Nieuwe Bezuinigings-Maatregelen der Regeering. PASTILLES DROSTE 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 29 October 1931 Derde Blad No. 21967 ER MOET NOG 20 MILLIOEN GEVONDEN WORDEN. DE BENZINEBELASTING WORDT VERHOOGD. WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN. RADIO-PROGRAMMA. a€t#d u>e£/cot*t FEUILLETON. Het Kostbare Meesterstukje 1 nf erstukje eep Van Roon iSi o Thans is verschenen de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over hoofdstuk I der rijksbegrooting 1932. Hieraan is intleend: Dat de vertrouwenscrisis, die op dit oogenblik de ontreddering nog in hevig heid doet toenemen, nagenoeg geheel door politieke verhoudingen en staatkundige handelingen veroorzaakt wordt, is ook het oordeel der regeering. De beschouwingen, welke verscheidene leden in verband met den tegenwoordigen toestand «aan het dusgenaamde kapitalis tische productiestelsel wijden, acht de re geering niet gerechtvaardigd. Niet de his torisch gegroeide productiewijze, maar de menschelijke zonden zijn de oorzaak van de rampen, die ons treffen. De regeering zet uiteen, dat niet het ..kapitalistische" stelsel als zoodanig moet verworpen worden, maar de wilde loten, die het voortgebracht heeft. Wil men het met wortel en tak uitroeien, dan zal men een nieuw stelsel pasklaar gereed moeten hebben met de mogelijkheid het in te voeren en met den waarborg, dat het groo- ter stoffelijke welvaart aan het volksgeheel geeft dan het huidige. Door het prijsgeven der goudbasis van het pond sterling is inderdaad de toestand voor onzen export wederom moeilijker ge worden. Door een binnenkort verschijnend ontwerp beoogt zij ten aanzien van eenige nader te bepalen artkelen maatregelen te nemen tegen een zoodanige toeneming van den invoer, dat onze eigen industrie haar afzetgebied in het binnenland geheel zou dreigen te verliezen. Bij de opmerking, dat. toen plotseling zich bedenkelijke verschijnselen voordeden in het geldwezen, de directie der Neder- landsche Bank. „naar men veronderstelde in overleg met de regeering", verklaringen afgaf, die moeilijk verstaanbaar waren en nadere uitlegging behoefden, moge worden aangeteekend. dat het gevaarlijk is critiek op onderstellingen te bouwen. De regeering is niet te voren in het communiqué gekend De Javasche Bank heeft inderdaad, ge bruik makende van de bevoegdheid, welke zij zich in haar goudverklaring van April 1925 heeft voorbehouden, goud-afgifte ge weigerd. doch alleen voor wissel-arbitrage doeleinden. Dit is niet geschied met mede weten van de regeering. Het veelbesproken interview. De minister bespreekt voorts de ontstem ming. die zijn interview van 30 Sept. bij vele kamerleden heeft gewekt en betoogt, dat de inhoud van dat interview niet was bestemd voor de Kamer. Ernstiger echter dan het interview zelf v,erd door de betrokken leden geacht, dat de minister daarin de waarde van het overleg met de Staten-Generaal tot weinig 1 ol mets zou hebben teruggebracht door te «Igen, dat zijn voorstellen onveranderd moeten worden aangenomen, en inzonder- I ieid door de korting op de salarissen als een besliste zaak voor te stellen. Deze op merking is niet gericht tegen het spreken zelf van een minister, maar tegen den in houd van het gesprokenen. Het verheugt den minister, dat hier op eenig misverstand mag worden gewezen In het interview zal men nergens lezen, dat de voorstellen onveranderd" moeten worden aangeno men. De minister kan zich bijv. op de benzinebelasting of op het tarief van invoerrechten amendementen voorstellen, die hij zeker niet. zonder de argumenten gehoord te hebben, zou willen afwijzen. Iets soortgelijks zou ook ten aanzien van andere voorstellen kunnen gezegd worden. In het interview werd slechts opgemerkt, dat geen van de voorgenomen maatrege len zou kunnen worden gemist. Dat staat voor de regering vast, en het is den minis ter niet duidelijk, waarom dat dan niet zou mogen worden uitgesproken. Het interview werd door den minister verleend zonder voorkennis van het kabi net, maar drukt wel de meening van het kabinet uit. Nieuwe financieele maatregelen. Dat het aspect der rijksfinanciën sinds het opmaken der millioenennota nog veel ongunstiger is geworden, wordt door de regeering beaamd. Dc regeering meent, dat de raming voor het aanstaande jaar met een bedrag van minstens 20 millioen moet worden ver minderd. De dekking daarvoor kan thans nog slechts ten deele worden aangegeven. De verschillende begrotingshoofdstukken zullen bij nota's van wijziging te zamen met rond f. 5 millioen worden verlaagd. Het voorgestelde tarief van de benzinebe lasting zal van f. 4 per 100 K.G. op f6 worden gebracht, waardoor de prijs van den liter zal stijgen met 4'/2, in stede van met 3 cent. Ook hierdoor zal ruim f5 mil lioen worden 'verkregen. Het ingediende ontwerp inzake de korting op de uitkee- ringen aan de gemeenten en de provin ciën (men zie elders in dit Blad), zal al licht een bate kunnen leveren van een paar millioen. De overige dekking stelt de regeering zich voor te vinden door in den loop van het dienstjaar nader aan te bren gen besparingen. In dit verband moge worden meegedeeld dat dezer dagen zal verschijnen een ko ninklijk besluit, waarin een bezuinigings commissie ad hoe zal worden benoemd met de speciale opdracht binnen den kortst mogelijken tijd aan de regeering voorstellen te doen teneinde te komen tot een blijvende aanzienlijke verlaging der rijksuitgaven. De nieuwe commissie zal in hoofdzaak bestaan uit een combinatie van de tot dusver fungeerende bezuinigings commissie en de uit eenige hoofdambte naren bestaande centrale reorganisatie- commissie, terwijl als voorzitter zal op treden de heer Ch. J. T. M. Weiter, oud- vice-president van den Raad van Neder- landsch-Indië. Dc salarisverlaging voor rijksambtenaren. De regeering verdedigt zeer uitvoerig de voorgenomen verlaging der ambtenaars salarissen. Van de sluitpostgedachte welke vraagt: ^Hoe veel heb ik nog noodig!" en dan zonder op indexcijfer en andere fac toren te letten het percentage vaststelt, is de regeering afkeerig. Zij volgt den omge keerden weg en gaat na, hoe zonder vitale belangen te schaden of onrechtvaardig te zijn. op de uitgaven kan worden bespaard. Aldus kwam zij, gezien den achteruitgang I van veler inkomen en de daling van het indexcijfer, mede tot een matige salaris korting. De vraag, of het de bedoeling is ook op de bij de wet vastgestelde salarissen te korten, wordt bevestigend beantwoord. Een ontwerp té dier zake zal dezer dagen wor den ingediend. .Mogelijkheid van radiobelasting. De vastgestelde wijziging in de finan ciering van 't Zuiderzee-plan is een direct gevolg van de omstandigheid, dat de voor bereiding van de na voltooiing van den afsluitdijk" uit te voeFen werken nog niet zoover is gevorderd, dat reeds thans een definitief plan voor een tweede groote inpoldering kan worden vastgesteld. De verlangzaming van het tempo is tevens een noodzakelijk gevolg van de moeilijke budgetaire omstandigheden. Aan het niet voltooien van den afsluit dijk kan, naar de stellige meening van de regeering, niet worden gedacht. De mogelijkheid van een radiobelasting is bij de regeering in onderzoek. Intus- schen zal zij bij een matig tarief, hetwelk b.v. gelijk zou kunnen zijn aan dat van de rijwielbelasting, niet veel meer kunnen opbrengen dan 1 millioen gulden. Sedert de indiening der begrooting is de financieele toestand des lands nog ongun stiger geworden, hetgeen de regeering ver plichtte tot het in overweging nemen van nog verdere bezuiniging op de defensie 99. Dat was gelukkig iemand die hem hielp. Tuimeltje ging direct aan het werk en binnen een kwartier was hij buiten bij kikker Karei. „We moeten zorgen hier weg te komen," zeiden ze tegen elkaar. Laten we naar een andere ctad vluchten en zoo vlug ze konden begonnen ze te loopen. Eindelijk waren ze buiten de stad en konden ze tegen een boom wat uitrusten. 100. Langzaam aan n.ellje en kikker Karei midden in den nacht geluid Zzzzsss, zzzsss mellje wakker maken, niet wakker te krijgen dere gedeelte van den licht begon te worden, was het donker geworden en Tui- vielen in slaap. Toen kikker Karei wakker werd. hoorde hij een gek Kikker Karei wilde direct Tui- maar deze sliep zoo vast, dat hij was en kikker Karei zat het ver nacht te waken. Toen het weer viel hij in slaap. uitgaven. Een vermindering met 25 pCt. is onaanvaardbaar. Naar aanleiding van de vraag wat de regeering bedoelde met haar mededeeling in de Troonrede, dat met het oog op de voortgaande belemmering van het ruilver keer „werkdadige waakzaamheid" geboden is, antwoordt de regeering dat zij daarbij niet gedacht heeft aan actieve handelspo litiek, doch wel aan de mogelijkheid van toepassing van andere maatregelen van verweer. Een wetsontwerp is in voorberei ding om de regeering bevoegdheid dien aangaande toe te kennen, zonder eerst de Staten-Generaal te raadplegen. Die leden, die meenen, dat de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de nood zakelijkheid van hervorming in het oog houdt, hebben gelijk. Gelukkig is er be langrijke sociale arbeid te verrichten, zon der rechtstreeksche uitgaven. Als voornaamste der hervormingen, wel-' ke ook een geheel nieuwe richting in slaan. moet de bedrijfsorganisatie worden beschouwd. Een ontwerp inzake deze ma terie heeft het departement verlaten en zal eerlang worden ingediend. Bezuiniging in de sociale verzekering wordt overwogen. Onze verhouding tot België. De regeering deelt in de hoop, dat de besprekingen tusschen Nederland en Bel gië over het treffen van een voor beide landen bevrediging gevende regeling van de vraagstukken, die nog steeds tusschen hen hangende zijn, gedragen mogen wor den door een geest van samenwerking tus schen de volken in dezen moeilijken tijd. Kan het doen van mededeelingen aan de Staten-Generaal met betrekking tot een in gang zijnd overleg soms nuttig zijn, thans echter kan de regeering geen vrij heid vinden meer inlichtingen omtrent het overleg over de herziening van de ver dragen van 1839 te verstrekken dan is ge schied. echter met één uitzondering. Deze betreft het in het voorloopig verslag ver melde bericht, dat de Minister van Buiten- landsche Zaken in belangrijke kwesties aan België concessies heeft gedaan, zon der dat het kabinet daarvan op de hoogte was. Dit bericht is volkomen onjuist: de oplossing van het Belgische vraagstuk blijft een zaak van het geheele kabinet. Aan verzwakking van onze zelfstandige positie wordt niet alleen niet gedacht, maar de regeering zou zich scherp moeten verzetten tegen eventueele pogingen, om in haar traditioneele politiek verandering te brengen. De regeering is zich niet be wust van bewijzen van buitengewone vriendelijkheid, welke Nederland en Ne derlanders van Fransche zijde zouden zijn ten deel gevallen en die een zekere onrust in den lande zouden rechtvaardigden. Met name in verband met de Kol. ten toonstelling te Parijs en de Nederlandsche deelneming daaraan, was er dit jaar meer dan gewoonlijk aanleiding om over en weer te getuigen van de waardeering. die met ongerept behoud van ieders zelfstan digheid de beide landen voor elkaar ge voelen. Meer moet daarachter niet worden gezocht. De uitlating in het Comité van de Ne derlandsche Bank gedaan omtrent de op pondenwissels te lijden verliezen, berust niet op een regeling met de regeering. Zij berust op een verwachting, die de directie van de Ned. Bank meende te mogen heb ben op grond van uitlatingen van de di rectie der Engelsche Bank. Regeeringstoezicht op de particuliere banken bestaat op dit oogenblik niet. De wenschelijkheid daarvan maakt een punt van onderzoek uit. VOOR VRIJDAG 30 OCTOBER. Hilversum. 298 M. 6.45—12.00: VARA 12.00: AVRO 4.00 VARA 8.00—11.00: VPRO 11.00—12.00: VARA 6.45—7.00: en 7.30—7.45: Gymnastiekles 8 00: Con cert VARA-septet en Gramofoonplaten 10.00: Morgenwijding VPRO 10.15: Voor dracht10.30: Gramofoonplaten 11.15: Piano-recital (Microfoonlooze vleugel) 11.4512.00: Gramofoonplaten 12.00: Ensemble o.l.v. A. Nooteboom 2.00: Le zing: „Benjamin Franklin" 2.30: Gra mofoonplaten 3.004.00: Aansl Bijen korf, Rotterdam. Ensemble o.l.v. Ferry Gyallay 4.00: Gramofoonplaten 4 40: Voor de kinderen 5.40: Concert VARA- orkest o.l.v. H. de Groot 6.45: Voordracht over kapitalisme door prof. R. Kuiper 7.15: Concert (vervolg) 7.30: Actueel Allerlei 7.45: Vervolg concert 8 00: Causerie door mej. dr. N. A. Bruining 8.30: Piano-recital door Martin Bresser. Jan Bresser (viool). Sonate D-Dur, Mozart 9.00: Causerie door prof. dr. M. C. van Mourik Broekman 9.30: Vervolg concert. Sonate ln Es, Hindemith 10.05: Vaz Dias 10.15: Lezing door ds. D. Drijver - 10.45: Gramofoonplaten 11.00: Toespraak door J. H. Goud 11.3012.00: Gramofoon- platenconcert van de VARA. Huizen. 1875 M. Algemeen Programma, verzorgd door de N.C.R.V. 8.00: Schrift lezing 8.159.45: Gramofoonplaten 10.30: Ziekendienst 11.0012 00: Gra mofoonplaten 12.15: Gramofoonplaten 12.302.00: Concert (bas, bariton, viool, cello, piano) 2.00: Gramofoonplaten 3 00: Concert (sopraan, bas. viool en piano begeleiding) 5 00: Causerie 5.30: Or gelconcert 6.30: Radio-dokter 7.00: Causerie door A. J. Herwig 7.45: De His torie en de restauratie van de Goudsche glazen (causerie) 8.00: Herdenking der Hervorming, m.m.v. dameskoor 9.00: Causerie door Ferd. Kloek 9.30—10.00: Concert NCRV Symphonie-orkest 10.10: Vaz Dias. Hierna tot 11.00: Vervolg concert 11.0011.20: Gramofoon. Daventry. 1554 -M. 10.35: Morgen wijding 12.20: Concert. R Morse (so praan en de Peppins Tweelingen (piano) 1.00: Orgelconcert door S. W. Vale 1.50: Gramofoonplaten 2.45: Voor scho len 4.05: Lezing 4.35: Concert voor de scholen 4.50: Licht concert 5.35: Kinderuur 6.20: Berichten 6.50: o.a. uit „Euryante", Weber 9.55: Kamermu ziek. M. Brunskill (alt) en strijkkwartet 11.20—12.20: Dansmuziek Parijs „Radio Paris". 1725 M. 8.00; 12.50; 1.25 en 6.50: Gramofoonplaten 9.05: Dialoog van Don Quichotte en San- cho Panca can Cervantes 9.50: Gramo foonplaten. Sonate voor viool en plano, C. Franck. Langenberg. 473 M 6.25—7.20; 10.00 —10.35 en 11.20: Gramofoonplaten 12.35 1.50Orkestconcert 4.205.20: Solis tenconcert 7.35: Vroolijke avond, ten bate der werkloozen 9.35: Berichten en tot 11.20: Concert- en Dansmuziek. Ralundborg. 1153 M. 11.20—12.35 en 2.004.00: Orkestconcert 7.30: Piano recital door V. Fischer 7.458.15: Ra- diocomedie „Af Dognets Komedier", van S. Rindom 8.158.35: Moderne Muziek (saxophoon, klarinet, hobo) 9.00: Vo cale duetten 9.35: Klarinet-kwintet van R. Simonsen 10.1011.40: Dansmuziek. Brussel. 508 en 338 M. 508 M.: 5.20: Orkestconcert 6.20 en 6.50: Gramofoon platen 8.20: Orkestconcert. Casse-noi- sette, Tsjaikowsky. 9.20: Vervolg con cert o.a. uit „Faust", Gounod 338 M.: 5.20: Orkestconcert 6.20: Gramofoon platen 8.20: Concert o.a. Sylvia-, De- llbes. Rome. 441 M. 7.10: Gramofoonplaten 8.20: „De Troubadour", opera van G. Verdi. Zeesen. 1635 M. 7.20:.Uit New York: „Worueber man in Amerika spricht" 7.35: Vroolijke avond, o.l.v. Fr. Gartz 9.55: Uitzending ten bate der werkloozen, m.m.v. solisten en orkest. RECLAME. 6798 ONOVERTROFFEN SMAAK EN KWALITEIT Uit het Engelsch door mej. C. M. G. de W. 14) Eindelijk als slotsom bromde S. Gedge: Ach, jongen! je praat als een gek! en met zijn neus in de lucht liep hij met behulp yan zijn knoestigen wandelstok het ka mertje uit. ^der het praten met den ouden man nadüen Willem en Julie gestaan; nu gin gen ze weer zitten. -- Goddank dat hij weg is! zei Julie, wuiem moest erkennen, dat de man nem vreeselijk verbaasd had. ~T Het is niets voor hem zijn oogen te riÏÏl voor een feit- Ik begrijp niet wat vTn man overkomen is. Hij vergist zich naast nooit. En heel scherpzinnig sprak Julie1 Als hoïï». 2°oveel verstand van de dingen I zou het dan niet mogelijk zijn dat )U Je vergist? t~ Ja' dat is mogelijk, stemde Willem rip h r met eea grooten eenvoud voeg- nm ,H;^r dadelijk bij: Ik zou er mijn leven rm« ÏÏS5 verwedden, juffrouw Julie, dat m een ^Aappe copie misschien, hipr o+ieen neen- Zoo waar als wij beiden vnn 1 dezelfde hand dat stukje wS gemaakt- hpt i^aafom zou Oom Si dan zeggen, dat gelijkt? minst niet °P een Van Roon vrppmrf' Saï w.?et ik ook niet- Het is heel de TDaoiu zoo blind zou wezen voor het Ik moet u zeggen, het is voor 1Set £at er 200 iets gebeurt. «ei kan ook wezen dat het voor het eerst is dat er zooveel geld mee op het spel staat. Neen, dat sprak Willem beslist tegen. De baas zou in zulk een geval nooit den ken aan geld. Geld zou hier geen invloed hebben. Voor Oom Si is geld in alles gemoeid. Willem schudde het hoofd. Ik ben bang dat ge mijnheer Gedge niet goed begrijpt, zei hij met een wonderlijke uitdrukking in zijn oogen. Julie was te verstandig om deze kwestie te bestrijden. Hij mocht meer verstand van schilderen hebben dan zij. maar wan neer het de menschelijke natuur betrof, dan was het wat anders. Zij begon te gloeien van kwaadheid, toen ze begreep hoe gemakkelijk hij beet te nemen was. Terwijl zij daar naast Willem zat op de sofa, deed zij een gelofte. Van dit oogen blik af aan zou het haar levensdoel zijn, tenminste voorloopig, te maken dat Oom Si er den jongen man niet in liet loopen. Zij was hiermede al goed en verstandig begonnen toen zij hem haar het stukje ten geschenke had doen geven en niet aan dien oude slokop, wat zoo gemakkelijk had kunnen gebeuren. Zij begreep dat ze een leelijken tijd in het vooruitzicht had en wie weet of ze niet gauw met haar kof fer op straat werd gezet; maar er mocht dan gebeuren wat wou, ze zou dat schil derijtje beschermen. Want zij voorzag met ontstellende zekerheid, dat de toe komst van Willem en ook de hare afhing van dat stukje. Dit vermoeden van naderend onheil werd door hetgeen volgde wel versterkt. Toen ze met Willem thuis kwam, zoo ge lukkig als zij nog zelden geweest was, keek Oom Si zoo vijandig, dat het haar niet verbaasd zou hebben, als zij dadelijk naar boven gezonden was om haar koffer te pakken. De tegenwoordigheid van Willem hielp om de woede van den ouden man te beteugelen, want, zocht hij nu twist met hem, d&n was er meer voor hem te ver liezen dan te winnen. Maar toch was het duidelijk, dat hij niet van plan was om het geval luchtig op te nemen. Nichtje, zoo begon hij, zoodra hij zijn kopje van haar had overgenomen, vertel mij eens wat is je doel met dat rondloo- pen door Londen? Zij kreeg een vuurroode kleur van erge- nis. Maar ze was niet van plan haar woede te toonen; ze zou zich zoo kalm mogelijk houden. Zij ging voort met thee schen ken alsof er geen woord over dat onder werp gesproken was. Het is mijn schuld geweest, mijnheer zei Willem ridderlijk, voor haar in de bres springende, maar helaas, hij deed dat zonder tact. Juffrouw Julie was zoo vriendelijk met mij mee te gaan om de Van Roon te bekijken. Dat moet dan niet weer gebeuren. Juffrouw Julie alleen werd woedend aan gekeken. Ik veroorloof niet, dat je met een jongmensch rondloopt, en tenminste niet met een jongen, die in mijn dienst nog geen tien gulden in de week verdient. Nu was het de beurt van Willem om een kleur te krijgen, maar het lag niet in zijn aard om over zooiets te kibbelen, al was hij in een positie geweest om dat te kun nen doen. Daarenboven, het was niet be paald noodig dat zijn baas hem van ver waandheid beschuldigde. Tot groote verbazing van Oom Si nam Julie de zaak in handen. Ik kan alleen zeggen, zei ze zoo moe dig, dat Oom Si er zeer verbaasd van was en zijn mond opendeed om zijn kopje leeg te drinken, terwijl hij gewoonlijk uit het schoteltje dronk, ik kan alleen zeggen dat als Willem maar 15 shilling in de week verdient, het hoog tijd wordt dat hij op slag krijgt. Een oogenblik kon Oom Si niets anders doen dan morsen met zijn thee. Toen nam hij zijn bril af en maakte die flink schoon. Groote hemel! Het zou Julie niets verbazen als de man een beroerte kreeg. Willem is heel knap, zei ze onver vaard. Hou je mond, kind! De woorden wer den sissend tusschen de tanden uitge sproken. En nu eens en voor al, ik bedank je voor zulk een gedrag. Daar moet het nu mee uit zijn. En als je er niet om geeft, dan zal je koffer op de straat vinden. Dus met Julie had hij afgedaan; nu moest de oude man zijn aandacht bepa len op Willem. Maar met hem ging hij wat zachter te werk. Er moest nu niet weer over de Van Roon gesproken worden, maar dit bevel werd op zulk een zachten toon gegeven, dat Julie er om moest lachen. Maar niettegenstaande zijn eigen uit spraak was het duidelijk, dat Willem's baas de Van Roon niet uit zijn gedachten kon verbannen. Den volgenden dag, het was Zondag, bracht hij tegen zijn gewoonte en niet tegenstaande het mooie weer, bijna den heelen morgen met den jongen man in het atelier door. Julie vond dit zulk een ongunstig voorteeken. dat zij eigenlijk met een beangst gemoed haar huiselijke be zigheden verrichtte. Zij was overtuigd, dat oom Si er zijn zinnen op gezet had zich van het stukje meester te maken en er niet meer voor te geven dan hetgeen hij geboden had Maar zij, van haar kant, besloot, dat dit eenvoudig niet gebeu ren zou HOOFDSTUK XIV. Terwijl Julie bezig was een pudding klaar te maken, dacht zij ernstig na over het probleem dat al moeilijker voor haar werd om om op te lossen Wat zou er ge beuren als Oom Si er achter kwam. dat Willem haar het stukje had gegeven? Dat was een vraag, die ze niet wist te beant woorden en Willem en zij beiden waren geheel in zijn macht. Zij waren afhanke lijk van hem. wat onderdak en logies be trof. de enkel stuivers, die hij daarvoor uitbetaalde en dan nog mopperend, niet meegerekend. En het zou aan den anderen kant de grootste dwaasheid zijn om hem bet stukje af te staan, dat zij zoo geluk kig waren in handen te hebben. Zij voelde groote behoefte aan den raad van een belangloozen vriend, die er ver stand van had. Zij zag zelf best in, dat iiet schilderijtje een groote som waard kon wezen. En toch. ze wist dit niet zeker. Ongelukkig had ze geen sterveling op de wereld, dien ze om raad kon vragen, ja, Willem zelf, die had er verstand van. Maar in gewone practische dingen had hij het dikwijls zoo glad mis vooral als het iets met zijn baas te maken had neen, Julie begreep, dat het niets zou helpen hem om raad te vragen. Terwijl zij een ei brak voor de pudding, dacht zij met spanning aan het vraag stuk, wat er boven gebeurde op het zol derkamertje onder het dak. Steeds ver langde ze naar boven te kunnen gaan en aan Willem te vragen zoo lang mogelijk ie verzwijgen dat hij het stukje aan haar had cadeau gegeven. Maar indien het werkelijk was wat Willem vermoedde, zou hij het dan toch aan haar afstaan? Dau moest aan Willem worden overgelaten, indien de brave jongen moedig genoeg was om Oom Si te verhinderen die zaak voor hem te beslissen. De pudding was juist klaar om in de oven te zetten, toen ze Oom Si de zolder trap hoorde afdalen Hij ging naar de zit kamer, waar hij iederen Zondagmorgen een uurtje in overpeinzing doorbracht met behulp van een ernstig boek en een half ons tabak. Zoodra de deur van de kamer dicht was. rende Julie naar boven om met Willem te overleggen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9