De Uitslag van onze Prijsvraag! Scherts In Schets. 72st€ Jaargang VRIJDAG 30 OCTOBER 1931 No. 21968 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. 1271 inzendingen, waarvan 347 goede! Bruggen-Prijsvraag-Wee. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden eD plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTs Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Olt nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat L C. E. Castelein, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop m het perceel Langebrug 6a, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 October 1931. 6941 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan. a. A. van Soest en rechtverkrijgenden toe het oprichten van een sigarenmakerij in het perceel Groenesteeg No 24, Sectie I. No. 2309. b. J. G. van der Steen en recht verkrijgenden, tot het oprichten van een inrichting voor het bewerken van vleesch in het perceel Haarlemmerstraat No. 186, Sectie H. No. 920; c. de firma G. van Leeuwen en Zoon en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een rookerij. zou- terij en vleeschbewerkingsinrichting in het perceel Noordeinde No. 37, Sectie F. No. 934; d. de firma G. W. Zandvoort en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een inrichting voor het bewerken van vleesch in het perceel Hooglandsche Kerkgracht No. 9, Sectie I. No. 1872. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 October 1931. 6942 BAZAAR WIJK VIII. De handel is levendig. Met zeer gemengde gevoelens begaven ïêons gisteravond op weg naar het wijk- frtouw der Ned.-Herv. Gemeente van Aijk VIII, Irene op de Haven. De vraag toam bij ons op: hoe zal. in dezen tijd ran malaise, de animo voor 'n bazaar zijn; zullen er nog koopers worden gevonden? Maar al direct bij het binnenkomen be merkten we, dat er van een crisis-stem ming niets te bemerken was. Overal was. om in beursterminologie te spreken, de handel levendig en algemeen was men van oordeel, dat het wijkwerk er wel bij zal varen. Precies acht uur werd de bazaar door ds. J. W. Groot Enzerink met een kort woord geopend, waarin hij zijn waardee ring uitsprak voor hetgeen hier tot stand is gekomen. Dank zij den ijver van de Moeder- en Meisjesvereeniging en van enkele oud catechisanten zijn de voorbereidende werkzaamheden die lang niet gering waren thans ten einde gekomen. Een groot aantal handwerken, tiental len kussens, kleeden en kleedjes en natuurlijk een paar spreien, en nog veel meer men ga zelf maar eens kijken worden den bezoekers door de dames te koop aangeboden. En of zij succes had den? Bij navraag werd ons medegedeeld, dat verscheidene artikelen al waren uitverkocht. Toch blijft er nog voldoende over en men doet hst best om spoedig eens te gaan kijken. De bazaar is een bezoek over waard en geopend hedenavond van 711 uur en Zaterdag van 25 en van 711 uur. Een zangkoor luistert een en ander met zar.g op, terwijl de „lunchroom" noodigt tot het gebruiken van een kopje thee. DE ASPHALTEERING IN HET NOORDEINDE. Zooals v/ij reeds hebben aangekondigd, zuhen de winkeliers in het Noordeinde het teil Van de asphalteering dier straat op eenigszins feestelijke wijze herdenken. Vanavond zullen op verschillende plaat sen luidsprekers worden opgesteld, waar door muziek ten gehoore wordt gebracht, te;'> -jl de winkeliers uit den aard der zaak hvn uiterste best hebben gedaan om hun eiairgss zoo aantrekkelijk mogelijk te mo ."n. Iedereen, die in de komende dagen m net Noordeinde zijn inkoopen doet, heeft uo'/endien kans op een der veertig fraaie prijzen, welke door de winkeliers zijn uit geloofd. Op welke wijze men daarvan in net bezit kan komen, onderzoeke men zelf maar eens! handelsregister kamer van koophandel. Nieuwe inschrijving: (f,,:v i Winkel-Maatschappij de Koning hÜSS. Haarlemmerstraat 247, Leiden. Rn?t wtel: Soetendaalscheweg 79—89, hanw m Fabricage en verkoop van Mpi et en chocolade. Beheerster Filiaal: BepalingeSe.nSing' L6iden' (Beperkende De resultaten van de Dagblad-Prijs- i vraag hebben de verwachtingen verre over troffen. „Kent gij uw stad en haar omge ving?", vroegen wij op Zaterdag. 17 Octo ber, en in slechts één week tijds hebben 1271 personen door hun inzending getoond dat zij met ijver en met toewijding ge poogd hebben op dit vraag een afdoend antwoord te geven... En dat totaal van 1271 hoe bevredigend ook op zichzelf geeft dan tenslotte nog maar op zeer onvolledige wijze weer hoe groot de inte resse vóór, de werkelijke deelneming aan onze Dagblad-Prijsvraag is geweest!" Met vrouw en kinderen heb ik er vijf uren over gewandeld," schreef ons een bewoner van de Driftstraat, en een ander, wonende op de Waardgracht, vertelde ons hoe het heele gezin: man, vrouw, vier zoons en twee dochtertjes, er nog op dien eersten Zaterdagmiddag op uit was getrokken om te bewijzen dat zij hun stad kennen". Dat bewijs wilden ook de leden leveren van het meisjes-gilde, groep II. enthousiast gestemd als zij waren voor onze prijs vraag. en tegader trokken deze padvind- sters op marsch.... Maar in al die ge vallen ontvingen wij slechts één oplos sing; en waar wij deze voorbeelden nog met vele tientallen zouden kunnen aan vullen. daar is het toch wel heel duide lijk dat het werkelijke aantal deelnemers ongetwijfeld driemaal zoo groot is ge weest als dat getal 1271 zou doen ver moeden Onze prijsvraag heeft dus ten volle haar doel bereikt. Zij heeft aandacht ge trokken en stof tot praten gegeven in huis kamer en café. in de tram en op straat en zij heeft meerdere duizenden aangezet om den ongeveer 25 K.M. langen tocht te ma ken van de Grofsmederij tot aan de Zout keet. Vijf uren wandelen om te komen aan een doel dat over hef- en draai bruggen in ongeveer vijf minuten zou kunnen worden bereikt....! Niet ten on rechte verzuchtte de heer H. Nagtegaal van de 5de Binnenvestgracht: „Ik zag op de Kerkoleinsbrug de ketels van de Zoutkeet stoomen En dacht: Zoutkeetje hoe moet ik in vredesnaam bij je komen" Dat het publiek er zich niettemin aller minst door heeft laten afschrikken be wijst de uitslag. Zelden was het zoo druk door Voorschoten en Valkenburg, nooit passeerden in één week tijds zooveel vreemdelingen de Katwijksche sluizen De tolbaas te Valkenburg profiteerde er van. evenals de café's te Katwijk, en ge zien den enormen voorraad brieven moe ten ook de Leidsche boekwinkels het heb ben kunnen weten. Allerlei geruchten doen de ronde. Men zegt. dat de man van de Valkenburgsche tol gaat rentenieren, men zegt ook dat de baas van het pontje, we gens de groote drukte van verkeerd koer sende menschen. aan uitbreiding gedacht heeft, en men fluistert dat het Katwijk sche gemeentebestuur overweegt aan onze redactie het eere-burgerschap aan te bieden wegens ongekende bevordering van het vreemdelingenverkeer!..,.. Maar dit laatste zou ook wel een grapje kunnen zijn! In den aanhef zeiden wij reeds dat 347 personen den tocht zonder al te groote of ongeoorloofde omzwervingen hebben volbracht. De rest ging öf langs een paadje dat niet tot den openbaren weg behoort, te weten langs het Oegstgeester- kanaal, waar voetgangers en wielrijders mogen passeeren bij de gratie van Rijn land, öf ging zich te buiten aan afdwa lingen tot in het dorp Voorschoten en Wassenaar, tot den Wassenaarschen Slag en Noordwijk-aan-Zee. tot in Voorhout, Sassenheim en Warmond - Tientallen hebben genoten van de herfsttinten in de mooie lanen van Wassenaar of van een wandeling langs het strand op een tinte lenden herfstdag, waarop het lied van de zee hun het tempo aangaf, maar zij zoch ten tevergeefs naar de kortste route van de Grofsmederij naar de Zoutkeet. De zulken hebben trouwens ook hun ..tegen voeters" gehad, menschen. die van een grapje en vooral van hun gemak hielden en daarom naar de Oude Heerengracht wandelden om dan te constateeren dat zij bij de Zoutkeet warenaangezien het er volgens de redactie op een tweehon derd meter niet aankwam".... Er waren andere speurders in den dop. die zich aan den Haagweg of in Valkenburg met een pontje lieten overzetten (zij hadden ook dadelijk bij de Grofsmederij in een bootje kunnen gaan zitten!) of die bij Katwijk- Binnen rustig de Kwakel overgingen, niet wetende dat deze brug (die trouwens ook open kon) al geruimen tijd ter ziele is! Inmiddels stipten wij hier de meest curieuze gevallen aan. Voor de rest mag worden geconstateerd dat er van onze prijsvraag buitengewoon veel werk is ge maakt. zoowel wat kwantiteit als wat kwaliteit betreft. Een wolk van noezie schijnt te zijn saamgetrokken boven onze veste en zij heeft haar inhoud in een alles overstelpenden stroom van schoone ver zen uitgestort boven de hoofden onzer redactie, die vele dagen heeft noodig ge had om er zich doorheen te worstelen. Een der aardigste was stellig dat van den heer „Esbee", hetwelk men elders op deze pagina kan vinden. Daar wa^ verder de volgende poëtische reisbeschrijving van mevrouw Van Zijverden: „Grofsmederij!" 'k ga je verlaten, Mijn wandeltocht vang 'k gretig aan, Over de „linksche vaste brugge", Zal 'k Westzij „d'Heerengracht" afslaan! Dan „Nieuwe Rijn" af. Op een drafje Brug op, voor 't Gangetje, linksom Zoodat 'k: links Nutrix, rechts de Breestraat, Op „Steenschuur" dan te dwalen kom. Vandaar uit, brengen dan mijn beenen, Mij door 't bekende „Parkje" heen, Genoemd naar Leidens Burgervader, Van ruim drie eeuwen lang geleèn. Als ik het standbeeld heb bekeken, De „Doezastraat" ben doorgegaan, De Witte Singel gepasseerd ben, Doe 'k „Jan van Goyenkade" aan. Wat zal ik dan philosofeeren Als 'k verder mijne schreden richt? Mijn voeten drukken .,'t Delftsche jaagpad" Als ik krijg „Al'mansgeest" in 't zicht, Daar wil ik dan een wijle rusten, Voor ik „de Leidsche weg" afga, Ik groet „de Vink", pak ,,'t Haagsche Schouwtje" Zoo heb ik „Valkenburg" weldra Mijn hemel, wat is dat een tippel 'k Moet heel naar Katwijk-binnen toe, Naar Katwijk-Zee de sluizen over, Dan weer naar „binnen"; vraagt ge hoe? Wel ditmaal neem ik den Kanaalweg, v Omdat geen and're overblijft. De richting „Noordwijk" moet 'k dan hebben, Die mij langs „den Bitumen" drijft Ben 'k die een heel eind afgeloopen Sla ik den eersten weg rechts, in Kom dan in Rijnsburg, zoo te lande, Nog fit, als was 'k pas aan 't begin. Van uit dit dorp, ga 'k langs de trambaan Kom in Oegstgeest, „O, wat een pech", De „Geverstraat" is voor mijn rek'ning, En ook nog wel „Rjjnsburgerweg", Dan rust ik even voor „de boomen" 't Opstakel komt thans goed te pas! En is de weg weer vrij gekomen. Dan „gerade aus!" 'k Raak in mijn sas. Het eindpunt zie 'k al voor mijn oogen, Bij Ford. sla 'k links den Singel om, Aan 't eind de hooge brug met bogen, Zoodat ik op de „Mare" kom. Nu Noordzij Langegracht genomen, De lichtfabrieken gepasseerd, Dan halverwege 't vast brugje, En zoo langs Zuidzij gemarcheerd. De „Koolstraat" door. 'k Sta op den Singel „De Zoutkeet", ha! waar 'k wezen moet! Het Leidsche Dagblad, meende zeker, Zoo'n wandTmg doet een mensch wel goed! De reeds Woensdag door ons gepubli ceerde route vindt men in bovenstaand gedicht terug en er is eigenlijk niet meer zoo heel veel aan toe te voegen. Dat het ver was zeiden wij al (niettemin volbracht nog een 68-jarige, namelijk de heer D. Groene veld, wonende aan den Rijndijk, den tocht!) en dat het vrij moeilijk was wordt bewezen door het totaal (924) der foutieve onlossingen. Onze prijsvraag droeg voetangels en klemmen in zich, maar zij waren goed verscholen! Wat schreef ook weer de heer A. Adema (RijnsburgersingeD als antwoord op de vraag „Kent gij uw stad?". „Tal van menschen. jongen, ouden, Dachten: nu dat is ook wat, Men wil ons voor 't lapje houden, Ik ken echter wel mijn stad. En ze zetten zich te schrijven Gingen straten uit en in, Maar., de schrik deed hen verstijven, Men bleef steeds maar bij 't begin, Water, water, al maar water. Losse bruggen bij de vleet. Zoo wordt men een prijsvraaghater. 't Dagblad heeft ons leelijk beet De weg naar het Delftsche Jaagpad (dat een provinciale en dus een openbare weg is) was tenslotte echter wel te vin den en afgezien dan van de ongelukkige liefdes voor veerpontjes en dergelijke, kwam de groote meerderheid der deelne mers ook wel in Valkenburg en Katwijk. De heer J. van der Wilk, Oud Vest 7 al hier, filosofeerde hier o.m.: „Het stille dorpje Valkenburg Doorsnijden we met ons pad. Gelukkig dat wij den molen zien, Die weg is bult en gat. Bij Katwijk-Binnen de Molenweg, De „Commandeur", naar zee, De sluisweg met de binnensluis, Naar huis; we zijn tevreê". Maar dit was wat heel erg optimistisch gezegd, want voor velen begonnen hier de moeilijkheden pas. Niet ten onrechte lezen wij in Adama's kreupelrijm (zooals hij zelf bescheiden opmerkt) „Door een warreling van straten, Gaan wij naar de binnensluis. Hier moeten wij eens even praten, Want dan wordt de weg niet pluis." Sommigen trokken hier richting Noord- wijk, doch de meesten volgden den grind weg langs het kanaal, die evenals de sluizen „openbare weg" is. En wij stippen hierbij nog eens aan dat wij die voor- IETS AAN 'T LICHT BRENGEN. Eindelijk, na dagen zoeken, Bëi zijn voeten één stuk blaar, Had-ie het dan toch gevonden, Was zijn brug-oplossing klaar. Ja, hij liet daar met zich sollen, Door zoo'n prijsvraagje van niets, Maar toch, als 't soms weer gebeurde, Ging hij liever op de liets. Thuis zat hij reeds half te slapen, Soesde van zijn bruggen-weg, Maar ineens een schok, klaar wakker, Neen. toch een vergissing zeg! Ja, natuurlijk, 't kon niet anders, In zijn weg, daar zat geen fout; Hier die ijz'ren, daar die steenen, Ginds die vaste brug van hout. Maar dat heele kleine brugje, Draaide dat, of ging 't omhoog? Zijn triomf wat plots verdwenen. Was het waar, dat 't ding bewoog? 's Nachts lag hij maar stee4s te woelen, Droomde 'n langen bruggen-droom, Bruggen draaiden, gingen open, Bliksemsnel of tergend sloom, 's Morgens vroeg, nog slapend dronken, Was hij weer op 't bruggen-pad, Ja, helaas de brug kon open, 'n Schip passeerde juist het gat, Toen heeft hij een eed gezworen, Nooit meer in zijn heel bestaan, Werd door hem meer aan zoo'n b'roerde Bruggen-prijs vraag meegedaan. ESBEE. waarde van „openbare weg" op 17 Octo ber met nadruk in ons eerste bericht hebben gesteld! „Tot den bitumenweg dus; 'k Weet niet of het Jaagpad geldt; Anders met een groote boog maar, Naar den weg, die Noordwijk bindt Met 't bloemendorpje Rijnsburg, waar Spoedig 't Langepad begint" De schrijver van dit gedicht koos dus de wijste partij en ging terecht niet langs het smalle jaagpaadje, waar zelfs geen kar mag passeeren en dat het eigendom van Rijnland is, gelijk ons officieel is be vestigd! Of men daarna de richting Groenesteeg heeft genomen dan die langs de Rijsjes was ons om het even, mits men maar aankwam op de Langegracht. Hier kon men gaan; „Bij de Centrale het brugje over Verder langs de Volmolengracht Oude Singel tot de Houtmarkt En de taak was reeds volbracht".... En men kon ook de Oostdwarsgracht volgen om direct daarna eveneens bij de Zoutkeet te arriveeren. Wij ontvingen naast honderden gedich ten vele schetskaarten, uitgewerkt tot in finesses; verder: carricaturen, reisbe schrijvingen en historische verhalen...., en dat alles ging vergezeld van warme betuigingen van sympathie voor onze veel besproken prijsvraag. Waarlijk: wij mo gen over het resultaat wel buitengewoon tevreden zijn! En wanneer wij dan thans tot de feiten komen dan herinneren wij aan de vol gende cijfers: 1271 oplossingen, 347 goed en 924 foutief. Bij loting zijn de 6 prijzen van 15 gulden als volgt toegewezen: A. Langezaal, Lombokstraat 64, Leiden. P. C. Wansink, Oude Hoefstraat 4a, idem. H. Briër, Oosterdwarsstraat 8, idem. A. Krom, Lopsenstraat 8. idem. W. van der Does, Schelpcnkade 24, idem. Johs. Vegt, Voorstr. 29, Noordwijk-Binnen Tenslotte stellen wij een troostprijs van f 7.50 beschikbaar voor Mevr. v. Zijverden, Oude Singel 96, en de heeren S. Buys (Esbee), Vreewijkstraat 29 en J. W. Schneider, Hooge Morschweg 98 c, den schrijver van „Het geheimzinnige testa ment". BINNENLAND. Een interview met mr. Jonker over de kaspositic der gemeenten. (3e Blad.) De verkeersweg Amsterdams-Den Haag; waarom niet beoosten Leiden doorge trokken? (Binnenland, 2e Blad.) De dreigende loonsverlaging in de tex tielindustrie; de arbeidersorganisaties wijzen haar af. (Binnenland, 2e Blad.) Het rapport der Centrale Commissie over de verhooging van de winter-melk- productie (Land- en Tuinbouw, 2e Blad.) Verdachte M. in het drama op den Majella-toren te Amsterdam is veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. (Rechtzaken, le Blad.) BUITENLAND. Mc Donald en de reconstructie van het Engelsche kabinet. (Buitenland, le Blad.) De verhoudingen tusschen Frankrijk en Duitschland. (Buitenland, le Blad.) INTREEREDE VAN Prof. Dr. L. J. VAN HOLK. Over „Dynamisch pluralisme. Dr. L. J. van Holk uit Utrecht, benoemd tot hoogleeraar aan de Leidsche Universi teit om onderwijs te geven in de encyclo paedic der godgeleerdheid, de wijsbegeerte van den godsdienst en de zedekunde als opvolger van wijlen prof. dr. H. T. de Graaf, heeft hedenmiddag in het groot auditorium der Universiteit zijn ambt aan vaard met het houden van een rede, geti teld: Dynamisch pluralisme. Prof. dr. L. J. van Holk. Tot uitgangspunt zijner inaugureele oratie koos prof. van Holk het geschied filosofisch werk in de wijsbegeerte van den godsdienst, dat hij zou willen verklaren met de werkhypothese van het dynamisch pluralisme, d.w. z. de verklaring der v/ereld als een veelheid van gerichte krachten. Voorwaarde voor het opstellen van zulk een hypothese is een godsdienstbesef, dat er om vraagt. Op het eerste gezicht lijkt het, alsof men veeleer de Christelijke godsdienst zou moeten beschouwen als een systeem van statisch monisme, dat is dus als een Eenheidsstelsel, dat het Zijnde ziet in rust. Niettemin blijkt, bij nader inzien, dat ook het Christendom sterk dynamisch ge spannen is, en pluralistische momenten in zich heeft: het is zelfs levensspanning bij uitstek. Sterker nog spreken deze laatstgenoemde momenten in allerlei typische vormen van modern godsdienstbesef, waarvan spreker er enkele nader ontleent: romantisch ver zet tegen de inzichzelfbeslotenheid eener vorige cultuurperiode; de verwachtingsre ligie van het religieus socialisme, de jeugd beweging, en andere groepen: de religieus- theologische lijn, die eschatologische span ning hernieuwt, het leven weer stelt onder het oordeel Gods; en ook het tijdsbesef, besef van wereld- „wende" bij Bergson, Tillich, e.a. Uit dit alles tezamen spreekt een gods dienstbesef, dal vraagt om een dynamisch- pluralistische wereldverklaring. Die verklaring wordt dan nader ge schetst door spr. in de ontwikkeling van een viertal stellingen: 1. De veelvormigheid der wereld moet begrepen worden als uitdrukking van haar wezen. Vorm is niet tegengesteld aan wezen,

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1