DDE BOUWKUNST RONDOM LEIDEN. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 October 1931 Vierde Blad Ho. 21969 Buitenl. Weekoverzicht. SCHEEPSTIJDINGEN. FEUILLETON. et Kostbare Meesterstukje Jaargang noord nt-, tweede bouwperiode valt, laten we .pt puijn nemen, van 1303 tot 1320. In 1301 gaf de 42ste bisschop van Utrecht, Guido vap Avennes, broer van isn n, die zooals men weet de eerste graaf uit het Henegouwsche Huis was, bij open [Tie/ verlof, te Nortlka een nieuwe kerk touwen. ■Terecht stelt de heer Kloos in zijn werk de vraag, wie of de bouwmeesters zijn ge feest. de vrije metselaars van de Keulsche i~7f of Zuid-Nederlandsche bouwmees- ioodra de Duitsche Orde in het spel was ik b.v. met de Pieterskerk te Leiden [et geval was, mogen we wel aannemen, lat de Keulsche loge of ten minste Noord- Ëderlanders die daaraan onderhoorlg wa ll, het werk hebben geleid. Met het He- g'ouwsche Huis waren hier evenwel ook lord-Pransche invloeden werkzaam en t is dus niet onwaarschijnlijk, dat een lord-Framsche bouwloge te Noordwij k eft gewerkt. Men kan moeilijk aanne- >n, dat de kerk werd opgericht door een- udige dorpstimmerlieden. Bekend is dat li van Avennes tijdens zijn episcopaat Jan van Henegouwen, „Jan van den lem" naar Utrecht liet komen, die daar plannen v. d. Domtoren ontwierp. Met Jan kwamen zeer zeker meerderen het Zuiden, want de bisschop was een irijvig man, die op vele plaatsen wen- len en opdrachten gaf. an 't wezen en de beteekenis der bouw- itten. hoop ik te eeniger tijd nog eens paar artikelen te wijden. Se oude kerk dan werd afgebroken en nieuwe tegen den toren geplaatst, arvan de nok ongeveer 7 M. dus een •engeleding hooger kwam. Ze bestond uit een middenschip van zes weeën, gescheiden door 7 zandsteenen aren, rustend op eenvoudig achthoekig sement en bekroond met een enkelvou- Gothisch bladkapiteel. Op deze rusten tufsteenen scheibogen. Door den bouw j twee transeptramen, elk ter breedte n twee transepten van het schip en een lygoon koor, verkreeg de kerk thans de iaante van een kruisbasiliek. De kerk ird mede aanzienlijk verlengd. Dit blijkt il hieruit, dat het oude altaar, staande de plaats, waar volgens de overlevering t gebeente van St. Jeroen was gevon- c. op dezelfde plaats bleef staan, zoo- t het nu precies kwam in 't kruispunt de kerk, dus onder de viering. Schip koor en transepten waren afge- tt door een houten spitsboog gewelf, rwijl de gewelven van de zijbeuken seg- ntvormig rustten tegen de muren boven scheibogen van de pilaren, lij Hallen-kerken als te Katwijk-Binnen ft elke beuk haar eigen spitsboog, rondboog gewelf. heer Kloos wijdt in zijn meermalen oemd boek uit over de oriëntatie van gebouw. Aangezien we bijna drie jaren 'en een beschouwing hebben gewijd de Heilige Linde, behoeven we op de tatie. die we trouwens bij zoowat alle kerken aantreffen, niet terug te ien. Toch willen we even in herinne- brengen, dat bij de oriëntatie van tdwljks kerk St. Jeroen ook weer een vpeelt. 4i Middeleeuwen vierde men twee St. sdagen, op 17 Augustus en 17 Octo- narvan thans de eerste tot officieele ciijke feestdag ls geproclameerd. De is evenwel niet voor 17 Augustus ge leerd, maar wel voor den tweeden lag. Nauwkeurige metingen hebben eerd. dat de stralen der ondergaande van 16 October precies in de lengteas kerk vallen. Men zal zich herinneren, t de lengteas van de kerk in de M. E. 'jd bepaald werd op den avond van den iëndag, den dag vóór den eigenlijken tdag. Dit is althans de algemeene orie. waarop echter enkele uitzonde- gen zijn gevonden. Maar voor Noord- k klopt het precies. Op de viering van de kerk werd een uiter met Angelusklokje geplaatst, et schijnt, dat de vensters niet werden aceerd. Men bepaalde zich er toe, ze 'jkmatlg te verdeelen door verticale ge fileerde stijlen van tufsteen, z.g. mon- Wel vond men in het profiel der ters een z.g. kraal, een opgaande, drie rtronde profielband. n verder bevond zich aan de buiten- binnenzijde der kerk ter hoogte van de ~)ls een tufsteenband rond het geheele uw. noordwijk-binnen. Wat van dit alles over is, zal verder blijken. Vermoedelijk werd de torenromp één verdieping hooger gemaakt, dus tot de tegenwoordige hoogte. Daarbij werd na tuurlijk de wenteltrap verhoogd, de klok ken werden één verdieping hooger ge bracht en dus ook de galmgaten, terwijl aan de buitenzijde de Gothische nissen werden aangebracht. Bij de restauratie van 1926 heeft men de oude galmgaten weer uitgebroken en die van 1320 of zoo gedicht, zoodat de klokken nu één verdieping hooger hangen dan de galmgaten, wat naar ons dunkt niet bevorderlijk is voor den sonoren klank Tevens schijnt reeds in dezelfde tweêde bouwperiode het tentdakje vervangen te zijn door een achtkante Gothische spits, met vier dakkapellen op den omgang. Deze tweede bouwperiode was voor de kerk van groot belang. Noordwijk had reeds eenige beteekenis als bedevaart plaats, en wellicht was dit de oorzaak dat de kerk met eenige kapelrieën werd ver rijkt, waaraan natuurlijk geestelijken wer den verbonden. Zoo werd ln 1308 een ka pel gesticht, te begeven door den abt van Egmond; uit 1310 volgde een tweede kapel- rie en in 1311 een St. Antoniusaltaar met vicarie. Een wonder kwam vervolgens het aan zien van Noordwijk vergrooten. Men weet dat de relieken van St. Jeroen te Egmond werden bewaard, doch zonder de schedel. Volgens de overlevering werd in 1316 bij uitgraving en fundeering voor een altaar in de nabijheid van dat van St. Jeroen een cranium of bekkeneel ge vonden, waaraan de onderkaak ontbrak, terwijl bij de Egmondsche relieken wel een onderkaak was. Men was overtuigd, dat men hier dus te doen had met het hoofd van den Heilige. Men vertelt, dat bij het vinden van het hoofd de klokken door onzichtbare handen werden geluid en dat een krankzinnige die het voorwerp aanraakte, genezen werd. Het hoofd werd in plechtigen omme gang rondgedragen langs den ouden „Lijdtweg", thans St. Jeroensweg en in een schrijn gesloten op 't altaar bewaard. Sindsdien werd Noordwijk gedurende de Middeleeuwen een veelbezocht bedevaarts oord en nam het zeer snel in bloei toe. Het heeft zelfs in 1397 van hertog Albrecht stedelijke rechten verkregen, maar dat was een deel der ingezetenen toch te veel van het goede. Zij wilden niet ingesloten worden door murén en grachten, doch het contact met bosschen en duinen liever vrij bewaren. Zoo is Noordwijk ten slotte een dorp gebleven. 7trD*»71MY.E.RK Al was Noordwijk officieus een bede vaartsplaats, de kerk was niet zoo haas tig, haar sanctie aan deze beweging te verleenen. Eerst in 1429 werd Noordwijk door Bis schop Sweder officieel tot bedevaartplaats verheven. De derde bouwperiode 'zullen we in een slotartikel bespreken. Ik moet evenwel een kleine opmerking maken naar aanleiding van de plattegrond, welke de heer Jesse bij de restauratie in 1903 vervaardigde. Deze plattegrond geeft den toestand niet na de tweede maar na de derde bouwpe riode. Om zich den toestand na de tweede periode, die we hier behandelden duidelijk te maken, behoeft u zich het koor slechts iets verkort voor te stellen, terwijl ook de .torenbeuken moeten worden weggedacht, benevens de doopkapel. De toren stond na 1320 nog vóór de kerk. De beide torenbeu ken kwamen later. We zien dan voor ons een hoogst regel matige kruisbasiliek. Opvallend is de dikte der torenmuren: 2 M. 10 c.M. iirjui Si LU..- Op de teekening ziet u ook den ouden ingang tot de trap. De Westingang van den toren, waarvan ik het profiel hier heb geteekend, is van veel lateren tijd dan de oorspronkelijke bouw. Het bekijken van een plattegrond is op zich zelf al een aan gename bezigheid, welke al Iets leert om trent den constructieven opzet van zoo'n gebouw. Het doet al dadelijk weer opmer ken, dat de gewelven, rustend op de pij lers, vooral geschoord worden door de steunbeeren. die den buitenwaartschen druk opvangen, die natuurlijk veel ge vaarlijker is dan de zuiver verticale druk. Het geheele systeem berust op een „ont binding in factoren." TOENEMENDE DUISTERNIS OVER EUROPA. Toen de Fransche premier Laval naar Amerika toog, gaarne voldoende aan de beleefde uitnoodiging van president Hoo ver om eens te komen praten, mocht men geenszins verwachten, dat nu opeens een eind zou komen aan de crisis, die de wereld gevangen houdt. Wel mocht gehoopt worden, dat de ontmoeting tusschen de beide leiders der twee nog het meest kapitaalkrachtige landen den weg zou effenen voor verbe tering in de toekomst.... Het resultaat laat zich echter moeilijk anders dan als volslagen negatief aanzien; tenminste wat betreft een algemeene verbetering. Voor het Fransche standpunt, dat vrijwel dia metraal staat tegenover het belang van Europa in zijn geheel, heeft Laval daaren tegen wel wat bereiktl Veel vrijheid van beweging had de Fransche premier niet op zijn reis naar Washington; hij had zich tevoren geheel en al gebonden aan de goedkeuring van het parlement, hetgeen bij voorbaat beteeekende, dat concessies van eenigen omvang uitgesloten moesten worden geacht. De huidige meerderheid in het Fransche parlement tolereert geen verandering van richting. Hoezeer daaren tegen Hoover een ander standpunt in neemt, was voldoende gebleken bij zijn eerste optreden inzake het z.g. Hoover- moratorium, dat door Frankrijk bijkans was getorpedeerd. Dat het dus zeer, zeer moeilijk zou zijn om tot een hoopvol resul taat te komen, stond tevoren reeds vast, alle optimisme uit zekere kringen, waar de wensch de vader der gedachte was, ten spijt. Toch werd er eenige hoop gekoes terd, zooals volkomen menschelijk is. Wie alle hooop opgeeft en alle idealen, is im mers zedelijk dood! Zwaar is de druk der tijden rondom, zelfs Frankrijk begint door de crisis „beroerd" te worden, gelijk de voorzitter van den economischen raad in een interview met de Paris Midi erkende. De industrieele productie is aanzienlijk gedaald en de buitenlandsche handel is in Augustus tot zijn laagsten stand, sedert de stabilisatie van den franc, teruggeloo- pen. Het spoorweg- en goederenverkeer is gedurende de afgeloopen maanden in ver houding tot hetzelfde tijdsbestek van het vorig jaar met 7 °/o verminderd. Het aan tal werkloozen becijfert hij op 200.000 tot 250.000; daarbij komen nog ongeveer l'/i millioen gedeeltelijk werkloozen. Alles bij elkaar, aldus De Peyerimhoff, kan men den achteruitgang op zaken- geDled op 4 '/e schatten. Waar in Amerika de stemming ten aan zien ven schrapping der oorlogsschulden milder was geworden, zelfs zoouanig, dat de mogelijkheid daarvan ernstig onder de oogen kon worden gezien ,lag het toch eenigszins voor de hand, dat, mede gelet op de verschijnselen ln Frankrijk, waar de tendenz tot verdere daling aanwezig was, Laval zich wat plooibaar zou toonen inzake de herstelschulden. Het is echter, helaas, anders geloopen. Frankrijk heeft zich als het ware vastgeklampt aan de regeling Young en Hoover heeft zich daarbij blijk baar nolens volens neergelegd. Dat betee- kent practisch, dat van verlenging van het Hoover-moratorium niet kan komen, dat Duitschland aUeen op grond van de bepa lingen van genoemde regeling op verlich ting aanspraak zal kunnen maken, dat wijziging in den gang van zaken in het hoofdpunt van de oorzaak der crisis voor eerst wederom is uitgesloten. Bepaald hoopvol klinkt dat zeker niet.. Meer dan ooit is Duitschland thans ge noodzaakt om met Frankrijk tot een rege ling te komen en met bijzondere aandacht zal iedere poging om in die richting iets te bereiken moeten worden gadegeslagen. De Duitsche gezant te Parijs gaal al te Berlijn instructies in dezen halen en de als resultaat van het bezoek der Fransche ministers aan Berlijn gevormde Fransch- Duitsche commissie zal na Lavai's terug keer haar werkzaamheden aanvangen! Slechts in die richting mag thans eenige hoop worden gekoesterd, maar veel moed op een goed resultaat hebben wij niet, daar o.i. Frankrijk bij de onderhande lingen zich geheel als overwinnaar zal ge dragen, zich beroepend op het vredesver drag van Versailles. Dat vredesverdrag .ligt Europa wel als een zware steen op de maag! Te Versailles versloeg Clemenceau den Amerikaanschen president Wilson, op wiens graf Laval een krans legde, te Washington versloeg Laval Hoover, hoewel deze hoogstwaarschijnlijk beter de beteekenis daarvan begreep dan Wilson te Versailles de draagwijdte over zag van het mede door hem te goeder trouw onderteekende vredesverdrag! Een bewijs daarvoor zien wij in de houding van den bekenden Senator Borah, den voorzitter van de Senaatscom missie voor buitenl. zaken. Senator Borah. Borah heeft tegenover Laval en de hem I vergezellende journalisten de meening ge- uit, die Hoover officieel niet uiten mocht! En dat op de hem eigen ongezouten wijze, zoodat Laval boos werd en de journalisten in nog heviger mateBorah zeide rond- uit, dat blijvende verbetering in Europa I niet mogelijk was. zoolang het vredes verdrag van Versailles niet werd gewijzigd I en met name wat de corridor van Dantzig i aanbelangt om van andere punten maar I te zwijgen. Het was met recht de knuppel I ln het hoenderhok! Laval begreep ten slotte zijn boosheid te moeten intoomen, had zelfs tot tweemaal toe een bespreking met den Senator, doch zij zijn uit elkaar gegaan zonder tot overeenstemming te zijn gekomen. Erger is het incident tus schen Borah en den Poolschen gezant, dat bijkans tot een volledige breuk heeft ge leid. En het aspect van de komende ontwa peningsconferentie is door een en ander er evenmin gunstiger op geworden. Sterker dan ooit gaan thans dan ook stemmen op, om deze conferentie maar te verschuiven, om een mislukking, die de ernstigste ge volgen zou kunnen hebben, te vermijden.. Neen, een uitweg uit de crisistoestanden, waarin wij momenteel steeds dieper weg zakken, is door Laval's reis niet gewezen, eerder het tegendeel. Het Fransche stand punt heeft gezegevierd (althans econo misch en de politieke constellatie is offi cieel niet eens aangeraakt!) Hartelijker naar verhouding was de ont vangst van den Italiaanschen minister van buitenl. zaken Grandi te Berlijn, doch tot practische resultaten heeft tot dusver ook dit bezoek niet gevoerd. Duitschland en Italië naderen elkaar echter ongetwijfeld en dat is een symptoom, dat op den duur waarde kan krijgen. Voor het algemeen wereldbeeld schijnt de debacle van Labour (de arbeiderspartij) in Engeland ook niet bepaald gunstig. Een debacle mag toch heeten een terugvaUen van 265 zetels tot eventjes 50. Over Labour is een strafgericht gehouden! Mogelijk was deze eclatante nederlaag alleen door het eigenaardige stelsel daar te lande, dat Labour zelf niet heeft willen wijzigen Dat de conservatieven echter op zich zelf zoo'n meerderheid veroverden, dat zij, als zij dit' willen, als dictator kunnen optre den, zie, dat vermogen wij niet anders te zien dan als een gevaar. In de eerste plaats door de van die zijde zoo hartstochtelijk gepropageerde protectie ln den meest uit- gebreiden vorm, in de tweede plaats door het imperialistisch streven van dien kant. Mc Donald kan eerst nog als rem een gun- stigen invloed oefenen, doch zal dit van Langen duur zijn? Twijfel ls gerecht vaardigd Hij blijft slechts zoo lang de conservatieven hem dulden als leider der nationale regeering! MIJ. NEDERLAND. JOH AN DE WITT, thuisr., 30 Oct. van Singapore. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT thuisr., 30 Oct. v. Port Said. BOLLAND-AFRIKA LIJN. WESTERKERK, uitr., 30 Oct. te Antwerpen NIEUWKERK, 30 Oct. v. Bremen te Ham burg. MELISKERK, thuisr., 29 Oct. v. Port Soudan HOLLAND-AMERIKA LIJN. DINTELDIJK, 30 Oct. v. Pacific Kust t« R'dam. BOSCHDIJK, 29 Oct. v. R'dam te New OHeans. BEEMSTERDIJK, 29 Oct. v. R'dam te Nor folk. KON. NED. STOOMB. MIJ. AGAMEMNON, 30 Oct. v. Hamburg te Amst. PLUTO 29 Oct. v. Amst. n. Middl. Zee. VULCANUS, 30 Oct. v. Middl.Zee te Amst. TJTUS, 28 Oct. v. Port au Prince naar Puerto Plata. ATLAS, arr. 28 Oct. te Curacao. BODEGRAVEN, 30 Oct v. Hamburg te Antwerpen. COLOMBIA ,thuisr., 29 Oct. n.m. 6 u. van Plymouth. HERCULES. Middl.Zee n. Amst., pass. 30 Oct. Lydd. MEROPE. 29 Oct. v. Algiers naar Porto Empedocle. MTDAS. arr. 29 Oct. te Curacao. ODYSSEUS 27 Oct. v. Stettin te Danzig, ORPHEUS, 30 Oct. v Kopenhagen te Aal- borg. SATURNUS, 29 Oct. v. Algiers te Gabo de Gata. SIMON BOLIVAR,, uitr., pass. 29 Oct Flores. OBERON 29 Oct. v. Malta n. Alexandrië. VENEZUELA. 29 Oct. v. Curacao n. Puerto1 Cabello. VESTA, Middl. Zee n. Amst., pass. 39 Oct. Ouessant. HOLLANDAUSTRALIË. DJAMBI, uitr., pass. 29 Oct Perim. ROTT. LLOYD. KOTA TJANDI. thuisr., 29 Oct. v. Colombo. MERAUKE_ thuisr., pass. 30 Oct. Sagres, PALEMBANG, uitr., 29 Oct. v. Bombay. DIVERSE STOOMVAARTBERICBTEN. HILVERSUM. Golf n. Bremen, pass. 29 Oct. Lizard. WESTPLEIN, B. Aires n. Las Palmas v.o, pass. 29 Oct. Fernando Noronha. RECLAME. GEEN CADEAUX ETC. 100% WAARDE VOORUWGEID 20 Zambos Sigaretten 25 cents. 1144 .it het Engelsch door mej. C. M. O. de W. 13^? I1'1, s morgens het stukje nog eens hezeken had, zei hij tot de overtui- „omen te zijn, dat hij de waarde f™at had. Het wajs door een erva- natid geschilderd en daar hij zijn leven yee' van echt mooie dingen gehou- ni.m ze' hij met een blik op smaakt" het °0k op hem wel inc,ruk Jj^hij er zoo mee wegliep als stukje eerde h Jlllia' J,.1MIU1UI|., begreep dat het nu de taak van ï?"em, éat was een andere kwestie.'Maar str'-' |s.v- --«vjsrc I*.lem, maar ook persoonlijk" BDrerwïklS was verdienstelijk en hij Stun - erciö het niet alleen ter wille van ar uï? 5 vos was geworden den eige- «n tnmcfe Yan R°on het hof te maken impf stemmen. Maar was hij falies hod .21^ ^at baar het meest van "Eenliiic getroffen was dat hij zich zelf beschouwde*" elgenaal' Van h6t C hm' echter nog niet gekomen hter .„a. e dwaling te helpen. Dan oest ai a. ZÜ een hevige twist. Ze atlek tai! hulpmiddelen van haar diplo- m moest v, i hu'P roepen. Maar Wil- od hst. pen- Het was nu eenmaal k Passen rust'€ de taak op zijn zaken DtteSï'S1 scheen niet wars van het ^n haar belangen te moeten 1 het eten moest zij de tafel op ruimen en de boel omwasschen; hij drong er op aan haar hiermee een handje te helpen. Hij bracht alles naar de achter keuken. En hij hielp mee met afwas- schen. Het is om uw handen te sparen, juf frouw Julie, zei hij. Ach, kom! ge hebt niet voor mijn handen te zorgen, was het bitse antwoord. De bewonderaar van alle schoonheid verklaarde dat zulke handen niet gescha pen waren voor zulk een taak. Toen haalde Willem een stukje puin- steen uit zijn zak, Daarmee kunt u vuile vingers schoon maken, zei hij, het steentje deemoedig aanbiedende. Julie kreeg een vuuurroode kleur. Zij wist niet of ze het moest uitschateren of boos worden. Maar hoe zou men met mo gelijkheid boos kunnen worden op iemand, die zoo verrukkelijk dwaas kon wezen! Mag ik deze borden uit het water halen? Het antwoord luidde: Neen Maar het was of haar gezicht zei: ja. Zonder verder vragen vatte de zonder linge jongeling een van haar handen en begon die zeer voorzichtig met het steentje schoon te maken. Ziedaar, zei hij. Een streng antwoord brandde op haar lippen, maar met den besten wil van de wereld kon zij het niet onder woorden brengen. HOOFDSTUK XVI. Een weinig later op den dag kwam Oom Si in de keuken, waar Julie aan het werk was. Hij scheen haar iets te zeggen te hebben. Nichtje, ik heb een nieuwtje voor je. Ik ben besloten vrouw Ranciman terug te nemen. Julie zag niet in waarom vrouw Ranci man niet teruggenomen zou worden. Ze zou de werkvrouw met genoegen ontvan gen. Ze zou zeker een gedeelte van haar dagtaak overnemen en die was werkelijk zwaar genoeg. Wij tweeën kunnen niet goed met elkaar terecht, dat heb ik ingezien. Je hebt je te veel met alles bemoeid. Je zult dien jongen ook nog overstuur maken. En dat zou ik niet graag willenvoor geen geld van de wereld. Daarom vind ik het beste vrouw Ranciman terug te ne men, dan kan zij een ander baantje voor je zoeken. Voor mij! zei Julie langzaam. Moet vrouw Ranciman voor mij iets anders zoeken? Ja. als zij terugkomt kan jij heen gaan. Ik kan het niet bekostigen twee vrouwen in huis te hebben die mij de ooren van het hoofd eten. Daar is het tegenwoordig geen geschikte tijd voor. Wat voor baantje verwacht u dat een werkvrouw voor mij vinden zou? vroeg Julie op haar lip bijtende. Zij kent misschien iemand, die éen hulp voor haar dienstmeisje zoekt. Zoo ver ik het beoordeelen kan ben je nergens anders geschikt voor. Dat was maar al te waar, dat voelde Julie met een pang in haar hart. Zij had absoluut geen opleiding gehad, behalve voor de huishouding. Geen andere loop baan was voor haar geopend en ze werd op straat gezet. Ze kreeg een vuurroode kleur en de tranen sprongen haar ln de oogen. Zij was fier en eerzuchtig van aard; nooit had zij zich zoo beleedigd ge voeld. Als je hier bleef weet ik zeker dat je dien jongen van zijn stuk zou brengen. En zooals ik al zei, dan zou ik nog liever duizend pond aan een ziekenhuis willen geven. Julie gaf geen antwoord. Maar over mand door haar verdriet liep zij naar boven, naar haar kamertje en wierp zich op haar bed. Zjj had den slag wel verwacht, maar dat maakte het niet minder hard. Die gie rigaard moest haar wel vroeg of laat het huls uitsturen, maar nu de slag kwam, leek het haar een ware ramp. Hoe bitter betreurde zij nu, dat zij niet voor het een of ander vak was opgeleid. Zij had een vrij goede opvoeding gehad, zoover dat mogelijk was in een klein stadje, waar haar vader een vrij goede betrekking gehad had. Maar hij was ge storven toen zij veertien jaar was. En haar moeder, die jaren voor haar dood ziekelijk geweest was, had zoo weinig om van te leven, dat er van doorleeren voor Julie geen sprake kon zijn. Het meisje was genoodzaakt alle ambitie voor de toe komst op te geven en ze had zich dapper aan haar lot onderworpen. Maar niette genstaande haar afkeer ran huiselijke bezigheden, had zij trouw haar plicht ge daan en haar weinige sympathie daar voor zoo min mogelijk getoond. e11 de maand onder het dak doorgebracht van haar oom S. Gedge had haar smaak niet veranderd. Integendeel! Met een ellendig gevoel, zoo knagend als kiespijn, liet Julie zich uit haar bed glijden en keek in den gebarsten spiegel, welke boven de oude waschtafel hing. Het eenige wat ze op de wereld bezat was haar eigen persoontje, haar voorkomen. Onwillekeurig begon ze zich zelve op te nemen. Maar helaas! toen zij zich zelve bekeek, was ze wanhopig. Ze zag er ellen dig uit. Het eerste wat haar opviel waren haar roode oogleden. Afschuwelijk! Maar dat nog daargelaten, zij begreep best dat haar uiterlijk lang niet aantrekkelijk was. En ook haar opvoeding liet veel te wensehen over, ze was weinig met menschen in aanraking gekomen. Ze zag nergens een uitweg. Neen, waar ze ook fortuin mee zou maken, met haar uiterlijk zeker niet. Een paar keer in haar romantische buien ln Biackhampton had ze nog eens over het tooneel gedacht. Maar na die eene maand in Londen was ze tot de overtuiging ge komen dat die loopbaan toch niet voor haar was weggelegd. Haar weinige onder vinding in aanmerking genomen, had zij een buitengewoon goed oog op de dingen en een heel goed gezond verstand. Toen ze weer op den rand van haar bed zat, begon ze er over te denken stenogra phic en typewriting te gaan leeren, dan kon ze misschien een betrekking krijgen op een kantoor. Maar ze wist niet goed waar ze de lessen van betalen zou; ze had haast niets op de wereld. Ach neen! het leek wel of er niets anders, geen andere uitweg voor haar bestond, dan die eene, waar ze een afschuw van had. En toen dacht ze plotseling aan Willem. Hart. hoofd en wil zagen plotseling één onmid dellijke taak. Zij moest dat kind verdedi gen tegen de gierigheid en hebzucht van zijn meester. Die plotseling invallende gedachte gaf haar moed en strijdkracht. Zij wist. dat hij op dat oogenblik vlak bij was: aan den anderen kant van den muur. Zij moest naar hem toegaan. Zonder te denken aan haar roode, gezwollen oogen, stond zij dadelijk op en klopte aan de deur van het atelier. Een bekende stem riep: Binnen. Zooals bewoonlijk was Willem bezig met zijn potjes en pannetjes olie en doek en vernis. Hij was in zijn hemdsmouwen en had een groot voorschoot voor, zijn bos blond haar, dat hem iets artistieks in zijn uiterlijk gaf. zat slordig, hij had een veeg verf op zijn gezicht, maar de ernstige uitdrukking van zijn oogen. waar zijn diepe gedachten uit spraken, vervulde haar bijna met ontzag. (Wordt vervolgd..).

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13