GEMEENTEZAKEN. KERK- EN SCHOOI NIEUWS KUNST EN LETTEREN. Een toiletgeheim STRAATAANLEG LAGE MORSCHWEG. De N.V. Leidsche Exploitatie-Maat schappij van Onroerende Goederen al hier. heeft de medewerking van de ge meente ingeroepen, ten einde tot exploi tatie van aan haar toebehoorende gron den achter den Lage Morschweg te kun nen geraken. Daartoe is het noodig tot straataanleg c.a. over te gaan. De N.V. heeft zich na overleg bereid verklaard overeenkomstig de verordening op den aanleg van straten en wegen deze opper vlakten om niet aan de gemeente in eigendom over te dragen en de kosten van straataanleg c.a. daarop, geraamd op pl.m. f. 65.600 ter nadere verrekening in de gemeentekas te storten. Aangezien B. en W. zich met het thans uit te voeren stratenplan kunnen veree nigen, bestaat er h. i. aanleiding de ge vraagde medewerking te verleenen. Het komt het College billijk voor, dat over de voor straataanleg c.a. gestorte bedragen, voor zoover en zoolang deze nog niet door de gemeente ter bestrijding van de aanlegkosten zullen zijn aange wend, een rente wordt vergoed, gelijk aan de door de storting voor de gemeente uit gespaarde kasgeldrente. Uiteraard zal deze rentevergoeding in den vervolge in overeenkomstige gevallen eveneens wor den verleend. DE v WONINGWET. Op 19 Augustus 1931 is in werking ge treden de wet van 9 Juli 1931 tot wijzi ging van de Woningwet. Artikel XXXVIII dier wijzigingswet bepaalt, dat de bouw verordeningen, voorzoover zij niet met de gewijzigde Woningwet in overeenstem ming zijn, herzien moeten worden binnen 2 jaren na het in werking treden van de wijzigingswet, terwijl binnen 3 maanden na dit tijdstip, derhalve vóór 19 Novem ber 1931. ter goedkeuring aan Gedepu teerde Staten moeten zijn aangeboden de voorschriften, regelende het beroep op den Gemeenteraad krachtens lid 4 van het oude artikel 5 (thans artikel 7 lid 11 der Woningwet. Bij gebreke hiervan houden de thans geldende bepalingen dienaangaande op te gelden en worden zij door Gedeputeerde 1 Staten vastgesteld. B. en W. bieden thans een nieuwe rege- 1 ling aan. Zooals uit vergelijking van dit voorstel met de thans geldende regeling moge blijken, is deze laatste geheel ongewijzigd overgenomen, op drie uitzonderingen na. I Deze uitzonderingen betreffen de volgen de punten. In de eerste plaats is ingevolge artikel 7 lid 1 der Woningwet ook beroep toege- i laten tegen een besluit van B. en W. tot aanhouding van hun beslissing overeen- i komstig artikel 6 lid 4 dier wet m.a.w. I hangende de voorbereiding van de vast- stelling van een plan van uitbreiding, van een rooilijn of van een bouwverbod waartoe de wet de gelegenheid biedt. Het is wenschelijk dit geval in de opsomming van artikel 78 der verordening op te nemen. Eveneens dient volledigheidshalve in dat artikel te worden vermeld het geval, dat B. en W. niet binnen den voorgestel- den termijn hun beslissing hebben geno- men, in wélk geval reeds onder de vroe- 1 gere regeling waarin bij de wijziging geen verandering is gebracht beroep op den Raad mogelijk was, doch welk ge val in artikel 78 der verordening niet voorkwam. En ten slotte is het laatste lid van ar tikel 79 aangevuld met de woorden ,,of gegeven beschikking", omdat niet in alle gevallen, waarin het besluit van den Raad afwijkt van dat van B. en W., eerstbe- doeld besluit zal strekken tot het verlee nen van een vergunning. SCHOOLGELDHEFFING. De heffing van schoolgeld voor het j Gymnasium en de beide gemeentelijke i Hoogere Burgerscholen, geschiedde tot nu toe naar het zuiver inkomen volgens den aanslag in de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen. Aangezien die belasting door de wijziging van de Ge meentewet is vervallen is wijziging van de betrekkelijke schoolgeldverordening, met terugwerkende kracht tot 1 September j.l. noodig. Een ingrijpende verandering in het schoolgeld achten B. en W. voor het oogenblik niet gewenscht, omdat daar mede vrij geruime tijd gemoeid zou zijn en daardoor groote vertraging zou komen in de inning van het schoolgeld. Om die reden iheenen zij thans te kun nen volstaan met een voorstel om het schoolgeld voortaan te baseeren op het belastbaar (zuiver) inkomen volgens den aanslag in de Rijksinkomstenbelasting. RECLAME. DE KLEINE PETERSEN, MAGER EN BLEEK. Kwam in ruim 2 maanden 11 pond aan. Om het lichaam te versterken, den eet lust op te wekken en zwakke, magere kin deren flink, krachtig en energiek te maken is niets zoo goed als levertraan. Elke dok ter zal U dat vertellen. Maar het is wal gelijk goedje om in te nemen en het brengt vaak de maag van streek. Daatom koopen verstandige ouders nu Mac Coy's Lever traan Extract Tabletten, omgeven door een laagje suiker en zoo gemakkelijk in te nemen als een versnapering. Het zoontje van den Heer Petersen te N. was mager en bleek. Extra voeding hielp niet. In ruim twee maanden kwam hij 11'/, pond aan. Hij voelt zich veel betel en ziet er honderd procent beter uit. Moeders, wanneer een van Uw kinderen zwak, mager en te klein is voor zijn leef tijd. geeft het dan Mac Coy's Levertaan Extract Tabletten gedurende een maand en ziet hoe het eiken dag flinker en ge zonder wordt. Verkrijgbaar bg alle anothe- kers en drogisten a f. 1 95 en f. 0 95 per doos Eischt Mac Coy's Levertaan Extract Tabletten - de origineele en de eenige echte. Weigert namaak. Wanneer niet direct verkrijgbaar wendt U dan tot N.V. Rowntree Handels Mij.. Keizers gracht 124, Amsterdam-C. 6755 PREDIKBEURT. L1SSE. Ned.-Herv. Kerk: Zaterdagnam. half- acht (Hervormingsavond), ds. Tichelaar. NED HERV KERK. Beroepen: Te Rotterdam (vac.-J. C. H. Scholten), G. J. Waardenburg, te Haarlem Te Pingjum en Zurich, W. J. Klaar, cand. te Amersfoort Te 's Grevelduin Capelle, Jac. Vermaas te Ter Aa Te Hooge- en Lage-Meede, F. Tammers, te Zuidbroek Te Zwartsluis, dr. Wolden- dorp Stedüm. Aangenomen: Naar Weerselo, H. A. Loeft te Medan (met verlof in Nederland). Naar Renesse-Noordwelle. W. J. Klaar, cand. te Amersfoort. Bedankt: Voor Lathum en Bahr, H. A. Loeft te Medan (met verlof In ons land). Voor Akersloot (toez.l, Deersum en Ping jum—Zurich W. J. Klaar, cand. te Amers foort, Voor Puttershoek, ds. J. Vermaas, Ter Aa, Voor Breskens, I, P. v. d. Waal, te Grijpskerke (Z.). CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Leeuwarden, W. Kremer, te Kornhorn Te Schiedam, J. Drenth, te Broek op Langendijk. GEREF. GEM. Drietal: Te Yerseke J. D. Barth te Bors- sele; M. Hofman te Krabbendijke en G. H. Kersten, lid der 2e Kamer te Rotterdam. FEITEN EN CIJFERS OVER SCHOOL EN ONDERWIJS. Het aantal scholen. ra. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat het in ons land een belangrijke vraag was of er voldoende scholen waren om de bevolking, ook die in afgelegen oorden, van het noodzakelijke onoerwijs te voor zien. En thans zijn er nog tal van landen, v/aar de zorg voor een genoegzaam aantal scholen behoort tot de ernstige beslom meringen van den onderwijsorganlsator. Tegenwoordig Is het in ons land echter geheel anders. Een van de meest klem mende vragen, waarvoor ieder, die zich bezig houdt met de organisatie van ons lager onderwijs, wordt gesteld, is niet of er wel voldoende scholen zijn, maar of wij er niet te veel hebben. Er zijn thans velen, die meenen, dat het getal scholen ver uitgaat boven hetgeen noodig en daarom boven hetgeen in deze zorgvolle tijden financieel toelaatbaar is. Wat leert de statistiek van het gewoon en uitgebreid lager onderwijs (uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenhage) ons dienaangaande. Wij merken aan de hand van de daarin voorkomende cijfers vooreerst op. dat de Lageronderwijswet van 1920 een belang rijke vergrooting van het aantal lagere scholen heeft veroorzaakt of althans mo gelijk gemaakt. Stellen wij het aantal scholen van einde 1929 tegenover dat op ultimo 1919 dan blijkt, dat ln deze tien jaren niet minder dan 2115 scholen werden geopend. Voor zeker een enorm aantal voor een land ais het onze. Te veel? Het is niet mogelijk dit met wiskundige zekerheid vast te stellen. Vooreerst hierom niet wijl volgens het stelsel van onze wet rekening moet worden gehouden met de godsdienstige en paeda- gogische richtingen welke zich op school gebied openbaren. Voor uiterst gering» aantallen leerlingen worden nog openbare scholen ln stand gehouden, voor een 40- tal kinderen kan (ln onze kleinste ge meenten) een bijzondere school worden gesticht. Aan een objectieven maatstaf kan de juistheid van deze minima niet worden getoetst. Of zij goed gekozen zijn kan wetenschappelijk niet worden vast gesteld. Maar dat is de eenige moeilijkheid niet. Zelfs indien in onze onderwijsorganisatie eens geen rekening werd gehouden met den voorkeur der ouders voor scholen van een bepaalde richting, zou het nog niet doenlijk zijn om een vasten norm aan te geven, volgens welken het juiste aantal scholen voor het geheele Rijk of een be paalde gemeente statistisch kon worden bepaald. Immers daarvoor zou vast moeten staan welke schoolgrootte paedagogisch en economisch als ideaal moet worden be schouwd. Men zou voorts precies moeten weten niet alleen hoe groot de bevolkings dichtheid Is dat is voor elke gemeente bekend maar ook op welke wijze de bevolking over het land is verspreid. Wo nen de menschen verspreid over de geheele oppervlakte der gemeente of zijn zij ge concentreerd gehuisvest. Genoeg om te doen zien hoe moeilijk de vraag is. Toch kunnen wij wei een indruk krijgen door het maken van ver gelijkingen. Wij ontleenen aan de statis tiek twee voorbeelden. Vergelijken wij de toename van het aan tal scholen tusschen 1910 en 1920 met die tusschen 1919 en 1929, dan zien wij, dat er in het eerste tijdvak 800 en in het tweede, gelijk gezegd, 2115 zijn bijge komen. De groei is dus na 1919 wel zeer versneld. Dat is voor een deel te recht vaardigen doordat de groei der schoolbe volking in het tweede tijdvak ook grooter was dan die in het eerste. Maar een af doende verklaring is dat niet, want ware het oude tempc van schoolstichting be- j waard dan zouden er in het tijdvak 1919- 1929 een 1200 doch nooit ruim 2100 nieuwe scholen bijgekomen zijn. Door deze ver- snelling van het tempo van schoolstichting j daalde dan ook het gemiddelde aantal leerlingen per school van 173 tot 151. Hoe is nu die groote toename van het aantal scholen te verklaren? Wij geven aan de hand van de uitvoe rige Inleiding der onderwijsstatlstiek vijf redenen. i Vooreerst werden in 1920 groepen die vroeger niet ln staat waren een school J naar haar keuze op te richten, daartoe ln de gelegenheid gesteld. Verder werd het ambulantisme van de hoofd der openbare scholen afgeschaft. Deze moesten onderwijs geven aan een I klasse en konden daardoor niet belast blijven met het bestuur van groote scho len Dientengevolge werden groote open bare scholen gesplitst. Schoolsplitsing werd verder veroorzaakt door hét. thans vervallen, voorschrift, dat een school niet meer dan 400 leerlingen mocht tellen. De sterk opklimmende schaal, waarnaar het aantal leerkrachten der school, dat voer Rijitsvergoeding in aanmerking kwam werd bepaald, werkte eveneens de school- splitsing in de hand. Een school met 306 leerlingen ontving Rijksvergoeding voor 8 onderwijzers, twee scholen met 150 leer lingen elk voor 5 onderwijzers d.i. dus samen voot 10 onderwijzers. Eindelijk werden, naar wettelijk voor schrift, de M.U.L.O.-scholen gereorgani seerd elk tct twee scholen een voor G L O. en een voor U.L.O. Meestal bleven deze beide schjl-m ondei één hoofd vereentgd De inleiding van de statistiek van het lager onderwijs behandelt het vraagstuk dat ons bezig houdt, nog op geheel andere wijze. Er werd 'n berekening gemaakt van het gemiddeld aantal scholen per 10.000 leerlingen en wel voor elk der zes grootste gemeenten binnen elke provincie. Wijl de bezetting van een bepaald gebied met scholen in nauw verband staat met de be volkingsdichtheid van dat gebied, werd voor dezelfde gemeenten en groepen van gemeenten nagegaan hoeveel schoolgaande kinderen per vierk. K.M. komen. Deze beid» factoren .scholendichtheid" en ..leerlin gendichtheid" werden in onderling ver band gebracht. Men moet eigenlijk het werk zelf eens raadplegen om het be langwekkende resultaat te zien, zooals dat in een grafische voorstelling in beeld werd gebracht. Wij kunnen er alleen nog dit van vertellen, dat er verscheidene ge- meentegroepen naar voren zijn gekomen, die opvallen door een groot aantal scho len. Dat zijn bijvoorbeeld de kleinste ge meenten in Friesland en Groningen. Gun stig steekt daartegen Noord-Brabant af en de groep gemeenten met 20.000—50.000 inwoners in Gelderland. Maar nogmaals, men bestudeere de statistiek en haar in leiding zelf. In het vorig artikel werd door een mis stelling het aantal scholen in 1920 onjuist opgegeven. Het bedroeg 3457 openbare en 2706 bij zondere; in totaal 6163. VOETBAL. OEFENWEDSTRIJD NEDERLANDSCH ELFTAL. BLACKBURN ROVERS MET 3—2 GESLAGEN. ALG. NED. ZENDINGSCONFERENTIE. In de gisteren in de groote aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam gehou den samenkomst van de 4de Zendingscon ferentie heeft dr. Joh. Warneck. ephorus der Rijnsche Zending op Sumatra, gespro ken over: „Zending en volksleven in de Bataklanden". Vervolgens spraken dr. Otto Iserland, uit Genève en prof. dr. Slotemaker de Bruine, waarna de voorzitter, de heer L J. van Wijk, de conferentie sloot. LUSTRUMVIERING TE DELFT. Gisteren zijn te Delft de feesten aange vangen ter viering van het 5de lustrum van de D.V.S.V. met de ontvangst van gasten en reünisten aan het station. Na de begroetingen werd een optocht door de stad gehouden. Aan den stoet ging vooraf een eerewacht, gevormd door een achttal amazones. De muziekvereeniging van T. H.-personeel liet eenige vroolijke marschen hooren, wat de feeststemming niet wei nig verhoogde. Op het Clubgebouw volgde nu een gezellige bijeenkomst. In de Aula der T. H. had des namiddags 3 uur de opening van het lustrumfeest plaats door de presidente der D.V.S.V.. mej. I. Hiemstra. Prof. ir. H. ter Meulen, rector-magnifi- cus, complimenteerde hierna het bestuur vap de D.V.S.V. en .bood namens den Se naat van de T-.H. een olieverfschilderij aan. In het Clubgebouw hield vervolgens het bestuur receptie, welke druk werd bezocht en waarop verschillende fraaie geschen ken werden aangeboden. De eerste lustrumdag werd besloten met een gemeenschappelijk diner in hotel Pau- lez te 's-Gravenhage. (Vad.) LOUIS DE VRIES. Naar wij vernemen, heeft de te ""jjs zetelende Societé Universelle du Théatre in hare laatste vergadering besloten, den tooneelspeler Louis de Vries te benoemen tot lid van het permanente Comité Inter national, dat deze vereeniging onlangs in het leven heeft geroepen. NIEUWE UITGAVEN. N.V. Em. Querido's Uitg. Mij., Amster dam: .De Rijpere Jeugd", door Frankwood E. Williams, vertaald door Tine Querido Nagtegaal. „Moeilijke kinderen", „Jeugdproblemen". „Ouders en Kinderen" en meer soortgelijke onderwerpen zijn tegenwoordig aan de orde van den dag. We hooren. we praten, we lezen er over. Voordrachten worden ge houden. Het zijn vraagstukken, die drin gend en liefst zoo spoedig mogelijk een afdoende oplossing behoeven. Met steeds stijgende belangstelling hebben we dit boek van Frankwood E. Williams gelezen, den man. die jarenlang de raadgever en helper is geweest der studeerenden aan één der grootste Amerikaansche Univer siteiten en waarvoor we heel veel waar deering kunnen hebben, al zal lang niet iedereen het met zijn opvattingen eens zijn en al zullen zich hier en daar wel hevige protesten doen hooren. Maar dit is het lot van alles wat nieuw is en ik kan niet anders dan bewondering hebben voor de openhartige, oprechte en origineele wijze waarop hij deze proble men behandelt. Dit boek verdient warme aanbeveling. Bij dezelfde Uitg.-Mij. verscheen onder den titel „Van Binnen uit" een bundel ge dichten van Nanda Sandbergen. Onder den titel „Zonderlinge reizen zwart op wit" een serie artikelen, welke reeds vroeger in „De Telegraaf" waren verschenen, verschenen deze thans in boekvorm bij den uitgever Andries Blitz. De geestige vermakelijke wijze van ver tellen van Johan Luger over een wereld reis per aapje en de daaraan onvermijde lijk verbonden avonturen.over de ontdek king van Schokland.enz. en daarbij de voortreffelijke rake teekeningen van Jo Spier (we noemen alleen maar de teeke- ning met een onderschrift, zooals de schoenen van Barend nog nooit gestaan hadden") voorspelt de nieuwe uitgave van deze beide kunstenaars een groot succes. Bij N.V. P. W. Bruna en Zoon's Uitg.- Mij. te Utrecht verschenen 2 romans: „Cupido op het voetbalveld", door Syd ney Horier en ..De zonde der vaderen", door Margaret Pedler, Lagcndaal weer in goeden vorm. Een op 15.000 menschen geschatte menigte heeft gisteren op het Sparta-veld te Rotterdam een vrij goeden wedstrijd gezien van het Nederlandsch elftal, dat invallers telde voor doelman van der Meu len en den rechtsbuiten Wels, die door Odijk en Simons werden vervangen, tegen het Engelsche Blackburn Rovers. Wanneer wij alléén met de tweede helft te maken zouden hebben gehad, zouden wij dezen wedstrijd goed kunnen noemen. Doch de eerste drie kwartier heeft er nog al wat aan het spel van de Hollanders ont broken, ofschoon juist toen Blackbum Rovers het gemakkelijk aan deden, in tegenstelling met na de rust, toen ook de Engelschen zich terdege inspanden. Vóór de rust was alleen de verdediging in goe den vorm en was Van Heel prachtig op dreef en viel het op, dat Lagendaal niet in competitie- maar in internationalen vorm speelde. Hij had echter weinig of geen steun van zijn medespelers. In de tweede helft veranderde dit. Adam spande zich toen geducht in, hielp de ver dediging en maakte goede openingen. Ook van Nellen kwam er goed in. hoewel zijn nevenman, van den Broek, slapjes bleef. In de mlddenlinie kopte Anderiessen, die vóór de rust lèelijk faalde, veel en goed en daar de verdediging zich zelf bleef en alle spelers zich meer gaven kwam er span ning. Als wij echter de gemakkelijke kan sen in aanmerking nemen, die door de Engelsche voorhoede werden gemist, dan mogen wij niet ontkennen, dat de 32 overwinning van de Hollanders een beetje gelukkig is geweest. Kort na het begin laat Lagendaal zien, dat hij het nog kan en handig passeert hij bij het Engelsche doel een back, schiet flink, maar de doelman stopt. Vlak daarna steldt hij Simons in staat om een scherp schot te lossen, dat via den doelman in het zijnet belandt. Uit een hoekschop kopt Lagendaal net naast. Missen van Pauwe Sr. geeft den linksbuiten kans om ver door te loopen en uit een voorzet schiet de rechtsbuiten in het zijnet. Na een uitval van den Engelschen rechtsbuiten volgt dan een prachtige lage voorzet. De middenvoor Thompson loopt echter over den bal heen. De Engelschen zijn over het algemeen sterker, doch de afwerking van hun goede aanvallen is slordig. Als er nog enkele minuten te spelen is plaatst Puddefoot den bal voor het doel. Weber vangt het leder met de borst op, maar kan niet ver hinderen dat het in .het doel verdwijnt. 0—1. Drie minuten later maakt Van Nellen van dichtbij gelijk. 11. Dadelijk na de hervatting treden de Engelschen verrassend op. Na 10 minuten breekt Lagendaal echter door en van ver ren afstand lost hij een onverwacht en zuiver schot in den uitersten benedenhoek, waarnaar de doelman vruchteloos uit valt. 2—1. Opeens is dan de begeestering in het Nederlandsche elftal gekomen. Alle spelers zijn zeer actief. Na een paar gevaarlijke snelle rennen van den linksbuiten der gasten breek Lagendaal opnieuw door. De doelman loopt uit. Ook die wordt gepas seerd, doch Lagendaal valt op het zeer gladde veld uit en de bal rolt juist langs het verlaten doel. Aan den anderen kant is het Cunliffe, de linksbuiten, die weer eens de verdedi ging zijn hielen heeft laten zien. Odijk loopt uit en stopt het schot gedeeltelijk. De bal gaat met een boogje in de richting van het Hollandsche doel. waar Weber op de doellijn een duel met een Engelsch- man wint en redt. Direct daarop vallen van Nellenen Lagendaal samen aan. Van Nellen zet mooi voor. een harde schuiver van Lagendaal wordt door den Engelschen doelman voor treffelijk gestopt. Als er 25 minuten in de tweede helft gespeeld zijn. maakt Paauwe „hands" dicht bij het strafschopgebied en Mac Lean schiet fraai in. (22). De Engelschen vechten nu hard voor de overwinning. Zij hebben pech als de links buiten alles passeert en dan tegen den paal schiet. Acht minuten voor tijd, als Simons een hoekschop te nemen krijgt, vangt van Nellen op en plaatst in den doelmond, waar de bal weggewerkt wordt, maar Adam bemachtigt het leder weer en schiet mooi in een hoekje (32). De Hollandsche verdediging slaagt er verder in meester van den toestand te blijven. Bijna had een hard schot van Van Nellen nog doel getroffen. Binns verwerkt het tot een corner. Een vrije schop op den rand van het Hollandsche strafschopge bied werd ditmaal door Mac Lean over geschoten. Onder groote spanning komt het einde van den door scheidsrechter Grootmeyer goed geleiden wedstrijd. De opstelling der elftallen was de vol gende: Nederlandsch elftal: Doel: Odijk (De Hollandiaan). Achter Weber (A.D. O.), van Run (P. S. V.). Midden: Paauwe Sr. (Feijenoord). Ande riessen (Aiax). van Heel (Feijenoord). Voor: Simons (N. A.C.), Adam (H.V. V.) Lagendaal (Xerxes), v. d. Broek ip.S V), van Nellen (D H. C.). Blackburn Rovers: Doel: Binns. Achter Baxter en Hutton Midden Tmrie, Melville en Britton. Voor: Bruton Puddefoot, Thomson, Mac Lean, Cunliffe. RECLAME. Men behoeft niet te zien, dat U crème ge. bruikt. Want, in tegenstelling met alle andere crèmes, die min of meer op <)e huid blijven liggen, wordt „Zij"-crème er geheel in opgenomen. Men ziet dus piet dat U het gebruikt, terwijl de huid er toch zacht en soepel van wordt en fraai van teint. 6138 U. V. S.—A. S. C. Voor dezen wedstrijd is het U. V. S.-elI- tal als volgt samengesteld (links naar rechts): doel: H. Kramp: achter: Graat- mans en Burgy; midden: A. Arbouw, j. Arbouw en Harteveld; voor: Ouwehani C. Laman, H. Laman, Beekman en Boom. LUGDUNUM—L. F. C. Het Lugdunum-elftal voor den a.s. Zon dag te spelen wedstrijd LugdunumL.F.C. is als volgt samengesteld (links naar rechts): Doel: D. v. d. Berg; achter: B. Bekkering (aanvoerder) en Jac. Neute boom; midden: P. de Graaf, J. Bekkering en W Landesbergen; voor: P. Vermond. C. de Roo, A. v. d. Laan. G. Mom en J. Raemakers. KORFBAL. NOORDELIJKE le KLASSE. In aansluiting met een. vroeger bericht wordt nu gemeld dat Voorwaarts zich met toestemming van het bestuur van den N. K. B. heeft teruggetrokken uit de Noor delijke le klasse. Genoemde afdeeling be staat nu dus uit zes twaalftallen: vier in Friesland, twee in de provincie Groningen. LAWN-TFNN1S. DE TILDEN-GROEP TE HAMBUREG. Men meldt aan de „N. R. Ct.": Tilden en zijn ensemble zijn hun tour nee door Duitschland begonnen. Ze stel den zich gisteren in de Uhlenshorster Tennishal te Hamburg aan ongeveer dui zend belangstellenden voor. Tilden zeil slaagde er bij deze gelegenheid slechts in op het nippertje te winnen van Hans Nüsslein, den Duitschen kampioen, dien hij versloeg met 36, 63, 63, 26, 8—6. Hunter sloeg den Engelschman A. Burke met 64, 97, 62. ATHLET1EK. HET L.A.K.-BESTUUR WIL AFTREDEN, In de bestuursvergadering van den Zuid- Holl- Athletiekbond was ingekomen een brief van den Leidschen Athletiek-Kring. De „Sport" meldt hieromtrent: Het L.A.K.-bestuur deelt mede, dat het door het gebrek aan medewerking in Lei den ontmoedigd is en besloten is aan oe a.s. jaarvergadering met meer succes de propaganda en de leiding van de lichte athletiek in Leiden ter hand nemen. Het Bestuur van de L.A.K. klaagt er o.a. over dat het officieele orgaan „De Spon' een verslag opnam over een onderlinge athletiekontmoeting in Leiden tusschea twee turnploegen. dus geheel buiten de controle van den L.A.K. De voorzitter acht dit een groote fout van de redactie van De Sport, waartege» niets te doen is. De Z.H.A.B. staat daar echter geheej buiten. De heer van der Lof deelt mede, dat van de L.A.K. de voorzitter, de secretaris ec de heer Koopmans wenschen af te tre den. De voorzitter verklaart, dat hij en de secretaris de jaarvergadering van de L.A.K. zullen bijwonen. GYMNASTIEK. NIET NAAR MADRID. Het K. N. G. V.-bestuur heeft in zijn laatste vergadering besloten het dames keurkorps niet af te vaardigen naar de turnfeesten te Madrid op 13 December as (Hbld BILJARTEN. HOLLANDIA—'S GRAV. BILJARTCLUB. Holiandia (Katwijk) speelde een oefen wedstrijd tegen een team der 's-Grav. Biljartclub, met als volgend resultaat: J. C. v. d. Berg (H.) E. Arnouts Cs-Gr.) car. 66 200 brt. 10 10 h.s. 19 116 gem 660 20.- 125 121 32 31 12 15 3.90 3.90 N. N. 48 150 26 26 10 16 1.84 576 100 93 39 39 12 22 2.41 2.38 J. C. v. d. Berg 164 200 28 28 55 23 585 7.14 125 110 36 35 13 16 3.47 3.14 N. N 150 77 26 25 44 11 5.76 3 08 C. Aarts 100 48 22 21 18 8 4.54 2.28 's-Grav. B. C. 5 gew.; wonnen partijen. Holiandia 3 ge- LEIDSCHE BILJARTBOND. De uitslag van den voor den L. B. B. gespeelden wedstrijd 't Groene Laken- Hollandia te Katwijk aan Zee. luidt car. brt. h.s- ge"1- J. C. v. d. Berg 114 14 31 8'! J. Bruininkx 200 14 82 l--:» P. M. v. d. Berg200 65 27 305 J. Pauw 177 64 14 2.7» B. V. Beelen 150 32 22 4-6? H. Barendse89 31 11 2.8» N. N150 56 23 2.62 P. Meyers 118 55 8 2.» Holiandia 3 gew.; Gr. Laken 1 gew. par Hedenavond speelt Holiandia 2 tegen of Krans en morgenavond Holiandia 1 te?™ Klein Rustoord, beide malen in 't clublo kaal de Zwaan, te Katwijk aan Zee. 2-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10