PIRIN de wereld KERK- EN SCHOOI NIEI'WS WETENSCHAPPEN. KUNST EN LETTEREN. FINANCIËN. LAND- EN TUINBOUW. UIT DE RIJNSTREEK. PREDIKBEURT. BENTHUIZEN. Geref. Gem.: Dinsdagnam. 7 uur. ös. 3arth. van Gorsele. NED HE KV KERK. Bedankt: Voor Nigtevecht, P. Siemelinl: Ée Gasselternijeveen. ACTIE TEGEN ONTWERP-TERPSTRA. Zaterdag werd, onder leiding van de vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur van Volksonderwijs, den heer Klaas de Vries, opnieuw een vergadering gehouden van verschillende onderwijs- en onderwij zers-organisaties, politieke partijen en vakcentralen, voorstanders van openbaar onderwijs. Besproken werd het door het hoofdbe stuur van Volksonderwijs voorgesteld con cept-program en de daarop ingediende amendementen. Dit conceptprogram werd, net overneming van enkele wijzigingen, tot program der gemeenschappelijke actie gemaakt. Een comité tot uitvoering van dat pro gram werd samengesteld uit de medewer kende organisaties, n.l. Ned. Onderwijzers- Genootschap, Bond van Ned. Onderwij zers. Verg. voor M.U.L.O., Mij. tot Nut van t Algemeen, Volksonderwijs, Ned. Ouder raad. Landelijk Comité voor de O. S Vrijz. Dem Bond. S.D.A.P., Ned. Verbond van Vakvereenigingen en Ned. Vakcentrale. Dit comité zal binnenkort zijn eerste bijeenkomst houden en daarin een dage- iijksch bestuur verkiezen. NEDERLANDSCH ONDERWIJZERS-GENOOTSCHAP. regen herziening der Lager Onderwijswet. Te Utrecht heeft het Nederlandsch On derwijzersgenootschap een buitengewone vergadering gehouden om te protesteeren cegen het wetsontwerp tot herziening van de Lager-Onderwijswet. Achtereenvolgens spraken de heeren H. I. Bon, voorzitter van het N. O. G S. Rijf- kogel, redacteur van „Het Schoolblad", A. C. Zevenbergen en R. Schoemaker, allen over onderwerpen met betrekking tot het ontwerp-Terpstra. Daarna nam de vergadering met alge- meene stemmen een motie aan. waarin herinnerd werd aan de in de algemeene vergadering te Tlel aangenomen motie in take 't rapport der staatscommissie-Rut- gers, waarmee het wetsontwerp in hoofd zaak in overeenstemming is.. Men constateerde, dat art. 14 een uit werking van alinea's 4 en 5 van art. 195 der Grondwet voorstelt, waardoor inbreuk wordt gemaakt op het recht der ouders op openbaar onderwijs in een genoegzaam aantal scholen in eigen gemeente; dat het ontwerp een leerllngenschaal wil in voeren. die. vooral aan kleine scholen, het geven van vruchtdragend onderwijs vrii- wel onmogelijk zal maken; verschillende beoalingen bevat, die het bijzonder onder wijs boven het ODenbaar onderwijs schro melijk bevoorrechten; de verbeterde op leiding. welke in de wet-1920 was vastge legd. totaal teniet doet: geen enkele bena- iing bevat, welke tegemoet komt aan het Zich in het onderwijskorps meer en meer openbarende streven naar medezeggen schap der onderwijzers in de regeling der schoolaangelegenbeden een niet-ge- wenschte uitbreiding geeft aan de beoa- ling inzake de mogelijkheid, het hoofd van een ooenbare school te ontheffen van de Vaste leiding van een klasse; een straffen- 6ysteem voor de openbare onderwijzers heeft uitgedacht, waartoe deze ambtena ren door hun gedragingen geen aanleiding hebben gegeven en dat daardoor een in hooge mate grievend karakter heeft; een schoolgeldregeling wil invoeren, die oor- Zaak zal ziin van onbillijkheden ton op zichte van het openbaar onderwijs. De vergadering was van oordeel, dat een wet overeenkomstig dit ontwerp een mis kenning van de beteekenis der onderwii- fcers zou bevatten, onberekenbare schade zou toebrengen aan de inrichting en de resultaten van het onderwijs, een bena deeling zou brengen van vele onenbare scholen en als zoodanig tot het tegenge stelde zou leiden van wat art. 195 der Grondwet eischt. Zii sprak als haar mee ning uit. dat dit ontwem niet tot wet mag worden verheven en drong er bij de Tweede Kamer op aan, dit wetsontwerp te verwerpen. FJPM In de week van 19—24 October zijn in Nederland uitgesproken 88 faillissementen VITAMINE C ONTDEKT? Uit Stavanger komt het opzienbarende bericht, dat het den daar wonenden Noor- schen chemicus, Ottar Rygh, gelukt zou Zijn, synthetisch, dus langs kunstmatigen Weg. stoffen met vitamine C-werking samen te stellen. Nadere bijzonderheden over deze ontdekking zullen den 4den Dec. Worden gedaan in de Maatschappij voor Wetenschappen te Oslo. In de Vrijdag gehouden bijeenkomst heeft profefssor Poulson reeds de experi menten besproken. Hij verklaarde daarbij dat men met groote interesse de op 4 December te houden voordracht tegemoet moet zien. ..Tidens Tegn" meldt, dat in Zweden reeds een vennootschap is gevormd tot bractische toepassing van deze ontdekking. (Vitaminen zijn, zooals bekend, zeer be langrijke bestanddeelen van de meeste voedingsstoffen en onontbeerlijk voor de menschelijke stofwisseling. Haar ontbre ken veroorzaakt ziekten, zooals Beriberi, Pellagra en Scorbut. In het bijzonder 5corbut ontstaat door gebrek aan vitamine C en kan worden bestreden door toevoer der C-vitaminen. Aangezien men tot nu toe slechts weinig Weet over de chemische samenstelling en de werkingswijze der vitaminen, kan de onderhavige ontdekking van zeer groote beteekenis zijn). RECLAME. 6554 begint het. U niest, krijgt rillingen, U bent verkouden. Neemt direct bij de eerste verschijn selen Aspirin-Tabletten, welke erger voorkomen en de pijnen verdrijven. Ut op den oranjeband. Prijs ?5 ets. NEDERL. HISTORIE TER ZEE. Zaterdagmiddag is in den linker bene- denvleugel van het Rijksmuseum de nieuw ingerichte afdeeling, gewijd aan Neder- land's hisorie ter zee, officieel geopend door den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. Terpstra. HULDIGING HERMANN SCHWAB. Ter eere van den 70sten verjaardag van den tooneelspeler Hermann Schwab heeft Zaterdagavond na de opvoering van Neu mann's „De Patriot" te Den Haag een hartelijke huldiging plaats gevonden. Ver schillende vooraanstaande persoonlijk heden hebben in warm gestelde toespra ken Schwab gehuldigd voor zijn conscien- tieuse kunst en naast hem zijn echtge- noote, mevr SchwabWeiman, DE NIEUWE BOERHAAVE. Het rapport van curatoren. Te 's-Gravenhage is Zaterdag de verifi catie-vergadering gehouden in het faillis sement van de Verzekeringmij. „De Nieuwe Boerhaave". Aan het rapport van curatoren wordt het volgende ontleend: Curatoren waren aanvankelijk van meening, dat de door het vroegere perso neel van de Nieuwe Boerhaave betaalde bijdragen voor het pensioenfonds niet in dit faillissement zouden kunnen worden teruggevorderd. Nadat echter een der hierbij betrokkenen een uitvoerige uit eenzetting had gegeven van het karakter van de pensioenstortingen aan de hand van het reglement, verklaarden curato ren zich ter vergadering alsnog bereid deze vorderingen als concurrent te erken nen. Aangezien de belanghebbenden hun vorderingen ter zake als preferent opge nomen wilden zien en curatoren de prefe rentie er van bleven betwisten, werd deze zaak ter verdere beslissing verwezen naar de civiele zitting van de rechtbank van 5 Januari 1932? Eveneens werd naar de zitting verwe zen de vraag, of een vordering wegens verdiende provisie al dan niet prefe rent is. Een andere kwestie werd aangeroerd door dezen vroegeren directeur, den heer Douwenga. Deze had bij curatoren, eenige vorderingen ingediend, o a. een van f. 19.000 wegens obligaties. Al deze vorde ringen zijn door curatoren betwist, en toen de heer Douwenga er op bleef aan dringen om den grond voor deze betwis ting te vernemen, deelden curatoren mede, dat zij een veel grootere tegenvor- dering op den heer Douwenga hadden. Volgens hen heeft de vroegere direc teur zich aan verduistering schuldig ge maakt. Bovendien heeft hij een wanbe heer gevoerd. Als voorbeeld hiervan voer den curatoren aan ,dat er op de balans nimmer een tekort is voorgekomen, ter- wel toch volgens een accountantsonder zoek op ultimo 1929 een tekort van f. 280.000 aanwezig was. Ook werden veel te weinig premiën gereserveerd, terwij! ten gunste van het eene jaar premies werden geboekt, die het daaropvolgend jaar nog moesten worden ontvangen. Zoo doende werd door tal van fouten de toe stand der maatschappij veel te gunstig voorgesteld. Curatoren hebben hierin strafbare han delingen gezien en zij hebben daarom een klacht tegen den heer Douwenga bij den strafrechter ingediend. Het onderzoek naar de gegrondheid van deze klacht is nog hangende Daarna werden ook de vorderingen Van den heer Douwenga verwezen naar de zit ting van de rechtbank van 5 Januari a.s. In hun verslag deelden curatoren nog mede. dat zij mede het bestuur van de Nieuwe Boerhaave verantwoordelijk heb ben geacht voor den gang van zaken. Zij hebben daartoe onderhandelingen gevoerd met de commissarissen, doch deze hebben niet tot eenig resultaat geleid. Daarom hebben curatoren dan opk te dezer zake de tusschenkomst van den rechter inge roepen, welke purocedure nog hangende is Eveneens is nog loopende de procedure voor den kantonrechter te Amsterdam over de vraag of de verzekerden de door curatoren van den gevorderde bijdrage van tweemaal hun jaarpremie zullen moeten betalen Zoolang over deze vragen nog niet is beslist, kunnen curatoren nog geen enkele mededeeling doen over eenige te ver wachten uitkeering. ZWARTSLUIZEK BANK. Te Zwartsluis is onder leiding van den burgemeester, den heer G Oprei, een ver gadering gehouden van crediteuren der Zwartsluizer Bank. Op deze vergadering traden ongeveer 50 crediteuren toe tot de onderhandsche acte, welke tusschen de bank eenerzijds en eenige crediteuren anderzijds is gesloten, waarbij de credi teuren afstand doen van 30 pet. van hun vorderingen, zulks onder bepaalde voor waarden. De volgende dagen zal er nog gelegenheid zijn om toe te treden, terwijl ook te Blokzijl en Vollenhoven vergade ringen van de crediteuren zullen worden belegd. Op een vraag uit de vergadering of het niet billijk moest worden geacht, dat ook de commissarissen een offer brengen, zegde de voorzitter toe, deze vraag te zul len bespreken met den rechtskundige, die de commissie bijstand verleend. YERHOOGING PRIJS DEK INDUSTRIEMELK. Doordat de Zuid-Hollandsche melkhan del voor een paar weken terug den in dustriemelkprijs verlaagde tot 4 3/4 cent per liter, zonder overleg met den R.-K. Bond van Melkveehouders van den L. T. B.. vergaderden de kringbesturen der or ganisatie van den L. T. B. van Den Haag. Leiden en Rotterdam, uit welke vergade ring een protestschrijven is gezonden aan den Zuid-Hollandschen melkhandel, over het passeeren dezer organisatie. Naar aanleiding van dit schrijven weTd de secretaris der genoemde organisatie uit- genoodigd door den Zuid-Hollandschen melkhandel, tot een bespreking te Den Haag. Daarbij noodigde de secetaris de afgevaardigden der drie genoemde lerin gen ook uit. In deze conferentie werd door den af gevaardigde van den melkhandel erkend verkeerd gehandeld te hebben. Gesnroken werd daarna over een in- dustrie-melknrijs-verhooging. waarvan het gevolg was dat met ingang van heden de iri^uctTi*»m°nrTvrdis verhoogd wordt met 1/4 cent per liter, zoodat deze prijs wordt 5 cent per liter af boerderij. (Msb.) DE UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. In de maand September werd uitgevoerd 21.310.901 KG met een waarde van f. 13.097.869 Voor Sept. 1930 waren deze cijfers 20.099.676 K.G. en f. 20.287.091. De uitvoer over Januari-September 1931 was 38 493 617 K.G met een waarde van f. 25.148.632 Over 1930 waren deze cijfers 39.482.489 K.G. en f. 40.598 570. Zoo men ziet is het aantal K G. vrijwel gelijk gebleven, doch de waarde is zeer aanzienlijk lager. VOOR KLEINE TUINEN. Planten opbergen en heesters planten. Nu de bladeren weer vallen en'de win ter voor de deur staat is er ook in onze bloementuin weer volop werk. Reeds waarschuwde ons een lichte nachtvorst dat het tijd is om niet winterharde plan ten ln veiligheid te brengen. Gedurende den zomer buiten geplaatste potplanten als: Palmen, Clivia, Dracaena, Azalea In- öica, Calla en andere, brengen we nu binnen en geven we een plaatsje voor het venster, opdat ze toch voldoende licht zullen ontvangen. Van de te overwinteren Geraniums (Pelargonium zonale) plukken we de bladeren grootendeels af. Hebben we voldoende plaats in een serre of voor het venster dan is dat een goede plaats om deze te overwinteren; zoonoodig kun nen ze echter ook in een vorstvrije kel der of andere bergplaats ondergebracht worden. In een dergelijke donkere be waarplaats brengen we ze droog en wor den ze droog gehouden om rotting te voorkomen. Knolbegonia's en Canna In- dica nemen we nu uit den grond waarna we de stengels eenige c.M. boven den knol afsnijden. We laten ze met de aarde die aan de knollen blijft hangen goed na drogen, waarna we ze droog en vorst- vrij opbergen. Wanneer we de knollen later schoon maken, moeten we ze toch liefst in droge turfmolm of zand bewaren om inkrimpen en verdrogen te voorkomen. De bladverliezende houtgewassen, b.v. de meeste heesters en boomen. kunnen nu zeer goed verplant worden. Denk er bij het planten wel aan. dat alle planten vol doende ruimte moeten hebben om zich tf, kunnen ontwikkelen. Het is niet doenlijk om voor alle soorten den juiste afstand aan te geven. Men houde zooveel mogelijk re kening met den omvang welke de planten in normale omstandigheden zullen krij gen. Bij te dichte planting moet te veel worden gesnoeid, wat meestal ten koste gaat van den bloei en den natuurlijken vorm. Plant daarom tusschen de op juiste wijze geplantte heesters hooggroeiende vaste planten welke voorlooplg de tus- schenruimten op sierlijke wijze zullen vullen. Besteed veel zorg aan het plan ten zelf. Denk er wel aan dat de grond goed los moet zijn, opdat de wortels er zich gemakkelijk in kunnen ontwikkelen. Wees vooral zuinig met het wortelgestel daar dit immers de organen zijn waar mede het vocht en plantenvoedsel uit den bodem moet worden opgenomen Het ver planten van houtgewassen welke meer dere jaren vaststaan is altijd zeer ris kant. daar het wortelgestel dan te veel uitgebreid is, zoodat veel wortels hierbij verloren gaan. Men moet dergelijke plan ten 1 of 2 jaar van te voren rond steken. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. ALPHEN. In de Bataklanden. Alhier werd door den lieer Ydens in de Chr. H.B.S. voor de leden van liet zendingscomitó alhier zijn eerste voor dracht gehouden over de Zending in de Batakland ;n. Op uitvoerige wijze stond de spreker stil allereerst bij de bodemgesteld heid van Sumatra en 't Batakland en in verband daarmede de bevolkingscentra in liet Batakland voor de komst van het Christendom. Hierna besprak spr de Ermelo Zending en den inzet der Riinsche Zending om als slot een overzicht te geven van het Zendingswerk. Het geheel was ongetwijfeld voor de aanwezigen een leerzame avond, terwijl de spr. een onder houdend causeur bleek te zijn. Iland afgezaagd. De arbeider A. K. had het ongeval bij den houthandel van de fa. S, aan de Vinkcbuurt met zijn hand tusschen een zaagmachine bekneld te geraken, waardoor dit lichaamsdeel geheel werd af gezaagd. De ongelukkige werd na door dr. Sch. voorloopig te zijn verbonden, overgebracht naar het Acad. ziekenhuis te Leiden. Chr. Jongerengroep. Door den Chr. Hist Jongerengroep werd in het gebouw „Bethel" de 2e propaganda- avon'! gehouden, waarbij dr. Pii. Id inbui g uit Wassenaar op uitvoerige wijze behan delde de historie van de geboorte en de verdere onlw.kk ling van de Chr. Politiek Dr. H. J. Lovink sprak een algemeen op wekkend woord. Ook deze 2e propaganda- avond werd vrij goed bezocht, terwijl zich wederom verschillende nieuwe leden op gaven. De avond werd afgewisseld door zang van een dameskoortje bestaande uit leden der afd. Gevonden voorwerpen: 2 portemon- naies met inhoud, een kist Vermicelli en een b lastingplaaUe. Inlichtingen politie bureau Julianastraat. De visscher U. had de afgeloopen week in de Aarlanderveensche-wetering het buitenkansje met den zegen niet minder dan 108 brasems te bemachtigen met het respectabele gewicht van niet minder dan 420 pond. De opbrengst van de duizend gulden collecte ten behoeve van liet fonds Uit bouw der Ned. Herv. Kerk bedraagt f. 111753. BODEGRAVEN. Geslaagd te Den Kaag voor het exa men Wiskunde L. O. de heer C. A. A. Dullemond alhier. HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. Verhooging opcenten gemeentcfondsbe- belasting De werkverschaffing. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Voorzitter, de Burgemeester. Na opening worden de no tulen der voorgaande vergadering gelezen en na een opmerking van den heer M. Scheel goedgekeurd. Verschillende Ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. Ver zoekschriften van A. Ploizier. Politiebond en de Harmonie zullen bij de begrooting voor 1932 behandeld worden. De begrooting voor het dienstjaar 1932 wordt door B. en W. aangeboden met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f. 150.165.38. De Voorzitter verbindt hietw aan eenige beschouwingen. Om een slui tende begrooting te krijgen zullen de op centen op de gemeentefondsbelasting ver hoogd moeten worden. De Inspecteur der directe belastingen raamt de hoofdsom der gemeentefondsbelasting over het be lastingjaar. 1931-1932 op f. 28.000 en over het belastingjaar 1932/1933 op f. 20.000. Deze ramingen zijn zeer laag, B. en W. meenen dat dit mee zal vallen. Wat de boomkweekers betreft, bij die ligt aan het belastingjaar 1931/1932 ten grondslag het inkomen van 1 Juli 1929 tot 30 Juni 1930. Dit bedrijfsjaar was nog goed. Intusschen verdient het de voorkeur de raming van den Inspecteur te volgen en de opcenten daarnaar te verhoogen. Het is beter dat het meevalt dan andersom. Waar tot nu toe niets Is vernomen van de Ged. Staten is de tol normaal geraamd. De heer M. Scheel wijst er op. dat firma de Bruin de benzine-wagons aan 't station in deze gemeente aan liet komen, doch dat niet meer doet vanwege de tol. Bij eenige reductie op het tolgeld, zou dit niet veranderd zijn. De Voorzitter antwoordt dat het tolgeld geheven wordt op een belastingverorde- ning en inzake belastingen kan niet ge marchandeerd worden, zulks zou in strijd zijn met de grondwet, die privileges op het gebied van belastingen verbiedt. Hierna bieden B. en W. de begrooting van het Waterbedrijf aan met een totaal aan baten van f. 14400 en een totaal aan lasten van f. 14400. Tot het onderzoeken der beide begroo tingen en het uitbrengen van rapport daarover aan den Raad worden benoemd de heeren J. W. van Vliet, J. de Kort en M, Scheel. Aan de orde is nu een schrijven van het Gemeentebestuur van Leiden inzake de verpleging van lijders aan besmette lijke ziekten. De Voorzitter deelt mede dat van hoo- gerhand wordt aangedrongen maatregelen te nemen om in die verpleging bij voor komende gevallen ruimer te voorzien dan thans het geval is. De bedoeling nu is dat Leiden een barak bouwt voor haar en de gemeenten die zich bij haar willen aan sluiten. Na discussie wordt besloten aan Leiden te berichten dat onze gemeente gaarne zou willen toetreden dcch in verband met de huidige malaise de beslissing daartoe uit stelt. Van den Min. van Binn. Z. en L. Is dd 30 Juli 1931 een schrijven lngekometi waarin wordt aangedrongen in de politie, verordening bepalingen op te nemen m, zake het vervoer van benzine. B. en W, stellen voor daaraan te voldoen. Met alg| stemmen aangenomen. B. en W. stellen voor de woningen A. 3$ en A. 324 onbewoonbaar te verklaren zu£ mede overeenkomstig het advies van de Gezondheidscommissie. Met alg. stemmen, na discussie, aange- nomen. Aan de orde is nu de werkverschaffing aan werkloozen. B. en W. stellen voor door middel van de Ver. „Werkverschaffing" weer evenals vorige jaren hout klein te laten maken echter thans uitgebreid met het uitbagge.' ren der vaarten van de gemeente. De Ver. „Werkverschaffing" zal vergoeden voor het hout klein maken f2.75 per vaam plus 25 cent voor het scherpen van de zaag. Voor het baggeren zal vergoed wór den 40 ets. per M3. staal. Bij flink werken kan een vaam hout klein gemaakt worden per dag, terwijl ook met het baggeren een daggeld is te verdienen. Voorts zal de gemeente het bij de Oostvaartsluis en het achterste gedeelte van de tuin achter de openbare school wat op laten hoogen. Daartoe is gratis grond te verkrijgen aan de nieuwe spoorlijn te Boskoop. De polder de Hazerswoudsche Droog makerij vindt goed, dat eenige molenfun- deeringen opgeruimd worden. Daar zullen ook werkloozen aangezet worden. Ten slotte is genoemde polder bereid 'n water gat te laten uitbaggeren en gedeeltelijk aandammen. De helft van het arbeidsloon volgens begrooting zal de polder voor zijn rekening nemen. De andere helft is voor rekening der gemeente, plus wat het meer kost als de begrootingssom. Zooveel mogelijk zal in accoord gewerkt worden. In 't algemeen zullen de aangeslotenen bij een werkloozenkas drie dagen werken en drie dagen trekken per week. De dagen dat zij werken, zullen zij verdienen f3 per dag en de dagen dat zij trekken ontvangen zij f 1.70 per dag. Hun week-inkomen komt dus op 3 maal f.3 en 3 maal f. 1.70 is f. 14.10. Zij, die niet aangesloten zijn bij een werkloozenkas zullen vijf dagen per week te werk gesteld worden tegen een loon van f. 2.50 per dag, dat ls f. 12.50 per week. Eenig verschil tusschen de aangeslotenen bij een werkloozenkas en zij die dat niet zijn is gewenscht. Eerstgenoemden hebben het heele jaar wekelijks bijgedragen aan hun kas om daardoor 36 dagen te kunnen trekken bij werkloosheid. Laatstgenoemden hebben niets gedaan om zich zelf te hel pen doch komen meestentijds direct bij de gemeente aankloppen. De uitgetrokkenen uit een werkloozenkas kunnen ook vijf dagen werken. Deze ont vangen dan een loon berekend naar f.3 per dag. B. en W. hebben ook een kindertoeslag overwogen, doch zij willen eerst eens af zien hoe het loopt. De omstandigheid dat zooveel mogelijk in accoord zal worden gewerkt maakt het mogelijk dat het loor per dag nog wat meevalt. De heer J. de Kort is het er niet ma eens dat de z.g. georganiseerden mes ontvangen dan de ongeorganiseerden. Daardoor verplicht men de arbeiders zich aan te sluiten bij een werkloozenkas. Sommige arbeiders hebben daartegen ge wetensbezwaren en bovendien is het erg onbarmhartig. De voorzitter zou het onbillijk vinden wanneer beide groepen gelijk behandeld werden. De aangeslotenen bij een werk loozenkas dragen elk jaar een aardig be drag bij aan deze kas. Het gros van de ongeorganiseerden zorgt niets en laat het op de gemeenschap aankomen. Zij die ge wetensbezwaren hebben kunnen ook drie dagen werken tegen f3 per dag maar dan moeten zij de overige dagen net als de georganiseerden voor zich zelf zorgen. De heer M. Scheel zegt een voorstander van organisatie te zijn, doch hij vindt het verschil in week-inkomen tusschen f. 14.10 en f. 12.50 wel wat groot. De heer A. de Bruyn IJzn. raadt den heer de Kort aan dat de arbeiders die zich niet aan willen sluiten bij een werk loozenkas de f. 30 of f. 35 zullen bewaren voor den tijd van werkloosheid. De heer A. J. de Jong merkt tegenover den heer Scheel op, dat van de f. 14-10 van den georganiseerden nog ongeveer 60 of 70 ets afgaat voor de organisatie. Er blijft dus over f. 14.10 min f. 0.70 is f. 1340 zoodat het verschil tusschen het week- inkomen van den ongeorganiseerde ad f. 12.50 en dat van den organiseerde slechts bedraagt f. 0.90. De heer Scheel mag dit verschil groot vinden, de vertegenwoordigers van den Bond „St. Deus Dedith" en de Ned. Chr. Land arbeidersbond niet. Die drongen aan om de ongeorganiseerden maar vier da gen te laten werken, dus het verschil grooter te maken. De heer J. Brugman zegt, dat er steeds voor gepleit is verschil te maken tusschen hen die voor dagen van werkloosheid zorgden en zij die dat niet deden. Dat weten de menschen, die niet zijn aange; sloten bij een Werkloozenkas al lang. Zij hadden dus hun maatregelen kunnen nemen. De heer J de Kort bespreekt het oprui men van molenfundeeringen. De heer M. Scheel zou het loon liooger willen bepalen, een kindertoeslag geven een commissie benoemen enz. De heer de Kort wil eveneens het loon hooger bepalen. De voo?'zitter zegt dat de gemeente het loon in den a.s. winter niet hooger kan stellen dan f.3 per dag. Kindertoe slag ziin B. en W. niet afkeerig van doen zij willen de zaak nog aanzien. Doordat in accoord gewerkt wordt kan het loon nog wat meevallen. Met 2 stemmen tegen, die van de heeren M. Scheel en J. de Kort, wordt besloten vcorloopig volgens het schema van B. en W. te werken. Op voorstel van B. en W. worden enkele wijzigingen gebracht in de begrooting dienst 1931. Na rondvraag volgt sluiting der ver gadering. De boomkweeker H. C. v. d. Wdie op een rijwiel zat, werd aangereden door een vrachtauto, met het noodlottig gevolg, dat de man van zijn rijwiel werd geslin gerd en in de vaart terecht kwam. De aan* rijding was van dien aard. dat een ami werd gebroken, en de ongelukkige naar het St. Elizabethgesticht moest worden overgebracht. ,2-i3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10