Eggink, Breestr, N.V. LEIBSCH DAGBLAD INGEZONDEN. KUNST EN LETTEREN. BURGERL. STAND v. LEIDEN KERK- EN SCH00LNIEUWS. houdt Opruiming van Zijden Kaplampen enz. VARIA. VRAGENRUBRIEK. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Algemeene vergadering te De Bilt. Gisteren is deze vergadering gehouden in hote. Poli te De Biit, onder voorzitterschap van jhr. F. van Tets van Goidscnalxoora. Na de openingsrede bracnt de secretaris verslag uit van den toestand der Maat schappij "over 1930, Het batig saldo per ultimo Dec. bedroeg f. 201.489, terwijl het lecienta' steeg van 4872 op 4901. Het ver slag gewaagde van grooten dank aan den heer witte, uit Leiden, die 23 jaar leider van het orgaan is geweest. Na behandeling van eenige huishoude lijke zaken vond plaats de uitreiking van een gr uden medaille, toegekend aan me vrouw S. C. Imminck—de Lange te Rotter dam, ais bekroning harer inzending op do prijsvraag voor een boekwerk over binderij. Met algemeene stemmen werd Jhr. van Tets herkozen als voorzitter. In de plaats van de aftredende en niet herkiesbaar zijnde heeren Jhr. Mr. C. Dedel en D. Zoeleem Maarse, werden ge kozen de heeren Heemstra en Puiman Cramer (na herstemming met den heer Klein Molenkamp). Een voorstel van de afdeeling Groningen, het jaa.boekje der Maatschappij niet meer te doen verschijnen, werd ingetrokken Het Hoofdbestuur is n.l. van meening, dat het jaarboekje voor velen een vraag baak is geworden, welke noods kan wor den gem.st. Het geeft op gemakkilijke en prettige wijze antwoord op vele vragen, welke zich regelmatig voordoen. Het Hoofd bestuur zou dan ook vooralsnog niet gaarne zien, dat de uitgave gestaakt werd, te meer niet, daar de kosten per 2 jaar niet meer bedragen dan f. 200 tot f. 250. De afd. Nijmegen nam echter het voor stel over en meende dat de verschijning zooals in de memorie van toelichting wordt gezegd, werkelijk, althans door haar, niet zoo op prijs wordt gesteld. Ock de afgevaardigden van Naarden— Bussum zag het groote belang niet in. Die vraagbaak is niet zoo bijzonder interes sant. Spreker wenschte liever een lustrum- boekje om de 5 jaren, dan eenigszlns in een andere vorm. De afd. Amsterdam wilde verdere uitgave, doch dan in den meest volledigen zin als mogelijk is. Enkele afgevaardigden bepleitten het vroeger verschijnen van het boekje. Het voorstel Nijmegen werd met de grootste meerderheid verworpen. Groningen stelde voor om de keuring van nieuwe of minder bekende groente en fruitsoorten op de tentoonstellingen en keuringen der Maatschappij meer tot haar recht te doen komen. De heer Claassen, Amsterdam, bepleitte hier instelling van een commissie, die daartoe een regeling zou kunnen ontwerpen. De voorzitter, zegde nauwgezette overweging van een en ander toe, in overleg met deskundigen op zaadteelt, groenteteelt en fruitteeltge bied. Het voorstel der afdeeling Amsterdam, betreffende het instellen van een nieuwe regeling voor de financieele verhouding, kon noch de instemming van het hoofd bestuur, noch die der vergadering verwer ven; men bleek algemeen met de be staande regeling in deze tevreden te zijn. Langdurig werd gediscussieerd over het voorstel der 's-Gravenhaagsche Tuinbouw- vereeniging tot aanbrenging van wijzigln^ gen in het reglement der Vaste Keurings commissie ten opzichte van het benoemen harer leden, 't welk genoemde afdeeling vanwege de afdeelingen der Maatschappij wil zien uitgaan, en tevens met de bedoe ling om de vijf jaar een deel der keur meesters door nieuwe leden te doen ver vangen. Besloten w^rd deze aangelegenheid tot het volgende jaar uit te stellen, opdat het H. B met de Vaste-Keuringscommlssie deze aangelegenheid nauwgezet kan be spreken. om daarna met omlijnde ad viezen ter tafel te komen. Tot leden in het hoofdbestuur worden, in de plaats der heeren jhr. mr. C. Dedel en D. Eveleens Maarse, die met 31 Dec. e.k. aftredenen niet herkiesbaar zijn, ge kozen de heeren J. Heemstra te Gronin gen en J. W. Puman Cramer te Eind hoven. Met algemeene stemmen, wordt de heer G. F. van Tets als algemeen voor zitter herkozen. Als plaats voor de algem. vergadering in 1932 wordt Harderwijk aangewezen, voor de vriendsch. bijeen komst Doorn, en voor de winterbijeen- komst Amsterdam. Vraag- Kunt u ook inlichtingen geven omtrent de plant, waarvan een blad hierbij gaat? Ook omtrent het ongedierte, hetwelk er op voor komt? Mej. H. te L. Antw.: Uw' plant is een sterke varen, Cyrtomium falca'.um ge naamd. Men noemt haar ook wel „ijzer varen". De plant wordt op een koele, lichte plaats staan, niet dicht bij de kachel, 't L aan te bevelen de bladeren ééns per week g^ed st f-choon te maken door haar met water (niet te koud) af te sproeien. Uw plant heeft last van dopluis. Verwijder deze met een luciferstokje en maak een mengsel van 2 ons groene zeep en 1 maatje brandspiritus in 10 L. water (goed doorroeren). Doon daarin het blad door de plant onderstboven op uw hand te houden Het genoemde mengsel moet niet in aarde dringen. Behandel de p]ant na een paar dagen nog eens zoo en doe het vervolgens eens per maand De luis blijft dan wel weg. Gedurende den winter de plant regelmatig vochtig houden. Geef af en toe een weinig in water opgeloste blcemenmest. J. S. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Red. onder motto „Tuinbouw". DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. HET EIGEN-HUIS-FONDS DER A.J.C. Meer en meer doet de behoefte zich ge voelen onder bestuur en leden der Arbei ders Jeugd Centrale om een eigen tehuis te bezitten. Het groeien van het ledental en de uitbreiding van het werk, zoowel ontwikkellngs- als ontspanningswerk, noopt ons naar ruimer en meer vergader lokaliteiten om te zien. Dit is voor 'n jeugd organisatie geen gemakkelijke taak daar de financiën een woordje meespreken, ja zelfs de zaak geheel beheerschen. De leden offeren sinds maanden boven hun contributie iets extra's om het fonds te steunen, dat langzamerhand het Elgen- Huis-fonds genoemd is. De jongeren geven Iedere week 1 cent, de ouderen 2 cent aan dit fonds, meer Is van hen in dit opzicht niet te -'erwachten. Echter bezit de A.J.C. sinds jaren een goede reputatie in onze sleutelstad, vandaar dat wij hopen thans geen vergeefsch beroep op hen te doen. Het bestuur der afdeeling is daarom overgegaan tot de uitgave van een prent briefkaart met een oplaag van 5000 exem plaren, welke te koop zullen worden aan geboden; verder een groote verloting, welke goedgekeurd is door Burg. en Weth. van Leiden bij besluit van 14 Aug. 1931, waaraan zeer vele mooie prijzen zijn ver bonden. WIJ hopen van harte, dat allen ons werk zullen steunen, zoodat de afdeeling binnen niet al te langen tijd een eigen tehuis zal hebben. Voor de verloting, zie men de kleine ad- vertentiën in dit blad. o- EéN KWARTIERTJES BOND. Zéér geachte Redactie. Mag ik een klein plaatsje vragen in uw blad om de aandacht van onze stadgenoo- ten nog eens op onzen Bond te vestigen? De dagen van onze jaarljjksche verkoo- ping beginnen te naderen, n.l 11 en 12 November a.s. In de groote zaal van het Nut. Het is dit jaar onze vijfde verkoo- ping; ln 1927 begonnen ls de aandacht aan de verschillende yereenigingen voor verwaarloosde en half verwaarloosde kin deren in onze stad steeds gestegen. H. K. H Prinses Juliana toont elk jaar door een flinke bijdrage Hare belangstel ling ln het werk 'van onzen Bond. Gaarne zouden wij alle Vereenigingen weer met een flinke gift verrassen, maar daartoe hebben wij veler medewerking noodig. Laat leder, die voor het doel voelt en het wil en kan doen ons helpen om de vijfde verkoopmg te doen slagen. Iedere gave hoe klein ook is ons hartelijk wel kom. De verkooping wordt geopend op Woens dag 11 Nov. des middags 2 uur, is dien dag open van 25 en van 710 uur; des Donderdags van W/i12 uur, van 25 en van 710 uur, altijd als wij genoeg hebben om te verkoopen. Voor kinderen zijn er 's middags attrac ties terwijl er gelegenheid is tot gebruiken van thee en koffie met versnaperingen. Entrée voor de verkooping is gesteld op 10 cent per persoon; kinderen hebben vrijen toegang. Een aan deze verkooping verbonden verloting bevat vele prachtige handwer ken. Loten a f. 0.25 per lot. zijn des mor gens vóór 12 uur te bekomen bij eerst- ondergeteekende of tijdens de verkooping in de zaal. Wij zijn de velen, die reeds een bijdrage zonden hartelijk dankbaar. Mogen dege nen, die nog iets voor het goede doel wil len afstaan, opgewekt worden het aan één der onderstaande adressen te bezor gen. U, geachte Redactie, hartelijk dank zeggend voor de welwillende wijze, waar op u ons uwe medewerking verleent. Hoogachtend, N. van Sillevoldt, Presidente, Morschsingel 8. M. den Ouden, le Secretaresse, Turfmarkt 4. J. C. S. v, d. Berg, 2e Secretaresse, Bilderdijkstraat 10. C. E. v. Voorthuyzen, le Penning- meesteresse, Noordeindsplein 2a. C. Nieuwenhuyzen Segaar, 2e Pen- ningmeesteresse, Morschweg 62. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De markt alhier te Leiden was gisteren goed bezet en er was nog al een flinke kwantum goed' gebruiksvee aangeboden. Tevens een behoorlijk goede kwaliteit vare koelen en jong fokvee. Het bezoek was ook goed en in de eerste morgenuren werd er flink gehandeld. Toch bleek het aanbod iets ruimer te zijn als de vraag, want de markt liep zeer flauw af. Of stond zulks in verband dat het slachtvee weer minder goed verkocht werd? en de Kaasmarkt flauw gestemd was! Neen zeker, zijn het factoren die de veehandel niet ten goede komen. In verhouding tot het slachtvee ls het magere vee voor de mesterij evenals dit voorjaar het geval was, weer te hoog in prijs, al zijn de verhoudingen wel „iets"' tot elkaar gekomen, men kan er nog niet voor mesten. Doch we zien het de boeren die de bedrijven hebben gaan door en dit ls gelukkig, willen we niet nog meer onze eigen vleeschvoorziening van buiten af laten doen. Op de Noordelijke markten als Leeuwar den en Zwolle blijven de aanvoeren ver beneden andere jaren. De handel was er gisteren voor alle grootvee kalm prijs houdend. Nu het staltijd is zijn de veevoederprij- zen, in het bijzonder de mals, plotseling sterk ln prijs gestegen. Veel vee ging on verwachts naar stal en de vraag naar groote kwantums mals kwam los; doch we verwachten weer even vlug een inzin king als eenmaal aan de vraag is voldaan en de speculanten de markt weer los laten. De magere varkensmarkt ondervond er gisteren ook al den terugslag van, want deze handel was zeer slecht, ook voor big gen weinig animo. Op de schapenafdeelingen kreeg men iets minder als vorige week, doch de han del verliep, dank zij niet te ruime aan voeren bevredigend. Voor vette varkens noteerde Leeuwar den gisteren prijshoudend. Zouters lage prijzen. VAN DER S. SPEENHOFF WEER NAAR INDIE. Naar wij vernemen, zal J. H. Speenhoff het volgend jaar opnieuw naar Indië ver trekken voor een tournee in de Oost. Zijn dochter Cesarine en zijn zoon Koos met zijn echtgenoote zullen hem vergezellen. Of mevrouw Speenhoff zelf ditmaal de reiz zal meemaken, hangt nog geheel af van haar gezondheidstoestand. REPRISE „DE ROODE DIVAN". Wegens het succes van de eerste vertoo ning geeft het Rotterdamsch-Hofstad- Tooneel, directeur Cor van der Lugt Mel- sert op Woensdag vier November a.s. al hier in den Schouwburg een tweede voor stelling van „De Roode Divan" Edgar Wallace's nieuwste tooneelstuk, dat in Londen meer dan 400 maal achtereen is vertoond. Bii bovengenoemd gezelschap worden de hoofdrollen vervuld door Dick van Veen, Hermann Schwab, Joan Elsensohn, Anton Roemer. Adrl v. Hees, Hélène TreepVink, Willy Dunselman e.a. De regie is van Her mann Schwab. NIEUWE UITGAVEN. Bij de N.V. Boekhandel v.h. W. P. van Stockum en Zoon te den Haag verscheen „De fundamenten van het Schaakspel" en hun beteekenis voor de practijk door Dr. M. Euwe met 60 diagrammen. W. J. Thieme en Cie. Zutphen. Beknopt handboek voor de Land- en Tuinbouwvakken ten dienste van de leer lingen der landbouwhuishoudscholen en cursussen door H. de Haan, leeraar aan de landbouwhuishoudschool van de G. O. M. van Landbouw te Doetinchem. H. D. Tjeenk Willink en Zn. N.V. Op de Alg. verg. der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel op 26 Juni j.l. werd als voornaamste onderwerp behandeld .Rusland", waarover Dr. L. H. Grondijs een redevoering hield. De tweede rede van dien dag werd gehouden door Prof. Mr. S. M. W. F. Treub en niemand kon toen ver moeden dat deze redevoering over „den invloed van Rusland op Europa en speciaal op Nederland" de laatste zou zijn, welke deze eminente man in publiek uitsprak. Om het algemeen belang van het onder werp en mede als een daad van piëteit tegenover Prof, Treub werden deze rede voeringen, welke in ruimen kring belang stelling verdienen, bij bovengenoemde IJitg. Mij. ln boekvorm uitgegeven. Em. Querido's Uitgevers Mij. Amsterdam „Ontredderde wereld" door Maurice Hin dus, vertaald door Mr. I. E. PrinsWillekes Macdonald. Maurice Hindus, de schrijver van dit boek, is één van die jongemannen, die tot zijn 14e jaar in Siberië geleefd heeft, in één van die dorpen, die volkomen van de buitenwereld waren'1 afgesloten. Hij ver trok naar Amerika en zag daar voor 't eerst een spoorweg en electrisch licht. In 1923 keerde hij naar zijn geboorteland terug en vond daar een ontredderde we reld. Overal ontredderde zielen, omwente lingen op elk gebied. Zijn werk lezende, bemerken wij dat het de mensch is, die hem belang inboezemt, meer dan de din gen en steeds weer komt hij ook terug op de ontredderde menschheid. Daarom ook zijn 3 hoofdstukken van dit boek gewijd aan den godsdienst en niet minder dan vier aan het familieleven. Het tweede deel van het boek, getiteld „Menschen" bevat een aantal hoofdstukken, welke tezamen een belangrijk deel van de Russische menschheid vormen. Het derde deel „Pro blemen" behandelt de politieke verhouding tot het buitenland, voornamelijk tot Engeland en Amerika. Dr. Jan Romein schreef bij deze Hol- landsche uitgave een inleiding en zegt o.a.: „Maar behalve de eigenaardigheid van zijn lot, dat hem als 't ware voorbeschikt heeft om een boek als dit te schrijven, behalve de kracht van zijn voorstellings vermogen, zoo ongemeen scherp en direct en behalve de vaardigheid van zijn pen, welke die van tallooze, ook goede roman schrijvers verre te boven gaat. ligt in zijn methode nog een omstandigheid, die dit boek tot een bijna ideale inleiding op het nieuwe Rusland maakt". Ontredderde wereld is een boek voor volwassenen naar den geest. Dat is het derde element van blijvende waarde naast de persoon en de methode van den schrij ver. Hindus helpt hen, die twijfelen, niet aan een „oordeel", niet aan een het is zus of zoo, mooi of leelijk, goed of kwaad, even min als een >reeks foto's dat zou doen. Hij zegt alleen „het is" en hoe het is. Hij dringt geen voorstelling op en laat het antwoordt op de vragen die hij stelt, neen die de historie stelt, den lezer over; vragen nochtans van welker oplossing èn de on middellijke èn een nog verwilderde toe komst der menschheid in haar geheel direct afhankelijk is. De ontwikkeling van individueele naar collectieve oeconomie op machinale en rationeele basis: de vraag naar kapitalisme of socialisme, de tijd heeft haar gesteld: de oplossing is aan de menschen. GEBOREN; Apolonia Adriana, dochter van J. Ver hoeven en Q. M. Augustinus Marga- retha, dochter van J. H. Geers en H. Schoorel Theodorus, zoon van J. H. Schlagwein en S. C. Hoppenbrouwer Jacobus, zoon van D. van der Reijden en S. G. H. Fluiter Sara dochter van C. v. d. Blom en J. Bon Gerrit, zoon van J. A. de Meij en M. v. Tongeren. o OVERLEDEN M. Breedevelt, ongeh. Vr., 67 jaar o ONDERTROUWD. A. Schaap, Jm. 24 Jaar en J. S. Leget, Jd. 20 jaar. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 1 NOVEMBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorm. halfelf, ds. Bonga. Eglise Wallonne: dix heures et demie du matin Réformation, choeur, M. J. Ber- thault, pasteur a La Haye. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf, ds. de Meijere. Geref. Kerk (Stille Rijn la): Voorm. 10 uur, de heer A. van Kampen; nam.half- acht, ds. Hasper. Klnderkerk (V.C.F. Huis); Nam. half een, mej. J. Muijs van de Moer. Rem. Geref. Gem.; Nam. halfacht (V. C. F. Hervormingsdienst), ds. Trouw, van Haarlem. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis) geen dienst. Vrije Kath. Gem. (Bon-kapel, Vreewijk- straat 19): Voorm. halfelf, Gez. Mis; Maandag voorm. halfelf, dienst. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk; Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. van Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Moolhuizen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk (Julianastraat)Voorm. halftien, ds. J. G. L. Brouwer; nam. half zeven, ds. J. de Bruin. Hulpgebouw (Gouwsluls): Nam. half zeven, ds. Johs. Stehouwer. Kinderkerk „Bethel": Voorm. halftien, de heer Nijhof. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg) Voorm. tien uur Dr. J. P. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstr.)Voorm. half tien de heer A. J, Dekker; nam. half zeven, de heer A. J. Dekker. Geref. Kerk (Hooftstraat)Voorm. tien uur de heer ten Brink van Zeist; nam. zes uur, de heer ten Brink. Chr. Geref. (Van Reedestraat)Voorm. halftien en nam. zes uur. ds. Zwier. Geref. Kerk (Raadhuisstr.)Voorm. tien uur ds. P. de Feyter van Zwartsluis; nam. zes uur ds. Meynen van Baarn. Geref. Kerk (de Ruyterstraat)Voorm. tien uur ds. Meynen van Baarn; nam. zes uur, ds. P. de Feyter van Zwartsluis. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. hallzeven, ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. den Hartogh. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Mulder. Gerei. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. H. Jansen van Den Haag. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, dr. K. F. Sparnaay van Amsterdam. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem. (Zeesteeg): Voorm. 10 en nam. 6 uur, leesdienst. LEIDERDORP. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Dijk. LEIMUIDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, de heer Smit van Heemstede. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrie, ds. van der Weerd. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur (Jeugddienst), ds. Tichelaar. Geref. Kerk: Voorm. halftien (Bed. H.A.) en nam. 4 uur (H.A. en Dankz.) ,dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, ds. Minderman. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Nam. halfzeven, ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer van Scherpenzeel. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Kruishoop van Bodegraven. Geref. Kerk: Voorm. halftien, ds. Dam van Bodegraven; nam. halftwee, lees dienst. NOORD WIJK-BaNNEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds, Visser. Ned. Prot. Bond: Nam. halfacht, dr. Boersema van Leiden. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.D.) en nam. 5 uur, ds. C. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Koers. RIJNSBURG. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. half tien, ds. Broekstra; nam. 6 uur, ds. de Waard. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. halftien, ds. de Waard; nam. 6 uur, ds. Broekstra. RIJNS ATERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Nam. halftwee, ds. vah Beusekom van Aarlanderveen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Brink van Nieuwveen; nam. halfzeven, de heer van Scherpenzeel van Nieuwveen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfacht. ds. Warnink. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: geen opgave. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk, 10 uur en 5 uilr, Ds. H. P. Fortgens. Geref Kerk: 10 uur en 5 uur: Ds. J. C. Houtzagers. Geref. Gemeente (Ambachtshuis)5 uur, Xeesdlenst ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, j< Jongens van Lelmulden. Qeref. Kerk: Voorm. halftien en nam halfzeven, dr. Ubbink. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (Bm H.D.) en nam. halfzeven, ds. van Woerdelv Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam halfzeven, ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.: Voorm. kwart voor tien, mej. ds. Günther. NED HERV. KERK. Drietal. Te Kampen: B. Batelaan t» Barneveld; G. Goverts te Gameren; en) J. Timmer, te Ermelo. Aangenomen. Naar Oostwolde, ds p Tammens te Zuidbroek Naar Heeriep.' Terwinselen (toez.) C. L. Tuinstra te k. melen Naar Urk G. A. Lingbeek, em' pred., te Voorthuizen Naar Ui-mond, G Teensma, te De Wilp (verb.ber.) Bedankt. Voor Bergschenhoek, S. Go verts te Gameren Voor Nieuw-Lekker- land, Jac. Vermaas te Ter Aa. GEREF. GEM. Beroepen. Te Moereapelle, M. Hofman te Krabbendijke. GEREF. KERK. Beroepen. Te Scheveningen (5e prei pl.) D. Scheele te Middelburg. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Vlaardingen W. Bijleveld te Haarlem-Centrum. LEGER DES HEILS. Afscheid luit.-kolonel Brouwer. In de congreszaal van het Leger des Heils te Amsterdam hebben iuitenant-ko- lonel J. G. Brouwer en zijn echtgenoot! afscheid genomen van den actieven leger dienst. Kommandant Bouwe Vlas schetste kolo nel Brouwer's levensweg, zijn pioniersar beid in Ned.-Indië. zijn werk in China en Nederland. Groote zelfopoffering en diept liefde hebben zijn loopbaan gekenmerkt Spr. zelf is persoonlijk zeer dankbaar voor den onverwoestbaren invloed van den kolonel. Vervolgens deelde kommandant Vlas mede dat generaal Higgins kolonel Brouwer had benoemd tot lid der Orde van den Stichter. Vervolgens spraken de maatschappelijk! secretaris, lt.-kolonel Schuurman en de asslstent-veld-secretaresse. majoor Vis ser, woorden van hartelijke waardeerin?, Brigadier Beekhuis, de kweekschoollelder, legde er den nadruk op. dat kolonel Brou wer. die met heilige gestrengheid kon op treden, toch een man was van diep-men- schelijke teederheld en vol gezonden humor. Zeer zullen hij en mevrouw gemist worden, maar overal, waar zi1 zich bewo gen hebben, laten zij een lichtend spoor achter. RECLAME. ALLE CHINEEZEN LIJKEN OP ELKAAR! Wie wei eens in de Chineezenwijken te Amsterdam of Rotterdam geweest is, za! opgemerkt hebben, dat het buitengewoon moeilijk is de meestal kleine eu tenger gebouwde onderdanen van het? Hemelschö Rijk uit elkaar te houden. Er is echter een aantal geleerden en kenners van het Chi* neesent ras, die de bewering, dat de Chi neezen meer op elkaar lijken, dan de Europeanen, onjuist is. Zij beweren, dat voor de Europeesche oogen vele, zij het klei. ere verscnillen, niet opvallend zijn. Thans heeft echter een arts, die docent is aan de medische faculteit te Peking, in de Carlton Society te New York een lezing gehouden en bevestigd, dat de groote ge lijkenis tusschen de Chineezen onderling in mate bestaat. Bij de Chineezen is gelijkheid van haarkleur, kleur der ooten, huidkleur, de vorm van het hoofd en van den neus en die der oogleden veel grcctei dan bij de Europeanen. De Chinee- ze.i zij bijna een „uniform ras", terwijl ond^r de Europeanen veel meer verschei denheid bestaat. o ENGELAND SPOELT WEG! Een door den koning van Engeland in gestelde comm.s ie heeft vastgest-id, dat Engeland jaarlijks 77 H.A. aan de zee verliest. Dit is verontrustend veel, zelfs voor de lange kustlijn van dit land, Het schijnt, dat er aan deze afbrokkeling met veel te doen is. Gelukkig zijn de plaatsen van de kust, waar de vernielende kracht van de zee het grootst is, weinig of mei bevolkt. Op den duur moet een dergelijk6 landverlies (in de afgeloopen 35 jaar te- droeg het 2700 H.A.) echter een ongunstigen invloed uitoefenen. H. C. te L. Dat zal niet gemakkelijk, zijn. Probeer eens met lavendelolie. J. te K, Flink uitluchten en dan af kloppen Vermoedelijk gevolg van voc.tig* heid. W. v. d; K. te L, Neem wat lauw water, waarin een scheu je ammonia, doop daar.r een sciioone boend.r en bestrijk-d# met ammoniakzeep. Boen de vl k stevh af en boen na met schoon water, waarin weer een weinig ammonia, tot a'.le zeepsop er goed uit is. Laat dan in de schaduw drogen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10