steenfabriek, in eigendom toebehoorendc aan den heer C. W. Hoogendijk alhier. B. en W. komen met dit voorstel in ver band met reeds eerder gehouden bespre kingen inzake een geschikt terrein voor schoolbouw. in verband met reeds eerder gehouden besprekingen Inzake een ge schikt terrein voor schoolbouw, in verband met de toename van het aantal leerlingen der O. L. School no. 1, in het Dorp. Hetzij de oplossing der schoolkwestie wordt ge vonden in het bouwen eener nieuwe open bare school of Ned. Herv. School, hetzij door verbouw der bestaande openbare school, in elk geval achten B. en W. de bedoelde grond daarvoor zeer geschikt, als zijnde gelegen in den kom der ge meente en onmiddellijk aansluitende aan de terreinen der genoemde scholen. Op voorstel van den Voorz. gaat de Raad ter bespreking van dit punt over in geheime vergadering. Na heropening der openbare vergade ring. doet de Voorz. mededeeling van een ingekomen schrijven van den heer C. W. Hoogendijk alhier, waarin deze, in ver volg op besprekingen tusschen hem en het college van B. en W. ter verkoop aan biedt pl.m. 1.90 H.A. land, welke strook door den geprojecteerden nieuwen weg van zijn ander land wordt afgesneden, voor den prijs van f. 12500.— onder een viertal voorwaarden. Aangezien de Raad omtrent dit punt in de geheime vergade ring reeds is ingelicht, brengt de Voorz het voorstel van B. en W. om tot bedoel den aankoop over te gaan in stemming, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. De Voorz. dankt voor het algemeen ver trouwen hetwelk de Raad door eenparige aanneming van dit belangrijke voorstel ook nu weder heeft getoond in B. en W. te stellen. Hierna worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke onveran derd worden vastgesteld. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Het verzoek van de afdeeling Gemeente- Veldwachters in Zuid-Holland van den Alg. Ned. Politiebond om voor 1932 een subsidie te verleenen van f. 10.— aan een vanwege genoemde afdeeling te Alphen. aan den Rijn georganiseerden politie- cursus wordt op voorstel van B. en W afgewezen. Het schrijven van het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen al hier om voor een te houden cursus in boekhouden enz. gedurende een avond pei week voor in totaal 20 lessen gebruik te mogen maken van de O. L. School no. 1 wordt met algemeene stemifien aange nomen. Ingekomen is een adres van H. J. de Vlieger, hotelhouder alhier waarin ge vraagd wordt hem een vast slultingsrechl van zijn café om 11 uur 's avonds toe te staan, aangezien de café's te Alphen en Bodegraven ook tot 11 uur geopend mo gen blijven. Adressant, die nu voor het toestaan van een later sluitingsuur bt) een of andere gelegenheid telkens kosten voor leges moet betalen, voert aan dal deze oploopende kosten dan overbodig worden. De Voorzitter zegt dat dit verzoek pas is ingekomen en nog niet in B. en w. be handeld is. Persoonlijk is spr. er voor het voor kennisgeving aan te nemen. Na een uitvoerige discussie, waarbij alleen de heer Edelman voorstander blijkt te zijn van een later sluitingsuur met 6 tegen 1 stem (van den heer Edelman) verworpen. Op voorstel van B, en W. wordt ver volgens met alg. st. besloten niet toe te treden als buitengewoon lid van den A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland, door het verleenen van een jaarlijksche bijdrage van f. 25. Naar aanleiding van gehouden bespre kingen in de vorige vergadering, stellen B. en W. voor te besluiten om in verband met de afsluiting der oude begraafplaats aan de Kerkvoogdij der N. H. Gem. al hier te berichten, dat de Raad de destijds aangegane vruchtgebruik-overeenkomst wenscht te beëindigen, door betaling van een afkoopsom van f. 1200.— ineens, in plaats van nog 20 achtereenvolgende jaren een jaarlijksche recognitie'van f. 100.te betalen. Aangenomen Van het Gemeentebestuur van Reeuwijk is ingekomen een schrijven, dat plannen worden gemaakt tot verbreeding van den Oudeweg, waarvan de kosten op f. 9000.— worden geraamd. Daar ook een gedeelte der Zwammerdamsche ingezetenen hier mede gebaat zullen zijn wordt de ver wachting uitgesproken, dat deze gemeente ook bereid zal zijn in de kosten bij te dragen. De Voorz. herinnert in verband hier mede aan een reeds in het vorig jaar ge nomen afwijzend besluit over deze zaak. Ook thans staan B. en W. nog op het zelfde standpunt. Ofschoon enkele inwo ners van Zwammerdam van verbetering van dien weg zullen profiteeren, ls het geheel toch een Reeuwijk's belang, daar deze weg geheel onder Reeuwijk is ge legen. De kosten der verlichting van den Oud-Bodegraafschen weg worden b.v. ge heel door Zwammerdam gedragen, alhoe wel ook vele Bodegraafsche ingezetenen van deze verlichting profiteeren. Bij grensgemeenten komen meer van zulke gevallen voor. Na eenige bespreking wordt het voorstel van-B. en W. met alg. st. aangenomen. Nadat dé heer Linschoten namens de Commissie die de Gemeente-rekening 1930 heeft nagezien, heeft bericht, dat alles geheel accoord is bevonden en derhalve tot ongewijzigde vaststelling adviseert wordt genoemde rekening met alg. st., waarbij de Wethouders zich van mede-' stemmen onthouden, vastgesteld met de navolgende eindcijfers: Gewone dienst; Inkomsten, f. 78080.46, Uitgaven f. 73692 075 Batig saldo f. 4388.38'/.. Kapitaaldienst. Inkomsten f. 63213.18. Uitgaven f. 56510 68, Batig saldo f. 6702.50. De heer Linschoten herinnert bij de rondvraag aan de toezegging van den Voorz. volgens de notulen, om in deze vergadering het Ambtenaren-reglement te behandelen. De Voorz. zegt, dat in ver band met een daaromtrent ingekomen verzoek van den Nederl. Bond van Ge meente-Ambtenaren, B. en W. besloten omtrent een ontwerp-reglement eerst het advies van genoemden Bond te vragen Het voornemen is om dan de raadsleden een ontwerp ter bestudeering toe te zen den, alvorens dit ter vaststelling in den Raad komt. De heer Koning herinnert aan een on langs te Bodegraven gehouden vergade ring inzake werkloozenzorg en vraagt of dienaangaande nog een voorstel van B. en W. is te wachten. De Voorz. antwoordt, dat momenteel de werkloosheid hier nog niet groot is, doch als de behoefte daaraan blijkt te bestaan, is het de bedoeling om indien dit eenigszins mogelijk is. een zelfde regeling als Bodegraven te maken. De heer Linschoten vraagt, of er vol doende controle op de werkloozen is. Dc Voorz. antwoordt bevestigend: bij groo teren omvang der werkloosheid zal het misschien wel gewenscht zijn een com missie te benoemen, die zich daarmede bplast. Hierna sluiting der vergadering. dat velen zich zullen opgeven nu de ge zondheidscommissie voornemens is een deel der kosten voor haar rekening té ne men en belanghebbenden dus met een betrekkelijk gering financieel offer van de vieze ratten bevTijd kunnen worden Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Dirkje, d. van C. Groepenhoff en A. Hemelrood; Maartje, d. van G. Oudsboorn en G. Bochoven; Arna. d. van P. Vercijs en A. Weststrate; Baaije. d. van G. van de Wetering en C. Koolhaas; Laura Willy Hendrika, d. van F. H, van Nassau en M. Verdouw; Dirk Gij'sberlus z. van P. D. Spaargaren en P W Ras; Bruinis z. van B. v. Leeuwen en M. W. v. d. Weele; Huibzrtje, d. Van H. P in 't Velt en G. Roubos; Johanna Elizabeth Theresia d. van G. P. v. d. Ancker en P. J. Bomars; Teunis, z. van G. van der Luit en M. J. de Vjies; Theodoras. z. van W. Smit en A. K. Barendregt; Maria Louisa Frederika, d. van H. Scholte en J. van Dam; Levenlqoze 2con van C. Markus en N. Kars. Ondertrouwd: A. Kamerman, 24 jaar en J. Pols 24 jaar; C. W. Eland., 23 jaar en G. Eijk. 28 jaar; W. Slingerland. 31 jaar en J. W. Smit, 28 jaar; N. Tolenaars, 29 jaar en M. C v. d. Horst, 18 jaar; H. J van Leeuwen. 28 jaar en C. P. M. Zcnreveld, 21 jaar. J Th. C. Krom, 21 iaar en A. Zantman, 18 jaar; Th. J. van Tol, I 42 ]aar en C. A, Pouw, 25 jaar; W. Scheffer I wedr. 54 jaar en G. Karstens, 49 jaar. Getrouwd: M. Turk, 24 jaar en L. J. Zcldenthuis. 18 jaar; G. Ee ghoef, 23 jaar en W C. de Ruiter, 20 jaar; J. van der Veen. 28 jaar en H van Dasselaar, 28 iaar; J. J Zwaan, 18 jaar en P. van den Meer, 20 jaar; A. Langereis, 24 jaar en C S. Andries. 21 jaar Overleden: Dirk Groot, 77 jaar, wedr. van A. Boon; Aart Verka:k, 78 jaar, geh. met J. van Hecringen: Jan, 5 mnd., z. var C. Plessius en A Roos; Jannetje Airwijn.80 jaar, g:h. met P de Haan Op de Kapanenbrug alhier had een ernstige botsing plaats tusschen een wiel rijder, den heer Sp.. en een moterrijder. Het gevolg was, dat S. yan zijn rijwiel werd geworpen en meerdere wonden aan hoofd en een zijner beenen bekwam. Dr. W. ver leende geneeskundige hulp. De Chr. Knapenvereen. „Eltheto" al hier heeft haar jaarfeest gevierd in het wijkgebouw „Irene". De leider, de heer C. Offman, opende den avond, welke werd afgewisseld met samenspraken, voordrach ten enz. Het was een uitstekend geslaagde avond, die door den heer C. de Pous ge sloten werd. De Rattenbestrijding. Den laatsten tijd ontving de gezond heidscommissie te Haarlemmermeer her haalde malen klachten over schade en hinder, veroorzaakt door ratten, die op sommige plaatsen zoo veelvuldig voorko men, dat van een ware plaag moet wor den gesproken. Ratten zijn verspreiders van besmette lijke ziekten, stelen, bevuilen het voedsel i voor mensch en dier en ook moet niet worden vergeten de schade die ze aan richten. Nauwkeurige proeven hebben ge leerd dat 100 ratten per jaar aan het meest eenvoudig voedsel (roggebrood, aardappelen en water) voor een waarde van ongeveer f.250 noodig hebben om in het leven te blijven! Er is wel alle reden om dit ongedierte zooveel mogelijk te verdelgen en na be studeering van de vraag hoe op de meest doelmatige wijze deze plaag bestreden kan worden, heeft de gezondheidscommissie zich voorgenomen zoo mogelijk in samen werking met belanghebbenden en met hun financiëelen steun te Haarlemmer- mermeer op uitgebreide schaal dit euvel te bestrijden. De kosten daarvan zijn echter niet ge ring en daarom wordt van belanghebben den ook een bijdrage gevraagd. De commissie heeft per advertentie alle I hoofdbewoners van perceelen, die schade en hinder van ratten ondervinden ultge- noodigd zich aan haar op te geven onder mededeeling van het bedrag dat zij even tueel willen besteden voor het ontratten van hunne perceelen en verwacht wordt. RIINSBURG. GEMEENTERAAD. De \Verkvcrschaffingscoramis:.ie - De begrootingen ingediend en ten deele behandeld. De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was: de burgemeester. Afwezig: de heeren D. Knijff en J. den Haan. De voorzitter opende de vergadering met gebed. De notulen der vorige verga dering, hierna voorgelezen, werden onge- wijzigd vastgesteld. De voorzitter deed mededeeling van eenige ingekomen stukken, die voor ken nisgeving werden aangenomen. Dr. Jonker wees op den achterstand in j wpninghuur voor sommige personen van wie dit niet verwacht kon worden, en vroeg of deze achterstand reeds inge- haald is. j De voorzitter deelde mede, dat het rap- i port eenige dagen oud is en de zaak de aandacht van B. en \y. heeft. Ingekomen was het verslag van den 1 Keuringsdienst Katwijk e.o., naar aan leiding waarvan dr. Jonker verzoekt te onderzoeken waar eenige koeien, gestor ven aan een ook voor menschen zeer ge vaarlijke ziekte, zijn overleden. De voor zitter zegde zulks toe. Overgegaan werd tot benoeming van 4 leden, die B en W. terzijde moeten staan in de commissie terzake werkverschaf fing. Aangewezen werden de heeren D. Knylf, J. den Haan, T. Kralt, die echter wegens drukke werkzaamheden bedanken moest en in wiens plaats werd aangewe zen de heer G. v. Delft, en de heer J. i Oudshoorn. Aan de orde was behandeling van de begrooting voor het electriciteitsbedrijf 1 voor 1932 Z. h. s. werd hierna besloten de bedrljfs- begrootingen niet artikelsgewijs, maar en bloc te behandelen. De heer T. Kralt merkte op. dat de winst in deze begrooting geraamd is op eenzelfde basis als het vorige jaar. Spr. vroeg of B. en W. de winstmarge niet te hoog achten. De voorz. deelde mede, dat B. en W. wel I tariefsverlaging hebben overwogen mbar wanneer men de winsten van de 4 bedrij- i ven in zijn geheel overziet, is verlaging niet noodig. De belastingopbrengst ls reeds 1/6 lager geraamd, dan oorspronke lijk in de bedoeling lag, zonder dat men verzekerd kan zijn, dat dit voldoende cal zijn. terwijl ieder oogenblik bijzondere j werkzaamheden te wachten zijn. Was de tijd gunstiger, dan zou spr. persoonlijk wel voor verlaging voelen, maar gezien de tijdsomstandigheden en om belastingver- hooging te voorkomen, moet spr. dit thans ontraden. De heer T. Kralt voelde wel, dat B. en W. de tarieven eigenlijk ook te hoog ach ten, en meende, dat de bedrijven ieder voor zich moeten worden bekeken Wethouder s. Schoneveld deelde niet met den heer Kralt deze gedachte. De 4 bedrijven, waarin een kapitaal ge stoken is van f. 150 000, leverden het afge- loopen jaar een winst op van f. 14.000. Pas zijn de gastarieven verlaagd, waarbij men zelfs verder is gegaan dan de bedoe ling was Wethouder v. d. Vijver onderschreef de opmerkingen van zijn ambtgenoot, maar wilde tevens opmerken, dat de winst nog geringer wordt, wanneer men bedenkt, dat aanvankelijk f. 300.000 kapitaal in de bedrijven ls gestoken. Verlaging der tarie ven zou de reserve ook zeer aantasten, en die is toch noodig, als men straks over gaat tot netuitbreidlng, die de eerste ja ren niet rendabel is. De heer Kralt had. dankbaar voor de begrooting, die sluitend is gemaakt, zon der belastingverhooging, geen vrijmoedig heid een voorstel tot verlaging der elec- trictteltstarieven te doen. Wel echter vond spr. dat de gastarie ven te ver zijn teruggebracht, al heeft spr. daar zelf aan medegewerkt. Een winst van ongeveer 50 pet. op electriciteit achtte spr. veel te hoog en daarom gaf spr. in overweging, zoo mogelijk vóór 1932 reeds, de gastarieven te verhoogen en die van electriciteit verlagen. Wethouder v. d. Vijver merkte op, dat er inderdaad geen bezwaar tegen is her ziening der tarieven onder de oogen te zien. wanneei blijkt dat deze tot ongelijx- heid voeren Een tijdelijke extra winst voor electriciteit kan echter gezien de re serves geen kwaad, want voor gas be draagt die f 8.428 en voor electriciteit slechts f. 1.303 Na verdere bespreking zeggen B. en W. nadere overweging toe. De heer G. v. Duijn vroeg waarom dc bewoners van Noordwij kerweg en Voor- houterweg nog van gas enz. verstoken zijn. De voorzitter zette uiteen, wat aan deze zaak voorafgegaan is, terwijl wethouder S. Schoneveld zeide. dat ook thans nog de zaak ln behandeling is, maar dat afdoe ning tot nu toe is afgestuit op weigering tot aanvaarding der gestelde voorwaar den. De heer v. d Gugten achtte het on juist, 'dat de slechte tijdsomstandigheden worden aangevoerd als beletsel tot tarie- venverlaging, omdat dezelfde ongunstige omstandigheden ook door de afnemers kunnen worden aangevoerd. Spr. wilde voor dit jaar nog eens in de tarieven be rusten, maar zal dit een volgend jaar niet doen. Verder drong spr. er op aan niet vast te houden op de aan de bewoners van den Noordwijkerweg gestelde elschen, maar deze te halveeren. De voorz. deelde mede. met het gespro kene t. z. t. rekening te zullen houden. De begrooting voor het electriciteitsbe drijf werd daarna vastgesteld tot een to taal in gewonen dienst van f. 32,424.15 en in kapitaaldienst van f. 13.423.45. De begrooting van het gasbedrijf werd vastgesteld tot een bedrag van f. 59.814.30 in gewonen dienst en f. 23.792.90 in kapl- taalsdienst. De begrooting van het grondbedrijf op f. 1.191.37 en f. 22.588.33. Bij de begrooting van het waterleidings bedrijf vroeg de heer Kralt of thans reeds overeenstemming is verkregen over den aankoopprijs van het water. De voorz deelde mede, dat deze zaak nog steeds aanhangig is. De begrooting werd hierna vastgesteld op f. 10.734.39 en f. 6.538.34. Daarna is aan de orde behandeling ge- meentebegrooting 1932. Bij de algemeene beschouwingen, die aan de behandeling voorafgingen, wilde dr. Jonker aan B. en W. zijn dank betui gen, daar het hun gelukt is, niettegen staande verhooging van diverse uitgaaf posten, waarin nog wel een stille reserve ligt, de begrooting zonder bezwaring van lasten sluitend te maken. Alleen betwij felde spr. of de post opbrengst gemeente fondsbelasting niet te hoog geraamd ls. Wethouder v. d Vijver verwees in ver band hiermede naar de memorie van toe lichting, waarin staat aangegeven dat de tegenwoordige raming is gebaseerd op de inkomsten van 1930, welke gunstiger wa ren dan die van dit jaar. Besloten werd de begrooting artikelsge wijs te behandelen. De post uitgaven politie is op f. 500 ge raamd, zijnde f. 200 hooger dan verleden jaar, omdat B. en W. van meening zijn, dat één veldwachter voor de gemeente onvoldoende is, maar om aanstelling van een 2de te voorkomen, hebben zij deze post hooger geraamd, waaruit tijdelijke politiehulp kan bestreden worden. Naar aanleiding van een opmerking van den heer T. Kralt werd de post subsidie Vrijw. Landstorm met f. 25 verhoogd en die voor vaccinatie en lijkschouw met f. 25 verlaagd. Bij de post Ziektewet vroeg dr. Jonker naar de besprekingen met Lelden omtrent gemeenschappelijke barakken. De voorz. zegde nadere mededeellngen in een vol gende vergadering toe. Bij de post bruggen wees de heer v. d. Gugten op de noodzakelijke herstelling van de brug aan het Moleneind en die 1 over de Smidsteeg. Dr. Jonker meende dat de post beloo- I ning vroedvrouw telaag is, omdat in het ambtenarenreglement is voorzien in ver vanging bij ziekte, waarop echter thans I bij deze post geen rekening is gehouden. Wethouder S. Schoneveld deelde mede, dat bedoelde kwestie thans nog bij B. en W. aanhangig is. Op voorstel van dr. Jonker, K. v. Deift en W. L. v. d. Gugten werd besloten de I behandeling van de begrooting te staken, en de volgende week voort te zetten. In een behandeling kwam een verzoek om ontheffing van schoolgeld, waarop, op voorstel van B. en W. gunstig werd be schikt en een verzoek om teruggaaf van hondenbelasting, dat afgewezen werd. De voorz. deelde mede, naar aanleiding van een vraag van den heer G. v. Duijn om toeslag voor woninghuur aan groote gezinnen, dat deze niet juist was inge- I licht, en toeslag niet verstrekt kan wor- den. De heer v. Duijn deelde mede. ook zelf te hebben ingezien, dat hij ongelijk had. De heer W L. v. d. Gugten wees bij de rondvraag naar het pas plaats gehad neb- bend ongeluk aan de Korte Brouwer straat. dat bijna een menschenleven had geëischt. Spr vroeg of naast den ver- keersspiegel niet. een alarm- of seinlnrich- ting kan worden aangebracht, daar an ders herhaling van ongelukken lang niet uitgesloten is. Voorts vroeg spr. of reeds getracht is door afbraak van het hoekhuis tot de dringend noodige verbetering te komen. De voorzitter deelde mede, dat hiertoe al eens staopen zijn gedaan, maar zonder resultaat. Wat betreft een seininrichting zal spr. zich met de Tramweg Maatij. in verbinding stellen. De heer G. v. Dnijn, als ooggetuige van het ongeluk, bepleitte eveneens herplaat sing van den verkeersspiegel, maar daar naast aanbrenging van een alarminrich ting. Voorts wees spr. op het gevaarlijke plaatsen van auto's in de Tramstraat. De voorzitter antwoordde, met verwij zing naar de onlangs aangenomen veror dering, dat daartegen thans kan worden opgetreden, zoodat verbetering te wach ten ls. Hierna ging de Raad ln geheime zitting. De Tuinbouw. Hier behoort men tot diegenen, die onder de slechte omstandigheden waarin de tuinbouw in het algemeen verkeert, gebukt gaan. De uitkomsten zijn in het algemeen bedroevend. Dit mede omdat de grovere producten het moeilijkst afzet konden vinden Bloemkool gaat de laatste week voor f. 3.80 tot f.9 in 1ste soort. Tweede soort voor zouterij f.0 75 tot f. 1.20 per 100. Roode en gele kool bracht Iets mèer op dan vorige week, van f4.10 tot f. 7.20 per 100. Ook voor ulên was iets meer vraag. Deze gingen thans van f. 3.20 tot f 4.10 per 100 Kg. Producten als andijvie hebben zeer veel van de vorst geleden tn hebben op heden geen waarde. Ook de boonen die nog te veld stonden, zijn be vroren en vernietigd. Blijkens een schrijven ingekomen bij den Raad alhier, heeft de heer J. Ouds hoorn zijn benoeming tot lid van de schattingscommissie voor de Rijksinkom- stenbeiasting, aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 17